Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Donderdag 16 April HILVERSUM I. 415,6 M. Nederl. programma. 6.45 gram.; 6.50 ochtendgymnastiek7 gram.; 7.45 ochtend- gymnastiek; 8 Vrijiz. Prot. Kerkcomité: Dagopening; 8.10 gewijlde muziek, opmame 8.80 nieuwsberichten ANP; 8.45 grajml.; 9.15 voor de vrouw; 9.17 gram.; 10 Ensemble Jenny Omibach; 10.25—10.40 gram.; 10 En semble Jenny Ombach; 10.25—10.40 gram1. 11 voor de vrouw; 11.20 granri.; 12 om roep orkest; 12.42 almanak12.45 nieuws» en eoonondschie berichtein ANP; 1 Bnsém.- ble Tonny Roxiini; 2.10 Knip- en naai les; 2.80 Haarlemsche Orkestvereeniging; 3.15—3.80 grami.; 4 gram,4.30 causerie met gram.; 5.15 nieuws-, economische- en beursberichten ANP; 5.30 gram.; 6.15 sport en lichamelijke opvoeding; 6.30 zang en orgel; 7 vragen, vsan den dag ANP; 7.15 zang met pianobegeleiding; 8 nieuwsberichten ANP; 8.15 Spiegel van. den dag; 8.30 berichten Dngelsch; 8.45 concert voor de weermacht; 9.45 Engel, sohe berichten ANP; 10 nieuwsberichten. ANP; sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederl. programma. 6.45 gram.; 6.50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7.45 ochtend, gymnastiek; 8 gram.; 8.30 nieuwsberich ten ANP; 8.45 gram.; 10 Chr. Radio-Stich ting: Morgendienst; 10.20 gram1.; 10.50 zang en piano; 11.30 declamatie; 11.45 gram.; 12 berichten; 12.15 Celesta-ensem ble; 12.45 nieuws- 'en economische berich ten ANP; 1 De Romancers; 2 piano voor dracht; 2.30 amusementsorkest; 3.30 voor de zieken; 4 Amabile-sextet4.30 voor de kinderen; 5 chr. RadiostichtingLezen van Chr. lectuur; 5.15 nieuws-, economi sche- en beursberichten ANP; 5.30 Schramhielkwartet; 6 „Geautoriseerde mis baksels"; 6.15 omroeporkest; 6.45 repor tage; 7 persoverzicht voor binnen- en buitenland ANP; 7.15 gram.; 7.30 „De stand van het tooneel in Nederl."; 7.45 gram.; 8 nieuwsberichten ANP; 8.15 spie gel van den dag; 8.30 omroepsymphotrde- orkest; 8.55 causerie over den dichter Rabindrania(th Tagore; 9.05 vervolg van 8.30; 10 nieuwsberichten ANP; sluititng. Italiaanschweermachtsberlcht Da Italianen hebban Koritza bezet Het 312e weermachtsbericht luidt als volgt: In Joegoslavië hebben de kolon- nes van het 2e legercorps, na in con tact te zijn gekomen met troepen uit Zara, het centrum vaii Knin bezet. Zij dwongen het garnizoen zich over te ge ven. Een andere gemechaniseerd© kolonine heeft S e b n ico bereikt. Inschepings troepen der marine en gewapende de tachementen hebben de bezetting van de eilanden in de omgeving van Zara vol tooid. In Albanië, ten Noorden van Sku- tari zijn de plaatselijke acties der Joego- slaven te niet gedaan en heeft de vijand zware verliezen geleden. Aan het Griekse he front zijn onze troepen na den weerstand van den vijand te hebben gebroken', Koritza bin nengerukt. De opmarsch wordt voortge zet aan het front van het 9e en 11e legercorps. Onze luchtmacht heeft bom bardementen uitgevoerd op vijandelijke ravitailleeringscentra, militaire inrichtin gen en gemechaniseerde kolonnes in de Grieksche en Joegoslavische sectoren. Af- deelingen duikbommenwerpers bestookten knooppunten en installaties langs den weg. De brug van Dogliana, ten Westen van Kalibaki, is verbroken en de brug bij Perat, die hersteld was, is opnieuw getroffen. Afdeelingen gemechaniseerde strijdmiddelen en vijandelijke troepen zijn met mitrailleurvuur bestookt. In de ha ven van Antivari zijn gemeerde zeil schepen met granaten