NIEUWSBODE ZATERDAG 21 JUNI 1941 OP6ENOI ZIER1KZEESCHE COURANT DE KERN ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797 - 1689 Uitgave N.V, de Zierlkzeesche Nieuwsbode,IZlerlkzee, Schnttb. B 94Tel, 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: M. i. Kosten, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14674 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9.30 uur. DE TURKSCHE STAAT tslt ruim 16 millioen inwoners De deze week gesloten overeenkomst tusschen Duitschland en Turkije vestigt opnieuw de aandacht op het rijk van president Inönö, die Kemal Pasja (Ata- turk) opvolgde. Ondanks den gebiedsafstand, welken Turkije 'zich.sedert het begin van deze eeuw heeft moeten welgevallen, is het toch wat men kan noemen: een groot land gebleven. Het beslaat een opper vlakte van bijna 800.000 vierkante kilo meter. Aan drie zijden is het omringd door de zee, namelijk door de Zwarte Zee, de Egeïsche Zee en de Middel- landsche Zee. Bovendien bezit het nog een zee, die door eigen grondgebied wordt omühoten: de Zee van Marmora. De lengte van zijn kustlijn bedraagt niet minder dan 4000 kilometer. Het is ver deeld in 62 provincies (prefecturen), 430 onder-prefecturen en 893 arrondissemen ten. Turkije telt, volgens de laatste volks telling, die in 1935 werd gehouden, ruim 16 millioen inwoners, waaronder bijna de helft mannen. Bij de volkstelling van 1927 bestond de bevolking uit ruim 13,5 millioen zielen, zoodat zij in den loop van slechts 8 jaar is toegenomen met 18,4 pet. Per vierkanten kilometer telt men 2* inwoners. Ankara, de hoofdstad, telt 125.000 inwoners; zij wordt verre overtroffen door de oude hoofdstad (Istanboel), welke bijna 750.000 zielen telt. Turkije is een agrarisch land, het geen blijkt uit het feit, dat 76,5 pet. der bevolking op 't platteland woont; de rest woont in de steden. Groote ste den vindt men overigens niet veel in Turkije. Betrekkelijk groote opeenhoo- pingen van menschen zijn tamelijk zeld zaam. Op het gebied van het aanleggen van spoorwegen heeft Turkije na den we reldoorlog de grootste vorderingen ge maakt. In het geheel breidde Turkije zijn spoorwegnet van 1923 tot 1940 uit van 4000 kilometer tot 7371 kilometer. Bij Damascus sluit het Turksche spoor wegnet aan op den Hedzjasspoorweg,die over smalspoor loopt, op het oogenblik buiten dienst is gesteld en de verbinding vormde met Medina. Daarentegen is de aansluiting aan de naar Haifa loopende Egyptische spoorlijn naar Damascus, waarop de Engelschen sterk hebben aan gedrongen, nog niet tot stand gekomen. Door den aanleg van nog twee lijnen tracht Turkije nu ook aansluiting te krij gen met den Iraneeschen spoorweg, even als met den spoorweg door Irak, nadat het nog ontbrekende stuk van de lijn, die Aleppo met Mosoel verbindt, alsnog gereed is gekomen. Frankrijk's koloniaal bezit De toekomst van West-Afrika De toenemende belangstelling, die men aan den dag legt vcfor het koloniale be zit van Frankrijk, is begrijpelijk. Over het algemeen heeft men er zich tot nog toe veel te weinig rekenschap van gegeven, dat dit koloniale rijk ongeveer 12 millioen vierkante kilometer beslaat en dus grooter is dan ons geheele we relddeel! Deze bezittingen en mandaatge bieden liggen over de geheele wereld ver spreid: in Amerika, in Afrika, in Azië, in Australië. Te zamen bezitten zij een be volking van 67 millioen zielen. Het optreden van Engeland tegen en" kele van deze gebieden heeft ze weder sterk op den voordrond doen treden. Zoo bijvoorbeeld Martinique en Guade loupe. Deze vormen het hoofddeel van het Fransche bezit in ae eilandenwereld van Centraal Amerika. Martinique en Gua deloupe zijn ongeveer 1200 kilometer ver wijderd van de Fransche kolonie Guyana op het vasteland van Zuid-Amerika. Guyana is de eenige kolonie van Frank rijk op dit vasteland. Zij ligt aan den Atlantischen Oceaan, tusschen de Ama zonerivier