KRUSCHEN verschillende berichten n X 23 33 23 33 33 JIM de zoon van bobby RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 26 April HILVERSUM I. 415,5 M. Ned. programma. 6.45 gram.; 6.50 och tendgymnastiek; 7 gram.; 7.45 ochtend gymnastiek; 8 ANP: nieuwsberichten.; 8.15 gewijde muziek, gram.; 8.45 gram.; 9.15 voor de vrouwen; 9.17 gram.; 10 Ernstige avondmuziekprogramma's, opn.; 12 De Melodisten; 12.42 Almanak; 12.45 ANP: nieuws- en economische berichten; 1 Mot- to Cantabile; 1.25—1.35 gram'.; 2 „Hor tensia's in kamer en tuin"; 2.20 gevarieerd concert; 3.50 gram.; 4 Chr. Radiostich ting: Bijbellezing; 4.20 Zang met piano begeleiding; 4.35 Duitsche les (in hoor- spelvorm); 5.05 zang met pianobegelei ding; 5.15 ANP: nieuws-, eoomiomische- en beursberichten; 5.30 orgelspel; 6 gram.; 6.15 voor de binnenschippers; 6.30 gram.; 7 ANP: Vragen van dan dag; 7.15 om roeporkest; 7.45 voor de boeren); 8 ANP: nieuwsberichten; 8.15 Spiegel van den dag; 8.30 berichten Exigelsch; 8.45 Hobo, fluit, piano; 9.40 Chr. Radiostichting: Dag sluiting; 9.45 ANP: Engelsche berichten'; 10 ANP: nieuwsberichten, sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. Ned. programma. 6.45 gram.; 6.50 och tendgymnastiek; 7 gram.; 7.45 ochtend gymnastiek; 8 ANP: nieuwsberichten; 8.15 gram.; 10 Vrijz. Prot. Kerkcomité: Mor genwijding; 10.20 Herhaling van vroolijke avondprogramma's, opn.; 12 berichten; 12.15 omroeporkest; 12.45 ANP: nieuws- en economische berichten ANP; 1 gram. 1.45 rt^De natuur roept de jeugd": 2 Utrechtsch Stedelijk orkest; 2.45—3 „Vo. gels van onzie heide"; 4 omroeporkest; 5 Vrijz. Prot. Kerkcomité „Twlee Ten toonstellingen"; 5.15 ANP: nieuws-, eco nomische- «en beursberichten'; 5.30 gram.; 5.40 Rococo-octet; 6.15 De Meesterzangers 6.45 „Tien Nederlandsche componisten thuis"; 7 ANP: Groningseh praatje; 7.15 gram.; 7.30 „Tegen de Mooren: Voor Portugal's grootheid"; 7.45 gram-'» 8 ANP: nieuwsberichten; 8.15 Spiegel valn den dag; 8.30 gevarieerd programma; 10ANP: nieuwsberichten; sluiting. Samenvoagirta van qemeanten Blijkens een publicatie in de gisteren verschenen Staatscourant heeft de secre taris-generaal van binnenlandsChe zaken bepaald, dat met ingang van 1 Mei de gemeenten Abcooide—Proostdij! en Abcou deBaaimbrugge widrden samengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke dien1 naam Abcoude draagt. Vo orts heeft de secretaris-generaal van OhmenlaDd-c^ha^vCïlcrruehoerg1 'en Ambt- Hardenberg eveneens met ingang van 1 Mei zullen worden samengevoegd tot e&n. nieuwe gemeente, welken den naam1 Har- denberg zal dragen. Dartian rundaran verbrand Gisterochtend is te Rinnegom, gemeen te Egmond-Binnen door kortsluiting brand uitgebroken in de kapitale boer derij! van den heer Straathof. Een bij1- zonder imlooie collectie roodbont vee van.' tien runderen verbrandde en drie dieren liepen zulke brandwioinden op, dat zij moesten worden afgemaakt. De brandweren va|n' Egimjond-Bininen, EgmJond aan Zee en Alkmaar whreni spoedig aanwlezig, maar kondein', doordat de slooten droog Waren, niet veel uit- richten. Zijl slaagden er in het heeren huis, dat op enkele mieters van de boer derij! staat, te behouden, hoewel belang rijke schade aan den inboedel w'erd toe gebracht. De modelboerderij', die slechts Haag1 ver zekerd was, ging geheel in vlamlmen' op. Misbruyck verkeert het soetste soet Ja heylsaem, nutte medicijn, in walchelijk en bitter roet tontijdt gebruyekt, keert in fenijn. I FEUILLETON vindt het Een