NIEUWSBODE DINSDAG 27 MEI 1941 OPGENOl ZIERIK2EE5CHE COURANT DE KERN ABONNEMENT i 1797 - 1889 Prijs: in Zlerikzee f 1,60, elders 1 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. UitgareN. V. d« Zlerlkzeeache Nico wabode, Zierikcee, Schultb. B 94, Tel. 32 Poatglro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Red.; M. J. Kosten, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14653 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc ces]» op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9.30 uur. DUITSCHLAND EN AMERIKA Verscherping der verhouding Politieke kringen te Berlijn noemenden ondergang van den Brit9chen slagkruiser „Hood" een „koude douche voor Roose velt" en men spreekt de verwachting uit, dat zulke feiten hun invloed zullen doen geiden op de openbare meaning in de Vereenigde Staten. Ongetwijfeld zullen Roosevelt's tegenstanders, zooals Wheeler, Kennedy en Lindbergh het ver lies van de „Hood" uitbuiten, maar toch heeft men te Berlijn niet veel hoop op den invloed der isolationisten in de Ver eenigde Er wijziging in de Duitsche houdi^^^^^Lp de Vereenigde Staten te schrijft S.P.T., en deze wijzigi^QPP^it vooral in een dreigen der toon van de pers. Terwijl tot nu toe voortdurend een beroep op het ge zonde verstand van het Amerikaansche volk is gedaan, begint thans langzamer hand de overtuiging post te vatten, dat de Vereenigde Staten den oorlog niet willen vermijden. Men begint nu te zeg gen „Als Amerika wil komen, laat het dan maar komen". De aanmerkelijke verscherping van den toon der bladen tegenover de regeering van Roosevelt uit zich vooral in artikelen, waarin dagelijks in scherpe bewoordingen de uitlatingen van Amerikaansche staats lieden worden beantwoord. Het belang rijkst is hierbij wel het bericht van Za terdag geweest, waarin over de Jood- 9che afstamming van president Roosevelt wordt gesproken en waarin wordt ge zegd, dat er verscheidene Joden onder zijn voorouders en die van zijn vrouw bevinden. Dat de „Völkische Beobachter" aan dit bericht een belangrijke plaats heeft ingeruimd, bewijst, dat de vijan dige stemming en de verbittering in Duitschland tegen den Amerikaansehen president toenemen, hetgeen nog meer opvalt, omdat de Duitsche pers tot dus ver tegenover de Ver. Staten een opmer kelijke terughoudendheid aan den dag heeft gelegd, terwijl eenige dagen ge leden nog in de Wilhelmstrasse werd verklaard: „Wij hebben geduld en wij laten ons door Amerika niet provoceeren" Admiraal Raader's interview Wat dit laatste punt betreft, hangt de wijziging in de Duitsche houding waar schijnlijk ook samen met Matsoeoka's ver klaring van eenige dagen geleden, dat convooieering oorlog beteekent. Het in terview, dat admiraal Raeder aan den Berlijnschen vertegenwoordiger van Do mei toestond, wordt in Berlijnsche krin gen als een aanvulling van de verklaring van den Japanschen minister van buiten- landsche Zaken' beschouwd. In bevoegde kringen in de Wilhelmstrasse wordt net interview een nauwkeurige omschrijving genoemd van hetgeen Hitier heeft ge zegd. Admiraal Raeder heeft op ondub belzinnige wijze te kennen gegeven, dat het convooieeren van oorlogsmateriaal naar Engeland door Amerikaansche oor logsschepen een oorlogshandeling is en een geprovoceerd en aanval op Duitsch land. Men beschouwt in de Wilhelm strasse de uiteenzetting van admiraal Raeder als het antwoord op alle vraag stukken, die tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten "moeilijkheden kunnen opleveren. Men wijst er voorts op, dat men in Amerikaansche politieke kringen deze duidelijke taal heeft verstaan en dat vergissingen thans uitgesloten zijn. Dat de officieele standpunten van Duitschland en Japan juist nog voor de rede van Roosevelt warden gepubliceerJ, waarbij wordt aangenomen, dat de Pre sident der Vereenigde Staten groote be slissingen zal aankondigen, heeft een duidelijke beteekenis. Men twijfelt echter in politieke kringen te Berlijn, of Roo sevelt wel