ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 21 JULI 1941 OPGENOi ZIERIKZEESCHE COURANT advertenties: GROOTE BESLISSINGEN AAN HET OOSTELIJK FRONT VERWACHT DE KERN ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reip. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve Zondags. 1797 - 1889 UitgaveN.V. de Zierikzeeiche Ntaawcbodc, Zierikzee, Schnlth. B 94, Tel. 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: M. J. Kosten, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14699 Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract apeciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9.30 uur. Resultaat van de vierde oorlogsweek De Dnjestr op vier plaatsen overgetrokken De Finnen aan den N.-oever van het Ladoga-meer Hat opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: Uit Bessarabië oprukkende Duitsch— Roemeensche troepen hebben op verschei dene plaatsen den Dnjestr gefor- c e e r d. Zooals reeds in een speciaal bericht is medegedeeld is de doorbraak door de krachtig versterkte Stalinlinie ten N. van de Pripetmoerassen uitgebreid tot voorbij Smolensk. Het door den vijand taai verdedigde Smolensk zelf werd. reeds op 16 Juli genomen. Afdeelingen der verbonden Finsche 1 weermacht hebben een verbitterd vijan- delijk verzet gebroken en zijn opgerukt tot aan den noordelijken oever van het Ladogameer. j In de wateren om Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 1500 ton tot zinken gebracht en bom- J treffers geplaatst op twee andere koop- 1 vaarders. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een nieuwen aan val gedaan op de Britsche vlootbasis Alexandrië. Bi) pogingen van Britsche vliegtuigen om de Kanaalkust aan te vallen zijn gis- 1 teren vijf vijandelijke vliegtuigen door jagers neergeschoten, drie door pa trouillevaartuigen en twee door marine- geschut. Overdag noch 's nachts zijn vij andelijke vliegtuigen boven Duitsch ge bied verschenen. Druk op btido Sovj«t-vleugels verstarkt Omtrent de militaire situatie verneemt het DNB van bevoegde zijde: De Zaterdag gemelde opmarsch van Duitsch-Roemeensche- troepen over den Dnsjestr naar Pod olie en de doorbraak van Finsche troepen door het Sowjet- front ten Noorden van het Ladoga-meer doen zien, dat de geallieerden op beide vleugels van het geweldige Sowjet-frojst den druk hebben versterkt. De gevolgen hiervan moéten zoowel plaatselijk als ook met betrekking tot de operaties als geheel binnenkort merkbaar zijn. Als resultaat van de Duitsche door braak door de Stalin-linie, die begin dezer week werd gemeld, is nu de hoofdstad van het Westen der Sowjet-uniie Smo lensk, den Duitschers in handen ge vallen. In deze stad hebben de Sow- jets een der oudste steden van hun land en misschien het belangrijkste knooppunt van spoorlijnen en wegen in het Westen verloren. De Duitsche troepen hebben met de inneming van Smolensk op deze plaats aan het front een marsch van meer dan 600 km afgelegd, gerekend van Brest- Litowsk. De stad Smolensk is in de ge schiedenis bekend door de overwinning die Napoleon daar in Augustus 1812 op twee vereenigde Tsaristische legers be vocht. Na viar waken strijd Als resultaat van de vierde oorlogs week tegen de Sowjets kan thans het volgende worden geconstateerd: 1. De doorbraak door de Stalin-linie is in een stoutmoedige bestorming op alle beslissende punten geslaagd en daar na nog uitgebreid. 2. De hoofdstad van Bessarabië, Kisji- new, is door Duitsche en Roemeensche troepen bevrijd. 3. De Finsche weermacht onder op perbevel van veldmaarschalk Mannerheim doet een succesrijk vorderenden aanval op beide oevers van het Ladogameer. 