RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 1 April HILVERSUM I. 414,4 M. Nederlandsch Programma. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 8 schriftlezing en meditatie (uitzending voorbereid door de Chr. Radio Stichting); 8,10 gewijde mu ziek (gr.pl.); 8,30 nieuwsberichten ANP; 8,45 gram.; 10 Molto Cantabile; 10,20 voordracht; 10,40 Molto Cantabile; 11,15 viool en piano; 12 gram.; 12,30 boeren- reportage; 12,42 almanak; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 solis- tenooncert; 1,30 Esmeralda; 2,10 voor de vrouw; 2,30 gevarieerd programma; 3,45 gram.; 4 „Ons geloof en ons werk" (uit zending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité); 4,20 gram.; 4,30 gram. (met toelichting); 5 pianosoli; 5,15 nieuws-, economische- en beursberichten ANP; 5,30 omroeporkest. Intermezzo: De ac tualiteit van den dag; 6,15 ,.De vrijheid van den Katholiek ten aanzien van staat en wereldpolitieke vraagstukken"; 6,30 Esmeralda; 7 vragen van den dag ANP; 7,15 gram.; 7,30 Duitsche les; 8 nieuws berichten ANP; 8,15 Spiegel van den dag; 8,30 berichten (Engelsch); 8,45 Har monie-orkest; 9,15 gram,; 9,30 orgel muziek (opn.); 9,40 avondwijding (uit zending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité)9,45 Engelsche berichten ANP; 10 nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch Programma. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 8 orgelspel; 8,30 nieuwsberichten ANP; 8,45 gewijde mu ziek (gr.pl.); 9,15 gram.; 11 voordracht; 11,20 Celesta-ensemble; 12 berichten; 12,15 ensemble Bandy Balogh; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 Ge rard Leb on en zijn orkest en gram1.; 2 kamermuziek; 3,30 voor zieken; 4 gram.; 4,30 voor de jeugd; 5 gram.; 5,15 nieuws-, economische- en beursbe richten ANP; 5,30 ensemble Amende; 6 gram.; 6,15 ensemble Amende; 6,45 gram.; 7 vragen van den dag ANP; 7,15 amu- senentsorkest, dameskoor en solist; 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 Spiegel van den dag; 8,30 radiotooneel; 9,30 orgel spel; 9,45 gram.; 10 nieuwsberichten ANP, sluiting. Op het Noorsche eiland Hitra ten noor den van Kristiansund hebben de laatste weken herhaaldelijk verbitterde „veldsla gen" tusschen kroonherten en ko ningsarenden gewoed. Door honger gedreven verlieten de herten de veilige bosschen om aan de kust voedsel te zoeken. Hier werden ze keer op keer door de sterke arenden aangevallen. De herten, die zich in een dikke sneeuwlaag alle omgekomen. Ook uit andere deelen van Noorwegen komen volgens S.P.T. berichten over het drieste optreden van bloeddorstige aren den. Verscheidene malen hebben ze ook menschen aangevallen. In de omgeving von Drontheim sleepten ze een klein meisje mee, van het kind heeft men geen spoor kunnen ontdekken'. Voorts werd een aantal scholieren aangevallen;- de meester en zijn jongens verweerden zich met stokken en- steenen en wisten er met eenige schrammen en kleerscheu ren af te komen. De Spaansche minister van binnen]and- sche zaken heeft bekend gemaakt, dat 1 April, de dag der beëindiging van den burgeroorlog, in het vervolg in geheel Spanje als nationale feestdag gevierd zal worden. In Madrid zal op dezen dag een groote militaire parade voor gene raal Franco worden gehouden. 3$ SS SS SS 3g S De egoïst zal hem, die door het onge luk getroffen wordt, eerder beschuldigen dan helpen. I FEUILLETON vindt het geluk Een modern sprookje van Maria Sawersky 37 nadruk verboden) Ja, ja, maar je moet er tenslotte ook gelegenheid voor hebben. Je hdbt daar zeker nogal terugge trokken geleefd, is 'tniet? In het openbare leven heb ik mij tenminste maar weinig laten zien, wasi het ontwijkende antwoord. En toch kan ik het gevoel' maar niet van me afzetten, dat ik je al eens eerder heb! ontmoet, Avume. Dat zal' 'wel op een vergissing bfe;- rusten. Mogelijk maar je herinnert me