rekening zal houden met deze wa arschuwin gen LAVAL BEPLEIT SAMEN WERKING MET DUITSCHLAND E«n waarschuwing aan Amarika Pierre Laval heeft zich in een inter view met den correspondent van United Press te Parijs principieel uitgelaten over de Fransche politie en de bedreigingen der Vereenigde Staten tegen Frankrijks koloniale rijk Aan een maaltijd ter eere van de 25-jarige loopbaan als journa list van Jean Luchaire, den directeur van het blad „Les nouveaux temps", las Laval aan het adres der Vereenigde Staten gerichte uiteenzettingen voor. In Fransche kringen wordt hieraan, aldus DNB uit Parijs, de grootste beteekenis gehecht, daar het hier het eerste open baar gemaakte standpunt van Laval na zijn aftreden betreft. Hij begon met te zeggen, dat de voor naamste zorg van Frankrijk het behoud van zijn imperium is. De Vereenigde Staten moeten toegeven, dat ze Frank rijk tijdens den oorlog niet geholpen hebben en zoodoende hun deel in de verantwoordelijkheid voor het ongeluk van Frankrijk dragen. Volgens een be richt van United Press koestert de re geering der Vereenigde Staten plannen tegen Fransche bezittingen in de An tillen en tegen Dakar. Over de redenen en de rechtvaardiging van een derge lijke actie mag men van eerlijke man nen, die de waarheid mi-et vreezen, een verklaring verlangen. Laval zei, dat de tegenwoordige span ning tusschen Frankrijk en de Vereen,. Staten op ernstige misverstanden be rust. Hij herinnerde eraan, dat de pre sident van de Vereenigde Staten na de ontmoeting van Montoire in een tot maarschalk Pétain, het staatshoofd, ge richte boodschap, de houding van Frank rijk heeft gecritiseerd. Vervolgens las hij de destijds door hem uit naam van maarschalk Pétain aan Washington toe gezonden nota van antwoord, waarin wordt gezegd, dat de Fransche regee- ring altijd onafhankelijk is opgetreden! Elders in de nota wordt gezegd: „an derzijds heeft Engeland tegen Frankrijk en zijn regeering een houding aange nomen, welke het Fransche volk niet kan toelaten". „Het erbarmelijke voorbeeld van mijn land geeft mij thans het recht, zoo ver volgde Laval, tot het Amerikaansche volk te zeggen: alvorens ge u blinde lings in een groot avontuur stort, denkt na over het lot van een bevriend land, •dat in September 1939 in een oorlog werd gesleurd, welke van het eerste oogenblik af verloren was. Het vaak genoemde argument der Vereenigde Sta ten, dat zij aan den oorlog wilden deel nemen om Frankrijk te bevrijden, wees Laval van de hand met de woorden, dat dit indrujscht tegen de levensbe langen van Frankrijk. Met een sterk hart en slechts gedragen door de liefde voor mijn vaderland, ben ik na den wapen stilstand de onderhandelingen met Duitschland begonnen. Geenenkel oogen blik, met geen gebaar of voorstel, heb ben de Duitschers een houding aange nomen, welke mijn trots als Franschman heeft gekwetst". DE TOESTAND OP KRETA Britfch* stollingen doorbroken De Grieksche Koning heeft Kreta verlaten Het DNB meldt "uit Berlijn: Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben de Duitsche strijdkrachten op Kreta een krachtigen aanval ondernomen en de Britsche stellingen doorbroken, nadat die hevig door de luchtmacht ge bombardeerd waren. De aanvalsacties van Duitsche troepen op Kreta worden doeltreffend gesteund door nieuw aangekomen gevechtsafdee- lingen Op verscheidene plaatsen zijn de laatste dagen nieuwe eenheden geland, die zich reeds vereenigd hebben en in gesloten formaties optreden tegen de Britsche haarden van tegenstand. Op j trategisch belangrijke punten hebben de voorhoedetroepen van de parachutisten den weg voor den opmarsch vrijgemaakt, zoodat de landingstroepen zich strijdend, een weg konden banen van het Weiste- lijk deel van het eiland naar het overige gebied. Naar United Press uit Londen meldt, bouwen de Britsche troepen nieuwe stel- iingen op Cyprus, daar zij deze nood zakelijk achten, als Kreta door de Duit- schers ingenomen mocht worden. j De Londensche