ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Inzending Advertentiën MAANDAG 7 JULI 1941 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT DE KERN ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp, 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797 - 1889 UitgaveN.V. de Zierikzeeeche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94Tel. 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. 1. de Loose - Red.: M. J. Koster, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14687 ADVERTENTIES: Prijs: 22 cenis per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 30 uur. De Duitschers bereiken ten O. van Minks den Dnjepr Da Hongaren bezetten Kolonaa •n Stanmlaw Het opperbevel van dé Duitsehe weer macht maakte Zaterdag bekend: In heit Oosten verloopen onz£ operaties volgens het vastgestelde plan. Ten Zui den van de Pripet-moerassen werden op verscheidene plaatsen verstrooide deelen van den vijand achter ons front door reserves tot den strijd genoopt en vernie tigd. Eeltige duizenden gevangenen vielen daarbij in onze handen. Onze Hongaar- sche bondgenooten hebben Vrijdag K o 1 o- mea en Stanislaw ingenomen. Van de bij Minsk ingesloten Sowjet-for- matie zijn op 4 Juli zooals reeds in een extra-bericht is bekend gemaakt 20.000 man overgeloopen, nadat zij hun commissarissen hadden doodgeschoten. In het Baltische gebied wordt de achter volging van den verslagen vijand voort gezet. Ten Oosten van Minsk is de Dnjepr bereikt De uit Finland oprukkende Duitsehe en Finsehe formaties hebben ondanks de moeilijkste terreinsomstandigheden en bij hier en daar taai verzet nieuwe vorde ringen gemaakt. Formaties gevechtsvlieg tuigen, torpedovliegtuigen en jachtvlieg tuigen verstrooiden vijandelijke troepen concentraties aan den bovenloop van de Duna, err in de Westelijke Oekraïne, ver nietigden talrijke pantser- en vrachtauto's, bombardeerden met goede uitwerking vij andelijke stellingen artillerie en verwoest ten belangrijke spoorwegemplacementen ver in den rug van de Sowj et-troepen. In luchtgevechten leed de vijandelijke luchtmacht opnieuw groote verliezen. In den strijd tegen Groot-Brittamiië bombardeerden sterke formaties van het luchtwapen in den afgeloopen nacht het wapencentrum Birmingham, de oorlogs haven Plymouth en andere havens aan de Zuid-Oostkust van Engeland. Groote branden en ontploffingen duidden op het resultaat van deze aanvallen. Op een vliegveld aan de Westkust van Engeland bestookten gevechtsvliegtuigen hangars en barakken doeltreffend met bommen van zwaar kaliber. In het kanaal van Bristol werd een vrachtschip van 5000 brt. tot zinken gebracht. Verdragend geschut van de marine beschoot een vijandelijk kon vooi in het Kanaal. Aanvalspogingen van Britsche vliegtui gen leidden gisteren aan ide kust van het Kanaal opnieuw tot een nederlaag voor den vijand. In luchtgevechten wer den negen jachtvliegtuigen door lucht doelartillerie, drie gevechtsvliegtuigen en een jager neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Britsche vliegtuigen lieten bommen val len op de stad Brest, waardoor een ge- denkteeken van de Canadeésche troepen uit den wereldoorlog verwoest werd. Mi litaire schade richtte deze aanval niet aan. Afzonderlijke Britsche gevechtsvlieg tuigen lieten vannacht een gering aantal brisantbommen op West-Duitschland val len. De schade in onbelangrijk. Nachtja gers en luchtdoel artillerie schoten vijf van de aanvallende gevechtsvliegtuigen omlaag. Kapitein Streib behaalde in den nacht ivant 3 op 4 Juli zijn 15e nachtelijke over winning in de lucht. In de gevechten in het Oosten onderscheidden zich kolonel Buck en luitenant-kolonel Thumm, com mandanten