ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 4 JULI 1941 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT DUITSCHERS EN ROEMENEN TROKKEN DE PROETH OVER, BESSARABIE IN DE KERN ABONNEMENT t Prijs: in Zierikzee 1,60, elder» f 1,90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen re«p, 13 en 16 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags, UitgaveN,V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zieriksee, Schuith. B 94, Tel, 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: Al. J. Kosten, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14685 ADVERTENTIES: Prijs: 22 cents pee regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9.30 uur. De slag ten Oosten van Bialystok in feite ten einde Een strijd van wereldhistorische beteekenis geleverd Het opperbevel va® de Duitsche vv®er- I toacht maakte gisteren- 'bekend: Schouder aa|n schouder zijn gisteren Duitsche -en Roemleensche formaties uit Noordelijk Moldavië de Proeth overge trokken- Ze rukken niu op maar de Dfnjestr Daarmede zijn de verbonden, legers over het geheèle froht tusschen Zwarte Zee( en Noordelijke IJszee tot den aamvadi overgegaan. Terwijl de Sovjet-leiding tot dusver klaarblijkelijk .er naar streefde, den Duit- schetti' opniarsch in de niabijheid v,an dei grens op te vangen en van haiar kant- tot den' aanval over te gaan, schijnt het weerstandsvermogen van het Sovjietle. ger thans gebroken te zijn. Aan het ge heels front vallen achterwaiartsche be wegingen van' den vijand op te merken De vernietigende slag ten' Oosten van! Bialystok is im» feite afgeloopen. Zooals reeds in een extra-bericht wierd bekend gemaakt is de uitwerking van dezen slag van wereldhistorische beteekenis. Talrijke divisies infanterie, eavajleriia iep pantserwagens van de Sovjetweermiacht kuinnen hier als vernietigd beschouwd' worden. In voorbeeldige samenwerking zijn de formaties van ons leger en van ons luchtwapen aam de achtervolging! van' den vijand' begonnen. Iin den strijd tegen Groot-Brittainfnië bracht het luchtwapen in den afgeloopen! nacht een koopvaardijschip van 5000 ton.? tot zinken en bombardeerde havenwer ken in Zuid-Oost en Zuid-Wiest Enge land. Aan de kust van het Kiamaal mis lukten overdag weer yolkjonilen de aan vallen van Britsehe gevechtsvliegtuigen welke ondernomen werdten iopd©r ikirach- tige bescherming van jachtvliegtuigen:. De vijand verloor hierb'ijl 15 jagers en 5. gevechtsvliegtuigen', terwijl 1 leiglen vlieg tuig verloren ginig. De vijand liet vannacht op verscheidene plaatsen in Noord-West Duitschïanld bri sant- en brandbommen vallen, waardoor eenige burgers werden gifdood en ge- iwoind, o*a. te Bremen en Oldenbufg wier- den! woonhuizen' getroffen. Nachtjagers lejn luchtdoelartillerie schoten drie dor aan vallende Britschè gevechtsvliegtuigen om- laag. 1 i i L-J |J De strijd tegen de Britsehe ravitail- leeringsscheepvaart leverde pok in de •maand Juni het verwachte groote resul taat op- Marine- :en luchtwapen brachten 768.950 t. vijandelijke ikioopvaardijscheeps- ruimte tot zinken. Hierbij werdeni allien door duikboioten 417.450 ton vernietigd. Daar koimeni nog bij groote verliezen, die de vijand geleden heeft door het loopenj vani schepen op mijiien van allerlei soort Bovendien werd een groot aantal vijan-i delijke ikjoopvaardijjschiepen: zoo lernstig be schadigd, dat ze geheel of voor igerui- Imeni tijd verloren Zijh .vpior de vijande lijke ravitailleering. Even succesrijk was de Diuiteche lucht- lafweer in den strijd tegen' heit Britsehle luchtwapen. Alleen m den tijjd van 2ft Juni tot 2 Juli werden 109 Britsehe