4. In de gevechten, die thans reeds ten deele op 100 kilometer ten Oosten van de Stalin-linie worden geleverd, staan groote beslissingen voor .de deur. FRANCO WAARSCHUWT d* Var. Staten tagan inmenging Naar aanleiding van den vijfden ver jaardag van de nationale opstanding heeft generaal Franco, de leider van den Spaan- schen staat, voor den naüonalen raad der Falange een groote rede uitgespro ken, waarin hij ojn. verklaarde, dat Europa geenerlei ambities in Amerika heeft en het Amerikaansche contingent niet kan denken aan een interventie in Europa zonder zich in een katastrofe te storten. De strijd, die op het oogen- blik wordt uitgevochten, betreft het lot van Europa, dat ook het lot van Spanje is .Dit is reeds beslist, aangezien de ondergang van het bolsjewisme onvermij delijk is geworden. De oorlog op het Europeesche vaste land: is duidelijk en consequent. Een in terventie van het Amerikaansche vaste land zou onafzienbare gevolgen hébben. Amerika kan zich niet bedreigd gevoe len door de Europeesche oorlog. Een dergelijke bewering is een verdraaiing van de feiten. Een oorlog tusschen Ame rika en Europa moet een misdadige waan zin genoemd worden. De Europeesche oorlog is voor Enge land en zijn bondgenooten reeds ver loren. Dit moeten zelfs de verantwoor delijke mannen toegeven door te verkla ren, dat zij uit eigen kracht niets meer kunnen bereiken. Daarom stellen zij hun laatste hoop op een nieuwen oorlog tus schen contingenten. Voor het bolsjewis me, waarmede de plutocratische wereld zich solidair heeft verklaard, is nu het oogenblik gekomen. Niemand kan meer de oogen sluiten voor het feit, dat het sowjetregiem voor de menschheid een ontzaglijk gevaar vertegenwoordigd. Op dit oogenblik, nu Duitschland een strijd aanvaardt, dien Europa en de geheele christenheid sedert vele jaren hebben ge- wenscht, herhaalt Spanje, dat het een hecht vertrouwen heeft in zijn toekomst. De vijanden van Spanje trachten welis waar met alle middelen den opbouw van het land te saboteeren en de vitale graan- transporten tegen te houden. Toen de nood verleden jaar het grootst was en het brood voor het Spaansche volk op raakte heeft Amerika de verscheping van 100,000 ton graan, dat reeds gekocht en gereed voor verscheping was, verhinderd. Alle pogingen van Spaansche zijde om het graan vrij te krijgen, zijn gestranfdi op de bepalingen van de Amerikaansche regeering. Elke oeconomische hulp, die men Spanje heeft aangeboden,, ging samen met politieke eischen, die niet te ver- eenigen waren met de waardigheid en de onafhankelijkheid van een vrij volk. Thans is het oogenblik gekomen om openlijk te spreken over deze arglistige machinaties. Het is een ernstige dwaling te gelooven, dat de plutocratieën bereid zijn hun goud te geven voof grootmoe dige hulpacties. Daarvoor' is geen beter bewijs dan de ruil van deelen van het Britsche rijk tegen 50 verouderde torpe dojagers. In verband met de problemen der binnenlandsohe politiek van Spanje richtte generaal Franco een scherpe ver maning tot alle saboteurs en volksonder- mijners. De regeering zal, zoo zette hij uiteen, tegen iedere misdadige actie op treden, aangezien een geordende oecono- mische politiek zonder discipline onmo gelijk is. Een algemeene daling van de kosten van levensonderhoud is de meest dringende taak van de regeering. DE GRUWELEN VAN LEMBERG hebben de beschaafde wereld een kreet van afschuw ontlokt. Deze gruweldaden van de sowjet-bandieten zijn een voor proef van wat ons te wachten zou staan, indien inderdaad het communisme zou overwinnen, indien Stalin met zijn dui- velsche medewerkers inderdaad zijn mis- dadigen opzet zou kunnen volvoeren, in dien de belagers van Christendom, be schaving en cultuur niet zou worden ver nietigd door de dappere soldaten, die zich op dit oogenblik inzetten voor de toekomst van Europa. Nederlanders, terwijl u