berichtendienst meldt, dat twee Britsche officieren, die den Griekschen koning op zijn vlucht van Kreta naar Egypte vergezelden, hebben medegedeeld, hoe zwermen Duitsche val schermjagers in de onmiddellijke nabij heid der verblijfplaats van koning George landden. De koning vluchtte in het ge bergte. In het nachtleger van een hert heeft hij toen overnacht. Den volgenden dag ging hij te voet naar de ku>st, waar hij zich inscheepte, nadat de leden van het Britsche gezantschap zich bij hem hadden gevoegd. In een procla matie aan de bevolking van Kreta heeft de koning medegedeeld, dat hij „het eiland moest verlaten om de oorlogs handelingen niet te hinderen". Duilsch weermachtsbericht D« strijd op on om Krota Het opperbevel van de weermacht maakte iondag bekend Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen, Zijn, zo^als needs -n een extra-ber.cht is medegedeeld, sedert den vroiegen ochtend van den 20en Me* op het eiland Kreta in gevecht m'et deelen van het Britsche leger. In een) dapperen aanval van de lucht uit ver overden Zij1, gesteuind dopir formaties jachtvliegtuigen, jaditkruisers, gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers de tactisch belangrijke punten van 'teiland. Na verdere versterking door formaties van het leger zijjn de Duitsche tropen op den grond tot den aanval overge gaan. Het Westelijk 'deel van het eil'and is reeds hecht in Duitsche i anden. DO ge vechtshandelingen, waarbij de valscherm jagers, de uit de lucht gelande troepen en formaties van het legsr samenwer ken. verloiopen verder vpdg&ns het vast- gestelde plan. Het Duitsche luchtwapem verijdelde de poging van de Britsche vlopt pm.' in de beslissing pm Kreta in te grijpen, verdreef haar uit het zeegebied ten N. van Kreta, vernietigde en beschadigde een groot aantal vijandelijke oorlogs schepen ©it veroverde de heerschappij in de lucht boven het geheel© gevecfyts- gebied. Italiaajnsdhe zee- dn luchtstrijd krachten hebben in nauwe samenwerking met de Duitsche strijdkrachten sedert dem 20em Mei aan de gevechten om Kreta deelgenomen en hebben in de tot dus ver behaalde successen een groot aan deel. Zaterdag heeft ïjt Duitsche luchtwai- pen wederom met grooit succes in den strijd om het eiland: Kr©ta ingegrepen. Nieuwe troepen valschermjagers werden oinder bescherming van jachtvliegtuigen ter versterking neergelaten. Gevechtsvlieg tuigen bombardeerden met goed resultaat vijiardelijke geschutstellingen, m'achine- geweerniesten, barakken, kampementen en troepenconcentraties. Zij vernielden ver scheiden Britsche batterij'&n luchtdoelge schut ien radioinstallaties, vernietigden 2 vliegtuigen op den' grond e|n brachten ten Zuiden van Kreta een 'koopvaardij schip van 1000 brt. tot zinken. Zooals eveneens in eejm extra-bericht is mledegedeeld, heeft een Duitsche vlopit- foirrnatie onder commando van den vloot voogd, admiraal Lütjens, in t Zeegebied rondom IJsland1 Zware Britsche zee- strijdkrachten omtmloet. Na een hort, Zwaar gevecht bracht het slagschip „Bis marck" den Ehgelschen slagkruiser „Hood" het grootste slagschip van de Britsche vloot, tot Zinken'. Een ander slagschip van de nieuwste Engelsclhe „King Geor ge"-klasse werd beschadigd en gedwon gen om1 te keeren!. De Duitsche Zeestrijd krachten zetten: zonder verliezen huh ope raties voort. In den' strijd tegen het Britsche mloO- derland bombardeerden Duitsche gevechts vliegtuigen gisteren en in den afgeloopen nacht fabrieken der vliegtuig-bewape- ni'njgsindustrie en haveninstallaties aan de J Engelsche Zuid- ©nl Zuidoiostkust. Zij brachten twèe koopvaardijschepen: met een gezamenlijken inhoud van 3500 brt, j tjoit zinken ien beschadigde twee groote vrachtschepen zwaar. In Noord-A frik a vernietigden ver- keniniingstnotepen van het Duitsche Afrika- corps bij' Tobnoek o.a. twee Britsche; pantserwagens. De vij'and heeft overdag noch des nachts boven Duitschland ge vlogen. Bij' aantvalspogingen op het Ne- derlandsche ©ril Noorsche kustgebied