Uit Stad en Provincie stand kiamienJtot^an. Hier weegt im. hef algesjïeem het leigfanbedlainig 'Zwiaiardier. j Daaainla bepaalde spr. rijm gehoor bi? de besparing van kpsteni bij panleg van drainage systeem bij liamderijfëni, imdieimeen goed aïwaterinigssysteem (aanwezig! is, om dan de vraag te behandelen of centrali satie van» het wiatersdhapsbeh-eier in Zee land gew&nscht of noodzakelijk is. In het algemeen meende spr. dat centralisatie mjoodig is, indien algemeene fllan/dbouwb13- lanigen hiermede gediénd twtorden. Aain het slot vani deze uitvoerige 'én belang rijke voordracht wees spr. op de jklapit'aal- schuldeini en hun irentetype, om t© ein- digeini met de overtuiging, uit te spraken dat de bevoegdheden der waterschapsbe sturen moeten worden uitgebreid. Poidarboakhouding Hierna gaf de voorzitter het woord aan den heer M. J. te Boekhorst, com mies-verificateur ter Provinciale Griffie van Zeeland, die een lezing hield over het onderwerp: „Rondom de Polderboek- houdvoorschriften Zeeland 1941". Spr. verdeelde zijn'lezing in drie pun ten, n.l. Ie de plaats van de boekhou ding in de betreffende organisatie; 2e de controle op den ontvanger-griffier door het polderbestuur en 3e de aard der betrekking van den ontvanger-griffier. Wat het eerste punt betreft begon de heer te Boekhorst met er op te wijzen dat hij van den polder, den polder het voornaamste acht, zijn uit- en af wateringsbehoeften, zijn wegenvraagstuk ken, zijn waterkeeringsvoorzieningen en zoo meer. In de tweede plaats komt dan de autoriteit van den polder, de vergadering van ingelanden» de doenster en laatster in eigen huis (behoudens de verplichting tot het laten goedkeuren sommiger besluiten door (hooger gezag), waarna tenslotte komt het polderbestuur, het orgaan dat voor den polder naar buiten optreedt. De ambtenaren, die de polder in dienst heeft, zijn slechts ge volg van zijn bestaan en onder die amb tenaren nu neemt de ontvanger griffier een voorname plaats in. Deze schrijft als het ware en onwillekeurig de geschiedenis van den polder, en zon der kennis van die geschiedenis kan men, ook het polderbestuur, niet. De boekhou- dnig In den ruimsten zin van het woord is de plaats waar men voor informaties telkens weer terecht komt en daarom heeft de boekhouding recht op de voor name plaats, die haar in de organisatie past, niet boven- die organisatie, noch boven de plaats der bestuursorganen, maar naast dit alles. Aan den anderen kant zie men haar niet als doel, doch als middel. Zij is ondergeschikt aan de belangen van den polder en die volge zij dan ook. Zij moet echter ook zoo. goed mogelijk zijn en daarom noemde spr. (het zoo goed dat is gebroken met het verleden. De totstandkoming der Zeeuwsche polderboekhoudvoorschriften noemde spr. een goede schrede voor waarts op den weg van het financieele overheidsbeheer. Een zeer belangrijk punt is evenwel wat de polderbestuurders en ontvangers griffier er van maken en zoo kwam spr. tot het tweede gedeelte van zijp. onder werp, de bemoeiingen van h et po 1- derbestuur met den ontvanger-grif fier. Hierbij wees spr. allereerst op de moeilijkheid welke in het goede toezicht schuilt, daar niet alle bestuursleden in staat zijn deugdelijke controle te houden. Indien nu evenwel de bestuursleden werk maken van het bestudeeren der voor schriften, zal de controle gemakkelijker gaan. Van belang achtte spr. ook voor al de kascontroles op onbepaalde tijden én wees hij op de beteekenis van de enkele jaren