toch heel sterk aan een joingedaime, met we ik toevallig ook in Elmshom eens vluchtig kennis héb' gelmaakt en die RrroetsAnne had te ver uitge haald en haar schaats gleed' onder haar weg. Op het laatste oogenblik wist Grundtvig haar nog op te vangen, zoo dat zij voor een val werd behoed, maar in haar oogen was duidelijk schrik te VERSCHILLENDE BERICHTEN Ov«rr»cUn en gedood Op de spooibiaam tussdhen Heerlen en Schaesiberg (L.), is op ©en der overwegen het lijk gevonden van den 71-jj. O. Tres- ker, di© naar taille wiaarscihiijlnilijkheid door een passeerendein trein is gegrepen. Naar urnen aanneemt wias hij! 's nachts om 12 uur 'nog op weg en heeft hijt om minder kans te 'Uoopen een' agent te ontmoeten het smalle voetpad langs de spooihlaan genomen. Door de duisternis van den nacht is hliji toen vermoedelijk op de) spoorbaan terecht gekomen en door een trein gegrepen. Identiteitskaarten voor vaste brandstoffen Het Rijkskolenbureau vestigt de aan dacht op het volgende: De aan veiblruikers van vaste brand stoffen van de groepen B, C- en D desi tijids door de brandstoffencomtnissies uit gereikte z.g. „identiteitskaarten", op ver toon waarvan büjl de distributiediensten toewijzingen voor vaste btaindstoffien ver- krijlgbiaar werden gesteld, zullen onder geen omstandigheden mogen worden ver nietigd. Het ligt n.I. in de bedoeling deZe kaar ten 'ZelfS al zouden alle daarop voor komende vakjies door den distriblutiedienst reeds zijn afgekruist nog te gëbbuiken voor de uitreiking van toewljlzingen van vaste brandstoffen na 31 Maart 1941. Deze .identiteitskaarten" dienen derhailv^ zorgvudig te worden bewaard. Maatreg*Un tegen beperken van werken Bij1 besluit van den secretaris-generaal van het departement v:an Sociale Zaken (Verordeningenblad no. 13) zijtn wijzi gingen geb'racht in het eerste uitvoerings besluit ingevolge de verordening betref fende het beperken van werk. Artikel 1 van laatstgenoemd 'blesliuit luidt nu als volgt: Het is den leiders van landbouW1-, in dustrie- iön Ihandielsbedr'ij'ven, alsmede de genen, die ieen. vrij', beroep uitoefenieni, verboden: 1. Het wierk in het bedrijf) pf in het vrijie beroep tijdelijk of voor goed stop te zetten; 2. Den werktijd van werknemers tot minder dam1 36 uren in de wieek in te korten; 3. Werknemers te ontslaan, tenzij' 'artikel 1639 p van het Burgerlijk Wetboek - toepasselijk is. M jntan in e»n oude kast Het verhaaltje vanden vérblorgen: schat... Dat het niet altijd een verhaaltje is, is dezer dagen in 't Overijisseilsche plaatsje R iO' u'v e e n gebleken. Een landbouwer aldaar lerfde een oude hem1 thuis en leigenilijk wist hij niet, Wat hij' er mee moest bleginnen, want; plaats er vO'OT had hijl niet. Een paar, opkoopers waren tot 'smans vreugde be reid die oude kast van hem over te' nemen. Thuis gekomen gingen de koop lieden de kast eens wat grondiger on derzoeken om te kijken wat er aami te repareeren viel. In een hoek van de kast troffen zijl een zakje aan, dat er, heel oud en versleten uitzag. Toen ze het zakje openmaakten, kwam er tot hun veibazing geld uit. Het bleken veertig zilveren ryers te zijd, dateerende uit het jaar 1500. Ze Zijln onmiddellijk met het geld naar den boer gestapt, die Wel heel vreemd opkeek, toen hem de vpndst ter hand werd gesteld. Zorg voor gewonden Nederland vergeet zijln ooriiogsgewon den niet. Er wordt goed' voor hen ge zorgd en van vele zijlden ontvangen z:ij dagelijks blijken van medeleven en be langstelling- Een1 groot aantal van hen, die nog niet uit de verpleging konden worden ontslagen, bevindt zich in het militaire hospitaal te Utrecht. Zij die er thans verpleging genieten, Zijn echter op een langdurig verblijf aangewezen, omdat hun genezing een kwiestie is van langen tijd. In de Meidagen waren' er in Utrecht - j lezen. Het schelle licht van een boog lamp viel op Anne's bleek gezicht