BONS, DIE GELDIG ZIJN BOTER, MARGARINE en VET. Boter. Bon „19" e® „20" van d© bo- terkaart: 12 Juni tot en miet 29 Juni a.s, 250 gram boter per bon. Bon „19" e®i „20" van de vetkaart: 12 Juni tot ein met 29 Juni a.s., 250 gram boter per bon miet 15 cent reducüd per <550 grant. BROOD. Bon 22 van de broodkaart: 9 tot en met 22 Juni 200 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon. Van Maandag 26 Mei t/m. Zondag 22 Juni geeft elk der met 24 genum merde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van 100 gram brood of een rantsoen gebak. BLOEM. Bon „9" van de bloemkaart: van 16 juni tot en met 13 Juli, 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem roggemeel of zelfrijzend bakmeel, dan wel 50. gram brood of een half rantsoen gebak per bon. AARDAPPELEN De met „06" genum merde bonnen van de aardappelkaart. geven tezamen recht op het koopen van 11/2 kg aardappelen. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt van 16 tot en met 22 Juni. EIEREN. De met „36" en „98" genum merde bon van de „bonkaart algemeen" geeft recht op het koopen van één ei De verbruiksperiode van de bons loopt van 16 tot en met 22 Juni. KOFFIESURROGAAT en THEE. Van 26 Mei t/m. 22 Juni bon „34" 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee. SUIKER. De met 42 genummerde bon der bonkaart algemeen, geeft recht op het koopen van 1 kg. suiker van 9 Juni tot en met 22 Juni; met het oog op den inmaak. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Bon 19 van de vleeschkaart 16 tot en met 23 Juni per twee bonnen 100 gram vleesch, be1?n inbegrepen, of een rantsoen vieeschwaren. Bon 19 worst 19 tot en met 23 Juni per twee bonnen één rantsoen vieeschwaren. MELK. De met „21" genummerde bon van de melkkaart geeft recht op het koopen van 13/4 liter melk. De verbruiks periode van deze bon loopt van 16 tot en met 22 Juni. KAAS De met „68" en „78" genummerde bonnen van de bonkaart „algemeen" gé- ven recht op het koopen van 100 gram kaas. De verbruiksperiode dezer bonnen loopt van 16 tot en met 29 Juni. Geldig tot 13 Juli. RIJST. Van 16 Juni tot en met 13 Juli op bon 43 van de bonkaart algemeen 250 gram rijst, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel per bon. PEULVRUCHTEN Ter aanvulling van het aardappelrantsoe® wordt op bon „52" van de bonkaart algemeen, van 2 Juni tot en met 22 Juni a.s. een extra rants- soen van 500 gram peulvruchten beschik baar gesteld. HAVERMOUT. Van Maaindag 16 Juni tot en rn/et Zondag 10 Aug. a.s. recht de duet „44" genummerde bon van de „Iblonkaart algemeen" recht op het koo pen van 250 gram havermout of haver vlokken of haveifoloem of aardappellmeel- vlokken of gort of gortmout of grutten. GORT. De miet ,,45" gemummelde bon van de „"bonkaart algemeen" geeft van Maandag 16 Juni tot en miet Zon dag 10 Aug. as. recht op het koopen van 250 gram gort of gortmiout of grutten. VERMICELLI. Van Maandag 16 Juni tot en met Zondag 10 Aug. a.s. geeftj voorts de miet „54" genummerde bon' van de „Iblomkaairt algemeen" recht op het koopen van 100 gram venmjioelli of macaroni of spaghetti. MAÏZENA. De unlet 55 genummerde bon van de „bonkaart algemeen" geeft van 16 Juni tot en met 10' Aug. as. recht op het koopen van 100 gram maizema óf griesmeel of sago» of aardappelmeel PETROLEUM. Gedurende het tijdvak van 16 Juni tot en met 10 Augustus a.s. geeft elk der met „11" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte bon kaart „M" en de nieuw uitgereikte bon kaart „O" recht op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoeleinden Martinique en Guadeloupe D« Fransch» West-Indisch» eilanden Na de verklaring van Cordell Huil, dat de Amerikaansche yloot voortdurend zal patrouilleeren om de Fransche eilan den Martinique en Guadeloupe, is de belangstelling voor deze eilanden in den West-Indischen Archipel weder toegeno men. West-Indië, het eilandenrijk van Mid- den-Amerika, strekt zich in een 3500 kilo meter langen boog uit tot