NIEUWSBODE OPOENO] ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs; in Zierikzee f 1,60, elders fl,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797 ;M889 UitgaveN.V. de Zierikzeesche ^Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Loose -"Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14610 ADVERTENTIES i Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9.30 uur. POLITIEKE PROBLEMEN Duitichland «n Joego-Slavië De Balkan zoolang de heksenketel der Europeesche politiek is door den staatsgreep in Joegoslavië weer 't brand punt eener vooralsnog onoverzichtelijke politieke ontwikkeling geworden. „Voor alsnog", ondanks het feit, dat de Duitsche houding tegenover de gebeurtenissen in Joegoslavië zich steeds scherper begint af te teekenen, naar mate de anti-Duit sche actie in dat land ook verscherpt. Men volgt te Berlijn met de grootste nauwlettendheid de berichten omtrent de anti-Duitsche demonstraties en inciden ten en stelt zich op het standpunt, dat deze onmogelijk langer als interne Joego slavische aangelegenheid zijn te beschou wen. Toch heeft Duitschland tot nu toe uitsluitend één diplomatieken stap on dernomen, bestaande uit het protest te gen de geconstateerde voorvallen, dat de Duitsche gezant voor zijn vertrek uit Belgrado aan de Joegoslavische regeering van Koning Peter heeft overhandigd. Het vertrek der wederzijdsche gezanten be- teekent weliswaar nog niet, dat alle di plomatieke contact tusschen de twee sta ten verbroken is, maar is volgens de op vattingen van Berlijnsche politieke krin gen toch wel te beschouwen als een bewijs voor den duidelijken ernst van de crisis. Intusschen geven de berichten over een bezoek van minister Eden en Sir John Di.ll aan Belgrado de situatie toch wel een aspect, dat vrijwel geen hoop meer laat op oen vredelievende oplos sing van een conflict, dat merkwaardig genoeg, nog van geen van beide zijden als zoodanig is geformuleerd. Immers een conflict van staat tot staat is er nog niet. De Joegoslavische regeering heeft zich over haar verhouding tot het Driemogend- hedenpact nog niet uitgelaten en Duitsch land staat formeel ook nu nog op het standpunt, dat het woord aan Belgrado is en niet aan .Berlijn. Hoe lang men dit standpunt nog zal kunnen innemen, is echter de vraag. Versterking van h»t d<-iemogandh«d*npact In het Giornale d'Italia verklaart Gayda, dat Italië, Duitschland en Japan tijdens Matsoeoka's bezoek aan de beide hoofdsteden een nieuwe overeenkomst hebben gesloten, welke verband houdt met een mogelijk toetreden van Amerika tot den oorlog. Gayda zegt woordelijk: „Over de overeenkomst, welke gedurende Matsoeoka's bezoek aan Berlijn en Rome bereikt is, kan niets gepu bliceerd worden. De leden van het drie- mogendheden-verdrag zijn, hoewel zij be sloten hebben den oorlog te lokaliseeren, tezelfder tijd vastbesloten tegen iedere nieuwe interventie samen te werken. Daar de Angelsaksische wereld het driemogendhedenverdrag aldoor vijandi ger wordt, zullen de leden van het drie mogendhedenverdrag zich aldoor sterker op een gemeenschappelijke actie voorbe reiden. Iedere actieve oorlogshandeling zal het driemogendhedenverdrag in de geheele wereld in werking doen treden. De overwinningen van de spil in Europa en Afrika zijn Japansche overwinningen, terwijl Japansche overwinningen ook overwinningen zijn van de-spil". D« in Amerika in beslag genomen schepen Met betrekking tot het in beslag ne men van Duitsche en Italiaansche sche pen in de Vereenigde Staten schrijft de Deutsche Diplomatisch Politische Korres- pondenz dat bepaalde politieke krachten die in Washington hun geheele eerzucht schijnen te besteden aan de verhooging van de rechtsonzekerheid sinds het begin van den oorlog in dit land een