modern sprookje van Maria Sawersky 53 nadruk verboden) Ook mevrouw Esehental zag zich ge noodzaakt haar echtgenoot de noodige ophelderingen te geven, maar deze luis terde slechts met een half oor. Het meisje heeft zich eenvoudig schandelijk gedragen, Olga en van jou had ik niet verwacht, dat je me zoo om den tuin zou leiden. Je bent dus twee maal getrouwd geweest; dat is tenslotte geen schande. Dat had je me al voor ons huwelijk behooren te vertellen en ook, dat Vera je dochter uit het eerste huwelijk is. Ik wil er nu geen woord meer over hoor en en ik zal je er ook geen verwijt van maken, maar ik ver lang, dat we morgenavond naar Elms- horn teTUgkeeren en Vera aan haar groot vader en verloofde overlaten. Ik wensch me daar verder niet in te mengen. Ja, ja, alles wat je wilt, antwoordde mevrouw Esehental met zeldzame toe schietelijkheid. Maar vóór zij den volgenden ochtend aan het ontbijt zaten, had zij haar eega 103 jaar Op 10 Mei hoopt de heer P. Polder te Battenoord, gem. Nieuwe-Tonge, zijn 103en verjaardag te vieren. De heer Polder bevindt zich nog in een goeden welstand. Hij is de oudste inwoner van het eiland Goeree-Overflakkee en een van de oudsten van Nederland. Niauwa inhoudsmaat voor kwartlitar Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart is in het reglement op de maten, gewichten, meet- en weeg werktuigen een nieuwe inhoudsmaat van een 'kwart liter opgenomen. Dit is van belang voor de melkdistri- butie. Immers, het weekrantsoen is l3/i liter, alleenwonende of gezinnen met een oneven aantal leden zouden dus of een 'kwartliter te weinig krijgen, wait niet prettig is, of de melkboeren zouden een kwart liter te veel moeten geven, wat niet mag. Met de nieuwe maat zijn deze moeilijkheden overwonnen. Juwealen gastolan Een geheimzinnige diefstal is in ©en <wloning in de Oude Hoogstraat te Am sterdam' geschied. Terwijl de bewo ners n-1. ©ven bij! de buren iop bezoek waren, heeft men er zich gisteravoind door een deur te fbroeeren toegang ver schaft en uit teen kast diverse juweel^m, alsmede een bedrag van f 5000 gestolen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Stoeipartij in autobus Omstreeks zeven uur is Donderdag avond op de ALmielosch© straat te Bor ne (O.), een autobus met vier en dertig passagiers in volle vaart tegen een boom gereden. Het ongeval was het gevolg van een stoeipartij' tusschen eenige in zittenden vlak achter den' rug van den chauffeur. Deze kreeg een duw tegen zijln elleboog, Waardoor hij de imiae'ht over het stuur verloor en de bus tegen een aan den linkerkant van den iw©g staanden boom vloog. De één mieter dikke boomstam Werd geheel doormidden gespleten. Van d® in zittenden, afkomstig uit Almelo, die werkzaam^ wanen op 'een fabriek ini DuitsChland, werden 5 personen gewond en moiesten, nadat dr. Stamps de eerste hulp had verleend, per auto naiar Allmeloi worden vervoerd. De linkerkant van de auto Werd ge heel verbrijzeld, terwijl de weg over een afstand van enkele honderden meters, bezaaid lag imlet glasscherven. De Mare- dhaussée heeft een onderzoek ingesteld en het verkeer ter plaatse geregeld. K«ttinqhand«iaars achterhaald is een uitgebreiden kettinghandel in kof fie en thee op het spoor gekomen. De politie had vernomen dat reeds eenige malen verdachte personen meteen auto een bezoek aan het dorp hadden gebracht en in een hotel besprekingen voerden. Toen Woensdagmiddag de auto weer werd gesignaleerd zetten gemeenteveld wachters de hoofdwegen naar