RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 8 April HILVERSUM I. 414,4 M. Nederlandsch programma. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 8 Schriftlezing en meditatie (voorbereid door de Chrisit. Radio-Stichting); 8,10 gewijde muziek (gr. pl.)8,30 ANP: nieuwsberichten; 8,45 gram.; 10 orgelspel; 10,20 declamatie; 10,40 Spaarne-sextet; 11,15 zang, fluit en piano; 12 omroeporkest; 12,30 Boeren- reportage; 12,42 almanak; 12,45 ANP: nieuws- en economische berichten; 1 gram.; 1,20 De Romancers; 2,10 kookles; 2,30 Musette-orkest „Les Gars de Paris"; 3,45 gram.; 4 „Ons geloof en ons werk" (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerk- comité); 4,20 gram.; 4,30 „Kamermuziek voor blaas-instrumenten"; 5 gram.; 5,15 ANP: nieuws-, economische- en beurs berichten; 5,30 gram.; 5,45 Revida-sextet 6,15 „Het dorpstooneel"6,30 De Ram blers; 7 ANP: nieuwsberichten; 8,15 Spiegel van den dag; 8,30 ber. Engelsch; 8,45 omroeporkest en solist; 9,30 gram.; 9,40 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité); 9,45 ANP: En- gelsche berichten; 10 ANPnieuwsbe richten; hierna sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 8 gram.; 8.30 ANP: nieuwsberichten; 8.45 gewijlde muziek, gr. 9.15 gram.; 10.20 piano voordracht; llde. clamatie; 11.20 gram.; 11.35 Amabilia- sextet; 12—12.15 berichten; 12.45 ANP: nieuws- en economische berichten; 1 omroeporkest; 2 Rotterdamsch Philhar- tmonisch orkest; 3.30 voor de zieken; 4 gram.; 4.30 voor de kinderen; 5 gr.; 5.15 ANP: nieuws-, economische en beurs berichten; 5.30 gram'.; 6 „Oud-Vaderland- sche hoenderrassen"; 6.15 orgelconcert en zang; 6.45 reportaage; 7 ANP: vragen van den dag; 7.15 Russisch orkest „Sla- •wa"; 8 ANP: nieuwsberichten; 8.15 Spie gel van den dag; 8.30 gra-mf.; 8.40 radio, tooneel; 9.30 Ned. Volksliederen10 ANP: nieuwsberichten; hierna sluiting. VERSCHILLENDE BERICHTEN Erg*liche vliegtuigen bo"«n oni land Enkele Engelsche vliegtuigen zijn Vrij dagnacht het bezette Nederlandsche ge bied binnen gevlogen en hebben hier •en daar brisant- en brandbommen, als mede lichtkogels uitgeworpen. Een enkel woonhuis werd gedeeltelijk verwoest, enkele schuren werden beschadigd. Voorts werd wat glasschade aan enkele woon huizen toegebracht. Dooden en gewon den zijm niet te betreuren. N«derland«che S S. marcheert Het A.N.P meldt: Met de correctheid en discipline, welke de kenmerken zijn, zoowel naar innerlijk als naar uiterlijk, van het korps, heeft Zaterdagmiddag de Nederlandsche S.S. een marsch door Groningen gemaakt. Precies vijf uur werd onder stroomen den regen van het beginpunt in het Stadspark afgemarcheerd onder leiding van den plaatsvervangenden voorman, S.S.-onderstormleider J.-P. Wolffram. Een achttal tamboers voorop, daarna de com mandant en vervolgens de afdeelingen, waarvan als eerste standaard 1 der Ne derlandsche S.S. (Groningen, Friesland, Drenthe) liep, gevolgd door de afdee lingen uit de andere deelen van het land. In totaal namen ongeveer 500 man aan dezen marsch deel. Langs de geheele route, welke ongeveer negen kilometer lang was, sloeg een talrijk publiek de keurig marcheerende colonne gade. On getwijfeld maakten de stramheid en disci pline een diepen indruk. Een officieel défilé werd niet gehouden, doch deDuit- sche autoriteiten sloegen den marsch ga de van het balkon van het dienstgebouw van den gevolmachtigde van den Rijas- commissaris. I FEUILLETON vindt het geluk Een modern sprookje van Maria Sawersky 42 nadruk