I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 2 APRIL 1941 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT I De Kern V ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee fl,60, elders f 1,90 per 'kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797 - 1889 .rr-jm Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaveu B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose -"Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14609 ADVERTENTIES! Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9.30 uur. DUITSCHE, ITALIAANSCHE 'EN DEENSCHE SCHEPEN MS T— sia. door Amerika in beslag genomen De bemanningen van de 27 Italiaansche schepén in 14 Amerikaansche havens, die in den nacht van Zondag op Maandag door gewapende afdeelingen van de Ame rikaansche kustwacht zijn bezet, zijn vol gens Associated Press naar het binnen land overgebracht, waar zij onder toe zicht verblijf houden. Officieus wordt ver klaard, dat deze bemanningen waarschijn lijk onder de hoede der regeering zullen blijven evenals de in de V.S. aanwezige bemanningen van tot zinken gebrachte Duitsche schepen. Vice-admiraal Russel, de bevelvoerder der kustwacht, verklaarde, dat de 36 Deensche schepen „in bescherming" wa ren gesteld, daar men daden van sabo tage vreesde, wel is waar niet van de zijde der bemanning doch „van andere zijde". Er hebben zich echter geen daden van sabotage voorgedaan en er is ook geen poging tot sabotage ondernomen. Op de vraag of de bescherming een inbeslagneming inleidt, werd verklaard, dat dit niet het geval is. Het Journal American meldt onder zwa re koppen, dat de Vereenigde Staten on mogelijkerwijs de 66 in" Amerikaansche havens gelegen schepen, die onder bewa king geplaatst zijn, aan Engeland ten dienst zullen stellen. Naar het blad uit Washington verneemt, is de maatregel van Zondag slechts de inleiding tot de officieele overneming van de Italiaansche, Duitsche en Deen sche schepen door de Amerikaansche re geering. Het blad meent voort te weten, dat de in beslag genomen Duitsche en Itali aansche schepen onder Amerikaansche vlag in den dienst op 7in7f_AmAr-;ira in de vaart op den Stillen Oceaan ge bracht zullen worden, terwijl het groot ste deel van de Deensche schepen ter be schikking van de Engelschen zal worden gesteld, om de leemten aan te vullen, die door het Duitsche duikbootoffensief veroorzaakt zijn. Minister Huil heeft thans op zijn pers conferentie, naar het D.N.B. uit Washing ton bericht, mededeelingen gedaan over de inbeslagneming van Duitsche en Ita- liaansdhe schepen. Hij1 moemide dit een „zuiveren verdedigingsmaatregel", waar bij hij liet doorschemeren, dat de beman ning der schepen door sabotage de Ame rikaansche scheepvaart zou kunnen be lemmeren. Op de vraag, of het departe ment van buitenlandsche zaken de re- geeringen van Duitschland en Italië van de inbeslagneming in kennis zou stel len, gaf Huil een ontwijkend antwoord door te verklaren, dat de door de Ame rikaansche regeering getroffen maatrege len doeltreffender zijn dan woorden. Huil zeide, geen inlichtingen te kunnen geven over het definitieve lot der in beslag genomen schepen. Hijl Kvi'lde zich evenmin uitlaten over de beschuldiging van senator Wheeler, die had gezegd, dat de maatregelen der regeering tegen de Duitsche en Italiaansche schepen de Vereenigde Staten nog dichter bij den oorlog hadden gebracht. De minister zeide slechts, dal de regeering den koers volgt, die steun voorschrijft aan Engeland en aan staten, welke zich in een dergelijke positie bevinden. Over de inbeslagneming van Italiaan sche en Deensche schepen werd van ge zaghebbende Duitsche zijde aan de U.P. verklaard: „dat is mogelijk een gebeur tenis van historische beteekenis". De Duitsche houding hiertegenover zal later bepaald worden. „De geheele aangelegen heid moet eerst nauwkeurig bepaald wor den, tot dat tijstip kunnen wij niets over onze houding en over de mogelijk heid van represailles zeggen". In