het dorp af. De auto met drie inzittenden werd aangehouden en een vierde persoon werd in het dorp opgepikt. De gemeentepolitie onderwierp hen aan een scherp verhoor waarbij aan het licht kwam, dat men met deze vier mannen, van wie twee afkomstig uit Meppel en twee uit Fin- sterwolde, den sleutel in handen had van een wijd vertakten kettinghandel in 'koffie en thee. Bij een manufacturer te Beilen die bij de zaak betrokken was, werd een partij koffie en thee in beslag genomen. Een spoor leidde verder naar Nieuw-Balinge, Ruinerwold en Meppel, waar de politie werd gewaarschuwd. Ook daar werden groote partijen koffie en thee in beslag genomen. hoofdpijn Nee'n'AK0CmTJE- toch weten te bewegen tot na Kerstmis in de hoofdstad te blijven. Zij wilde Vera nog eenmaal onder vier oogen spreken om te trachten haar tot rede te brengen. En daarnaast moest ze pro- beeren iets meer over den jongeman te vernemen, dien Vera als haar verloofde had voorgesteld. In de eerste vrije minuut spoedde ze zich naar de telefoon en liet zich met Hotel Bristol verbinden. Ze verlangde juffrouw Falke aan het toestel, maar de snibbige Betty, die het verzoek had over gebracht, keerde weldra terug met de mededeeling, dat juffrouw Falke niet te spreken was. Vera wenschte haar moeder, na het gebeurde van den vorigen avond, niet meer te woord te staan. Het ontbrak mevrouw Esehental aan den noodigen moed om persoonlijk naar Hotel Bristol te gaan, waar zij alle kans had Rem us Falke tegen het lijf te doo- pen en derhalve bleef zij voorloopig nog onkundig van de duistere plannen van haar dochter. Sentra Bratt had een voorliefde voor sterke effecten. Evenals In de kunst dweepte ze ook in (het gewone leven tmjet het dratoatische. Mevrouw Staniecki had nooit haar symL pathie gehad, imlaar na haar onderhoud imiet den notaris haatte ze deze vrouw, die nu naar dein naalhr Esehental luis terde. En Vera kon ze, zooals toén dat Zeeuwsche Landbouw-Mij Kort verslag van de vergadering van het Dagelij'ksch Bestuur der Z.L.M., ge houden op Woensdag 16 April. Voorzitter: A. I. Leenhouts. De volgende punten kwamen in be spreking: Kunstmestdistributie. Een uitvoerige bespreking over de stik stofvoorziening in het derde distributie jaar leidde tot de conclusie, dat de be hoefte van het bedrijf als maatstaf ge nomen dient te worden, terwijl het distributiesysteem zoodanig moet zijn, dat fraude vrijwel onmogelijk is. De moge lijkheid hiertoe kan o.m. gevonden wor den door het uitreiken van genummerde bonnen in groote eenheden met wissel- bonnen, benevens een verplichting voor de handelaren en coöperaties om vol ledig boek te houden, waardoor controle mogelijk is. Landarbeiderscursussen. Het Dag. Bestuur stelt voor 't verzoek van de Directie van de Volkshoogeschool „Al- lardsoog" te Bakkeveen, om te bevorde ren dat de landarbeiderscursussen aan de Volkshoogescholen worden onderge bracht bij de Directie van de Landbouw, te steunen. Landbouwuerlof leerplichtwet. De Directeur-Generaal van den Land bouw verzocht het standpunt te vernemen inzake het eventueel schrappen van het tweeweeksch 'lamdbouwverlof uit de leer plichtwet. Het Dag. Bestuur achtte dit verzoek onjuist, aangezien juist in deze tijd de mogelijk van het tweeweeksch landbouw verlof moet blijven bestaan, speciaal voor de fruitteelt en ook bijv. voor het rapen van aardappelen en granen. Karn- en roomvergunningen. Het Dag. Bestuur besloot de pogingen van de commissie uit de landbouworga nisaties in