geleden door Ged. Staten ingestelde betrekking van commies-veri ficateur. De verantwoordelijkheid voor den goeden gang van zaken is niettemin gebleven waar zij was, ji.1. bij de be sturen van de gemeenten of de polders. Over de wijze van de uit te oefenen controle kon spr. niet uitweiden, maar wel drukte hij den bestuurders op het hart ook goed te letten op wat niet in de boeken staat, n.l. of alle betalingen op tijd zijn gedaan, zoowel wat inkom sten als uitgaven betreft. Aansluitende hieraan behandelde spr. hierna het derde punt: De aard der betrekking van ont vanger-griffier. Hierbij wenschte hij voot- op de vraag te beantwoordenWordt van den ontvanger-griffier thans zooveel meer verlangd dan voorheen, toen hij zijn boekhouding mocht verzorgen opzijn eigen, vaak primitieve wijze? Al lijkt het niet zoo, toch durfde spr. hierop te antwoorden, dat het ontvangerswerk niet moeilijker is geworden, doch wel belang rijker. Verder is de betrekkelijke on zekerheid, die er tevoren kon zijn, ver dwenen. Wat het terrein van werkzaam heid van den ontvanger-griffier aangaat, meent spr. te mogen zeggen dat dit ambt zeker zoo belangrijk en zoo ver antwoordelijk is als dat van een ge meente-ontvanger, mede door het ambt van griffier. Spr. eindigde zijn aandachtig gevolgd betoog met uit te spreken dat een goed ontvanger-griffier zijn loon waard is. Nadat de voorzitter ook dezen spreker had dank gezegd voor zijn voordracht, verkreeg de heer Lanwer het woord, om te danken voor de uitnoodiging en be groeting door den voorzitter. Het ver heugde hem dat hij deze vergadering kan, bijwonen, om den arbeid van de polders en waterschappen met opmerkzaamheid te kunnen volgen, welke arbeid voor deze gebieden van zooveel belang is. In deze zware tijden moet lederen arbeid worden voortgezet niet alleen, maar ook worden versterkt. Iedere vierkante meter vanden bodem moet ten nutte worden gemaakt; grondverbetering staat daarbij vooraan. Wat de heer Mansholt heeft gezegd, on derschreef spr., dat men niet op de kos ten moet zien en streven moet naar grootere centralisatie. Het Duitsche yolk heeft hierbij het voorbeeld gegeven. Er woedt thans een strijd op leven of dood. De tegenstanders schrikken voor geen middel terug. Engeland laat door de blok kade Frankrijk, België en Spanje honger lijden. Wanneer wij ons zelf niet helpen, dan gaan we zware tijden tegemoet. De bolsjewisten hebben in Rusland groote verwoestingen aangericht. Deze winter zullen door de maatregelen van Stalin 10 millioen menschen verhongeren. Wij zijn een strijdgemeenschap geworden. Het lot van Europa wordt door Duitschland beslist. Men dient de vërantwoordelijK- heid te voelen om te arbeiden voor het voedsel der bevolking. De heer Goossens sprak namens het college van Ged. Staten. Spr. wees op het groote werk dat mr. Dieleman heeft verricht door de samenvoeging van een aantal polders in West Zeeuwsch-Vlaan- deren tot stand te brengen, waarmede zelfs tegenstanders hem hebben geluk ge- wenscht. Spr. achtte de tijd aangebroken om grondige veranderingen tot stand te brengen in de structuur van-het polder-,, wezen. Het nieuwe zal het oude moeten vervangen; wie niet met 2ijn tijd mee gaat, zal onder het oude omkomen. Re- geeren is vooruitzien! Geen conservatis me; de tijd van treuzelen is voorbij; een nieuwe toekomst lacht ons toe; de eerste schrede op den weg naar centra lisatie is gezet. Na deze woorden sloot de voorzitter deze algemeene vergadering en begaven