Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Inzending Advertentiën DINSDAG 10 JUNI 1941 OPOENOl ZIER1KZEESCHE COURANT DE INVAL IN SYRIË DE KERN ABONNEMENT 1797 - 1889 Prijs: in Zlerikzee f 1,60, elders 1 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp, 13 en 16 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. UitgaveN.V. de Zicrlkzeesche Nieuwsbode, Zitrlkiee Schuith. B 94, Tel. 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: M. J. Kosten, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14664 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents, inzending tot morgens 9.30 uur. MET VIJF AFZONDERLIJKE COLONNES ONDERNOMEN DE POLITIEKE ACHTERGROND VAN DEN STRIJD De militaire correspondent van de Exchange Telegraph bij de Brioche troe pen in Palestina meldt, dat de inval in Syrië door vjjf afzonderlijke colonnes i,s ondernomen. De eerste colonne, die wordt gesteund door sterke gomotori- seerde afdeelingen, dringt naar Beiroet op, de tweede valt uit Palestina aan in de richting van Damascus. Verder naar het Zuiden rukt een kleine afdeeling uit Transjordanië door de woestijn op!. Een andere colonne nadert van een ba sis in Irak langs de Eufraat. In bevoegde kringen te Londen ver luidt volgens Reuter, dat 'de Engelsche strijdkrachten in Syrië binnengerukt zijn te Derra aan de overzijde van de Sy- risch-Transjordaansche grens. Zij zijn ook binnengedrongen te Maripoen, ongeveer 60 km. ten Zuid-Oosten van Damascus en te Soer. Da Engalcchan trachtan Damascus ta baraikan Het Fransche ministerie van oorlog heeft Zondagavond om 22 uur 30 het volgende officieele communiqué uitgege ven over den Engelschen aanval op Syrië. Van Palestina en Transjordanië ko mende Britsche troepen en strijdkrach ten van de Gaulle hebben op 8 Juni des ochtends de Levantstaten (Syrië en den Libanon) aangevallen. Volgens de eerste berichten hebben sterke gemoto riseerde en pantsereenheden, gesteund door artillerie, de Syrische grens over schreden. Ze trachten op de naar Da mascus leidende wegen op te rukken. Onze troepen, van alle wapensoorten, die door den niet te kwalificeeren Britschen Gaullistischeii aanval niet verrast zijn, doen dapper hun plicht. De gevedtften duren voort. Een Britsche zeestrijdmacht, bestaan de uit een pantserschip, twee kruisers en vijf torpedobootjagers, die ten zuiden van Beiroet kruiste, heeft in de ochtend uren aan de Libaneesche kust een Con tingent betrekkelijk zwakke, met machine geweren bewapende strijdkrachten aan land gezet, welke zonder verwijl gevan gen genomen werden. Het luchtwapen van den tegenstander heeft zonder suc ces de vliegvelden van Damascus en Aleppo bestookt en dat van Rayak met machinegeweervuur beschoten. Da krijgsverrichtingen Benoist Méchin, de plaatsvervangende secretaris van Darlan, heeft den ver tegenwoordigers van - de Parijsche pers nog meegedeeld, dat aan beide oevers van het meer van Tiberias heftig is gevochten. Het lukte den Engelsehen het grensstation Deraa te nemen. In de ge vechten aan de kust hadden Fransche krachten de Engelschen bij Koenaitra op gehouden en den weg langs de kust onbegaanbaar gemaakt. Er werden o.a. zes Britsche pantserwagens vernield en Engelschen gevangen genomen. Voor Bei roet zijn een Engelsch slagschip, drie kruisers en andere lichte schepen ver schenen, maar volgens, tot dusver be schikbare berichten hadden ze de stad nog niet gebombardeerd. De door Ca- troux .uitgegeven „onafhankelijkheidsver klaring" heeft geen