ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 16 JULI 1941 JRIM OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DE STRIJD IN HET OOSTEN GAAT GESTADIG VOORT DE KERN abonnement Prijs: in Zierikzee t 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt dagelijks, behalve Zondags. UitgaveN.V. da Zlaribzeesche Nieuwsbode, Zlerikiee, Schoith. B 94, Tel. 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: M. J. Kosten, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14695 advertenties: Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij oontraet speciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9.30 uur. DE LAATSTE BUNKER DER STALIN-LINIE VEROVERD Het opperccommando der weermacht deelde gisteren mede: De operaties in het Oosten vinden ge stadig voortgang. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht met vrij sterke strijdkrachten op nieuw de ravitailleeringshaven Huilaan gevallen. Er ontstonden uitgebreide bran den. In het St. George-kanaal werd een koopvaardijschip van 6000 ton door bom men tot zinken gebracht. In Noord-Afri- ka joegen Duitsche jagers concentraties van Britsche auto's bij Sidi el Barrani uiteen. Duitsche gevechtsvliegtuigen brach ten vijandelijke 'batterijen rond Tobroek tot zwijgen. Een formatie van Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den nacht van 13 op 14 Juli Britsche schepen op de reede van Suez gebombardeerd. Twee koop vaardijschepen van totaal 12.000 ton wer den vernietigd, twee andere groote sche pen kregen voltreffers. Bij aanvalspogingen van Britscche jacht- en gevechtsvliegtuigen aan de kust van het Kanaal, werden gisteren door'ja gers en luehtafweerartillerie twaalf, door marine artillerie één vijandelijk vlieg tuig neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brisant- en brand bommen afgeworpen in Noordwest- Duitschland, vooral in Hannover, alsmede in het kustgebied. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Nachtj agers en luchtdoel artil lerie schoten zeven der aanvallende Brit sche gevechtsvliegtuigen neer. De laatite bunker der Stalin-linie veroverd Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, is Maandagavond in het gebied van Witebsk de laatste, het verst in het Oosten ge legen, bunker van de Stalinlinie veroverd. Anderhal ven dag streden de Duitsche infanteristen, liggend in het bunkerveld, voordat het voornaamiste bolwerk, een geweldig blok van beton en ijzer, met onderaardsche installaties, geheel ver overd was. De bunker was tot onherken baar worden toe gecamoufleerd en van draaibare koepels voorzien. Infanteristen, die in de boomen- waren verscholen, had den buiten de bewaking op zich genomen en bestookten de naderende Duitsche sol daten van zeer dichtbij met een hagel van kogels. Met steun van zware houwitsers en mortieren gelukte het de gepantserde koepels buiten gevecht te stellen. Vervol gens traden de infanteristen en pioniers gemeenschappelijk op en bevestigden on der het hevigste vuur van de omringende bunkers hun ladingen dynamiet voor de schietgaten van het voornaamste bolwerk. Hevige ontploffingen scheurden de be tonnen wanden open en doodden de be manning. Nadat dit belangrijke steun punt was veroverd, slopen de stoottroe pen over het door de kanonnen niet te bestrijken veld- naar de overige bunkers. Zij veroverden deze bunkers eveneens met ladingen dynamiet en rolden zooi vanuit de beide flanken de geheele ver dedigingslinie op. Naar Kiew Na de doorbraak door de zwaar ver sterkte Stalinlinie zijh Duitsche formaties op 14 Juli verder in de richting naar Kiew opgerukt. De overblijfselen van de tusschen Skitomir en Berditsjew in het vuur geworpen bolsjewisten, versterkt door de snel gevormde, gemengde eenhe den, trachtten de diep naar het Oosten gedreven wig van de Duitsche troepen aan te vallen. Ofschoon tegelijkertijd meer naar het Westen omsingelde sterke Sow- jetformaties wanhopige uitvalspogingen ondernamen, hebben