vlieg tuigen neergeschoten leh wiel 56 in1 lucht gevechten, 24 door nachtjagers, 22 door luchtdoel-artillerie, 6 'door eenhiedien van de miarine en 1 door infanterie. Tweie) Britsehe jachtvliegtuigen kwamen boven-' dien boven het bezette gebied tmiët elkan der in; botsing en vielen omlaag. In dem- zelfden tijd gingen in den strijld tejgemt Groot-Brittannië 12 eigen vliegtuigen ver loren- Bij 'de gevechten in het Oosten (hiebbem zich de kolonels Berger en Lohmieiijisrj, commandanten van regimenten infante-' rie, alsmede majoor Hess en1 teerste lui tenant Basdhtai van -een regiment infan terie 'bijzonder onderscheiden. Bijl djl ope raties op den Atliantischen Ooeaian had' een duikboot onder bevel van Oberleut- |nant zür See Popp bijzonder sucCes. DE SLAG BIJ BIALYSTOK I 5800 SoYjst-pantserwagens werden vernield Het D.N.B. heeft de volgende toelich ting ontvangen op het weermachtsbe- richt Bekijkt men de groote vernietigende veldslagen in den groot-Duitschen vrij heidsstrijd sinds 1939, dan moet d,e slag ten Oosten van Bialystok hooger worden gewaardeerd dan de veldslag in de bocht van de Weichsel, die tijdens den veld tocht tegen Polen van 10 tot 20 Sep tember 1939 werd geleverd en welken het weermachtsbericht van die dagen reeds „een van de grootste vernietigende veldslagen aller tijden" heeft genoemd. Een nog grooteren omvang had de tij dens den veldtocht in het Westen van 21 Mei tojt 4 Juni 1940 geleverde vernie tigingsslag in Vlaanderen en Artois. Deze slag leidde tot de volledige ineen- storting van het Fransche noordelijke j lege* en tot de zwaarste verliezen voor het EngeJsche expeditiecorps. Dit resul taat werd in onophoudelijke zware ge vechten na vijftien dagen bereikt. De slag zelf werd in het weermachtsbericht gekenschetst als „tot dusver de groot ste vernietigingsslag aller tijden". Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat dit resultaat nog kan worden overtroffen en toch werd in het bericht van gisteren uit het hoofdkwartier van den Führer de vernietigingsslag ten Oosten van Bia lystok „een beslissing van wereldhisto rische beteekenis" genoemd. Opmerkelijk hierbij is de aangegeven verhouding tusschen het aantal gemaakte gevangenen en het aantal gesneuvelden. Zij zijin kenmerkend voor het karakter van den tegenwoordigen strijd aan het Oostelijk front. Na een schatting van de na alle gevechten aan het Oostelijk front opgegeven ongeloofelijk zware vernieti- gingscijfers en de cijfers van den buit komt men tot het resultaat, dat zonder twijfel het gros van het door de Sowjets gebruikte materiaal voor hen verloren is gegaan. Opvallend hierbij is de vernietiging van bijna 5800 pantserwagens der Sowjets, welk verlies als gevolg van de relatief geringe productiecapaciteit der Sowj et- industrie binnen afzienbaren tijd in het geheel niet kan worden gecompenseerd. Vergelijkt men de genoemde cijfers van vernietigde of buit gemaakte stukken ge schut met het aantal, dat na het beëindi gen van den veldtocht in Polen in een samenvattend bericht van het opperbevel der weermacht van 23 September 1939 werd genoemd, dan is het thans verkre gen resultaat bijna dubbel zoo groot. Steeds opnieuw moet er de nadruk op worden gelegd, dat de tegenwoordige veldtocht in het Oosten een s t r ij d is tegen een overvloed van men- schen en tegen een overvloed van materiaal. Wanneer de in aantal zwakkere weermacht toch reusachtige suc cessen weet te behalen ep vorderingen weet te maken, dan bewijst dit juist haar superioriteit wat betreft de men- schen en het materieel. De gevechten aan het Oostelijk front, die evenals tot dusver