indruk gemaakt op de bevolking van Syrië of den Libanon). Duitsche vliegtuigen hadden het recht in GENERAAL DENZ de Fransche Hooge Commissaris van Syrië en Libanon, die het opperbevel van de Fransche troepen op zich heeft genomen. (Foto P.I.B.) een haven van een .onzijdig land 24 uur te blijven. De Fransche soldaten, die nu in Syrië vielen, sterven voor de grootheid van Frankrijk. De^olitieke achtergrond van de gebeurtenissen wordt in de Wil- helmstrasse zeer belangrijk geacht. Of schoon van bevoegde zijde is gezegd, dat na de duidelijke verklaringen van maar schalk Pétain en de maatrcgclon, die dnnr Frankrijk in Syrië Zijn genomen, een officieele oorlogsverklaring aan Engeland onwaarschijnlijk lijkt, zijn de gebeurtenis sen zoo belangrijk, dat men slechts van een volkomen breuk tusschen de vroegere bondgenooten kan spreken. Overigens, wordt de heele aangelegenheid een kwes tie tusschen Engeland en Frankrijk ge noemd. i Over de houding van Turkije is offi cieel nog niets bekend. Het is evenwel moeilijk aan te nemen, dat Inönü in de nieuwe gebeurtenissen een aanleiding zal vinden om van de houding, die Turkije heeft aangenomen, en die in de handha ving van een strikte neutraliteit bestaat, af te wijken. Uit de berichten uit Syrië, Turkije, Londen en Vichy kan men zich^ op het o ogenblik nog moeilijk een duidelijk beeld van de situatie vormen. Zoover men kan nagaan, is het volgende gebeurd „Zaterdag j.l. is te Jeruzalem een be spreking gehouden tusschen de gene raals Wavell en Wilson, de Gaulle en Catroux, waarin de laatste voorbereidin gen voor den aanval werden getroffen. Te drie uur 45 Zondagsmorgens hebben daarop de eerste troepen de grens van Sj/ié overschreden. Volgens het officieele communiqué uit Vichy zijn de Britsche strijdkrachten kort daarna in contact met de Fransche voor- popten gekomen. De Engelschen lopereeren van Ptleslina en van Transjordanië uit Omtrent de nauwkeurige opstelling der troepen is tot nu toe slechts zeer weinig bekend. Het doel van den opmarsch schijnt voorloopig te Zijn, om ondersteund door de Britsche vloot, Beiroet te bezet ten, jterwijl een andere colonne, die ten Oosten ven Dzjebel Droes met sterke gemotoriseerde eenheden de grens heeft overschreden, oprukt in de richting van Damascus. I Een zware storm, gepaard met ont zaglijken regenval, die het Japansche eiland Hokkaido drie dagen teisterde, heeft er niet alleen aanzienlijke schade aangericht, maaT ook reeds over de zes tig menschenlevens geëischt. Tengevolge van dijkbreuk is een dorp overstroomd, meer dan vijftig huizen werden door de watermassa's meegesleurd. Bovendien moeten talrijke visschersbooten met be manning verloren worden geacht. Naar Ofi meldt, heeft de Fransche am bassadeur te Madrid, Francois Piétrï, Zondag in de Britsche ambassade aldaar, aan Sir Samuel HoaTe een nota van de Fransche regeering over de schending van het Syrische gebied door Britsche strijdkrachten overhandigd. BOODSCHAP VAN PÉTAIN Aan de Franschen In den Levan VICHY, 8 Juni. (D.N.B) Op grond van de aanvallen, die hedenochtend ge pleegd zijn op Syrië en Libanon, heeft de Fransche staat9chef, maarschalk Pe- tain, de volgende boodschap, bestemd voor de Franschen in de Levant, aan den Hoogen Commissaris en opperbevel- hebber in Syrië, generaal Dentz, gericht: I Franschen van de Levant. De landen, waar gij leeft envoor welker welvaart gij sedert lange jaren hebt gewerkt, zijn thans het voorwerp van een niet te kwalificeeren aanval. Deze aanval