ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 23 JULI 1941 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT DE KERN ABONNEMENT 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 't Zondags. UitgaveN.V. de Zierlkzcesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuitb. B 941 Tel. 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: M. J. Kosten, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14701 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9.30 uur. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend De doorbraakoperaties van de Duitsche weermacht en haar bond- genooten hebben het sowjetverde- dedigingsfront in afzonderlijke groe pen uiteengereten. Ondanks taaien tegenstand hier en daar en hard nekkige tegenaanvallen kan niet meer van een uniforme leiding van den vijand worden gesproken. Aan het geheele Oostelijke front schrij den de op het uiteenslaan en ver nietigen van de afzonderlijke groe pen van de Sovjetweermacht ge munte krijgsverrichtingen gestadig voorwaarts. Als vergelding voor de bolsje wistische luchtaanvallen op de open hoofdsteden van de bondge- hooten Boekarest en Helsinki viel het luchtwapen den afgeloopen nacht voor de eerste maal Mos kou aan. Sterke formaties ge vechtsvliegers bombardeerden bij goed zicht op den grond in elkan der snel opvolgende aanvallen mi litaire installaties van het bolsje wistische verkeer. In de nabijheid van het Kreml en de bocht van de Moskwa veroorzaakten bomtreffers talrijke branden en uitgebreide vuren. Gebouwen van hooge com mando's en bestuursoverheden van de sowjets evenals bevoorradings bedrijven van de stad werden ver nield of ernstig getroffen. In het zeegebied rondom Enge land plaatsten gevechtsvliegtuigen bomtreffers op twee groote vracht schepen. Andere gevechtsvliegtuigen bombardeerden den verstreken nacht havenwerken in het Z.O. van het eiland. Aan het Suezkanaal bestrooiden Duitsche gevechtsvliegtuigen inden nacht van 22 Juli militaire werken met bommen van elk kaliber. Jagers schoten bij pogingen van den vijand overdag de kust van het Kanaal aan te vallen zes Brit- sche vliegtuigen neer. Britsche gevechtsvliegtuigen wier pen den laatsten nacht op ver scheidene plaatsen van Zuid-West- Duitschland brisant- en brandbom men. De burgerlijke bevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Vooral woonhuizen wer den verwoest of beschadigd. Lucht doelartillerie schoot een dèr aan vallende Britsche gevechtsvliegtui gen omlaag. BOMBARDEMENT VAN MOSKOU Verslag van sen ooggetuig# Het D.N.B. heeft over den eersten groo- ten aanval van de Duitsche luchtmacht op Moskou het volgende ooggetuigever- slag ontvangen: Van de schemering tot aan midder nacht vlogen Duitsche gevechtsvliegtuigen naar Moskou en bombardeerden de re- geerings- en bestuurswijk met brand- en brisantbommen van zwaar kaliber. On danks het feit, dat de bolsjewisten een geweldig afweervuur onderhielden, was omstreeks middernacht alles rondom het Kreml een zee van vlammen. Op het vliegveld in het Oosten heerschte dezer dagen een heele drukte. Deze slag dat wisten allen, die er bij mochten zijn moest zoo zwaar zijn, dat den bolsjewis tische machthebbers eens en voor altijd de wensch naar een herhaling zou ver gaan. De ondergaande zon werpt haar laatste stralen over het vliegveld, als wij starten voor Moskou. Brandende dorpen, het vuren der zware artillerie, de lichtspoormunitie der mi trailleurs toonen ons, dat daar beneden bij onze kameraden van het leger ook in dezen nacht de strijd niet gestaakt wordtDe frontlinie, welke wij bij het be gin van onzen tocht op onze kaarten heb ben aangegeven, is op enkele plaatsen