V Victorie YVVVVYVVYVVYV V V V V V V V V V Duitschland wint voor Europa aan alle fronten! V V V V V V V V V YVVVY WYW VVV ONDERWIJS Mulo-exsmans te Goes 29 Juli. Geëxamineerd van de Chr. MULO-school te Zierikzee 2 cand'idaten voor diploma }A (en 1 'voor idiiplcona B. Geslaagd voor A C. Slager te Brouwershaven en A. Fokker te Noordgouwe en voor B, Jo de Jonge te Nieuwerkerk. Vain de openbare MULO C. Bakker Az. te Oosterland, voor A. Aan de Rijkslandbouwhuishoudschool „Nieuw Rollecate" werd het getuigschrift huishoudkundige ten plattelande o.a. uit gereikt aan de dames K. Gast te Brou wershaven, A. J. Moelker te Nieuw Vos- semeer ,en A. C. v. d. Zande te Nieuwer kerk. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig Jaar Van 28 Juli—4 Aug. 1916. Be noemd tot leerares aan de school voor M.O. voor meisjes te Leeuwarden, mej. M. A. de Bruijne, geb. te Zierikzee. Aangenomen naar Bruchem en Kerk wijk door ds J. de Bres te St.-Anna- 1 an d. Aan de rijksveeartsemjschool te Utrecht werd de heer D. v. d. Maas te Zierikzee tot veearts bevorderd. Benoemd tot onderwijzer te Haam stede de heer M. J. van Ast te (Zie rikzee. 29 Juli 1916 werd de heer W. den Boer beëedigd en geïnstalleerd als raads lid der gemeente Zierikzee. De examencommissie van toonkunst reikte met onderscheiding haar diploma voor piano uit aan den heer Ed. Flipse Cz. te Wiss en kerke. Tot directeur der Rijksnormaal school te Th o 1 en werd benoemd de heer L. K. van Dijk. Tot ontvanger-griffier van het wa terschap Schouwen werd de heer J. v. d. Vliet Cz. te Zierikzee gekozen. De „Deutsche Zeitung in den Nieder- landen" verneemt uit Belgrado, dat B e 1 a Kun, de vroegere bolsjewistische dicta tor van Raden-Hongarije, in de handen van contra-revolutionnaire Oekrainers is gevallen. Kun was den laatsten tijd werkzaam in de Oekraïne, waar hij tal rijke Oekrainers liet terechtstellen, öoor het Duitsehe offensief moest hij per vliegtuig vluchten. Tengevolge van een defect moest hij kort na de start een noodlanding maken, waarbij hij in handen van contra-revolutionnaire Oekrainers viel Omtrent zijn verdere lot is nog niets na ders bekend geworden. Het Finsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft meegedeeld, dat het Finsche gezantschap te Londen zijn werk zaamheden tot nader order moest staken op grond van den veranderden toestand. De Finsche regeering zou, zoo wordt in een communiqué medegedeeld, dank baar zijn indien zij mocht vernemen, in hoeverre de Britsche regeering met betrekking tot de werkzaamheden van het Britsche gezantschap te Helsinki deze opvatting deelt. Het militaire gerechtshof van Clermont- Ferrand heeft Maandag het vonnis uit gesproken tegen 35 onder-officieren en soldaten, die ten deele in Noord-Afrika, ten deele in Syrië naar de Gaullisten wa ren overgeloopen. Zeventien verdachten werden bij verstek ter dood veroordeeld de .overigen tot levenslangen dwangar beid met militaire degradatie en ver beurdverklaring van het vermogen. Bo vendien veroordeelde het militaire ge rechtshof drie soldaten van het garni zoen te Chateauroux tot zeven en acht maanden gevangenisstraf. Zij hadden het vorige jaar hun troep verlaten en gepro beerd ijaar Engeland te vertrekken. (D.N.B.) Volgens politieke kringen te Berlijn Staat voor Zweden de klok thans vijf minuten voor 12. Zweden staat voor de keuze zijn wil tot medewerking kenbaar te maken en in de daad om te zetten of in de toekomst aan Finland een leidende plaats in Scandinavië af te moeten staan. Een Jand, dat jn den huidigen tijd diplomatieke betrekkingen met Engeland onderhoudt en zich slechts weinig ge ïnteresseerd toont voor den strijd tegen Sow jet-Rusland, komt in het Europa van de toekomst, waarvan men thans spreekt, voor een leidende taak niet in aanmer king. Zweden zal moeten beslissen. 