ANNE Uil Stad en Provincie JIM DE ZOON VAN BOBBY He»"» RANTSOENEERING VAN AARDAPPELEN Do maatrogel nadar toagollcht De secretaris-generaal van het Depar tement vqn Landbouw en Visscherij maakt nog het volgende bekend met betrekking tot de distributie van aardappelen. Onder de distributie zullen alle soorten con sumptieaardappelen vallen. In de H&agsche persconferentie van Vrijdag jl., waarin de Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening, ir. S- L. Louwes, het woord heeft gevoerd, heb ben de moeilijkheden, in den laatsten tijd bij de aardappelenvoorziening in eenige plaatsen des lands ondervonden, een punt van bespreking uitgemaakt. Bij deze gelegenheid heeft de heer Louwes er reeds op gewezen, dat een deel van het publiek in de afgeloopen weken veel meer aardappelen heeft gekocht, dan voor het dagelijksch verbruik noodig was, hetgeen de moeilijkheden ongetwij feld in de hand heeft gewerkt. De totale aardappelpositie en in het bijzonder de te verwachten vervoers- mO( üijkheden, waardoor de import van aardappelen in de naaste toekomst mo gelijk stagnatie zal ondervinden, hebben er mede aanleiding toe gegeven als voor- zoigsmaatregel tot de distributie van aardappelen over te gaan met ingang van heden, Maandag 28 April. Zocals vermeld is zal in verband met de distributie van aardappelen het brood rantsoen worden verhoogd, hetgeen zal wornen bereikt door de distributieperi ode voer brood voorloopig te verkorten tot zes dagen. De met „14" genummerde bonnen dei- broodkaart geven derhalve gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 3 Mei, dus niet, zooals bij het algemeen bericht betreffende bonaanwij zingen is bekend gemaakt, tot en met Zondag 4 Mei, elk recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood of een rantsoen gebak. Deze bonnen mogen voorts nog worden gebruikt gedurende het tijdvak van 4 tot en met 11 Mei a.s. De eerstvolgende broodbon zal dus overeenkomstig het bovenstaande geldig worden verklaard voor een periode van zes dagen, aan vangende Zondag 4 Mei. AARDAPPELEN OP BROODBON In afwachting van d« eardappslkearten Gedurende de weken van 28 April tot en met 4 Mei en van/ 5 Mei tot en met 11 Mei a.s. zullen in afwachting van de uitreking der aardappelkaarten, aard appelen worden gedistribueerd met ge bruikmaking van de bonnen der brood kaarten. De twintig met „15" genummerde bon nen van de broodkaart geven gedurende de periode van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. tezamen, recht op het koopen van anderhalve kg aard appelen. De bonnen, welke 4 Mei nog niet gebruikt zijn, blijven voorts geldig tot en met Woensdag 7 Mei. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de twintig met „15© ge nummerde bonnen van de broodkaart te zamen recht geven op anderhalve kg aardappelen. In verband hiermede wordt dringend verzocht de twintig bonnen ook- tezamen aan één stuk af te geven. Aangezien aan personen1 van 14 tot en met 21 jaar oud, een vijfde brood kaart extra is verstrekt, zal deze groep van'personen gedurende twee weken een grooter rantsoen aardappelen kunnen koopen. Dit voordeel komt bij de in gebruik neming der aardappelkaarten evenwel te vervallen. Met ingang van Maandag 12 Mei zal wekelijks een bon van de aardappelkaart voor het koopen van aardappelen worden aangewezen. Met nadruk wordt er ech- Speel niet met uren; ge zift immers van geen minuut zeker. FEUILLETON vindt het Een modern sprookje van Maria Sawersky 54 nadruk verboden) Plotseling echter