ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 23 JUNI 1941 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT Oorlog tusschen Duitschland en Rusland DE KERN. ABONNEMENT Prijs: tn Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797 - 1689 Uitgave N.V. ds Zlerlkxeexche Nieuwsbode,[Zlerlkxee, Schnith. B 94, Tel. 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: M. J. Kosten, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14675 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue- ces J es op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: ?0 cents. Inzending tot 's morgens 9.30 uur, Oproep van den Führer tot het Duitsche volk Uiteenzetting van den minister van buitenlandsche zaken Zondagmorgen half zes heeft dr. Göbbels een oproep van den Führer aan het Duitsche volk voorgelezen, waarin hij Sovjet-Russische machinaties te zamen met Engeland tegen het Duitsche Rijk bekend maakte. De Führer kondigde een front aan van de Noordelijke IJszee tot aan de Zwarte Zee, te zamen met het Finsche en Rumeensche leger ter bescherming van Europa. Oe Führer besloot met het lot en de toekomst van het Ouitsohe Rijk wederom in de handen der Duitsche soldaten te leggen. In een dagorder tot de soldaten aan het Duitsche Oostfront, heeft de Führer o.a. gezegd, dat zij een verantwoordelijke strijd aanvaarden voor de toekomst van het Duitsche Rijk en Europa. Gistermorgen heeft de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, aan den Russischen ambassadeur te Berlijn een nota overhandigd, waarin o.m. gewezen wordt op de systematische campagne van Rusland in alle landen tegen de poging van Duitschland om de gestabiliseerde orde in Europa te bewerkstelligen. In doodelijke vijandschap staat het bolsjewisme tegenover het nat. socialismein den komenden strijd is Duitschland niet alleen geroepen 't vasteland van Europa, maar de heele beschaving te beschermen Het Duitsche luchtwapen hoeft, waar het DNB verneemt, met krachtige slagen de aanvalsvoorbereidimgen van de Bols jewistische weermacht getroffen. lm tal- looZe dappere aanvalsvluchtem, die wer den uitgevoerd door geveehts- ew tor pedovliegtuigen en duikbommenwerpers, konden de inrichtingen van talrijke vlieg velden vaw den vijand worden vernie tigd. Talrijke vliegtuigen, hangars, ba rakken 'ew tenten geraakten in brand of werden door beschieting niet de boord- wapens vernietigd. Verder bestreed het Duitsche luehtwa- pen op verscheidene plaatsen gemotori seerde colonnes, concentreeringlSn van pantserwagens, munitieopslagplaatsen, als mede spoorlijnen van den vijand met duurzaam succes. Ook kazerne-installa ties, batterijstellingen en Zware verdiedi- gingsinstallaties werden' door bommen van alle kalibers getroffen en grooten- deels vernield. De verliescijfers van het Rooide Lucht wapen 'zijn, naar het DNB verneemt, tij dens den 'eersten dag van de veldtocht teglen de Sovjetunie van uur tot uur gestegen. Op het oogenblik Zijn nog jgeen totaalcijfers te melden. Hpe. Zwaar ech ter de slagen zijln die den Sovjets door het Duitsche luchtwapen zijn toegebracht, blijkt uit de vernietigende nederlagen], die de Rood® gevechtsvliegtuigen ilnitw®te aanvallen op Duitsch spuvereim gebied hebben geleden. In de vroeg® (morgen uren van Zondag vlogen 9 Sovjet-Russi sche Mai'tmbommetniwerp^rs naar Oost- Pruisen. Hiervan werden er niet minder dan 7 door Duitsche jagers neergescho ten. Bij een 'andere aanvalspoging op militaire installaties ilni het gouvernement, dicht achter het front waren 35 Sovjet- Russische gevechtsvliegtuigen in actie. Tot topf 2 ma Werdeni &l deze vliegtuigen door Duitsche jagers vernietigd. FRANSCH