ant woord op een desbetreffende vraag werd gezegd, dat men niet kon verklaren of Berlijn den Amerikaanschen maatregel als een „oorlogshandeling" zou beschouwen of niet. die in opdracht van dr. Matsjek te Belgrado vertoeft, heeft verklaard, dat zijn bezoeik een zuiver informatieve doel einden heeft en dat dr. Matsjek nog in geenen deele heeft besloten of hij be reid is tot de regeering van het nieuwe bewind toe te treden of niet. Het ligt ook in het geheel1 niet in het voornemen, dat Matsjek persoonlijk dezer dagen naar Belgrado gaat, veeleer zouden met Koes- joetitsj ook de minister van financiën, dr. Sjutej, en de minister van staat, dr. Smoljan, naar Zagreb terugkeeren, teriviijl de minister van posterijen', dr. Torbar en de minister van handel, dr. Andres, die Zaterdag reeds te Zagreb vertoefden, als eenige vertegenwoordi gers van de Kroatische boerenpartij te Belgrado blijven. De Kroaten dragen het bewustzijn van hun waarde in zich én dulden geenszins, dat men hen als objecten behandeld, zoo schrijft de Hrvatski Doevnik en vervolgt: als wij zeggen dat wij een volk zijn dan denken wij aan de souvereiniteit van den collectieven geest, die uit ons geheele iwiezen straalt. Het is niet moeilijk met de Kroaten samen te werken. Doch dat kunnen slechts zij, die het zelfbewustzijn der Kroaten en hun eigen aard respee- teeren. j Na verwezen te hebben naar vroegere pogingen om do Kroatische edschen bij politieke overeenkomsten te ontduiken', verklaart het blad tot slot, dat thans wel niemand meer gelooft, dat de Kroaten hun doeleinden en methoden niet nauw keurig kennen. Thans is het iedereen duidelijk, dat Kroatië door God aan het Kroatische volk gegeven is en dat in Kroatië een volk leeft, dat goed kan denken, verstandig is en trotseh van in borst. „Het Kroatische volk staat gereed om in onze nationale geschiedenis een SChOOnA AArunJl-Pc Ja?otc<?liA W o/T ■yiiH.o. schrijtven". Duitsch weermachtsbericht Havenwerken te Hull en Great Yarmouth gebombardeerd Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft tijdens gewapen de verkenningen in "het zeegebied om Engeland een kaopvuardijlsdhip van 10.000 b.r.t., deel uitmakend van een konvooi, tot zinken gebracht en een ander koop vaardijschip zwaar beschadigd. Bij een aanval in duikvlucht door gevechtsvlieg tuigen, op een vliegveld in Zuid-Enge- land, werden vier hangars getroffen. Zij raakten in brand. Andere bomaanvallen waren gericht op de haveninrichting van Falmouth. Bij! luchtgevechten Ibbven het Kanaal werden twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Artillerie van het leger beschoot in de middaguren belangrijke militaire doelen in Dover. De uitwerking kan worden waargenomen. Des nachts vielen formaties van het luchtwapen de havenwerken van Hull en Great Yarmouth op succesvolle wijze aan. Groote branden veroorzaakten zware verwoestingen. In de haven van Great Yarmouth geraakte -een schip in iblramd. In Noord-Afrika j bestreden Duitsche formaties duikbom- 1 menwerpers met goed resultaat veldstel- lingen en concentraties Britsche gepant- serde afdeelingen. De aanval geschiedde met bommen van zwaar kaliber. De i vijand liet vannacht met zwakke strijd krachten brisantbommen vallen in Noord west en West-Duitschland. In een middel matig groote stad in Noordwest-Duitsch- land lOintstond schade aian gelbloiuiwem. Bij! Bielefeld iwierd de ziekenhuis-in richting Bethel voor die tweede maal Win nen enkele weken tijds gebombardeerd. Een voltreffer verwoestte hier een zie kenhuis. Daarbij werden talrijke personen gedood of gewond. Patrouillevaartuigen schoten met. luchtdoelartillerie een der aanvallende vliegtuigen neer. In den tijd van '1631 Maart verloor de vijand 55 vliegtuigen en 11 versperringsballons. In hetzelfde tijdvak gingen 24 eigen vlieg- tuigen verloren. DE TOESTAND IN ZUID-SLAVIË Italiaanschweermachtsbericht Do «lichen d«r Kroaten De Zuid-Slavische gezant te Berlijn is voor een ruggespraak met zijn regeering