vloog ze met een kreet overeind en wierp haastig een groot vel papier over de pakjes. De pro fessor was binnengekomen. Niet kijken, oompje. Nou, dat kussen ken ik allang, Dod en bovendien is het toch niet voor mij bestemd. Je houdt zeker wel dolveel' van Jens, niet? Doddie 'kreeg een kleur. Hoe weet je dat, oom? Ach, jij denkt altijd maar, dat ik blind ben voor hetgeen er om me heen gebeurt en dat ik niet veel anders doe dan sterren kijken, maar jonge liefde en dat nog wel zoo in m'n (Onmiddellijke omgeving ontgaat me toch heusch niet. O, oompje en mag ik met hem trouwen Natuurlijk, m'n kind, mag je dat. Jens' vader was vanmorgen bij me en heeft voor den jongen aanzoek gedaan. ter de aandacht op gevestigd, dat de met „een rantsoen aardappelen" gemerk te bonnen reeds met ingang van Maan dag 28 April recht geven op anderhalve 'kg aardappelen per bon. WIJZIGING VERMOGINGSBELASTING D»ze balaitino zal ook worden geheven bij N.V.'i Ten aanzien vam de toepassing der Vermogensbelasting kunnen e©n aantal in- prijpende wijzigingen tegemoet worden gezien. Met ingang vain 1 Mei a.s. zal de Ver mogensbelasting met de Verdedigingsba- lasting worden gecombineerd. Tenslotte zullen de wijzigingen ook be palingen bevatten, waardoor de Vermo gensbelasting ook van toepassing zal zijn op de naamlooze vennootschappen. Hoewel de invoering van deze laatst genoemde maatregel mogelijk nog '^enigen tijld op zich zal laten wachten, zal zij desondanks worden geacht op 1 Mei as. van kracht te zijln gewiorden. Aan een nadere beschouwing van het „Amst. Effectenblad" owtleenem wij' hier over nog het volgende: Het zal moeilijk zijn öni de practijk heeft het reeds bewezen de grondsla gen vast te stellen, waarop de Naam looze Vennootschappen in de nieuwe Ver mogensbelasting zullen worden aangesla gen. Niettemin valt er met de komst van dezen maatregel met stelligheid reke ning te houden. Men verwacht, dat ze zal ingaan in September of October, doch de bepalingen zullen terugwerkend^ kracht hebben vain 1 Mei 1941 af. Het ligt in de bedoeling het fiscale jaar in de toekomst vain 1 Jan. tot 31 December te laten loopein. Voor de Vermogensbelasting, 'Zooals die op het oogenblik geldt, komen volgens art. 3 alle zaken in aanmerking, die geldswaarde hebben. Volgens den Hoog^n Raad moet het begrip: zaken, hier wor den opgevat iin juridischen en niet in economischen zin. Goodwill valt daar niet onder. Het criterium is, of de zakenl voor den belastingplichtige Waarde heb ben. Voor Naamlooze Vennootschappen is 'dit al dadelijk in zooverre vain beteeke- nis, dat ook niet-realiseerde zaken voor de belasting van waarde zullen zijln. We (denken hierbij1 aan fabrieken, bedrijlfs- outilleges, enz. enz. Die ondernemingen, die groote reserves gekweekt hebben, zullen dus getroffen worden met een belasting op de win sten. die in den loop der jaren niet wer den uitgekeerd. Voor de zichtbare reser ves is dit zonder meer direct duidelijk, terwijl de stille reserves 'evenmin vrij uit zullen gaan, omdat de waarde (op welke wijfce men die zal vaststellen, is op het oogenblik de vraag nog niet) der onderhavige goederen belastbaar wordt. De ongeregeldheden in steden van Br.