wordt, evenals in Dakar, geleid door Franschen, die zich geschaard hebben achter de vanen van den opstand. Gesteund dootr de Britsche imperiale troepen, schrikken zij er niet voor terug het bloed te ver gieten van hun broeders, die de eenheid van het imperium en de Fransche sou- vereiniteit verdedigen. Tegenover de smart, die door dit feit veroorzaakt wordt, kan het vrije Frankrijk in alle stelligheid den trots plaatsen niet het eerst de wapens te'hebben opgeheven tegen zijn voormalige bondgenooten. Thans evenmin als in Mers-el-Kebir, in Dakar of in Sfax. Voor het geweld kwam de list. Sedert eenige dagen beweerde inderdaad de propaganda, die het voor wendsel smeedde voor den aanval, dat de Duitsche troepen in grooten getale in onze Levanthavens aan land gingen, dat Frankrijk ,op het punt stond Duitsch- land de gebieden uit te leveren, welker verdediging ,ons is toevertrouwd. Gij, die ter plaatse zijt, weet, dat alles onwaar is. Gij weet, dat de enkele vliegtuigen, die op deze gebieden een tusschenlan- ding hebben gemaakt, thans uit Syrië zijn vertrokken, met uitzondering van vijf of zes, die niet meer in staat zijn om te vliegen. Gij weet, dat er geen enkele Duitsche soldaat, noch in Syrië, noch in Libanon is. Gij Zijt dus het voorwerp Van een hoogBt ongerechtvaardigden aan val, waartegen ,ons geweten in opstand komt. Eerst thans wordt de Fransche souvereiniteit in Libanon voor de eerste maal gedreigd. Dat kunt gij van mij' gelooven. üwe Hooge Commissaris heeft het u ook reeds tweemaal gezégd. Ik herhaal het voor u Gij' strijdt voor een rechtvaardige zaak, voor de zaak van de onaantastbaarheid van de gebieden, die de geschiedenis aan het vaderland heeft toevertrouwd. Gij zult ze weten te' ver dedigen. Mijn wenschen en die van ge heel Frankrijk begeleiden u. (w.g.) PHILIPPE PETAIN DuUseli wccrniachcijLcrkEit Bommen op Noord-Schotland Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekejod': Een onderzeeër onder bevol van ka pitein-luitenant Hassler heeft 21.250 brt. tot zinkejni gebracht. Daarmted® heeft dit schip bij! deZe onderneming in totaal 7 vaartuigen mlet 42.641 brt. veilnietigd. Het luchtwapen heeft ijm den afgeloo- pen |nacht aan de Westkust van Schot land drie gewapende vijandelijke koop vaarders v|an te zamJejn 21,000 brt. tot) zinken gebracht. Twee andere gropite schepen werdOni in 'de Schotsche wate ren' ie!ni op' den Atlantisdhem Oceaan be schadigd. Een gevechtsvliegtuig verniel de aan de Oostkust van Engeland een vijandelijk patrouillevaartuig door bom- voltreffers. In Noord-Afrika heeft Duitsch-Italiaan- sche artillerie Britsche schepen in de haven van Tpibroek doeltreffend onder vuur genomen. Het Duitsche luchtwapen viel met succes vijiandelijke artilleriestel lingen en colonnes vrachtauto's aan,1, Overdag noch des nachts heeft de vij!- and gevechtshandelingen verricht boven Duitsch gebied. Alexandria uit de lucht bestookt Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Duikbooten hebben vijandelijke koop vaarders met een gezamenlijken inhoud van 31500 b.r.t. tot zinken gebracht. For maties van het Duitsche luchtwapen heb ben in den nacht van 7 op 8 Juni een nieuwen bijzonder suocesvollen aanval op het Britsche vlootsteunpunt Alexandria Verscheidene zware bomtreffers werden, ondanks den hevigen afweer, op haven installaties en marinedepots geplaatst. In voor den oorlog belangrijke installaties ontstonden groote branden. In de Brit sche wateren hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht twee koopvaar ders met 7000 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht en de haveninstallaties voor de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland ge bombardeerd. Overdag heeft een ge vechtsvliegtuig een opslagplaats van grondstoffen in Zuid-Engeland succesvol met verscheidene bommen bestookt. In Noord-Afrika werden opnieuw Britsche geschutstellingen voor Tobroek met artillerie bestookt. Door formaties Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegers werden versterkingswerken en luchtdoel batterijen bij Tobroek met goede uitwer king aangevallen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijd krachten West-Duitschland aangevallen Onder de burgerbevolking vielen 'eenige dooden en verscheidene gewonden. Mi litaire of oorlogseconomische schade werd niet aangericht. Branden in verscheidene Men wordt er nogmaals aan herinnerd, dat nè 9.30 uur op den dag van uitgaaf geen enkele advertentie meer kan worden aangenomen. Alléén familieberichten kunnen iets later worden ingezonden. De Directeur. woonhuizen konden snel gebluscht wor den In de periode van 4—8 Juni verloor de vijand 10 vliegtuigen. Hiervan werden 8 in luchtgevechten eni 2 door patrouille vaartuigen neergeschoten. In dezelfde pe riode gingen 9 eigen vliegtuigen ver loren. Luitenant-kapitein Heinrieh Liebe en luitenant-ter-zee eerste klasse Endrass hebben als vierde en vijfde duikbootcom mandant ieder meer dan 200.000 ton scheepsruim te tot zinken gebracht. In de gevechten rondom Kreta heb ben zich de onder bevel van majoor Koch, kapitein Altmann en eerste-luite- nant Genz staande afdeelingen valscherm jagers door dapperheid en heldenmoed bijzonder onderscheiden. De onder be vel van generaal-majoor Meindl, kolonel Brauqr, kolonel Ramke en kolonel Sturm staande afdeelingen valschermjagers heb ben in hardnekkige gevechten de grond slagen gelegd voor de verovering yan Kreta. Italiaanschweermachtsbericht Luchtaanvallen op Tobroek Het 368e Italiaansche weermiachtsbe- riicht luidt als volgt: Tm. .H-oin. macht hebben onze vliegtuigen luchtbases op Malta genoan- bardeerd. In Noiord.Afrika valt te land' niets te melden. Die luchtmacht hOeft herbaalde; malen, im den nacht van Vrijdag op llZaterdag en ook Zondag, de batterijen en militaire installaties van d® verster king 'Tobroek getr,offe|n, waajndopr brand; en ver|nieling®n werden vjerporzaakt. In de omgeving va)n Siwa w®rd,en gemo toriseerd© Britsch® strijdmiddelen giebom. bardeend. Vijiandelijke vliegtuigen' ded®n aanvallen op Benghazi en DOrna. In Oost-Afrika wordt de slag in het het gebied van Galla, fijn SidamOi voort gezet In het gebied van' Gondar wees het garnizoen van Wojsjefit opmi®u,w een eisch om! zich over te geven van de band en bracht dien vijand na stout moedige uitvallen gevoelige verliezen toej Het weermachtsbericht 369 luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft onze ar tillerie treffers geplaatst op twee sche pen die de haven van Tobroek binnen voeren. Het luchtwapen plaatste treffers op opslagplaatsen en stellingen voor To broek. Vijandelijke auto's werden door treffers van onze vliegtuigen vernield. De vijand heeft aanvallen gedaan op Benghasi, Derna en Tripolis. In O o s t- Afrika duren de verbitterde gevechten in het gebied van Galla en Sidamovoort. In het gebied van Gondar hevige bedrij vigheid der vijandelijke artillerie, die door onze artillerie doeltreffend werd bestreden. De Zuid-Afrikaansche premier