gekenmerkt wor den door een hardnekkigen tegenstand der Sowjettroepeh ondervinden thans ove rigens ook den invloed van de weersom standigheden. Uit het gebied rondom Lemberg worden zelfs sneeuw stormen gemeld. Toch rukken op den rechtervleugel de Roemeensche en Hon- gaarsche formaties, evenais de Duitsche troepen aan de overige deelen van het front voortdurend op. Op den noordelij ken vleugel wordt thans voorbij de Duna met succes opgerukt en ook de Finsche aanvallen maken goede vorderingen. De Spaansche staat heeft dezer dagen 110,000 peseta aan premies onder de kinderrijkste gezinnen verdeeld De twee nationale prijzen vielen ten1 deel aan een gezin met 25 kinderen en een met 26, van wie er nog 16 in leven zijn. Bovendien hebben de kinderrijkste twee gezinnen in iedere provincie nog een prijs gekregen. Het record houdt een gezin in Santander met 25 kinderen. Daarop volgt een gezin te Salamanca met 22 spruiten. Te Madrid is het maximum 16. GEWELDIGE VERLIEZEN DER SOVJETS Reeds meer dan 160000 gevangenen geteld Het opperbevel van de weermacht maakte Woensdag bekend Meer en meer valt t overzien, dat de vernietigingsslag ten Oosten van Bialy stok een beslissing van historische betee kenis heeft gebracht. Een ongeloofelijke chaos heeft de Sowj et-legers overstelpt, die hier als wig waren opgesteld om Duitschland in den rug aan te vallen en de brandfakkel van het bolsjewisme naar Europa te brengen. Er kunnen nog weken verloopen alvo rens achter het front van onze stout moedig naar het Oosten rukkende aan- valsformaties het onmetelijke aantal ge vangenen en de ontzaglijke hoeveelheid oorlogstuig en andersoortige buit is bij eengegaard en tot in onderdeelen gere gistreerd. De afmetingen vari de zoowel hier als in de overige sectoren geleverde slagen blijkt uit het feit, dat over den tijd van 22 Juni tot 1 JCfri reeds thans 5774 gepantserde strijdwagens, 2330 stukken gewoon en luchtdoelgeschut, vier pant- sertreinen en niet te feilen hoeveelheden mitrailleurs en geweren als buitgemaakt of vernietigd zijn gemeld. Het Sowj et-lucht wapen heeft in dezelf de periode 4725 vliegtuigen verloren, waarvan 1392 in luchtgevechten, 112 door luchtdoelartillerieen 3221 die op den grond werden vernietigd. De tot dusver getelde aantallen gevan genen belóopen meer dan 160.000. Bij1 de hardnekkigheid der Sowjet-verdediging en de verbitterde uitvalspogingen overtreffen de bloedige verliezen van den vijand het aantal gevangenen met een veelvoud. De eigen verliezen zijn over het geheel verblijdend gering. RADIOREDE VAN STALIN over d« militair* situatie De toestand aan het Oostelijke front heeft Stalin aanleiding gegeven, gister ochtend1 over alle Sowj etzenders een rede te houden, waarin hij de successen der Duitsche weermacht gedeeltelijk toegaf en trachtte te verklaren en tevens de bols jewisten aanmaande den moed niet te verhezen. Hij uitte vooral zeer felle drei gementen aan1 het adres van de tegen standers van het bolsjewistische stel sel in' de Sowjetunie. Stalin zeide, dat de vijand verder op rukt en reeds Litauen, Letschen bodem en „andere gebieden" heeft veroverd,, Ons vaderland, vervolgde hij, is in ernstig gevaar. Stalin, beweerde, dat dit kwam doordat de Duitschers den oorlog in voor hen gunstige omstandigheden waren be gonnen. De Duitsche mobilisatie was ver der gevorderd dan die van de Sowjet- weermacht. Maar de Sowjetunie heeft ge bruik gemaakt van het verdrag, dat ze indertijd met Duitschland heeft gesloten. „Wij hadden", aldus Stalin, „anderhalf jaar rust om ons voor te bereiden. Dat was winst voor ons en verlies voor Duitschland". Nogmaals