ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 11 AUGUSTUS 1941 .RIN OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DUITSCHE SUCCESSEN BIJ SMOLENSK, IN DE OEKRAÏNE EN BIJ HET PEIPUSMEER YYYYVYYVYYYYY Y Y Y Y Y Y Y Y V Victorie Y Y Y Y Y Y Y Y YVYYYYYYVYYYV ABONNEMENTi Prijs: In Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. IS en 16 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt dagelijks, behalve Zondags. UitgaT*N.V. da Zierikieasche Nieuwsbode, Zierlkxee, Schuith. B 94, Tel. 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: M. J. Kosten, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14717 ADVERTENTIES Rrljs: 23 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue- ces j es op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 'f morgen» 9.30 uur. DE RESULTATEN GEDURENDE DE AFGELOOPEN WEEK V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Het opperbevel van de Duitsehe weermacht maakte Zaterdag be kend: Zooals reeds in een extra-be richt bekend is gemaakt, hebben in de Duitsehe troepen met dappere medewerking van Hongaarsche for maties een groot succes bevochten. In den slag van Uman zijn het zesde en twaalfde, benevens deelen van het achttiende Sowjetleger in totaal 25 divisies geschut, berg troepen en tankdivisies vernietigd. Ruim 103.000 gevangenen, waarbij de opperbevelhebber van het zesde en het twaalfde leger,vielen in onze handen. 317 tanks, 858 stük- kei* geschut, 242 stukken pantser en luchtafweergeschut, 5250 vracht auto's, 12 spoortreinen en ontel baar onder oorlogstuig werden buit gemaakt. De bloedige verliezen van den vijand bedragen meer dan 200.000 man. Vlak ten Zuiden van de Pripet- moerassen hebben Duitsehe troepen na gevechten van verscheidene da gen in onbegaanbaar bosch- en moe rasterrein het belangrijke spoor wegknooppunt Korosten ingenomen. Ook de in het gebied rondom Roslawl 100 km ten Zuit-Oos- ten van Smolensk ingesloten Sow jetformaties zijn, naar even eens in een extra-bericht bekend is gemaakt, vernietigd. Ruim 38.000 gevangenen werden binnengebracht, 250 tanks, 359 stukken geschut en ander oorlogsmaterieel werden buit gemaakt. Boven Groot-Brittannië heeft het luchtwapen overdag verkennings vluchten over een groot gebied uit gevoerd. Twee Britsche jagers wer den daarbij neergeschoten. In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen verscheidene vliegvelden in Engeland gebombardeerd. Zij plaatsten treffers temidden van stilstaande vliegtuigen en op haji- gars. Aan de Engelsche Oost- en Zuidkust werden haveninstallaties doeltreffend gebombardeerd. Duitsehe' gevechtsvliegtuigen heb ben ook in den afgeloopen nacht militaire installaties aan het Suez- kanaal aangevallen. Bij den lucht aanval op het Britsche vlootsteun- puiit Alexandrie, in den nacht op 8 Augustus hebben bommen van zeer zwaar kaliber een drijvend dok getroffen, benevens een klein Britsch oorlogsschip. De vijand heeft in den afgeloo pen nacht in Noord- en Noord-West Duilsch kustgebied brisant- en 'brand bommen neergeworpen, o.m. op woonwijken der steden Hamburg en Kiel. De burgerbevolking leed ge ringe verliezen. Eenige vijandelijke vliegtuigen, die een poging deden Berlijn aan te vallen, zijn door af- weervuur afgeslagen. Nachtjagers schoten drie, marine-artillerie een Britsch bombardementsvliegtuig neer. Weekoverzicht van den strijd in het Oosten Van welingelichte militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld, dat de afge loopen oorlogsweek werd gekenmerkt door het feit, dat het Duitsehe commando dusverre bereikte totale resultaat heeft bekend gemaakt en tevens den sluier oplichtte, die tevoren over de Duitsehe operaties in het Oosten lag. De thans behaalde resultaten kunnen als volgt worden samengevat: 1. De ongekend bloedige en langdurige slag bij Smolensk is ondubbelzinnig in het voordeel der Duitsehe troepen geëindigd en heeft opnieuw zeer belang rijke deelen van de Sowjet weermacht voor de komende gevechten uitgescha keld. De afmetingen van dezen slag wor den het best gekenmerkt door het feit, dat er meer dan 300.000 gevangenen in Duitsehe handen vielen. Met den zege vierenden afloop van den slag bij Smo lensk zijn de voorwaarden voor de reeds begonnen nieuwe operaties bevochten. 