dit leest, wordt in het Oosten een titanenstrijd gestre den, met Europa als inzet, hetzelfde Euro pa, waartoe ons land behoort! Daarom moogt en kunt u zich niet af zijdig houden, daarom ts het uw dure plicht te bewijzen, dat u Nederlanders zijt, dat wil zeggen, dat ook tn uw aderen het oude geuzenbloed stroomlt, dat gij afstammelingen zijn van een volk, welks daden menige roemruchte- blad zijde vullen in de geschiedenisboeken van ons vaderland. De gruwelen van Lemberg, die moet en zult u ons volk en ons vaderland bespa ren. Daarom zult u doen wat uw hart u ingeeft. Daarom moet u uw plicht ver vullen, daarom schaart u zich aan de zijde van hen, die daden weten te stellen, daarom.... Meldt u aait bij het vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Grar venhage. Italiaanschweermachtsberichi Malta gebombardeerd Aldus luidt het 409de Italiaansche weer- "machtsbericht: In den afgeloopen nacht zijn de lucht- bases van Malta gebombardeerd. Onze toestellen hebben het vliegveld van Ni cosia op Cyprus gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand op het front van Tobroek twee onzer steun punten aangevallen na krachtige artille- rievoorbereiding. Deze aanval werd af geslagen. Italiaansch-Duitsche Juchtforma- ties bombardeerden versterkingswerken van Tobroek, spoorweginstallaties van Mersa Matroeh en vijandelijke kampe menten ten Westen van 'deze plaats. Gistermiddag hebben twee Britsche toestellen een poging gedaan tot een aan val op Tripolis. Onze luchtdoelartillerie kwam weldra tusschenbeide en schoot een dezer toestellen neer. HET WINTERHULPWERK aan fymphonie van da gemeenschap Tijdens het bezoek, dat de leider van het hoofdbureau van Volkswelvaart in de Rijksleiding der NSDAP, Oberbefehls- leiter HilgenfeMt, dezer dagen aan ons land heeft gebracht, was een verslagge ver van het ANP in de gelegenheid deze hooge Duitsche autoriteit, den schepper van het groote Duitsche Winterhulp- werk eeniige vragen te stellen met be trekking tot den arbeid, welke nu reeds sinds ongeveer een jaar op hetzelfde ter rein on ons land wordt verricht. Op de eerste vraag, namelijk of hij van meening is, dat de Winterhulp Ne derland eenmaal op dezelfde wijze een symphonie van de gemeenschap zal wor den als in het Duitsche Rijk, antwoordde de heer Hilgenfeldt zonder aarzelen be- „In uw land" zoo zeide hij zijn dezelfde biologische voorwaarden aanwezig als bij ons. Ook in Duitschland is deze idee in heel kleinen kring be gonnen en zij heeft zich van hieruit ont wikkeld. Adolf Hitler heeft met zeven anderen het geheele volk voor zijn idee gewonnen. Wanneer de Nederlanders be reid zijn zich als een gemeenschap te be schouwen, dan is de Winterhulp slechts de uitdrukking van de innerlijke gevoelde verplichting tot offervaardigheid jegens elkander. Ik ben er zelfs van overtuigd, dat het Nederlandsche volk in veel kor- teren tijd dan in Duitschland tot de ge dachte van de volksgemeenschap zal ko men en wel, omdat het Nederlandsche volk den weg, welke hiertoe leidt, veel duidelijker krijgt uitgestippeld.' Hij is als het ware geëffend". „Acht u het noodzakelijk, dat bij 'het bestaan van verscheidene weldadigheids instellingen hier te lande een gelijke or ganisatie wordt geschapen als in Duitsch land?" zoo werd gevraagd. „Inderdaad", antwoordde de heer Hil genfeldt. „Sociale maatregelen ten bate van het volk kunnen slechts worden ge zien van totalitair standpunt en kunnen alleen algemeen Worden geregeld. Er zijn alleen Nederlanders en de enkeling wordt als deel van zijn volk in het leven (ge plaatst, onverschillig tot welken maat- schappelijken stand hij behoort, welke religie hij belijdt of welke politieke op vatting hij aanhangt. Het leven is primair en iedere gene ratie is een