SAN REMO 1 ADVERTENTIES BONS, DIE GELDIG ZIJN BOTER, MARGARINE en VET. - Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Woensdag} 7 Mei geven de met 13 en 14 genummerde boihnen van de boterkaart elk recht op het koo- pen van 250 gram boter. De met 13 genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende het tijdvak van^ Maandag 21 April tot en met Woensdag 7 Mei recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gram spijsvet. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met 14 genummerde bon van de vet kaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. (Ook geldig tot 10 Mei). BROOD. Van Zondag 11 Mei tot en met Zaterdag 17 Mei as. geeft elke der .mlet „19" genuminerde bonnCn van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. (Ook geldig tot 21 Mei). Tot en met Zaterdag 24 Mei geven de met „18" genummerde bonnen van de broodkaart elk recht op een extra rantsoen van 100 gram brood of 1 rantsoen gebakt. Het koopen op dezen bon is geoorloofd tot en niet Woensdag 28 Mei. Voorts geeft cle met „7" genummerde bon van de bloemkaart t/m. Zondag 18 Mei a.s. elk reCht op het koopen van 50 gram brood. AARDAPPELEN. De m©t „01" genum merde boaniên van de aardapp eikaart. geven tezamen recht op het koopen van li/a kg aardappelen. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt vanaf Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. en het koopen op deze bonnen is geoor loofd vanaf Zaterdag 10 Mei tot ein' Truet Woensdag 21 Mei a.s. BLOEM. Bon „07" van de bloemkaart geeft tot en unlet m Zondag 18 Mei a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel GEBAK. Bon „16" van de broodkaart een rantsoen gebak van 4 Mei tot en met 9 Mei (ook geldig tot 11 Mei). Van „07" van de bloemkaairt een half rantsoen gebak. EIEREN. De met „86" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" geeft recht op het koopen van één ei. De verbruiks periode van den bon loopt vanaf Maan dag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei (ook geldig tjoit en miet 21 Mei). SUIKER De met 31 genummerde bon der bonkaart algemeen, geeft recht op het koopen van 1 [kg. suiker van Maan dag 12 Mei tot en met Zondag 8 Juni- Op déze bon mag reeds Zaterdag 10 Mei worden gekocht. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Gedurende het tijdvak van Woensdag 7 Mei tot en met Woensdag 14 Mei a.s. geeft elk der vier met „14 Vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen vafi een hailf rant soen (50 gram) vleesch, been inbegrepen, of één half rantsoen vleeschwaren. De met „14 Worst, Vleeschwaren" ge merkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een half rantsoen vleesch waren. 1 Het koopen op deze bonnen is voorts nog toegestaan tot en met Zaterdag 17 Mei a.s. MELK. De met „16" genummerde bon van de melkkaart geeft recht op het koopen van 134 liter melk. De verbruiks periode van deze bon loopt vanaf Maan dag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei KAAS. De imet „65" en „75" genummerde bonnen van de bonkaart „algemieeai" g15- v.en recfht iop het koopen van 100 gram kaas. De verbruiksperiode dezer bonnen loopt vanaf Maanidag 5 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen 'dezer Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op deze bonnen is geoorloofd vain Zaterdag 3 Mei tot en mot Zondag 1 Juni a.s. ZEEP. Ron „29". 150 gram toiletzeep <n de nieuwe samenstelling, of 120 gram huishoudzeep, of 150 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of 300 gram zachte zeeppaste. 