en den Orinoco, beslaat onge veer 88000 vierk. km. en telt 50.000 in woners. Goud wordt er weinig aangetrof fen. Het klimaat is er onverdraaglijk. Men heeft Guyana dan ook uitverkoren als strafkolonie, waarheen de Fransche zware misdadigers werden verbannen, In hpt Noorden van Amerika, 20 kilo meter ten Zuiden van Newfoundland, be zit Frankrijk nog twee kleine eilanden, Saint Pierre en Miquelon. Dat is alles, wat den Franschen nog rest van de ver overingen uit den tijd, toen Canada Fransch was. Te zamen beslaan zij eeii oppervlakte van 250 vierk. km. Hun eenige waarde ontleenen de eilanden aan de nabijheid van de rijke vischbanken van Newfoundland. De 3000 inwoners voor zien in hun onderhoud door de visch- vangst. In den tijd van de drooglegging van Amerika beleefden de eilanden een gouden tijd, doch deze is reeds lang voorbij. Aan deze zijde van den Atlantischen Oceaan ligt het kostbaarste deel van het Fransche koloniale gibied, n.l. Fransch West-Afrika, dat bestaat uit de kolonies Senegal (met de hoofdstad St. Louis), Fr. Guinea met Konakry, de Ivoorkust met Bingerville, Dahomey met Portono- vo, den Soedan met Bammako, het Niger- gebied qiet Sinder en ten slotte Mauri tanië. Het beslaat een zesde deel van Afrika en is 8 maal zogroot als 'Frank rijk. De voornaamste verbinding met het moederland vormt de Atlantische Oceaan Fransch West-Afrika vormt in po litiek opzjcht geen geheel, want verschil lende deelen van de kust en van het achterland zijn in het bezit van andere Europeesche mogendheden. Zoo vindt men aan de kust Gambia (Engelsch), Por- tugeesch Guinea, Sierra Leone (Engelsch) Liberia en de Goudkust met het rijk der Asjanti. Frankrijk heeft het bezit van dit machtige gebied te danken aan de vele kjeinere oorlogen, die het in dit 'deel van het Fransche Zwarte werelddeel heeft gevoerd. Het geheel wordt bestuurd door een gouverneur-generaal, die zijn zetel hééft in de Senagaleesche haven stad Dakar. Het aantal blanke inwoners van West- Afrika is betrekkelijk gering; het aantal inboorlingen wordt geschat op 15 mil lioen, dat der blanken op nauwelijks 25.000 De inboorlingen, die zich hebben gevestigd in de steden Dakar, Rufisque, Goré en St. Louis 'geifieten bijzondere vrijheden en. voorrechten. Deze hebben zij te danken aan de zware offers, welke de Senegalnegers in den wereldoorlog voor Frankrijk hebben gébracht. Als er kenning van hun verdiensten werd hun het burgerrecht van den Franschen staat geschonken. Aan dit voorrecht is echter de militaire dienstplichtverbonden. In den wereldoorlog leverde West-Afri ka 168.000 soldaten; en ook in den tegen- woordigen oorlog diende een belangrijk contingent zwarten in de Fransche le gers. Men heeft met volle handen uit dit menschenreservoir geput. Hieronder moest natuurlijk de economische ontslui ting van deze gebieden lijden. Ook de aanleg van wegen berustte in hoofdzaak op strategische overwegingen. De regeering van Viehy schijnt -andere wegen te willen inslaan. De met de groot ste energie ter hand genomen aanleg van den Transsaharaspoorweg moet den weg openen voor de economische open stelling van deze gebieden en een directe verbinding vormen met Europa. Daar door zal het mogelijk worden, de rijke natuurschatten van Afrikaanschen bodem' op de Europeesche markt te werpen. DE STRIJD IN SYRIË Het Fransche communiqué Het Fransche legerbericht van giste ren heeft den volgenden tekst: De Britsche inspanningen zijn Donder dag zonder succes gericht op Damascus en Merz-Ajoem. De Indische en Engelsche troepen, wien het gelukt was in destreek ten Zuiiden van Damascus verder op te Flikken, zijn door onze pantserafdeelingen aangevallen en teruggedreven. Daarbij werden 400 gevangenen gemaakt. In de bergachtige streek van het Noorden van den Libanon is op 19 Juni des middags een op Merz-Ajoem gerichte aanval af geslagen. In den loop van deze actie