schakel in de keten van het leven. Alleen op deze wijze zie ik het sociale werk en niet in confessioneele verdeeldheid of volgens standen geschei den. Wij zien in een gezond mensch de vraag van het leven. Hetgezonde volk staat op den voorgrond en wanneer wij sommige menschen niet kunnen overtui gen van de groote gemeenschappelijke opdracht, dan weten wij toch, dat hun zonen of kleinzonen eens zullen opgroeien in deze gemeenschap en haar zullen be grijpen. GEVAARLIJKE BETOOGINGEN Waarschuwing tot alle Nederlanders De bevelhebber der weermacht in Ne derland, generaal der vliegers Fr. Christi ansen, deelt mede In verband met de talrijke vijandelijke vliegtuigen, welke in den laatsten tijd boven Nederlandsch gebied omlaag zijn geschoten, is het herhaalde malen voor gekomen, dat bij het wegvoeren van de gevangen genomen Engelsche leden der bemanning de bevolking sympathiebetoo- gingen jegens de gevangenen heeft ge houden. Dergelijke betoogingen voor den vijand, welke vooral werden gehouden op de stations en in de'Straten, hebben in ieder geval het karakter van een £rutale pro vocatie van de Duitsche weermacht. De terughoudendheid, welke de Duitsche weermacht tot nu toe in dergelijke ge vallen in acht heeft genomen, schijnt door dwaze betoogers als zwakte te wor den beschouwd. De bevolking wordt der halve hiermede nogmaals gewaarschuwd. Deze waarschuwing geschiedt, omdat de weermacht thans opdracht heeft in dergelijke gevallen op te treden en zoo noodig van de wapens gebruik te maken. De gevolgen moeten dan door de betoo gers zelf Worden gedragen. In den omtrek van Cordoba (Spanje) zijn vijftien leden van een bende misda- 'digers neergeschoten, die talrijke hofste den en kleine plaatsjes hadden overval len en uitgeplunderd. Zij behoorden naar DNB meldt tot voormalige communisti sche organisaties. Druk op de vleugels van het Sovjetfront versterkt Smoienk werd 16 Juli straat voor straat veroverd Weest zuinig bij gebruik van electriciteit en gas Winterhulp Nederland millioen- prijzen niet uitgeloot Instelling inspecteur van onderwijs in algemeenen dienst Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 21.50. Morgen (Dinsdag) zon op 5.44. Maan onder 19.17, op 4.09. Tuaschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Nieuwe maan Donderdag 24 Juli. Eerste kwartier Donder dag 31 Juli. Volle maan Donderdag 7 Augustus. STRAAT VOOR STRAAT WERD SMOLENSK VEROVERD Belangrijk verkeersknooppunt Na de vernietiging van aanmerkelijke Sow jetstrijdkrachten in het gebied tus schen Witebsk en Mogilew zijn de Duit sche formaties snel naar het Oosten op gerukt. Op 16 Juli werd, zooals reeds is gemeld, het belangrijke verkeersknoop punt Smolensk genomen. Van deze pro vinciale hoofdstad aan den Dnjepr af loopt het reeds voltooide gedeelte van den autoweg Minsk-Moskou verder naar het Oosten. Deze stad van 160.000 in^ woners waar munitiefabrieken, vliegtuig fabrieken en een belangrijke textielindus trie zijn gevestigd, werd als laatste vrij- groote stad vóór Moskou door de bolsje wisten met alle kracht verdedigd. De Duitsche troepen hebben ook hier met de bloedigste verliezen voor de bolsje wisten den tegenstand gebroken. De Duitsche verliezen bij de verovering van Smolensk zijn buitengewoon gering. Over de bezetting van Smolensk verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden Terwijl in den vroegen ochtend van den 16den Juli nog een heftig artiHerie- gevecht rondom Smolensk werd gevoerd drong een Duitsche afdeeling in een bliksemsnellen aanval de stad binnen en bezette de buitenwijken. Gepantserde ver kenningswagens en motorrijders waren de stad genaderd en korten tijd later kwamen ook groepen infanterie, die in weerwil van de langs den hoofdweg ont ploffende