Duitsche strijdkrach ten, die nummeriek in de minderheid waren, na drie dagen de bolsjewistische overmacht verslagen. De ingesloten Sow- jets in het gebied ten Westen van Ber ditsjew werden vernietigd of gevangen genomen. De tegenstand in de flanken werd ovéTal gebroken. De bolsjewisten leden zware verliezen aan mensehen, wa pens en oorlogstuig. De Soyjmte willen dm Duitichm hoipitaalschepen niet respectoeron Het A.N.P. te Berlijn verneemt van wel ingelichte zijde: Met betrekking tót de kwestie van het in acht nemen van de regels eener huma nitaire oorlogvoering, verklaarde men gis teren in de Wilhelmstrasse, dat er geen twijfel over bestaat, dat van Duitsche zijde alles wordt gedaan om deze regels in acht te nemen, In dit verband legde men den nadruk op het feit, dat het Duit sche Rijk aan de Sowjet-unie mededee- ling Inleeft gedaan van het gebruik van hospitaalscchepen in de Oostzee, waarop de bolsjewisten slechts een brutaal ant woord gaven, waarin zij: mededeelden, dat zij er niet aan denken, de Duitsche hospitaalschepen te respecteeren, doch dat zij vastbesloten waren deze schepen als oorlogsschepen te behandelen. In politieke kringen der Rijkshoofdstad beschouwt men dit eclatante bewijs voor de vastbeslotenheid der bolsjewisten om de beginselen van de menschelijke sa menleving brutaal en cynisch te ver- waarloozen, als een uitdaging van het geheele Avondland. DE ELLENDE DER SOVET-JEUGD De Gepeoe heeft duizenden en nog eens duizenden twaalf-, dertien- en veertien jarige kinderen in de, Sowjet-Unie ver moord met als motief, dat zij verraders, spionnen, Txotzkisten, fascisten, agenten van Hitler en van den Mikado waren, zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zei- ,tung". De actie der Gepeoe steunde op een bepaling der Sowjet-regeering van 8 April 1935, welke ails titel droeg „maat regelen tot 'bestrijding van de misdaad onder de minderjarigen". De doodstraf stond op iedere soort misdaad, te be ginnen met diefstal tot aan „hoogver raad", welke de honderdduizenden ver waarloosde kinderen bedreven. De Ge peoe heeft deze verwaarloosden „be- sprisornje" genaamd, opgepakt en in een concentratiekamp geworpen, tot dwang arbeid of ter dood veroordeeld. De hongercatastrofen, welke meermalen dé Sowjet-Nnie in de afgeloopen tien tallen jaren hebben geteisterd, de totaal ontredderde gezinstoestanden als gevolg van den invloed der communistische pro paganda, hebben vele honderdduizenden kinderen en jonge mesnscben van hun op voeders en kostwinners beroofd. In het warme jaargetijde trokken zij in groepen of in heele benden door het land 'en trachtten eenig voedsel bij elkaar te be delen of in de meeste gevallen te stelen. Bij de nadering van het koude jaarge tijde stroomden zij naar de steden terug, waar zij in lompen gehuld, stijf van het vuil, vermagerd tot op het gebeente, aan verschillende 'besmettelijke ziekten lij dend, in kelders, ruïnes of ergens -anders een schuilplaats zochten. Genoemd Duitsch 'blad citeert een ar tikel uit de Sowjetpers, welke zelf deze toestanden heeft geschilderd. In een soort schuur aan het Internationale Prospekt te St. Petersburg was een nachtasyl voor deze „besprisornje" ingericht, waar zij tien kopeken moesten betalen, om er te kunnen overnachten. Bij massa's lagen deze jonge mensehen op den met bloed en zweet bezoedelden grond, levende lij ken, die een ontzettenden istank verspreid den: vuil, stank, vloeken, vechtende kaartspelers. Men moest een gasmasker opzetten om in de slaapruimte te kunnen gaan. Overdag slenterden zij door de straten en stalen, wat niet muurvast be vestigd was. Dolt getuigenis, een van vele, is vol doende om den toestand van een aan zienlijk deel van de jeugd in den Sow- jetstaat te schetsen. Het DNB seint uit Aleppo: Naar het Egyptische blad Mjsri melldt, is, tijdens een zitting v.an den oppersten raad voor de landsverdediging in Egyp te het in het parlement ingediende voor stel