van regimenten infanterie, als mede de eerste luitenants Pelikan van een afdeeling artillerie, Heine van een compagnie wielrijders 'en Xanke in een regiment infanterie door bijzondere ds perhedd. Sovjetleger in het Baltische gebied verslagen Ini het B(altisehe gebied is- thans maar DNB méldt, teem Sovjetleger geheel vier slagen. Verscheidene gemléngdé divisies) infanterie en brigades gepantserde troe pen zijn ini de pain gehakt. Van andere divisies zijln de voornaamste strijdkrach ten vernietigd. De buit aan wapens eni uitrustingsstukken v,an allerlei soort be dekt verscheidene vierkante km. Het aan tal pantserwagens, batterijen luchtdoel geschut, vliegtuigen, pantsertreinieti, dat die bolsjewisten jjn Duitsehe handen hebben! .achtergelaten', is voorlopig niet te over zien. In het gebied van Mirisk zijln in toe nemende ipate bij' de ingesloten sovjet troepen verschijnselen van ontbieding waar te nemen. Slechte op enkleie plaat sen waar, zooajs de gevangenen zeggeni, de Oommissarissen de bolsjewistische sol daten letterlijk in den strijd jagen, ver mannen de sovjets zich tot .wanhopige aanvalspogingen. Op 3 Juli olademaimienj ingesTJotefni strijd krachten van de bolsjewisten' in Galieië' uitvalspo&ingen, welke door pantserwa gens werden gesteund. Diezie actie is reeds in den aanvang door het vuur van de Duitsehe troepen verijdeld. In ©en- sector werden alleen op di(en dag hon derd sovjet-pantserwagens, waarbij van de zwaarste soort, vernietigd. Een enkele Duitsehe divisie maakte later alléén 7500 gevangenen. Italiaansch weermachtsbericht I DE OEKRAÏNE Debra Tabor gaf zich over In zijn weermachtsbericht no. 395 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Gisteren werden bij luchtgevechten boven Malta twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Des nachts hebben onze toestellen vliegvelden op het eiland ge bombardeerd. Een van onze jagers is niet teruggekeerd. In de baai van Fama- gosta (eiland Cyprus) hebben onze lucht- formaties havenwerken en schepen ge bombardeerd. Andere Italiaansche vlieg tuigen hebben een Engelschen hulpkruiser van 7000 ton met torpedo's getroffen. Dit vaartuig kan als verloren beschouwd worden. In Noord-Afrika valt activiteit van ar tillerie waar te nemen aan het front van Tobroek. Een vijandelijke afdeeling, die onze stellingen trachtte te naderen, werd afgeslagen. Toestellen van de spil bombardeerden herhaalde malen de ha venwerken van Tobroek en de kampen van Mersa-Matroe. Tijdens een aanval op het gebied van Benghazi, waarvan mel ding gemaakt is in het weermachtsbe richt van gisteren, heeft ons luchtdoel- - geschut twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald. In Oost-Afrika werd het kleine garni zoen van Debra Tabor, dat sinds ver scheidene weken geïsoleerd en hevig be legerd was, gedwongen zich over te geven wegens gebrek aan levensmidde len. Aan het garnizoen werd de eer der wapens gelaten. In het gebied van Galla en Si'damo blijven onze troepen, die zich in1 uiterst moeilijke omstandigheden van ravitailleering bevinden, overal door den vijand worden aangevallen, last onder vinden van het slechte weer en van alle verbindingen verstoken zijn, zich met groote heldhaftigheid (h|ardtn!ekkiig ver zetten. Agrarisch an industriaël centrum dar Sovjat-Unie Lemberg, de oude Oekraïensche stad, is door de Duitsehe troepen bezet. Reeds tallooze malen bot sten hier in den loop der eeuwen de belangen van de groote staten op elkaar. De Oekraïne het woord beteekent „grensland" als op één na de belang rijkste republiek van de Sowjet-Unie en telt, op een oppervlakte van 600.000 vier kante kilometer, ruim 37 ntillioen inwo ners. Door de uitbreiding