2. In de Oekraine werd een nieuwe omsingelingsslag begonnen en in den loop van de week voltooid met medewer- SOVJET-WREEDHEDEN TE DORPAT M«nich«n levend in een graf geworpen Naar het DNB in een speciaal bericht verneemt, zijn te Dorpat, een dag voor het vertrek der Sowjet-troepen, onge veer 300 mannelijke en vrouwelijke Est- landsche imtellectueelen op de binnen plaats der gevangenis vermoord. De Est- 1 anders vertelden hoe deze menschen met kolfslagen naar de binnenplaats werden gedreven, waar zij werden neergeschoten. De eerste 50 tot 60 lijken werden in een put geworpen. Daarna moesten de overlevenden twee kuilen graven, die hun eigen graf werden. Een student, die tot de gevangenen behoorde en op bet laat ste oogenblik gered werd doordat de bolsjewisten in allerijl op de vlucht sloe gen, toen de bruggen werden opgeblazen, vertelde, dat hij gedurende den vreese- lijken tijd, dat hij moest wachten meer dan 300 pistoolschoten hoorde. Op de binnenplaats hing een afschuwelijke lucht van in ontbinding verkeerende lijken. Bij de opening der tweé^rassagraven ver toonde zich een vreeselijk beeld. Zeven tig tot tachtig lijken van mannen en king van Hongaarsche afdeelingen. Weer werden 100.000 man gevangen genomen. Het resultaat van dezen nieuwen vernie tigingsslag zal het prijsgeven van de Dnjeprbocht en de Zwarte Zeekust met de belangrijke haven Odessa door de Sow jets zijn. t. Aan den Noordelijken vleugel werd deze week eveneens een beslissing ver kregen door omsingeling en vernietiging van vijandelijke afdeelingen ten Westen van het Peipusmeer, waarbij onge veer 10.000 man gevangen werden geno men. Beslissend was de daarop volgende doorstoot, over het belangrijke knoop punt Taps naar de Zuidkust van de Finsche golf. Geconstateerd kan worden, dat daardoor de spoorlijn St. Petersburg Reval, die door de Sowjets nog druk gebruikt werd, onderbroken is en dat het gebied om Reval geheel geisoleerd is. 4. De op 22 Juli begonnen Duitsehe luchtaanvallen op het centrum der Sow- jetunie, Moskou, zijn in stijgend tempo voortgezet, zoodat Moskou in de afge loopen week zijn 15den luchtaanval on derging. Aan militaire objecten, verkeers- installaties en wapenfabrieken is belang rijke schade toegebracht. vrouwen werden ter indentificeering op- j gegraven. Het bleek, dat vele slachtoffers i nog levend in het graf waren geworpen. Bijna allen hadden een wond in den nek, bovendien was van vele de schedel i ingeslagen. De verwanten der slachtoffers gingen langs de rijen en trachtten onder de verschrikkelijk verminkte lijken hun broe ders, zusters, mannen en vrienden te vinden. ERVARINGEN VAN HET OOSTFRONT door een ooggetuig», die bijzonderheden vertelt Een officier, die aan het opperbevel van de Duitsehe weermacht is verbanden en in het bijzonder de taak heeft als ge leider op te treden van buitenlandsche journalisten, die de verschillende oor- logstooneelen bezoeken, waarvoor een speciale organisatie bestaat, ritmeester Freudemann, heeft op de persconfe rentie in Den Haag een zeer uitvoerige en gedetailleerde beschrijving gegeven van de ervarigen, die hij in het bijzonder op verschillende van de bedoelde reizen, aan het Oostelijke front, in Oostelijk Polen, in Oud Rusland en in de Baltische staten heeft opgedaan. Het verhaal van den heer Freudemann liep in het bijzonder over vier verschil lende reizen, nl. naar Lemberg en om geving, naar Litauen en Letland en naar het oud-Russische gebied rondom1 Minsk. Aan deze reizen hebben Amerikanen, Zwitsers, Japanners enz. deelgenomen. In den loop van zijn uiteenzetting ge bruikte hij meermalen het woord „er- tschütternd" en dit was dan ook wel de indruk, die zijn mededeelingen op zijn toehoorders zullen hebben gemaakt en die nog versterkt werd door een groot aantal foto's, waarop men een beeld van de verwoesting in het oor logsgebied «en van de gruwelen door de terugtrekkende Sowjets op hun weg aangericht. Waar zij terug moesten wij ken hebben de Sowjets puinhoopen ach tergelaten, doch de beoogde vernieling is niet altijd geslaagd,- Lemberg bijv. is betrekkelijk weinig beschadigd, de pantsertroepen van de Sowjets hebben voor hun terugtocht blijkbaar hum geschut en mitrailleurs op de voorgevels der huizen gericht. Daar bij is veel beschadigd, doch gelukkig meestal slechts oppervlakkig, ook de schade aan steden als K o w n o en Riga valt erg mee, zij is feitelijk onbeduidend alleen het centrale plein