Goedkoop en doeltreffend „SUCCESJES" ADVERTENTIES Firma Piet Ochtman Adverteer! in dit Blad. RUST ROEST Aankondiging Vulpenhouders Abonneert U op dit Blad Cebuco's Couranten-Catalogus SUCCESJES per „Koophandel" WIH A. BAKTEN, Wachtmeester der Marechaussee, en WILLY A. BEZEN BERG, hebben de eer U kennis te geven ren hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Dinsdag 1 Juli a.s. te Goes. Goes, 3 Juni 1941. MiddelburgBohestraat 42. Toekomstig adres: Molenvlietsohestraat 50, Tholen. Dank aan allen die blijken van belangstelling gaven bij ome 25-jarige •ohtvereeniging. Kerkwerve, 10 Juni 1941. J. A. v. d. BOUT. L. v. d. BOUT—Blom. Boekhandel Opplakvellen voor distributiebonnen 30 ot per 100 Loonstaten (oarton)3 ot Etui's voor losse bonnen Zilverbon-etui's, zeer gemakkelijk 15 ot Stamkaart-etui's met oellophaan venster 10 ot Identiteits.etui'8 met oellophaan 10 ot Etui's (voor de nieuwe persoons bewijzen in papier, linnen en kunstledervanaf 15 ot Mooie, overxiohtelijke landkaarten van Europa, groot formaat 60 ot Deze week beginnen de oefeningen op de gewone uren! Ook Zaterdagmid dag in de zaal der R.H.B.S. H«t BESTBOR v.n dtn GOUWE- VEER- EN ZELKEPOLDER; Gelet op het Algemeen Reglement voor de Polders of Waterschappen in Zeeland Doet te weten 1°. dat op Vrydag 20 Juni 1941, des voormiddags te 11 ure te Zierikxee in het //Huis van Nassau" Vergadering van Stembevoegde Ingelanden i.l gehouden worden; 2°. dat van heden af voor eigenaren van gronden in den Polder bij den Ontvanger-Griffier zal ter inzage liggen de rekening over het dienst jaar 1940/41 en de Begrooting met Memorie van Toelichting voor het dienstjaar 1941/42. Tegen betaling der kosten zijn voor genoemde eigenaren afschriften verkrijgbaar. Zierikzee, den 10 Juni 1941. Het Polderbestuur voornoemd, J. KOOPMAN, Dijkgraaf. A. v. d. HOUTEN J. Jz., Ontv.-Griffier Nog ruim voorhandent I met 14 karaats gouden pen in versohillende merken en prijzen Talens' Vulpenlnkt Elite flacon 72 oent Glmborn's Vulpenlnkt Langhals flacon 80 oent De Terry Penvuller, zuinig en zindelijk in het gebruik, zeer praotisoh f 2,75 Boekhandel Firma Piet Ochtman Officieele publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Rooiverbod vroege aardappelen Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat bij besluit van den Secretaris- Generaal van het Depar tement van Landbouw en Vissoherij het rooien van aardappelen tot nader order verboden is. Aan de Nederlandsohe Groenten- en Fruitoentiale ia daarbij de be voegdheid verleend den datum te bepalen met ingang waarvan aard appelen geteeld op tuinbouwteelt- vergunning mogen worden gerooid. Deze datum zal zoowel per pers bericht als per oiroulaire aan de veilingen worden bekend gemaakt. 7 Juni 1941. is een advertentie in de rubriek in de nummers van Maandag - Dinsdag - Woensdag - Donderdag Ditgare April 1941 Een losbladige catalogus van de vol ledige advertentie-tarieven en contract voorwaarden van de geheele Neder- landscbe Dagbladpers uiterst overzichtelijk door uniforme rangschikking van tarieven en andere gegevens blijvend van waarde, ook bjj verande ring van tarieven. Verkrijgbaar ad f 4.25 (storting op postrekening No. 1539 van den penningmeester der Neder landsohe Dagbladpers - Amsterdam) Moeilfjkhedcn met Boekhouding Belasting of andere zaken f Wend tot A. VERMAAT'e Administratie en Belastingbureau, 't Vrije, Ziee, Van 1-4 regels f 0,70 Eiken Woensdag en Zaterdag, 1 our n.m., vertrekt de Koophaodal van de Aelbreohtskade 92 te Rotterdam naar Zierikzee. Te koop Beste Biggen en Loopvarkens. T. PRIEMUS, Soharendijke. 