NIEUWSBODE ™SDAG 29 APR,L 1941 Z^KZEESCHENCOURAHT DE KERN ABONNEMENT: 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders fl,90 per kwartaal. Weekabonnementen reap. Uitgave: N.V. da Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 13 en 16 cents. Losse nummers 6 cents. Tel> 32> p0gtgir0 137677 - Dir.A. J. de Loom - Uitg.-Red.: M. J. Kosten Verschijn^ dagebjks, behalve 's Zondags. 97STE JAARGANG No. 14630 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje» op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 't morgens 9.S0 uur. DE BALKANVELDTOCHT Winst- en verliesrekening Dé Engelsche opzet mislukt Heeft Engeland toch eigenlijk op den Balkan zijn tweeledige doel niet bereikt: Duitschland ïe dwin gen tot oorlogvoeren op een nieuw front en verstoring van de nor male' economische activiteit? Deze vraag beantwoordt de „Frank furter Zeitung" aldus: Zeer zeker heeft de oorlog in het Zuidoosten economische schade teweeg gebracht. De mobilisatie heeft menschen aan het productieproces onttrokken en zulks niet alleen in de oorlogvoerende landen, maar ook in de bevriende staten van het driemogendhedenverdrag. Hon garije en Bulgarije. Echter duurde het in verband met de buitengewone snelheid van den veldtocht slechts kort, dat een maximaal aantal menschen gemobiliseerd was; waar dit met het oog op de pro ductie noodzakelijk was, konden al spoe dig werkkrachten worden gedemobili seerd. De mobilisatiemaatregelen van den herfst van 1939, waartoe men toen in het Zuidoosten, niet in de laatste plaats onder den druk der Westelijke mogendr heden overging, waren voor de agra rische productie, vooral in Roemenië, veel schadelijker; voor den oogst die in 1941 binnengehaald zal worden, kon echter gezaaid worden, zonder dat men hinder ondervond van militaire maatre gelen. Op verkeersgebied valt schade te re- gistreeren, vooral door de zinnelooze vernieling van bruggen, waartoe de Ser- ven volgens oude oorlogstraditie en met miskenning van moderne overwegingen en ervaringen zijn overgegaan, doch waardoor zij hun definitieve nederlaag op zijn hoogst een naai' uur krvnrtpn ver tragen. Belangrijke bruggen, als de brug over den Donau te Belgrado, die zij na 1918 uit de herstelbetalingen lieten bouwen, hebben zij voor hun terugtocht in de lucht laten springen. Van de spoorbrug bij Neusatz (Novisad) op de lijh Boe dapest—Belgrado staan alleen nog de pijlers overeind; door de gedeelten van de brug, die in de rivier zijn gevallen, is ook het scheepvaartverkeer op den Donau gestremd. Doch dat is allemaal schade, die althans op de plaatsen van belang binnenkort of voorloopig of de finitief kan worden ongedaan gemaakt. Aan werkkrachten voor de herstelwerk zaamheden is geen gebrek, het herstel der schade is de eerste taak der krijgs gevangenen. Het locomotief- en wagenpark van Joe goslavië heeft, voorzoover men thans reeds kan nagaan, weinig schade geleden; het rollende materieel maakte den terug tocht van het leger mee of ging aan de terugtrekkende troepen vooraf, zoodat 't voor het grootste gedeelte onbeschadigd in het binnenland werd aangetroffen. Ook overigens blijft de schade, die door rechtstreeksche oorlogshandelingen of door sabotage aan het productie-apparaat is toegebracht, zooveel men weet binnen behoorlijke grenzen: de bliksemoorlog ontwikkelde zich te snel, dan dat er veel tijd voor verwoestingen overbleef. Dat is de verlieszijde van de balans. Tot de activa behoort de mogelijkheid van leen straffe en doelbewuste inscha keling van de vroegere Joegoslavische gebieden in de oorlogseconomie der spilmogendheden. Ongetwijfeld was het economische leven van Joegoslavië reeds in belangrijke en nog steeds toenemende mate op Duitschland georiënteerd, maar er waren nog altijd wrijving en een gereserveerde .houding, hetgeen thans tot het verleden zal behooren. Voorts zal Griekenland, dat tot dusver bewust aan het continent den rug toekeerde, op nieuw in den economischen kringloop worden opgenomen en zal het met eeni- ge