125 gram zeepvlokken, 250 gram waschmiddefen of 200 gram vloeibare zeep van 28 April tot en met 31 Mei. De bon geldt ook voor gezins- wasch per 20 kilogram droog wasch- goed. De wasscherij' moet dezen boiffl innemen. VASTE BRANDSTOFFEN. Gedurende het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Mei geven de met het woord brandstoffen en 01 k.f. gemerkte bonnen van .de bon kaarten M. en N., welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. TELEGRAMMEN LUCHTAANVALLEN OP DUITSCH GEBIED. Vijandelijke vlie gtu igaajnvallen waren Vrijdagnacht gericht op Noordwest dn Zuidwest Duitsdhland. De aaimvalien gol den im hoofdzaak Zuidwest-Duitsohlafnd, vaar verscheidene vliegtuigen een groot* _,tad met brisant- elni brandbommen be stookten. Over de veroorzaakte schad- waren Zaterdagmorgen nog geen d,efini- tieve berichten bekend. Wel kan als zie ker worden aainigenomien, daft er ver liezen ojnder de burgerbevolking zijn ont staan. Van de tot Noord-Duitsdhland doordringende vliegtuigen bereikten eiani- ge ook de Rijkshoofdstad. Hier werden bommen geworpen op een dichtbevolkte woonwijk. Er ontstond geen militaire schade. Er werden woonhuizen verwoest en verscheidene burgers gedood en ge wond. DESERTEUR VEROORDEELD. Het Militaire Gerechtshof van de 13e divisie in Clermont -Ferrand heeft Vrij dagavond het vonnis geveld over den vroegeren onderstaatssecretaris, kamerlid en lid van den Algemeenen Raad, Mendes France, die als- reserve-luitenant bij het Frsnsche luchtwapen in Juni 1940 was gedeserteerd. Hij werd tot zes jaren gevangenisstraf, tien jaren verlies van zijn militairen graad en tien jaren ver lies van burgerrechten veroordeeld. HEVIGE REGENVAL IN AFGHANISTAN In eeinl bericht uit Kaboel meldt h^l: Russische Persbureau „Tass", dat vele districten vaini Afghanistan door hevige regenbuien zijn geteisterd. Vele huizein zijn verwoest. Volgens de tot dusverre beschikbare onvolledige berichten zijn meer dan 30 menschen om het leven gekomen. Ook de jonge aanplant heeft sterk geleden en er is veel vee verdronken. SPORT VOETBAL. - N.V.B. Het programma voor Zondag 11 Mei luidt: KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. 's-Gravenhage: ADO—VSV. EindhoveinPSV—Heracles. Afdeeling II. Rotterdam: RFC—Haarlem. Rotterdam: CVV—DOS. Afdeeling IV. Tilburg: Willielm II—BW. Afdeeling V. Veendaim: VeetnidamGVAV. HeerenveenH^erenve^n—WW. Tien geboden voor den wielrijder 1. Zorg, dat. de banden steeds goed op spanning z'ijln miet te hard iem miet te zacht. 2. Belast bet lujlwfiiel miet te zWaair. Op een bakfiets nooit meer dam 500 k.g. laden, op een persomemrijlwiel geen groo ts kinderen mee achterop ïnemAn. 3. Zorg, dat de velgrandiem niet beroest zijln. 4. Rem vooral niet te sterk, daar dit veel wrijving ien dus grooter slijtage geeft. 5. „N&em" geen stoepjes. 6. Zie toie, dat de wielen sporen. 7. Smeei* met spaarzame hand, opdat de olie de rubber miet aantast. 8. Rijd nimmer door op een lekken of leegloofpemdem baind. 9. Vergewjis er u van, dat de dynamo juist gesteld is, zoodat de buitenband niet onmoodig slijtt aan dem zijkant. 10. Onderwierp uw rijwiel eenmaal per maand aan een' grondige revisie, hetzij1 dat ge dit zelf do.et, hetsöijl dat ge er den vakman bij" haalt. 1 HET HUIS VAN DE TOEKOMST In Amarika In een interview met United Press heeft de leider van het Amerikaansche centrale bureau voor architectuur, Roger Wade Sherman, het Amerikaansche huis van de tcekomst beschreven. Hij wees op den reusachtigen arbeid op dit ge bied, die in den loop van de laatste tien jaar is gepresteerd. Sherman verklaarde, dat eenm volledige revolutie in de bouw- industrie zal intreden, zoodra een nieu we tijd van grooter welvaren zal aan breken. Het nieuwe Amerikaansche woon huis zal gemakkelijker en gezonder zijm en over veel meer mechanische ge makken beschikken, die zijn bewoners het leven zullen verlichten. De woon ruimten zullen door verschuifbare wan den gescheiden zijn. Op deze wijze kan men naar wensch een ruimte afsluiten van het geheel, indien men zich terug wil trekken, men kan echter ook van het huis één groote ruimte maken, indien men dit eens noodzakelijk vindt. Verder komen er ruimte uitsparende verwar- mings- en luchtververschingsinstallaties „De dag is niet ver meer", zeide Sher