tot algeJiiDeene mobilisatie van hietl Egyptische leger verworpeni Daarente gen werd besloten in het parlement eeni wetsontwerp in te dienen over het in voeren van den algemeenen dienstplicht. VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Bijzonderheden over aanmelding •n keuring Voor het Vrijwilligerslegioen Neder land worden de keuringen verricht op de volgende data en pljaatsen: 16 Juli van 10—18 uur in Amsterdam» school lepemweg 13, 10—18 uur in Utrecht Deutsches Haus. 17 Juli van 10—18 uur jn -Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat; 10—18( uur in Arnhem, Willemskazerne. 18 Juli van 10—18 uur in Groningen,. Co'ncerthuis, Poelestraat 30; 9—13 uur in 's'-Hertogenbosch, Prins Hendrikkiazer- ine; 15—19 uur in Eindhoven, HuiZe Ma ria, Kruisstraat 53. 19 Juli valn 10—13 uur in Meppol hotel Westerbeek, Woldstraat; 15—19 uur iim Goevorden, café Abel Markt; 10—13 uur in Roermond, Swalmerstraat 61; 15—' 19 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijt hof. 20 Juli valn 10—18 uiur in Zwollé, school aan de Turfmarkt; 10—13 uur? in Tilburg, Werktiedenver. Tuinstraat 68; 15—19 uur in Breda, restaurant Moderni., 21 Juli van 9—13 uiur in Deventer, Parkweg 2 15—19 uur in Hengelo, Deut sches Haus; 10—19 in Rotterdalm; Deut sches Haus', Volkspark)/ 22 Juli van 10—18 uur in Amsterdam', school Iepedweg 13; 10r—19 uur in Denj Haag, Koin|inginfneigracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17—40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben yerrijcht, met een minimum1 lengte vain 1.65 Mi.' Voor officieren: bestaat geen leeftijds grens- Voor de gezinsleden van de aange- inonienen wordt gezorgd, 'voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij' deze bureaux kunnen, aan meldingen geschieden op de voJlgjejnde Amsterdam, hotel van; Gelder, Damrak 34. Heerlen, hotel du Nord, J. Poirrimé, Stationsstraat 17. .Groningen, Radeim'arkt 23ai Arnhem', hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda> Boschstraat 67. Deventer, hotel van WeÜy, Keizerstraat no- 1. Utrecht, hotel Thiatïa, Stationsplein 9. Pen Haag, Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woonplaats naar het keuringsbureau kan; afgehaald of aangevraagd worden bij' het' „Vrijwilligerslegioen Nederland". Den Haag, Kolninginine|gr,a:cht 22, r,esp. bij' de hierboven genoemde bureaux. Elén vrij biljet voor de terugreis wordt bij de keu- ring onverschillig of de camdidaat aangenomen' of niet uitgereikt. EEN STATISTIEK OVER DE GEPEOE In 1934 is te Parijs een publicatie ver schenen, getiteld: „Histeire du Guépéou, (1917—1933)", welke thans wteer actueel is geworden 'doior de belangwekkende ge gevens idle zij bevat" oyer het wjerk van de beruchte geheiim© politik der Sovjets, leerst de Tsjeka, Vervolgens de GePeOe. De samensteller, Essad Bey, heeft zijn rijk documentair materiaal voor het meerenideel uit officfleielle Russische documenten en de Sovjet-pers, met in begrip vami de kleinste plaatselijke bla den:, geput. Het slot van het boekje vormt een' korte statistiek, welkje geen commentaar motadig heeft. Zij luidt ialldus: V,Van 1917 tot 1923, dat is dus sinds, de October-revolutie tot het ©inde van den burgeroorlog, werden geëxecuteerd: 25 bisschoppen', 1215 geestelijken, 6575 onderwijzers en andere leerkrachten, 8800 'geneesheeren, 54.850 officieren), 260.000 manschappen, 10.500 politieagenten, 48000 gendarmes, 19.850 ambtenaren, 344.250 in- teliectueelen, 815.000 boierlön en 192.000 werklieden:. Het Toiode schrikbewind maakte dus in totaal 1.761.065 slachtoffers. Uit is de balans van de eerste period© der georganiseerde terreur". De gevechten, die op den, in het Ita- liaansche weermachtsberioht van Zater dag vermelden, luchtaanval' op 't vlieg veld van Mikabba (Malta) zijn gevolgd, vormden volgens een officieel bericht uit Rome tot nu toe den grootsten lucht- strijd boven, de Middellandsche Zee. Meer dan 100 vliegtuigen namen er aan