SOMALILAND MET BLOKKADE BEDREIGD Fransche ragaering protesteert togen ultimatum van Wavell De Fransche regeering heeft door haar ambassadeui in Madrid, Pietri, den Brit- schen ambassadeur in Madrid, Sir Samuel Hoare, een protestnota doen overhandi gen tegen de houding der Engelschen je gens Fransch Somaliland. De nota is in gelijken tekst door den Franschen am bassadeur te Washington, Henri Haye, aan de regeering der Vereenigde Staten overhandigd. In de nota wordt o.a. gezegd: Op 9 Juni heeft generaal Wavell als algemeen gedelegeerde van de Britsche regeering mededeeling gedaan, officieel door. brie ven en circulaires,van een direct ulti matum, waarin Fransch Somaliland cate gorisch werd opgeroepen om zich aan te sluiten bij de beweging van de Gaulle^ anders zouden de inwoners van Fransch Somaliland door de brutale toepassing van een rigoureuze blokkade tot den honger worden veroordeeld. Generaal Wavell verduidelijkte zijn voornemen nog door te vérklaren, dat de verscherping van de blokkade van Fransch Somaliland terstond zou worden afgekondigd, wanneer de kolonie wei gerde aan de zijde van Engeland te strij den. Dit in de historie weergalooze ultima tum staat gelijk met de veroordeeling van een bevolking, die op een volstrekt onontgonnen bodem leeft, tot den lang- zamen hongerdood. Men streefde daarbij het doel na haar te dwingen rebel te worden jegens haar Vaderland. Fransch Somaliland heeft echter door de eenstemmigheid van zijn civiele en militaire bevolking zijn - trouw aan de regeering van maarschalk Pétain te ken nen gegeven. In den loop van de twee laatste maanden, nu Fransch Somaliland is omsingeld door de Britsche en Gaul listische troepen, hebben van de 2000 Franschen, die in dit gebied wonen, slechts zes de grens overschreden en dit waren misdadige individuen. De door de Britsche overheid genomen maatregelen, die de uitvoering van een rigoureuze blokkade ten doel hebben, heb ben hun vruchten reeds gedragen. In de maanden Maart en April deden zich bij de kleine kinderen sterfgevallen voor ten gevolge van dntoereikende voeding. Italiaansch weermachtsbericht Taai verzet in Oost-Afrika In zijn weermachtsbericht no. 381 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika wierpen vijandelijke vliegtuigen eenige bommen op Bengazi en vielen ze een van onze 'luchtbapes aan. Bij Tobroek was de bedrijvigheid van de artillerie aan beide zijden waar te nemen. In Oost-AfrikaHet taaie verzet van. onze troepen dwingt den vijand tot uiterst moeilijke bewegingen en bloedige aanvallen. Duitsch weermachtsbericht Vlootbasis Alexandrië gebombardeerd Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Duikbooten hebben in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan zes vijandelijke koopvaardijschepen tot zin ken gebracht, alsmede een hulpkruiser, welke was uitgerust met een catapult- vliegtuig. De gezamenlijke tonnage van deze schepen bedroeg 52.900 ton. Gevechtsvliegtuigen vielen gisteren en vannacht met goed succes schepen aan In de monding van de Humber. Zij brach- tenfa en vrachtschip van 6000 ton tot zinken en beschadigden twee gr,oote koopvaardijschepen ernstig. Andere doel treffende luchtaanvallen waren gericht op jde belangrijke ravitailleeringihaven Grims by en de havenwerken van Great-Yar- moutli, alsmede op de vliegvelden in de Midlands en in Oost-Engeland. Bij een nachtelijken aanval op d,e groote Schot- sche fabriek van lichte metalen Fort door bomtreffers van zwaar kaliber ver woest. Een sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen bombardeerde in den nacht van 20 op 21 Juni de Britsche vlootbasis Alexandrië. In