niet-onbelangrijke ertsmijnen degrond- stoffenbasis der spilmogendheden ver- breeden, terwijl het voor de voedselvoor ziening extrardiensten kan bewijzen. Er is nog een belangrijk, punt: de eco nomische capaciteit van Joegoslavië en Griekenland werd tot nu toe in belang rijke mate door bewapening en oorlog voering in beslag genomen. Het stop zetten der bewapening, de demobilisatie en het gebruiken der krijgsgevangenen voor de noodzakelijkste werkzaamheden hebben tot gevolg, dat veel werkkrachten ter beschikking komen. De economische winst, die daarin gelegen is, zal voor bovengenoemde schade een belangrijke compensatie vormen en wellicht méér dan dat. Welke politieke regeling er in de Joe goslavische en Grieksche gebieden ook getroffen zal worden en afgezien van de vraag, hoe lang de oorlogstoestand zal duren, in elk geval zal de econo mische capaciteit van beide landen voort aan volledig in dienst der spilmogend heden staan. De opzet om door oorlogsverwikkelin gen in deze tot nu toe voor Duitschland ontoegankelijke gebieden een economi sche verzwakking teweeg te brengen, is een misgreep gebleken. Engeland zal wel iswaar het geheele Zuidoosten als blok- kadegebied behandelen, maar het zal niet kunnen verhinderen, dat de aanwezige productiekrachten dienstbaar zullen wor den gemaakt aan de spilmogendheden. ATHENE EN DE ACROPOLIS Op klauieken bodem De nieuwste phase vain den oorljog op den Balkaini speelt zich öp> een ter rein af, dat telkens herinneringen, aian de Antieken Wakker roept. Namen als Olympos, Thessalië, Thermopylae heb ben de laatste dagen de gedachten be paald bijl de oude Grieken en hun vsle goden, alsmlede b:ijl huini roemrijke ge schiedenis in de grijlze oudheid. Do in name van Athene en' de inbezitneming van den Acropolis hebben deze gedach ten nog meer relief gegeven. WieJ heel sterk spreekt het verleden, het tijdsge wricht, waarin het oude Hellas het mid delpunt wias van het geestelijk Heven der toenmalige wereld. Bij elke stap in Athene staat men op klassieken bodem ien elke steen, eik bouwwerk in het oude deel der stad herinnert aan Oen gipptsdh verleden. De Acropolis alleen reeds, de kalk rots, die zich in de landstreek Attica tot een hoogte vaim 156 meter bovl^n den zeespiegel verheft, en' aan welker voet Atnene js geiegqrn, vertegenwoor digt een stuk klassieke historie vairu im posante grootheid. Men vindt er hot Parthenon, het verhevendste bouw werk, dat de wereld ooit heeft gekend: den tein tijlde van Pericles onder toezicht van Phidias gebouwdeh tempel aan de godin Pallas Athejne gewijld'. Acht Dorische Zuilen aan het Oost- en West front eni zeventien1 aan de Noord- an) ZuidzÜjlde sierden de gevels van dezton tempel, die in de Vijfde 'eeu|W na Chris tus tot 'een christelijke kerk werd ver bouwd -en later door de Turken- in een Mohammedaansche moskee werd getrans formeerd. In 1687 Werd Mjl deerlijk ge havend fijldelns het beleg van Athene door de Venetianen en in 1816 ten.' deele van zSjja kunstschatten.' beroofd. Voor die geschiedenis der Grieksche Kunst is die Acropolis met haar tempels en heiligdommen, waaronder ook het Nike-empeltje beroemd is, van de groot ste beteekenis. De kenners der Griek sche architectuur beschouwen het Par- thenoiri) als het voornaamste monument der klassieke bouwkunst, het Erech thei" ion als een. wonder van- techniek en afwerking en de Propylaeën ais een vernuftige oplossing van architectonische problemen. Na de verwoesting dier stad Athen© 'door de Perzen in 480 voor Chr. deed Themostoicles ham weer opbouwen ©n dooi een muur omringen, die v^el later door Keizer Hadrianus Werd uit gebreid. Dioor de thans nog bestaande .Poort van Hadrianus werden de oude en de nieuwe stad met elkaar verbonden-. LINDBERGH NEEMT ONTSLAG Bri«f aan president Roosevelt In een. brief aan president Roosevelt heeft Lindbergh ontslag genomen als ko lonel bijl het corps reservevföegers vant de Amerikaansche weermacht, meldt het DNB. Hij1 verwijst in dit schrijven, naar opmerkingen., die