ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 22 JULI 1941 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT «DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA» DE KERN ABONNEMENTi Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve Zondags. UitgaveN.V. da Zlerllczecsche Nlenwibode, Zierlkxec, Schnith. B 94, Tel. 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: M. J. Kosteo, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14700 ADVERTENTIES Prijs: 23 cents per regel, minimaal 88 cents. BIJ contract speciale prijzen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 'a morgens 9.30 uur. Sovjsttroepan ten Ooiten van den Dojeitr achtervolgd Het opperbevel van de weer macht maakte Zondag bekend: De uit Bessarabië optrekkende Duitsch-Roemeensche strijdkrachten zijn, na den vijandelijken tegenstand op den Oostelijken oever van den Dnjestr te hebben gebroken, de ach tervolging begonnen. In het gebied om Smolensk blij ven de operaties volgens de plan nen verloopen. Aan het Finsche front worden verdere successen behaald. Op talrijke plaatsen aan het Oos telijke front zijn wanhopige pogin gen om uit te breken van ingesloten Sowjet-troepen mislukt. De vijand leed hierbij weer zware bloedige verliezen. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht militaire in stallaties in Midden- en Oost-En- geland aangevallen. Bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden aan het Kanaal en aan de Noorsche kust aan te vallen, hebben jagers en luchtafweergeschut zeven, ma- rinegeschut twee vliegtuigen en een patrouilleboot één Britsch vliegtuig neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in Noordwest- Duitschland, vooral op de stad Han nover, brisant- en brandbommen neergeworpen. Militair-economische of militaire schade is nergens ont staan. Nachtjagers hebben een der aanvallende Britsche gevechtsvlieg tuigen neergeschoten. Duitschtrs, Roemenen en Hongaren vervolgen de Soyjet-troepen Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Maandag bekend Aan het Zuidelijk deel van het Oostelijk front achtervolgen Duitsche, Roemeensche en Hongaar- sche troepen den verslagen vijand. Aan het geheele overige front ver loopen de gevechtshandelingen met vernietiging van talrijke ingesloten vijandelijke groepen verder op suc cesrijke wijze. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht voor de Britsche Oostkust twee vrachtschepen met een totaal van 11.000 ton, evenals een motortorpedoboot, tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen heb ben haveninstallaties gebombar deerd aan de Schlotsch e Oost kust, aan de Zuid-Oostkust van Engeland en vliegvelden in het Zuid-Oosten van het eiland. In N o o r d Afrika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen Britsche ar tilleriestellingen en haveninstallaties in Tobroek met bommen bestookt. Tijdens luchtgevechten werden drie Britsche jagers neergeschoten. Bij pogingen van Britsche vlieg tuigen, gisteren en hedenochtend, om aanvallen te doen op de K a- naalkust, hebben jagers en af weergeschut acht, patrouillebooten en versperringbrekers vier vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen heb ben den afgeloopen nacht op eeni- ge plaatsen in W e s t-D u i t s c h- 1 a n d brisant- en brandbommen neergeworpen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. NA EEN MAAND STRIJD OP HET OOSTELIJK FRONT Maandag liep de eerste maand van den strijd tegen de Sowjetunie ten einde en de Duitsche weermacht staat aan het einde van deze maand van zware ge vechten reeds meer dan 600 kilometer van de voormalige Duitsch-bolsjewistiische be- langengrens verwijderd op het eigenlijke grondgebied der Sowjetunie, zoo wordt het DNB in een toelichting op het weer- machtsbericht van gisteren