Trinidad en Aruba. Cuba, Dominica en Haiti zijn re publieken. Porto-Rico behoort aan deV.S. evenals de Maagdeneilanden, die vroeger DeensCh waren. Curasao, Bonaire en Aruba zijn in Nederlandsch bezit. Het leeuwendeel behoort aan Groot-Brittan- nië: de Bahamas, Barbados, Jamaica, Santa Lucia, de Eilanden onder den Wind en de Eilanden boven den Wind, Trinidad en Tobago. Tenslotte bezit Frankrijk de kleine eilanden St. Martin, St. Eustatius, Marie Galante, Les Sayites, Désirada, Petite Terre en tenslotte de grootere eilanden Martinique en Guadeloupe. De reden, waarom de Amerikaansche vloot voor deze - beide eilanden kruist is, dat de Fransch en bij het uitbreken van den oorlog het grootste deel van hun goud hierheen hebben laten trans porteeren om in veiligheid te brengen Door het verbreken van alle verbindin gen met het moederland wil men voor komen,, dat de regeering van Vichy dit goud weder geheel of gedeeltelijk in handen krijgt. Martinique, waarop de Amerikanen het voornamelijk hebben gemunt, ligt tusschen de Eilanden onder den Wind en Dominica. De oostkust van het eiland is bezet met koraalriffen en vertoont tal van baaien en inhammen. Hier staat een sterke branding, die het bijna onmoge lijk maakt, er een landing tej beproeven. Aan de Westzijde loopt de groote en diepe baai van Fort de France tot diep hët land in; zij vormt de beste door de natuur gevormde haven, welke de Kleine Antillen bezitten. Onbegrijpelijker wijze wordt het scheepvaartverkeer over het 'Noordelijker gelegen Saint Pierre ge leid, dat geheel open is en bij stormach tig weer in het geheel geen beschut ting biedt. Behalve in- het Zuiden en Zuid-Oosten bestaat het eiland uit grond van vulkanischen oorsprong. In het Noor den en Noord-Oosten verheffen zich de Mont Pélée en de Pitons de Carbef, resp. 1350 en 1200 meter hoog. In Mei 1902 kwam de Mont Pélée tot uitïïar; sting en stootte een enorme hoeveel heid lava en gloeiende modder uit, d;ie de geheele stad Saint Pierre en de bloei ende omgeving geheel verwoestte. Van de 40.000 inwoners wisten zich slechts weinigen te redden. In verband met den vulkanischen oorsprong zijn er tal van warme bronnen en komen er vaak aard bevingen voor. Het tweede eiland, Guadeloupe, ligt 200 kilometer verder. Het eiland is 1600 vierkante kilometer groof en bestaat uit twee deelen, die door een kanaal van 100 meter breedte gescheiden zijn, namelijk het Westelijke Basse-Terre en het Oo&tel.ijke Grande-Terre. Het gebied van Basse-Terre is van jong-vulkanischen oorsprong en zeer bergachtig; hier vindt men de 1500 meter hooge vulkanen Sou- frière, Sanstoucher en Manalles. Het ge bied van Grande-Terre verheft zich ter nauwernood 100 meter boven den zee spiegel. Guadeloupe maakt deel uit van een eilandengroep, waartoe o.a. ook Les Saintes behooren; hier hebben de Fran- schcn een voortreffelijke öorlogshavéii aangelegd De hoofdstad van Guadeloupe is de stad Basse-Terre, waar zich ook 'de zetel van den gouverneur bevindt. De voornaamste handelssteden van het eiland zijn evenwel Moule, Pointe a Pitre en Sainte Anne. De bevolking bestaat uil ongeveer 200.000 zielen, waaronder 130.000 mestiezen en 50.000 negers; de rest wórdt gevormd dbor blanke kolonisten. naren lopdracht is gegeven elke Duitsche staatsburger te verhinderen de Veree- nigde Staten te verlaten, voordat nieuwe instructies van de regeering zijn uit- gevaardigd. I Het persbureau meldt verder dat de ambtenaren van het Ministerie van Jus titie weigerden inlichtingen te verstrek- ken of dit voorschrift alleen geldt voor Duitsche ,of ook voor burgers van andere Europeesche landen. Men vermoedt dat de uitbreiding van het nieuwe voor- schrift tot burgers van andere Euro peesche landen mogelijk is. De ambte naren wezen voorts van de hand com mentaar te verstrekken in hoeverre het voorschrift verband houdt met het slui ten van de Duitsche consulaten en Duitsche kantoren in de Ver. Staten. MABKTBEBICHTEN Coöperatieve Veiling Zierikeee Veiliing vao 17 Juni; Wortels f9.60—12 per 100 bos; Andij'- vie 22'23; Aardbeien f 1.05—1.08; As perges f 0.57—0.74 per k.g.; Komkommers A f 13; ld. B, f10; ld. C f6.50; BJoemtoool le f 13; id. 2e f9.80; Sla f 0.80-1.50; p:. 