Zeeland om een èn voor de veehouders speciaal met het oog op de jongvee-opkweek èn van de voedselvoor- brengen inzake de karn- en roomver gunningen krachtig te steunen. Medegedeeld werd dat er een.' goede kans bestaat dat aan de bezwaren van Zeeland t.a.v. het karnverbod grooten- deels wordt tegemoetgekomen. Schade houtduiven. Door de inlevering der jachtgeweren dreigt ook in bepaalde streken van Zee land de schade van' houtduiven zeer aan zienlijk te worden. Alhoewel de brood jagers hun geweer niet hebben moeten inleveren is het de vraag of deze men- schen voldoende in aantal zijn om de hnüMlliy<^1. UI* A4CCJS. utê krachtige bestrijding dezer dieren van groot belang. Bestuurslid Keuringsdienst Zeeland. Tot bestuurslid van den Keuringsdienst Zeeland in de vacature-v. Langeraad werd aangewezen de heer J. v. d. Stolpe te Ouwerkerk. Adviseerend lid Dag. Bestuur. Wegens zijn benoeming tot Inspecteur voor de Werkverruiming in Zuid-Holland heeft Ir. M. de Vink bedankt als advi seerend 'lid van het Dag. Bestuur. Het Dag. Bestuur benoemde de opvolger van Ir. de Vink te Middelburg, Ir. A. M. Cornelisse tot adviseerend lid van het Dag. Bestuur. j LANDBOUW EN VEETEELT Handal in paarden geordend Het ANP imjeldt De vraag naar paarden, wlelke in de zen tijd grooten omvang heeft aangeno- toen men demke hierbij! aan den over gang van de motor- op de paardeintrac- tie heeft zijln invloed op de verkoop- prij'zen niet gemist. Hooge, zelfs buitensporig boogie prljtzen Waren lajam de orde vajn den dag, waar door de belangen van de koopers ernstig in het gedrang kwamen. Zijl waren im mers voor de uitoefening van hun be roep of bedrijf vooral van een paard af hankelijk ien imjoesten daarom noodge dwongen met de gevraagde prij'zen ge noegen nemien. Thans is echter, naar de gemachtigde voor de prijizen mededeelt, een regeling tot stand gekoim(en in den vorm van het Paardenbesluit 1941 (handel en prijizen), waarbij! de verkoopprijzen van paarden; aan bepaalde maxima wlorden gebonden. Dit besluit bepaalt o.m'., dat het koopen van paarden slechts is -toegestaan aan gebruikers, die in h^t bezit zijln van een schriftelijke vergunning van de landbouw- crisisorganisatie em aan paardenhajndela- ren aan wien door de Nederlandsche v©e- hO'udefij'-Oentrale een daartoe strekkende schriftelijke vergunning is verleend. De paarden wlorden voortaan in twee kwaliteitsklassen Ingedeeld, die elk w^er in vier oudendomsklasssm zijln onderschei den. Maxirnhmprijben zijn voor al deze categorieën vastgesteld. Bij! den verkoop mogen echter deze maximumprijzen niet zonder meer worden aangehouden. Voor ieder paard, dat ten verkoop w(oirdt aangeboden, wordt na melijk ieen z.g. verkoopkaart verstrekt, Waarop naast de verschillende kenmer ken van het paard, ook de getaxeerde verkoop wiaarde wordt aangegeven. Deze taxatiewaarde mag niet hooger zijh dan de in bet besluit vastgestelde maximum prijzen em mag bij' den verkoop niet werden overschreden. Hierop wordt al leen leen uitzondering gemaakt voor den wederverkoop door een paardiemhainde- laar. die op den overeengekomen ver koopprijs een bepaalden vastgestelden op slag voor toosten ien winst mag leggen. Deze verhooging van den verkoopprijs m'ag echter slechts éénmaal plaats vin den. De taxatie van de paarden en de verstrekking van de verkoopkaarten ge schiedt door de taxatiecomhiissies, welke door de Nederlandsche Veehouderij Cen trale Wlorden ingesteld. ONDERWIJS Var ke®r»ondarwij« De secretaris-generaal van opvoeding, wetenschappen en cultuurbescherming heeft een aanschrijving gericht tot de in specteurs van het lager onderwijs om het verkeersonderwijs op school te be vorderen. Hij wijst er daarin op, dat, naar aan leiding van de reeds sedert verscheidene jaren door den toenmaligen minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan de leden van het rijksschooltoezicht ge- oo-M-.TT.