medegedeeld. Opnieuw is een groote vernietigingsslag aan den gang en ditmaal reeds ten Oosten van de „Stalinlinie", welke de Sowj et-leiding als veiligen en on- wrikbaren ruggesteun beschouwde. Vergelijkt men den toestand van van daag met dien aan het einde van de eerste maand van het groote offensief in het Westen in 1940, dan moet gecon stateerd warden, dat na de doorbraak door de Weygandlinie op 7 Juni 1940 het Duitsche front aan het einde van de eerste maand van dit offensief een zwaren slag moest leveren tusschen de Kanaalkust en de Maas, zooals het thans ten Oosten van de Stalinlinie het geval is. Beslissend was indertijd precies zooals nu, dat den vijand de zoo vurig verlangde adempauze niet gegund werd en dat hij gedwongen was zijn laatste krachten in dezen vermurw enden slag in den strijd te werpen. Ofschoon het aanvailsfromt toen onge veer 350 kilometer brepd was (mem ver gelijke hiermedei biet tegcniwioordiigle front, dat thans 2000 kilometer breed is) en ofschoon b.v. van het punit vam uit gaing aa|n de Somimie tot aam den be nedenloop vam de Seine slechts 90 kilo meter moest worden te f galiegd, (vergle- lekem imet de (aanzienlijk grootere op- mlarschgebiedem in het Oosten.), hiöeft het verslaaini vatn die zich wanhopig verde digende Fransche strijdkrachten. .aJlel&'n vaini de doorbraak door die Weyganld- litnie tot 'aan h(et Frainsche verzoek om! wapenstilstand toiem reeds tien dagen geduurd. Crisis in de Sovjet-legerleldfng De omstandigheden aan het Sowjetfront zijn echter belangrijk verschillend en moeilijker. Desniettemin is reeds thans aan het einde van de eerste maand te constateeren, dat: 1. het Sowjetleger te land en in de lucht geweldige en in het geheel niet te compenseerenverliezen heeft geleden, zoodat thans reeds de laatste reserves in den strijd moeten worden geworpen. 2. een in vredestijd ontworpen en aan eengesloten verdedigingslinie in het Europeesche gedeelte van de Sowjetunie niet meer bestaat. 3. een hevige crifsis zoowel in de leiding als met betrekking tot de moreele hou ding der Sowjetformaties waar te nemen valt. Hiertegenover heeft de Duitsche leiding al haar krachten vast in handen. Van deze krachten is een groot deel tot dus ver nog in het geheel niet in de strijd geworpen. Op vele plaatsen is het thans gelukt groote deelen van het Sowjetleger opnieuw in te fluiten, terwijl met name in den zuidelijken sector de verslagen vijand door de verbonden troepen voortdurend achtervolgd wordt. De Duitsche operaties worden met alle drie weermachtsonderdeelen stelselmatig voortgezet en zullen ook de Sowjets, zooals alle vijanden van tot dusver, zoo verslaan, dat in de toekomst iedere be dreiging van Duitschland in het Oosten uitgeschakeld is. DE SOVJET-LEGERS IN DE VERDEDIGING GEDRONGEN lui .een hoofdartikel sdhirijft de Völiki- scher BeobaChlter onder hiet opsChrift „gestrande iljUusies" over de tegenstel ling, die in het verloop vam dein oorlog im het Oosten is ontstaan tuslschen de bedoelingen van de bloilsjiewistisdhie oor logvoering en die werkelijkheid en. die) tmoet leiden tot de vernietiging van de Sovjetlegers. De oorlog tegen Duitsch land had de inleiding tmoietete zijb tot 'OoimJmtunistisChe verovering van de ge reld, Zoo schrijft ihiet blad- E*e Sovjet- legers waren derhalve offensieve legers, die zich reeds gereed (hiadlden gemaakt voor den sprong. Door de Duitsdie Oor logvoering echter moesten deze Hogers defensief strijden.. In de tot dusC&r ge leverde gevechten is gebleken, dat de bolsjewisten niet om tactische redOnem terugtrekken', maar in iedere situatie aan vallen en, wanneer zij omsingeld zijn(, imi allle richtingen, trachten luit te bre ken. Het resultaat van deze methode is. echter de volslagen vernietiging van de legers. In het artikel