verboden Vera is niet hier, zei ze haastig. Ze woont op het landgoed van een ver fa milielid, die er prijs op stelde, mijh dochter na mijn huwelijk bij zich in huis te nemen. Grundtvig had er de vroegere me vrouw Staniecki noodt voor aangezien dat Zij' nog een lamdgoedbezitter onder haar familieleden telde, maar van haar mededeeling, dat Vera zich niet in Ko penhagen ophield, maan hij! in ieder ge val miet de noodige voldoening kennis. Hij! beloofde den consul hem dezer dagen te zullen opbellen', een belofte, die hij! zich stellig voornam te zullen na komen, en nam daarna afscheid vami het echtpaar om) naar zijln eigen tafeltje terug te koeren. En Ernst, wien heb je getnoffen? vroeg de gravin. O, een kennis uit Elcmlshom m!et zijn vrouw. Aardige mjensdbien? Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. In de Nederl. Staatscou rant is -opgenomen een staat betreffen de de uitkeeringen uit het gemeentefonds over het uitkeeringstijldvak 1939-'40 voor de onderscheiden gemeenten. Op d^zen staat komen voor: B'havexi f6459.23; Tholen f 18202,66 en Zierikzee f 2496,89. Voor het examen ter verkrijging van het diploma vakbekwaamheid van de SlagersvakschooÜ, slaagden o.a. onze stadgenoote-n de heeren J. F. Koopman en J. Visser. NIEUWERKERK. Vrijdagavond werd in de O.L. school alhier de eindles van de tweejarige Landbouwwintercursus gehou den, waarvoor zeer veel belangstelling was. De voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer C. J. v. Westen, sprak een welkomstwoord tot den heer Hofstra, den Landbouwconsulent, wethou der van Klinken, als vertegenwoordiger van B. en W. en vele belangstellenden. De heer Eveleens, daarna het woord verkrijgende, behandelde met z'n leer lingen achtereenvolgens verschillende vak ken, waarop de leerlingen vlotte ant woorden, wisten te geven,. Na de les, die ongeveer H/g uur duur de, verkreeg de heer Hofstra het woord. Het was hem een genoegen hier tegen woordig te zijn. Uit de antwoorden en de puntenlijsten bleek hem dat ernstig gestudeerd is. Het brengt den a.s. land bouwer op een hooger ontwikkelingspeil Nederland neemt op landbouwgebied een zeer vooraanstaande plaats in en dit heeft zeer zeker te danken aan een ont wikkelden boerenstand. Het is zaak voor de cursisten het peil van hun ontwikke ling hooger op te voeren. De grondslag is nu gelegd. Als een voorbeeld noemde spreker de Wieringermeerpolder. De ge gadigden hiervoor worden met zorg ge selecteerd en slechts zij die papieren hebben maken kans op plaatsing. Tot slot sprak hij een woord van dank aan het Gemeentebestuur voor lokaal, vuur en verlichting, aan de Commisie van Toe zicht en aan de vele belangstellenden. Vooral dit laatstewas hem bijzonder aangenaam dat hier altijd zoo'n groote belangstelling is op de eindles. Hierna werden door hem met een toe passelijk woord de diploma's aan de cursisten uitgereikt beginnende met „uit muntend" tot „voldoende" in deze volg orde: C. L. Zeeman en P. Flikweert, NieuwerkerkL. M. van Bloois, D-rei- schor; Jan Kwaak, Oosterland; M. Flik weert Jac.z. en G. Flikweert Jan.z., Nieuwerkerk; Jan Barendregt, D-reischor; M. J. Kloet, Zierikzee; W. de Reus Pz. en S. Hoogerland, Nieuwerkerk; Jan Deïst, Oosterland; A. J. Steendij-k, Nieu werkerk; A. van' Klinken, Ouwerkerk) L. A. Koopman, N. de Vlieger, M. Flik weert Gz., C. Steendij-k en C. M. Sloot- maker, allen te Nieuwerkerk. De heer C. J. van Westen dankte den heer Eveleens voor al het werk dat door hem in den afgeloopen cursus