maakten wij 80 gevangenen. Aan de kust zetten de Britsche vlooteenheden de be schieting van onze stellingen voort. Uit den sector aan den Eufraat is niets te melden. Ons Jachtwapen heeft zijn ver kenningsactie voortgezet en Donderdag avond doeltreffend vijandelijke troepen concentraties in de streek ten Zuiden van Damascus gebombardeerd. Het DNB meldt uit Vichy: Volgens de laatste van het Syrische oorlogstooneel ontvangen bericht worden op het oogen- blik verbitterde gevechten geleverd voor de Syrische hoofdstad Damascus; De En gelschen hebben zich sedert twee dagen in dit gebied geweldige inspanningen ge troost, zij werden echter door de Fran schen teruggeslagen. Dat de Engelsche vloot weer voor de Libaneesche kust is verschenen, heeft den toestand van de in djt gebied in den strijd geworpen Fran sche troepen opnieuw bemoeilijkt, aan gezien de Engelschen met him scheeps- vuur systematisch de Fransche stellin gen aan de kust bestoken. Voorts wijst men er op, dat van de Fransche troepen zeer veel geëischt wordt door het heete klimaat en doordat zij voortdurend in den strijd gehouden worden. Duitsch weeiftiachfsbericht Do strijd togen do Britsche schoopvaart Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: In de Engelsche wateren hebben ge vechtsvliegtuigen een vrachtschip van 2000 brt. tot zinken gebracht en drie groote koopvaarders ernstig beschadigd. Op den Atlantischen Oceaan pl.m. 1100 K.M. ten Westen van Cardiz heeft een gevechts vliegtuig met groote actieradius een vrachtschip van 3500 brt. vernietigd. Ge vechtsvliegtuigen hebben nachtelijke aan vallen gedaan op de havenwerken van Great Yarmouth en een vliegveld in Zuid- Engeland. In Noor d-A f r i k a geringe bedrijvig heid van verkenners aan weerszijden. Zwakke vijandelijke af deelingen hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West-Duitschland een gering aantal brisant en brandbommen laten vallen, waardoor slechts enkele woonhuizen be schadigd werden. Drie der Britsche ge vechtsvliegtuigen zijn idoor nachtjagers en afweergeschut neergehaald. Een groep van een eskader gevechtsvliegtuigen heeft sedert midden April 1940 door onver moeide moedige aanvallen op de Britsche ravitailleeringsscheepvaart rondom Enge land tot ver op den Atlantischen Oceaan toe, in totaal 109 koopvaarders, met een gezamenlijken inhoud van 636000 ton ver nietigd en 63 schepen zwaar beschadigd Italiaansch weermachtsbericht Aanvallen in Oöst-Afrika afgeslagen Het 380e wie©rm!aehtsbericht luidt ats volgt: In Noord-Afrika duren de zui- veringsoperatfes aan hot front van Sol- loeml voort. Aan het front van Tobnoek heeft onze .artillerie doeltreffend.' de op- miarsëh zijnde vijandelijke lafdeoltngen be schoten ien verdreven. Omzie luchtmacht heeft de verdedigingswerken inrich tingen van de vesting gebombardeerd. Bovendien beeft rij' herhaalde miafljen Brit sche gemechaniseerde strijdmiddelen ten Zuiden 'en ten Oosten van SpMloemi ge troffen. Er werden drie Hurricanes neer gehaald. In O. o s t-A frik ia heeft de vijand op 17 Juni iriet .aanzienlijke strijd krachten ieen aanval ondernomen in de zone van Uolsjefit (Gondar). De aanval werd afgeslagen. DO vijiand' liet 400 doo- den on gewonden op het slagveld achter; DonZelfden dag probeerde hij' ons garni zoen van Debra Tabor te verrassen, maar er Werd snel een, tegtenaanvaü onderno men, waarbij' de vijiand werd uiteenge dreven. Op 18 Juni werden vijandelijke versterkingen, di'B dit gebied waren bin nengedrongen, ddior |o|nz)6 luchtmacht be stookt ntet bommen iew machinegeweer. VERSCHILLENDE BERICHTEN Kaïsiar overvallen Woensdagmiddag j.l. is in een hulp gang van een bankgebouw aan den Goal singel, waarin twee bankiersfirma's zijn gevestigd, een kassier van een Rotterdam- sche firma, de heer J. B., door een onbe kend gebleven persoon aangevallen, op den grond gesmeten en beroofd van een bedrag aan