getroffen. Tijdens luchtgevechten zijn drie vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Een van onze toe stellen is niet op zijn basis teruggekeerd. Aan de Aegeïsche Zee hebben onze vlieg tuigen verscheidene malen de haven van Piraeus gebombardeerd. Eenige schepen werden beschadigd. Een schip zonk. Uitgebreide branden werden ge sticht in haveninrichtingen. In den nacht van 14 op 15 April hebben Britsche vliegtuigen aanvallen ondernomen op Brindisi en Valona, waarbij zij twee schepen beschadigden. Te Valona is een vijandelijk vliegtuig door het afweerge schut neergehaald. In Noord Afrika is Solloem bezet In den nacht van 14 op 15 April heeft de vijand opnieuw een luchtaanval ge daan op Tripolis; eenige slachtoffers en eenige schade. Uit Italiaansch Oost Afrika niets belangrijks te melden. Naimietns de thans gevormde Kroatische national© regeeriing hebben dr. Pavilitsj en generaal Kvaternik aan Hitler en Mus solini telegrammen geZolniden, waarin zij' dezen /miededeeling doen van de procla. (matie van den olniafhankelij'ken staat Kro„ atië. Hitler -en Mussolini hebben voor die telegrammen gedankt en medegedeeld, dat hun regeeri'ngeln verheugd zullen zijln, tmlet de national© Kroatische regeering in vrij'e gedadhtenwisseling tot overeen, steimlming te komien over de grenzen van den nieuwen) staat. (DNB) DNB Imieldt uit Stockholm: Reuter pu bliceert 'een officieel coonlmuniqué vam de Britsche Admiraliteit yolgens hetwelk de Engelsche kruiser „Bonavenftura," is getorpedeerd en gezonken. De kruiser behoorde tot de Dido-klasse en was twee jaar geleden van stapel gétoopem. WEDEROPBOUW VAN ROTTERDAM '&SKÊ In 10—30.jaran Het A.NP. meldt: De gevolmachtigde van den Rijkscom missaris voor de stad Rotterdam, dr. Völokers heeft in de dagelijksche pers conferentie te 's-Gravenhage een zeer in teressante en meesterlijke uiteenzetting over Rotterdam gehouden. De stad Rotterdam, aldus dr. Völokers, heeft door de oorlogshandelingen ontzet tend geleden; 25.000 woningen, die 80.000 inwoners huisvesting boden, werden ver woest. Maar de stad, aldus ging dr. Völokers voort, verdient alle hulde voor de ener gie, waarmee zij dadelijk de problemen aanvatte. De opruimingswerkzaamheden werden in zes maanden voltooid (Mei-November 1940), Tot 20.000 arbeiders waren daar mee gelijktijdig bezig. Een getal van 2000 voerde het puin weg. Deels werd dit op vrij terrein in reserve gehouden, deels voor het dichten van overbodig gewor den grachten, deels voor het aanplem pen van een stukje van de Kralinger Plas ten behoeve van verbreeding der straat aldaar gebruikt. Moeilijkheden, die zich met de arbeiders voordeden over loon en arbeidsvoorwaarden werden op gelost door middel van. een tot dat doel ingestelden arbeiders-vertrouwensraad, die uitnemend werkte. Bij het begin van dan wederopbouw kwam als eerste noodzakelijkheid naar voren om het zakenleven weer naar het centrulmi te trekken. Nood-winkels, nood-zaken leb hood- fabrieken werden gebouwd. De Goudsche Singel, de Coolsingel hebben hun zaken verkeer weer terug. De noodbouwwerken zijn volgens vast schema gebouwd. Het stadsbestuur is bouwheer; het verhuurt de gebouwen van de ondernemers. Voorts hebben vele ondernemers eigen noodge bouwen gezet. De middelen hiertoe wer den door een stichting, de „Stichting 1940", verschaft, welke tot dusver lee ningen tot een totaal bedrag van 23 millioen gulden verstreikte. RADIOTOESTELLEN, IN HET BEZIT VAN JODEN, moatan worden Ingeleverd Op grond van art. 1 der verordening van den rijkscommissaris -voor het be zette Nederlandsehe gebied over de straf baarheid van overtredingen van militaire of politiemaatregelen, mede in aanmer king genomen art. 1 der verordening no. 26 van 1941 over bijzondere veilig heidsmaatregelen op radio-gebied, heeft de commissaris-generaal S.S.