veilig toevluchtsoord schijnen gevonden te heb ben. Doch reeds sinds maanden en wel het eerst door den Britschen blok kade-minister Cross was de eisch ge steld, deze scheepsruimte voor Engelsche oorlogsdoeleinden ter beschikking te stel len. Niet Alleen is aan Amerikaansche zijde tegen dezen eisch geen enkel bezwaar te berde gebracht, doch integendeel gingen ook uit. Amerikaansche regeeringskringen steeds meer stemmen op, die een derge- lijken maatregel wel niet op grond van het bestaande recht, maar op grond van die leerstelling der zelfverdediging be pleitten, welke blijkbaar in de Vereenigde Staten heden in de plaats van het recht getreden is. Wel is men voorlloopig (neg voorzichtig en geeft als motief voor de bezetting der schepen op, dat men sa botage wil verhinderen. In de regeeringskringen der Vereenigde Staten zou men zich bij zlijn maatregelen willen beroepen op de wet van 15 Juni 1917, welke betrekking heeft op daden van sabotage tegen buitenlandsche in de Vereenigde Staten liggende schepen, wan neer daardoor het havengebied en het vaarwater gevaar lompen. In het onder havige geval kan ook van de geringste benadeeling der Amerikaansche scheep- vaartbelangen in het geheel geen sprake zijn, want het gaat hier uitsluitend om maatregelen ter voorkoming van een met het volkenrecht in strijd zijnd misbruik der eigen scheepsruimte ten gunste van de tegenstanders. Italiaansch weermaehtsbericht Marsa Brega, in Cyreneïcs* op de Britten veroverd Het 299ste weermaehtsbericht luidt als volgt: Aan het Grieksche front niets van belang te melden. Noord-Afrika: Italiaansche en Duitsche gemechaniseerde troepen hebben na den vijandelijken weerstand te hebben gebroken, Marsa Brega in Cyrenaïca bezet. Onze vlieg tuigen hebben vijandelijke schepen ge- bombardeerd, waarbij er een tot zinken werd gebracht in de haven van Bengasi. Oost-Afrika: De verdediging onzer troepen tegen sterke vijandelijke strijd krachten is gisteren voortgezet, zoowel aan het Noordelijke front als in de zone van de rivier Auach. Onze luchtmacht in Oost-Afrika heeft twee vijandelijke vliegtuigen van het type-Hurricane en twee vijandelijke bommenwerpers neer- geschoten. Duitsch weermaehtsbericht Engeliche koopvaarders vernietigd Het opperbevel van de Duitsche weer- 1 macht maakte gisteren bekend: i Pantserstrijdkrachten van het Duitsche Af rika-korps hebben Maandag bij een ge wapende verkenning in Noord-A frik a in samenwerking met het Duitsche en Ita liaansche luchtwapen een vooruitgescho ven steunpunt en een versterkte stelling van den vijand ingenomen. Er werden gevangenen gemaakt en talrijke BritsChe gepantserde verkenningswagens en auto's 1 op den grond en door luchtaanvallen i vernield. De vijand trok zich ijlings op i Agedabia terug. De eigen verliezen zijn gering. Een duikboot heeft in het Noorden van den Atlantischen Oceaan onder bevel van luitenant ter zeer eerste klasse Herbert SChulze, vijf vijandelijke in konvooi va rende schepen van tezamen 35.000 ton in den grond geboord. Verwacht kan wor- dan, dat nog een groot stoomschip is getorpedeerd. Vliegtuigen van een ge vechtseskader onder leiding van majoor Ulbricht hebben zes groote tankschepen van 'een totaal 42000 torn aan den ingang van het St.