- Indië duren volgens D.N.B. met onver- minderden ernst voort. Te Bombay is het Zaterdag opnieuw tot ernstige botsin gen gekomen tusschen de Britsche poli tie en Indische betoogers. In twee wijken opende de politie het vuur, ver scheidene personen werden gewond. De Britsche autoriteiten hebben ruim twee honderd personen gearresteerd. De toe stand in Armed-Abad en Calcutta is uiterst gespannen. De oude Duitsche stad Marburg (Mari- borg) beleefde volgens het D.N.B. een grooten dag, doordat de Führer er on verwacht een bezoek bracht. De bevol king, die voor het meerendeel in Stier- marksche kleederdracht was, ontving hem met groote geestdrift. De leider der Duitsche volksgroep zegde Hitier dank voor de bevrijding van de stad en heette hem hartelijk welkom. Ik heb „ja" gezegd en vanavond kunnen jullie onder den Kerstboom je verloving aankondigen. Maar een lafaard is die Jens van jou toch. Stuurt me daar zijn vader, in plaats van zelf te komen. Jens is niet laf, verdedigde Doddie haar zeeman. Hij heeft alleen maar vreeselij'k veel respect voor je. Probeer me maar nietd wijs te ma ken, jij krielkip. Die uitverkorene van jou heef': voor niemand respect. Hij I was alleen maar bang, dat ik met m'n astrologische voorspellingen roet in het eten zou gooien en hem een ongunstige constellatie voor zijn liefdesaffaire zou opdisschen. Ik hoop, dat je gelukkig met hem zult worden, kind! Aan den anderen kant van het groote huis in Senta Bratt's kleine atelierrijk, was het stil. I De schilderes stoind voor het raaim en staarde naar buiten- Reeds eein half uur lang volgde ze zoo, blijkbaar geheel in gedachten verdiept, het dartele spel der sneeuwvlokken. Aimne Fglke, die aan de tafel 'eveneens niet de Rerstcadeaux be zig was, wierp af en toe een verwonder den blik in haar richting. Senta was vandaag zoo onrustig len nerveus. Verwachtte ze iemand? Op dit oogenblik klOtnk het geluid van een claxon. De schilderes keerd® zich omï Anne, je bent toch niet boos, als ik je nu naar je kaïmer stuur wel? Ik krij'g bezoek iemand, die belang stelt KERKWERVE. Het eerste geval van mond ea klauwzeer is alhier geconsta teerd onder het vee van den landbou wer J. J. L. Voor de te Werkstelling van de jeugd uit de groot6 steden, bij' het land bouw werk in de as. oogsttijd, hebbent zich als gevolg van den oproep een tweetal landbouwers bereid verklaard een' dergelijke kracht in hum gezin te willen opnemen. BURGH. To.en Zaterdagmiddag de Werk man J. v. d. W. uit de A. v. dl. Weijkiefis weg kwam gereden, werd hij' aangereden door een juist passeeremde auto, met het noodlottig gevolg, dat hij! tegen1 den grond gesmakt werd. De dokter, die spoedig ter plaatse Was, achtte over brenging naar hgt ziekenhuis te Noord- gouwe noodzakelijk. De landbouWler J. D. had Vrijldag- het ongeluk met zijln hand in de strooi- snijimachime te geraken, waarbij hem en kele vingers Werden afgesneden. Nadat hij! in het ziekenhuis te NoordgouWie ver bonden was, kon hiji toich weer na,ar huis terugkeeren. HAAMSTEDE. Door de tijldsomstandig- Iheden was het dit jaar niet mogelijk! op de O.L. School de gebruikelijke ouder avond te houden. Om eveniwlel het con tact tusschen de ouders en de school in staind te houden en zoo. mogelijk te verbeteren, had de oudercommissie in samenwierkiing met het onderwijzend p«r- sneel, Zaterdagmiddag een tentoon stelling van de gemaakte handwerken georganiseerd, terw'ijl ook gelegenheid was het schriftelijk werk van de leer lingen te bezichtigen. De collectie ver vaardigde handwerken was weer in orde, waarb'ijl wij verschillende practische voor wierpen opmerkten. Uiteraard was de ver zameling kleiner, 'doordat het onderwijs in het afgeloopen jaar niet regelmatig gegeven kon worden. Het bezoek voor namelijk bestaande uit moeders, Wlas be