Goedkoop en doeltreffend „SUCCESJES" Werk schoenen ADVERTENTIES WAARIN Marmeren Schoorsteenmantels Fa Aug. v. Dijck-Petlt H. J. BAX CLOSETROLLEN P. BEZUIJEN SUCCESJES Nagras gevraagd KANTHOOI BESCHIKBAAR 40- a 50.000 gulden geld gebruikt worden en die door voorwerpen ven endere stoffen of andere metalen te vervangen zijn, zooals das de in de verordening als voorbeeld opgenoemde bassen, sohalen, potten en zoovele andere meer. NIET behoeven dus ingeleverd te worden de voorwerpen, die dagelijks geregeld in gebruik zijn ón onmiddellijk zouden moeten worden vervangen, terwijl deze vervanging niet mogelijk is. Zoo kunnen koperen en tinnen asoh- bakken, tabakspotten, vazen en sohalen wel onmiddellijk vervangen worden door die van hout, glas of poroelein. Maar ver zilverde of verchroomde, Gero of andere nieuw-zilveren lepels en vorken zijn niet onmiddellijk te vervangen. Dagelijksoh gebruikte voorwerpen, die niet vervangen behoeven te worden, bijv. koperen bloem potten, moeten wél ingeleverd worden. Verder behoeven NIET ingeleverd te worden alle voorwerpen, die spijkervast zijn, als deursloten, brievenbussen, deur bellen, kranen, knoppen, ook hanglampen in geregeld gebruikte vertrekken. Dit zijn dus geen los staande voorwerpen. Vrij zyn, behoudens bijzondere beper kingen, antiquiteiten, kunstvoorwerpen, bronzen en andere metalen beeldhouwwer ken, wetenschappelijke instrumenten, mu ziekinstrumenten, die geregeld gebruikt worden. Voorts zijn er nog bijzondere vrij stellingen onder zekere voorwaarden. Dezelfde bepalingen gelden in het alge meen ook voor alle openbare en particuliere bedrijven en kantoren. Alle losse voor werpen, die gemist kunnen wor den, ook in het bedrijfsleven moeten ingeleverd worden. Alle ten ver koop of voor verdere bewerking aanwezige voorraden bij bedrijven mogen niet meer verkocht en bewerkt worden en moeten onverpakt tegen inkoopsprijs ingeleverd worden, behalve weer die voorraden, waarvan de afgifte of de vervanging de veiligheid en de technische productie capaciteit van het apparaat zon beïn vloeden. Men levere die voorwerpen in, welke geheel of voor een overwegend deel uit de voorschreven metaalsoorten bestaan. Voorwerpen, die slechts voor een gering deel of met een laagje bladmetaal bekleed zijn, behoeft men niet in te leveren. Van sommige voorwerpen, uit legeeringen be staande, zal onder de nikkel- of chroom- laag gezocht moeten worden, welk metaal het hoofdbestaanddeel vormt, veelal is dit koper, dan in te leveren, soms echter zink of ijzer, dan weer vrijgesteld. Men leze aandachtig en met oordeel de publicaties en vrage aan de ter zake met ae voorsohriften bekende personen om inlichtingen. Men leze verder de bepalin gen over de vergoeding naar de metaal- waarde of voor hoogere waarde, over het aanvragen en taxeeren hiervan, over de vrijstellingen en de bepalingen over de bijzondere kunst, en andere artikelen. Dezer dagen zal ook een inlichtingen- staat als richtlijn huis aan huis bezorgd worden. Verder handel een ieder op eigen verantwoordelijkheid. DE OMZETBELASTING Wijzigingen; die 1 Juli zijn Ingetreden Belangrijke dingen plegen meestal on verwachts te komen. Zoo ook met de Om zetbelasting. Nog maar nauwelijks waren we goed ingewerkt in de nieuwe ingrij pende wijzigingen van de Omzetbelasting 1940, zooals die per 1 Januari van kracht werd, of ze was al in werking getreden. Het gevolg daarvan was, dat enkele onder- deelen van deze