ï-jiri.rMvn ..om te bevorderen, dat bij het onderwijs op oe upcm/u*w en bijzondere lagere scholen aandacht wordt geschonken aan de regels van het verkeer, in het algemeen op bevredigende wijze is voldaan aan de door de regee ring gegeven aanbevelingen om in het leerplan der lagere scholen te doen op nemen periodieke en verplichte behan deling van de verkeersregels, b.v. bij het vak aardrijkskunde. In verband echter met het feit, dat nog tal van scholen in dit opzicht in verzuim zijn gebleven heeft de secretaris-generaal den inspec teurs opgedragen, bij hun eerstvolgende schoolbezoek nogmaals op het treffen van dezen maatregel aan te dringen en daarbij te wijzen op het nut van de ver- keersvoorschriften, die ook door de schoolgaande jeugd stipt behooren te worden in acht genomen. Drie-en-tachtig Duitsche staatsburgers uit de Pan-Amerikaansche landen, inclu sief 23 die in Panama zelf woonden heb- het het Amerikaansche continent verlaten en reizen thans met het Japansche s.s. „Heiyo Maru" naar Yokohama. Er loo- pen geruchten, die beweren, dat het Duitsche gezantschap te Panama den Duitschen staatsburgers zou hebben ver zocht, Panama zoo spoedig mogelijk te verlaten. (U.P.) Zoo plastisch pleegt uit te drukken, een voudig niet zien- Derhalve trachtte ze zidi met een zekere innerlijk© voldoening j voor te stellen, boe Zij! dit meisje in eèn dramatische scène voor jonkheer Falke Zou ontmaskeren letn hemi zijh echt© klein- 1 dochter in Zijln arimlen zou voeren. j l Met zeer veel moeite' slaagde notaris Halmtsen er evenwel iw de schilderes dit plan uit het hoofd te praten. Gemakke lijk ging dit allerminst, want juffrouw Bratt Wias nu eenmaal ieeta Zeer stijf hoofdige dame, maar tenslotte moest Zij' toch ztwichten voor de verstandelijke overwegingen van den ouden notaris. We kunnen ten huize van de gravin toch geen melo-drama gaan ensceneeren, protesteerde bijl, en zeker wel het aller minst met Kerstmis. Voor alle belang hebbenden zou de feeststemming meteen bedorven Zijh. I Onzin. Mijjn inziens Zou het de feest. vreugde juist teii goede komen, Wanneer we Falke vertellen, dat hij! in werke lijkheid zoo'n schat van een kleimdoch- ter beeft, zoodat hij! niet langer met dat serpent opgescheept behoeft te zitten. Dat is ook zoo, maar alstublieft geen toon eel effecten. We hebben in de eerste plaats rekening te houden met hen, die er bij betrokken Zijn. Vera Sta niecki is tenslotte niet meer of minder dan een oplichtster, die zich aan een zeer ernstig vergrijp heeft schuldig ge maakt. Zoo iemand kan ik de gravin toch niet in huis brengen. Dit argument scheen op Senta Bratt indruk te maken. Bovendien is de gezondheidstoe stand van jonkheer Remus Falke van dien aard: dat het van weinig tact zou getuigen, wanneer we die pijnlijke ge schiedenis nog wat op de spits gingen drijven. Nee. we moeten dat zaakje an ders aanpakken. Nou, dan ben ik toch werkelijk be nieuwd, hoe u dat denkt klaar te spe len. O, daar ben ik het allang met me zelf over eens. Luistert u maar En daarop zette de notaris zijn plan tot in de details