van grondge bied, die de Sovjet-Unie in Oost-Polen en Bessarabië wist te verwerven, zijn de Oekraïners thans grootendeels ver- eenigd in één republiek, behalve de Kar- patho-Oekraïners, ten getale van 400,000, die verleden jaar bij Hongarije werden gevoegd, alsmede enkele millioenen bij andere republieken ingelijfde Oekraïners De Oekraïne bestaat voor het grootste deel uit eindelooze vlakten, doorsneden door de rivieren Dnjestr, Djnepr en de Don, die traag naar de Zwarte Zee vloeien. De bodem is zoo vruchtbaar, dat ieder jaar een belangrijk graanover schot kan worden uitgevoerd. Bovendien komen er in groote hoeveelheid allerlei delfstoffen voor, zooals ijzer, steenkolen en zout. Het is dus niet verwonderlijk dat de Oekraïne het agrarisch en econo misch centrum van de Sowjet-Unie is geworden. Het uitbreken' van d|en wereldoorlog achtte de regeering te St. Petersburg een geschikt tijdstip om met kracht de Russificatie van de Oekraïne door te zet ten. Toen Lemberg door de Russische troepen werd bezet, werden de Oekraïn- sche instellingen in die stad opgeheven. Bij de ineenstorting van het innerlijk vooze Rusland vormde zich te Kiev een nationale raad, die, toen het bolsjewisme de overhand kreeg, de onafhankelijkheid van de Oekraïne uitriep. Terstond rukten de Sowjetlegers op, maar werden terug geslagen door de Duitschers, die echter tegen het eind van 1918 het land ver lieten. Vertwijfeld verdedigde zich de Oekraïne, aan alle zijden door vijanden omring, onder zijn betman Petljoera (tegen de bolsjewiekëfT, Polen, 'Roemenen, enz. Vergeefs: in 1920 werd het land bezet door de bolsjewieken. Polen lijfde Gar licië in en de Karpatho-Oekxa* ïne kwam aan Tsjechoslowakije. Iedere uiting van een zelfstandig volks leven werd' door de Sowjet-autoriteiten stelselmatig onderdrukt, hoewel het on derwijs in de moedertaal werd ingevoerd. Processen, waarin duizenden verdachten1 terecht stonden, smoorden iedere poging tot verzet in bloed', zoodat de vooraan staande nationalisten een toevlucht zoch ten in het buitenland. In economisch opzicht trachtte men het land op grootscheepsche wijze te ontwik kelen. Behalve korenschuur van de Sowjet-unie werd de Oekraïne ook het industrieele centrum. De steen kolen van het Donetzbekken, het ijzer van Kriwoj Rog en de waterkracht van Dnje- prostroj vormden' de grondslagen voor den opbouw van de metaal-industrie. De laatste jaren heeft Moskou tal van maatregelen genomen om de Sowjet-unie minder afhankelijk te maken van de kwetsbare Oekraïne, o.m. door in M.d- den-Azië groote industrieën te vestigen en in Noord-Rusland het verbouwen van graan uit te breiden. Bet is onwaar schijnlijk, dat deze maatregelen reeds vol doende resultaten hebben afgeworpen, zoodat het verlies van de Oekraïne voor de Sowjet-Unie zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben. In de buurt van Interlaken heeft tijdens een militaire oefening een ongeval plaats gehad, dat aan een officier en twee sol daten) het ieviem heieft gdkjost. De pffi- cier onderrichtte zijn troep in het ge bruik van een infamterie-mortier en er werd met scherpe projectielen geschoten. Plotseling explodeerde een granaat, idie zich nog in den loop bevond. Eeatigei andere militairen zijn zwaar gewond. Men wordt er nogmaals aan herinnerd, dat nè 9.30 uur op den dag van uitgaaf geen enkele advertentie meer kan worden aangenomen. Alléén familieberichten kunnen iets later worden ingezonden. De Directeur. DE RANTSOENEERING VAN GAS EN ELECTRICITEIT Men betracht* groote zuinigheid Er zij nog eens op gewezen, dat men zoowel in het algemeen belang als in het belang van ieder afzonderlijk met gas en electrieiteit de grootst mogelijke