de leden zich naar „Juliana", waar een VEREENVOUDIGING VAN DE BONAANWIJZINGEN Zoovaal mogelijk bonnon van één nummir Op de dagelijksehe persconferentie heeft de heer S. de Hoo, van het centraal dis tributiekantoor een toelichting gegeven op dë vereenvoudiging der bonaanwij zingen. Het centraal distributiekantoor heeft een open oor voor allé mogelijke wenschen, welke uit den kring der consumenten naar voren komen. Uiteraard wil dat niet zeggen, dat aan ledereini wiënsch 'kan woirdieh tegemoet ge komen. Het is echter onmogelijk om de winkeliers goederen te laten afwegen in gebroken gewichten. Sommige artikelen zijn zoodanig verpakt, dat hierin geen verandering is te brengen. De nieuwe bolntodekjes rijm eeini iptap in de rich ting van vereenvoudiging, althans voor de huisvrouw. De winkeliers zullen hier mee wel minder tevreden zijn, omdat in derdaad het tot dusverre bestaande sys teem1 voor deze categorie grootere voor- deelen bood. Hier is dus getracht een compromis te vinden. Verwacht mag wor den, dat ook in de toekomst nog nieuwe verbeteringen zullen kunnen worden aan gebracht, waardoor de leiding der distri butie de huisvrouw aan haar zeker ge rechtvaardigde verlangens zooveel mo gelijk tegemoet komt. De nieuwe bonnenlijst Ook de nieuwe bomnenlijst is een be langrijke stap in de goede richting. In de eerste plaats zal in den vervolge deze lijst uniform in alle couranten en tijdschriften worden opgenomen. Er is naar gestreefd, om de weekartikelen alle op denzelfden dag te doen ingaan, even als de artikelen, welke over een langere periode loopen. Hiervoor waren intern zeer ingrijpende maatregelen noodig, doch indien mocht blijken, dat inderdaad, hier door de beoogde verbetering is bereikt, dan is de moeite van het centraal distri butiekantoor zeker beloond. Wij kunnen thans onderscheiden: 1. artikelen welker geldigheid is ge steld op een week, t.w. brood en gebak, vleesch en vleeschwaren, kaas, eieren, melk, aardappelen en voorts met ingang van 10 Augustus a.s. ook bloem en meel; 2. de artikelen, welker geldigheid is of wordt gesteld op Vier weken:' t.w. suiker, koffiesurrogaat, jam1, e.d., haver mout e.d., gort e.d., vermicelli eJd. en lmlaizie(nia 'Od.. VUatchbonnen Het is de bedoeling, voortaan voor de weekartikelen zooveel mogelijk bonnen van hetzelfde nummer aan te wijzen. Dus in een bepaalde week voor brood, aard appelen, vleesch enz. hetzelfde nummer van de onderscheidene kaarten. De distributieperiode zal dan evenals thans aanvangen op Zondag en eindigen op Zaterdag, met dien verstande, dat op de nieuw-aangewezen bonnen reeds Za terdag voorafgaande aan den Zondag kan worden gekocht. Daartoe worden de bonnen in de avondbladen van Vrijdag bekend gemaakt. j Een uitzondering is er voor de vleesch- bonnen wat betreft den dag, waarop men daarop kan koopen. Deze dag is n.l'. Wonsdag volgende op den Zondag, hoe wel men ze wel reeds van den Zondag af kan bezigen bij het gebruiken van zijn maaltijden in café's; restaurants e.d. Slagers en winkeliers is het verboden op de nieuwe bonnen Zondag, Maandag of Dinsdag vleesch of vleeschwaren af te leveren, In verband met de technische uitvoering van de vleeschvoorziening. Na het verstrijken van den Zaterdag, goeden maaltijd, op keurig gedékte ta fels, werd geserveerd. Een extra tram vervoerde de heerën door Schouwen's dreven, waar rde: oogsf té rijpen staat, naar Haamstede, waar in hotel Bom ver- verschingen werden aangeboden en som migen door de slotdréven