-George-kanaal vernietigd. Een groep van dezelfde formatie on der leiding van eerste-luitenant Münz heeft, naar reeds gemeld werd, een vlieg veld aan de BritsChe zuidkust met groot succes aangevallen. Hierbij werden vol treffers geplaatst in hangars en schuil kelders, terwijl 24 vliegtuigen op den grond stellig werden vernield. Verdere bomaanvallen waren gericht op vlieg velden, op Newquay en op de Midlands. De vijand is overdag noch 's nachts het rijksgebied binnengevlogen. De evacuatie van Belgrado wordt voortgezet. Talrijke vrouwen en kinderen hebben de stad verlaten om in de hun aangewezen plaatsen een onderkomen te zoeken. Behalve de Duitsche, Italiaansche en Hongaarsche gezantschappen beginnen thans ook de Amerikaansche en Britsche legaties voor zoover zulks nog niet gebeurd is haar vrouwelijke employé's te evacueeren. De Engelschen en Ameri kanen vertrekken meerendeels naar Grie kenland om zich van daar naar Turkije te begeven. De houding van Berlijnsche officieele en officieuse kringen tegenover den toe stand in Zuid-Slavië heeft geen wij ziging ondergaan. In de Wilhelmstrasse preciseerde men gisteren de Duitsche houding tegenover Belgrado als een „toe stand van waarneming". Van Berlijn uit, zoo werd verklaard, kan men over de politieke positie van Zuid-slavië in geen geval een oordeel vellen. Alleen valt het toenemen van de anti-Duitsche houding te constateeren. (D.N.B.) BESPARING VAN IJZER EN STAALGEBRUIK Vervaardiging van minder noodzakelijke artikelen verboden of beperkt In de Nederlaindsdhe Staiaitscourapt van gisteren is een verordening gepubliceerd, welke een besparing van het ijlzer- en staalveihruik beoogt. Diaartoe wordt de vervaardiging van verschillende minder noodzakelijke artikelen van ijzer en staal verboden of beperkt. Bovendien wordt het getolruik van ijzer en staal voor een aantal doeleinden, waarvoor ook andere materialen kunnen wprdem veitotruikt, ver boden. Deze veiibloden gelden (niet sliedhts voor zoover de vervaardiging geschiedt ten behoeve van het verbruik in Nederland, dodh ook indien de betrokken artikelen Iblestenid zijn voor export naar Duitsch land, of naar een der door Duitschland bezette gebieden. Onder „verbruik in Ne derland" wordt mede verstaan het ver bruik door zich in Nederland bevinden de buitenlandsche instanties, b.v. Leden Of lorganen van de Duitsche weermacht. De bepalingen hebben hoof dzakelijk be. trekking op artikelen van die kleinmetaal- de emaille- en soortgelijke industrieën', de fabrieken van huishoudelijke artike len, tafel- len keukengerei, meubelen en aanverwante artikelen, hang- en sluit werk, radiatoren 'en kaichels, rijfwieliopdeiv deelen enz. Voorts worden de ijzergieterijen in haaf productie van bepaalde goederen be., perkt (lb|.v. te<n aanzien van gietijzeren! buizen, afvoerpijpen, rioleeringsondérdee. len). Van deze verboden ©n beperkingen kan de directeur van het Rijksbureau voor Ijzer ©m Staal in (btijizondiere gevallen ont heffing verleenen. RANTSOENEERING VAN HET GEDISTILLEERD H«t ranfsoon op 55 pet. vastgasteld Eenigen tijd geleden hebben wij ge meld, dat de distillateurs hier te lande een vrijwillige rantsoeneering van het gedistilleerd hadden ingevoerd. Gebleken is, dat de aldus aan hun afnemers toege stane hoeveelheid gedistillerd niet in overeenstemming was met de grondstof- fenpositie der distillateurs. Zij hebben zich derhalve genoodzaakt gezien het rantsoen opnieuw te verminderen en wel tot 55 pet. van het verbruik over 1939. Naar de N.R.C. verneemt hebben de vereenigingen van distillateurs en likeur stokers een rondschrijven tot de afnemers van gedistilleerd gericht, waarin zij zeg gen, dat er met ingang van 1 April een sterke rantsoeneering van de grond stoffen wordt toegepast vanwege de sectie Spiritus van het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd. De vrij willige rantsoeneering van gedistilleerd, die aanvankelijk gebaseerd was op 60 pet. van het verbruik in* 1939, kan dien tengevolge niet doorgevoerd worden, te meer omdat een deel van het totale rantsoen gebruikt moet worden om te voorzien in de behoeften van de zaken, die na 1939 geopend zijn. De distillateurs zullen derhalve niet meer dan 55 pet. 