wer den twee vijanldelijlke gevechtsvliegtuigen door Duitsche jachtvliegtuigen neerge schoten. De Britsche vloot lijdt zware varliazan Het opperbevel van de weermacht m'aakt bekend: In den strijd om Kreta heeft het lucht, wapen. zoioals in een extra bericht werd mledegedeeld, buitengewone successen op de Britsche Middellandsche zeevioot be haald. Alleen de Duitsche luchtstrijd krachten hebben volgens ©en samenvat ting van: de tot dusver verstrekt© be richten sedert Dinsdag den 2öen Mei, 7 vijandelijke kruisers of luchtdoelkrui sers en 8 torpedojagers, alsmede een duikboot en 5 motortorpedobolotenj tjot Zinken gebracht. Door bonivoltreffers weiden verder een vrachtschip, alsmede verscheidene kruisers en torpedojagers zwaar beschadigd. Italiaansche zee- ©n i luchtstrijdkrachten hebben in dezelfd® pe- riode 4 vijandelijke kruisers tot zinken gebracht en verscheidene andere leibnhe- den beschadigd. Hierdoor heeft dö En gelsche heerschappij ter zee in hiet Oos telijk deel der Middellandsche Zee, door de schitterende samenwerking van de zee- en luchtstrijdkrachten der verbon den spiimjogendheden. een zwaar verlies geleden. Op het eiland Kreta verloopt de strijd van de aldaar optredende formaties van het luchtwapen en van het leger on der voortdurende aanvoer van verster kingen. verder succesvol. Formaties van het Duitsche luchtwapen htebbea ook Zon dag doeltreffend in de gevechten op dan grond op (het eiland ingegrepen. Zij wier pen Britsche steunpunten en mhnitie-jppi- slagplaaitsen m brand, vernietigden twee vrij mote koopvaardijschepen en schoten in luchtgevechten 'drie Britsche gevechts vliegtuigen en dri16 jagers neer. Drie an dere vijandelijke vliegtuigen, wierden op den grond vernield. Op het eiland ver nietigden Duitsche jachtvliegtuigen door beschieting ralet de boordwapens vier op den grond geparkeerde vliegtuigen 'en beschadigden zes andere Zwaar. In Noord-Afrika geringe activiteit der artillerie voor Tobro^k. In het Zee gebied rondom' Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen twie© vrachtschepen met tezamen 2000 brt. tot zinken gebracht en twee groote koopvaardijschepen zwaar beschadigd. Bij aanvallen van Duitsche jachtvliegtuigen op de Engelsche Zuid kust en bij pogingen van den vijland' om overdag de bezette gebieden en de Duitsche bocht binnen te vliegen, werden in luchtgevechten drie Britsche jachtvlieg tuigen >en drie gevechtsvliegtuigen neer geschoten. Bovendien schoot een patrouil le-vaartuig drie, de mlarinOariil'lerie twefö Britsche vliegtuigen neer. De vijand hie/eft Overdag noch des nachts boven het Duit sche rijksgebied gevlogen. Italiaansch weermachtsbericht Drie koopvaarders vernietigd Het 354ste Italiaansche weermachtsbe richt luidt als volgt: Onze zee- en luchtstrijdkrachten strij den in nauwe samenwerking met Duit sche strijdkrachten sedert den nacht van den 20sten Mei in een slag in het Ooste lijke deel der Middellandsche Zee om de bezetting van Kreta. Onze torpe- dobooten. die zegevierend de gevechten geleverd hebben, en waarvan in deweer- machtberichten 352 en 353 melding is gemaakt, hebben de vijandelijke vloot zware verliezen toegebracht. Bommen werpers, torpedovliegtuigen', jagers en ge vechtsvliegtuigen zijn onophoudelijk in actie geweest. Doelen op den grond op het eiland Kreta zijn herhaaldelijk met succes gebombardeerd. Talrijke aanvallen zijn uitgevoerd op Britsche vlooteenhe- den, die zich ter bescherming van het eiland in den strijd hadden gemengd en de verliezen hebben geleden, genoemd in de vorige weermachtberichten. Na de zware verliezen, veroorzaakt door de strijdkrachten van de as, is de Britsche vloot genoodzaakt zich op haar bases terug te trekken. In Noord-Afrika geen nieuw vermeldenswaardig feit. Oost-Af rik a: Bij gevechten ten N. van Galla en Sidamo werd de vijand met verliezen teruggeslagen. Te Woggidi in Amara heeft een onzer geïsoleerde colonnes, die onder bevel stond van ko lonel Maraventano, na langdurigen, moe