ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I DONDERDAG 10 APRIL 1941 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT SALONIKI DOOR DUITSCHE TROEPEN BEZET Goede Vrijdag De Kern ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14616 ADVERTENTIES Prijs22 cente per regel, minimaal 88 oente. Bij «octract speciale prijzen. Su»- eesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdog en Donderdag: 70 cenls. Inzending tot 's morgens 9.30 uur. EEN DEEL VAN HET GRIEKSCHE LEGER CAPITULEERT DE METAXAS-LINIE WERD DOORBROKEN EN DE AEGEISCHE ZEE BEREIKT Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gieteren bekend Sterke Duitsche gepantserde formaties zijn uit Zuid-Siaviê opgedrongen en hebben Saloniki Ingenomen. Na deze doorbraak tot aan de Aegeische zee zijn de Grieksohe troepen in Thraciè tusschen de Vardar en de Turksche grens afgesneden. Na de doorbraak door den Rupelpas, welke door de Grieken taai en fel werd verdedigd en na de inneming van Saloniki heeft het ten Westen van de Varder strijdende Grieksche leger, zijn hopeloozen toestand inziende, vanochtend de capitulatie aangeboden en de wapens neergelegd. Na de doorbraak door de krachtig versterkte Metaxas-linie hebben de Duitsche troepen Xanthi ingenomen en de kust van de Aegeische Zee bereikt. De opmarsch gaat verder. Na de inneming Skoplje en Veles hebben Duitsche troepen de Vardar in de richting van de Albaneesche Oostgrens gepasseerd en Totovo en Prilep ingenomen. Snelle troepen en gepantserde afdeelingen der groep von Kleist hebben gisteren om II uur Nisj ingenomen. Tijdens den opmarsch uit Stier marken werd Marburg bezet en werd op den Zuidelijken oever van de Orave een bruggehoofd gevormd. SOVJET RUSLAND L I BYE cn TURKSCHE RUK FRANSCH BEZIT fTTTïïffl DOOR LONDEN GEGARANDEERD ITALIAANSCH BEZI1 BRITSCHE INVLOEDSSFEER BRITSCH BEZIT ACTIE STRALEN VAN SOOkm. Het opperbevel van de weermacht maakt bekendSnelle troepen- en e©n divisie infanterie, onder bevel van den generaal-veldimaarschalk List, z'ijfn vain uit Bulgarije door de Joiego-Slavisohe grensverdediging heengebroken en on danks mjoeilijk bergachtig terrein meer dan 100 K.M. diep in het bekken van Uuskuub (Skolpje) doorgedrongen en- over de Vardar getrokken. Hierdoor is dé scheiding tusschen Joego-Slavische en Grieksch-Engelsche strijdkrachten vol tooid. Verder Zuidelijk Zijd andere af deelingen over het m'eer van D-oiram op Servisch gebied doorgedrongen. Tot dus ver werden in Zuid-Servië mieer daru 20.000 gevangenen, wjo-. zes generaals gemaakt. De buit iaan stukken gesdhut en oorlogsmateriaal van allerlei soort is groot. Aan de Grjeksehie grens heb ben de onder het bevel van genera,al- veldimaarschalk List staande divisies bergjagers in infanterie, gesteund door Duitsche born'menwerpers en luchtdoeL- artillerie, na verbitterde gevechten, de zoogenaamde Metaxas-linie, een in ja renlange arbeid in het gebergte gebouw de moderne verdedigingslinie, doorbroken In het kader der aanvalsoperaties in Cyrenaica door Italiaansche en Duitsche afdeelingen hebben troepen van het Duit- sche Afrika-korps op 7 April Derna be reikt. De strijd van het luchtwapen tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart- en voor den oorlog belangrijke doelen in Groot-Britannië werd met sterke krach ten en groot succes verder gevoerd. Hier aan hebben vooral de formaties der luchtvloot van generaal-veldmaarschaik Sperle deelgenomen- Vliegtuigen der ge wapende verkenning brachten aan de Britsche Oostkust een koopvaardijschip van 4000 ton tot zinken en beschadigden drie andere groote schepen door bom- treffers. Ten Oosten van Skegness plaat ste een verkenningsvliegtuig in scheer- vlucht twee voltreffers van zwaar kali ber op een Britsche torpedobootjager. In den afgeloopen nacht hebben ver scheidene honderden vliegtuigen in op eenvolgende golven talrijke haven- en industrieele installaties in Zuid- en mid- den-Engeland aangevallen-. De voornaam ste aanval was gericht tegen fabrieken der vliegtuigbewapeningsindustrie in het stadgebied van Coventry. Duizenden brand- en brisantbommen veroorzaakten groote vernielingen aan de industrieele installaties. Ook in de haven- en doek- installaties van Portsmouth waren tal rijke branden waar te