al niet juist meer. Onze troepen zijn al weer dieper het vijandelijke land binnen gedrongen. Doch dan laten wij de front linie met Hi. aar branden achter ons en voor ons ligt een groote uitgestrektheid. Op den grond is alles kalm. Slechts zel den flikkert het licht van een schijnwer per op en begint het afweergeschut te vuren. Nog zijn wij te ver van Moskou verwijderd om ons nauwkeuriger te ori ënteren, doch iedere minuut brengt ons nader tot ons doel. De Sowjet-luchtaf- weer werd steeds intenser. Reeds grij pen dertig, veertig, vijftig vangarmen in de Jueht, flitsen wild en gejaagd door elkaar heen en zoeken en zoeken... Hoe meer wij naderen, des te duide lijker blijkt het dat de kameraden voor ons geer. half werk hebben verricht. En toch is dit alles slechts een begin. Eerst moeten wij ons doel dicht zien te na deren. Het wordt ons do or den vijand werkelijk niet gemakkelijk gemaakt. Hier hebben zij alle afweerkracht geconcen treerd, welke thans een ware regen van vuur naar de naderende Duitsche vlieg tuigen zendt. Luchtdoelgranaten van al le kaliber leggen hun lichtenden weg langs den nachtelijken hemel af en hon derden schijnwerpers doorboren de duis ternis. Thans zijn wij vlak boven 't doel. Onder ons ligt een ware hel. Geheele in stallaties staan in lichter laaie en een dikke ondoordringbare rook trekt lang zaam en traag ,over de ruïne, welke door Duitsche bommen zijn veroorzaakt. Wij zijn bov^n Londen en Liverpool, boven Glasgow en Belfast, boven Huil en Birmingham geweest. En wij hebben bo vendien nog vele andere steden van het Britsche eiland zien branden. Doch zel den hebben wij in dezen oorlog branden van een grooteren omvang en met een vernietigender indruk gezien. Daar be neden, waar de verleide volksmassa's in de kelders zitten, moet de hel zijn los gebroken. Ontploffing na ontploffing is waar te nemen. Nieuwe branden ontstaan, oude branden vinden steeds opnieüw voedsel en nog steeds is het einde niet te zien. Voortdurend valt bom na bom op voor den oorlog belangrijke doelen. Ook wij hebben onze bommenlast uitgeworpen, de plaats waar zij ontploffen waargeno men en keeren nu terug. Bij daglicht zijn wij vertrokken, bij dag licht zijn wij terug. Daar tusschin ligt een nacht vol afgrijzen, een nacht, die ge schud heeft aan het bestaan ven het bolsjewisme. HET DUITSCHE LUCHTWAPEN bracht dsn Sovjets zwars slagen tos Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt, Maandag Sowjet- munitie-opslagplaatsen succesrijk met bommen bestookt. Gepaard gaande met hevige ontploffingen, die door de Duit sche vliegers duidelijk* werden bemerkt, vlogen ontzaglijke hoeveelheden munitie .in de lucht. Getroffen benzine-opslag- plaatsen ontploften, waardoor reusach tige rookzuilen ontstonden, die weldra den hemel boven het aanvalsgebied ver duisterden. De Duitsche luchtmacht heeft, behalve voor den oorlog belangrijke doelen in Moskou, in den nacht van 21 op 22 Juli met sterke formaties terugwijkende Sow- 1 jetcolonnes, spoor-wegen, stations en con centraties van pantserwagens aan het geheele oostelijke front aangevallen. Tal rijke pantserwagens en voertuigen van allerlei soort werden vernield. Transport treinen werden door volle treffers ver nietigd en tot ontsporing gebracht. De spoorlijnen in het gebied ten Zuiden van Tserkassi en ten Zuiden van Kre- mentsjung zijn voor het spoorwegverkeer onbruikbaar gemaakt. Bovendien werden verscheidene rijdende treinen op de spoor lijn St Petersburg—Moskou tot ontsporing gebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ook op 21 Juli ten Oosten van Smolensk in opeenvolgende golven de terugstroomen- de Sow jet-colonnes met sterk