-Brigade- führer Rauter het volgende bepaald: De in het bezit van Joden in Neder» land zich bevindende radio-ontvangtoe stellen gelden met onmiddellijken ingang als door de politie in beslag genomen. Als Joden gelden alle personen, die in den zin van art. 4 der verordening 189 van 1940 Joden zijn of voor Joden te houden zijn. De radio-ontvangtoestellen moeten in onbeschadigden toestand binnen 14 dagen na de publicatie in de pers bij de ge meentelijke autoriteiten, waar de bezitter van het radioapparaat zijn woning en zijn zaak heeft, worden ingeleverd. Het herstellen van beschadigde apparaten moet op kosten van den bezitter geschie den. Handelingen in strijd hiermede worden bestraft. uw iii m r f Ten overvloede zij gemeld, dat dit voorschrift alleen slaat op ontvangtoe stellen, niet op aansluitingen bij de ra dio-distributie. Verder slaat het ook niet op radiohandelaren. Die vallen onder andere, reeds vroeger uitgevaardigde voorschriften. Het DNB imieldt uit Zagrieb: Generaal Kwatertók heeft voor ra&o-Agraim een korte toespraak gehouden, wiaarin hij1 het Kroatische volk meedeelde, dat dr. Ante Pavelitsj in Zagreb is teruggekeerd en de (macht in hajndien heeft genomen. Hijl zal zijn geheele werkkracht aan het Kroatische volk wijlden. Dr, Pavielitsj heeft generaal Kwiaternik tot opperbevelhebber van het Kroatische leger bemoemJd. Dr. Artukowitsj iwierd tot gevoltrhaChtigde voor openbare veiligheid en bilrinenlandsehie zla- 'ken beoioemld. Eön verordening van het staatshoofd 'dr. Piavelitsj behelst, dat alle politieke partijen ontbonden en verboden Zijln. Ook alle vergaderingen en bijeem- koimlsten Zijln verbodleln. Uit Saloniki Imieldt het DNB, dat van betrouwbare 'rijde vernomen wlondt, dat de inschepingiejn der Britsche troep (en aan de Grieksche Oostkust een steeds graoteren tomtfvairog aannemen. De terugtrekkende beweging van' de En- gelsche troepen wordt door het ingrij(- pen der Duitschie Stuka's oneer en meer tot e©n overhaaste vlucht. In de havens aan de Oostkust en op alndere plaatsen, waar de Engelschen trachten zich op Grieksche ooriogs- en koopvaardijschepen in veiligheid te stellen, zSjia Grieksche kapiteins, die hun schip (niet te hunner beschikking wilden stellen, met wapen geweld daartoe gediw'ongen. Toakomitlg Inwonertal Het wederopbouwplan is op 10 tot 30 jaar berekend. De stad heeft thans 620.000 inwoners. Sommigen schatten van twee millioen in de toekomst. Die schatting schijnt voorshands te hoog. Een havenstad is afhankelijk van het zeevenkeer en kan voeden, wat door het zeeverkeer met al wat daarmee sa menhangt, gevoed kan worden. Normaal en gezond is, dat Schiebroek, Hillegersberg en IJsselmonde bij de stad gevoegd worden. Het is te verwachten, dat zulks nog dit jaar geschieden zal. Mogelijk volgen Schiedam en Vlaardin- gen later, maar dit is nog niet zeker. De inlijving der drie eerstgenoemde plaatsen voert het inwonertal tot 700.000 op. Verder zal het na den oorlog te wachten groote zeeverkeer het inwoner tal sterk doen stijgen, maar men moet hierin toch niet