nemen. In Noord-Afrika bestookten gevechts- en torpedovliegtuigen met succes vrij groote vijandelijke troepenconcentraties met bommen en boordwapens. Een Britsch gevechtsvliegtuig werd in Cyrenaica neergeschoten. In den nacht van 8 lOp 9 April vloog de vijand enkele malen naar de kusten van het bezette gebied. Een vrij sterke afdeeling van het Britsche luchtwapen vloog opnieuw het Noord-Duitsche kust gebied binnen en wierp op verschillende plaatsen brand- en brisantbommen. De voornaamste aanval van den vijand was gericht op Kiel. Hier werd behalve eenige industrieele schade vooral in woonwijken aanzienlijke schade veroor zaakt, waardoor een vrij groot aantal dooden en gewonden onder de burger bevolking is gevallen. Over het effect der aanvallen van het Duitsche luchtwapen op militaire doelen te Belgrado wordt door bewoners van het Roemeensch-Joegoslavische grens gebied gemeld, dat bij het vallen van de duisternis de gloed van reusachtige branden op afstanden van 60 tot 70 km zichtbaar was. Soms stegen enorme steek vlam-men als bliksemstralen omhoog. Op afstanden van 2i/2 tot 3 uur gaans was steeds weer het doffe gedreun van zware ontploffingen te hooren geweest. (D-.N.B.) Britach* vliag«rs bov«n ont land Slechts ehtole vliegtuigen hebben Dins dagnacht boven ons land gevlogen. Hier en daar Zijln doelloos brisant- en brand bommen geworpen. Schade iwcrd niet aangericht, uitgezonderd op één plaats, waar de ruiten van ieen boerderij! wer den vernield. (ANP) Italiaansch weermachtsbericht Da opmarsch In'Cyraneïca Het 306e wieerabadhtsbericht luidt als viodgt: Vooruitgeschoven detachemienteni hebben Kramjska Goira ini het dal van de Save bezet. In Albanië, aan hef Joiego-Slavisöhe frpint bedrijvigheid van kleine detachementen. Wij. hebben tal rijke troepen krijgsgevangen gemaakt met 'hu-n wapens. Aan het iGrieksche front hebben wij' -een vijanid-elijken aanval van plaatselijken aard afgeslagen en eenige honderden krijgsgevangenen gemaakt. Onze bombardementsformaties hebben te Sebanico voor anker liggende vloot- eenheden en watervliegtuigen aangeval len; een schip van middelbare grootte werd getroffen. Verscheidene watervlieg tuigen, gemechaniseerde strijdmiddelen en barakken werden beschadigd. Installaties van de luchtbases Divulje en Vodice zijn gebombardeerd en kregen ernstige scha de. Andere toestellen van ons luchtwapen hebben gemechaniseerde colonnes vracht auto's en ravitailleeringscolonnes aange vallen. In Cyrenaica zettën de Italiaansch- Duitsche strijdkrachten na een schitteren de manoeuvre de weerstand, die gebroken werd door vijandelijke gemechaniseerde detachementen en die vooral sterk waren te Msu,s en Mechili na de verovering van Derna, de achtervolging van den vijand voort en zijn bezig met de ziuivering van het uitgestrekte gebied, dat opnieuw bezet is. Eenheden'van het Duitsche vlie- gerdorps hebben concentraties van troe pen en gemechaniseerde kolonnes van den vijand gebombardeerd en met mi- trailleurvuur bestookt. In Oost-A frik a heeft de vijand op nieuw krachtig den aapval ingezet in den sector van Massaoea. In de andere gebieden is de toestand in zijn geheel ongewijzigd. Een van onze motortorpe- dobooten heeft een. zware-. Eugelsche krui ser in de Roode Zee getorpedeerd. CHURCHILL BESPREEKT DEN M'LITAIREN TOESTAND Het verlies van Bengasi, de strijd in Oost-Afrika en de oorlog op den Balkan De Britsche fmi-nistier-priesideait. Chur chill, heeft gisteren, naaf Reuter mlel'dt, in het Lagerhuis een rede over deni poditieken toestand gehouden. Hij1 begon imiet te Zeggen, aldus het DNB, -dat het verlies van Biengasi ie|ni de terugtoidht. die npodig is gewerden door deun Duit- schen opmarsch in Cy.relniaica, in hoiof-dzaak slechts tebetreuren Zijln we gens het kostbare vliegterrein roindotm: Bengasi, dat thans irn handen van den- vijland is gevallen. Overigens Zou de Britsche regeering, imlet het ioog pip het steeds dreigender wordende gevaar op den Balkan, ziüh er over verheugd hebben, indim de En- gelsche opm-arsch bij Tobrpiek gestaakt zo:u zijln. Die nederlaag der Italianien zal het echter (mlogelijtk maken, dat mem zeer veel terrein gemakkelijk en met geringe offers verkrijlgt. ofschoon nu -ook elders verplichtingen vppr Engeland