100 stuks. LAND- EN TUINBOUW TELEGRAMMEN ENGELSGHE LUCHTAANVALLEN OP WEST.DUITSCHLAND. De Royal Air Foir-oe is Dins'dagtnia'cht West-Duitschland binnengevlogen en heeft brisant- en brandbommen laten vallen, welke in de eerste plaats in woonwij ken eenige schade hebben aangericht!. Het 'krachtige Duitsche luchtdoelgeschut dwong de Royal Air Force overal zich snel te verwijderen. LUCHTAANVALLEN OP, MALTA. De correspondent va® Stefani iaan het Iuchtfront m'eldt, dat Italiaainsche bom- mlemwerpiers in den afgeloopen nacht aan vallen hebben gedaan op de vliegvelden Miöabba, Halfar en La Vemiezia op Malta'. De bomtmen richtten! vernielingen aan en veroorzaakten branden, 'die van grooten afstand gezien konden worde®. Het af- weervuur was Zeer hevig. Bovendien) ge bruikten de Einigelsch,en talrlijtke Zoeklich ten om' de vliegers te verbindeden hun doelen té zó©köhi. 'De Italiaainschié vlieg tuigen volbrachten hun taak mót volledig succes ,en keerden Zondter verliezen terug. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. Naar het DNB verneemt hebben d'e Duitsdbe geyeehtsto©stellen ten stuka's h!®t in Noord .Afrika strijidqnide landleger ge steund door krachtige ie® voortdurende aanvalleni op de vijandelijk© stellingen. Déze aanvallen1 hadden goede 'glevo'l'gón. Door het bestoken van fcolonnes en a,utjb|- cloncentraties kon de vijlaind verdreven len op de vlucht gedreven worden. Gisteren werden bijl luchtgevechten i® N.-Afrika 14 vijiandeüjke vliegtuig©® neergleschotie®. Slechts een Duitsch toestel ging verlóren. AMERIKA EN DE DUITSCHE ONDERDANEN. Het Amerikaansche Ministerie van Fi nanciën en het Minilsterie van Justitie hebben in een dienstorder aan de Ame rikaansche douane- en emigratie-ambte naren gelast dat geen Duitsche staats burgers de Vereenigde Staten mogen ver laten, zonder te voren de voorschriften van het Ministerie van Justitie over de blokkeering van bultenlandsch kapitaal vervuld te hebben. „Associated Press" meldt hierover nog dat aa® de douane- en emigratie-ambté THRIPS IN HET VLAS Van llle kanten komen berichten, dat de vlasvelden weer worden aangetast door thrips. Zooals men weet, is de vlascultuur, na een inzinking tot 6000 ha. in 1934 allengs weer uitgebreid tot 25 000 ha. in 1939 en ook dit jaar is deze teelt groot en belangrijk. De heer Schroevers, leeraar aan de Rijkslandbiouwwinterschool te Schagen, deelt daarover aan het Hbld. het vol gende mede Voo/ de vlasteelt zijn twee soorten Thrips van belang, n.l. Thrips angusti- ceps en Thrips lini. De eerste verschijnt eerder, in normalen tijd reeds in April, dit jaar zal het wel Mei geweest zijn Ze tasten ook andere gewassen aan als erwten, bieten en misschien ook boonem, iriaar prefereeren toch de vlasvelden. Ze wo.-den vooral schadelijk, als de jonge vlasplantjes aangetast worden opi een lengte van 8—10 cm. De groeitop van de vlasplant ka® dan of vernield, of tijdelijk in groei tot staan gebracht wor den. Thrips lini verschijnt later, als het vlas grooter is en beschadigt vooral den kop Deze is het,- die het gebrek kwade kop pen veroorzaakt, welke de vlasteelt in Zeeland tot inkrimping heeft genood zaakt. Nu blijkt, dat de Thrips, die op het ©ogenblik onze vlasvelden teistert, de Thrips angusticeps is. De top is niet aangetast en dus in staat rustig door te groeien. Het ontstaan van kwade kop pen is niet waarschijnlijk. Thrips ontwikkelt zich vooral bij droog warm weer en is daarentegen zeer ge voelig voor koude en vocht. Tegen regen is ze niet bestand'. AFDEELING ZEELAND'C B.T B. Zaterdag vergaderde het Breed Bestuur der afdeeling zeeland van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond te Goes onder lei ding van den voorzitter, de