man, „waarop alle mechanische installa ties van een huis in één enkele ruimte zullen worden geconcentreerd zoo als in de machinekamer van een schip. De keuken van het Amerikaansche woon huis van morgen zal compacter en prac- tischer zijn, dan alle dergelijke inrich tingen, die heden bekend en -in gebruik zijn". I Het huis van de volgende generatie zal door een nieuw verhittingssysteem wor den verwarmd, dat uit een combinatie van zonnewarmte en in muren en zol deringen ingebouwde onzichtbare elec- trische verwarmingslichamen gecombi- i neerd met een goede luchtververschtngs- inrichting zal bestaan. Indien gewenscht I kan deze luchtververschingsinstallatie ook verschillende soorten aangename geuren uitstralen. Op het oogenblik wordt ook aan geheel nieuwe sanitaire installaties gewerkt, waarvan in de eerste plaats een in massa-productie vervaardigde in stallatie, bestaande uit een badkuip, een toilet en een fonteintje moet wor den genoemd. Deze combinatie wordt of uit dunne ijzeren plaat geperst, of uit één van de nieuwe plastische stoffen ver vaardigd Door bijzondere lampen, die achter doorzichtige platen in den muur ingebouwd zijn, is volgens Sherman, reeds thans een licht te verkrijgen, dat bijna volkomen o,p daglicht lijkt. De proe ven die thans worden genomen, zullen waarschijnlijk in de nabije toekomst er toe leiden, dat de thans gebruikelijke hangende en staande lichtbronnen ge heel zullen worden opgegeven. Het huis der toekomst zal bijna geheel in daartoe ingerichte fabrieken kunnen worden ge bouwd Voor het in elkaar zetten zal dientengevolge weinig tijd noodig zijn „Men zal daarvoor niet eens zooveel tijd noodig hebben", zeide Scherman schertsend, „als zijn bezitters noodig zullen hebben, om er een hypotheek op te nemen". Dit wonderbaarlijk bouwsel zal niet meer kosten, dan men thans voor een gemiddelde automobiel uitge ven moet. Sctnftemo Een gelukkige beschikking heeft ons op aarde eenige landstreken geschonken die buitengewoon door de natuur begun stigd, ons steeds weer met bewondering voor de schepping vervullen. Een van die bevoorrechte plekjes is de Italiaansche Riviera, en in haar snoer is de schitte rendste parel: San Remo, Tuinen, blauwe lucht, bloemen, pal men, witte villa's, bruine en blanke zei len op de glanzende zee, dat alles vindt men in iedere badplaats, maar dat is toch nog niet de Italiaansche Riviera en het is bij lange na niet San Remo. San Remoi is voor den reiziger het kort begrip van het Zuiden, van mondain leven, genezing, herstel, vroolijke stem ming. Alleen de naam met zijn zoete klank roept reeds voorspellingen op van luwen zeewind, blauwen hemel, golvende zee en het vooruitzicht van rustige, ge lukkige dagen zonder de drukkende zor gen van het dagelijksehe leven. San Remoi beteekent zorgelooze vroo- lijkheid, het beteekent zon, zee, lucht, (Italiaansche Rivièra) licht, warmte een prachtig strand, ons door de natuur in haar mildheid ge schonken. Een machtige bergketen be- s,chut het tegen den Noordenwind, de warme wateren van de Middellandsche Zee bespoelen het: bijna geen enkele stad aan de Riviera kan zich met San Remo meten. De genezende werking van een plaats ligt niet zoo zeer in de natuurlijke gele genheden voor een physiologisch herstel dan wel in het vermogen tot vernieuwing en vooral verjonging van de ziel. Een badplaats die niet voor alles een gunstige werking o(p ziel en gemo'ed uitoefent, kan reeds uit den aard der zaak geen goede resultaten bewerkstelligen. San Remo staat hierin aan de spits! Het milde klimaat, de krachtige jodiumhoudende zeelucht, de weldoende zon, de harmonie van lijn en kleuren, de schoonheid van het landschap, dat alles werkt onmiddel lijk levenwekkend op de zinnen, terwijl hart en ziel met nieuwe hoop en nieu wen moed worden vervuld. FINANTIEEL NIEUWS Belastingplannen In het „Nationale Dagblad" van 6 Mei komt een artikel voor van de hand van