bankbiljetten van f35,490, dat geborgen was in een witte enveloppe, idie hij onder den arm droeg. Het politie onderzoek is in vollen gang, maar nadere aanwijzingen zijn er nog niet. De kassier B. begaf zich als gewoon lijk even over half vier met het aanzien lijke geldbedrag naar de bank, teneinde ■dit in de safe op te bergen. In verband met een verbouwing is terzijde van het bankgebouw een houten hulpgang aange bracht, die afgesloten is door een geslo ten dubbele deur, met daarachter tocht deuren. Tot half vier staan de buitendeu ren op een haak open, maar om Tialf vier doet de portier ze eiken dag van de haken, omdat dan de bezoekuren voor het publiek ten einde zijn. Deze deuren kan men echter gewoon openen. Iemand, die van buiten af binnentreedt, ziet dan de eerste ©ogenblikken in den langen, Hechts spaarzaam verlichten gang heel weinig. Er moet zich iemand in dezen gang achter de tochtdeuren hebben op gesteld, die den kassier na rijn binnen treden heeft overrompeld. Tengevolge van zijn val is de kassier bewusteloos geraakt en toen hij korten tijd later bijkwam1, bleek de enveloppe te zijn verdwenen!. Een bezoeker, die na hem binnenkwam, vond hem terwijl hij' nog op den grond lag. De moord te Rijtbergen Op 12 Juni j.l. is, zboafe gemteld, iini een greppel falnigs een "Zamdwleg in cl'0 buurtschap Diumt olnider 'de glemleente RijS- bergen het lijk gevonden van dien 39-j. landbouwerszoon J. G. uit Ul'ieoten, die, toen hij' zich per rijwiel valn Rijsb©rgen in de richting België begaf na door een •revolverschot in den rug Zwaar te zijh gewond van Zijh rijwiel rnioet zijn ge vallen, vervolgens in de greppel gtewior- |pien 'eh diobr een schoft in, het hoofd' imloet Izijh gedoofd: Roof was waarschijn lijk de aainl^idiing tot dit misdrijf. Na een uitvoerig olndorzoek .onder lei. ding van 'den burgtemleester van Rijsbbr- gen em van den Brediaschen politiedes kundige werd' het mogelijk, zooveel' aan wijzingen in een bepaalde richting te krijgen, dat toom worden overgegaan tot de arrestatie v,an ©en 25-jarigen inwoner van Ginneken, van wjen vast staat, dat hij' m'et den vermoorde iim kettinghandel. affaires 'was betrokken. Hoewel de arres tant pertinent ontkent bij' den moord' te Zijn betrokken, 'zijh id© aanwij'zingen te gen hem zoo. sterk, dat hij iin verzeker de bewaring1 is gesteld. Door gas gostikt Bij het schoonmaken van de looiers- kuipen bij de Batafabrieken te Best, zijn Donderdagmiddag twee arbeiders door gassen bedwelmd. Eenige andere werklieden, die het zagen, schoten toe en daalden dn de kuip af om hulp te verleenen, doch geraakten zelf door de gassen bewusteloos. Een zekere J. van Groesen, oud 24 jaar, ongehuwd en af komstig uit Oirschot, bleek, toen het ge lukt was hem buiten de kuip te brengen, reeds te zijn overleden. Een tweede ge huwde arbeider, de 47-jarige A. Merks uit Best, gaf nog teekenen van leven. Dr. Burgering, die op het alarm dadelijk met een zuurstofapparaat op de plaats van het ongeluk was verschenen, poogde met behulp daarvan de levensgeesten op te wekken. Tenslotte liet hij Merks met een ander slachtoffer, den heer vanBakel uit Eindhoven, wiens toestand zich even eens ernstig liet aanzien, naar het zie kenhuis te Eindhoven ter verdere behan deling overbrengen. Dit heeft niet mogen baten. Merks is spoedig na aankomst in het ziekenhuis overleden. De toestand van den heer van Bakel was nog zeer zorgelijk. De arbeider M. Eijkemans, eveneens uit Eindhoven afkomstig, werd naar het gasthuis te Best overgebracht. Zijn toestand was gisterochtend bevredi gend. Nog enkele andere personen, die ook bedwelmd waren geraakt, kwamen na eenigen tijd bij en waren vrij spoedig hersteld. Aanneming leden door N.S.B. stopgezet In een hoofdartikel in „Volk en Vaderland" deelt ir. A. A. Mussert mede, dat (met ingang yam heden d© NSB, wordt gesloten voor de toetreding van nieuwe