3] Wei-Osjes te koop, bij JOH. DE WITTE, Elker.ee. U vergeet tooh zeker niet bij het be stellen Uwer goederen te vermelden Te koopEen l-sobaars Melotte- ploeg N.O., een Melotte eenp. ploeg. Gevraagd een 6-persoons Brik. M. MOL, tel. 42, Stavenisse. Binnenkort in lossingDRAINEERBU1ZEH aan de Tramhalte Zonnemaire. Vroege be stelling is thans gewenscht. Aanbevelend, J. C. GELUK. Juist nu worden vele risico's ver zekerd. Krachtige Mij, alle verz., vraagt nog aanfge Agenten. Br. no. 8, Bureau v. d. Blad. Nei Kosthuis aangeboden, billijke prija. Brieven ouder No. 9, v. d. Brock's Adv.-Bur., Kraanplein. Afdeetfng IL Ze klasse DES I—RODA II 2—i DES I—RODA II 2-1 In een in vlug tempo gespeelde wedstrijd heeit DEB op eigen terrein van RODA IJ met 2-1 gewonnen en daardoor twee punten binnengehaald. Hoewel het combinatiespel van het RODA team meestal fraaier was dan dat van het DES twaalftal, waar het goed plaatsen van de bal vaak veel te wensohen overliet, kan tooh niet gezegd wordeu, dat DES onver diend gewonnen heeft. Elk der twaalftallen heeft flink partij gegeven. Wanneer mettertijd DES RODA op eigen terrein bezoekt, waoht het in elk geval een zware wedstrijd, waarbij RODA ongetwijfeld de beste kansen heeft. Strandvogals I Rapida I 0—10 Voor de rust, toen de overmacht der gasten nog niet zoo groot was, was het voor de vele toeschouwers een aantrekke lijke wedstrijd. De verdediging der Vogels, waarin vooral Evertse en v. d. Werf goed partij gaven, bezweek eerst na 25 minuten voor een schot van Jac. Steur (01), waarna M. Hanse even later er 0—2 van maakte. De volgende Rapide-aanval wist voor de rust niet meer te scoren. Ook na de thee kon de thuisclub de eerste 10 minuten stand houden, daar het schieten nu niet de sterkste zijde was der gasten. Dan is het evenwel gedaan met de Strandvogels en na 17 minuten hebben van Dalsen o.s. de stand op 0—4 gebracht. In het laatste half uur scoorden de gasten nog zesmaal. Wel dachten we de thuisclub 1 minuut voor het einde nog te zien scoren, dooh de goed door Telle in geschoten bal huppelde over de mand. Eindstand 010. De Strandrogels bewezen in hun eerste wedBtrijd goede verliezers te zijn en een goede wedstrijd-mentaliteit te bezitten. Uit sportief oogpunt een geslaagde wedstrijd. Geen wanklank werd vernomen en ook de organisatie bleek tot op heden in de vereeniging Strandvogels perfect, niettegen staande de vele andersluidende geruchten, die alle op dwaasheid berusten. Het programma voor a.s. Zaterdag 14 Juni luiat Afdeeling L le klasse. Serooskerke: Velooitaa I—Strandvogels I (half negen) 2e klasse. RenesseStrandvogels IIZwaluwen II (9 uur) Burgh: Rapide IIVelooitas II (9 uur) 'Afdeeling IL le klassé. Brouwersharen R.O.D.A, IRust Roest I (kwart voor 9) 2e klasse. Nieuwerkerk: D.S.8. IID.E.S. I (9 uur) VOETBAL'. - Schouwsche competitie. Het programma voor Zondag 15 Juni luidt Afdeeling II. Noordgoowe: Noordgouwe IIRenesse II (15 uur) Zonnemaire: Zonnemaire II—Burgh II (15 uur) Zierikzee: I.V.O. II—Zwaluwen I (15 uur) Noordwelle: Dosko I—Zierikzee II (15 uur) LÜCHTYAART Ervaringen van een Clipperpassagier Elk oogenblik lezen we nn van de Clipper tus8ohen de Vereenigde Staten en Lissabon bij aankomst of vertrek van be langrijke personen nit of naar Amerika. Voor hen moeten de andere passagiers wijken. Het is mede wegens kostbare stukken, die aldus vervoerd worden, vóór particulieren heel moeilijk er een plaats te vinden. Een medewerker van Das Reioh vertelt, dat het aantal zetels tot beneden de helft, met vredestijd vergeleken, is ingekrompen. Het eigen gewicht moest men verlagen om het vrachtvolumen te kunnen opvoeren. Elk gram moet er tegen goud worden op gewogen. Voor een enkel Zondagsblad van de New York Times, langs dezen weg aangebracht, moet 30 tot 40 dollar worden neergeteld. Er wordt bijna nitsluitend Engelsoh