en in een periode van 12 jaren voor het land bouwonderwijs is gedaan. Hij hoopte. dat het hem gegeven moge zijn hier nog zeer vele cursussen te geven tot heil van den landbouw. De heer Eveleens dankte de heeren Hofstra en van Westen voor de hem toegesproken woorden en de Commissie van Toezicht, wethouder van Klinken, den heer H. C. v. d. Zande, als Kring voorzitter der Z.L.M. en de aanwezige ouders en belangstellenden voor hunne tegenwoordigheid. De oudste cursist dankte den heer Eveleens voor de aangename samenwer king en bood als stoffelijk blijk -daarvan hem een electrische klok aan. De heer Jac. van de Zande sprak namens „Blij vend Contact". Hij spoorde de geslaag den aan tot toetreding in de gelederen der oud-leerlingen en vroeg de aanwe- X 3$ 33 tt SS Wie geestig ztfn tot een beroep maakt is gauw een vervelend mensch. Ja, ja dat wil zeggen, Eschen- tal is een zeer sympathieke oude heer. :Zijn vrouw staat me minder aan. Maar dat is waar ook, Anne woonde jij in Elmshorn niet bijl mevrouw Staini-ecki? Is die hier? stamelde Anne, die zoo bleek wierd als een tafellaken. Ja, mlet haar heb ik zooeven ge sproken. Je weet misschien, dat ze met consul Eschental is getrouwd en nu zijin ze voor een paar dageirn hier in de hoofdstad. Maar wat scheelt je? Voel' je je niet goed? Ik ik weet niet. Het is hier! zoo verschrikkelijlk wamt Maar, Anne, wat zie je bleek, zei de gravin verschrikt. Het is hier in derdaad snikheet. Dat die mienschen met -dit weer ien zoo'n volle zaal ook zioo hard stoken. Ernst, roep jie den kellner even en betaal, dam ga ik vast Intel' Anne vooruit. We zullen- een taxi ne- tmlen, kind. Dat Winkelen voor Kerstmis is ook zel-dzaami vermoeiend. Grundtvig rekende haastig fmlet den kel lner af en spoedde zich daarop near buiten. Wat was er met Anne aian de hand? Ze had -er zoo ontsteld uitgezien', toen hij! haar van zijln- ontmoeting ver telde. Het moest iets zijn, dat met die vrouw in verband stond, dacht hliji. Een zeld zaam! onaangenaam creatuur, die mie vrouw Staniecki of Eschental, hoe ze zigen hunne belangstelling voor dezever- eeniging door toe te treden als dona teur. Daarna sluiting. Aan de Nederlandsche Siagersvak school te Utrecht slaade dezer dagen voor het examen Vak- 'en Handeisken- mis, onze dorpsgeinoot de heer Jac. van der Wielen Dz. ST.-ANNALAND. Burg. Stand over Maart. Geboren: 15 Johanna Dina, d. v. I. M. Moerland en K. W. van Luijk; 17. Cornelis, z. v. A. Fase en P. van Oeveren; 19. Huibrecht Marinus en Ma- rinus Huibrecht, zoons van L. van 't Hof en P. M. van Eenennaam; 21. Cor nelis, Abraham, z. v. N. Rijnberg én J. Rijnberg; 25. Willem, z. v. M. Goedege- buure en N. van Vossen; 29. Jacoba Janna d. v. A. J. Sandee en M. C. Verburg. Gehuwd6. Adriaan C. Sakko, 26 j j.m. (van Poortvliet) en Maria L. Goe- degebuure, 28 j. j.d. Overleden: 9. Maria Adriana, Vos, 73 j„ echtg. van Johs. Prinse; 15. Janna Kurvink, 69 efchtg. van W. van Vossen 23. Hubrégt Gil jam, 92 j., weduwn. van H. Jeroense. Ingekomen: geen. Vertrokken: Ary Rid derhof naar Wieringerwaard;. Marinus H. P. Brooijmans naar 'Tholen; Dingena W. Heijboer naar Voorburg; Cornell's M. Ge luk naar Medemblik. LANDBOUW EN VEETEELT DE OMZETBELAST-NG OP VEE. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld De levering door veehouders van Tun- deren, varkens, paarden, schapen en gei ten hierna kortheidshalve aangeduid als vee is onderworpen aan een hef fing van twee en een half procent. Het vorenstaande lijdt slechts uitzondering in gevallen, waarin de veehouder kan aan- toonen, dat hij als veehandelaar is opge treden. Een veehouder is aan te merken als veehandelaar ten aanzien van inge kocht vee, dat hij binnen zeer korten tijd doorlevert. Ter zake van den eigenlijken handel in vee wordt omzetbelasting slechts ge heven bij levering' door de Nederlandsche veehouderijcentrale en wel naar het ta rief va-n een half percent. De levering van vee door veehandelaren behalve de Nederlandsche veehouderijcentrale is mitsdien niet aan omzetbelasting on derworpen. Hieruit volgt tevens, dat een veehouder, die vee levert, ten aanzien waarvan hij volgens het vorenstaande als veehandelaar kan worden aangemerkt, voor deze levering omzetbelasting niet is verschuldigd. i Ter zake van het door veehouders voor eigen gebruik beschikken over vee vindt belastingheffing niet plaats. In-verband met de omstandigheid, dat de Nederlandsche veehouderij centrale over het 'grootste gedeelte van het eer ste kwa-rtaal heeft gerekend met beta ling door haar aan het rijk van omzet belasting naar het tarief van twee en een half percent, is, om redenen van practischen aard, goedgekeurd, dat de belastingheffing bij veehouders terzake van de levering van vee eerst een aan vang neemt met ingang vafa 1 April a.s. DE NIEUWE JACHTWET Volgens de niéuwe verordening zullen zoogenaamde jachtschappen worden in gesteld, welke üit drie leden bestaan, t.w.een voorzitter, een vertegenwoordi ger van de grondbezitters en een ver tegenwoordiger van de jachtorganisaties. Iedere jager moet in de toekomst lid van de Nederlandsche Jagers- vereeniging zijn. Het lidmaatschap hiervan is de voorwaarde voor het ver strekken van een jachtvergunning. Tot nu toe kon iedere grondbezitter op zijn eigen grond jagen. De minimum grootte van de jachtoppervlakte was niet vastgesteld. Thans zullen deze minimum-grootten voor klein wild op 50 H.A. en voor groot wild ,op 150 H.A. vastgesteld wor- lOiok imlodht heeten. Idioot eigenlijk, dat (hij) top dat voiotrsfcel toim hen te komen opzoeken, was ingegaan-, Enfin, Ihij! zou Grottkau wel als bliksemafleider mee nemen. Dan, toon -die Zich mood met me vrouw Eschental occupeeren. Tijdens -den rit naar het atelierhuis herstelde Anne eenigszins van de emotie. Wat dwaas, -dat ze zoo geschrokken was. Haar moeder had haar immers niet her kend en er was gelukkig weinig kans op, dat zij haar nog eens zou ontmoeten. Na Kerstmis zouden ze wel weer naar Elmshorn terugkeeren. En dit vooruitzicht stelde Anne voor- loopig gerust. Doe me een plezier, Jens en hou op met dat gebrul, verzocht Grundtviig. Je stelt je aan, of je de honderdduizend uit de loterij hebt getrokken en dat be staat niet, want je bent te gierig om een rijksdaalder- voor een lot uit te geven. Wat is er aan de hand? De ouwe heer komt met Kerstmis naar Kopenhagen, juichte Jens Grottkau, terwijl hij een brief door de lucht zwaaide Zooeven heb ik dit epistel ontvan gen, waarin hij zijn komst aankondigt. Men zat bij de gravin aan een partij bridge, toen Jens met het nieuws de ka mer binnen stormde. Man, ik ben zoo in mijn schik, ver zekerde Grottkau, min of meer ten over vloede. den. Een groot gevaar voor het wild was de tot nu toe in Nederland in on- geloofelijke mate verbreide wilddiefstal, in het bijzonder de sttooperij. De nieuwe verordening zal hier scherp tegen optreden en de straffen voor strooperij en hen die daarvan hun beroep maken worden belangrijk verhoogd. Het gevolg hiervan zal een sterke vermindering van wilddiefstal zijn, zoo het niet tot het geheel verdwijnen hiervan leidt. De verboden jachttijden van de af zonderlijke wildsoorten werden tot nu toe van jaar tot jaar opnieuw vastge steld. Thans zullen deze tijden bij de wet worden geregeld en in overeen stemming gebracht met die van de na buurlanden. ONDERWIJS Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur, de heer J. J. A. Geluk te Noordgouwe. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 7 13 April 1891. Benoemd tot collecteur der staatsloterij, -de heer J. A. Legemaat te Zierikzee. Ds. J. van Bélkum, predikant te Zierikzee, beroepen te Rustenburg (Transvaal), nam afscheid van eerstge noemde gemeente. - Op de te St.-Maartensidijk ge houden veemarkt waren aangevoerd 139 stuks hoornvee en 20 biggen, benevens 10 stieren, onderworpen aan een keuring. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 7 April. f1500: 9128. f1000: 19984, 20255. f400: 6841, 15569. f200: 4744(, 17396', 19606. f100: 5609, 8192, 12097, 13084, 15131, 15889, 21639, 21684. De Italiaansche regeering volgde met groote aandacht en de grootste kalmte de gebeurtenissen, die er toe leidden, dat Joegoslavië zich met Engeland en Griekenland vereenigde en evenals Grie kenland een basis voor de Britsche strijd krachten in Europa werd. ïn verband met dit feit heeft de Italiaansche regee ring besloten met zijn vloot- en lucht strijdkrachten in nauwe samenwerking met die der Duitsehe op te treden. Tijdens luchtgevechten hebben Duitsehe vliegtuigen op den eersten dag der ge vechtshandelingen boven Joegoslavisch ge bied, volgens de tot dusver ontvangen berichten, 24 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Hierbij gingen slechts twee eigen vliegtuigen verloren. Het is ze ker, dat 44 vliegtuigen van den vijand op den grond vernield zijn. Aangenomen kan worden, dat nog een aanzienlijk aantal vliegtuigen op den grónd ver nield of beschadigd is. De Australische minister van buiten- landsche zaken, Sir Frederic Stewart, heeft zich in het parlement gekeerd tegen de consequente politiek van Japan, zoo als deze in het driemogendheden-pact en in de Europeesche reis van Matsoeoka tot uiting komt, zoo wordt uit Canberra gemeld. Daar Matsoeoka verklaard heeft, dat Japan onder alle omstandig heden aan de zijde van de mogendheden van de spil staat en deze verklaring de weloverwogen meening vormt van de Japansche regeering, betoogde Stewart, dat de toestand in den Stillen Oceaan zorgwekkend is. -Tusschen de Duitschie beZettingsauto riteiten in Frankrijk en de Fransche re geering is onlangs een overeendmst ge. sloten, waardoor in ruil voor produc ten uit het bezette en onbezette deel! van Frankrijk een betere levensmiddelen- voorziening bewerkstelligd zal worden. In het kader dezer overeenkomst is be paald, dait van het bezette gebied naar het onbezette gebied in den loop van een jaar de volgende hoeveelheden ge leverd zullen worden: 800.000 torn graan, 200.000 toin suiker, 100.000 ton zemelen, 800.000 tion aardappelen. Het is reusachtig, dat de ouwe heer komt. Juist met Kerstmis en juist met hm Jens grijlnsde veelbeteek-eniend en- keek terluiks naar Doddie, die naast Anne in -een hoek van de kamier zaït eni zich een iof and-er handwierkjie liet verklaren-. Doddie ving Zijln blik op en- b'Uoosd-e. Nou, gefeliciteerd dan, zei Grundt vig. Je uitgelatenheid Zijl hierinee ver ontschuldigd. Grottkau senior kolmt dus juist op het goede pogenblik. Hijl knipo-ogde