verklaarde Stalin, dat hier een strijd op leven en dood wordt ge voerd. Er zijn echter geen onoverwinne lijke legers, ook Napoleon is overwonnen In de eerste plaats echter is het thans noodig, dat men den ernst van het ge vaar, dat de Sowjetunie bedreigt, vol komen begrijpt en er een einde wordt gemaakt „aan de stemming van gelaten heid". In de Sowjetunie is geen plaats voor defaitisten en ongedisciplineerden, voor intriganten en paniekzaaiers. Paniek- zaaiers en verspreiders van geruchten, moeten meed oogenloos worden bestreden. Allen, die den tegenstand verlammen, moeten onverbiddelijk en zonder aanzien des persoons aan de gerechten worden overgeleverd. Niets mag den vijand in handen vallen, geen locomotief, geen kilo gram graan', geen petroleum, geen stuk brood. De ibolsjewiki moeten de bosschen verbranden en alles vernielen, wat den vijand van voordeel zou kunnen zijn. Ten slotte gaf Stalin uiting aan zij'n voldoe ning over de hulpbelofte van Churchilll en over de verklaring van Roosevelt, vol- fens welke de Vereenigde Staten de owjetunie eveneens wilden helpen. Itallaansch weermachtsbericht Tobroek opnieuw bestookt Het 392ste commusiquê van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika bedrijvigheid der ar tillerie aan het front van Solloem. Ita- liaansche en Duitsche toestellen hebben opnieuw de verdedigingswerken van To- broek bestookt en op de reede liggende schepen getroffen. Na de operaties van de luchtmacht te gen vijandelijke schepen ten Noorden van Bardia, waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht van gisteren, zijn twee schepen tot zinken gebracht, ter wijl in opeenvolgende aanvallen een lichte kruiser en twee torpedobootjagers wer den beschadigd. Bovendien werden drie jachtvliegtuigen, die de schepen tracht ten te beschermen, neergeschoten. In Oost-Afrika hebben onze heldhaftige troepen een nieuwen vijandelijken aan val op Debra Tabor afgeslagen. Het 393ste communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: Onze bommenwerpers hebben een der luchtbases op Cyprus aangevallen. In Noord-Afrika heeft de lucht macht der spil stellingen, installaties, op slagplaatsen en luchtafweerbatterijen te To broek aangevallen, waardoor bran den uitbraken en ontploffingen werden veroorzaakt. Vérder werden luchtbases ten Oosten van Mersa-Matroe gebombar deerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval gedaan op eenige plaatsen in Cy- renaica. In Oost-Afrika levendige activiteit der artillerie aan het front .van Wolsjefit (Gondar). In het 'gebied van Galla en Sidamo worden de operaties door zwa- ren regenval belemmerd. Duitsche- en Rumeensche troepen trokken de Proeth over Slag rondom Bialystok van we reldhistorische beteekenis Stalin hield gisteren een radiorede over alle Sovjetzenders Welke metsten voorwerpen niet behoeven te worden ingeleverd Nieuwe lestabellen voor HBS A en B werden ingevoerd Wanneer verduisteren 7 Heden (Vrjjdag): zon onder 22.03. Morgen (Zaterdag) zon op 5.25. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 18.08, onder 2.51. Volle maan Dinsdag 8 Juli. Laatste kwartier Woensdag 16 Juli. Nieuwe maan Donder dag 24 Juli. VANNO TANNER (Archief. P.I.B.) De Finsche arbeidersleider Tannjer is ini de regeering opigienlomen len wel als minister van handel en nijverheid. Die minister, die tot dusver deze portefeuille beheerde, is uit de regiering gleffcneden. (Tapner is, zooals men weet, heriiaial- idelijk minister geweest. Tijdens d'&ni oor log van- 1939-'40 tusschen FipÜand 'ep de Sovjet-Uinie was hij minister vani bui- teniandsche zaken. Laiter moest hij onder druk