't Am. Huis van Afgevaardigden heeft de nieuwe legerbegrooting ten bedrage van acht milliard aangenomen. Het ontwerp is thans doorgestuurd naar den Senaat. International News Service meldt, dat het ontwerp credieten behelst voor 900 nieuwe koopvaardijschepen, voor de wa pening van een leger van drie millioen manschappen en voor de verhooging van de tegenwoordige legersterkte van 1.4 millioen tot 2,72 millioen manschappen (D.N.B.) S.P.T. meldt uit Stockholm: Zooalls reeds eerder is medegedeeld*, heeft het Zweedsche Roode Kruis zich bereid ver klaard, mede te werken aan een uit wisseling van Duitsehe en Engelsehe ge wonde krijgsgevangenen. Thans heeft de voorzitter van het Zweedsche Roode Kruis een plan uitgewerkt, volgens hetwelk de ze uitwisseling door middel van vliegtui gen zou - kunnen geschieden* Het militaire gerechtshof te Boekarest heeft een reeks doodvonnissen geveld tegen legionnaire, die in November 1940 in de militaire gevangenis van Julava en in de politie-gevangenis te Boekarest le den van het regiem-Karei en de hoog leeraren Jorga en Magearu vermoord hebben. De meesten van deze beklaagden hadden ook deelgenomen aan den Januari opstand van 1941. In totaal werden 21 legionnaire ter dood veroordeeld. Het vonnis kan echter bij velen hunner niet worden voltrokken, omdat zij voortvluch tig zijn. (D.N.B.) TELEGRAMMEN ARGENTYNSCH KABINET BIJEE|N. De Argentynsche Minister van Buiten- lanidsche Zaken heeft Dinsdagavond me degedeeld dat de vice-president CastiMe de kabinetsleden bijeen heeft geroepen voor een bespreking op Woensdag. De Minister van Oorlog heeft derhalve een inspectiereis naar de Noordelijke provin ciën onderbroken. JAPAN EN DE VEREENIGDE STATEN Gezien de verdere verscherping van de betrekkingen tusschen Japan en de Ver- eenigde Staten, zou de Japansche am bassadeur te Washington', naar Domei meldt, den Japanschen gezant te Was hington Wakasoegi voor het uitbrengen van rapport naar Tokio zenden. Waka soegi zal waarschijnlijk op 8 Augustus uit San Francisco vertrekken. Gevonden voorwerpen: Zilverbons; zakje inhoudende ibonnen; damespolshorlogescheerapparaat; porte- monnaie zonder inhoud; portemonnaie met inhoud; haarstrik; zilver potlood; broche; lederen riem; pongertouw; cein tuur; kinderkruiwagentje; damestasehje; dameshandschoen; broodmes; pop; boek; schooletui; band van japon; regenkapje; dasspeld; badpak met badhanddoek; bril; oorbellen; armband; sportkous; badmuts; kindersokje; damespolshorloge met arm band; boodschaptaschkruiwagen; Distrr- butiebonboekje. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Afdeeling II. Ie klasse. De voor a.s. Zaterdag 2 Aug. vastge- stelden wedstrijdDie Gouwe I—Rust Roest I is vervroegd en wordt nu ge speeld Vrijdag 1 Aug. te 8 uur 15, terrein Die Gouwe. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 29 Juli. f20.000: 17043. 1 i i f2000: 10072. 