Noord-Afrika verstrooiden Duitsche •torpedovliegtuigen in scheervluchten Brit sche troepenconcentraties en colonnes voertuigen bij Boegboeg. Bij Tobroek stichtten ^Duitsche gevechtsvliegtuigen brand uh barakken en benzine-opslag- plaatsen door bommen. De vijand liet vannacht met zwakke strijdkrachten op eenige plaatsen van het Noord-Duitsche kustgebied brand- en bri santbommen vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen v In woonwijken ont stond belangrijke schade aan gebouwen. Nachtjagers schoten een Britsch gevechts vliegtuig neer. DE WERKLOOSHEID IN NEDERLAND Vermindering door werkverschaffing en afvloeiing van werkkrachten naar het buitenland In het jongste nummer van Europa- kabel komt een interview voor met ir. R. A. Verwey, waarnemend Secretaris- Generaal van het Departement van Soci ale Zaken. In het interview worden cij fers genoemd omtrent het verloop der werkloosheid onder de mannelijke bevol king die tot nu toe niet bekend waren. Er blijkt uit, dat in Mei 1939 vhet aantal 253,000 bedroeg en in April 1940, dus kort vóór den oorlog nog 203.000. Na de capitulatie steeg het aantal snel tot 308.000, maar weldra kwam er een teruggang, die echter weer door een stijging werd gevolgd, zoodat de stand in Januari 1941 258.000 was, dus nog iets hooger dan voor den oorlog. In April van dit jaar was er een vrij scherpe daling tot 156,000, doch in Meti d.o.v. was er weer eenige stijging. Een factor is de uitbreiding van de werkverschaffing. De verhouding tusschen gesteunden en tewerkgestelden is sinds November van verleden jaar het tegen deel van wat zij vroeger altijd geweest is. Het aantal gesteunden, dat zijn die werkloozen, die niet >uit een vakbonds kas geholpen worden, maar geheel af hankelijk van wat de overheid hun geeft bedroeg einde Mei 42,616, terwijl er 58,262 opnieuw tewerkgestelden waren. Ten slotte is er de werkgelegenheid in Duitschland en in Frankrijk. Er zijn niet zooveel Nederlanders naar Duitsch land gegaan als Belgen, maar het is toch nog een vrij groot aantal geworden. Van af 20 Juni van verleden jaar tot 17 Mei j.l. zijn er 89,261 Nederlanders in Duitschland te werk gesteld, ten deele in Duitsche en ten deele ook in aldaar werkende Nederlandsche ondernemingen Een deel daarvan is teruggekeerd. Hoe veel, is moeilijk te zeggen. Een zeer groot deel daarvan is in ieder geval nog steeds aan den slag in Duitschland. Daarnaast heeft men dan ook een toe nemend aantal grensarbeiders, die dage lijks of wekelijks terug naar huis komen. Zoo heeft men er thans 47.100. Er zijn tenslotte, sedert 23 December 1940, ook nog 19,653 Nederlanders, meestal bouwarbeiders, naar Frankrijk gegaan. De meesten werken daar voor Neder landsche ondernemingen. INKOMENS EN VERMOGENS in verschillende deelen van hat land Over den loop der inkomens en ver mogens in 42 oeconomisch-geographische gebieden van Nederland gedurende de belastingjaren 1935/'40 heeft het centrale bureau voor de statistiek in de zoo juist verschenen aflevering 3/4 van zijn maand schrift eenige gegevens bijeengebracht. Hieruit blijkt, dat in dit tijdvak het laagste gemiddelde inkomen per aange slagene valt in 21 van de 24 oeconomi- sche gebieden. Daarop trad een geleide lijke verbetering in, die in 1939/'40 even wel vrijwel tot stilstand is gekomen. He laagste gemiddelde vermogen per aangeslagene valt voor 38 van de 42 gebieden in 1935/'36. De hierop volgende stijging kwam in 1938/,39reeds ten einde. Het gemiddelde belaste inkomen per inwoner steeg van 1935/'36 op 1936/37 slechts in 4 gebieden, van 1936/'37 op 1937/'38 echter in 29, van 1937/'38 zelfs in 41 en van 1938/'89 op 1939/'40 in 