bombarde ment aangevallen. De bolsjewisten leden bij dezen aanval groote, bloedige verlie zen. De bolsjewistische luchtstrijdkrachten hebben ook van 20 tot 21 Juli aanzienlijke verliezen aan vliegtuigen en manschap pen geleden. Tijdens luchtgevechten werden door Duitsche jagers 71 Sowjet vliegtuigen neergeschoten. Bovendien werden 39 vliegtuigen der Sowjets met stelligheid op den grond vernield. Het totale verlies der Sowjets bedraagt dus in 24 uur 110 vliegtuigen. SPANNING IN OOST-AZIË Britachs plannsn t.o.v. Indo-Chlna Koh Isjii, de woordvoerder van het Japansche bureau voor inlichtingen, heeft zich in de persconferentie voor de ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers twijfelachtig uitgelaten, toen hem vragen werden gesteld door een Fransch correspondent betreffende berichten in de pers uit Hongkong en Sjanghai, waarin melding werd gemaakt van voorbereidin gen van Engeland en het regime van Tsjoengking voor een gewapenden inval in Fransch Indo-China. Er zijn geen officieele berichten, die de perstelegrammen bevestigen, maar „in- tusschen moeten wij afwachten en op letten", zoo voegde de woordvoerder aan zijn verklaringen toe. Op de vraag, of Ja pan Frankrijk zou bijstaan volgens de bepalingen van het Fransch-Japansche ac- CQord in geval Engeland zou beginnen met een gewapende invasie in Fransch- Indo-China, antwoordde de woordvoer der: „In zoo'n geval heeft Japan het voornemen de Britsche troepenbewegin gen te verhinderen en een protest in te dienen bij de Britsche regeering". Op de verdere vraag, iof Japan desbe treffende preventieve maatregelen ter stond neemt, antwoordde de woordvoer der j,Dat hangt af van de toekomstige ontwikkeling van den toestand". De woordvoerder weigerde in dit verband bijzonderheden mede te deelen omtrent hèt recente onderhoud tussehen Soto- matsoe Kato, den Japanschen ambassa deur en Darlan, den vice-premier en mi nister van buitenlandsche zaken van de regeering te Vichy. Isjii verklaarde voorts volgens de United Press, dat de nieuwe Japansche minister van buitenlandsche zaken, To- joda, tijdens het onderhoud, dat hij met de ambassadeurs van Duitschland en Ita lië gehad heeft, nog heeft medegedeeld, dat hij (Tojoda) den Sowjet-ambassadeur Smetanin tot dusverre niet heeft ontvan gen. DE DUITSCHE V-ACTIE Gocn vsldsUg msor, maar ssn ovsrwinnnig In politieke kringen der Rijkshoofd stad beschouwde men, zoo verneemt het ANP van welingelichte zijde, de Duitsche propaganda-actie voor de letter „V" niet meer als een veldslag, doch als een over winning. De poging van Churchill om zich in deze actie te mengen en mede te spreken, is volgens de meening in deze kringen jammerlijk mislukt. In dit verband wijst men hier op een bericht van de Londensehe radio, vol gens hetwelk van Britsche zijde de „V"- actie definitief is gestaakt, waarbij als motief werd opgegeven, dat in de En- gelsche taal niet alleen het woord voor overwinning, doch ook het woord voor wraak met de letter v begint, een op- merking, die in politieke kringen alhier belachelijk wordt genoemd. Wanneer alle gevechten om het alphabet zoo ein digen, hebben wij geen zorg. In officieuze kringen te Berlijn achtte men het vandaag op de persconferentie van geen belang om te onderzoeken, wie met de propaganda voor de „V" iis be gonnen. -Van belang is alleen het feit, zoo voegde njen hieraan toe, dat men van Duitsche zijde op het denkbeeld is gekomen de „V" tot een teeken van de Duitsche overwinning aan alle fronten te proclameeren en dat dit in Europa een overweldigend succes is geworden. De kleine „v" van Churchill, zoo ver klaarde men ten slotte nog, zinkt hierbij geheel in het