'I i i f1500: 8740. i f1000: 11996. f400: 19397 21581. f200: 6510 13594 16346. f100:9313 10799 11658 11856 17930. Trekking van.' 30 Juli. f200:9222. j f MARKTBERICHTEN Coöperatieve Veiling Zierikzee Veiling van 29 Juli. Roode bessen f 15-—22,50; kruisbessen f 16Zwarte bessen f 42Morellen f 30— 45Andijvie f 16Stamprincesseboonen f18; Tuinboonen f6; Stoksniijboonen f 18 Yellow (val) f 10—13 per 100 kg; Kropsla f3—4; Komkommers A flO, B f8,50, C f5,50 per 100 stuks. ROTTERDAM, 29 Juli 1941. Heden wer den ter veemarkt aangevoerd: 2050 die ren, waaronder 1151 runderen, 11 paarden 111 veulens, 17 schapen, 337 nuchtere kalveren en 337 graskalveren, 49 bolkken. Prijzen per stuk: melk/koeien f545, 440 f330; kalf koeien f550, f440, f335; vare koeien f360, f275, f225; vaarzen f350, f280, f200; pinken f285, f210, f165. De aanvoer van kalfkoeien en melkkoeien was iets grooter met luien handel en goed prijshoudend. Varekoeien aanvoer als vorige week met tamelijken handel en de prijzen bleven constant. Vaarzen en pinken aanvoer gewoon met slechten han del en de prijzen als vorige week. Provinciale Staten van Zeeland Dinsdagmiddag kwamen de Provinciale Staten van Zeeland in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van Mr. P. Dieleman, waarnemend Commissaris der Provincie. Aanwezig 36 leden. Van de heeren Dekker, van Rompu en Priester was berioht van verhindering ingekomen. De heer v. d. Feit* kreeg toestemming een vraag tot Ged. Staten te richten. Het betrof den uitleg van een kwestie van de zekerheidstelling door ambtenaren der Waterschappen of Polders, waarop de voorsitter namens Ged. Staten antwoordde, dat alle, ook de vroeger daarvoor gemaakte kosten x i.voor rekening van de Polders of Waterschappen komen. De heer v. d. Feit* meende, dat het alleen moest gelden vanaf het oogenblik, dat het desbetreffende besluit in werkiDg trad. De voorzitter zeide, dat, als men geen terugwerkende kracht wil geven er weer een wijziging in het desbetreffende artikel moet plaats hebben. De heer Stieger zeide, dat het betrokken artikel destijds xoo is geredigeerd, op voorstel van den heer de Lange. Spr. is overtuigd, dat de meerderheid van de Staten het met Ged. Staten eens is. De heer v. d. Feit* zeide tegen de middagvergadering een motie terzake toe. Over de vrageD in de vergadering van 8 Juni door den heer Dekker gesteld, werd door niemand het woord gevraagd. Aangenomen wordt het voorstel tot wij - ziging »an het tarief voor reiskosten per partuculiere autoen Ged. Staten zegden toe op een vraag om de reis- en verblijf kosten te verlagen in de volgende zitting te zullen beantwoorden. Uitzanden van Kinderen De heer Staverman kan zich niet ver eenigen met het voorstel van Ged. Staten om het verzoek van het Centraal genoot schap van kinderherstelliogs- en vaoantie- kolonies om ter beschikbaarstelling gelden voor uitzending van z g. bedreigde kinde ren voor kennisgeving aan te nemen en Btelde, gezien de grooten nood op dit ge bied, voor f 2500 voor 1941 ter beschik king te stellen van Ged. Staten voor dit doel. De heer van der Wart zeide, dat de Provinciale kas deze uitgaven niet kan dragen, gezien de vele uitgaven die nog te wachten *ijo. Het voorstel van Ged. Staten werd z.b.s. aangenomen. Duurtotoaslag Provinciaal parionaal Ged. Staten stellen voor te bepalen dat met ingang van 1 December 1940 aan het gehuwde personeel of kostwinnaars in vaBten of tijdelijken dienst, dan -wel op arbeidsovereenkomst, werkzaam in dienst der Provincie Zeeland, een tijdelijke toelage wordt verleend van 6 Yoor zoover het de bruto-wedde of bruto-loon met de toe lage een bedrag van f 1900 's jaars niet overschrijdt. De heer Stemerding wilde eerst het volgende voorstel behandelen omdat in dit van f 75,— als kindertoeslag wordt ge noemd en in het volgende f 60, Kindertoeslag Provinciaal personeel Voorgesteld werd vervolgens om aan ambtenaren een tijdelijke kindertoeslag