digen tegenstand en zonder levensmid delen en munitie zich met wapeneer moeten overgeven. Een Italiaansche duikboot, onder be vel van den luitenant ter zee eerste klasse Carlo Fecia di Cossato, heeft op den Atlantischen Oceaan drie koopvaar dijschepen van totaal 21,000 ton, waar onder een groot tankschip tot zinken gebracht, en met een torpedo een vijan delijk oorlogsschip, waarschijnlijk een kruiser, getroffen. In het Oostelijk deel van de Middel landsche Zee hebben onze torpedoboo ten een tegenaanval gedaan op een vij andelijke duikboot, die een konvooi trachtte aan te vallen, en dit vaartuig tot zinken gebracht. Tijdens onze acti§ in het Oostelijke deel van de Middel landsche Zee hebben wij een torpedo jager en een torpedoboot verloren. De bemanning is bijna geheel gered. D# strijd in Noord-Afrika Het 355e weermachtsbericht luidt als volgt: In Noord-Afrika hebben wij tijdens een verkenningsactie aan het front te To- broek automatische wapens en anti-tank- geschut buit gemaakt. Italiaansche en De Britsche stellingen op Kreta door Duitsche troepen doorbroken De verhouding tusschen Duitsoh- land en de Ver. Staten is verscherpt Arbeidsdienst voor alle jonge Nederlanders verplicht gesteld Laval bepleit duidelijke samen werking met Duitschland Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag) gaat de zon onder om 21.46 uur en komt zij op om 6.27. Maan op 7.33 maan onder 22.40. Tusschen zonsonder- en opgang moet verduisterd worden. Eerste kwartier Maandag 2 Juni. Volle maan Maandag 9 Juni. Laatste kwartier Maandag 16 Juni. Duitsche vliegtuigen hebben in duikvlucht vijandelijke schepen in de haven van Tobroek gebombardeerd. Vier schepen te samen 11.000 ton werden tot zinken ge bracht. Formaties Italiaansche vliegtuigen bestookten verscheidene malen militaire doelen op het eiland Kreta met bommen en machinegeweervuur. In Oost-Afrika hebben onze troepen aan den linkeroever van de rivier Omo succesvolle gevechten volgehouden. ARBEIDSDIENST VERPLICHT voor alle jonge Nederlanders Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris betreffende den Nedcrlandschen arbeidsdienst. Krachtens deze verordening zal de arbeidsdienst voor alle jonge Nederlan ders 'Verplicht zijn. Artikel luidt ais volgt: (1) Alle jonge Nederlanders van beiderlei kunne, die in het'bezette Nederlandsche gebied wonen of verblijf houden, zijn verplicht hun volk in den Nederlandschen arbeids dienst te dienen. 2) Zij, die tot den Nederlandschen ar beidsdienst behooren, vervullen een eere plicht jegens het Nederlandsche volk; het is de taak van den Nederlandschen ar beidsdienst, werkend in den geest eener ware volksgemeenschap, de Nederland sche jeugd te doordringen van de ethische waarde van den arbeid in het algemeen en haar in het bijzonder de vereischte waardeering voor den han denarbeid bij te 'brengen. (3) Tot het bereiken van zijn doel verricht de Nederlandsche arbeidsdienst werkzaamheden, welke tot algemeen nut strekken. Eind 1941 15000 in dienst Bij den Nederlandschen Arbeidsdienst zal het principe van het vrijwilliger- schap voorop blijven staan. Men zal zich vrijwillig voor dienstneming bij den Ar beidsdienst kunnen aanmelden. Op het oogenblik beschikt men reeds over 4500 vrijwilligers, die in 24 afdeelingen zijn .ondergebracht. Hiervan zijn 15 afdeelin gen met ieder 200 man compleet. Van de resteerende afdeelingen zijn er negen in opbouw, die uit colonnes van ieder 50 man worden gevormd. Ook de af deelingen, die reeds gevormd zijn, be staan ieder uit vier colonnes van 50 man. Bij den Arbeidsdienst zullen vier sta ven worden ingericht en wel in Den Haag, in 's Hertogenbosch, in Apeldoorn en in Groningen. Op 1 Juni a.s. zullen zeven nieuwe afdeelingen worden op gericht, ieder van 200 man. Op 15 Augustus weer 15 afdeelingen en op 1 September opnieuw 20 afdeelingen!. Tegen het einde van dit jaar zal de arbeidsdienst beschikken over 75 afdee-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1