phantastisch worden. Wellicht is op 900.000, 1 millioen, op zijn hoogst 1.200.000 inwoners te rekenen. Deze cijfers in elk geval liggen aan het opbouwplan ten grondslag. Hierbij is het groote probleem, om in een reeds bestaande stad met een belangrijke geschiedenis aan nieuwe binnenstad te scheppen. De eerste vraag is hierbij het verkeer. Reeds voorheen was dit probleem wegens de nauwe straten moei lijk. Er wordt op gerekend om breede straten (tot 52 m toe) te scheppen. Plei nen zullen zeer groot gemaakt worden (Hofplein, Blaak) met groote parkeer- gelegenheden. Ook zal er groen in het centrum 'komen. Het groote verkeer zal worden omgeleid. Wat de spoorwegen betreft: het viaduct 'kan niet verdwijnen, een omleggen van (de spoorbaan om de stad heen zou 6 'km meer kosten en oneconomisch zijn; maar wel zal worden getracht het onschoon Zooveel blo gelijk weg te werken. De rivierdijk, dit tot dusver een eindje in de stad lag, zoodat een deel der stad af en toe overstroo- mingslast had, zal thans voor zoover dit het verwoeste gedeelte betreft, langs den oever gelegd worden. De bruggen zullen hooger worden gelegd, zoodat grootere schepen doorvaart verkrijgen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Engalsche bommen op ons land Gedureh.de die afgeloiopen daglef sedert de laatste Imlededeeliingen, vohden ëhkelb Engels'clhe luchtaajivaflleh plaats. Een aan tal brisent- en brandbommen werd om laag geworpen. Benige wlohimgeh kregen schade Van eenspoorweg wferd de bo venleiding beschadigd. In tota-al Wierden helaas vSjlf burgers gedpod, 2 zW|aiar en 13 licht gewond. N»auw g*bouw voor dan Po'cUr Walcheren Zooals bekend, ging verleden jaar op 17 Mei het grootste gedeelte der be roemde Abdijgebouwen verloren, deels werden zij deerlijk gehavend. Daarbij be hoorde ook dat deel der gebouwen, dat van den polder Walcheren bestuurszetel was. Reeds in 1511 wordt gewag gemaakt van vergaderingen van de Staten, ge committeerd te Dykaige van Walcheren binnen de abdij. De onderhandelingen, door het bestuur van den polder gevoerd met den Rijks gebouwendienst om den polder weder een plaats te doen krijgen in de Abdij of de bijbehoorende gebouwen, hébben niet tot de voor den polder gewenschte resultaten geleid. Thans stelt het bestuur aan de algemeene vergadering voor, zulks na overleg met en na voorlichting van den directeur van de stichting „Herbouw Middelburg", eeh nieuw polderhuis te bouwen aan de Groenmarkt tegenover de provinciale gebouwen en de Nieuwe Kerk en achteruitkomende op den Wal. De kosten worden op f 130.000 geraamd, zonder de meubileering. (A.N.P.) Vachtpartij in ean woonwagenkamp In het woonwagenkamp der gemeente Heerlen is in den nacht van Zondag op Maandag een vechtpartij tusschen de gebroeders S. enverschillende leden der familie K. ontstaan. De laatsten verkeer den onder den invloed van drank. Men ging elkaar met stokken en messen te lijf, waaronder een z.g. hakselmes voor veevoeder. Een der gebroeders S. liep een ernstige steekwond in den rug op en een diepe snijwond in zijn hand. Vader K. kreeg een gevaarlijke steek wond in het achterhoofd en sneden in linkerarm en hand. Ook een zoon en dochter van K. en een behuwddochter van S. liepen ernstige wonden op. De politie arresteerde den broeder van den ernstig gewonden S. en een zoon van K. Tot de arrestatie van de twee andere vechtersbazen kon niet worden overge gaan, aangezien hun toestand dit niet veroorloofde. Da