der Sovjets aftnedep. Red.) VORDERING VAN METALEN Wet niet behoeft te worden ingeleverd De StaatsCoiurapt van gisteravond be vat eefol beschikking van. den Secnetairis,- 'GePeraal van het Departement van Opr voedipg, Wetenschap en Oultuurbescher- mlinig, waarbij' de in de verordening be treffende het inleveren van metalen voor werpen), ten aanzien waarvan de verplich- tipg tot inlevering niet igieldt, nader wor- deP omichreven. Blijkens deze beschikking worden on der „openbare monumenten iep gedenk- teekepen op graven:", mede b«grepen ge denkplaten e.d. en onder „kerkklokken" ook torenklokken :en carillons. Onder „museumstukken" worden' ver slaap voorwerpen, deel uitmakende van! de verzamelingen van' allle musea an an dere collecties, die wiordöni vtermjeld in den vanwege het departem^t vap Olp-I Iderwijs, Kunsten 'en' Weenschappep in! 1988 uitgegeven gids„De Ned'erlandsch16 Musea", benevens de voorwerpen, die( vernield staap in d|e door het departe ment van Onderwijs, Kunsten 'en Weten schappen) uitgegeven „Voorloopiige lijst vani de Nederlandsche mbnumentetn vap geschiedenis en kunst". Ook worden als m'useumstukklen be schouwd voorwerpen; dteel uitmakende van verzamelingen' vajn gods- ep gast4 huizen: en van- andere particuliere instel lingen of personen, die piet in boven ge noemden gids wiorden vermeld, mits zoo danige verzameling ten minste 50 stuklkep omvat «ai door den hoofdmuseum deskun dige wordt erkend (als Zoodanig is bij, deze beschikking aangewezen de onder voorzitter van de Rijkscommissie van ad vies irazake de musea; deze is tevens di recteur van het Inlichtingenbureau kunst voorwerpen en antiquiteiten"). Onder ver- zameliogien van' particulieren worden niet verstaan de handelsvoorraden van anti quairs en kunsthandelaren. Tetnieinde de hierboven genoemde er kenning te verkrijgen, dient belangheb bende zich vóór 15 Juli 1941 door mid del van een formulier te wendlep tot den burgemeester dier gemeente, waarin de verzameling zich bevindt. Onder „hetgeen behoort tot eenige volksdracht" worden oolki begrepen be- (stapddéelen van. tuig vap last- en. trek-, dieren, voor zoover daaraan uit eep oog punt van volkskunde bijzondere betee kenis moet worden toegekend. Onder „ordeteekenen en eereteekenen" worden mede verstaan gedenk- en eerepennin- geni, voor zoover deze een bijzondere his torische of kunstwaarde hebben. Als voorwerpen, die als handwerk als, waardevol volksgoed te beschouwen zijn» gelden ook beeldhouwwerken ien. voor-. Werpen van kunstnijverheid, die niet alsl massaproduct te beschouwen zijn, maad zijn ontworpen door algemeen als zoo danig erkende kunstenaars. De beslissing over de vraag of eep voorwerp wel of iniet een hoioge weten schappelijke, geschied!k(undige of kunst- Waaide heeft, berust bij1 den hoofdmh-. seumdeskumdige. Zoo ooik beslist deze» indien twijfel bestaat, of een, voorwerp op grond van de verordening wel of niet vrij is van inleverinlgsplicht. Deze beschikking treedt beden in' wer king. PREDIKBEURTEN Zondag 6 Juli. Ned. Herv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, ds, Veleton. Kleine kerk. 10 ure, ds. Pijneoker Hordijk. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10.30 en 5 ure, ds. Leene. Chr. Geref? Kerk 10.30 en 6.30 ure, ds. Hoogen doorn. Gerei. Gem. (St.-Domnsstraet) 10.30, 3 en 7 dto, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Leger des Heils (Poststraat) Geloofsgemeenschap. 10, Heiligingsdienst en 7.30 ure, Ver lossingssamenkomst. - Donderdag 10 Juli. 8 ure, Heiligingsdienst. Leidster mej. G. Ras,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1