ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 19 JULI 1941 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT DE DUITSCHE TROEPEN VOORBIJ SMOLENSK ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 16 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797 - 1889 UitgaveN.V. da Zlarikzeetcha Nieuwsbode, Zlarlkiaa, Schnitb. B 94, Tal, 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. da Loose - Red.: M. J. Kotten, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14698 ADVERTENTIES! Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9.30 nur. SOVJET-POGINGEN OM SMOLENSK TE HEROVEREN ZIJN MISLUKT Uit het hoofdkwartier van den Füh- rer meldt het opperbevel van de Duit sche weermacht: De doorbraak door de zwaar ver sterkte Stalinlinie, tusschen Mogilow en Witebsk is tot voorbij Smolensk ver groot. Smolensk zelf is, door den vijand taai verdedigd, op 16 Juli ge nomen. Alle pogingen van den vijand om deze stad te heroveren, zijn mislukt. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: De geweldige gevechtshandelingen aan het Oostelijke front verloopen in alle sectoren te onzen gunste. In den strijd tegen Groot-Britannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten weder om pakhuizen, graansilo's, oliefabrieken en dokinstallaties van de ravitailleerings- haven Huil gebombardeerd. Er ontston den groote branden en zware ontploffin gen. Andere gevechtsvliegtuigen' brach ten voor de Britsche Oostkust een vracht schip van 3000 ton tot zinken, beschadig den nog twee groote koopvaarders en vielen met goed gevolg vliegvelden in de Midlands aan. Voor de Noord-Afrikaansche kust heb ben Duitsche en Italiaansohe duikbom menwerpers 15 Juli bij Sidi el Barani een vrij groote koopvaarder tot zinken gebracht en een tweede schip zwaar ge troffen. Bij luchtgevechten werden vijf Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Bij pogingen van Britsche jagers en gevechtstoestellen om gisteren de Kanaal- kust aan te vallen hebben jagers en af weergeschut tien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Mijnenzoekers hebben in het Kanaal vier Britsche vliegtuigen neer geschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in West-Duitseh- land eenige brand- en brisantbommen neergeworpen zonder noemenswaard ef fect te bereiken. Nachtjagers en afweer geschut schoten drie der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Sovj«t-trein*n v«rni«(d of tot •ontiporen gebracht In den loop van 17 Juli heeft de Duit sche luchtmacht bij aanvallen op de spoor lijn SmolenskMoskou, die op verschei dene plaatsen onderbroken werd, ver scheidene transporttreinen vernield of tot ontsporing gebracht. Bovendien, zoo ver neemt het D.N.B., werden bij deze aan vallen negen Sowjetbatterijen door bom men tot zwijgen gebracht. Donderdag ontstond ten Noorden van Krasniyi een treffen tusschen meer dan 300 Sowj et-pantserwagens en Duitsche pantserwagens. In korten tijd verloren de Sowjets bij dezen verbitterden strijd 210 wagens. De rest werd met zware ver liezen voor den vijand teruggeslagen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en Duitsch afweergeschut hebben op 17 Juli 66 Sow- jet-vliegtuigen vernietigd. 15 Sowjettoe- stellen werden op den grond vernield. Vrouwtnbataljon gavangan ganoman Bij den aanval van Duitsche troepen op Sow jet-Russische, strijdkrachten en de verovering van een kleine stad tijdens den .opmarsch naar St. Petersburg, zijn, behalve een zwaarbewapenden pantser- trein en een groote hoeveelheid oor logstuig, naar schatting 3000 gevangenen in Duitsche handen gevallen. Onder hen bevindt zich een. ^geheel vrouwenbataljon en vier compagnieën "jonge communis ten. De Sowj ets leden bij de verrassende verovering van de stad bloedige verliezen In het gebied van Kiejev konden de Duitsche troepen verder oprukken. Tal rijke stellingen en kazématten werden veroverd. In een der kazematten werd door een Duitschen soldaat een gesloten deur met geweld geopend. Naast de deur vond de binnendringende soldiaat een bolsjewist, die levenloos op zijn mitrail leur lag. De mitraillist was op zulk een wijze aan zijn wapen vastgebonden, dat hij alleen zijn handen vrij had om te schieten. De bovenarmen en borst waren met leeren ademen vastgebonden, zoodat hij zichzelf niet kon losmaken. De geheele bemanning van de kazemat was gesneu veld. D« Sovj«tv«rd*diging stort langzaam inaan Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, heeft de geweldige strijd ten