totalisator op Duindlgt Hoewel Tweeden Paaschdag op Duin dlgt de in eere herstelde totalisator nog niet in staat was, den grooten stroom wedlustigen te verwerken, is de omzet toch zeer bevredigend geweest. De to tale omzet heeft f18.000 bedragen, doch zou indien men aan alle vraag had kunneini voldoen, wielidht het dubbele van dit bedrag zijn geweest. Van de zijde van de N.H. en R.V vernemen wij nog, dat in den loop van deze week uitgebreide maatregelen zul len worden getroffen, om op de volgende courses, 20 en 27 April, alles vlotter te doen verloopen. (N.R.Ct.) GEMEENTERAAD TE HAAMSTEDE Huishouda'ijka voorlichting Wij- zgng h*fhng haven- an kada- geldan Huisvesting politie Regeling gymnastiekonderwijs Onder voorzitterschap van den burge meester Jhr. R. J. H. Q. RÖeli, kwam op Donderdagnamiddag 10 April de ge meenteraad voltallig in openbare ver gadering bijeen. Alvorens met de afwer king der agendapunten te beginnen, spreekt de voorzitter de vergadering als volgt toe: „Alvorens met de behandeling der agenda een aanvang te nemen, meen ik U een betreurenswaardig voorval ter kennis te moeten brengen dat dezer da gen hier plaats gehad heeft en waarover de Duitsche autoriteiten zich terecht ern stig beklaagd hebben en waarvoor zij de gemeente aansprakelijk stellen. Lieden zonder eenig verantwoordelijkheidsgevoel hebben gemeend bij enkele graven der oorlogsgevallenen op de algemeene be graafplaats handelingen te moeten ver richten, die de grootst mogelijke afkeu ring verdienen. Wij hebben redenen aan te nemen, dat de dader niet gezocht moet worden bij de eigen bevolking, die steeds tegenover den bezetter een correcte houding heeft ingenomen. Wij zouden het ten zeerste betreuren, indien door een dergelijk voorval schade zou worden gedaan aan de goede verstand- ding die steeds heeft bestaan en nog be staat tusschen de bezettende macht en de gemeente Haamstede. Met den moesten nadruk vestig ik er dan ook de aandacht van allen op, dat het een plicht is van de geheele bevolking, zich steeds in alle opzichten correct te gedragen, èp. tegen over de bezettende macht èn ook on derling, wat betreft de politieke ver houdingen. Het gemeentebestuur heeft dan ook besloten tegenover deze wan daad, die het ten zeerste betreurt en door de geheele bevolking wordt af gekeurd, te stellen het brengen van een eerbiedige bloemenhulde aan de geval lenen, die te Haamstede een laatste rust plaats hebben gevonden". Naar aanleiding van een schrijven van het Rijksarbeidsbureau, imledewerking te verleenen aan een wachtgeldregeling wordt wederom op voorstel van B. en W. besloten afwijzend te beschikken, om dat naar de meening van den raad geen gevallen in deze gemeente voorkomen, welke daarvoor in aanmerking komen. Op voorstel van B. en W. besluit de raad met algemeene stemmen wederom medewerking te verleenen aan een cursus voor huishoudelijke voorlichting. De voor zitter merkt hierbij op, dat de hieraan verbonden kosten voor de gemeente ge ring zijn en het vooral in 'dezen tijd van groot belang is dat deze cursus wordt gegeven. De Lagere Tuinbouw school alhier is voor deze cursus be schikbaar gesteld, waarvoor zich reeds een 24-tal cursisten heeft aangemeld. Op een verzoek van het bestuur van de Slagersvereeniging op Sc'houwen-Dui- veland bij verordening te willen bepa len, dat de slagerswinkels in deze ge meente voor het publiek gesloten moeten zijn des Maandagsmiddags na 1 uur, be