en wierp een glans op haar blond haar. Grundtvig ondersteunde haar met zijn' rechterarm en keek op haar neer. Zelfs de stem lijkt op die van die jongedame, mompelde hij. Je hebt haar oogen en hetzelfde haar. Alleen niet haar gezicht, probeerde Anne te schertsen. - Ik heb het gezicht van die onbeken de nooit gezien. Maar het is misschien het beste, dat ik je die geschiedenis I maar heelemaal vertel. Anders houd je J me waarschijnlijk nog voor een idioot, die een phantoom najaagt. Misschien ben ik dat ook wel. Enfin, ik zal het vertellen. Het was op een gecostumeerd tuinfeest in Elmshorn. Grottkau en ik waren de gasten van consul Eschental, van wie je wel êens gehoord zult heb ben. Den naam ken ik, ja, fluisterde Anne. Op dat feest verscheen een jonge dame in een japon van zilverkleurige zijde I'k danste tweemaal met haar en toen i'k haar vroeg haar masker af te zetten, ontvluchtte ze me. Alles, wat ik van haar bezit, is een handschoen, dien ze op haar vlucht verloor en een pijn lijke herinnering. Pijnlijk? Ja, omdat ik sindsdien tevergeefs naar haar gezocht heb. Ik heb haar 690 patiënten. V^len kwamen van elders, die tijldelij k in burger-ziekeninrichtingen waren ondergebracht, en het heeft nog heel wat tijld geduurd, voordat men van alle oorlogsgevvcnden een behoorlijk over zicht had. De aard der verwondingen bletrof in de meeste gevallen de ledsmatiem, 32 moesten met kaakehirurgie worden be handeld, 44 werden er in het ooglij- dersgasthuis opgenomen, o|nder wie er 6 onherstelbaar blipd zijln, 45 patiënten kregen verpleging in de neurologische kliniek van het stads- 'en academisch ziekenhuis, in totaal moestem 99 ampu taties worden verricht. Sindsdien zijn er 475 ontslagen, zoodat dat er nu nog 215 over Zijln. De meeste van hen Worden in het militaire hos pitaal verpleegd. In totaal heeft Neder land nu rnog ongeveer 550 oorlogsge- Iwiomden, waarvain «r ruim 300 in Dein Haag, 215 in en om Utrecht en 20 in Amersfoort worden verpleegd. (NRC): Uit Stad en Provincie ST.-ANNALAND. Pionderdagavond 27 Maart werd in de,.-zaal van den heelr1 Adr, Gakeer de j aar-lijiksdhei al'gelm'eene vergadering gehouden van' de Coöpera tieve Boteren leenbank alhier. Aan wezig waren 38 leden- In zijln openings woord herdacht de voorzitter, de h^er A. Bergers, met blijdschap het feit, dat deze gemeente en ook de bamk voor rampen gespaard rijm gebleven. Over de werking van de bamk mag men zelfs zeer tevreden Wezen- De oürtóet is W.v. imet ruim f500.000 gestegen, vergeleken biet 1939. Alle schuldplichtigen hebben ten volle aan huin verplichtingen voldaan. De rekening sluit /miet een batig saldo van plJm. f1200. In Mei 1940 hadden; wel eenige opvragingen van spaargelden plaats, doich voordat die moeilijkheden Imiet het postverkeer opgeheven warén, waren verschillende aanvragen weer al teniet gedaan- En nu rijn de inlagen weer al beduidend grooter dan de opgenomen gelden. Dit is wiel een buitengewoon resultaat, vergeleken met de Rijkspost spaarbank. Hij' deelt verder mede, dat de herzien© statuten inmiddels rijn goed gekeurd. De rekening ovér '1940 (he.t 28ste boek jaar) werd goedgekeurd. Vermeldens waard zijn de volgende posten: ontvan gen spaargelden f213.749.89; terugbetaal de spaargelden f248.898.06; terugbetaalde voorschotten f 67081.24; gegeven voor schotten f44.600.; ontvangen in loop'ende rekening f 1.221.588,98; uitgaven in loo- I pende rekening f 1.205.174..84; ontvangen j rente f21.968.41; uitg. rente f18583,.74; ontvangen provisie: en kosten f499.57; (v-j. f995.347.20). Het actief van die Iblala^s wees o.a. aajn. uitstaande voorschotten f 153.500.56; te goed in loopende rekening: a. rekening houders f 137.702.54; (bl Cen. Bank f309825 c. jaardeposito C.B. f'40.000; waardepapie ren f53025; totaalcijfer f707935.02 (v.j. f 722656.76). Het passief gaf ;hja. aanschuld aan' de