heer C. de Putter uit Axel. Er werden verschillende mededeelingen gedaan, waarvan het volgende kan wor den bekend gemaakt. De jaarvergadering van de landelijke Bond zal gehouden worden in September top een nader te bepalen datum en plaats; hieraan zal waarschijnlijk een excursie worden verbonden. Een tweede verzoek van het Neder landsch Agrarisch Front om te komen tot een vrijwillige samenwerking met de CB.T.B. is afgewezen. Er bestaat voldoende overleg tusschen de 3 bestaande Centrale Landbouwor ganisaties; aan uitbreiding daarvan is geen behoefte. De CB.T.B. heeft in het Veevoeder bureau voor Zeeland opnieuw als bestuurslid aangewezen de heer W. van Hoeve te Sirjanpland. De F.Z.T.O. ontwikkelt zich in langzaam tempo .Er schijnen nog eenige moeilijk heden overwonnen te moeten worden. Er is echter gegronde verwachting, dat dit slechts tijdelijk zal zijn en het inzicht spoedig baan breekt dat de Federatieve Zeeuwsche Tuinbouw-Organisaties in het belang is van de geheele tuindersstand in onze provincie. Van de leden van de C.B.T.B. wordt verwacht, dat zij allen hoofd voor hoofd hun medewerking, ook via him veilingsvereeniging, hieraan zul len verleenen, i Tot leerares voor het Chr. Landbouw- huishoudonderwijs in Zeeland werd door het bestuur benoemd mej. H. Moulijn j te. ElSt. Een voorstel met wijzigingen der I statuten van de provinciale afdee ling werd door het bestuur goedgekeurd. In verband daarmee zal binnen niet al te langen tijd een algemeene vergade ring worden gehouden te Goes. Aan de andere Zeeuwsche landbouw organisaties, waarmede over bepaalde on derwerpen overleg wordt gepleegd, zal worden voorgesteld dit overleg uit te breiden. Dit is mogelijk in navolging der drie Centrale Landbouworganisaties; begonnen kan b.v. worden met een maan- delijksche gecombineerde vergadering. Er werd geklaagd over de taxatie van het vlas, oogst 1940; klachten hierover dienen steeds voldoende gemo tiveerd te worden onder opgave van naam en adres, alsmede de hoeveelheid van het getaxeerde vlas. Wat de oogst 1941 betrof, staat het bestuui op het standpunt, dat de handel in vlas te velde niet gereglementeerd dient te worden. Vlasmonsters moeten worden gekeurd dooc- deskundige personen. De prijs van vlas te velde en ongere- peld vlas zal f0,13 per kg. voor gemid delde kwaliteit moeten bedragen. DE BELGISCHE VLASMARKT In België hebben de warme regens van de vorige week, volgens «/Het Vlas" veel goeds gedaan aaD het jonge vlas, dat er thans op verscheidene plaatsen leer goed voorstaat. Jammer genoeg werd er hier en daar veel sobade berokkend door aard- vlooien, waardoor vela vlaschaarde, die totaal waren afgevreten, moesten worden Omgeploegd. Gelukkig werden nog meer partijen herzaaid en worden er ook deze week Dog herzaaid, zoodat de vlasopper vlakte daardoor niet veel kleiner zal worden. O» ia vooral het geval in Wallonië en sommige buitendepartementen »an Frank- rijk, terwijl bijvoorbeeld in Vlaanderen de stand over het algemeen zeer goed kan worden genoemd. Op alle roterijen wordt op voile capaci teit gewerkt, maar van enkele vlasserijen wordt vernomen, dat er niet voldoende stroovlas meer is om den gansohen zomer door te kunnen werken. Men hoopt, dat er nog een bepaalde hoeveelheid Neder landsch stroovlas ingevoerd zal kun nen worden, ten einde de brug te kunnen maken met den nieuwen oogst. Van het binnengekomen Fransqh stroovlas werden de laatste weken talrijke wagons in depót verkooht, maar daarbij liepen de verkoop prijzen zoodanig op, dat er onmogelijk geld mede te verdienen zal zijn. Deze toestand toont duidelijk, dat het meer dan tijd wordt, dat er ook een vaste prijsregeling voor het stroovlaH komt, ten einde mis bruiken tegen te kunnen gaan. De aanvoer van veldten op de markt is niet groot, en vooral in de betere goed bewerkte soorten vindt men niet veel meer. In het Meetjesland en het Land van Waas beschikt men namelijk niet over voldoende grondstoffen, zoodat