Roosevelt op een zij ner persconferenties heeft gemaakt ieh wlaarin hij; Lindbergh's trouw aan de Vier. Staten ini twijfel trok. „Ik had gehoopt", aldus schrijft Lind bergh, „dat ik als Amerikaansch burger gebruik had kunnen maken van mijfnl recht, de bevolking van mijh la/nd 'ml vredestijd van mijn meening in kennis te stellen, zonder dat ik afstand' zou behoeven te doen. van het voorrecht, mijh land in oorlogstijd als vliegerofficier le mogen dienen. Daar gijl echter, in uWf hoedanigheid van president der Vereemig- de Staten en opperbevelhebber der weer macht. duidelijk te verstaan hebt gege ven. dat ik als reserve-officier dit land niet langer nuttig ben en met hat oog op andere opmerkingen, die gij1, mijn heer de president, hebt gemaakt ten. aanzien van mdjtn karakter en mijn mo tieven. kan ik geen andere eervollen, wieg kiezen, dan afstand te doen van) m&jln officiersrang als kolonel der lucht macht. 1 ft)4]: In doe dezen stap mlet het grootste, leedwezen, want mfijh betrekkingen tot de luchtmacht behoorden tot de dingen die mij' het dierbaarst waren. Deze be trekkingen moesten slechts wijken voor het recht dat ik als Amerikaansch bur ger openlijk tot mijn medeburgers mag spreken en! met hen van gedachten wis selen over de beslissingen van ooribg en vrede, Waartegenover het land zich in deze crisis ziet geplaatst. Ik zal al'si particulier miijin lajnid naar, beste krachten büjVen dienen". DE PATROU1LLEERINGS- PLANNEN VAN AMERIKA Gebruik van vliegtuigmoedenchepen overwogen In welingelichte kringen te Washington verklaarde men Zondagavond, dat het gebruik van vliegtuigmoederschepen bij de .patrouilleering wordt overwogen. De vliegtuigen dezer schepen zouden pa trouilleeren in de zoogenaamde neutca- liteitszone van 1000 mijl. Men verwacht in Washington, aldus meldt United Press, dat in den loop van deze week de ontwikkeling die met de uitbreiding der Amerikaansche neutrali- teitsp atrouille-zone samenhangt en die door Churchill werd gekenmerkt als „het bewijs, dat de Vereenigde Staten van plan zijn, de werktuigen voor den oorlog binnen het bereik van Engeland te brengen", duidelijk zal worden. Wanneer, naar aldaar wordt verwacht, de patrouillezome (wioaxlt uitgebreid tot de wateren rondom Groenland, dan zou den daarmede waarschijnlijk ook de Amerikaansche «chepen en patrouillevaar tuigen in aie genrcuen aooraringen, m wier nabijheid de Engelsehen aan het hevigste duikbootgevaar zijn blootgesteld Woensdag zal Roosevelt in verband, met het begin der campagne voor de bewapeningsobligaties een radiorede hou den, waarin hij mogelijk ook op het patrouillevraagstuk zal terugkomen. Op denzelfden dag zal in den Senaat het door senator Tobey ingebrachte voor stel met betrekking tot een resolutie te gen de overneming van de convooiee- ring door Amerikaansche oorlogsschepen op de agenda komen. De tegen een interventie gerichte af gevaardigden uit het Congres Zijfn vap plan een buitengewone zitting bijeen te roepen, waarop onder voorzitterschap van Senator Wheeler, het door hen in te nemen standpunt zal worden besproken. Een door deze groep gebruikte slagzin luidt: „geen convooien geen oorlog". Duitsch weermachtsbericht Athen* bereikt Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend: De in Griekenland strijdende troepen van het Duitsche leger hebben bij de achtervolging van den vijand via de linie Thebe—Chalkis hedenochtend om 9,25 uur de hoofdstad Athene bereikt. In .een stoutmoedigen aanval uit de lucht hebben valschermtroepen reeds op den ochtend van 26 April de landengte van Ooriinthe alsmede de stad Corinthe zelf ingenomen. Talrijke Engelschen wer den gevangen genomen, de rest trok zich vluchtende naar het Zuiden terug. Aan den ingang van de Golf van Corinthe is de Leibstandarte Adolf Hitler na een onstuimigen opmarsch over de Golf van Patras op den Peloponnesos opgerukt en heeft, na het vijandelijke verzet te hebben overwonnen, de havenstad Patras ingenomen. In.de Grieksche wateren heeft 't lucht- wapen