beginnen te ontstaan- Het transport der Duitsche pantser troe p-en en de beweging -der luchtstrijdkrach ten van Italië -én Sicilië naar Tripolis was reeds begonnen, aldus Churchill, voor wij1 ons van Be inga. si haddeni Imieester gemaakt. D,e vijland ondernam] zijln bilksémaanval m-et veel grpiotere strijdkrachten, dan wij op dat vroegé tijdstip verwacht hadden. Wij trokken daaroim terug naar sterkere stellingen en -een terrein, dat beter verdedigd ton worden. Ik kan hier inliet probeeren het verdere verloop der gevechten in Cy renaica. te voorspellen. Harde strijd te verwachten Het ligt i-ntusschen voor de hanid, dat onze generaals zidh slechts 'mogen laten leiden door overwegingen van -militairen aard en in g-een- geval tmiogen wonden belemmerd door dingen, die men; prestige of rekening hou-dien 'miet -de openbare mee. niaig kam noemlen. Nu de Duitse'he pantser t ro ep en iini Cyrenaica in den strijid zijn gebracht, Imloieten- wij ons voorbereid/en op harde en moeilijke ge vechten, miet alleen voor de verdediging van Cyrenaica, fmhar ook voor de be scherming van Egypte. Het is een gelukkige omstandigheid, dat -de toestand in Erifhnea, Abessinië en Britsch - en Italiaainsch Somfaliland ge leidelijk zeer aanzienlijke strijdkrachten en vervoermiddelen vrijlmaakt, waarmede het N ijil leger versterkt kan worden. Ongeveer veertien dagen gierden heb ik ~in een verklaring gezegd, dat een reeks successen aan den- loopenden band niet verwacht ton Iwlordien-, dat men re kening imoiet houden met overwinningen, imaar ook miet tegenslagen ein- dat wij) o-ok dan de dingen moeten nemen Zoo- als zij1 zijn. Churchill gaf vervolgens een verslag van de gevecht-en iin- O ioi s t-A frik a, waarbij! hij mededeelde, dat de ■Engel- söhen allien bijl Keren 4000 man hehjbbn verloren. Hij! ging daarna: over tot „den verschrikkelijk-en strijd" op den Balkan, waarvoor hijl Duitschland aansprakelijk wensdhte te stellen. Da strijd op dan Balkan Churchill gaf echter toe, dat Engeland den Grieken „zopveel mogelijk" hulp in de lucht, door proviandeering enz. heeft verleend. Eind Februari, aldus vervolgde hij, hebben wij den minister van buiten- landsche zaken, Eden, en generaal Dill naar het Midden-Oosten gezonden om te zien, of er niet iets gedaan kon worden tot vorming van een groot, ge meenschappelijk verdedigingsfront op den Balkan. De heeren begaven zich naar Athene en Ankara en zouden ook Bel grad Oi bezocht hebben, indien de re geering van den prinsregent Paul de toestemming daartoe niet geweigerd had. Indien deze drie bedreigdie staten zich vereenigd hadden, haddien zij 60 tot 70 divisies tot hun beschikking gehad, waar mede zij volgens een gemeenschappelijk plan en in gemeenschappelijk optreden den Duitschers een tegenstand hadden kunnen bieden, die de Duitschers wel dra van hun plannen zou hebben afge bracht en hun opmarsch langen tijd zou hebben opgehouden met het oog op het bergachtige terrein en den toestand der verkeerswegen. De hulp, die wij kunnen- verleenen aan de volken van den Balkan en T u r k ij e dié voor hun vrijheid vechten of bereid zijn daarvoor te strijden kan op het oogenblik natuurlijk maar beperkt zijn, aldus vervolgde Churchill en daarom wensehten wij niet er verantwoordelijk voor te zijn, dat de Grieken in vertrou wen daarop in een nieuw conflict met een verschrikkelijken tegenstander zouden ko men. D« hulp aan Griekenland Toen Griekenland echter verklaarde, vastbesloten te z'ijln „tot den dood" ge lijktijdig tegen Italië en Duitschland te vechten, heeft Engeland zich verplicht geacht den Grieken alle mogelijke hulp te verleenen. Engeland' besefte, dat de soldaten van het Britsche Rijk zich aan de zijde der Grieksche soldaten moesten scharen. Daarom sloten wij begin Maart een militaire overeenkomst met de Grie ken en onmiddellijk begonnen omvang rijke bewegingen van Britsche troepen naar Griekenland. Ik kan hier niet in bijzonderheden treden en geen poging doen, den toestand hier te beoordeelen, terwijl de slag voortduurt. Churchill zeide voorts, dat de Zuid- slaven zijn opgestaan „om verschrik kelijk wraak te nemen". Ten aanzien van Frankrijk verklaarde hij, dat Engeland staat op zijn controlerechten ter zee en dat het „zich verplicht acht deze