te Belgrado aangekomen, evenals Kosjoe- titsj, de afgezant van Matsjiek. Hij1 heeft reeds diverse besprekingen met leden der regeering gevoerd. Men verwacht dat Matsjek zelf hiede'n Woensdag naar Belgrado' zal komten. De vice-voorzitter van de Kroatische boerenpartij en hoofdredacteur van de Hrvasti Dnevnik te Zagreb, Koesjoetitsj, D« strijd in Erytrea Het 298ste weermachtsbericht luidt als volgt: Aan het Grieksche front: In den sec tor van het 11e leger zijn vijandelijke acties van plaatselijk karakter gebroken. Onze luchtformaties bombardeerden mu nitiedepots en schoten granaten af op vijandelijke troepen. Noord-Afrika: Een onzer formaties bommenwerpers verge zeld door Duitsche jagers bombardeer de Vij'andelijke iuchtblases en militaire inrichtingen, waarbij twee vliegtuigen op den beganen grond vernield en zware branden veroorzaakt werden. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche jagers een vliegtuig van het type-Hurricane neer. Britsche vliegtuigen deden een aanval op Misurata, waarbij eenige personen ge wond werden en lichte schade werd aan gericht. Oost-Afrik ar De strijd in den Noordelijken sector tusschen Keren en Asmara woedt voort. Ondanks het steeds ruimer gebruik van troepen en geme chaniseerde strijdmiddelen door den vij and, bieden onze afdeelingen heldhaftig verzet. Een onzer formaties bommenwer pers deed een aanval op het vliegveld van Djidjiga. Tijdens een gevecht tegen vijandelijke jachtvliegtuigen werd een toestel van het type-Gloster neergescho ten. Andere Italiaansche vliegtuigen bom bardeerden met succes Britsche gemecha niseerde strijdmiddelen. REORGANISATIE VAN DE VOEDSELVOORZIENING Samenvoeging van landbouw •n handel In het Venoi'dieniugonWlad is versche nen e/en besluit van den secretaris-gene raal v,an landbouw en visscherij' betref fende den ophouw van ieen organisatie voor de voedselvoorziening. Hierin wordt Iblepaald, dat genoehide seeretaris-gieneraaal regelen stelt omtrent den opWouW van zoodanige organisatie, zoomede pmtrent de apn deze toe te kennen bevoegdheden. Tpt de voedselvoorziening" WiordWa ge acht te (blebooren dfe voortbrenging van den handel in de Wie- en verwerking vajn alllie DToductfin in. de 7~ - IuJ vihx gantOTmiaocici! zoomede van die producten, van den Ne- derlandschen lamdblouw welke niet voor de voedselvoorziening ziijlni bkstemld'. Hierbij! Iwiordt onder landbouw vier- staan: a. akkerbbu'w, tuinbouw of 'eenige an dere tak van !b|odejm!dultuur, met uitzon dering van Ibtoschbodw; W! veehouderij1 ien pluimveehouderij1. Tot de voedselvoorziening wordt voorts geacht t© Wlehiooren de handel in die ar tikelen. wie'lke als grondstoffen en hulp middelen voor den ïandblouWi len de vis- scheriji van bijzondere beteekenis zijn. De secretaris - generaal van het depar- tehiient van landbou'w en visschefij1 deelt ter -toelichting o.(m'. het volgende mede: j De bestaande organisatie van de voed- selvoorziening is in feite niets anders j dan een voor de regeling daarvan om- I geWbuwd crisisapparaat, dat oorspronke- j lijk geheel ingesteld was op de uitvoering van de door den landblouw noodige steun- I maatregelen. Waar sinds eenigen tijd het I samenstel van regelingen geheel gericht is op de voedselvoorziening, sluit de be- staande organisatie daar niet meer op 1 aan. Beo nieuwe organisatie is derhalve i moedig, mlet een ander 'doel dan de liamd- WlouWcrisisorganisatie had. Haar doel zal Zijn de voedselvoorziening te regelen in het belang van producent ten con sument en die tusschen deze beiden liggende groepen van W'elanghebbenden. Was het vroegere complex van maat regelen en de daarmede verbonden or ganisaties er iop gericht een zooi gloed Imfogelijtk prijspeil voor den landWbuW1 te verkrijgen, de nieuwe organisatie zal daarentegen een Wlehoorlijk prijspeil voor den land'bOuw als uitgangspunt hebben teneinde op dien grondslag een bekoorlijke voedselvoorziening op te bou- Weo. De landbbuwcrisisorganisatiie had nog een