de aanvoer eerder kleiner dan grooter zal worden. In de kleine witte komen steeds meer éénroot» vlassen, daar het dubbele roten en alle extrawerk niet voldoende tot uiting komt in de prijzen. In de middensoorten is het aanbod ruim, terwijl het in de betere en beste soorten niet gemakkelijk is alles te vinden, wat men noodig heeft. Op de krotenmarkt is er weinig of geen verande ring gekomen. In het lijnzaad blijft de aanvoer nog steeds te klein. FINANTIEEL NIEUWS N.V. R. KOOLE ZOON'S BANK In de heden gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders werden de balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1940 goedgekeurd, terwijl het dividend werd vastgesteld op 4 Dientengevolge is van af heden ten kan tore der bank, dividendbewijs no. 14 der aandeelen betaalbaar met f 8, De aftredende commissaris de heer H. E. Beelaerts van Emmiohoven werd herkozen, terwijl de heer H. J. Doeleman, industri eel te Zierikzee, tot lid van het ooilege van commissarissen is gekozen. RIJKSMIDDELEN IN MEI Diracta belaitlngan bijna f 55 mlllioen hoogar A an het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo Mei ontleent het A.N.P. het volgende: De totale opbrengst van deze groep van belastingen was tot en met Mei f 115.443.789 tegen f 60.460.251 het vorige jaar, een voor uitgang derhalve van bijna 55 millioen gulden. Bij dit zeer verheugende resultaat dient in de eerste plaats in aanmerking te wor den genomen, dat de grondbelasting in vergelijking met vorig jaar een aoores vertoont van bijna 25,3 millioen, en daar mede van rond 9.664 millioen is gestegen tot een opbrengst van f 34.961.514 het geen in hoofdzaak zijn oorzaak vindt in de gewijzigde regeling van de heffing der opoenten. De inkomstenbelasting, wier bate thans is geboekt op f 33.856.473 kwam daarmede rond 1.46 millioen boven de opbrengst van het vorige jaar. Het resultaat van de vermogens belasting ad f 6.897.472 was bijna 100.000 galden lager dan op ultimo Mei 1940, terwijl de verdedigingsbelasting bijna 1 375.000 bij het vorige jaar ten aohter bleef De opbrengst van de opoenten op de 6emeentefondsbe1as ti ng bleef zioh daarentegen in stijgende lijn bewegen en kwam thans tot een bedrag van 1 11.247.907 of f 3.390.582 meer dan in 1940. Tenslotte mag niet onvermeld blijven, dat aan het mooie resultaat voor de groep directe belastingen mede een groot deel heeft gehad de winstbelasting, welke eerst in het loopende belastingjaar in wer king is getreden en tot dusver reeds heeft opgebracht f 25.304.769. Ook de opbrengst van de overige middelen mag alleszins bevredigend worden-genoemd Naar van zelf spreekt, kunnen we in dit opzioht wat de opbrengst over Mei van dit jaar betreft, welke opbrengst f55.417.638 heeft bedragen, geen vergelijking maken met het resultaat van de Meimaand van het vorige jaar, toen als gevolg van de omstandigheden voor deze middelen een laagterecord van f25.617.640 moest worden geboekt. Wanneer we daartegenover eohter een eenigszins normale Mei-opbrengst stellen, als die in .1939 ad f36.538.534, dan springt reeds dadelijk de thans te oonstateeren vooruitgang in het oog, en kan in het algemeen worden gezegd, dat we thans op een hoogere opbrengst van rond 19 millioen gulden kunnen bogen. NEDERLANDSCHE BANK Spaarkapitaal richtte zioh op Enropeesohe beleggingen. Aan het verslag van de Nederl. Bank, dat gisteren verscheen, is het volgende ontleend Het kapiteal heeft de plicht zioh zoo veel mogelijk dienstbaar te maken aan de Nederlandsohe arbeidsgemeenschap en dus die doeleinden te bevorderen, waardoor de welvaart dezer arbeidsgemeenschap kan worden verhoogd. Deze noodzaak klemt te meer, daar voor den duur van den oorlog helaas een belangrijk gedeelte van het nieuwe spaarkapitaal moet worden opge- ëisoht voor de financiering van de buiten gewone uitgaven, die op ons grondgebied drukken. Zoolang deze uitgaven, die op ons grond gebied drukken, het karakter hebben van een