ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 5 DINSDAG 8 JULI 1941 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT CZERNOWITZ IS INGENOMEN DE KERN ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. dt Zierikieesche Nieuwsbode, Zierikxee, Schuitb. B 94, Tel. 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: M. J. Kosten, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14688 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9.30 uur. OP ALLE FRONTEN ZIJN DE DUITSCHERS IN DEN AANVAL - IN 14 DAGEN LEGDEN DE DUITSCHE TROEPEN 450 K.M. AF Het opperbevel van de Duitsehe weer macht maakte gisteren bekend': In Bessarabië zijn de Duitsehe en Roe- meensche troepen, na tegenaanvallen te hebben afgeslagen, steeds in den aanval. In de Boekowina hebben Roemeenscïhie troepen en Noord-Westelijk daarvan Hon- gaarsche strijdkraohten den bovenloop van den Dnjestr bereikt. Czernowitz is genomen. De achtervolging van den vijand werd over een breed front aan de overzijde van de Sereth voortgezet. Ten Noorden van de Pripet-moerassen rukken af deelingen vain het Duitsehe leger al strijdende over een breed front op naar den Dnjepr en den bovenloop van de Duna. De operaties der Duitsehe en Finsche troepen blijven ziich volgens de plannen ontwikkelen. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in het Kanaal van St. George twee vrachtschepen met een gezamen lijke®. inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met succes vlieg velden in midden-Engeland en haven werken aan de Zuid- en Oostkust gebom bardeerd. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. In Noord- Afrika hebben Duitsehe en Italiaansche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers volle treffers ge plaatst op artillerie- en luchtafweerstel- lingen bij Tobroek. Bij aanvaispogüngen heeft de vijand gisteren overdag aan de Kanaalkust 19 vliegtuigen door jagers en afweergeschut verloren en één door marinegesehut. Briitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen in West-Duitschland brisant- en brandbommen laten vallen. De burgerbe volking leed eenige verliezen. Branden1 in woonwijken o.m. te Dordtmund, konden snel gebluscht worden. Bij deze aanvallen en bij een nachtelijke®. aanval op de kust van het bezette Fransohe gebied hebben nachtjagers en afweergeschut acht ge vechtsvliegtuigen neergeschoten. V^n) 3 tdt. 6 Juli zijn 83 Britsche vlieg tuigen neergeschoten; waarvan 58 in luchtgevechten en door nachtjagers, 21 door afweergeschut en vier door oorlogs schepen. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland negen Duitsehe vliegtuigen1 verloren. Bij de gevechten in het Oosten hebben zich bijzonder onderscheiden de eerste luitenant Knaak, de oberfeldwebel Wer ner, de feldwebels Haut en Prohaska van een opleidingsregiment en luitenant Po pulo van een infanterieregiment. De eer ste luitenant Philipp heeft op 4 Juli zijn 31ste, 32ste en 33ste overwinning in de lucht behaald, voorts heeft zich een bat terij van het regiment luchtafweergeschut General Goring, onder bevel van kapitein Sehulz en luitenant Wilimskötter, bijzon der onderscheiden. Matroos-korporaal Ernst Kellner heeft met een stuk afweer geschut zijn derde Britsche vliegtuig neer gehaald. Da Stalin-lini* over eftn braad front bereikt Het D.N.B. heeft op het weermachts- bericht van gisteren de volgende toe lichting ontvangen: De Duitsehe opmarsch naar het Oosten heeft met zijn voorpte troepen de z.g. Stalinlinie thans over een breed front bereikt: Hiermede begint een nieuwe phase van de operaties in het O os t e n, daar te voorzien is, dat om dit systeem van versterkingen hevige ge vechten geleverd zullen worden. Met de verovering van deze stelling hebben de Duitsehe troepen de weg vrij naar de