rechten in het kader van het internatio- recht uit te oefenen-", zelfs op gevaar af slaags te raken met Fransche oorlogs schepen. D« slag op den Oceaan Alles is echter afhankelijk van den slag iop den Atletischétn Oceaan, die van beide zijden met toenemende heftigheid gevoerd wordt. „Onze verliezen aan sche pen en toinnagB Zijln Zeer Zwaar". Dit kan echter niet eeuwig zoo blijven, zonder dat onze krachtsinspanning en onze be staansmiddelen zeer ernstig te lijden heb ben. Hoe moet het gaan, wanneer de ver liezen in hetzelfde tempo voortduren? Waar zullen wij de drie of vier millioen ton vilden, die ter_ aanvulling noodig Zijh om het jaar 1942 'door te komen? Wij bouwen thans schepen in zeer aanzien lijk tempo. De samenwerking met de Ver. Staten werpt de beste vruch ten af. De productie van den Amerikaan- schen scheepsbouw gelijkt op die van 1918. Churchill meende goede hoop te kun nen hebben, dat men tegen de luchtaan vallen op de Britsche scheepvaart met succes zal kunnen optreden. Dat echter de Duitsche duikbooten steeds verder naar het Westen komen, beteekent een buiten gewoon groot gevaar. Deze dreiging moet worden overwonnen, wil men niet, dat het leven van Groot-Brittannië in gevaar wordt gebracht. zal de Nieuwsbode op den gewonen tijd worden uitgegeven. DE DIRECTEUR. 9 D« Metaxaslinie werd doorbroken en de haven Saloniki bezet Churchill over den toestand In N.- en O.-Afrika en den Balkan Snelle berechting van econo mische zaken mogelijk gemaakt Banoeming en ontslag onderwij zend personeel nader geregeld Wederinvoering totalisator ter bevordering der paardenfokkerij Wanneer verduisteren? Heden gaat de zon 20.29 uur onder. Morgen komt zjj om 6.53 uur op. Tusschen zonsonder- en opgang moet verduisterd worden. Volle maan 11 April; laatste kwartier 18 April; nieuwe maan 27 April. ECONOMISCHE RECHTBANK INGESTELD Snelle berechting door geipacialiieerde rechten Het verordeningenblad van gisteren be- vat een belangrijk besluit van den se cretaris-generaal van het departement van justitie met betrekking tot de berechting van strafzaken, rakende het oeconomische leven. Artikel 1. Bij iedere arrondissements rechtbank worden ingesteld uit een lid bestaande (enkelvoudige) kamers voorde berichting van strafzaken, rakende het economische leven. De leden dezer kamers worden aan gewezen door den secretaris-generaal van het departement van justitie; zij dragen den titel van oeconomischen rechter. Artikel 2. De oeconomische rechteroor- deelt in eersten aanleg bij uitsluiting over alle misdrijven ©n overtredingen, waar tegen straf is bedreigd in: 1. de land- fa ouw-crisiswet 1933; 2. de bodemproduc- tiewet 1939; 3. de distributiewet 1939; 4. de prijbopdrijvings- en haimsterw-et 1939; 5. de voorschriften uitgevaardigd op grond van art. 1 der verordening no. 8/1940 betreffende het beperken van wenk; 6. de voorschriften uitgevaardigd op grond van art. 1 der verordening no. 15/1940 betreffende het vervoer van per sonen en goederen; 7. de voorschriften uitgevaardigd op grond van artikel 3 der verordening no. 111/1940 betreffende het verboa van verlaging van loonen en sa larissen; 8. de voorschriften uitgevaardigd op grond van artikel 8 der verordening no. 217/1940 betreffende de totstandko ming van regelingen in zake loonen, sala rissen en andere arbeidsvoorwaarden; 9. het prijsbeheerschingsbesluit (no. 11/'41); 10. het voedselvoorzieningbesluit (no. 12/1941); 11. de verordening no. 42/1941 betreffende de verplichting tot het ver richten van diensten en betreffende -de beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking; 12. het deviezenbesluit 1941 (no. 63/1941); 13. het organisatie- besluit voedselvoorziening 1941 (no. 69/ 1941); 14. andere rechtsvoorschriften, voor ver deze zulks uitdrukkelijk bepalen, een en ander voor zoover deze strafbard feiten tot de kennisneming van de rech-^ terlijke macht behooren. Dit besluit treedt in werking op 15 Mei. Het is niet van toepassing op za ken, voor dien datum bij eenig gerecht aanhangig gemaakt. VERKOOPINGEy ZIERIKZEE, 9 April. Notaris J. J. van den Ende, verkocht alhier in het open baar, het huis en erf alhier, aan de Venkelstraat, kad. B no. 564, voor f 570.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1