granaten de huizen steeds dich ter naderden. Zij gingen met machinegeweren en gra naatwerpers in stelling om de nesten van tegenstand, die de bolsjewisten in de huizen hadden ingericht, stelselmatig on der vuur te namen. Daarna kwamen ver scheidene pantserwagens, die in den hek senketel binnendrongen. Na een kwartier had de infanterie reeds de huizenrij be zet en geleidelijk viel de eene straat na de andere in Duitsche handen. Nieuwe Duitsche troepen 'bezetten ten slotte de geheele stad. Sovjets vluchtten In korenvelden Dien ochtend heeft Duitsche infanterie ten Westen van de stad een sterke Sow- jet-afdeel ing, die een aanval uit de stad trachtte te doen, vernietigd. Gemotori seerde Duitsche colonnes waren in de ochtendschemering tot den rand van de stad genaderd. Plotseling zagen de Duit schers een lange colonne voertuigen, ge volgd door pantserwagens en troepen, uit een der straten komen. De Duitsche soldaten wachtten tot de bolsjewisten zeer dichtbij waren. Toen openden zij een moorddadig vuur uit alle loopen. Ont steld vluchtten de gowjets in de reus achtige korenvelden langs den weg. Slechts een klein deel beantwoordde het vuur. In korten tijd was het bolsjewisti- sche geschut tot zwijgen gebracht. Daar- I na werden de korenvelden gezuiverd, de meeste bolsjewisten die zich hardnekkig verdedigden, werden neergelegd. De rest is gevangen genomen. Bij gevechten ten Oosten van Witebsk rukten twee compagnieën Duitsche in- fanterie langs den spoorweg naar Smo- I lensk op. In een bocht, die door bos- schen werd omzoomd, werden ze onder j vuur genomen door een bolsjewistischen pantsertrein. Zij trokken om dezen' trein heen en vielen hem van weerszijden j aan. Na betrekkelijk korten tijd werd de bemanning van den 'trein overwel- d i g d, de ergste schade hersteld en 't eenigc uren later konden de Duitschers zelf van den pantsertrein gebruik maken. 1 28 Sovjetvliegtuigen warden vernield i Donderdag is een Duitsch bataljon in- f fanterie er ten Zuid-Westen van Smo lensk na hevigen strijd in geslaagd tot diep in de bolsjewistische linies door te dringen. Voor een hardnekkig verdedigd dorp stieten de Duitsche troepen opeen buitengewoon verbitterden tegenstand. Nadat dit verzet, soms in gevechten van man tegen man, was gebroken, trokken zich de Sow jetsoldaten in wilde vlucht terug. Daarbij werd een geheele divisie staf gevangen genomen. Bij den opmarsch in het gebied van Smolensk bereikten Duitsche afdeelingen 17 Juli een hulpvliegveld der Sovjets. De artillerie opende het vuur op de 28 Sow- jetvliegtuigen, die klaar stonden om op te stijgen en vernietigde ze. In da puinen vqn Smolansk Smolensk vertoont alle trekken van een door de bolsjewiki verwoeste stad, aldus het Duitsche Nieuwsbureau. Nog steeds smeulen de verkoolde resten der hui zen, die de vluchtende Sow jetsoldaten in brand staken zonder acht te staan op de burgerbevolking. Uit de gevangenis dringt een vreeselijke stank: hier hebben de moordafdeelingen van de Gepeoe ge werkt tot de overwinning van de Duitsche wapenen een einde maakte aan dat gru welijke handwerk. Bij honderden en nog eens honderden worden de afschuwelijk verminkte slachtoffers van het bolsjewis tische sadisme naar buiten gedragen om naar hun laatste rustplaats te worden gevoerd. Door de straten trekken in ein- delooze rijen de gevangen Sowjetsoldaten langs de vernielde bolsjewistische tanks en stukken geschut naar de concentratie kampen. De burgerbevolking, die door de terreur van de Gepeoe binnenshuis werd gehouden, waagt zich weer vrij op straat. Op alle kruispunten wijzen Duitsche ver keersborden reeds den weg aan de Duit sche colonnes, die zich zonder ophou den naar het Oosten richten,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1