te verleenen, tot 18 jaar toe en wel 3 °/0 van iedere wedde met een minimum van f 60,en een maximum van f 216, per kind en per jaar, zulks geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1941. Dit voorstel werd m.as, aangenomen en daarna ook het vorige. Provincial* Waterstaat Het volgende voorstel van Ged. Staten was. om het aantal opzichters of teohni- sohe ambtenaren bij den Provincialen Waterstaat te verhoogen van ten hoog ste 7 op ten hoogste 10. De heer de Loose stood aanvankelijk zeer symphatiek tegenover dat voorstel, maar nu heeft hij gehoord, dat er wel een 20-tal tijdelijke opzichters zijn, en dat gedurende vele jaren. Zij hebben voor- loopig nog voldoende werk, maar blijven in het onzekere en spr. had gedaoht dat men nu dezen misBtand ten deele op zou heffen, maar nu willen Ged. Staten er. maar één aanstellen voor vast. Spr. be pleit ook het voorgaan van gehuwden en van hen met een langeren diensttijd. De besten vinden allicht gemakkelijk een betrekking in particulieren dienst. De heer Goossens wijst er op, dat ver dere plannen voor samenvoeging van pol ders veel werk zullen eisohen. De opzichters met tijdelijke aanstelling worden van het eene naar het andere werk overgeplaatst en ieder dier werken zijn van tijdelyhen aard. De opzichter in algemeenen dienst, zal de tijdelijke praotisoh niet doen opheffen. De heer Mes wil niet alle, maar be paalde opzichters een vaste aanstelling geven. De voorzitter zeide, dat Ged, Staten dit zeker zullen overwegen als het plan voor de tertiaire wegen vasten vormt aanneemt. De heer Goossens onderstreept de toe zegging van den voorzitter. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Bruggeld Tholan Ged. Staten stellen voor het bestaande bruggeld te Tholen voor den tijd van 3 jaren te bestendigen. De heer v. d. Feltz wijst er op, dat de tarieven sedert 1931 telkens maar met 1 jear verlengd zijn en vraagt waarom het I nu 3 jaar moet zijn. Met dit al is het I vraagstuk niet opgelost of Tholen rooht heeft bruggeld te hsfien. Spr. wil nu voor ééa jaar verlenging stemmen met dien verstande dat men dan het vraagstuk van het recht heeft opgelost. De heer Hage meent dat de gemeente Tholen reoht heeft op een behoorlijke schadeloosstelling, gezien haar werk van het tot stand komen van de brog. Als het verkeer weer normaler wordt, zal men tooh het tarief moeten herzien. Spr. stelde voor één jaar te lezen in plaats van drie jaar, zulks namens enkele andere leden. De heer Ouwehand ondersteunt het voorstel van den heer Hage, omdat hij wil komen tot opheffing van het brug geld, dat hij ziet als een onbillijke extra belasting van het verkeer. De heer Vienings meende ook, dat men zoo spoedig mogelijk over het al of niet reoht hebben van de gemeente moet be slissen, en dit moet de gemeente ook goed dooryoelen. De heer Boender ziet geen kans, dat men over in één jaar een oplossing zal hebben gekregen en daarom is hij voor drie jaren. Hij meent, dat men eerst moet zien aan geld te komen, en dan met Tholen onder handelen moet over de afkoopsom. De heer De Looze wijst er op, dat de Staten beeloten, een brag over de Zaad kreek te leggen en om bruggeld te heffen, maar dan heeft tooh Tholen reoht op het heffen op de brug, die haar onbetwistbaar eigendom is. De heer Stemerding bestreed den heer Boender, waar hij aanmerking maakte op Ged. Staten. Spr. is persoonlijk voor één jaar; het is beter drie maal ééa jaar dan drie jaar ineens, zulks uit psyohologisohe overwegingen. De heer Stieger zeide, dat de kwestie «brug