Oosten van de Stalinlinie thans een zelf de verloop als de gevechten na de door braak der bolsjewistische grensstellingen in het begin van den oorlog. De strijd speelt zich af. in een zone, die soms meer dan 100 km. diep is. Terwijl de voorhoede der Duitsche pantsercolonnes onophoudelijk de operatiedoelen aanval len, zijn de daarachter volgende divisies infanterie en pantserwagens er in ge slaagd de sowj etafdeelingen hun vernie tiging tegemoet gaan. In deze zóne van ruim 100 km. diep woedt de strijd en men heeft den in druk, dat de verdediging der Sowjets langzaam1 maar zeker ineen stort. Het Sowjetcommando heeft zijn af deelingen blijkbaar niet meer geheel in de hand. Het lijkt er op, dat deze afdeelingen op eigen verantwoordelijkheid het dreigen de onheil trachten af te wenden. Er zijn tot dusverre geen teekenen geweest voor een grootscheepsch tegenoffensief. Het Duitsche commando is niet alleen nauw keurig onderricht van het verloop der verschillende gevechten, het heeft ook de groote doelen der operaties geenszins uit het oog verloren en doet zijn ge weldigen druk op de steeds zwakker wor dende Sowjetverdediging voortduren. Hoewel het Sowjetcommando in zijn legerbc richten wanhopige pogingen doet om zijn meer dan ongunstigen toestand te verbloemen, blijkt uit de instelling der politieke comnftssarissen duidelijk genoeg, hoever het met de Sowj et-weermacht ge komen moet zijn. De Rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart, nam de parade af van de Puitsche Arbeidsdienst, op Houtrust te Den Haag. (Pax Holland) OM EUROPA'S'JBESCHAVING Nederlanders, neemt deel aan den kruis tocht tegen de Sowjetunie en meldt u aan bij hét vrijwilligerslegioen Neder land. 'i'i De strijd tusschen» twee werelden is in alle felheid ontbrand. Eindelijk heeft het nationaal-socialisme het' communisme aan- gegrepen en het jonge, krachtige Duitsoh- land heeft zich opgeworpen om den be lager der christelijke menschheid een krachtig halt toe te roepen op het mo ment, dat het sowjet-monster gereed lag zijn prooi te bespringen. Die prooi is Europa, die prooi is ook ons land. Maar al te graag had de Sowjetunie gebruik gemaakt van een door strijd verzwakt Europa, maar al te graag had zij de roode vlag niet sikkel en hamer iri het westen willen planten, had zij look hier kerk en kruis willen vermorzelen onder haar logge voéten. Reeds had de Sowjetunie haar milli- oenenlegers aan de oostgrens van Europa saamgetrokken. Het Duitsche leger heeft weer op het juiste moment toegeslagen en heeft in ze gevierenden aanval bres op bres geslagen in de sowjetlegerscharen. De Duitsche weermacht heeft daarbij het spits afge beten voor Europa.... Ook voor ons land heeft zij zich inge zet, ook voor onze cultuur en beschaving heeft zij dezen titanenstrijd aangebonden Wij Nederlanders, mogen niet werke loos blijven toezien. Gelukkig leeft in ons volk nog e*5n strijdbare geest. Wij zijn niet gewend, anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen. Europa's eer is ook Qnze eer. Wanneer onze zonen later zullen vragen: „vader, waar stond gij, toen Europa optrok om zijn heiligste goederen te verdedispn dan moeten wij kunnen antwoorden: „schouder aan schouder met de andere cultuur-volkeren daar waar de klappen vielen!" Nederland, let op u saeck! Nederlan ders, meld't u aan bij het vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. DE OPMARSCH NAAR ST. PETERSBURG BandifttenbancUn vernietigd Bij den opmarsch naar St. Petersburg, zoo verneemt het DNB, stiet Donderdag een Duitsche afdeeling bij het Peipusmeer op bolsjewistische tegenstand. In korte, verbitterde gevechten leden de Sowjets bloedige verliezen, 1500 bolsjewisten werden gevangen genomen. Deze gevan genen "bleken menschen te zijn, die tot tuchthuisstraf veroordeeld waren. Op be vel van de politieke commissarissen waren zij' uit de tuchthuizen ontslagen onder voorwaarde, dat zij tegen de Duitschers zouden vechten. Eveneens bij den opmarsch naar St. Petersburg ontmoetten Duitsche troepen georganiseerde bandietenbenden van het z.g. vemietigingsbataljon Popoff, die zich in de bosschen schuil hadden gehouden en ineens een moordend vuur op de door trekkende Duitsche troepen wilden ope nen. De Duitsche soldaten maakten met deze bandieten korte metten, 'beschoten de bosschen en zuiverden eenige nesten met handgrranaten. Zoo werd het batal jon Popoff, dat de vernnietiging der Duitschers op zijn banier had geschreven, zelf vernietigd. Slechts enkele