deel. Itallaansch weermachtsbericht Bommen op Mesiina Het Italiaamsche weermachtsberichjt van gisteren luidt alls volgt: In Noord-A f rika hebben aam het front van Solloem onze troepen eem na deringspoging vani pantserstrijdkrachten) afgeslagen. Aan het front van Tobroek is een aanval van vijandelijk© troepiemi' op een van onze steunpunten glekeerd. De luchtstrijdkrachten: van die spill 'heb ben herhaalde malen de fortificaties ©n de haven' van Tobroek fel aangeval len. Andere formaties bombardeerden Britsche vooruitgeschoven steunpunten en installaties. In de oase Siwa, tusschen Sidi el B,arani en Miers ai Matroe, heb ben jachtvliegers in scheervludhit gemo toriseerde eenheden aangevallen 'en daar bij1 eernige auto's vernield. De vijand heeft luchtaanvallen uitge voerd pp Derma, Bardia en Benlgazi. In Benigazi is ©en Britsch vliegtuig door onze jagers neergeschoten. Imi Oost-A frik a vijandelijk© lucht-, aanvallen op Gprndar. OnZe luchtafweer! greep terstond in en haalde een vlieg tuig omlaag, wélks bemanning bestond uit dissidente Franschen. Imi den macht hebben Britschfe vlieg tuigen) bommen geworpen, op de stad 'Messima. Er ontstond schade aiam ge bouwen. Bij de burgerbevolking viel ©en doode, vier personen werden gewond. WAPENSTILSTAND TUSSCHEN ENGELAND EN SYRIË De Franschen behouden hun wapent Alle gevangen zullen worden bevrijd De overeenkomst betreffende de beëin diging van het Syrische conflict is Maan dagavond .20 uur te Akka door den Brit- schen opperbevelhebber, generaal Wilson, en den vertegenwoordiger van den Fran schen opperbevelhebber, generaal Verdil- lac, onderteekend. De overeenkomst bevat in 22 artikelen o.a. de volgende voorwaarden: De geallieerde strijdkrachten zullen het gebied van Syrië en Libanon bezetten. De Fransche strijdkrachten worden in be paalde zones geconcentreerd. Tot aan de repatrieering blijven van de Fransche troepen met een verminderd officiers corps onder het Fransche opperbevel, dat voor hun onderhoud zorg draagt. Met betrekking tot de Djebel Droes, waar ,om veiligheidsredenen de Fransche troepen in hun garnizoenen blijven, tot dat zij' door Engelsehen worden afgelost, Zijn bijzondere bepalingen getroffen. Den Franschen strijdkrachten zullen alle militaire eerbewijzen worden gebracht, zij1 zullen zich met al hun wapens en al hun munitie in de vastgestelde zones De laatste bunker der Stalin-linie door de Duitschers veroverd De Duitsche troepen rukken op in de richting van Kiew Wapenstilstand tusschen Engeland en Syrië werd Maandag gesloten Verschrikkelijke ellende van vele kinderen in de Sovjet-Unie Overzicht van den Zeeuwsohen landbouw in het vorige jaar Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag)zon onder 21.54. Morgen (Donderdag) zon op 5.37. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 0.53, onder 14.20. Laatste kwartier Woensdag 16 Juli. Nieuwe maan Donder dag 24 Juli. Eerste kwartier Donderdag 31 Juli. Volle maan Donderdag 7 Augustus. terugtrekken, waar Zij hun persoonlijk toebehoorende wapens mogen behouden. Bovendien wordt aan iedere eenheid uit veiligheidsoverwegingen een beperkte hoe veelheid munitie gelaten. Al het overige oorlogsmateriaal wordt bijeengebracht, onder toezicht van de Britsche autori teiten, die het recht hebben het voor hen mpodige materiaal in bezit te nemen. De rest wordt vernietigd. De gevangenen, die tot de Engelseh- Gaullistische strijdkrachten behooren, wor den onmiddellijk vrijgelaten. De Fran sche gevangenen worden vrijgelaten, zoo dra het geheele Syrische en Libaneesche gebied is bezet en aan de clausules van de overeenkomst is voldaan. Zij zullen alsdan in staat worden gesteld naar hun eenheden terug te keeren om te worden gerepatrieerd. Het staat iederen Fran schen burger of militair vrij te kiezen of hij naar de geallieerden wil overgaan, dan wel dat hij zal wórden gerepatrieerd. KAAflT VAM OSIT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1