mr. dr. H. G. von Brucken Fock, waarin deze een bespreking geeft over den toestand de» Rijksfinanciën, terwijl hij tevens een tip van den sluier oplicht, die nog altijd hangt over de plannen ten aanzien van de verdere belasting- politiek. In verband met de tijdelijke extra uit gaven van de Schatkist, waaronder val len de bezettingskosten, de kosten van distributie, de belangrijke uitbreiding van ons bestuursapparaat enz., merkt de schrijver in den aanvang op, dat het voorloopig nog een open vraag blijft, welk gedeelte van de voorschotten der Schatkist voor Duitsche rekening zal wor den gerestitueerd. Gaat het er mede als met het saldo onzer clearingrekening dan doet men beter, zulke voorschotten fonds perdu te beschouwen. Aan die enorme uitgaven zullen wij slechts het hoofd kunnen bieden door een belangrijk gedeelte ervan te bestrij den door middel van het verder aan draaien van de belastingschroef. Op het gebied der op het bedrijf druk kende lasten staat ons nog het een en ander te wachten en wel in de eerste plaats ten aanzien van de winstbelas ting. Uit het vervolg van deze bespre king zou men mogen opmaken, dat het naar de inlichtingen van den schrijver, in de bedoeling ligt om de winstbelas ting te verhoogen met 30 pet. (zonder de gemeentelijke opcenten) tot 40 pet. Dit zou dan gelden voor lichamen, die meer dan 8 pet. van het gestorte kapi taal verdienen. Voor hen, die beneden dit percentage blijven zou de 'belasting 30 pet. worden. He* verschil zou dan grooter worden dan thans het geval is, daar de beide heffingen thans resp. 30 en 25 pet. bedragen. 1 De schrijver bepleit als tweede voor waarde, dat een maatschappij slechts voor het lagere percentage der heffing in aanmerking zal komen, indien de be lastbare winst beneden f 75,000 blijft. Ook acht hij het onjuist, dat het lagere per centage slechts met 5 pet. wordt ver hoogd en het hoogere percentage slechts met 10 pet. Mr. von Brucken Fock stelt tevens de vraag, of niet tevens een superdividend- belasting in de winstbelasting zal moe ten worden ingebouwd, d.w.z. een ver hoogde winstbelasting voor vennootschap pen e.d., die meer dan een bepaald per centage (6 öf 7 pet.) van haar werk kapitaal uitkeeren. 1 LAND- EN TUINBOUW Lavaring van granen, zaden en peulvruchten vóór 1 Juli Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd brengt onder de aandaoht van alle landbouwers, dat het in het voornemen ligt maatregelen te tref fen, volgens welke het verboden is om na 1 Juli a.s. nog granen, zaden en peul vruchten, hetzij gedoreoht, hetzij ongedorsoht in voorraad te hebben op de bedrijven of elders. Dit verbod geldt voor alle granen met inbegrip van boekweit, voor peulvruchten, voor koolzaad, karwijiaad, kanariezaad, geel mosterdzaad en lijoza&d, en voor alle producten, waarvan één of meer der bo vengenoemde een bestanddeel uitmaken met uitzondering van mengvoeder, dat op regelmatige wijze door den landbouwer is betrokken. Het verbod geldt dus ook voor die hoeveelheden enkelvoudige producten als bovengenoemd, welke van eerder verstrekte toewijzingen als veevoeder eventueel zijn overgehouden, alsmede voor -de hoeveel heden van 25 kg per persoon en de voor zaaidoeleinden bestemde hoeveelheden, welke ingevolge het landbouwinleverings- reglement 1940 II moohten worden be houden. Men dient er dus rekening mede te houden, dat het in voorraad hebben van bovengenoemde producten na 1 Juli a.s. zal worden gestraft, terwijl dan tevens tot in bezit neming dezer producten zonder eenige formaliteit zal worden overgegaan. Alle aanwezige hoeveelheden dienen TÓÓe dezea datum bij de P.I C,A. te worden ingeleverd. Het bovenstaande geldt niet voor het op 1 Juli as. nog aanwezige restant van de hoeveelheid tarwe of rogge, welke de teler voor eigen gebruik en voor gebruik van de tot zijn gezin of inwonend personeel behoorende personen tegen in levering van het broodbonboekje, volgens de