niet. Gelultwensch van den Fiihrer aan den Rijkscommissaris De Führer heeft den Rijkscommissaris Het ANP verneemt in verband hier mede uit Berlijn: Als protest tegen de invoering van de wet op den algemee- nen dienstplicht hebben alle Indonesi sche politieke partijen zich tot Koningin Wilhelmina in Londen gericht met het verzoek de gedwongen recruteering van inlanders te staken. De Indonesiërs zijn echter bereid van dezen wensch af te zien, wanneer de Nederlandsche regee ring de inlandsche bevolking naast mili taire plichten ook grootare politieke rech ten zou verleenen. Bij den snellen opmarsch in het ge bied van den Dmjestr maakten Duitsche pantsertroepen op 20 Juli 10.000 gevange nen en vernietigden 220 Sowjettanks als mede 20 kanonnen. Duitsche tanks ver nietigden denzelfden dag bij hevige ge vechten in het gebied van Porsow 98 Sowjettanks, onder zeer geringe eigen verliezen. In de buurt van Witebsk had den 20 Juli hevige gevechten plaats tus sehen Duitsche en Sowjettanks. Alle aan vallen der Sowjets werden onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Van de 130 aanvallende Sowjettanks werden er 73 vernietigd. (D.N.B.) voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart, het volgende gende gelukwenschtelegram gezonden: j „Hoofdkwartier van den Führer, 22 Juli 1941. Met uw 49sten verjaardag heden zend ik u mijn hartelijkste gelukwenschen en groeten. j Adolf Hitler". STEUNT AMBULANCE I 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. - Bij inter- i nationale rampen waren de Nederlanders steeds bereid, de helpende hand toe te steken. Zoo werd in 1922 ter leniging van den hongersnood dn Rusland f 500.000 bijeengebracht, terwijl de inzameling ten 1 behoeve van Finland f 600.000 opleverde, t Ook thans zonden particulieren reeds v geld voor onze ambulance. Wij zijn hiervoor zeer erkentelijk, i Ieder bedag is welkom. Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag VRIJWILLIGERSLEGIOEN i 's-GRAVENHAGE, 22'Juli' Het aan tal aanmeldingen van personen boven 55 jaar voor het Vrijwilligerslegioen is zóó overstelpend, dat het voor het bureau onmogelijk is aan ieder afzonderlijk ant woord te zenden. Slechts degenen, van wier diensten gebruik kan worden ge- maakt, zullen antwoord ontvangen. Ook zijn op het bureau van het Vrijwilligers legioen Nederland tal van sympathiebe tuigingen binnengekomen. Langs dezen weg wordt aan allen hartelijk dank ge- I zegd. - (ANP) j LEVEN IN BEVRIJDE OEKRAÏNE NORMAAL De oogst bistf gsspaard De aan het front vertoevende speciale correspondent van het Slowaaksche Pers- bureaJ meldt, dat in de bevrijde Oekraïne bijna overal het leven normaal is. De oogst is veelbelovend, zoo meldt hij. Door den bliksemsnellen opiüarsch der troepen zijn de bolsjewisten niet meer in staat geweest de oogst te vernielen. In den landbouw is men onmiddellijk on der hoogen druk gaan werken. In alle groote steden van de bevrijde Oekraine is, zoo meldt de correspondent, even eens het leven geheel normaal. De stad Lemberg, die nog enkele dagen geleden een getuigenis aflegde van $e gruwel daden en den vernietigingswil der bols jewisten, is thans reeds weer schoon- gemaak: en de bevolking verricht haar dagelijksche werkzaamheden. Het auto verkeer is zeer levendig. De electrische trams zijn overvol. De levensmiddelen- zaken verdeelen de levensmiddelen on der de bevolking, zoodat men niet gebrek 'behoeft, te lijden. Het spoorwegverkeer is reeds geregeld en ook de café's zijn weer geopend. De stad is versierd met de Duitsche en Oekrainische vlaggen. Bij iederen stap blijkt de geestdrift der be vrijde bevolking. In Drohobitsj en Lem berg verschijnen Oekrainische dagbladen, welke in hooggestemde artikelen de Duit sche en Slowaaksche legers verwelkomen. Italiaansch weermachtsbericht Maltha gebombardssrd In zijn weermachtsbericht no. 412 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Italiaansche vliegtuigen bombardeerden vorigen npcht opnieuw steunpunten op Malta. In Noor d-A f r i k a werden nieuwe pogingen van den vijand om aanvallen te toen aan het front van Tobroek snel verijdeld. Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen bombardeerden verdedigingswer ken, batterijen en gemotoriseerde strijd middelen in de vesting. Ten Noord-Oosten van Mersaloech hebben Duitsche vlieg tuigen een Engelsch tankschip aangeval len en tot zinken gebracht. De vijand ondernam vluchten naar Bengazi en Dema In Oos t-A f r i k a heeft een van onze colonnes, bestaande uit Italiaansche en inlandsche troepen van het garnizoen van Wolsjefit met succes een gewapende ver kenning gemaakt naar de vijandelijke stel lingen. In den avond van 20 Juli wierp een vijandelijk vliegtuig eenige bommen op do woonwijk van de plaats Mazza- rino (provincie Caltanissetta). Twaalf bur gers werden gedood en zestien gewond. Verdedigingsfront der Sovjets in onsamenhangende groepen gesplitst 9 Maandagnacht heeft Moskou een zware luchtaanval beleefd Toenemende spanning in Oost-Azië Algem. dienstplicht in Ned.-lndië Duitsch luchtwapen bracht den Sovjets zware slagen toe Gemeenteraad van Zierikzee Mededeelingen ziekenhuis Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 21.47. Morgen (Donderdag) zon op 5.47. Maan onder 21,30. op 6.10. Tussehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Nieuwe maan Donderdag 24 Juli. Eerste kwartier Donder dag 31 Juli. Volle maan Donderdag 7 Augustus. WEEST ZUiNIG MET GAS EN ELECTKiCII EIT Bedenkt, dat het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75 pet. Dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden. Dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en af sluiting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan ver lichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moet niet voorkomen, dat men bij daglicht in hotels, res taurants, winkels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in parti culiere woningen moet het licht tot het allernoodzakelijkste beperkt worden. Door uw radiotoestel af te stel len, indien u toch niet luistert. Door het warmwaterverbruik voor koken, wasschen en baden te be perken. Dit kan o.a. worden be reikt door: Geen kleine vlammetjes doorloo- pend te laten branden onder keu ken- of badgeyser. Groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds een deksel op de pan, zoodra damp uit pan of ketel komt kan uw gasbrander klein worden gesteld. Voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is. Het vaatwerk eenmaal per dag af te wasschen. Bij het baden niet meer warm water te g ebruiken dan strikt nood zakelijk is. BEPERKT UW VERBRUIK. Het is een algeméén belang en daai*bij ook uw eigen belang, want het bespaart u boeten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom zoo spoedig mo gelijk uw meter zelf op te nemen. De volgende week zullen hierover inlichtingen worden verstrekt. Zoo noodig kunnen ook de electriciteits- en gasbedrijven u hierover voor lichten. Het DNB meldt uit Stockholm: Naar „Svenska Dagbladet" uit Londen meldt, is thans definitief besloten tot de in voering van den algemeenen dienstplicht in Nederlandsch-Indië. De opperbevelheb ber van Nederlandsch-Indië heeft mee gedeeld, dat de regeering geen verschil zal maken tussehen inlanders en Neder landsche dienstplichtigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2