Omzetbelasting, althans enkele wijzigingen, pas op een lateren datum in werking traden. Zoo bijvoorbeeld ging het plakken van Omzetbelastingzegels nog één maand door, of kon de leveranoier- fabrikant rechtstreeks aan zijn klant tot 1 Februari j.l. de Omzetbelasting nog apart berekenen op de faotuur met de mededeeling „Aan de bepalingen Omzetbelastingwet wordt voldaan." Inmiddels zijn de wijzigingen zes maan den van kracht geweest of opnieuw wordt de Omzetbelasting, blijkens een Verordening in het Verordeningenblad van den laatsten Vrijdg in Juni, gewijzigd, en wel in dier voege, dat ze voor menigeen vereenvoudigd en verlaagd wordt. Zoo wordt om te beginnen het percen tage van de heffingen, die tot nu toe in vele gevallen 21/, pot bedroegen, verlaagd tot 2 pot. Dit geldt voor alle leveringen van den fabrikant aan den grossier en tussohenhandelaar (winkelier) en voorts voor het verriohten van alle diensten. Ook het percentage van 5 pot., dat gold voor leveringen van den fabrikant recht streeks aan verbruiker of consument, bij voorbeeld drukwerken van den drukker aaa den zakenman, is thans verlaagd en wel met 1 pot.; vanaf 1 Juli rekent iederen fabrikant, die reohtstreeks aan den con sument levert, dus 4 pot. Omzetbelasting, doorberekent in den prijs. Want het voor schrift, dat de Omzetbelasting in den prijs moet worden verwerkt en niet afzonder lijk op de faotuur mag worden vermeld, is ongewijzigd gebleven. Vanzelfsprekend zullen deze beide ver lagingen voor velen zeer welkom zijn. Vooral in groote bedragen zal zulks merkbaar zijn. Ongewijzigd blijft het peroentage van de Omzetbelasting, dat de groothandelaar, de grossier dus, berekent, namelijk een %pot. Toen in het begin van dit jaar de wijzi gingen van de Omzetbelasting in werking waren getreden, was het begrip Groot handelaar ietwat vaag. Ook hierover is thans eenige duidelijkheid gegeven, want de term „groothandelaar" is wat meer nauwkeuriger omschreven. Zoo wordt thans ook als groothandelaar (grossier dus) beschouwd hij, die goederen onbe werkt doorlevert aan hen, die de goe deren ten behoeve van hun onderneming betrekken. Wanneer duB een kantoor boekhandel een sohrijfmaohine levert ann een anderen zakenman, die dus de sohrijf maohine uitsluitend voor zijn zaak noodig heeft, is de leveranoier groothandelaar Van de levering dezer sohrijfmaohine moet hij dus voortaan niet meer 2% pot., maar 7» pot. Omzetbelasting betalen (en doorberekenen in den prijs), want voor deze en dergelijke leveranties is hij niet meer klein-, maar groothandelaar. Dat zelfde geldt voorts voor alle aan het Rijk, de Gemeente, de Provinoie, de Water schappen, kortom alle leveringen aan pu bliekrechtelijke liohamen (met uitzonde ring van goederen bestemd voor den aan leg, bouw, verbetering of herstelling van onroerende goederen). Wanneer dus een timmerman hout levert voor de herstelling van een gedeelte van het gemeentehuis, is die timmerman géén groothandelaar. Levert een meubelmaker een nieuwe tafel, bestemd voor het meu bilair van het gemeentebuis, dan is die meubelmaker weer wel groothandelaar. De timmerman berekent dus 2 pot., de meubel maker slechts een 7s Pot- Omzetbelasting. Niet alle fabrikanten, die rechtstreeks aan den verbraiker leveren, zijn 4 pot. Omzetbelasting verschuldigd. Ook hierin is een wijziging gekomen. Zoo behoeven slechts 2 pot. te betalen en te berekenen de volgende oategoriën, die als fabrikant worden beschouwd: apothekers, bakkers (en banketbakkers), oonsumptie-ijsbereiders, exploitanten van inrichtingen, waarin aan derden spijzen en/of dranken worden ge leverd, fabrikanten van maatkleediDg, foto graven, poeliers, slagers, tandartsen, visoh- bakkers en fabrikanten, die visoh bereiden. Yoor enkele dezer ondernemingen is bovendien een bijzondere regeling getroffen, want apothekers, exploitanten van restau rants en pensions, slagers en tandartsen zullen over hun geheele beroepsinkomsten voortaan 2 pCt, Omzetbelasting betalen. Niet voor alle leveringen is echter 2 of 4 pot. Omzetbelasting verschuldigd. Er zijn nog enkele artikelen, waarvoor een lager peroentage geldt, namelijk'1 pot.vooralle granen, meel en bloem, terwijl de produoten van bosoh-, land- en tuinbouwers, alsmede van veehouders en vissohers met 1, resp. 3 pot. (al naar gelang men klein- of groot handelaar is) worden belast, mits genoemde oategorie zelf levert. Zoodra natuurlijk een derde produoten van een landbouwer levert, geldt het gewone peroentage. De uitzonderingen gelden alleen voor leveringen van de betrokken mensohen zelf. Voorts zijn nog enkele leveringen door groothandelaren vrijgesteld, o.a. wanneer zij aardappelen, granen, meel en bloem van granen, melk, alle soorten brandstoffen en turf leveren. Ook meststoffen zijn vrij van omzetbelasting, indien de groothande laar ze levert. Beurs van Amsterdam Tan Maandag 8 Juli STAATSLEENINGEN NEDERLAND V.K. Obl. f 100 1940 I 4 99"/!, Obi, f 500 1940 I 4 99"/ls Obl. f 1000 1940 I 4 100'/, R.oep. f 100 1941 4 99% gb R«oep. f 500 1941 4 99% gb Raoap. 1 1000 1941 4 99%gl Grootboek f 1000 3'94»/. Gertif. T*n Insobr. 3 866/g Grootboek f 1000 3 86»/. Obl. f 100 1936 3 93 Obl. f 500 1936 3 93 Obl. f 1000 1936 3 96 Obl. f 100 1937 3 91V, Obl. 1 500 1937 3 91i/, Obl. 1 1000 1937 3 891/. Obl.f 100(31/,)1938 3 92 -Obl.1 500(31/,) 1938 3 92 Obl.f 1000(3i/,) 1938 3 93%gl Certifioaten f 1000 21/, 75 Grootboek I 1000 2»76i PETROLEUM Bntnnlaobe Petr. Obl. 4J/, 991/, PREMIELEENINGEN AHstordna'74 f 100 3 AMHterdftm'74 f1000 3 1301/, AMettrdam'25 f 100 3 llSgb Aniterdam'33 f 100 3 104?/, Witta Krnls 1888 75 INDUSTRIEELEN L.K. 99»/,, 99»/» 100?/,, 99% 991/3 99»/. gl 96% 91 91 88% 92% 92 93%gl 74% 99% 1031/. 75 v. d. Bergh J. 200 A 112 v. d. Bergh 3c J. 200 B Da Gruytar A p.A. 146% 146% Da Gruytar B p.w.A. 152% 152V, Lavar Bros fc Unil. o.A. 123 122 Nadarl.FordAutom. A. 308gb Nederl. Kabelfabr. o.A. 385 Philips Gam. Bezit a.A, 227 SCHEEPVAART JaTa-Ghina-Jap.L.e.A. 151% 150 Ned.SahaapT.Dnia o.A. 177 176»/. SUIKER HnndelaT. A'dnni o.A. 425 426 JiTn Onltnnr Mij. a.A. 230 Heden is van ons heengegaan, na een kortstondig lijden, onze innig geliefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, JAN STEUR, in den ouderdom van 64 jaar. Zierikzee, 7 Juli 1941. Prov. Straatweg D 552. Wed. H. STEÜR-Hage. Oude-Tonge, M. fl. STEUR. E. STEUR-Janse. JAN. Zierikzee, A. L. STEUR. L. A. STEUR. Bruini88e, H. O. JUMELET-Steur. J. JUMELET. LENA. Voor de vele blijken van belang stelling, bij het overlijden van onzen lieven man, vader, behuwd- en groot vader, den heer WILLEM MERLE, betuigen wij U hiermede onzen op rechten dank. Uit aller naam, J. G. MERLE-Doeleman. Zierikzee, Juli 1941. Langs dezen weg betuigen we U onzen hartelyken dank voor de be toonde belangstelling, bij het .over lijden van onzen besten broeder, zwager en oom, den heer W. MERLE. J. GAANDERSE-Merle. A. GAANDER8E. A. A. W. DOELEMAN. O. W. J. VAN