groote gebieden in het binnenland der Sowjetunie. De Duitsehe troepen hebben in de thans achter hen liggende twee ëerste weken van den nieuwen veldtocht in het Oosten bijna al het sinds 1939 nieuw verkregen land der Sovjetunie den bolsjewisten weer afgenomen. Het zijn de Westelijke Oekraïne en Westelijk Wit-Roethenië, die vroeger bij Polen behoorden. Bessarabië en de Noor delijke Boekowina, die vroeger in Roe- meensch bezit was, alsmede de voorma lige landen Letland en Litauen. Deze ge bieden beslaan in totaal een oppervlakte van 375.000 vierkante kilometer. Wanneer men zich realiseert, dat het Duitsehe Rijk ,op grond van de bepalingen van Versail les teruggedrongen was tot een gebied van 468.000 vierkante kilometer, dan kan men hieruit de grootte van het succes bepalen. Tot aan de nadering van de Stalin linie hebben de Duitsehe troepen van de grens af ongeveer 400 a 450 kilometer al strijdend en marcheerend afgelegd. Dit gelukte in een periode van 14 dagen. Welk een korte tijd dit is, blijkt, als men zich herinnert, dat in 1940 de Duitsehe formaties in het Westen van de Luxem- burgsche grens af tot Abbeville aan de Kanaalkust 21 dagen noodig hadden en hierbij slechts een afstand van 350 kilo meter hadden af te leggen. De Stalinlinie is weliswaar geenszins met de Maginot- linie te vergelijken, toch kan men aanne men, dat zij is aangelegd in een voor de verdediging bijzonder goed geschikt ter rein. Hierbij komen nog de nieuwe veld- versterkingen, '15ie sedert het begin van den oorlog zijn opgericht. HEVIGE AANVALLEN OP DE STALIN LINIE Duitsehe successen op zm •n in de lucht I Het opperbevel van de Duitsehe weer- macht maakte Zondag bekend: In het Oosten worden de operaties tegen de z.g. Stalin-linie stelselma tig voortgezet. Het aantal der sedert 22 Juni gemaakte gevangenen is gestegen tot omstreeks 300.000. Het luebtwapen steunde de operaties door voortdurende aanvallen op vijande- lijke troepenconcentraties. Alleen al in het gebied rondom Sjitomir werden door en beschieting meer dan 500 vrachtauto's van de Sovjets vernield en 18 spoortrei- j nen vernietigend getroffen. Andere sue- cesvolle luchtaanvallen richtten zich Za- dagnacht op het knooppunt van spoor- lijnen en wegen Smolensk. Het Sovjet-luchtwapen verloor 281 j vliegtuigen tegen 11 eigen verliezen. Daarvan werden er 98 in luchtgevechten I neergeschoten en 183 op den grond ver- nield. In den strijd tegen Groot-Brittanmië hebben, duikbooten op den Atlantischen Oceaan zes koopvaarders met in totaal 33.830 ton tot zinken gebracht en een ander schip door torpedo's beschadigd. Gevechtsvliegtuigen brachten in den af geloopen nacht in de wateren rondom Engeland twee vrachtbooten met in to taal 11.000 ton tot zinken. Duitsehe jagers schoten bij luchtgevech ten boven het Kanaal, zonder eigen verliezen, vier Britsche jagers neer, en voor de Noorsche kust een Britsch ge vechtsvliegtuig. Marine-artillerie haalde aan de Noorsche kust drie vliegtuigen omlaag,een patrouillevaartuig in het Ka naal één. In Noord-Afrika is een uitvalsp'oging van Britsche tanks uit Tobroek door het geconcentreerde vuur van de Duitsc'h- Italiaansche artillerie mislukt. Formaties Duitsehe gevechtsvliegtuigen en Stuka's bombardeerden de haven van Tobroek. Een koopvaarder en pakhuizen werden getroffen. In de Middellandsche Zee hebben Duit sehe .gevechtsvliegtuigen en Stuka's op 4 Juli een aanval ondernomen op de ha veninstallaties van Famagasta, aan de Oostkust van Cyprus. Bommen van zwaar kaliber beschadigden twee groote koop vaarders in de haven. Op een vliegveld van het eiland troffen bommen barak kenkampen van den vijand. De vijand heeft in den afgeloopen nacht in West Duitschland brisant- en brand bommen laten vallen. De burgerbevolking had