bolsjewis ten vielen "levend in Duitsche handen. Behalve met machine-pistolen en an dere vuurwapens, waren zij voorzien van bijl, dolken en flesschen met bijtende zuren. De gevangenen vertelden, dat zij waren opgeleid in een sowj etsch ooi, die in 1940 was gevestigd in een klooster te Petsjorri in Estland. Het waren over het algemeen jonge communisten, die door de partijfunctionarissen nauwkeurig waren onderricht in de bolsjewistische moordmethoden. Verder meldt het DNB nog, dat tij dens het oprukken, van de «Duitsche troe pen In de richting, van St. Petersburg Donderdag een Sowjet-strijidmacht in een klein stadje ingesloten en deels onscha^ delijk is gemaakt, deels gevangen ge nomen. De Duitsche opmarsch kwam zoo verrassend, dat eenige duizenden gevan genen, een groot aantal dichte veldhou- witsers, batterijen luchtafweergeschut, 4000 paarden en meer dan 100 transport- auto's werden buit gemaakt. De verlie zen van de bolsjewisten bedroegen meer dan 1000 man. By hun intocht in Lemberg vonden de Duitsche troepen in een der gevange nissen 3500 Oekraïners, die door de Gepeoe deels doodgeschoten, deels op beest achtige wyze om het leven waren gebracht(Foto Pax Holland Italiaansehweermachtsbericht Luchtg«v«chten bij Malta Het Ital. w'eerm'achtsberichtt luidt !als volgt: In de' nabijheid van M;alta hebben ouze. luchtformaties felle gevechten gelievlerd! met sterkere vijandelijk^ jagers. Vijf En- gelsehe vliegtuigen werdien neergescho ten. Een van pnZe toestellen is niet naar Zijn basis teruggekeerd.. In Noord-Afrika zijn in Tobroeki we derom batterijen en versterkte stellin gen gebombardeerd, waardoor branden en explosies werden veroorzaakt. Ten. Zuid-Westen van Sidi el Berrani hebban onze jachteenhiëden in schleervludht vij andelijke vrachtauto's en troepen: aangte- valllen. Tijdens een niesuwtën aanval op de beide ten Noorden van Miersa Loechl ontdekte, in het weermiachftsbericht van gisteren genoemde, schepen bobben Duit sche jagers, die door een vijandelijke formatie, Welke de transporten trachtte' te beschermen, werden aangev.alllan, vijf Britsche vliegtuigen, van het Curtjss p. 40-type neergeschoten, terwijl de bom menwerpers van de spil het tweedie, nog overgebleven schip in den grond boor den. Vijandelijke vliegtuigen hebben Beng hazi en Derna gebombardeerd, waarbij? in laatstgenoemde plaats eenig10 slacht offers zijn gevallien onder de Mjobam- medaansche bevolking. In den nacht Van 17 op 18 Juli heb ben vijandelijke vliegtuigen bommen ge worpen op Paiermo; drie gewonden on der de bevolking. In de nabijheid van Las Palmas in de Spaansche provincie Castollon is een boschbrand uitgebroken, waarvan de omvang nog niet is te overzien. De hoog ste bergtoppen van de Sierra del Her- mano Bartolo staan in vlammen. Het vuur grijpt met razende snelheid om zich heen en bedreigt reeds vier dorpen en een kaTmelieten-klooster, dat in de bergen gdlegen is. Vele honderden men schen werken met steun van de veld- wacht dag en nacht om het vuur mees ter te worden. (DNB) Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 21.51. Morgen (Zondag) zon op 5.41, zon onder 21.50. Maandag zon op 5.42. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Nieuwe maan Donderdag 24 Juli. Eerste kwartier Donder dag 31'Juli. Volle maan Donderdag 1 Augustus. NIEUWE MELKKAARTEN Binnenkort zal er een wijziging pfaats hebben, ten opzicht© van- de distributie van' mielk. Te zijner tijd zullen hierom trent nadere bijzonderheden worden We kend gemaakt. Ini velband met deze verandering zul len nieuwe mefkkaartem worden uitge reikt. Deze uitreiking vijndt plaats op nader door de plaatselijke ditributiedien- sten te bepalen tijdstippen, doch dient voor 2 Augustus geëiinjdigid te zijn. Voor deze (nieuwe melkk'aartem ikomeji uitsluitend de hierna te noemten groepen •van personen in aanpiferkiing. r A. Ki/nderen, die na 1 Februari 1937 zijn geboren. DeZe krijgen vier k'aarttëni per persoon. B. Kinderen, die na 1 Februari 1927, doch voor 2 Februari 1937 geboren zijn. Deze komen voor twee kaarten ini aan- mierkimg. ?#{j C. PeTsoinen, die t ijdens hun werkzaam- heden voortdurend met giftige stoffen» (omgaan en die im verbapd daarmede ireieds' (pwetra mielklk'aatrten van het oude (model hebben ontvangen. Diezte pftrsd- men ontvangen1 twee kaarten per hoofd Uiteraard dient de aanvrage voor be drijven met meer dan vijf arbeiders dooit": den bedrijfsleider te geschiedens

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1