een korte wan deling maakten door dit Uitgestrekte en fraaie landgoed. De tijd voor het vertrek was spoedig daar en de R.T.M. bracht de excursisten weer in'' Zierikzee terug, waar de meesten per Prov. boot de reis naar huis aanvaardden. HJAAMSTEDE. Hoe gevaarlijk het is, zich niet aan de regels van het verkeer te. houden;; bleek Zaterdagmiddag, toen op de. hoek van Noordstraat en Klooster- weg de jongeman J. B. de hoek, zonder te bellen, aan de verkeerde kant nam, waardoor hij Mevr. K. uit Zierikzee, die op weg was naar haar familie alhier, zoodanig aanreed, dat ze tegen de straat gesmakt werd, waarbij ze zich zoo ern stig bezeerde, dat ze ibij slager v. fjieu- wenhuijzen binnengehaald moest, worden. Met een auto is zij verder... naar haar familie vervoerd, wpar Dri v. d. Schroef de bezeerde knie verbbi\d, die ernstig ge kneusd is; De vorige week' werden bij Mevr. M. H. aan de KloöSterweg eénige gouden sieraden, f 20,— en enkele eieren ont vreemd. De verdenking viel op de 16- jarige A. P. uit Zierikzee, die daar in de omgeving werkzaam was. De wachtmeester bij de marechaussee de Bil, die het -onderzoek in handen hadi, vond bi] eén huiszoeking de sieraden en een gedeelte van het geld, zoodat de waarop de periode van de weekartikelen afloopt, zijn de bonnen ongeldig, met i uitzondering van kaas, teneinde het pu bliek in de gelegenheid te stellen zich een geheel Edammer kaasje ,of een groor ter stuk kaas aan te schaffen, welke mogelijkheid tot nu toe ook bestond. In den vervolge zal men het zooi doen, dat iedere week een nieuwe bon wordt aangewezen, die geldig zal zijn in een U tijdvak van vier weken. Twee bloembonnen per week V|Oor bloem en meel1 komt er ook een verandering n.l. met ingang van 10 Aug. zullen wekelijks twee gelijkgenummerde bonnen voor 35 gram worden aangewe zen. Daarom zullen op de met 10 Aug. in gebruik te nemen nieuwe blpemkaart ook stellen van twe§ gelijkgenummerde bonnen voorkomen. De artikelen mat aan periode van vlar wakan Met ingang van 10 Augustus a.s. zullen deze artikelen eenzelfde distributieperji- ode hebben van vier weken. Voor deze bonnen geldt eveneens de regel, dat men reeds Zaterdag tevoren, kan koopen op de bonnen, die Zondag ingaan. In verband met het instellen van sa menvallende distributieperioden van vier weken, wordt voor éenige artikelen de periode van acht weken teruggebracht lop vier weken;. Zoo bij havermout. Het fantsoen blijft ongewijzigd. Het is natuurlijk mogelijk, dat de winkelier geen havermout in voorraad heeft, maar wel gort. Men bedenke dan, dat haver mout en gort dezelfde voedingswaarde hebben. Ook voor vermicelli e.d. komt een keu zebon, welke recht geeft per periode van vier weken op 100 gram vermicelli of 100 gram maizena. Ook hier blijft het rantsoen onveranderd. Boter en vet De distributie van boter kan niét onder een van beide rubrieken gerangschikt worden, ofschoon het een weekartikel is. Dat komt doordat het rantsoen van 200 gram per week niet als zoodanig in ver pakking voorkomt, maar wel 250 gram. Daarom1 worden in den tijd van vijf weken achtereenvolgens vier bonnen, wel ke recht geven op 250 gram boter, aange wezen. f, Overgangsmaatregelen Teneinde op 10 Augustus met alle ar tikelen met een periode vap vier we ken „bij" te zijn, zullen de distributie- perioden van enkele artikelen moeten verspringen. De periode van suiker ein digt 2 Augustus,, zoodat vermoedelijk voor de periode vani 3 t.m. 9 Augustus een bon beschikbaar zal worden