sluit de raad met algemeene stemmen hieraan te voldoen. Vervolgens besluit de raad zonder hoofdelijke stemming op' voorstel van B. en W. tot het niet-van-toepassing verklaren van het Arbeidsovereenkom- stenbesluit op het personeel van den vasten kern Luchtbeschermingsgroep in deze gemeente. Eveneens wordt op ver zoek van Ged. Staten zonder hoofdelijke stemming besloten tot het aanbrengen van een wijziging in de verordening ex artikel 223; derde lid, der Gemeente wet. Hierna komt aan de orde een voorstel van B. en W. tót wijziging van de Verordening op de heffing van Haven en kadegelden voor de haven Burgh- sluis alhier. De voorzitter deelt artikels gewijs de aangebrachte wijzigingen aan den Raad mede. Waar in de oude ver ordening het kadegeld veel per voer werd berekend, is thans zooveel moge lijk een prijs bepaald per ton. Ook is door B. en W. overwogen het vast stellen van een tonprijs over de geheele linie. De heer Landegent vestigt er de aan dacht op dat het b.v. mogelijk zou zijn voor de verschillende soorten brandstof fen één tonprijs te bepalen; thans is dit voor alle soorten brandstof verschil lend. Naar aanleiding hiervan wijzigen B. en W. hun voorstel hieromtrent in 2i/2 cent per 100 kg brandstof (kolen). Ook vestigen' B. en W. er de aandacht op dat het havengeld voor cement werd verlaagd, speciaal voor grooteie partijen. De heer Landegent bepleit hierbij een uniforme prijs voor cement en granen. Na eenige bespreking wordt het voor stel van dhr. Landegent aangenomen. Na verdere bespreking van de aangeboden verordening wordt deze tenslotte met algemeene stemmen vastgesteld. Een door B. en W. aangeboden be grotingswijziging dienstjaar 1941 als ge volg van de wijzigingen in het belasting stelsel wordt hierna vastgesteld. Als ge volg van deze wijzigingen kan de post onvoorziene uitgaven! (mlet een bedrag van f 1539,38 worden verhoogd. In verband met het ontslag aan de helpster der Bewaarschool wordt door de Commissie voor het Be- waarschoolonderwijs ter benoeming aan bevolen: 1. L. Slager, 2, W. van Nieu- wenhuize. Uit de gehouden stemming blijkt dat L. Slager met algemeene stem men in deze vacature is benoemd. In verband met de reorganisatie van het politiewezen doen B. en W. hierna verschillende voorstellen betreffende huis vesting van de politie (Maréchaussée). De voorzitter deelt hierbij mede, dat te Haamstede zullen worden gestationneerd 5 gehuwde Maréchaussée's en 3 onge huwde. Na breedvoerige bespreking be sluit de raad' aan de huisvesting van de Maréchaussée medewerking te ver leenen. Hierna deelt de voorzitter mede dat B. en W. het noodig geoordeeld heb ben eenig branidwieenmlateriaal aan te schaffen en andere voorzorgsmaatregelen te nemen. De raad verleent hieraan zijn goedkeuring. Verder komt in behandeling een ver zoek om ten spoedigste over te gaan tot het vaststellen van bepalingen be treffende sneeuwruimen enz. Aangezien verwacht wordt dat deze bepalingen op korten termijn worden vastgesteld, doen B. en W. thans daartoe het voorstel, hoewel het verzoek pas is ingekomen en de betreffende bepalingen nog niet in de Raadscommissie zijn behandeld. Zonder hoofdelijke stemming worden de desbetreffende bepalingen vastgesteld. Betreffende het gymnastiekonderwijs deelt de voorzitter mede, dat alle be langhebbende groepen (Gemeentebestuur Haamstede, Gemeentebestuur Burgh en Bestuur voor Gereformeerd Schoolonder wijs) het allen eens zijn om door sa