leden. Dez© stuiting geldt tot nader order. Met ingang van denzelfden datum wordt de gelegenheid opengesteld te worden ingeschreven als „sympathisee- rende". Voorwaarde hiertoe is, dat men begrip heeft voor den nieuwen tijd. Uit de rijen van de sympathiseeren den zullen te zijner tijd diegenen worden toegelaten als lid van de NSB, die daar om vragen en daartoe geschikt worden geoordeeld. Dit besluit vindt zijn oorzaak in het feit, dat een te groot ledental de begin selvastheid zou kunnen schaden. Na duikan overladen Frankrijk's koloniaal bezit. De toekomst van Wesf-Afrika Verbitterde gevechten rondom de Syrische hoofdstad Damascus De Turksche Staat telt ruim 16 millioen inwoners Het voetbalprogramma van den N.V.B. voor 22 Juni Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 22.06. Morgen (Zondag) zon op 5.18, zon onder 22.06. Maandag zon op 5.18; zon onder 22.08. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 3.38, onder 18.38. Nieuwe maan Dinsdag 24 Juni. Eerste kwartier Woensdag 2 Juli. Volle maan Dinsdag 8 Juli. Tijdens het zwommen van eenige jon gens uit Scherpenzeel in het z.g. Ganzen- kampje van de Luntereche Beek onder Scherpenzeel, dook de 18-jarige W. Hen- driksen in te ondiep water, waarbij hij met zijn nek op den bodem van de beek kwam; hij bleef bewegenloos lig gen. Een dokter constateerde nekwer- velbreuk. De jongen is naar het zieken huis te Amersfoort gebracht, waar hij ts overleden. KERKNIEUWS ST-PHILIPSLAND. Ned. Hem Kerk). Zondag 22 Juni. 11 ure ds. Verschoor; 3.30 ure, leesdidnst, (Verbeterd bericht). LAND- EN TUINBOUW Afwearmiddol togan vogelichade Als Mededc©ling rnio. 96 van den Plan- tenziektemikuiidigBji Dienst is verschenen een geïllustreerde brochure getiteld: „Vo gelverschrikkers ©n andere, afweermidde len tegen) Vog©lschade". Deze publicatï5 bevat zeep waardevolle gegev©tns en af beeldingen/ ov©r de (middellen, waardoor vogelschade met b'ehuip vam [afweermid delen voorkoimlen kan worden. Daar dit voor het ia\s. fruitseizoen ©o bij de rijping vaim de granen yam v©ell belang is, karn de (aanschaffing van dez© brochure 'door belanghebbende fruittelers en landbouwers zeer worden aanbevolen. Verzending in kartonnen fuit Reeds in den afgeloopen winter heeft de Nederlandsche tuinbouw in het alge meen, en het Westland in het bijzonder er zorg voor gedragen, dat voor het nieuwe teeltseizoen geen gebrek aan fust zich zou doen gelden. De veilingen zelf namen de vervaar diging van het fust ter hand, en mill, cartonnen kistjes zijn in voorraad ge maakt, die speciaal ook voor den export werden bestemd. De aanvankelijke vrees, dat deze verpakking niet zou voldoen, is niet bewaarheid, en de verzending; gaat vlot. Een belangrijke factor is dat door dit nieuwe systeem een niet onbe langrijke besparing is verkregen op de verpakkingskosten, hetgeen bijzonder in dezen tijd van belang is, Inplaats van de soms vrij dure houten kistjes, is nu een goede oplossing ge vonden, en is men aan de veilingen niet meer afhankelijk van de houtvoorziening in ons land. Ten aanzien van de komkommers is nog een andere regeling getroffen, die het vraagstuk van de verpakking geheel oplost; dit product kan n.l. los in de wagons worden verzonden1. VERKOOPINGEN ZIERIKZEE, 20 Juni. Notaris van den Ende verkocht alhier pp heden in hiet openbaar: Huis en erf iaan de Verbome. i buurtstraat laihier, waarin kapperszaak, verhuurd aan dhr. W. J. van 't Noordende I Kojoper de heer P. Maijs, voor f1000. SEROOSKERKE, 20 Juni. Ten, ,o verstaan van Notaris iMj. G. viain, den Bout te Re. 1 nesse werd alhi'er voor de Familie H. j Bodbijl hi1 het openbaar verkocht: Het huis (onbewoonbaar verklaard), schuur ©n 1 erf, aan den, weg naar Scheiphoek, ou der Senooskerkb, gïifoqt 5 aren 63 oemtM- 1 ren. Koopcr werd d© heer Jac. Steur Cz. te Ellenueot q.q. voor f692,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1