vrij groote verliezen aan dooden en gekwetsten. Woonwijken en gebouwen werden vooral te Munster en 'Bielefeld getroffen. Nachtjagers schoten 7 van de aanvallende gevechtsvliegtuigen neer. Ritmeester Niemack, aanvoerder van 'n verkenningsafdeeling, de eerste luitenant Freiherr Marcken en Buchterkirch van een pantserregiment, benevens eerste lui tenant Ritz van een regiment infanterie, hebben zich door voorbeeldige dapperheid onderscheiden. Bij operaties op het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan had een duik boot, onder commando van kapitein-luit. Scholz, bijzonder groot succes. Extra Duitsch legerbericht Galiciê heroverd Het DNB heeft Zondag het volgende speciale bericht uit het hoofdkwartier van den' Führer ontvangen: Het opperbevel der weermacht deelt mede, dat gisteren onder den |druk der Duitsehe omsingeling ten Westen van Minsk wederom 52000 soldaten van het Sowjet-leger zijn overgeloopen. Dit bericht stelt, zoo wordt in aan vulling hierop aan het DNB, medegedeeld, duidelijk in het licht, dat de strijdlust dezer Sowj et-strijdkrachten ineenstort. Daarentegen trachten andere Sowjet-af- deelingen nog steeds door hardnekkige gevechten de onophoudelijk verder voor waarts dringende Diuitsche troepen op te houden. De operaties van deze dekking- troepen worden echter steeds meer be moeilijkt door de voortdurende aanvallen van het Duitsehe luchtwapen, waarbij zeer groote hoeveelheden geveehts- en trans portmiddelen, waar,onder achttien' treinen werden.' verwoest. Door den opmarsch van de Duitsehe en Hongaaxsche afdeelingen in 't Noor delijke voorterrein van de Karpaten is het gebied van' G alicië heroverd, waar van het Westelijk deel reeds einde Sep tember 1939 door de Duitsehe troepen op de Polen werd veroverd en dat tij dens den wereldoorlog meermalen van bezitter gewisseld heeft. Stoottroepen der Duitsehe marine heb ben een> belangrijk aandeel in de verove ring van de Baltische havens en de bezetting van het kustgebied. Werven en havenwerken in de Veroverde steden aan de Oostzee worden onmiddellijk door marine-afdeelingen overgenomen', en we der in bedrijf gesteld. De marine houdt zich voorts bezig met de beveiliging der kust. Ver doorgestooten Duitsehe pamfcseraf- deelingen hebben gisteren een groot aan tal bolsjewistische soldaten' gevangen ge nomen, die tot de keurtroepen van de Sowj ets b ehoorden. Naar de gevangenen verklaarden, namen deze Sowjettroepen indertijd deel aan de groote parades op het Roode Plein te Moskou. Luitenant-kolonel Mölders heeft giste ren aan het Oostelijke front zijn 83ste, 84ste, 85ste en 86ste overwinning in1 de lucht behaald. De 14 bolsjewistische vlieg tuigen, die hij dn Spanje heeft vernield, medegerekend, heeft Mölders 100 vlieg tuigen neergeschoten. Kapitein Joppien heeft gisteren zijn 58ste overwinning in de lucht behaald. Italiaanschweermachtsbericht Nieuwe aanvallen op Malta Het 396ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika heeft onze ar tillerie twee vijandelijke batterijen te To broek vernield en in de haven liggende schepen beschoten. Duitsehe en Italiaan sche afdeelingen vliegtuigen hebben aan vallen gedaan op de havenwerken, voor anker liggende schepen, verdedigingswer ken en batterijen. Zij veroorzaakten bran den' en ontploffingen .