verzekering voor de toekomstige be staansmogelijkheid der Germaansobe volken en dus ook van ons land, zal althans bij dat deel van het volk, dat de Europeesohe vernieuwing reeds als een levende werke lijkheid heeft aanvaard, een offer gaarne worden gebracht. De financiering van de overheidsuitgaven overweegt dan ook op het oogenblik in zoodanige mate, dat oriënteering van het spaarkapitaal naar de obligatiemarkt vanzelfsprekend behoort te zijn. In Duitsohland wordt het staatsorediet in snel tempo op de basis van een rente voet van 3Vi pot geplaatst. Het kan niet uitblijven, dat van Duitsohland uit aan- koopen van obligaties knnnen plaats vinden, die hier een booge rente afwerpendat mettertijd deze aankoopen met ona'wend- bare kracht de koersen van de Neder landsohe obligaties zullen opstuwen. In de toekomst moet het dan ook mogelijk zijn in Nederland eveneens op een basis van 31/, pot te leenen. Deze en dergelijke versohijnselen zullen zioh ook op de geldmarkten voordoen, hier is eohter voor het oogenblik het tegenge stelde verschijnsel waarneembaar. De dis- oontotarieven van sohatkistpapier waren hier reeds gernimen tijd beneden de Duitsohe tarieven. De afstand is voor korten tijd nog vergroot door een verlaging van de disoontotarieven over de geheele linie, zoo dat deze op het oogenblik ver beneden het Duitsohe peil liggen. Er zijn eohter ook andere verschijnselen dan de verlaging van de disoontotarieven en sohatkistpapier, die op een ontspanning van de geldmarkt wijzen. In den allerlaat- sten tijd, d.w.z. in de maanden, die sinds het einde van het halfjaar zijn verloopen, beginnen de teekenen van het terugkeerende vertrouwen zioh namelijk meer en meer te versterken. De neiging om geld te hamsteren begint te verflauwen, en het tijdstip kan worden tegemoet gezien, waarop do be sparingen wederom een krachtige steun voor de geld- en kapitaalmarkt zullen vormen. Het zou onjuist zijn, een dergelijken gang van zaken door overhaaste maatregelen te storen. Het Nederlandsohe volk, dat in deze bewogen tijden aan zooveel tegen strijdige invloeden onderhevig is, zal uit ziohielf den evenwichtstoestand terugvinden en langzamerhand de richting onderkennen, die de organische krachten in de Euro peesohe levensruimte beheersohen. Hoe eerder dat geschiedt, des te eerder zal ook bij een langdurigen oorlog het Neder landsohe volk de grondslagen van zijn bestaan hebben verzekerd. De finanoieele uitkomsten van 't bedrijf der Bank blijken niet zooveel van die van het vorige jaar af te wijken. De netto winst bedroeg f 2.579.533, tegen f 2.550.996. Aan rente van binnenlandsohe wissels werd f 3.482 231 ontvangen of f 2 769.741 méér dan het vorige jaar. Aan rente op voorschotten en rekening- oourant werd f 3 452.870 geboekt of t 1.028.117 ■éér dan het vorige jaar. De provisie leverde evenwel 260 mille minder op, terwijl nit niet opgekomen bankbiljetten bijkans 1 millioen minder op de verlies- en winstrekening werd verantwoord dan het vorige jaar. NIJVERHEID EN TECHNIEK ELECTRICITEIT UIT WINDKRACHT Niets lijkt zoo eenvoudig als het om zetten van de windkracht in den een of anderen gesohikten vorm van energie. De gewone windmolen, hoe brnikbaar deze overigens ook moge zijn, wordt tooh lang zamerhand vervangen door eleotriciteit of olie. Dit verschijnsel doet zioh niet alleen in ons land voor. In Duitsohland waren er in 1895 nog 17.666 windmolens tegen 4570 in 1926, Ook daar gaat het dus tamelijk hard achteruit. Het ligt voor de hand, dat de moderne meneohelijke geest er op uit is, de windkracht om te zetten in eleotriciteit. In het klein kennen wij tegenwoordig de winddynamo's, welke het brengen tot een energie in de orde van een paar honderd Watt. Voor bedrijfs doeleinden speelt zulk een bedrag natuur, lijk geen rol. Het heeft van verschillende zijden eohter niet aan pogingen ontbroken om grootere installaties op te zetten. Hierbij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3