gesproken. Ook reizen vele koe riers mee, die ervoor zorgen dat hun va liezen zoo weinig rpogelijk wegen. De meeste passagiers blijven maar een enkelen naoht in Portugal, ze hebben haast. De Lufthansa zorgt voor de heele post voor Europa in de luchthaven van Cabo Rnivo. Ook die naar Engeland wordt hier in andere toestellen overgeladen. Een groot deel bestaat nit koerierszakken van het departement van buitenlandsohe zaken te Washington. Een Engelsohman moest eens ondervinden dat niet alles goud is wat er blinkt. De ongelukkige had weken moeten wachten alvorens van Londen uaar Lissabon te kunnen vliegen. Eindelijk met slechts drie passagiers aangekomen, zag hij de diplo matieke stukken uitladen. Wie sohetst zijn verbazing, zooals men vroeger zei, toen zoo'n zak barstte en er een livrei voor een bediende bij de ambassade te Madrid te voorschijn kwam DE WERELDPETROLEUMVOORZIENING De opstand in Irak heeft weder in sterke mate belangstelling gewekt voor de petroleumvoorziening van de groote mogendheden Ook in dezen oorlog sobijnen de Engel- sohen gemeend te hebbeD, dat het even zoo zou «gaan als in 1914/18 en dat zij den tegenstander vooral door de petroleum- blokkade en indireot door hun militaire aotie op de knieëo zouden kunnen brengen Buitendien had men aan de hand van fan tastische berekeningen uitgemaakt, dat de moderne oorlog zooveel petroleum zou ver slinden, dat bij daardoor alleen reeds on- mogelijk zou wordeu. Deze berekeningen zijn echter door Duitsohland gelogenstraft. Het heeft bijtijds gezorgd voor fabricage van synthetisohe benzine en een doelbe wuste voorraadspolitiek gevolgd; bovendien beeft het zioh van de Roemeensohe petro leum weten te verzekeren en betrekt het petroleum uit Rusland. Van beslissende beteekenis was voorts natuurlijk ook, dat het partiouliere ver bruik van benzine met één slag werd stopgezet een maatregel, die thans over bijna de geheele wereld wordt toegepast. Amerika is en blijft ontegenzeggelijk de voornaamste leverancier van petroleum van de geheele wereld. Twee derden van de wereldproductie aan petroleum zijn af komstig uit de Vereenigde Staten. Amerika had gedaobt, in dezen oorlog een goeden slag te slaan met zijn petroleum dooh dit is anders uitgekomen. Integendeel de prijzen voor Gulf-Texas-petroleum zijn niet gestegen, dooh gedaald, doordien de uitvoer naar Europa geheel is gestaakt en die naar Engeland belangrijk verminderd. Eerst na het in werking treden van de paoht- en leen wet werd het mogelijk, dat Engeland weder meer petroleum uit Amerika invoerde. Hierbij verdient het opmerking, dat Engeland gewoon was (en is) petroleum in geraffiueerden staat in te voeren, om soheepsruimte te besparen. Japan en Frankrijk deden juist het tegen overgestelde om deviezen te sparen. Ook Zuid-Amerika voert in hoofdzaak geraffineerde petroleum uit. De voornaam ste raffinaderijen bevinden zioh op het Engelsohe eiland Trinidad enopCura9Uo In deze laatste wordt bijna de geheele Venezolaansohe produotie geraffineerd; en aangezien deze Nederlandsohe eilanden en raffinaderijen door de Engelsohen zijn bezet, gaat ook geheele produotie vandaar voorzoover mogelijk naar Groot- Brittannië. Dit is heel wat, want Venu- z u e 1 a is na de V.S. de grootste petroleum- produoent ter wereld. Het is echter geheel afhankelijk van de Britsohe raffinaderijen. Daarom kan het dan ook niet een zoo zelfbewuste nationale petrolenm-politiek volgen als de andere Zuid-Amerikaansohe staten en zooals Mexico. Zooali men weet heeft dit laatste land zioh enkele jaren geleden losgemaakt van het petro- leumkapitaal en de nationale petroleum- velden in beslag genomen. Deswege geboyoott, maakte het van de gelegenheid gebruik om zijn petroleum aan Duitsohland