gesteld voor 250 gram. Ook voor koffiesurrogaat komt een overgangsmaatregel en wel een die een voordeel brengt. De nieuwe pe riode zal op 10 Augustus ingaan, zoodat men 1/4 rantsoen extra krijgt. (Met betrekking V* M aanjtftl ramt- soönten, waarop perso,niem viatn verschil lende leeftijdsgroepen aanspraak kunnen maken, zij er op gewezen, dat de opgave voor zoover het aardappelen en vleesch betreft, zonder meer een onjuisten indruk zou kunnen vestigen. Jn het schema is voor de week van 27 Juli t.m. 2 Augustus achter bon 28 re serve, recht gevende op 3 kg. aardappe len vermeld: personen van 0—3 jaar 0 rantsoenen. Dit komt doordat „28" een even bon nummer is, terwijl op de „halve" aard- appelkaarten voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar uitsluitend de oneven bon nummers voorkomen. Iets dergelijks doet zich voor bij vlèesoh dader moest bekennen, waarna hij in ver zekerde bewaring werd gesteld. THOLEN. De-besomming van de-binnen gekomen botvi^sphers, was vorige week bizonder gunstig. Ruim 200 tobben prima bot werd door de verschillende vaartui gen aangevoerd, welke werden verkocht aan de leurders tegen den prijs van f 20,- per tob, alles door elkaar. De weervis- scherij was niet loonend. Palingvangsten iets beter. Bij proeven genomen op de uitgezette pannen voor oesterbroed, wer den de verwachtingen niet teleurgesteld. Bij het verstouwen van vee uit de wei, is een beste melkkoe van den land bouwer Th. B. zoodanig gestooten door een ander dier, dat ze moest worden afgemaakt. Het vléësch is op de vrij- bank verkocht. f Aan 'de R.H-.B.S. te Bergen op Zoom zijn bevorderd van de le naar de 2e klas L. Looysen alhier. Voor het MULO diploma slaagden deze week de leerlingen der MULO school alhier. G. Geluk, H. Schjpper, C. v. Stee, W. Geluk, W. de Engelscbman, P. Baay, J. Dijkslag, J. v. Oeffelen, allen voor A. voor B., C. v. d. Sande, J. v. Elsacker. Voor het diploma Boekhouden-Mer- curius slaagde deze week te Roosendaal onze stadgenoot J. Melse. tteKüvtffT 25V j.:,én M. A. 'Hage 19 j. OverledenSt. v* Begtihoa 72 j. wed. v. A. L. Mus. M. W. Quist 65 j. vr. v. J. Fiere. GIFTEN VOOR DE AMBULANCE LEGIOEN NEDERLAND Even sportman als (de vrijWülli- gers ziëh imieldeni voor (het Hegioen, teven sporta&n weert zich heit thuis: front" en steuinlt jmfet giften van' f 2.50 t©t f 5000. de oprichting van de ambulance vam het Legioen. Zij", die echterblijvein, (hebben be grepen, dat er-plichtj^n Zijn tegen over he|n, die zidh gaan inzetten! tegqn het bolsjewistische gevaar, tegen de bedreigers van kerfk, be schaving en cultuur. Het inrichten vani de beste am bulance, is het Iminste wat gedaan kan worden Voor omzie dappere Nederlandsehe strijders. Voor hen- die er evenlCems leen' eer in stellHeh, hup- plicht te dolen, vermelden wij', dat het gironummer vrn het Vrijwiligerslegioen, Neder land, hoofdkwartier: Koninginne gracht 22, Den Haag, is: 87600. HERORDENING VAN EUROPA Toespraak van dr. Fiichbëck In de Vrijdag te Den Haag gehouden bijeenkomst van het sooiaal-eoonomisoh genootschap //Nederland en Enropa" heeft ook de oommissaris-generaal voor Financiën en Economie, dr. H. F1 0 h b öok, het woord gevoerd. Deie begon met sijn groote voldoening uit te spreken over de problemen, die ter sprake waren gekomen. De heer Fisobbclok segde den aanweiicen aijn prinpipieele be reidwilligheid toe, dat hij genegen is, een houding te bepalen ten opzichte van de uit te werken voorstellen. Verder ver klaarde hij, dat