Tholen^ op twee manieren kon worden opgelost, namelijk juridisoh en door overleg. Bij de eerste zou er groote kans zijn, dat aan Tholen alle reoht ont zegd werd, wat gelijk zou zijn, of Vader Provincie een harer kinderen (gemeenten) om bals wilde breDgen. Tholen vraagt om f 1500.000, dit is hoog en andere instanties zullen moeten bijdragen. Noord-Brabant heeft er geen cent voor over, van gemeenten en polders is het twijfelachtig, en de secretaris-generaal van Waterstaat kan nog geen beslissing zenden. Spr. dringt daarom aan, uitstel te betrachten en overleg mogelijk te doen zijn. Spr. drong aan om het op 3 jaar te hou den. Een belofte om in ééa jaar gedekt te zijn, kunnen Ged Staten niet doen. Het voorstel-Hage, om ééa jaar te lezen, werd aangenomen met 2L tegen 15 stemmen. Hierna werd gepauzeerd. LAND- EN TUINBOUW Da landbouw op de Jaarbeurs Aan de van 918 September a.s. te houden najaarsbeurs te Utreoht zal weder om, thans voor de zesde maal, een agra rische afdeeling verbonden zijn. De belangstelling van deelnemerssijde voor deze afdeeling overtreft die van vorige jaren zoodanig, dat de voor haar bestemde ruimte, zoowel in de gebouwen als op het terrein Vredenburg, dat in zijn grootst mogelijken omvang wordt gebruikt, vrijwel geheel is bezet. Naast de als altijd zeer representatieve groep zuivelwerktuigen zal de deelneming in de gebouwen agrari sche produoten, alsmede diverse benoodigdhedenals meststoffen, vee voeder, zaaizaden en pootgoed omvatten, terwijl de groep landwerk- tuigen op het bnitenterrein die van het vorig jaar in omvang aanzienlijk zal over treffen. Meer nog dan de vorige zal derhalve deze najaarsbeurs den boer de gelegen heid bieden, zioh op de hoogte te stellen van het aanbod in landbouwbenoodigd- heden. VISSCHERIJBERICHTEN MOSSELEN De auto:iteiten blijken een open oog te hebben voor de uitstekende voedings waarde van mosselen en het groote belaDg voor de voedselvoorziening in de toekomst, wanneer nu alle beschikbare peroeelen met mosselzaad worden bezaaid. Om de zaadaanvoer te stimuleeren wer den reeds in Juli extra premies gegeven van resp. f 0,10 en f 0,15 per ton al naar het zaad voor eigen gebruik of voor ande ren werd gevisoht. Thans wil men in de maand Augustus een record aanvoer bereiken. Evenals voorheen kan nu ieder op eigen kracht en met eigen vaartuig naar de Wadden vertrekken, daar voor zaadaanvoer brand stof voor transport ter beBohikkicg wordt gesteld. Voorwaarde is dan eohter dat men zioh verplioht, zoo mogelijk twee reizen per week of anders drie reizen in de veertien dagen te doen. De laatste maanden war men, zooals bekend, aangewezen op sleepbooten, omdat voor het transport geen olie kon worden verkregen en alleen voor het vissohen van zaad brandstof werd verstrekt. Nu dit veranderd is, kan inderdaad vlugger en economischer worden gewerkt en velen die reeds hadden opgehouden met den aanvoer, zijn thans weer naar het Noorden gestoomd om het begeerde produot te bemaohtigen, zoodat het er naar uitziet, dat het doel, een record op brengst, wel zal worden bereikt. Van de Doitsche autoriteiten is toe stemming verkregen, dat het aantal vaar tuigen, dat gelijktijdig op de Waddenzee ▼issoherij mag uitoefenen, nog verhooogd mag worden. Aangedrongen wordt tenslotte nog, dat zooveel mogelijk gevisoht zal worden op klein en middelsoort zaad, daar daaraan het meeste behoefte bestaat. De berichten die de vissohers evenwel medebrengen luiden niet onverdeeld gun stig, klein en middelsoort zaad is nadat de bekende vindplaatsen