27 van de 42 gebieden. Het aantal ge bieden, waarin het gemiddelde belaste vermogpn steeg, bedroeg in deze perio des resp. 42, 22 en 14 van de 42 ge bieden in. totaal. Bij vergelijking van begin en einde van het tijdvak, waarover de cijfers loo- pen, blijkt het gemiddelde inkomen per inwoner over 1939/'40 in 25 gebieden hooger te zijn dan over 1935/'36, vóór de vermogens is dit in 35 gebieden het geval. Het hoogste gemiddelde inkomen per inwoner wordt aangetroffen te 's-Gra- venhage en omstreken (in 1939-'40 f607) en het Gooi en Oostelijk Utrecht (542); het laagste in ide Drentsche veenstreken (f123). Het hoogste gemiddelde vermo gen per inwoner komt eveneens voor in het Gooi en Oostelijk Utrecht (f3327) en 's-Gravenhage en omstreken (3102), het laagste in de Limburgsche mijnstreek (336). Overeenkomstige gegevens voor ieder der 1054 afzonderlijke gemeenten kan de lezer vinden in de onlangs verschenen statistiek der inkomens en vermogens in Nederland 1939/'40. VERSCHILLENDE BERICHTEN Veestapel In beslag genomen Als verdacht van frauduleuze slachting van vee is te Rosmalen gearresteerd de landbouwer Van C. aldaar. Nog slechts kort geleden was Van C. door den kantonrechter te 's-Hertogen- bosch wegens het zelfde feit veroor deeld tot een paar honderd gulden boete. In verband met de herhaling van deze overtreding is bij hem thans de geheele veestapel, bestaande uit veertien koeien, op last van de justitie in -beslag geno men en verkocht. Ditpantatiè voor het gebruik van verf Zooals op 18 April werd gepubliceerd is het met ingang van 1 Mei aan een ieder, dus zoowel aan schilders en indu- strieele ondernemers als aan particulie ren, slechts toegestaan verf te gebrui ken, te verbruiken, te bewerken of te verwerken onder voorwaarde, dat daar bij het voorschrift no. 2 voor de uit voering van schilderwerken in acht wordt genomen. Artikel 8 van genoemd voorschrift, het welk kosteloos verkrijgbaar is bij de sec tie Verf en Verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor Chemische Producten, Koningskade 15 te 's-Gravenhage, bepaalt dat tot den eersten Juli 1941 dispensatie' wordt verleend van de bepalingen ver vat in de artikelen! 3 ien 4 van dit voor schrift voor de verwerking van de hoe veelheden oliehoudende plamuur, verven, lakken en vernissen, die op 17 April 1941 in voorraad waren, mits deze producten worden gebruikt voor werkzaamheden van vitaal belang. De termijn, gedurende welken deze dispensatie geldt, wordt thans 'verlengd van 1 Juli 1941 tot 1 Augustus 1941. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat het verboden blijft metselwerk, pleister werk, steen, beton, asbest, cement en dergelijke materialen te schilderen of over te schilderen met producten, welke olie bevatten. Gefingeerde inbraak Aan de te Leidschendam gevestigde dropfabriek „Duzo" is men tot de ont dekking gekomen, dat gedurende gerui- men tijd diefstallen op groote schaal zijn gepleegd. De hoofdschuldige bleek een bedrijfs leider te zijn, die de gepleegde feiten) heeft bekend. Ontvreemd zijn voorname lijk die artikelen, die zich kenmerken" door schaarschte, o.a. suiker, stroop, mai- zena enz. Het ontvreemde vormt een groote partij van aanzienlijke waarde. De gestolen artikelen gingen voor fan tastische prijzen van de hand. Om de aandacht van zijn malversaties af te lei den, fingeerde de thans ontslagen be drijfsleider zelfs een inbraak, in de fa briek. Het staat nu reeds vrijwel vast, dat een groot aantal personen uit Leid schendam, Voorburg en 's-Gravenhage bij de affaire betrokken is. Het betreft hier niet alleen diefstal en heling, doch ook overtredingen van de