'kunnen afleveren1. Do verhooging van prijzen in verband met de omzetbelasting Kruidaniars mogen sommige prijzen naar boven afronden Op grond van het Besluit op de omzet belasting 1940 mag de omzetbelasting niet meer afzonderlijk aan die afnemers in re kening worden gebracht. Dit houdt in, dat de leverancier den prijs inclusief omzetbelasting moet vaststellen. In het desbetreffende persbericht van 8 Januari 1941 is voorgeschreven, hoe de nieuwe prijzen moeten worden berekend. Een van de voorschriften luidt, dat indien bij de doorberekening afrond/ing van de prijzen noodzakelijk is, deze afronding naar beneden moet geschieden. In afwijking van dit voorschrift mo gen de kruideniers met ingang van he den de noodzakelijke afronding naar bo ven uitvoeren voor zoover betreft arti kelen met een verkoopprijs van 10 cent of meer, doch minder dan 20 cent. Bij de beoordeeling of een artikel be hoort tot de prijsklasse 10 cent of meer doch minder dan 20 cent moet eerst de nieuwe prijs inclusief omzetbelasting en zonder afronding worden berekend. De aldus berekende prijs is beslissend voor de indeeling van het artikel in de ge noemde prijsklasse. Een artikel waarvan de nieuw bere kende prijs voor afronding uitkomt op 9,99 cent of lager, valt er derhalve buiten en de afronding blijft voor dit artikel naar beneden geschieden. Bij de berekening van de nieuwe prij zen moet de kruidenier het volgende in acht nemen: 1. In de berekening mag als bruto, winst geen hooger geldbedrag worden opgeno men dan het bedrag, dat op 9 Mei hier voor werd gecalculeerd. 2. Zoowel de afronding naar boven als die naar beneden moet tot ,op een halve cent geschieden. 3. Het doorberekenen van de omzet belasting is niet geoorloofd: a. Ten aanzien van die artikelen bij welker verkoop de kruidenier gebonden is aan vaste of maximum prijzen inclusief omzetbelasting, welke door of vanwege de overheid nat 1 Januari zijn vastgesteld of goedgekeurd. b. Ten aanzien van die artikelen bij welker verkoop de kruidenier gebonden is aan vaste of maximum prijzen inclusief omzetbelasting, welke door of vanwege den fabrikant of leverancier van die goe deren na 1 Januari 1941 zijn vastgesteld of alsnog worden vastgesteld. VISSCHERIJBERICHTEN Waarop ireeds leenige maanden gele den door ons op werd aangedrongen, m.l. openstelling van den mosseluitvoer naar België, is verleden week geschied en de gunstige gevolgen hebben niet op zich laten wachten. Niet minder dan 4070 tonnen- mosselen Wierden uit B r u i- n i s s e naar België vervoerd, wait ge zien dem tijld van het jaar een hoog cijfer is. Zij werden allen verzonden via de losplaatsen te Tholen, Ierseke, Philippine en Belboek tegen een prijls van fl.70 a f 1.95 per ton. Rechtstreeks naar Rotterdam werden ongeveer 200 tonnen vervoerd. Voor industriedoelein den naar Amemuiden ongeveer 550 ton f 1.60 per ton. Geen aanvoer van mos selzaad. Te Madrid kwamen tot 1 April 80C gevallen van vlektyphus voor. De re-; geering heeft ter 'btestrijlding der ziekte^' een crediet van 30 imillioen peseta's fele-j schikbaar gesteld. Op verschillende pllaat-j- sen zljtn in de stad lontsmettingslokalenj gesticht. Alle gevangenissen ~en kazernes^ worden grondig ontsmet. De schoolvak canties ter gelegenheid van de Semana; (heilige wieek) Zijin voorlloopig tot 15j April verlengd. (DNB). S POST-TELEGRAAF-TELEFOON Nieuwe aansluitingen: 31 Oosterland, J. Broodman, Molenweg A 55; 24 Schuddetoleurs, C. van der Lin den, veehandelaar; 350 Zierikzee, A. C. Jongmans, MLnnehroerstraat B 216 a; 118 Zierikzee, J. Henning, Dam B 363. Vervallen aansluitingen: 186 Zierikzee, C. van der Linden, Ach terweg A 92; 134 Zierikzee, A, C. de Oude, Oude Haven B 327. Minister-president de Valera heeft te Limerick gesproken over de levensmid delenpositie van Eire. Hierin verklaarde de Valera, dat het gebrek aan tarwe aanzienlijk is en dat Eire in het ver dere verloop van den oorlog in een toestand zou kunnen geraken, die ge lijk zou staan met een totale blokkade van den invoer. Er zijln geen reserves voorradig. Wanneer de oogst beneden het gemiddelde blijft ©n de leveranties niet voldoende zijln, staat het volk voor een hongersnood. (DNB). REORGANISATIE ONZER VOEDSELVOORZIENING door ir. Louwoi nadar toegelicht In de Dinsdag te 's-Gravenhage gehour den persconferentie heeft de directeur!