wordt voorts vastge steld, dat de veldtocht op ihiet Ooste lijke ooriogstoioneel de hpjop in Londen, en Washington op een verlenginjg van deni oorlog nieuw leven heeft gegeven •en dat mlen in. de kringen- der W'Cster- sche vijanden iniu de ontdekking heeft; gedaam, dat op twee fronten, tegen Duitschland oorlog wordt gevoerd, het geen de Duitsche oorlogspolitiek immters hoeft willen vermijden. „Het is onzen. critici obtgaan", zoo schrijft het blad» „dat de strategie va|n den Fiibrer tot' dusver steeds met suöoefi hlet doel na streefde steeids slechts op één front den oorlog te voteren, maar da|n qok met) volle kracht en tot de vernietiging van den vijand. Wij hebben het gevoel, dat bifnnen afzienbteren tijd ook in het Ikamp vap onze tegenstanders de oorlog op twee fronten niets anders meer zal zijp dap een pijnlijke herinnering". DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME Hat aantal vrijcorpian an vrijwilllgari neamt toa De Europeesche solidariteitsactie voor den strijd tegen het bolsjewisme in ver schillende landen overtreft naar men in Berlijn constateert de stoutste ver wachtingen. Het aantal vrijwilligers neemt voortdurend toe, terwijl het aantal vrij corpsen stijgt. Wanneer nog een bewijs noodig is om te toonen, in welke mate de strijd tegen het bolsjewisme als een gemeenschappelijke zaak der Europeesche volken wordt beschouwd, dan behoeft men slechts naar het aantal vrijwillige aanmeldingen te kijken. Het is te betreu ren, dat deze getallen om1 zeer begrijpe lijke militaire redenen niet openbaar kunnenworden gemaakt. In Madrid was het noodig reeds na 24 uren de honderden recruteeringsbureaux te sluiten, aangezien 't in uitzicht gestel de continent reeds ver was overschreden. Na het vertrek van de eerste vrijwilligers- bataljons die tegenwoordig op. hun doorreis door Duitschland .overal harte lijk worden begroet zijn reeds in Spanje stemmen, opgegaan, die de vor ming van nieuwe bataljons eischen, ten einde Spanje, dat het bolsjewisme in de twee moeilijke jaren van den burgeroor log leerde kennen, de plaats te doen toekomen, waarop het in het anti-bolsje wistische geveohtsfront recht heeft. In Noorwegen hebben tal van reserve- officieren en officieren van het vroegere leger zich bij het NoorweegsChe legioen aangemeld. De predikanten hebben de jeugd aangespoord in de vrijwilligersba- taljons dienst te nemen. Uit een mede- deeling uit Oslo blijkt, dat officieren en manschappen een militaire cursus moe ten bezoeken, waarin zware eischen ge steld worden, teneinde te voldoen aan hetgeen in een dergelijken veldtocht ver- eischt wordt. In Portugal, Frankrijk en Zweden zijn de' aanmeldingen zoo talrijk, dat er in de contingenten niet voldoende plaats is voor alle vrijwilligers, die wenschen deel te nemen aan den strijd. Men legt in Berlijn nadruk op deze feiten, die een volkomen moreel sucöes beteekenen voor de algeheel© Europee sche bevrijdingsactie. Aan den anderen kant evenwel wordt met klem gewezen Op- het feit, dat de Duitsche weermacht, die in het gevecht het voornaamste man daat bezit, in militair opzicht heelemaal niet is aangewezen op de medewerking van andere krachten. Zij geeft slechts gelegenheid aan de vrijwilligers van alle landen van het continent om aan den strijd deel te nemen. Duizenden Sovjetsoldaten ge vangen genomen en overgeloopen Het is 19 Juli een Duitsche divisie in den middelsten s'ector van het Oostelijke front gelukt, sterke terugtrekkende bols jewistische strijdkrachten te omsingelen. De 4000 man die 19 en 20 Juli door Duit sche soldaten gevangen genomen werden behoorden oorspronkelijk tot 18 sowj et- divisies. Zij werden zonder rekening te houden met de onvoldoende wapening, half Juli in een nieuwe divisie bijeenge bracht. Behalve zware bloedige