-en brachten een klein' schip tot zinken. Bij een aanval in scheervlueht op een vijandelijke luchtba sis bij Sildi el Barxani hebben onze jagers brand veroorzaakt in vrachtauto's en ba rakken. De vijand heeft luchtaanvallen ondernomen op Benghazi en Derna'. In Oost-Af rik a waren onze troe pen' dn het gebied van Galla en Sidamo, die waren geslonken tot een groepje hel den, die geen levensmiddelen of munitie meer hadden', na tot aan de grensvan het mogelijke te hebben gevochten en gisteren nog bij Gore een gevecht te hebben gevoerd, waarbij zij den vijand gevoelige verliezen' toebrachten, gedwon gen, voor die steeds sterker wordende vijandelijke troepen met wapeneer te ca- piituleeren. Te Gondar en op andere plaat sen wordt de strijd voortgezet. Een speciale correspondent van Stefani meldt, dat Italiaansche bommenwerpers in den afgeloopen nacht de vliegvelden op Malta in opeenvolgende golven heb ben aangevallen. Vele branden ien ont ploffingen werden waargenomen. Aan vallen van Engelsche jagers werden af geslagen. Alle Italiaansche toestellen keer den op hun bases terug, slechts een was door een scherf van het vijandelijke af- weervuur getroffen. Luchtaanval op Palermo Het weermachfcsberiieht 397 luidt als volgt: In No ord- Af rik a heeft de Itali aansche artillerie detachementen infante- rile en pantserwagens van den vijand aan het front van Tobroek (bestookt. Itali- aansch-Duitsche luchtformaties hebben duilkaanval'len gericht op vijandelijke bat- terrijen en stellingen der sterkte en an dere toestellen hebben concentraties van gemotoriseerde strijdmiddelen ten Zuid- Westen van Sidi él Barrani gebombar deerd. De vijand heeft een nachtelijken aanval gedaan op Benghazi. In O ost-Af rik a wordt levendige be drijvigheid der artillerie gemeld in den sector van Woltsjefit in Gondar. Gistermiddag heeft de vijandelijke lucht macht een aanval gedaan op Palermo; eenige schade aan de haven, drie doo den en een twintigtal gewonden bij de burgerbevolking. Duitsehe schipbreukelingen door Engelsche duikboot beschoten Ruw en onmenschelijk optreden Het A.N.P.. meldt uit Berlijn: Omtrent de beschieting van Duitsehe schipbreukelingen door 'n Engelsche duik boot in de Grieksche wateren wordt na der gemeld In de Noord-Grieksche haven Kavalla liep midden Mei de réddingboot van een Grieksch motorvaartuig binnen. De inzittenden waren diep onder den indruk van een qfschuwelijke gebeurtenis. De geredde Grieksche zeelieden vertelden, dat hun kleine vischkotter door een.Brit- sche duikboot tot zinken was gebracht. Terwijl do Grieksche 'bemanning en de Grieksche passagiers zich in de sloep van het motorvaartuig mochten begeven werd de Duitsehe bemanning, die in 't water ronddreef, door de Britsche ma trozen met machinegeweren doodgescho ten. i i De onder eede afgelegde verklaring, die is geteekend door den Griekschen kapitein en alle vijf de leden van zijn bemanning, luidt: „Het 35 ton metende motorvaartuig Osia Paraskevi is op 20 Mei 1941 te 12.00 uur op de vaart van het eiland Lemnos naar Kavalla, twintig zeemijlen ten noord westen van Kastron, op 1000 meter af stand aangehouden door een Britsche duikboot, die vier schoten over den boeg van het schip loste. Aan boord bevon den zich buiten de Grieksche bemanning een ..Duitsch officier, een "Onderofficier en twee manschappen. Het schip stopte onmiddellijk en een Grieksch matroos wuifde met een witten doek, in weer wil daarva-n werd de Duitsehe officier met een pistool beschoten vanuit den toren der duikboot, dié inmiddels langs zij was gekomen. Een officier .van de Britsche duikboot beval de Grieksche bemanning in de reddingboot Te gaan. De Duitsehe sol daten werden daarna met machinegewe ren bedreigd en gedwongen zich onder deks te begeven. Daarop opende de duik boot 'van zeer nabij geschutvuur op het motorvaartuig, dat onmiddellijk in brand geraakte en snel zonk. Met brandende uniform sprongen de Duitsehe soldaten in het water. Zij werden toen, rond drijvende in het water, zoolang met ma chinegeweren beschoten, tot zij alle ge troffen en gezonken waren. De Grieksche bemanning was op een afstand van dertig meter getuige van deze afschuwelijke gebeurtenis, van be gin tot einde. Duitschland zal uit dit ruwe