zijn leeg ge visoht, weinig meer te vinden. Weest zuinig met gas in uw bedrijf Haalt uit uw toestellen, wat er in zit, een volbelast toestel werkt zuinig. Streeft daarom naar volle bezetting van ovens voor gloeien, smeden, drogen en bakken en van baden voor reiniging en galvanische behandeling. Verkort zooveel mogelijk de pauzen voor laden en lossen tusaohen twee charges. Is er niet eiken dag volop werk voor nw oven of kookketel, zamel het werk dan op tot het toestel een dag volop kan branden. Hebt ge voor hetzelfde werk vier matig- belaste ovens of baden in gebruik, stel er dan een of twee buiten bedrijf, zoodat de rest volbelast is. Verspilt de warmte niet. Steekt brandergereedsohap pas aaD, als uw werk gereed ligt. Vergeet branders, vooral minder zichtbare branders, niet af te sluiten als u klaar bent. Weest zuinig met warm water. Past op warmteverliezen. Een ovendeur mag sleohts openstaan, zoolang er geladen of gelost wordt. Kookketels, reinigingsbaden e.d, moeten normaal afgedekt zijnwater verdamping kost veel warmte. Laat hoogedrukbranders van groote ovens en van ovens voor hooge tempe ratuur instellen door deskundig personeel. Kleine kost, groote baat. Vaak kan men een aanzienlijke gasbesparing bereiken door een kleine verbetering van de instal latie of door beter onderhoud er van. Rust ovens en baden, die 's morgens nog warm zijn, uit met een sohoorsteen- afsluiting, maar zoodanig dat de hoofdgas- kraan eerst geopend kan worden, als het kanaal weer vrij is. 's Nachts sluiten hier van leidt tot een hoogere aanvangstempe- tuur 's morgens. Voorziet de kranep van branders, die regelmatig getemperd moeten worden, van een sohaalrerdeeling of aanslag voor kleinstelling. Voorziet brandergereedsohap dat aan moet blijven, van een afzonderlijke waak vlam. Beperkt de warmteuitstraling door warme buitenwanden van ovens en ketels in aluminiumkleur te verven. Controleert regelmatig het goed-sluitend- zijn van ovendeuren en keteldeksels. Laat de gasbranders regelmatig nazien en schoonmaken. Laat defecte thermometers, pyrometers en temperatuurregelaars herstellen. Ze kunnen u reel gas besparen. Vraagt deagewenaoht advies aan het plaatselijk gasbedrijf. Beurs van Amsterdam van Dinsdag 29 Juli STAATSLEENINGEN NEDERLAND V.K. L.K. Obl. 1 100 1940 I 4 99»/,, 99%, Obl. f 500 1940 I 4 loo»/,, 100'/,, Obl. f 1000 1940 I 4 100'/, 100i/,gb R.oep. f 100 1941 4 99</e 99% Reoep. f 500 1941 4 99'/, 99% R.o.p, t 1000 1941 4 99"/,.gl 99»/„gl Grootboek f 1000 31/, 9*7, Gertif. ren Insehr. 3 SI'/, 81i/4 Grootboek f 1000 3 817, 817, Obl. f 100 1936 3 93 Obl. f 500 1936 3 93 Obl. f 1000 1936 3 96'/, 957, Obl. f 100 1931 3 88»/,. 88'/, Obl. 1 600 1931 3 90 90'/, Obl, 1 1000 1931 3 88'i/„ 88»/, Obl.f 100 (3'/,) 1938 3 917, 92 Obl.l 500 (3>/,) 1938 3 917. 91'/,, Obl.f 1000(31/,) 1938 3 92»/„ 93»/,, Certificaten f 1000 21/, 151/, 15»/, Grootboek f 1000 2i/, 157.. 157,, PETROLEUM Bnti.feoh. Petr. Obl. 41/, 99'/, lOOgl PREMIELEENINGEN A«,sUrdn»'14 f 100 3 Auterdm'U f 1000 3 Aa.st.rd.m'25 f 100 3 116'/, Am.t.rdam'33 f 100 3 102gl 101'/, Witt. Krnis 1888 80 IMDUSTRIEELEN r. d. B.rgh J. 200 A 105 r. d. Bergh 8c J. 200 B 105 D. Grujt.i A p.A. 145 D. Grnyt.r B p.w.A. 146»/, 146'/, L.v.r Bro. 8c Unll. o.A. 128 130 N.d.rl.FordAato*, A, 311 N.derl, Kabtlf.br. o.A. 4 01»/, 384 Philipa Gaa. Baait o.A. 222 228 SCHEEPVAART TaTa-Oklna-Jap.L. o.A. 141 1447, Nad.SakaapT.Dnia o.A. 111 SUIKER HandaliT. A'dam o.A. 421 422 J.to Cultuur Mij. a.A. 253

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3