verliezen verloor deze sowjetformatie, naar D.N.B seint, groote doeveelheden wapens, mu nitie en oorlogstuig. In den Zuidelijken sector hebben 20 Juli Duitsche, Hongaarsohe en Slowaak- sche troepen onophoudelijk de achtervol ging van de wijkende bolsjewisten voor gezet. Vertwijfelde tegenstand van de zwakke achterhoede der sowjets werd met bloedige verliezen voor de bolsjewis ten gebroken. In het gebied van Mogilew heeft 19 Juli een Duitsche divisie zich op een bolsjewistische geworpen.Ofschoon de Duitschers al dagen lang onafgebro ken zware gevechten hadden geleverd en de weersomstandigheden tijdelijk een uiterst- remmenden invloed op de ge vechtshandelingen hadden werden de sowjetsoldaten, die zich verbitterd ver zetten, in een stoutmoedigen aanval ver slagen en vernietigd. Ook bij hun optreden in den Noorde lijken sector versloegen io(p( dien dag de Duitsche troepen een sterke sowjet formatie. Deze bolsjewistische eenheid was samengesteld uit de resten van vijf verschillende divisies. Verscheiden dui zenden bolsjewisten raakten tijdens de gevechtshandelingen in Duitsche krijgs gevangenschap. Vele anderen liepen over toen zij de doelloosheid van tegenstand inzagen. Ruim 4000 doode Sowjetsoldaten bleven sop het slagveld. De buit is zoo groot, dat de omvang nog niet kan wor den vastgesteld. DE V BEHEERSCHT DE STRATEN Ook in pers en radio Bijna geheel Europa staiat thjams in het teekeni van een uniék© propagamda-actié„ •welk© ,ajls een soort plebisciet de vierban-, denheid van honderden miUipenieii men-, scbeni met den Diuitsöhen strijd en dei Duitsche overwinning symboliseert, meldt het DNB. Deze verbondenheid komt tot uiting in die letter „V", de beginletter van' het woord Victoria, -als het teeken voor de zekerfieid der DuitsOhje overwinning in den strijd voor Europa, doch ook als tee ken, dat slechts diengene to^kopd, wiemsi vanen nog nooit een terugtocht hebb'Onj aanschouwd, doch steeds weer de over winning. Dit telken V beheerscht de stra ten in ontelbare steden op het Conti nent. Het dringt zich in de pots onweer staanbaar aan den lezer op. Vliegtuigen schrijven in de luch(t h|et teieWen V., de radio zendt het in den aether. Dn Noorwegen staat het op aanplakzui len on op 'de muren der huizen, meestal' niet de spreuk: De overwinning van} Duitschland is ook de' overwinning van Noorwegen. In Noderl. len België straalt dit teeken te midden van het straaitver- 'keer den voorbijgangers van vluchtheu vels <en trottoirs tegemoet. In heft gou- veTinenient-generaal staat helt op boerde rijen en hekken, in het protectoraat be heerscht dit teekein de pers, evenals in andere landen. In Pairijs straallt het van denEiffeltor-en tot ver in den omtrek. Daar wordt dit teeken 'door verzamelaars voor het Roode Kruis verkocht. Overal dragen de menschen dit teeken in het knoopsgat. Het is het teeken, dait thans al degenen, die zich bewust zijin; van de Duitsche overwinning aan alle fronten, vereenigt. HITLER JUGEND EN NAT. JEUGDSTORM Rijkscommissaris woont sportwedstrijden bij Zaterdag en Zondag hebben op Hout- rust te 's-Gravenhage de zomerwedstrij den plaats gevonden van de Hitler-Jugend in Nederland. Tegelijkertijd werden ver gelijkingswedstrijden gehouden met den Nationalen Jeugdstorm. Bij de beslissingswedstrijden Zondag middag waren behalve de rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, rijksminister Seyss-Inquart, tevens aanwezig de weermachtsbevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, de commissaris-generaal z.b.v. Oberdienstleiter Schmidt, de bevel hebber der Ordnungspolizei in Neder land, generaal Schumann, de hoofdstar mer van den N.J.S. C. van Geelkerken, Oberbannführer Adelbeck, Chef Amt für Leibesübungen en de chef van de Befehlstelle der Reichsführung in Neder land, Hauptbaimführer D. Lindenburger. Na het begroetingswoord van Haupt- bannführer D. Lindenburger sprak de commissaris-generaal z.b.v. Oberdienst leiter Schmidt als volgt: „Wij staan hier plechtig aangetreden in den vorm van het teeken V., het sym bool van onze overwinning. Engeland heeft geloofd, dat het voor zich aan spraak kon maken op dit teeken, terwijl het slechts „overwinningsrijke terugtoch ten" wist te boeken. Wij nat.