vredigend. Onder de bezoeksters en be zoekers merkten wij! ook op mevr. Röell ien de beide Wethouders. Van de gelegen heid om met het personeel ov^r huni kinderen te spreken, wierd &en ruim' ge bruik gemaakt, zoodat tw'ijl van een ge slaagde middag kunnen spreken. THOLEN. De opkomst in de Vrijldag1 j.l. gehouden vergadering der luchtbe scherming was niet groot, ondanks de op bouwende voordracht door dan heerDijk- slag over „Zelfbescherming". Het aantal leden bedraagt momenteel 143. Do ink. bedroegen f 129.86 en de uitg. f 77.62i. Batig slot alzooi f42.24. In de vacature M. C. v. Stel, Werd gekozen de heen E. v. d. Velde en herkozen de h'Oerj Boender. Na de? lezing van den heer Dijkslag volgde een nuttige bespreking over zelfbescherming en de hulp onder ling der buurten* zoodat men bijl evan- tuaele gevallen gezamenlijk kan hande len ien optreden. De waarin, voorzitter, de heer C. v. d. Berge, sloot hierna deze bijleenkomst. Burgerlijke Stand. Geborem: Aber- dina Johanna, d. van A. Schot ien P. Baaij1. Overleden: L. de Regt. echtg.e van C. W. Goomains, 63 jaar. De BÏ^^arsche troepen zetten hun op- marsch in Macedonië voort en 'hebben Monastir, Fiorina, Veles en Pri'lep be zet. Koning Boris, door prins Cyrillen vergezeld, heeft een bezoek gebracht aan Isjtip (Slip) toegejuicht door de bevol king. De Duitsche gezant te Sofia is te Skoplje geweest. Tot secretaris van de Commissie-Post- huma is benoemd en bereids in functie getreden dr. ir. M. D. D ij t, een bekende figuur in den Nederlandschen landbouw en in de bloembollencultuur. Vrijdagavond heeft hij reeds in zijn nieuwe qualiteit een radiovoordracht gehouden over „De noodzakelijkheid van den Productieslag". in cm'n schilderijlen. Hij is juist voior- gereden. Het imieisje stond onmiddellijk op. Hopelijjk ©en kooper, lachte ze. Ik zal in ieder geval een schietgebedje voor je doen wie weet, maak je nog goed12 zaken imiet Kerstmis. Senta Bratt gaf geen antwoord. Ze zag bleek. Zwijgend trad ze op Anine toe. gaf haar een zoien op haar wiang en duwde haar zachtjes de deur uit. Wat' was er inlet Senta aan de haind? Ze Was altijd hartelijk en vriendelijk tegen haar, maar teedere gebaren, zooals deze wa ren haar vreemd. Anine ging maar haar dakkamertje. Ze hoorde de bel overgaan en daarna' de steimmeini van twee heeren. Senta Bratt wias zelden verlegen, maar nu nu ze zich tegenover jonkheer Falke geplaatst zag, voelde ze zich toch aller minst op haar gemak. Dat was dus An ne's grootvader, deze lange, slanke, iet wat vermoeid uitziende, oude heer. Ook Remus Falke iwlas het zonderling te Imloede, hoewel hij! Zelf ge^n verklaring zou hebben kunwem gevein voor de eigen aardige gemoedsstemming, waarin h'iji ver keerde. Een uur geleden was Notaris Hamsen bij hem gekomen en had plotseling zijh oude belangstelling voor de schilder kunst ter sprake gebracht. Op alle mo gelijke manieren had hij getracht zijn cliënt te bewegen een bezoek te bren gen aan het atelier van de schilderes RADIO-PROGRAMMA Diiudag 29 April HILVERSUM I. 415,5 M. Ned. programma. 