hij het seer toejuichen aal, wanneer aan de Duitsche instanties voorstellen en wenken worden toegesonden, die kunnen bijdragen tot de welvaart! van het Nederlandsehe volk, zulks evenwel onder de voorwaarde, dat aij rekening houden met de eischen, die de tegen woordige politie van het Duitsche Rijk vereiaoht. De oommissaris-generaal benutte de ge legenheid, om met nadruk tè wijxèn op de mogelijkheid van een Nederlandsohe economische medewerking. Bij den wederopbouw van Earopa is aan het Nederlandsohe bedrijfsleven een belangrijke taak t jegedaoht. Men mag niet sleohts theoretiseeren, maar moet ook de tegenwoordige eitaatie praotisoh in oogen- schouw nemen om hieruit nieuwe moge lijkheden te kristaliiseeren. Eeuwen geleden hebben de Nederlanders vruchtbaren pioniersarbeid in koloniaal opzicht gedaan. Wederom Is Op dit oogénbiik een mogelijkheid voor het leveren van pioniers arbeid aanwciig. Hierbij gaat het om een niet meer terug te koeren gelegenheid, die het Nederlandsohe bedrijfsleren ge boden wordt. Wanneer men dit goed be grijpt, aldus spreker, dan kan een belang rijke bouwsteen worden geleverd voor de toekomstige ontwikkeling van het Neder landsohe bedrijfsleven. VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Hat aarsta daal Is Zatardag vartrokkan Ganaraal Sayffardt sprak da laglonairs toa 1 Nederland is begonnen het eerste deel van aijn plicht jegens de toekomst van Europa en ons eigen volk in vervulling te doen gaan. De eerste afdeeling van het legioen heeft reeds nu, 100 kort na dat de oproepingen begonnen te ver schijnen, ons land kunnen verlaten, het Oosten tegemoet. Ongetwijfeld - is dit een aanvanketyk en bemoedigend suooet voor hen. die hun sohoaders onder dexe groot- sohe betooging van volken-solidariteit hebben geset. Het algemeene versamelpuDt was de froote zaal van den dierentuin in den [aag, waar te half vier Zaterdagmiddag het plm. 800 man sterke oontingent bij eenkwam. De generaal sprak, op het tooneel staande, de volgende rede uit: Nederlandsohe Legioensoldaten, kame raden Gij hebt een kloek besluit genomen, een besluit, dat U tot eere strekt en dat ons vaderland tot eere strekt. Gij hebt be grepen wat helaas door zoo velen n i e t wordt begrepen, die tooh denken dat zij goede vaderlanders zijn. Nederland mooht niet achterblijven, ook Neerlands ionen moeten medestrijden met de Groot-Duitsche weermacht, die veobt voor de vrijheid van Europa, voor de beschaving en de cultuur, voor alle geestelijke waarden, welke de Christenheid wil en moet behouden. /,Gij hebt een kloek besluit genomen, want gij weet, dat gevaren en iware, ïeer iware dienst uw deel lollen lijn. Ge gaat. Daar een land, waar drukkende warmte kan heersohen, waar het ook - voor U onge kend - koud kan zijn, waar modder en vuil de wegen onherkenbaar lullen maken. Ge komt tegenover een vijand, verraderlijk en wreed. Ik msg xe niet met dieren ver gelijken, want daarvoor zijD zelfs de wilde dieren te goed. Het xijn duivels, maar ge weet dat en ge zult er tegen gewapend 'zijn. Gij zult uw verdere opleiding out- 1 vangen van de beste ipstrnoteurs ter wereld en ge zalt deel hébben aan de overwinning, die zekér komt. Er zullen offers valleD, onder U. zullen er zijn, die niet naar het vaderland terugkeeren. //En tooh hebt ge uw kloek besluit ge nomen, omdat ge voelt om welke hooge idealen het gaat. En daarvoor brengt ge uw ofter. Maar ge kunt ook weten, dat Nederland u dankbaar zal zijn. Thans nog niet «11e