bepalingen van het landbouwinleve- ringsreglement 1940, mag behouden. Indien door ééu der P.I C.A.'s aan de landbouwers een vroegeren datum dan bovengenoemde voor de inlevering van één of meer der genoemde producten is ge steld, dan zijn de desbetreff nde land bouwers te dien aanzien aan dezen vroe- geren datum gebonden. YERKOOPIN GEN BROUWERSHAVEN, 9 Mei Noteri, J J. van den Ende te Zierikzee verkocht alhier op heden in het openbaar, ten ver zoeke van de familie Van Sluis-Bezagen Huis ea erf aan het Spnislop, kooper de heer J. van Sluis Lz. voor f 1201; berg plaatsje aan den Drilhoek, kooper de heer D. J. Olree q.q. voor f 50; tuin aan de Stationsstraat, groot 9 a 28 oa, kooper de heer P, van Beveren te Zierikzee q.q voor f 809 tuin aldaar, groot 7 a 22 oa, kooper de heer O. van Sluis voor f 651. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk, Beroepen te Zierikzee: ds F. W. J. r. d. Poel te Den Helder. Ghr. Geref. Kerk, Generale Synode De olassis 's Gravenhage der Ghr. Geref. kerk, tot wie de kerkeraad der Ghr. Geref. gemeente van 's Gravenhage-Centrum zich gewend had om advies in betrekkieg tot iet samenroepen van de generale synode, waarvoor de gemeente vao 's Gravenbage- Centrum was aaDgewezeD, heeft als haar gevoelen uitgesproken, dat het gewensoht en noodig is, dat de synode dit jaar samen komt. Gelijk bekend had de synode reeds in 1940 moeten samenkomen, maar de in middels ingetreden omstandigheden noopten tot uitstel. (Tel.) BOEKEN EN BROCHURES ONZE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Wij ontvingen thans de deelen III en IV van de door de VereenigiDg „Nederlandsoh Fabrikaat" uitgegeven serie boekjes: wHoe maakt men waarin op voor ieder begrijpelijke wijze een reeks Nederlaodsohe bedrijfstakken wordt beschreven. Ook deze deeltjes zien er weer keurig uit. De af beeldingen zijn aantrekkelijk en wij kunnen ons begrijpen, dat de uitgeefster bij het onderwijs veel Buooea oogst. In de beide thans versohenen deeltjes troffen wij zeer belangwekkende besohou- wiogen aan over een twimigcal takken van industrie, o m. over de confectie- en de kunstzijde-industrie, de emaillefabrioage en de gasbedrijven. Niet alleen voor de jeugd, maar ook voor ouderen zijn de boekjes bijzonder interessant. Beurs van Amsterdam van Vrijdag 9 Mei. STAATSLEENINGEN NEDERLAND V.K. L.K. Obl. i 100 1940 I 4 991/, 99% Obl. f 500 1940 I 4 991/, 99% Obl. .f 1000 1940 I 4 99 99% Reoep. f 100 1941 4 97'/8 97% Reoep. f 500 1941 4 97% 97% Reoep. t 1000 1941 4 981/, 98%, Grootboek f 100CL 31/, 90i/s Certif. T,n ïnsohr. 3 82%, 82% Grootboek t 1000 3 82% Obl. f 100 1936 3 921/, Obl. f 500 1936 3 91 Obl. f 1000 1936 3 941/, 941/, Obl. f 100 1937 3 84% 84% Obl. 1 600 1937 3 84% 85i/8 Obl. 1 1000 1937 3 84% 84'%, Obl.f 100 (31/,) 1938 3 87% 87i%, Obl.l 500{3V,>1938 3 88% 88% Obl.f 1000(3V,) 1938 3 89%gl 89% OertiOoeten 1000 21/, 70% 70% Grootboek f 1000 21/, 70%, 701/, HYPOTHEEKBANKEN Dordtsohe Hypbk. 31/, 941/Jgl 941/2 Insulaire S 37» 89 891/g Utreohtsohe 37a 948/4 95 Zeeuwsohe 37a 94 94gl Zuid Holl. 37, 94 94 PETROLEUM Bataafsohe Patr. ObL 47» 977»gb 978/g PREMIELEENINGEN Amsterdam '74 f 100 3 Amsterdam '74 f 1000 3 129 Amsterdam '25 f 100 3 1016/8gb Amsterdam '33 f 100 3 103gl 103gb Witta Kruis 1888 70 72 INDUSTRIEELEN v. d. Bergh It J. 200 A 112 v, d. Bergh J. 200 B Da Gruyter A. p. A. 1377» De Gruyter B. p. w, A, 1437» 140 Lever Bros ünil. o.A, H98/4 117 Nederl. Ford Autom. A. 300 297 Nederl. Kabelfabr. o. A. 381 369ex Philips Gam. Bezit e. A, 224 SCHEEPVAART Jara-Ghina-Japan L.o.A. 144 1477a Nad. Schaapv. Unie o.A. 179 178 SUIKER Handelsvar. A'dam o.A. 4228/4 420 Java Oultuur Mij. o.A. 256l/4 2547* Heden ontvingen wij bericht, dat onze geliefde Zuster en Tante, Mej. ANNA CORBEEL. in den ouderdom van 88 jaar te Bergen-op-Zoom is orer- leden. Namens de Familie, JAG. CORBEBL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3