Smuts, die onlangs tot Britsche veldmaarschalk is benoemd, zal wellicht tot opperbevel hebber van alle Britsche operaties in Afrika worden benoemd naar de New York Sun uit Londen meldt. Het Brit sche blad News Review merkt op, dat de mogelijkheid van een benoeming van Smuts tot Afrikaansch opperbevelhebber niet zou beteekenen dat generaal Wavell- van zijn ambt wordt ontheven, doch ge richt is op meer -coördinatie van de Britsche operaties in de Middellanclsche Ter gelegenheid van den verjaardag van Italië's deelneming aan den oorlog wordt van officieele zijde te Rome een overzicht gegeven van de operaties der Italiaansche weermacht te land, ter zee en in de lucht, waaruit blijkt dat het Italiaansche luchtwapen van 10 Juni 1940 tot heden 1439 vijandelijke vliegtuigen heeft neergeschoten. De verliezen van het Italiaansche luchtwapen bedroegen in deze periode 232 toestellen. De verhou ding bedroeg di*s( 1 op 6 ten- gunste van Ltalië. - 3 De inval in Syrië een aangelegen heid tusschen Engeland en Frankrijk Petain rioht zich tot de Franschen in het midden-Oosten. Het stoffelijk overschot van Wilhelm II te Doorn bijgezet De oogstverwaohtingen voor land- en tuinbouw in Zeeland gunstig Dubbel rantsoen suiker met het oog op den inmaak Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag) gaat -de zon om 22.01 uur onder. Morgen (Woensdag) komt zjj op om 5 uur 18. Tusscüen zonsondergang cn zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 7.40, onder 28.83. Laatste kwartier Maandag 16 Juni. Nieuwe maan Dinsdag 24 Juni. Eerste kwartier Woensdag 2 Juli. AMERIKA EN DE FRANSCHE EILANDEN IN WEST-INDIË Een overeenkomst De Amerikaansche staatssecretaris Cor- dell Huil, heeft betreffende de Amerikaan sche houding ten aanzien van -de eilanden Martinique en Guadeloupe in West-Indië een verklaring afgelegd. Hij opende het perspectief, dat oorlogsschepen en vlieg tuigen der Vereenig-de Staten dagelijks bij deze eilanden zouden patrouilleeren. De Fransche officieele instanties zouden zich verplicht hebben geen goud van daar te verzenden zonder de Ver. Staten er van in kennis te stellen. Deze maatregelen zijn opgenomen hl een overeenkomst tusschen de Ver. Sta ten en admiraal Robert, -den Franschen hoogen-commissaris voor de Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond. Admiraal Robert staat er borg voor, dat de Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond zich zuil-en onthouden van iedere activiteit, die de Amerikaansche belan gen zou kunnen benadeel-en. De Ver. Staten zijn bereid den Fran schen eilanden verlof te geven levensmid delen en belangrijke xavitailleeringsmate- rialen te koopen op voorwaarde, -dat zij niet naar Frankrijk of Fransch Noord Afrika worden doorgezonden. Een be paald bedrag van de thans bevroren Fransche fondsen zal worden vrijgelaten voor den aankoop van levensmiddelen voor de eilanden. „Wij hebben zeer veel van u noodig", verklaarde de Britsche minister Lord Beaverbrook in een radiorede tot de Dominions. „Wij hebben tanks, schepen en vliegtuigen noodig en al wat voor het front noodzakelijk is. Maar wij heb ben nog meer noodig, namelijk -geld en manschappen. Wij hebben thans meer soldaten noodig dan een jaar geleden. Voor de menschen in Engeland is -de leus: overwinnen of sterven. Terugkeer is niet mogelijk. Wij wachten op de sche pen en wij zijn overtuigd, -dat de Domini ons alles zullen doen wat in hun ver mogen ligt". (DNB) j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1