ZIJVERDEN- Doeleman. J. VAN ZIJVERDEN. H. J. DOELEMAN. M. DOELEMAN-Verton. En kinderen. Zierikzee, Juli 1941. O. LINDER8 J. LINDER8—Krijger zeggen allen, ook namens weder zijdse ouders, hartelyk dank voor de zeer vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden, Zierikzee, 7 Juli 1941. Visstraat D 382. Mijn hartelyken dank aan allen die hebben medegewerkt tot het niet slagen van de leugen- en laster praat die over mij is uitgestrooid. W. STOUTJESDIJK. Nieuwerkerk 238. Officieele publicatie van het Departement van Landbouw en Visseherp Distributie van Aardappelen. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vis- 8oherij maakt bekend, dat de plaat selijke dietributiedieneten in het vervolg in verband met de ver hooging van het aardappelrantsoen van anderhalf kilogram op twee kilogram, één rantsoenbon voor aard appelen zullen uitreiken per aoht Wehrmaohtmarken, in plaats van per zeB Wehrmaohtmarken, zooals tot dusverre het geval was. De Wehrmaohtmarken blijven reoht geven op het koopen van een kwart kilogram aardappelen. 5 Juli 1941. Nog puike Bevelander Aardappelen, alsmede nieuwe. C. v. d. Hoek, D 272 Bloemkool, Tomaten, Poeën, Boontjes Eieren, Kaas en Boter. Beleefd aanbevelend. Pakhuisruimte te huur l U ook adverteert, welk ander reolame-middel U ook gebruikt, U kunt er sleohts mensohen mee bereiken, die vandaag de courant hebben gelezen en ze morgen evenzeer zullen lezen. Vandaar dat COURANTENRECLAME onweersprekelijk de grondig gevoerde basis is van iedere reclame campagne oudere modellen, tegen zeer lagen prijs, goedkooper dan houten. Bergen-op-Zoom, Telef. 146 is een advertentie in de rubriek in de nummers van Maandag - Dinsdag - Woensdag - Donderdag Wij belasten ons met Repareren, Schoonmaken en Doorsmeren van SCHRIJFMACHINES J. VAN DER WAL Broinisse, Tel. 25 HORREN UITSCHUIFBAAR! Tel. No. 193, Nieuwstr. Uw adres voor ie bij J. van der Wal, Brainiaae, Tel. 25 Prima kwaliteit in alle maten op Bon 1 uit voorraad leverbaar Op den Hoek Telefoon 98 MAAGVERSTERKENDE nil I [I] SLIJMAFDRIJVENDE lILLtH ▼an L. J. GROOTENDORST APOTHEKER UTRECHT zuiveren het bloed, ver drijven gal en slijm en k bevorderen den goe den stoelgang. Bij hoofdpijn, zoovaak een gevolg van trage ontlasting, kunnen zij niet genoeg wor den aanbevolen. Zij munten uit door hunne zachte werking, zonder kramp of nadeellge gevolgen, zoodat men In staat blijft zijne, gewone bezig heden te verrichten. Per doos met ge bruiksaanwijzing 30 cent. Eischt vooral Grootendorst-pillen met 9 bovenstaand fabrieksmerk. Verkrijgbaar bij de voor naamste Apothekers en Drogisten. Van 1-4 regels f 0,70 Gevraagd 4 a 5 loopeenden, broed 1941 Aanbiedingen met prijsopgaaf agent L. A. Bakker, Renesse met opgaaf van prijs Agent D. van der Schelde, Noord wel le Op ieder dorp van Soh.-D., St-Phil. en Tholen wordt een net persoon gevr. voor levensverz.- en variabedr. Mooie bijverd. Br. letter B, bur. v. d. blad Waarschuwing I Degene, die l.l. Zondag te Schuddebeurs een fiets heeft medegenomen, wordt in zijn eigen belang geraden, deze terug te bezorgen in" cafe CANN00 aldaar. te koop gevraagd. J. P A R E T, Regenboogstraat, Zierikzee. Gerraftgd Jongmensch( eenigez. admin. onderlegd, voor op- balen kwitanties, e. d. Br. met inl. en verl. sal. Boekh. v. d. BROEK, Kraanplein, Zierikzee. voor Hypotheek op Landerijen. Brieven onder letter O, Boekhandel J. DE JONGE, Goes. Officieele publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Distributie