distributie- en prijsvoorschriften. (ANP) 12 vaten paardenvleesch In beslag genomen De Bredasche recherche heeft een goe den slag geslagen. Vrijdagavond werden in een leegstaand pakhuis aldaar vijf vaten met paardenvleesch aangetroffen, dat blijkbaar aan de keuring was ont trokken. Een onderzoek ten huize van den eigenaar had eveneens succes. Hier werden nog zeven vaten paardenvleesch aangetroffen, waarvan eveneens de keu ringsstempels ontbraken. De twaalf vaten, ongeveer 2500 kg vleesch bevattende, werden inbeslag genomen, terwijl proces verbaal Werd opgemaakt. Het vleesch is vermoedelijk afkomstig vftn 16 17 frau duleus geslachte paarden. Het vleesch verkeerde in goeden staat en is voor waardelijk goedgekeurd* Tussohen Duitschland en Rusland la Zondag de oorlog uitgebroken Fransch Somaliland door Wavell met blokkade bedreigd Vermindering der werkloosheid door werkverschaffing en af vloeiing naar elders Rooiverbod van de vroege aard appelen is thans opgeheven Psychotechnisch onderzoek van 24 leerlingen der R.H.B.S. Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 22.06. Morgen (Dinsdag) zon op 5.18. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 5.28, onder 21.27. Nieuwe maan Dinsdag 24 Juni. Eerste kwartier Woensdag 2 Juli. Volle maan Dinsdag 8 Juli. Verplichte inlevering van metalen De federatie ter behartiging v.a|n> dö belangen van den handel in gouden en zilveren werken verzoekt ons te willen anededeelen, dat de directie van heit rijksbureau voor noin ferro metalen haar heeft medegedeeld, dat doublé sieraden ©n verzilverd© sieraden! buiten den in- leveringsplïcht vallen. Ditzelfde geldt voor roestvrij staal (Zil- meta e.d.) en verzilverde zinken voor werpen. Past op voor hooibroei Elk jaar opnieuw gaan tengevolge van brand door hooibroei aanzienlijke kapita len voor de gemeenschap verloren. Ieder weet, dat hooi broeit en dat lichte broei noodzakelijk is voor een goede kwaliteit, maar zware broei, waar door brandgevaar ontstaat, behoeft bij een kundigen en voorzichtigen landbou wer niet voor te komen, een hooge uit zondering daargelaten. Enkele practische wenken, om zooveel mogelijk brand door hooibroei te voor komen, mogen hier volgen: Landbouwers, zorgt er voor, dat uw hooi vooral goed .droog in den berg komt; zet, indien eenigszins mogelijk, het eerste hooi aan een klamp en tas het hooi geleidelijk op. Stelt u ten minste "éénmaal per dag op de hoogte van den toestand van het hooi. Komt de geur of kleur u verdacht voor of wordt het hooi-ijzer in het hooi te warm, waarschuwt dan onmiddellijk de verzekeringsmij. Zij zal u dan, met het oog op de te nemen maatregelen, ten spoedigste raad geven. Is er direct brandgevaar, dan is het waarschuwen van de plaatselijke brand weer natuurlijk noodzakelijk. De keukendeur opengelaten De familie Q. te Naarden was gaaiï fietsen en had de keukendeur niet op slot gedaan, daar er nog een huisgenoot verwacht Qjerd. Toen men om 6 uur thuis kwam, was op een der bovenkamers een kast open. Uit een geldkistje was een be drag yan f 950 aan bankpapier, eefiige gouden ringen en een gouden armband met brillanten tot een gezamenlijke waar de van f1000 gestolen. Vandaag is bij de politie hiervan aangifte gedaan. In het eerste communiqué van het Duitsch-Russische front wordt melding gemaakt v.an dern strijd in de bergen van de Bukowima en in de bergen aan 1 de Zwarte Zee. De stad Sebastopol (de Russische havenstad tn de Krim) is door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Het Duitsche luchtwapen heeft de aainvals, voorbereidingen van de Sovjetweermacht getroffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3