en Japan te verkoopen. Thans eohter is men het onder den druk der omstandigheden, met Amerika en Engeland eens geworden over de betaling van een schadeloosstelling. De opstand in Irak speelde een groote rol in de petroleumvoorziening speciaal van de Engelsohe vloot in de Middellandsohe Zee. Hier zal men eohter eerst den uitslag van den wapenstilstand moeten afwaohten, om te kunnen beoordeelen in hoeverre Mosoel zal kannen en willen doorgaan met levering. Roemenië, met zijn jaarlijksohe prodnotie van ongeveer 5 millioen ton, vormde eveneens een begeerlijk bezit. De meeste maatsohappijen in dit land, die zioh bezig hielden met de exploitatie van petroleumveiden, waren direot of indirect in Britsohe handen. Het is Dnitsohland eohter gelukt, hierop ten slotte de hand te leggen. Iran levert zijn aanzienlijke petroleum- produotie bijna uitsluitend aan Engeland, dat deze vloeistof voornamelijk naar den Indiaohen Ooaaan dirigeert. In het eigen lijke brandpunt van Engeland in 't Verre Oosten, in Singapore en in den driehoek Hongkong - Singapore - Port Darwin blijft Groot-Brittannië in hoofdzaak aangewezen op de petroleum van Nederlandsoh Indië. Hierop reflecteert evenwel ook Japan in hooge mate. Tot dusverre had Japan zioh voor het grootste deel van zijn behoefte aan petroleum in Amerika gedekt; dooh bij de eerste oorlogssymptomen wordt deze bron natuurlijk afgesneden. De uitvoer van benzine voor vliegtuigen uit Amerika naar Japan is reeds verboden. Japan heeft derhalve al zijn hoop gevestigd op Neder landsoh Indië. Over deze aangelegenheid zijn onderhandelingen gaande, welke eohter niet zeer sohijnen te vlotten. FINANTIEEL NIEUWS De nieuwe Inkomstenbelasting en levensverzekering Het jongste nummer ven De Verseke- ringsbode, het offioieele orgaan van de Nederlandsohe Vereeniging ter bevordering van het Levens-verzekeringwexen, bevat een overzicht van de hoofdzaken uit de nieuwe inkomstenbelasting, van speciaal belang voor de levensverzekening. Volgens het besluit van den secretaris generaal van het departement van fioan- oiën betreffende de inkomstenbelasting (Verordening 105, uitgegeven 31 Mei '41), mogen van het inkomen worden afge trokken: premiën (inol. koopsommen) voor lijfrenten (uitgestelde lijfrenten, we duwen- en weezenpensioenen) op het leven van den belastingplichtige zelf; premiën voor lijfrenten aan bloed- en aanverwanten in reohte linie en in den tweeden graad der zijdlinie zijn voor aftrek vatbaar in dien zij de tegenwaarde voor een prestatie vormen, terwijl premiën strekkende tot onderhoud van de eohtgenoote slechts mogen worden afgetrokken indien zij dnur- zaam gescheiden van den echtgenoot leeft. Afgetrokken mag wordenf 600 voor gehuwden; f 1200 voor gehuwden zonder kinderen, ongehuwden die ouder dan 65 jaar of gehuwd geweest zijn en ten minste 1 kind hebben; f 1500 voor gehuwden met 1 t/m. 3 kinderen; f 7800 voor ge huwden met meer dan 3 kinderen. Geen aitrek is toegestaan voor premiën van andere verzekeringen dan die van lijf renten. Uitgekeerde renten of pensioenen in welken vorm ook, dus óók b.v. op- voedings- en studie-renten, worden ten volle als iDkomen beschouwd en belast. Verplichte bijdragen voor pensioen" regelingen, door den werkgever in gesteld, worden niet als inkomen be- eohouwd en blijven dus buiten de belasting, ongeacht of de werkgever de geheele kosten betaalt, dan wel de werknemer verpliobt bijdraagt. Er moet in dit geval eohter een zuivere pensioenregeling bestaan, die alleen ten doel beeft verzorging bij invaliditeit en ouderdom van werknemers, hun weduwen en minderjarige kinderen, door pensioen (dus niet door kapitaaluitkeeriug). Dezs regeling komt overeen met die van het Besluit op de Loonbelasting 