Nederlanders. Dé tijd zal echter komen, onverbiddellijk, dat ook die zullen inzien hoe zij hebben gedwaald. Dan zullen ook zij dankbaar zijn, dat door uw daad, uw offer, Nederland een eervolle plaats zal behouden tussohen de volken van het nieuwe Europa. Uw offer is ook niet alleen een offer voor u, dooh dat is het ook voor hen, die ge hier achterlaat. «Gij, vrouwen en kindereD, gij onders en bloedverwanten, die hier aanwezig zijn en in gedachten zeg ik dit ook tot hen, die niet hierheen konden komen ook gij brengt een groot offer. Er zal zoo goed mogelijk voor U wor den gezorgd, dat is waar, maar zwaar weegt voor u, dat ge hem gaat afstaan, die u liei is, dien ge zoo moeilijk kunt missen, omdat hij u steunt door zijn flinkheid, door zijn opgewektheid, door zijn levensvreugde. Maar ook u zal eens geheel Nederland dankbaar zijn. Ik breng U thans reeds een eeresaluut. //Legioen soldaten, hier ziet ge de vlag, die uw vaandel zal zijn, de aloude kleu ren OranjerWit-Blauw zallen u voorgaan als gij zoo aanstonds afmarcheert. Ge zult die kleuren met u medevoeren naar Kra- kau, waar gij vetder voor den krijg zult worden opgeleid. Daar zult ge uw vaandel als het hoogste goed beschouwen, het zoo noodig met uw leven verdedigen, omdat het een symbool is van eer, trouw en dapperheid. En als de ijzeren dipipline, welke gij zult moeten gehoorzamen, u soms eens wat zwaar mooht vallen, denkt dan even aan het Oranje-Wit-BIauw, dan zult ge onmiddel lijk voelen, dat ge ook het zwaarste kunt dragen voor de eer van uw vlag». Nadat spreker, terwijl allen xioh van hun zetels hadden verheven, pleohtig het vaandel aan de vaandelwaeht had over gegeven, eindigde hij als volgt «Gij, legioen-soldaten, die reeds zijt op geleid, gij weet en voelt reeds thans de hooge waarde van de vlag, die ik u hierbij in handen geef. Gij zult haar bewaken en verdedigen, het zal een kleinood zijn, dat u aan uw vaderland en uw volk bindt. it Trekt dan nu heen, gij kloek-besloten mannen, mijne kameraden. Gaat met moed en vertrouwen en denkt bij elk nwer han delingen aan de eer van Nederland, aan uw eer. Mijn zegewensohen en de xege- wensohen van het beste deel van ons volk vergezellen u. Leve het vaderland Na de rede van den generaal zongen allen staande, begeleid door een terzijde van het carré opgesteld Duitseh militair muziekcorps, het zesde couplet van het oude Wilhelmus. Ten slotte een driewerf wHouzee* en z/Sieg Heil» en dexe plechtigheid was ten einde. De (roep begaf zioh vervolgens naar het Maliéfeld, waarna men tegen 5 uur de marsoh door de stad naar het station in zette. Alle legionairs waren in burger- kleeding (leden der W.A. der N.S.B uit gezonderd). Op het perron Hollandsohe spoor stond een eere-oompagnie van de S.S.-troepen, zoomede een Duitsoh muziekkorps, dat eenige vroolijke nummers ten beste gaf. Vijf minuten voor half zeven vertrok de trein, terwijl hartelijke toejuichingen van allen, die bij dit afscheid aanwezig waren, klonken. De looomotief van dezen trein was gesierd met het embleem in bloemen van het legioen, op de wagons waren de woorden //Vrijwilligerslegioen Nederland» aangebracht. Generaal 8eyf- fardt en vele andere autoriteiten waren by het pleohtig afsoheid aanwezig. KERKNIEUWS Ned, Herv. Kerk. Bedankt voor Poortvliet (toex J, H. Oirkel te Leerbroek. BURGQ. In de Zondagmorgen gehouden godsdienstoefening nam de heer Foeken, hulpprediker, afsoheid wegens t(ju beroep

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3