menwerking te komen tot de oprich ting van een gymnastiekinrichtiing voor alle groepen. B. en W. zijn voornemens stappen te doen om een geschikt terrein te ver krijgen voor sportterrein en -lokaal. De heer van Waveren juicht deze samen werking toe en bepleit bij den bouw rekening te houden met - de wenschelijk- heid in deze gemeenten (Haamstede en Burgh) een vergaderlookaal en vereeni. gingslokaal te bezitten. De voorzitter zegt dat dit ook juist de bedoeling van de gemeentebesturen is en zeker hiermede rekening zal worden gehouden. Wet houder den Boer zegt, dat een en ander moet worden geregeld in overleg met den Inspecteur van hel Lager Onderwijs. Hierna sluiting. STAVENISSE. In één der lokalen van de openbare lagere school had de eindles plaats van het eerste jaar van den Al- gemeenen Landbouw Wintercursus, waar aan les was gegeven door de heeren J. Oudesluijs en S. Stoel. Aanwezig wa ren: Burgemeester Hanssens, Wethouder Potappel: van de commissie van Toe zicht de heeren J. C. Droogendijk en J. Hage, dhr. C. Nelisse, secretaris van den Bond van Oud-leerl. bij L.W C. op het eiland. Nadat dhr. Droogendijk, voorzitter van de commissie van toezicht, de aanwe zigen een welkomstwoord had toege roepen, inzonderheid den burgemeester, wien hij de belangen van het landbouw onderwijs ten zeerste aanbeval, werden de cursisten door de leerkrachten aan den tand gevoeld. Geconcludeerd, kon worden, dat het meerendeel der cursisten het onderwijs met vrucht had gevolgd. De rapporten werden door den voorzit ter met een t oepasselijk woord uitgereikt, waarbij den leerlingen werd aangespoord om gedurende het a.s. zomerhalfjaar het geleerde te repeteeren. Het college van B. en W. werd dank gezegd voor het beschikbaar stellen van een verduisterd, verlicht en verwarmd lokaal. De burgemeester bracht dank voor de tot hem gesproken woorden en gaf de verzekering, dat het college van B. en W. gaarne zijn medewerking aan het in- stand houden van dergelijke cursussen zal geven, opdat juist dat onderwijs voor het platteland van zulk een essentiëel belang is. De bijeenkomst werd door dhr. J. Oudesluijs, hoofd van den cursus, gesloten. Het officieele Japansche agentschap Do- Imlei bevestigt, dat de Japansche minister van buitenlainidsche zaken b'ij' zijn afscheid den Russischen volkscoimlmissaris vam bui- tcnlao'dsche zaken voor een bezoek aan Tokio heeft uitgenoodigd. Algeimjeen wordt naar ;aamleidiing van deze tmledei- deeling aamgenioimlen, dat dit bezoek bin. mem afzignbaren tSj(dL kan wonden verwacht De door Matsneoka afgelegde verkla. ringen worden volgens een SPT-berieht uit Tokio als een aanduiding opgevat dat het thans gesloten politieke verdrag zeer binmeinikoirt Zal word,en gevolgd door een hamdelsovereemkoimlst ep dat eveneens de kwestie der visscherijtrechten in Ruslainlds territoriale "wateren voor goed zjal wor den geregeld. De katholieke kerk in Duitschlamd houdt de kolmlende Zondagen tijidens de gods dienstoefeningen collectes, waarvan de zuivere opbrengst in zijln» geheel wordt afgedragen een de Evangelische liefd'a- digheidsinriehtimgem te Bethel bijl Biele feld voor _den herbouw. Zooals taisnwieet, zijln deze inrichtingen reeds voor de twee. de inilaal het doelwit van Emgelsche lucht aanvallen geweest,. Dit is (wielll de eerst© •mJaal, 'djat de Katholieke kerk op deze waj'ze hulp verleent aan de Evangelische kerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2