uiteen, hetgeen er toe leidde, dat Senta Bratt tenslotte haar voile medewerking toezegde. Dus op Kerstavond hier bij mij, verklaarde zij zich bereid. Het Kerstfeest was aangebroken. Een Kerstmis, zooals men zich dat slechts kon wenschen. Uit een loodgrijze lucht dwarrelde traag de sneeuw in dichte vlokken, de straten bedekkend met een wit kleed, dat, dank zij de lage temperatuur, zelfs in het centrum van de hoofdstad geruimen tijd bleef lig gen, alle verkeersrumoer dempend en daardoor bijdragend tot <j,ie plechtige sfeer, welke dit jaarlijksche feest be hoort te kenmerken. Ook het atelierhuis paste zich daar geheel bij aan. De kamers waren ge- Alle Lijders aan Rheumatielc moesten de eenvoudige Kruschen kuur volgen, zooals miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doen. Kruschen zal ook U uitkomst brengen I Déarom, neem óók onder voortdu rende controle dig*.apotheker G. J. Logger Bij apoth. en drog. 1,47, 0,76, 0,41. Aan de groente- en fruitveiling „Naald wijk" te Naaldwijk voerde de proeftuin van het Zuid-Hollandsch glasdistrict d e eerste tomaten van het nieuwe seizoen aan, welke 26 cent per stuk opbrachten. Tevens werden de eerste per ziken geveild, welke 61 cent per stuk noteerden. Aan de veiling te Monster weiden de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd, welke 74 cent per kilo op brachten. Naar het Hongaarsche persbureau M.T.I. meldt, is de Hongaarsche rijksbe stuurder van H o r t h y, door den Führsr en rijkskanselier iini het hoofdkwartier van den Führsr ontvangen. De rijksbe stuurder is nog denzelfden dag naar Boe dapest teruggekeerd. 73. Nu volgt, tot algemeene vreugd, En groot vermaak der lieve jeugd, Een danspartij op 't slappe koord, Met alles wat daarbij behoort. Jim huppelt lustig heen en weer, Wei Vljr, wei ze», wei zeven -Keer; Hij danst al zwaaiend in het rond, Als was hij op de vaste grond. 74. Maar ach, opeens gaat wat fataal! De auto toet'rend aan de haal; Je snapt al wat er nu gebeurt: Heel 'tpodium wordt meegesleurd; De dirigent vliegt met een plof In 't instrument van Jan van 't Hof, Die, ter voltooiing van de klucht Valt, met zijn beenen in de lucht. tooid met hulst en dennegroen, waar- va i de geur zich vermengde met dien van gebak en gebraden gevogelte. Uit de keuken klonk het gerammel van pat ten en pannen. Ursel en Guste waren met vereende krachten bezig den feest- disch te bereiden, want vandaag waren alle bewoners van het atelierhuis bij de gravin te gast. Gravin Grundtvi'g versierde zelf den Kerstboom, waaraan zij bijzondere zorg besteedde. Kerstmis was voor haar het mooiste feest, maar djit jaar beloofde het in alle opzichten te zullen slagen. Jong volk in huis en een verloving in zicht De gravin neuriede een Kerstlied. Ook Doddie Hesterberg gaf door ge zang uiting aan haar blijdschap. In de woning van haar oom lag ze op haar knieën voor den breeden divan en voorzag die pakjes van diennetakken om ze daarna met rood zijden bandjes te omwikkelen. Aan het kussen van Jens Grottkau werd daarbij uiteraard bijzon- diere aandacht geschonken. Zachtjes streek Doddie over het door Senta Bratt be spotte kunstwerk. Rozen en vergeet-me-nietjes. Een beetje krom en scheef was het wel, ja, dat moest ze toegeven. Maar Jens zou het kussen stellig met de oogen der liefde bekijken. Met een gelukzaligen glimlach vlijde het meisje haar wang tegen het zelf gemaakte geschenk, waar voor ze avonden had opgeofferd. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2