eveneens in de richting van Doddie, hetgeen deze zelden ver legen jongedame aam-leiding gaf heime lijk en bliksemsnel haar to|ng tegen hem uit te steken. Je vader is dan nu al vast plechtig voor den Kerstdisch genoodigd, Jems, zei de gravin. D-ank U wel, tante Klare. Ikl twijfel er niet aan, of u zult h>et niet rnlijtn vader uitstekend kunnenvinden. Daar ben ik van overtuigd. Blijf je nog voor een partij bridge?? Het spijt /mte ontzettend, maar )k imloet direct wieg. Ik ben alleen maar -even aangekomen om het nieuwtje heet van de naail-d te kunnen vertellen, Ik moet nog werken- Ga je mee, Ernst? Jij hebt toch -ook nog een leh ander te doen. niet? Ik heb imlijln plichten behoorlijk van middag vervuld, to,en andoren/ hun kost baren tijld ergens in- -een lunchroom1 of Het DNB meldt uit New York: De leider van d-e Britsche scheepvaartcom,- missie Sir Arthur Salter heeft volgens een bericht van de New York Timfesl voor de pers verklaard, da-t d-e slag op den Atlantischen Oceaan op de Amerikaansche werven gewonnen kaïn worden. Waaneer Amerika zijln prestar tie van 1919 herhaaialt, to-en het vier; millioen brt. bouwde, dan 'zal En-geland den Duitschcn duikbootoorlog meestder worden. Salter verklaarde verder, dat sedert het begin van -den oorlog meer dan 5 millio-en ton Engelsch-geallieerde en meutrale scheepsruimte tot zinken is gebracht. Dit is meer' dan in de eerste 19 maanden van den wereldoorlog. Naar v,am de zijlde der Ford-fabrie ken wordt medegedeeld, hebben staken de werklieden in de fabriek te River Rouge de voor de vliegtuigproduelie vi tale gereedschappen vernield. De schaid« welke alleen hierdoor is ontstaan, be draagt 100.0000 doll air. Het m inisterie van posterijlen deelt mede, dat op de beide postschepe-n „Robin Losk-esly" en „Ro bin Hood" stakingen Zijln uitgebroken. JIM DE ZOON VAN BOBBY 53. Wat -of het toch Wel w-ezen miocht, Hetgeen de man zoo moeizaam wrocht? Wel, hij was, wegens slapte in zaken Aan 't etalagekaarten mak-en-! Toen 't klaar wias, zeemde hij' zijn ruit En stalde al Zijln Waren uit; De kaarten werden keurig net Er midden tusschenin gezet. 54. Maar d',and're dag vro,eg opgestaan Is Jim aan 't schilderen gegaan'- Hijl nam de kaarten -een voor een En smeerde inkt -er overheen...... Ach, ieder di-e de winkel zag, Sloeg bijna dubbel1 van de Lach! Waarom1, zqo vraag je? Wel, dat blijkt, Wanneer j-e 't plaatje g-oed bekijkt. op de 'ijisbaan zoek brachten. Ik ben- een vlijtig jongmensch gewieest. Grottkau bleek zich van dit kwasi ern stige verwijt dat op -een afspra-akje met Doddie van dezen middag sloeg, bitter w-einjg aan te trekken. Hijl keek -eens min achtend den ring roaid -en zei: Zijn dergelijke brave Hendrikken niet -on uitstaanbaar? Je kijkt mij Zoo uitdagend aan, Jens Zei Anj-j-e. H-et spijt me, maar ik ben het volkomen m-et Ernst eens: de dienst gaat v-oor het meisje, Natuurlijk, van jou behoef ik ge-en bijlstand te verwachten. Jij h-oudt Grundt vig nu eenmaal altijd d-e hand boven het onschuldige hoofd. Anne boog zich haastig over haar bor duurwerk, maar Jens, reeds half bijl de deur, ligt haar nog niet los. Vertel (me liever -eens ho-ever h-et met je con- terfeitsel staat, gestrenge Anne. Ik ben haast klaar. Ik heb' vandaag weer drie uur voor juffro|uw Bratt ge poseerd. Drie uur stil zitten. Dat is een voudig (mishandeling. Grundtvig was het ditmaal met zijn vriend -eens. Hij1 vond, dat Anne er bleek en vermoeid uitzag. Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2