op 25 April den vijand opnieuw zware seheepsveriiezen toegebracht. Het vernietigde drie koopvaardijschepen met te zamen 27.000 brt., waaronder twee transportvaartuigen, en beschadigde nog twee andere koopvaardijschepen door bommen. In Noord-Afrika werden de Brit- sche strijdkrachten, die in de richting Capuzzo—Solloem oprukten, bij tegenaan val In samenwerking met het Iuchtwapen verslagen en naar het Zuiden teruggedre ven. Daarbij werden zeven vijandelijke gevechtswagens en verscheidenen gepant serde verkenningswagens vernietigd. Uits valspogingen uit Tobroek mislukten. Duikbooten hebben op den Atlan- ti'schenOöeaan vijf vijandelijke koop vaardijschepen met te zamejt 39,148 brt. tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen vernietigden gisteren in het zeegebied rondom Engeland éen koopvaardijschip van 5000 brt. en in duikvlucht een Brit- schen torpedobootjager. Een derde schip dat met viiegtuigonderdeelen beiaden was kreeg twee voltreffers van bommen. In den afgeloopen nacht hebben ge vechtsvliegtuigen met goed resultaat op nieuw de ravitailleerings- en scheeps- bouwhaven Liverpool alsmede andere havens aan de Zuid- en Oostkust van Engeland gebombardeerd. Een patrouille vaartuig van 1000 brt. werd tot zinken gebracht. Op een vliegveld van den vij and werden hangars en schuilplaatsen met brandbommen bestookt. Batterijen verdragend geschut van de marine hebben met goed resultaat sche pen in de haven van Dover beschoten. De vijand heeft bij vluchten overdag naar de kust van de bezette gebieden en naar de West- en Oostfriesche eilan den vier vliegtuigen, waarvan drie door jagers en één door luchtdoelartilerie, verloren. In den afgeloopen nacht heeft de vij and op verschillende plaatsen in de be zette gebieden en in het Noordduitsche kustgebied brisant- en brandbommen ge worpen, hoofdzakelijk op woonwijken van de stad Hamburg. Nergens ontstond schade aan oorlogsbedrijven of militaire inrichtingen. Eenige burgers werden ge dood en gewond. Twee vijandelijke ge vechtsvliegtuigen werden neergehaald. Bij de gevechten nabij Thermopylae heeft de kapitein van een regiment in fanterie, Baacke, zich bijzonder onder scheiden. In een feilen nachtelijke strijd tegen een in een voorbereide stelling gelegen vijand baande hij met een be weeglijke afdeeling een belangrijken door gang en maakte 24 stukken geschut buit. Britsche scheeptvertiezen -• 7 Het ppperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: Het Iuchtwapen bracht, naar reeds ge deeltelijk in extra berichten is gemeld, nieuwe vernietigende slagen toe aan de in het zeegebied tusschen den Piraeus en Kreta geconcentreerde transport-, ma terialen- en bewakingsschepen. Zoo wer den op 26 April in de Grieksche wate ren 11 schepen, met 'een gezamenlijken inhoud van 48000 BRT tot zinken gebracht Verder werd een Britsche kruiser ten Noorden van Kreta en 19 andere sche pen door bomtreffers beschadigd. Een gedeelte van deze schepen kan als ver nietigd beschouwd worden. Op 27 April heeft het Iuchtwapen een kruiser, als mede een koopvaardijschip van 5000 BRT. tot zinken gebracht en 2 andere kruisers en 12 koopvaarders zwaar be schadigd. De bewegingen van de troe pen van het Duitsche leger tot zuivering van de nog open gebieden in midden- Griekenland en den Peloponesos verloo- pen stelselmatig. Formaties van het Iucht wapen vielen in het gebied rondom Ar- gos-Tripolis vijandelijke strijdkrachten met goed succes aan. In Noord-Afrik a mislukten alle vij andelijke aanvallen van uit Tobroek. De vijand leed zware verliezen. Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers vielen op 27 April, onder bescherming van jacht vliegtuigen, artilleriestellingen rondom Mersa Malroeh aan en brachten door bomtreffers twee batterijen tot zwijgen. Duitsche jachtvliegtuigen vernietigden in de haven van het eiland Malta een vier motorige Britsche vliegboot van het type Sunderland. In het zeegebied rondom Engeland bracht het Iuchtwapen Zondag en in den nacht van Zondag op Maandag twee koopvaarders van te zamen 11000 BRT. tot zinken en beschadigden 5 andere groote koopvaardijschepen zwaar. In den nacht van Zondag op Maandag bombardeerden gevechtsvliegtuigen met goed zicht op de aarde het werfterrein en de haveninstallaties van Portsmouth. Brisant- en brandbommen richtten voor al in de staatsewrf nieuwe groote ver nielingen aan. Verder werden havenste den in Cornwall en aan de Zuid-Oostkust van Engeland aangevallen. Zondag gelukte het twee vijandelijke gevechtsvliegtuigen onder bescherming van laag hangend gesloten wolkendek boven West-Duitschland te komen. Door neergeworpen bommen werden in een fabriek eenige personen gedood of ge wond. Er ontstond slechts geringe ma- terieele schade, waardoor de productie niet stagneerde. In den nacht van Zon dag op Maandag werden boven het Duit sche rijksgebied geen gevechtshandelingen verricht. In de periode van 23—27 April verloor de vijand 100 vliegtuigen; 26 Een winst- en verliesrekening na den jongsten Balkan veldtocht Amerika overweegt gebruik van vliegtuigmoederschepen Bescherming van den huurder tegen den verhuurder vastgelegd In de Wieringermeer werden 461 bedrijven verpacht Loterij ten bate van de stiohting Winterhulp Nederland Wanneer verduisteren? Heden gaat de zon om 21.02 onder. Morgen komt zjj om 6.12 uur op. Tusschen zonsonder- en opgang moet verduisterd worden. Eerste kwartier Zondag 4 Mei. Volle maan Zondag 11 Mei. Laatste kwartier Zondag 18 Mei. Nieuwe maan Maandag 26 Mei. in luchtgevechten en door nachtjagers, 8 door de marine-artillerie en 3 door de luchtdoel artillerie. 63 vliegtuigen werden op den grond vernield. In dezelfde pe- Igiugwt wgsïix vhcb:u>6vu -rvnvrtu. Italiaansch weermachtsbericht Zuiveringsacties in N.-Albanië en den Epiruf In zijn weermachtsbericht no. 326 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Tijdens de zuiveringsoperaties in Noor delijk Albanië en in den Epirus wer- werden talrijke Joegoslavische en Griek sche soldaten gevangengenomen en werd een aanzienlijke hoeveelheid wapens, mu nitie en transportmiddelen buitgemaakt. Aan het front van Tobroek in Cyre- naïca werden aanvallen van vijandelijke tanks en infanterie met krachtige deelne ming van onze luchtmacht, afgeslagen. Wij vernietigden zeven tanks en verschei dene pantserauto's. In den nacht van 26 April bombardeerden vijandelijke vlieg- gen Benghazi, waarbij eenige slachtoffers vielen en eenige schade werd aangericht. Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. Het aantal slachtoffers als gevolg van het bombar dement op Tripolis bedraagt 101, onder wie een twintigtal Italianen. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 300. In Oost-Afrika werd te Djimma een Hurricane-toestel door het luchtdoel geschut neergehaald. Korfu werd bezet Het 327e weermachtsbericht luidt als volgt: Detachemie'nteln der luchtmacht en zwairt- heniden hebben vanochtend Korfo6 be zet. In Cyremaica aan het front van T o. b roek heeft de vijand wederom ^ew poging tot een offensief ondernomen met tanks en infanterie. Hij' werd met ver liezen teruggeslagen; Formaties Italiaan sche en Duitsche bommenwerpers heb ben in' de omgeving van Tobroek batte- rijien. gemechaniseerde strijdmiddelen en vijandelijke kampementen bestookt. In O os t-A f r i k a wordt de druk van den vijand voortgezet; ook de dappere weer stand onzer troepen duurt voort. Dessie is ontruimd. Vijandelijke aanvallen zijn' afgeslagen int den sector Alagi. Een' van pmze duikbooten 'heeft op den Atlamti- schen Oceaan een vijlaindelijke hulpkrui ser van 10.000 brt. tót zinken gebracht. In Beriijnsche politieke kringen heeft men een bevestigend antwoord gegeven 1 op de vraag van journalisten, of voor- bereidingen worden getroffen voor de oprichting van een Duitsch ministe- rie van Kolonien.Men vestigde er de aandacht op, dat Duitschland altijd heeft verklaard, geen afstand van zijn koloniale aanspraken te kunnen doen. - (A.N.P.) u

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1