met historische gebouwen is grondig vernield. Bij het vernielen van bruggen en kunstwerken zijn de Russen blijkbaar niet al te vak kundig te werk gegaan, dan wel te ge haast geweest, tenminste de Duitsehe pioniers zjjn er op de meeste punten spoedig in geslaagd de schade te her stellen. Daartegen ide stad Minsk, die 200.000 inwoners j telde, voor 80 pet. vernield, ralleen de voorsteden, meest uit houten huizén bestaande, zijn er onge deerd afgekomen. Opmerkelijk was, dat bij de vernieling de Sowjetgebouwen ont zien zijn. TAIFOEN TEISTERT SJANGHAI Stadswijken overstroomd Een zWare taifoen, die needs dagenj lang op de Ghimeesche Ziejp wioiedde en 'die in den, nacht van Vrijdag op Zater-i dag Sjanghai beeft geraakt, heeft, niajar het DNB (meldt, groote sdhade aange richt jn de stad eni omlgevinig. I VoiOirioopers van de Taifoen hadden reeds Vrijdagmiddag het water van de, Wangpoe buiten, de oeveirs doen traden, zloodat gmote oppervlakten Hand beneden, Sjanghai tot aan, de (mionding van de Wangpoe on,der water liepen. In de stads wijken Hongikiioe en Jamgtsepoie, benevens in de voornaamste zakenwijk drong het water tot een hoogt© van, 1 tmieiter bin nen. Het verkeer ikion Vrijdagmiddag slechts amet de grootste moteite gebrek- kig in stand worden gehouden'. Ontwor telde boomüen, weggeslagen, daken ,en afgerukte bouwsteigers blokkeerden dief verkeerswegen en, brachten de stroom'- leiding van, de traan1, die inmï|d(dJells het Verkeer had gestaakt, in gevaar. Chineiesche vissersvaartuigen, en jon ken rijnj Vrijdag in groepen de haven binnengevlucht, waar velie des nachts door de taifoen op dem oever werdien. geworpen. Het owerzeeschie verkeer is reeds sedert Donderdag verbroken.. Del Donderdag en Vrijdag naar Japjan ver trokken schepen rijn alle teruggekeerd en hebben leen schuilplaats gezocht in Sjanghai. Ook het geheel'e llucthtverkieer (moest worden stilgelegd. Italiaanschweermachtsberlcht Luchtaanvallen bij Solloem Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdag luidde als volgt: In Noord-Afrika is aan het front Tobroek in den nacht vainl 7 op 8 Aug. een vijandelijke aanval met verliezen vlot afgeslagen. De aanval had ten icloel eenige van onze steunpunten te overrompelen. Het luchtwapen heeft opnieuw haven installaties en versterkingswerken van Tobroek gebombardeerd. Aan het front van Solloem heeft een Duitsehe stoottroep bij een ontmoeting met gemotoriseerde eenheden vijan- lijke verkenningstanks vernield, den te genstander verliezen toegebracht en ge vangenen gemaakt. Onze formaties jagers hebben in scheer- vlucht ten Zuid-Oosten van Solloem troepen en Britsche vrachtauto's aange vallen. Andere luchtformaties hebben ver- dedigingsinstallaties en rijwegen in de omgeving van Sidi el Barani gebombar deerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanval len gedaan op Benghasi en Tripolis; eenige schade en eenige gewonden onder de burgerbevolking van Tripolis. In Oost-Afrika hebben eenige van onze afdeelingen koene aanvallen onder nomen van verschillende steunpunten in Gondar. Zij hebben vijandelijke afdeelin gen uiteengedreven, haar verliezen toe gebracht en wapens buit gemaakt. De vijand heeft zijn luchtaanvallen op Gon- I dar herhaald en eenige schade aangericht. I Ontslag commissarissen der pro- vincies Groningen en Overijssel Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlanidsche gebied heeft op gronid van art. 1 van zijn Vérordening nr. 3/40 over de uitoefening der regeerimgsbevoegdhe- den in Nederland den commissaris van de provincie Groningen, mr. J. Linthorst i Homan, eervol uit zijn functie ontslagen en op pensioen gesteld. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft verder op grond van dezelfde bepaling den com- missaris van de provincie Overijseel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voortst, eer vol uit zijn functie ontslagen en op pen sioen gesteld. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied op grond van art. 1 van zijn Verordening tr. 108/40 (vierde 1 verordening betreffende bijzondere be- stuursrechterlijke maatregelen) den bur- genieester van de gemeente Tubbergen in Overijssel, jhr. Egon von Bönninghau- j sen, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn functie van burgemeester, benoemd tot comm. van de provincie Overijssel. DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN 30 reserve van bonkaart diversen geeft recht op IVs k.g. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en' visscherij deelt, in aansluiting op hetgeen reeds is be kend gemaakt Inlet betreding tot de (moeilijkheden van tijdelijklefn aard, welke zich bij de aardappelvoorziening voor doen, mede, dat gedurende hiet tijdvak- van Maandag 11 Augustus tot en miet Zondag 17 Augustus de miet „30 reservé'» gemlerkte bon van de bonkaart „diver sen" recht geeft op het koopen van U/2 k.g. aardappelen. Zoodra Zulks mogelijk is, zal nog een aanvullende bob, eveneens voor U/2' k.g. worden aangewezen. Indien, de weersomstandigheden mée- werken, zal dit reeds in, dien Hoop vanl deze week Imlogéhjik rijn. DOODSTRAF VOOR HULP AAN DEN VIJAND De bevelhebber van de weermacht in Nederland, generaal der vliegers, Pr- Christiansen, maakt bekend: Gebeurtenissen, van dein laats ten tijd 'geven Tïiij aanleiding nadrukkelijk te wij- zlen fo(p mijn, reeds op 17 Augustus 1940 doior de pers aan de Nedieriain|dfsche be volking gegeven, waarschuwingen'. Vol gens het oorlogsrecht wordt met den, dood bestraft, wie in het bezette gebied1 op «enigerlei wijZe den, vijand begun stigt in het bijzotntder eek aan vijan delijke vllegtuigbemannjngen of in op'- dracht van demi vijand handelende per sonen) ieenigerlei soort hulp verleent, hem' verbolgen houdt of bij' de vlucht behulp zaam! is, evenals degene, die deelneemt aan de vernieling van vliegtuigen of! vüegtuigonderdeelen, of aan het wegne men van, vijandelijk legergoed. Reeds in samenscholingen bij een neer gestort vliegtuig is een geval vain, begun stiging aanwezig. Een ieder die deel neemt aan, een dergelijke saimienscholing zal door de velldgerechten van de Duit sehe weermacht ter verantwoording wor den geroepen- De Duitsehe weermacht en politie hebben, bevel1 dergelijke sa menscholingen met geweld van wapens uiteen te drijven- DUITSCHE NATIONALITEIT VOOR NEDERLANDERS Nederlander«chep gaet nitt verloren, tanzij man afitand doet In het Zaterdag verschenen Verorde- ningsblad is opgenomen de derde veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlanidsche gebied betreffen de eenige bepalingen ter zake van het Nederlanderschap. Hierin wordt het vol gende bepaald: Het verkrijgen van de Duitsehe natio naliteit door Nederlanders doet het Ne- Y Duitschland wint voor Europa aan alle fronten Y derlanderschap slechts dan verliezen, wan neer de betreffende persoon of, indien deze minderjarig is, zijn wettelijke ver tegenwoordiger voor hem binnen een jaar na het verkrijgen van de Duitsehe na tionaliteit verklaart, dat hij afstand doel van zijn Nederlanderschap. Deze verklaring dient te worden af gelegd tegenover den burgemeester der gemeente, in welker bevolkingsregister de betreffende persoon is ingeschreven of laatstelijk was ingeschreven. Is of was de betreffende persoon in het centrale bevolkingsregister ingeschreven, dan treedt in de plaats van den burgemeester het hoofd van de Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters. Hetzelfde geldt, in dien de betreffende persoon nog nimmer in een Nederlamdsch bevolkingsregister was ingeschreven. De verklaring dient, hetzij ten over staan van de vorenbedoelde instantie, hetzij schriftelijk aan haar te worden afgegeven; in het eerste geval wordt van de verklaring proces-verbaal opge maakt, indien zij schriftelijk wordt afge geven, dient de hamdteekenimg van hem, die de verklaring aflegt, door een daar toe op grond van de geldende rechts voorschriften bevoegde instantie (dienst) of persoon te zijn gelegaliseerd. De instantie dient hem, die de verkla ring aflegt, kosteloos een schriftelijke be vestiging te geven, dat en wanneer hij de verklaring heeft afgegeven. De verklaring heeft terugwerkende kracht tot op het tijdstip, waarop de betreffende persoon de Duitsehe natio naliteit heeft verkregen. Naar Stefani meldt, is het stoffelijk overschot van Bruno Mussolini Zaterdag ochtend ter aarde, besteld op het kerk hof van Predappio bij Forli. De Duce en zijn gezin, omringd door politieke en militaire autoriteiten, woonden de plechtigheid bij. Voorts waren aanwezig talrijke leden van het corps diplomati que, de Duitsehe ambassadeur von Mac- kensen legde een krans van den Führer op de kist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4