6.45 gram.; 6.50 och tendgymnastiek; 7 gram.; 7.45 ochtend gymnastiek; 8 BNO: (nieuwsberichten; 8.15 schriftlezing en meditatie (voorbereid door de Chr. Radio-Stichting); 8.25 Chr. liederen, opm.; 8.45 gram.; 9.16 voor de huisvrouw; 9.17 gram.; 10 orgelconcert; I.020 declamatie; 10.40 Ensemble Jonny Ombach; 11.15 zang met pianobegeleiding 12 Ensemble Tommy Roxini; 12.30 voor de boeren; 12.42 Almanak; 12.45 BNO: nieuws- iem economische berichten; 1 om roeporkest; 2.10 voor de vrouw; 2.30 amu sementsorkest; 3-45 gram.; 4 „Ons ge loof en oins wierk" (voorbereid door het Vrlj'z. Prot. Kerkcomité); 4.20 gram.; 4.30 „Van pavane tot Wals"; 5 gram.; 5.15 BNO: nieuws-, economische- en beurs berichten; 5.30 Russisch orkest „Slawa"; 6.15 Het rassenvraagstuk; 6.30 Esmeral da; 7 BNO: vragen vain den dag; 7.15 gram.; 7.30 Duitsche les; 8 BNO: nieuws berichten; 8.15 Spiegel van den dag; 8.30 berichten Engelsch; 8.45 omiroep-or- kest. (In de pauze: zang met pianobege leiding); 9.30 gram.; 9.40 avoindw'ijlding; 9.45 BNO: Bngelsche berichten; 10 BNO: nieuwsberichten; sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. Ned. programma. 6.45 gram.; 6.50 och tendgymnastiek; 7 gram'.; 7.45 ochtend gymnastiek; 8 BNO: nieuwsberichten;8.15 gram.; 10.20 orgelconcert; 11 declamatie; II.20 gram.; 12 berichten; 12.15 Ensemble Jack der Kinderen; 12.451 BNO: nieuws- en economische berichten; 1.30 gram.; 2 Rotterdamsch Philharmonisch Orkest; 3 gram.; 3.30 Zonnestralen in ziekenzalen; 4 gram.; 4.30 voor de jeugd; 5 gram.; 5.15 BNO: nieu'ws-, economische- en beurs berichten- 5.30 De Ramblers; 6 „Welke taak heeft de huisvrouw t,.o.v. de haar toevertrouwde nationale goederen?"; 6.15 orgelspel; 6.45 gram.; 7 BNO: vragen van dein dag; 7.15 Ensemble Tonny Roxi- ijii; 8 BNO: nieuwsberichten; 8.15 Spiegel van den dag; 8.30 gram. met toelichting; 9 Microfoon-fantasie; 9.30 Kees Veening en zijln (ensemble; 10 BNO: nieuwsberich ten; sluiting. ONDERWIJS St»mp«!vedof voor de w«rldoozenlca«ien In verband hiermede heeft het N.V.V. zich tot het departement van sociale za ken gewend met het verzoek om op dien dag stempelverlof te geven voor de werk- loozenkassen. Dit verzoek is ingewilligd hetgeen nu beteekent, dat door de kastrekkers op Donderdag 1 Mei niet gestempeld be hoeft te worden, maar dat desondanks over dien dag wel uitkeering zal wor den verstrekt. D« «choUn op 1 M»l De persdienst van de N.S.B. deelt mede, dat het hoofd van het opvoedersgilde, mr. dr. R. van Genachten, een brief heeft gericht aan den secretaris-generaal van onderwijs, wetenschap en cultuurbescher ming, houdende verzoek te willen bevor deren dat op de scholen op 1 Mei a.s., den dag van den arbeid, vrijaf worde gegeven. TOONEEL EN FILM -BETJE REGEERT» Gehoor gevende aan het verzoek van velen geeft de Tooneelvereeniging „Ad- vendo" Donderdag 1 Mei a.s. een reprise van het enkele weken geleden gegeven blijspel „Betje Regeert". Gezien het groote succes van de le opvoering (velen moesten toen wegens de uitverkochte zaal worden teleurge steld) en rekening houdende met het feit, dat er dit seizoen weinig of geen too- neelvoorsteltingen zijn gegeven, lijkt een woord van aanbeveling voor deze op voering haast overbodig. Niettemin ves tigen wij er toch nog gaarne even de aandacht op, dat deze opvoering geheel gelijk zal zijn aan de vorige. De grimee ring is weer in handen van den (heer H. van Doorn, terwijl het Meubelhuis I. Hage wederom de tooneelaankleeding verzorgt. De muzikale medewerking wordt ditmaal verleend door een Groot Zie- rikzeesch Amusementsorkest, dat bij deze gelegenheid voor het eerst in het open baar optreedt. Alles bijeengenomen krijgen zij, dieniet in de gelegenheid waren de eeTSte op voering te zien, thans een mooie gele genheid zich een avond kostelijk te amu seeren. Een gang naar de Concertzaal Donderdagavond zal men zich zeker niet beklagen! Gaarne wenschen we de too neelvereeniging dan ook nu weer in alle opzichten veel succes toe. Een nieuwe oorlogsraad, waarbij de Amerrkaansche admiraal Haff, een vertegenwoordiger van Nederlandsch O.