zuinigheid moet betrachten. De rappor ten van de gas- en electriciteitebedrijveai toch hebben uitgewezen, dat na 1 Juli gemiddeld nog slechts 6 pet. op het ge bruik van gas en electrieiteit is bezui nigd, hoewel met ingang van dien datum de rantsoenen zijn verlaagd met 25 pet. en de minimumrantsoenen 20 pet. lager zijn gesteld. Indien niet ieder zich aan de verscherpte ranteoeneering houdt, kan idit tot ernstige moeilijkheden aanleiding geven. Het heeft niet in de bedoeling ge legen, gaslooze uren in te voeren', doch 'in verband met plaatselijke omstandighe den hebben eenige bedrijven hiertoe toch moeten besluiten. Ook in die gevallen houde men er rekening mee, dat de rant soenen met een vierde zijn verlaagd. Om gas te besparen kan men in de eerste plaats het nemen van warme ba den afschaffen en zich gaan verfrissehen in rivier of zee, hetgeen bovendien zeer gezond is. Bij het koken kan men met minder gas toe, wanneer gebruik wordt gemaakt van hooikisten en thermosflesschen en men zooveel mogelijk rauwe groenten en vruchten eet. Ook op den afwaseh (waarvoor wij straks het water evenals voor de thee DE OORLOG IN DE WOESTIJN Schroeiende zonnehitte en gebrek aan water De strijd in Noord-Afrika speelt zich af in een gebied, dat geheel en al ver schilt van het strijdtooneel in Europa en van dat dn de tropische zone. In dat gedeelte van Noord-Afrika, waarop het- oogenblik wordt gestreden, js geen sprake van vruchtbare, dichtbevolkte streken', doch alleen van woestijngebied, eentonige steppen en hier ien daar een oase. De Italiaansche kolonie L i b y e bij voorbeeld, die niet minder dan 1.75 mill, vierkante km oppervlakte beslaat, telt nauwelijks 900,000 inwoners. Alleen de strook langs de kust vormt plaatselijk een uitzondering. Dit is de reden, waar om alle meer belangrijke plaatsen dn de nabijheid van de zee liggen, terwijl het binnenland hier en daar oases bevat. Daarop volgt een ongeveer 100 kilometer breedc gordel van steppengébied; en daarachter breidt zich de meedoogen- looze woestijn uit. Dat dit gebied in zulke ongunstige omstandigheden verkeert, is te wijten aan het subtropische klimaat, dat uitmunt 'door overmatige hitte en gebrek aan regen. Alleen het Noordelijke deel verkeert dn iets gunstiger omstandigheden hoewel er (in 'den zomer, evenals in de rest van Libye, totaal geen regen valt en de gemiddelde temperatuur stijgt tot boven. 30 graden Celsius. Den Noord- Afrikaanschen winter kan men het beste vergelijken met het begin van den herfst in Europa. In de maanden November tot Februari vallen er overvloedige regens, terwijl de temperatuur daalt tof ongeveer 10 graden Celsius. Buiten de steppengor- del heerscht het woestijnklimaat met zijn stekende, schroeiende zonnehitte welke den troepen bijna onoverkomelijke hinderpalen in den weg legt De Oostelijke helft van de kolonie Libye staat bekend onder den naam van Cy- renaica. Zij loopt van de Groote Syrte tot aan de Golf van Solloem, aan de Egyptische grens. In den engeren zin des woords verstaat men onder C y r e- n a i c a de tusschen de beide baaien in liggende landstreek, die als een schier eiland in de Middellandsche Zee voor uitspringt en een oppervlakte heeft van 190.000 vierkante kilometer. Het geheele gebied van de Cyrenaica beslaat 550.000 vierkante kilometer; zij is zoo groot als geheel Frankrijk. Cyrenaica bestaat uit de hoogvlakte van Barca en het kustgebied, dat zich ten Oosten er bij aansluit, de Mar- mar i c a ligt tusschen Derna en de gren zen des lands. Het eerste is geen berg land in den zin, dien wij daaraan toe kennen, doch een hoogplateau in tafel- vorm, met een heuvelachtige oppervlakte. Aan de Noordzijde valt de