ander bij'zonder kenmerk. Daar het complex van landbbuwcrisismaatre- gelen zeer ver ingreep, betrok het daar bij' tal van laimdere groepen uit het oedo- nomische leven- Dit alles geschiedde ech ter als middel tot het doel: steun a,an den landbouw, waardoor een zeker an- tagonisme tusschen de biel an gen vatn den. bietrokken handel 'en industrie eenerZijds en de belangen' van den' landbouw' an- derZij'ds onvermijdelijk Was. In de nieuwe organisatie zal dit niet Imleer het geval behoeven te Zijln. I Het D.N.B. meldt uit Boedapest: Naar van de Hongaarsch-Zuid-Slavische grens wordt gemeld, is een Duitsch dorp in de Baranja, een landstreek tusschen. Drave en Donau, met talrijke Duitsche nederzettingen, door Servische betoogers in brand gestoken en volledig in de asch gelegd. VERSCHILLENDE BERICHTEN Vorlichting van rij- «n voertuigen Het is bekend, dat ingevolge het Mo tor-s en Rijwielreglement alle rijd en voer tuigen de voorgeschreven verlichting moeten voeren van een half uur na zons ondergang tot een half uur voor zons opkomst. De verduisteringsvoorschriften bepalen, dat verduisterd moet worden van zonsondergang tot zonsopkomst. Dit voorschrift werd door sommige po- litie-autoriteiten aldus opgevat, dat, in afwijking van het Motor- en Rijwielregle ment de verlichting van rij- en voertuigen thans ontstoken zou moeten zijn van zonsondergang tot zonsopkomst. Reeds geruimen tijd geleden vestigde de ANWB, die zich met deze opvatting niet kon vereenigen, de aandacht der be trokken autoriteiten op deze kwestie. Thans kan worden medegedeeld, dat de wnd. Secretaris-Generaal van het De partement van justitie hieromtrent een duidelijke instructie heeft gegeven, vol gens welke de bepalingen van het Motor en Rijwielreglement nog onverminderd van kracht zijn. Zoo kan b.v. aldus de instructie, een wielrijder nog een half uur na zonsondergang zonder licht rijden; wenscht hij echter in dien tijd toch zijn lichten te ontsteken, dan zullen deze op de voorgeschreven wijze afgeschermd moeten zijn. Engefiche bommen op om land Maandagmiddag en Maandagnacht Zijtn ©enige Engelsche vliegtuigen boven ons land verschenen. Een aantal' brisant bommen werden afgeworpen- Het groot ste deel viel iop het vrije veld, zoa dat geen schade ontstond. Op een plaats bij een Noordzee-eiland werden bommen omlaag geworpen, die alle in het water ^eii&TCSfiSi's^?elMcMg dsto vliegtuig met een machinegeweer op een veerboot geschoten. Gelukkig trof dit vuur op de uitsluitend (mlet Nederlandsche ci viele personen gevulde boot geen doel, zoodat wonder boven wonder geendoo- den of gewonden te betreuren zijn. Op een andere plaats Werden door het om- laag werpen van brisant-en brandbommen vier woonhuizen verwoest en eenige an dere huizen beschadigd. Een brisantbom trof een nieuw gebouw en richtte geringe schade aan. Daar het huis onbewoond was, vielen ook hier geen dooden of gewonden. Betaling omzetbelasting Begin April Zullen velen een aangifte- biljet voor de omzetbelasting ontvangen, dat Zijl tegelijk timet de bletaling moeten inleveren- Anderen Worden dooir den in specteur der invoerrechten en accijhzem aangeslagen- Aan hen Wordt ieen aan slagbiljet gezonden, Waarop moet wor den betaald. Betaling kam geschieden bij! den ont vanger d©r accijhzen per giro of in con tanten, «f op de postkantoren. Ter voorkoming van onjuiste boekingen is het dringend noodzakelijk bij betaling per ginoi steeds het aanslagnwnhier op te geven, indien reeds een aanslagbiljet werd toegezonden- Bij! betaling op aangiftebiljet geve men het staimnummer op. Voor ginobetalingen op aangiftebiljet, ten Wordt een geel ontvangbewijs toege zonden, dat aan het aangiftebiljet moet Worden gehecht. Daarna dient inzending aan den inspecteur plaats te hebben. Vrouw in brand geraakt Maandagavond is een 63-jarige vrouw, die in de Gouvemestraat te Rotter dam op bezoek was, in brand geraakt, doordat haar kleeren een potkachel raak ten. De vrouW vluchtte bijl buren