- Indië, een afgezant van Tsjiang Kai-sjek en de Britsche opperbevelhebber in het Verre Oosten, Sir Robert Brooke Pop ham, tegenwoordig zullen zijn, zal bin nenkort te Singapore besprekingen voe ren. - (S.P.T.) United press meldt uit Tokio: In een bericht uit Sjanghai verklaart het blad „Nisji Nisji", dat de Engelschen op het punt staan hun marinestrijdkrachten uit China en Indië terug te trekken naar het Oostelijk deel van de Middel'landsche Zee. 75. De dirigent zit als een muur Zoo onbeweeg'lij'k en secuur; Men rukt, men sjort, men wrikt en trekt, Totdat hij haast zijn hals verrekt; De stakker schreeuwt uit alle macht, Alsof hij wordt om zeep gebracht, Tot men op 't laatst, ten einde raad, De heele brandweer komen laat! 76. De stoomspuit komt met luid getoet, Waarop men, met bekwame spoed, Terwijl de lieve straatjeugd gnuift, De slang op 'ttoeter-mondstuk schuift; Het water wordt er in geperst Totdat het instrument haast berst, En onze vriend de lucht in spait, Omgeven door een stroom van nat! Senta Bratt, die juist een buitengewoon moei pertret voltooid had, dat Falke stellig zou interesseeren, enzoovoort. Tenslotte had Falke, eigenlijk meer om don notaris een genoegen te doen, in het bezoek toegestemd, maar nu hij zich in het atelier van de schilderes bevopd, kon hij zich merkwaardiger wijze niet onttrekken aan het gevoel, dat er nog een andere reden was voo - dit bezoek. Uw naam is me bekend, juffrouw Bratt, zei hij vriendelijk. Ik bezit zelfs nog een klein schilderij van u, dat ik zeker al een jaar of tien, vijftien ge leden, gekocht heb. Het heet „Lente" en 't is een schets in waterverf. Ach, hebt u dat? vroeg Senta Bratt verrast. Ik herinner me het no:* heel goed. Het stamt nog uit mijn begin tijd; ik weet nog, dat ik den koning te rijk was, toen ik het aan een kunst handelaar verkocht. Zoo ziet u, we zijn dus oude be kenden, lachte Falke. Dar. hecht ik aan uw oordeel over mijn eerste portret bijzondere waarde. 'De notaris heeft me verteld, dat u ken ner bent, maar ik zou vooral graag willen weten, of het portret goed ge lijkt. Of het gelijkt? Er lag intense verbazing in den toon, waarop Falike dit vroeg, maar reeds dwong Hamsen hem plaats te nemen op een stoel, welke hij in het juiste licht had geplaatst. Senta Bratt spoedde zich intusschen naar het gordijn, dat zij met een ruk verschoof. Op den ezel stond een levensgroot portret. Een blonde jongedame in een flatteus, zilverkleurig gewaad, leunde in een fauteuil. De bijna klassieke schoon heid van het joinge, ernstige gezicht had iets zeldzaam aantrekkelijks. Jonkheer Falke boog zich voorover en greep onwillekeurig de hand van den naast hem staanden notaris. Hansen, wie is dat meisje? bracht hij er met moeite uit. Het heeft Egon's gezicht. Vlug, riep de notaris, hebt u een opwekkend middel bij de hand, juffrouw Bratt? Het was toch te veel voor hem! Senta Bratt greep maar een reukflesdhje en duwde dit den notaris toe, maar Remus Falke had zich reeds weer her steld. Met ongekende energie sprong hij overeind en liep op het schilderij toe. Op zijn wangen brandden roode vlekken. Wie is die dame? wendde hij zich tot de schilderes. Uw kleindochter, meneer Falke! Remus Falke streek met zijn hand over het voorhoofd. Mijn kleindochter? Wat bedoelt u daarmee? j"| (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2