- generaal voor de voedselvoorziening iri oorlogstijd ir. S. L. Louwes, een nader^ toelichting gegeven op de nieuwe orgaj- nisatie van de Nederlandsche voedselr voorziening. De landbouwcrisiswet betrok er dé niet-landbouwwerkgroepen ook wel bij, maar min of meer nolens volens. Zulks was niet anders mogelijk, want bijvoor beeld kan men bij een regeling voofc de tarwe de verwerking en handel in meel, granen enz. niet buitensluiten. De oude organisatie had het bezwaar van haar origine; steun aan den land bouw. Zij kreeg verder het karakter vah overheidszorg en niet alleen dat, maar ook van het doen door de overheid zeli. Wel is gepoogd het ambtelijke karakter op den achtergrond te brengen, maar dit is niet geheel gelukt. Een en ander werd oorzaak van een zeker antagonisme tus schen regeering en geregeerden. Da boer en de bakker De mieuwie regeling hu wil dit auta- gonisme overwinnen door er ieder bij te betrekken, zoowel den boer als den bak ker. Men gaat er thans voorts van uit, dat in de eerste plaats de producent een behoorlijke belooning krijgt voor zijn ar beid, dat verder niet alles op den ver bruiker wordt afgewenteld en tenslotte, dat ook niet de tusschenschakel, de han del, den geheelen last krijgt te dragen. De voedselvoorziening gaat gepaard met ordening van de markt. Op het oogenblik bestaat er ook een derge lijke ordening vooral sedert de voedsel voorziening in den oorlog op den voor grond Is gekomen. Evenwel zal de markt ordening voortaan doel zijn, al zullen dan wellicht vele maatregelen op de oude lijken. De uiterlijke vorm zal veel over eenkomst toonen met wat tot dusver bestond, maar het doel is anders. Bij de uitwerking zal echter veel afhangen van de menschen zelf. Meestal kon het bedrijfsleven niet vol doende tot samenwerking komen; De voedselvoorziening beteekent een offsr voor allan Gaat dit niet, dan zal de overheid het wel zelf moeten doen, maar meestal is deze daarop niet zoo gebrand. Het bedrijfsleven moet, aldus de heer Lou- wens, deze royaal uitgestoken hand aan nemen. Nu de bedrijfsvrijheid moet wor den beperkt, is de zelf-werkzaam heid van de vak genoot en van het hoogste belang. De overheid zal harer zijds geen lichtzinnig spel bedrijven met het belangrijkste wat thans dient te ge schieden. Met betrekking tot den landbouw zelf merkte ir. Louwes op, dat de* landbouw crisismaatregel en de prijzen op een be hoorlijk peil trachtten te brengen tegen over de buiten- en binnenlamdsche concur rentie. Dat was het doel. De nieuwe organisatie gaat er van uit, dat dat doel is bereikt, baseert zich dus op de gedachte van behoorlijke prijzen. Dat is thans de grondslag. De materie is zeer groot en gewichtig want zij omvat de saneering van indu strie, handel en middenstand op het ge bied voor de voedselvoorziening. Men kan het bepalen van de prijsmarges niet overlaten aan de bedrijfsgenooten zelf; dat zou het vertrouwen te ver voeren. Voorzichtigheid dient te worden betracht en het bedrijfsleven moet toonen,, het gestelde vertrouwen waardig te rijn. Lukt dit dan beteekent het een belang rijke stap voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, zoo besloot, de heer Louwes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1