en on- menschelijk optreden der Britsche marine de noodige consequenties trekken". VRIJWILLIGERS VERBOND NEDERLAND Deelnaming aan den strijd tegen het bolsjewisme In breede kringen der Nederlandsche openbare meening zijh de berichten over de in de verschillende landen van Europa gevormde vrijcorpsen tot steun aan de Duitsehe weermacht en haar Finsche, Roe- meensche, Italiaansche, Hongaarsche en Slovaaksche bondgenooten in haar strijd tegen het geheel Europa bedreigende cul tuur-verwoestende en atheïstische Bolsje wisme met de grootste belangstelling en levendige voldoening gelezen. De op richting van een Noorsch legioen en een vrijcorps Denemarken heeft bijzonder de aandacht getrokken. Veelvuldig werd daarbij1 echter betreurd In de Bukowina is de belang rijke atad Czernowitz bezet De eerste gevechten om de Stalln- linie zijn thans begonnen Voorbereidingen voor een formstie Vrijwilligersverbond Nederland Wijzigingen der Omzetbelasting die I Juli zijn ingegaan Welke metalen wel en welke niet ingeleverd moeten worden Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 22.02. Morgen (Woensdag) zon op 5.28. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 22.08, onder 6.25. Volle maan Dinsdag 8 Juli. Laatste kwartier Woensdag 16 Juli. Nieuwe maan Donder dag 24 Juli. BALDADIGHEID VAN DE JEUGD Het kamt dikwijls voar, dat op muren en schuttingen opschriften worden aan getroffen, welke tegen het Duitsehe Rijk, de Duitsehe overheid of de Duitsehe weer macht zijn gericht. Het schijnt vooral die jeugd te zijn, die zich "aan jdeze dingen schuldig maakt. Daarom wordt een dringend beroep ge daan op alle ouders en opvoeders van kinderen om de jeugd te wijzen op het verkeerde van dergelijke baldadigheden, die geen' enkel waarachtig belang van ons volk dienen en in strijd zijn met de houding, welke tegenover de bezettende macht dn acht genomen dient te worden. dat de actieve deelneming van Nederland aan dezen kruistocht der Europeesche beschaving tegen de Sovjets tot dusver beperkt is gebleven tot enkele duizenden enthousiaste medestrijders in de gelede ren der Duitsehe weermachtsonderdeelen en dat het tot nu toe niet tot het vor men van een gesloten Nederlandsche for matie onder Nederlandsche leiding geko men is. Naar wij1 thans echter vernemen zijn in de afgeloopen dagen in alle stilte voorbereidingen getroffen voor de op richting van een eigen Nederlandsche for matie, die den naam zal dragen „Vrijwil ligersverbond Nederland". De vorming van een dergelijk zuiver Nederlansch vrij corps staan geen moeilijkheden meer in deon weg, nu de hiervoor noodzakelijke toestemming van de betreffende Duitsehe instanties verzochten verkregen is. Ditvrijwilligersverbond Nederland" zal met medewerking van de bestaande jjo- litieke partijen en van Nederlandsche of ficieren door een reeds opgericht Neder- landich aanwervingsbureau georganiseerd worden. In dit verband kunnen mannen worden opgenomen van 17 tot 40 jaar met een minimum-lengte van 1 m. 65. Hun soldij, alsmede de ondersteuning van eventueele familieleden, zal volgens de zelfde grondslagen geregeld worden als bij de Duitsehe weermacht. Aanmeldingen en inlichtingen moeten gericht worden tot het Centrale Aan wervingsbureau voor het „Vrijwilligers verbond Nederland", Stadhoudierslaan 132 Den Haag. Formaties van de Duitsehe luchtmacht hebben dezer dagen, tezamen met een heden van het Roemeensche luchtwapen, het Jeggen van mijnen voor de havens der Sovjetmarine, in de Zwarte Zee, met goed succes voortgezet, naar aan het D.N.B. wordt gemeld. Het grootste deel van de Sovjet-vloot ligt in de havens stil, daar deze havens door aanvallen van de Duitsehe en Roemeensche vlieg tuigen gesloten zijh.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1