-soc. houden er echter een an dere opvatting op na. Wij zijn sterk en machtig. Wij hebben den strijd tegen het bolsj ewisme qpgen omen en wij zul len er voor zorgen, dat vrijheid en wel vaart heerschen. Wij hebben het aan den Führer te danken, wanneer wij elkaar hier in vriendschappelijken strijd ont moeten kunnen. Dankbaar zijn wij ook dengenen, die op het oogènblik in het Oosten stormloopen en er voor zorgen, dat overal het recht weer zal heerschen, Want het mag niet zijn, dat het bolsje wisme voortschrijdt om moord, ellende, zorg en dood aan de wereld te brengen. Wij zijn nationaal-socialisten. Ieder van ons heeft zijn vólk lief en wanneer gif Na de eerste maand van strijd tegen de Sovjet-Unie Aantal vrijcorpsen en vrijwilligers tegen 't bolsjewisme stijgt Duizenden Sovjet-soldaten gevan gen genomen of overgeloopen De V beheerscht de straten, als mede de pers en de radio 400 Nederlandsche kinderen in Augustus naar de Oostmark Wanneer verduisteren 7 Heden (Dinsdag): zon onder 21.48. Morgen (Woensdag) zon op 5.45. Maan onder 20,06. op 5.05. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Nieuwe maan Donderdag 24 Juli. Eerste kwartier Donder dag 31 Juli. Volle maan Donderdag 7 Augustus. WEEST ZUINIG MET GAS lEN ELECTRlCITEIT Bedenkt, dat het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75 pet. Dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden. Dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en af sluiting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan ver lichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moet niet voorkomen, dat men bij daglicht in hotels, res taurants, winkels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in parti culiere woningen moet het licht tot het allernoodzakelijkste beperkt worden. Door uw radiotoestel af te stel len, indien u toch niet luistert. Door het warmwater-verbruik voor koken, wasschen en baden te be perken. Dit kan o.a. worden be reikt door: Geen kleine vlammetjes doorloo pend te laten branden onder keu- ken- of badgeyser. Groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds een deksel op de pan, zoodra damp uit pan of ketel komt kan uw gasbrander klein worden gesteld. Voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is. Het vaatwerk eenmaal per dag af te wasschen. Bij het baden niet meer warm water te g ebruiken dan strikt nood zakelijk is. BEPERKT UW VERBRUIK. Het is een algemeen belang en daarbij ook uw eigen belang, want het bespaart u boeten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom zoo spoedig mo gelijk uw meter zelf top te nemen. De volgende week zullen hierover inlichtingen worden verstrekt. Zoo noodig kunnen ook de electriciteits- en gasbedrijven u hierover voor lichten. thans aantreedt om uw lichamen te sta len, dan bereidt gij u daarmede voor op (den tijd, die voor ons ligt, een tijd, waarin de Duitsche en Nederlandsche jeugd elkaar de hand reiken". Vervolgens vond de afwikkeling van het sportprogramma plaats, waarbij door de deelnemers, het minder fraaie weer. en den sterken wind in aanmerking ge nomen, vaak zeer goede tijden werden gemaakt. Een dansgroep van de B.D.M. gaf ten slotte een zeer geslaagde opvoering. Na afloop van den wedstrijd reikte de rijks commissaris de prijzen uit,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2