hoogvlakte steil en met diep ingesneden dalen af in zee. In het Zuiden daarentegen gaat zij zacht glooiend bijna onmerkbaar over in de steppe en vervolgens in de woestijn Op de hoogte van Barca heerscht een Middellandsche Zee-klimaat. De zomers zijn er droog en in den winter valt er vriji veel regen. Op sommige plaatsen be draagt de neerslag zelfs meer dan 60 centimeter. Tengevolge hiervan is er zelfs in den droogsten zomer nog wa ter te vinden. Het gebied van Marmarica daarente gen is zeer arm aan water, omdat het geen gebergte bezit, dat den regen op vangt. Ten Zuiden van de lijn Benghasi— Bomba heerscht een woestijnklimaat; soms valt er in jaren geen "regen. Op de zich tusschen Derna en Benghasi uitbreidende hoogvlakte treft men licht geboomte aan, alsmede struikgewas. De bevolking bestaat in hoofdzaak uit Ara bieren en Berbers. Zij leiden een zeer sober leven en voorzien in hun onder houd door een weinig landbouw en vee teelt. Hun aantal is in de laatste jaren gestegen tot over de 200.000. Op een van de uitloopérs van het plateau van Barca ligt Derna, dat in de Oudheid Darnis heette. In het Byzantijn- sche tijdvak beleefde de stad haar hoog- sten bloei. Zelfs in de Middeleeuwen werd er nog een levendige handel ge dreven. Onder de Turksche heerschappij volgde er een langdurige periode van verval, tot het in 1911 door de Italianen werd veroverd. Thans is het de hoofd stad van de provincie, met 10.000 in woners. Meer in de richting van de Egyptische grens ligt Tobroek, de voor naamste plaats van de z.g. Marmarica. Tm Oosten van Minsk is Zaterdag de Dnj'epr bereikt De strijd in de woestijn is moeilijk en zwaar Verschillende politieke partijen zijn op Zaterdag 5 Juli ontbonden Bevredigend resultaat inzake de winkelsluiting te verwachten Distributie van jam, stroop, enz. 500 gr. per periode van 4 weken Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 22.02. Morgen (Dinsdag) zon op 5.27. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 4.22, op 9.21. Volle maan Dinsdag 8 Juli. Laatste kwartier Woensdag 16 Juli. Nieuwe maan Donder dag 24 Juli. Europa o'ntwiaak! Burgers van alle landen zijn aangetreden in eeti front tegen het gevaar, dat uit het Oosten' dreigt. Aanméldingskantoor voor Vrijwil* ligérs: Centrale van de Waffen S.S. bureau Nond Wiest, Diejni Haag, Stad- houderslaam 132. op de kachel ini de huisk|amier, waar op wellicht zelfs zal kunnen worden ge kookt, warm maken) bespare men zoo veel mogelijk door het vermijden van onnoodig gebruik van vaatwerk. Electrieiteit kan men al veel besparen, door te pTofiteeren van het daglicht, waartoe trouwens ook al de tijd is „ver zet". Het „vroeg op en vroeg naar bed" krijgt dus een dubbele beteekenis. Gaat men een kamer uit en behoeft torent niet meer in de gangen té zijn] dan draait men natuurlijk direct het licht uit. Gebruikt men lichtkronen, dan doet men goed, eenige lampjes los te draaien en wanneer men aan zijn bureau zit te werken, zal men voldoende licht van de bureaulamp krijgen, zoodat de groote lamp in de kamer kan warden uitge draaid. Voorts beperke men het gebruik van stofzuigers en men zette de radio af, wanneer men er toch niet naar luistert, hetgeen velen nog al eens uit sleur' ver geten. Neemt men deze wenken in acht, dan zal het beperken van het gebruik van gas en electrieiteit hetgeen nu eenmaal noodzakelijk is worden vergemakke lijkt. Ten gevolge van een plotselinge afkoe ling is er Vrijdag in alle Bulgaarsche bergstreken sneeuw gevallen. Op ver scheidene plaatsen lag de sneeuw spoe dig een halven meter hoog. Er werd een minimum- temperatuur van drie (graden onder nul gemeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2