van jam, stroop e.d. De Seoretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vis- soherij maakt ten aanzien van de voorgenomen distributie van jam, stroop e.d. nog het volgende bekend. Ten einde de detaillisten in staat te stellen zioh te voorzien van vol doenden voorraad jam e.d. om ge durende de eerste distributieperiode aan de vraag van het publiek te voldoen, zullen zij op aanvraag een voorsohottoewijzing van den plaatse lijken distribntiedienst ontvangen. Zij kunnen zioh ongeacht hun codenummer op door den plaatse lijken distribntiedienst nader bekend te maken tijdstippen tot dezen dienst wenden, ter verkrijging van voor- eohottoewijzingen. De grossiers zullen, ten einde hen in staat te stellen aan de vraag van bun afnemers gedurende de eerste distributieperiode te kunnen voldoen, op basis van hun omzet worden be voorraad door de fabrikanten. In verband hiermede is gedurende de week van 7 Juli tot en met 13 Juli a.s. het betrekken van jam e.d. door grossiers van fabrikanten nog toege staan, zonder dat daarbij toewijzingen worden ingeleverd. De nadruk wordt er in dit verband op gevestigd, dat deze faciliteit, uitsluitend geldt voor de aflevering door fabrikant aan grossier, dooh niet voor de aflevering door fabrikant azn detaillist of door grossier aan detaillist. Met ingang van Maandag 14 Juli mag ook aan grossiers uitsluitend tegen afgifte van toewijzingen jam e.d. worden afge leverd. Hotels, oafé's, restaurants e.d., welke bij het centraal Distributie kantoor zijn ingeschreven, dienen zioh te wenden tot den plaatselijken distributiedienet ter verkrijging van een aanvraagformulier. Op het for mulier, dat uiterlyk 12 Juli a s. naar waarheid ingevuld bij den plaatse lijken distribntiedienst moet worden ingeleverd, moet opgave worden ver strekt van het verbruik van jam, stroop, honing en dergelijke boter hamsmeersels over het jaar 1939. Indien de instelling in dat jaar nog niet bestond, moet opgave worden gedaan omtrent het verbruik van de bedoelde artikelen over de laatste drie maanden van het jaar 1940. Oantines, dineruitzendingen enz.g. broodjeswinkels komen niet in aan merking voor een toewijzing jam. Deze behoeven dus geen aanvrage in te dienen. De instellingen, welke niet bij het Centraal Distributiekantoor zijn inge schreven, dienen een aanvrage ter verkrijging van rantsoenbonnen voor jam e.d. te richten tot den plaatse lijken distribntiedienst. Ziekenhuizen, kinderziekenhuizen, sanatoria, en voor zoover noodig, gevangenissen, zullen toewijzingen van het Centraal Distributiekantoor ontvangen zonder dat daarvoor aan vragen behoeven te worden ingediend. Banketbakkers en jamverwerkende industrieën dienen zioh ter verkrijging van jam tot de Nederlandsobe Meel centrale, Riouwstraat 176 te 's-Gra- venhage te wenden. Voor de aankoopen door deieden van de Dnitsohe Weermacht zullen speoiale „Wehrmaohtmarken" in ge bruik worden gesteld. Deze bonnen, welke geelgekleurd zijn, dragen in zwarten opdruk het opschrift Deutsohe Wehrmaoht Marmelade 125 Gramm Marke/Niederlande. Dez5 „Wehrmaohtmarken", welke reoht geven op het koopen van 125 gram jam e.d., mogen niet op opplakvellen worden geplakt, maar moeten door de winkeliers, die deze in ontvangst genomon hebben, bij den plaatselijken distribntiedienst worden ingewisseld tegen Neder landsobe rantsoenbonnen yoor jam, 5 Juli 1941,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4