1940. Interessen begrepen in kapitaal-uitkee- ringen (afkoop en premie-restitutie hier onder begrepen) worden als inkomen beschouwd en dus belast. Het bedrag van de in de uitkeering begrepen interessen wordt als volgt berekend: bij verzeke ringen waarvoor premie betaald werd 0.75 pet. van het verzekerde kapitaal voor elk vol jaar gedurende hetwelk de ver zekering ca 1 Jan. 1941 heeft bestaan, dooh ten hoogste over 25 jaar; bij ver zekeringen waarvoor koopsom is betaald, wordt het percentage verdubbeld: het be draagt 1.5 pot. Indien eohter het verschil tnesohen de betaalde premiën (of koopsom) en de met 4 pot. eamengestelde interest opgerente betaalde premiën (of koopsom), minder is dan de volgens dit algemeene recept be rekende interessen, geldt dit lagere bedrag als inkomen. Dit aldus berekende bedrag wordt bij bet inkomen van het jaar, waarin de uitkeering valt, geteld en over dit aldas vermeerderde inkomen wordt volgens de gewone schaal belasting betaald. Op ver zoek kan eohter een speoiaal tarief worden toegepast, tot een percentage, gelijk aan dat, hetwelk over de andere inkomsten wordt betaald. Dat peroentage bedraagt intussohen niet minder dan 15, nooh meer dan 37.5. De belastingplichtige is degeec, die de uitkeering ontvangt. Niet belast zijn uitkeer in gen op volksverzekeringen, indien het verzekerde kapitaal niet hooger is dan f 200 evenmin op risicoverzekeringen tegen jaar premie (tijdelijke verzekering bij overlijden) die vóór bet 55e jaar afloopen en niet deel uitmaken van andere bij dezelfde mij. loo- pende verzekeringen. Indien de volle dnnr der premiebetaling 5 jaren of minder bedraagt, worden de betaalde premiën als koopsommen be schouwd; eveneens variabele premiën, als de hoogste der betaalde premiën meer be draagt dan het tienvoad van de laagste (dit laatste kan o.a. bij afbetaling van pre miën van belang zijn). Op verzekeringen genoten aandeel in de winst moet bij het inkomen worden opgeteld en is dns belast. De levensverzekering heeit dns alles te zamen genomen geen reden tot klagen, aldus oocoludeert de Verzekeringebode. De mogelijkheid tot het sluiten van alle vor men van eigen pensioen- en weduwenpen- sioenverzekeringen wordt door de nieuwe regeiing vergroot. Beurs van Amsterdam van Vrijdag 5 Juni STAATSLEENINGEN NEDERLAND V.K. L.K. Obl. i 100 1940 1 4 99»/. 99% Obl. f 500 1940 I 4 99% 99% Obl. f 1000 1940 I 4 100 100% Rtoep. f 100 1941 4 97% 971%, Rtoep. f 500 1941 4 97»/„ 97»%. Rtoep. 1000 1941 4 98gl 98%gt Grootboek f 1000 31/, 91 Gortif. T»n Inschr. 3 81% 81"/,, Grootboek f 1000 3 82 81% Obl. f 100 1936 3 92 Obl. f 500 1936 3 92% Obl. f 1000 1936 3 93% 93% Obl. f 100 1937 3 83% 83% Obl. i 500 1937 3 86 85% Obl. f 1000 1937 3 83%, 84 Obl.f 100(31/,)1938 3 87»% Obl.1 500 (3i/,) 1938 3 87%. Obl. f 1000 (31/,) 1938 3 88 88%, C.rtiOo.ten t 1000 21/, 69% 69% Grootboek f 1000 21/, 70 691 Vil PETROLEUM Bataalaohe Petr. Obi. 41/, 961/,, 96gl HYPOTHEEKBANKEN Dordtsohe Hypbk. 31/, 921/8gb 911/, Insulaire H (8 j.) 37, 94ya 95y4 ütreehtsohe 37, 92y4 927, Zeeuwsohe 37, 91 9iy8gb Zuid Holl. H. (v.u.) 37, 917, 9I*/4gb PREMIELEENINGEN Amsterdam '74 f 100 3 Amsterdam '74 f 1000 3 1307, Amsterdam '25 f 100 3 110 Amsterdam '33 f 100 3 104y,gb Witte Kruis 1888 777, 78 INDUSTRIEELEN v. d. Borgh J. 200 A 112 v. d. Bergh k J. 200 B De Gruyter A. p. A. 137gb De Gruyter B. p. w. A. 1508/, 149s/,gl Lever Bros k Unil. o.A, 1101/, 1107, Nederl. Ford Autom. A. 280 279 Nederl. Kabelfabr. o. A. 349 3487, Philips Gem. Bezit e. A. 198 194 SCHEEPVAART Java-Ohina-Japan L.o.A. 140 Ned. Seheepv. Unie o.A. 164 163 SUIKER Handeliver. A'dam e.A. 3947, 389 Java Cultuur Mij. e A. 2387, 232

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4