binnen waar haar brandende kleeren werden gedoofd. Zij kreeg ernstige brandwonden nan rug on onderlijf en is door den G.G.D. naar een der hospitaalschepen aan de Leuvehaven gebracht, waar zij in zorg- wekkenden toestand is opgenomen. Go«dkoop« bioscoopvoorstellingen op 1 M«i Op verzoek van de werkgemeenschap van het N.V.V. Vreugde en Arbeid, heeft de voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond met goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten besloten, dit jaar den eersten dag van de speel- week, welke aanvangt op 2 Mei, voor alle bioscooptheaters te verzetten op Donder- Idag 1 Mei' dit in verband met de viering van het feest van den arbeid op den lsten Mei. Vreugde en Arbeid zal zestig bioscooptheaters in Nederland uitkoopen Amerika nam Duitsche, Italiaan, •n Deensche schepen in beslag Dr. Matsjek zou vandaag te Bslgrado aankomen Samenvoeging van land- en tuin bouw en handel in vakgroepen Medadeelingen omtrent betaling der omzetbelasting Goedkoope bioscoopvoorstel lingen op den 1en Mei Wanneer verduisteren? Heden gaat de zon 20.14 uur onder. Morgen komt zjj om 7.12 uur op. Tusschen zonsonder- en opgang moet verduisterd worden. Eerste kwartier 5 April. om de arbeiders in de gelegenheid te stellen het nieuwe filmprogramma te gaan zien tegen den specialen prijs van 25 cent voor de laagste twee rangen en 40 cent voor de overige rangen. Dit geldt voor allen, ook voor niet-georgani- seerden. Onderhandelingen met de daar voor in aanmerking komende bioscoop directies vinden reodc pi a atc. op tabaksfabrikaten „In verband met de oip 1 April in Wer. king tredende verhooging van den ta- blaksaccijlns en de onzekerheid, welke tij dens de voorbereiding daarvan bij' de in dustrie en den handel bestond ten aam- zien van den invloed van die verhooging op de detailprijzen van tabaksfabrika ten, is het wcnschelijk voorgekomen, de heffing van omzetbelasting en in voor belasting, welke voor deze artikelen op 1 April in werking zou treden, uit te stellen tot 1 Mei a.s. Zooals uit het bbvenstaande blijkt; geldt het uitstel uitsluitend de heffing van om zetbelasting en iinvoerbelasting, doch niet de verhooging van den accijns, zoo dat de aangekondigde prijlsverhoogimg voor sigaren, sigaretten lein tabak met ingang van heden, zooals Was bepaald, in wer king treedt. Sigarenfabriek uitgebrand Dinsdagmorgen is brand uitgebroken in de sigarenfabriek van den heer Neervoort te Kampen. De fabriek is geheel uit gebrand. Een groote hoeveelheid siga ren ging verloren; de voorraad tabak kon in veiligheid worden gebracht. De belendende perceelen kregen waterschade. De geleden schade wordt door verzeke ring gedekt, doch ongeveer 25 sigaren makers zijn door dezen .brand werkloos geworden. Veeschuur afgebrand Maandagvoormiddag ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in een veeschuur van den landbouwer Van L. in de buurtschap Ederveen, gemeente Ede. Hoewel de vrijwillige brandweer spoedig ter plaatse was en het blus- schingswerk krachtig ter hand werd ge nomen, Icon niet verhinderd worden, dat de schuur geheel afbrandde. Drie kal veren, twee varkens en een zeug met elf biggen kwamen in de vlammen om. K«nd aan het wettig gezag onttrokken De recherche te Groningen heeft aan gehouden de 51-jarige A. B., echtgenoote van J. R. te Groningen en haar dochter, de 21-jarige S. R., verdacht van het ont trekken van een kind van vijf jaar aan het wettig gezag. Tengevolge van de echtscheiding van genoemde dochter zijn de kinderen uit dat huwelijk aan den vader toegewezen bij uitspraak van de rechtbank te Groningen. De 5-jarige Witske Wiersma was ondergebracht in een kindertehuis, maar bij het naar school gaan werd het kind door de moeder van de straat gelicht en in de woning van de grootmoeder gebracht. Toen het gerechtelijke vonnis in gewijsde was ge gaan en de deurwaarder ter uitvoering van dat vonnis het kind opeischte, bleek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1