spaarbank f575023.07; schulden i,n| Loopende rekening:' a. rekeningj-houders f91226.24; bl reservefonds f40355, dus totaal f 131581.24; saldo winst f 1235.61). Totaal f707935.02. Tot lid van het bestuur, wegens pe riodieke aftreding van den, heer M. J. Heijbber, wordt deze toet 34 van de 38 stemmen, herkozen. Met hetzelfde aan tal stemmen wordt tot lid van den raad van toezicht herkozen de heer J. N. Geluk. Medegedeeld Wiordt, dat het aantal! Ie. den on veranderd is gebleven (462); in omloop zijln 869 spaaibloekjos (vorig jaar 859); 126 voorschottenlbbekjes (v.j. 156); 77 rekening-couraint bbekjies (v.j. 76), tor nooit meer teruggezien. Het is nogal een romantische geschiedenis, vind je niet? Anne gaf geen antwoord. Het hart klopte haar iri de'kèel. Zou ze hem de waarheid zeggen? Eerlijk bekennen, dat zij 'die onbekende was geweest? Neen, dat was onmogelijk. Ze was ten slotte van huis weggeloopen. Assche- poester met vacantie zoo te zeggen en van die dwaze streek zou ze nooit iemand deelgenoot maken hem voor al niet. Je zult het misschien belachelijk vinden, vervolgde Grundtvig, maar ik kan die onbekende niet vergeten. Van het eerste oogenblik af, waarop ik jou in het huis van mijn tante zag, deed je me aan haar denken en ik dacht bijna Anne zou dezen avond niet meer te weten komen, wat Grundtvig bij hun eerste ontmoeting had gedacht, want juist schoten Grottkau en Doddie op hen toe. Daar zijn ze, de wegloopers, riep Grottkau. We hebben jullie overal gezocht. Wat is er gebeurd? Liëve deugd Anne, je wangen gloeien als de punch, die ik zooeven met Doddie heb ge- 1 dronken. En die je lichtelijk naar het hoofd schijnt te zijn gestegen, zei Grundtvig geërgerd. Schreeuw toch niet altijd zoo! Dod, het wordt hoog tijd, dat je je vrouwe- lij'ken invloed eens aanwendt om van Wijl het aantel dagboekposten, met inbe grip van die voor de crisisbetalkigen 4122 bedraagt. Voor het extriarwerk, verbon den aan de crisisbetalingen, hebben be stuur en raad vian toezicht gemeend, den ambtenaar een uitkeering ad f150 te imloeten verleernen. De r&nte ibll'ijft vioorloopig als in 1940 vastgesteld, dus: spaargelden en deposito's in lioopende rekening, voor leden 3 pet.; voor niet- leden tot 'een bledrag van f500 3 pet.; voor niet-leden boven f500 2V2 Pct- Voorschotten en schulden in loopende rekening 33A pct. STAVENISSE. Donderdagmiddag j.l kwamen ten gemeentehuize in gecombi neerde vergadering bijeen de plaatselijke werkcommissie met oollectrices en col lectanten der Stichting „Winterhulp Ne derland". Mede aanwezig waren de hee- ren Mr. W. H. M. Dieleman, Prov. Di recteur voor Zeeland en de heer Holle- brandts. De voorzitter der werkcommissie kon wegens ambtsbezigheden elders niet aan wezig zijn, terwijl de vicevoorzitter door ongesteldheid verhinderd was. Dhr. Stoutjesdijk, lid van de Werkcom missie, riep de aanwezigen, inzonderheid de heeren Dieleman en Hollebrandts, een hartelijk welkom toe. Hij: schetste de door de collectanten bewezen goede diensten ten behoeve van W.H.N. en de moeilijk heden, die overwonnen moesten worden. Hij prees de goede geest, die in de Werk commissie heerschte. Medegedeeld werd, dat de laatste inzameling f 197,45 heeft opgebracht. Dit bedrag heeft verre de verwachtingen overtroffen. Hij schetste het nuttige van een lijstcollecte, die de collectanten in verbinding brengt met de gevers en tegelijk ook met alle be- hoeftigen. Om de nooden van de véle behoeftigen eenigszins te leenigen waren de laatste ontvangsten f 330— plus f 70 a f80 r eserve onvoldoende gebleken en daarom doet de Werkcommissie vooral een beroep op mr. Dieleman, om in over leg met hem den toestand der collecten en behoeftigen nader te beschouwen. Hierna was het woord aan mr. Die leman. Uit de uitvoerige rede van mr. D. vermelden we het volgende: Hij hoopte, dat de zon» die de nevelen van dezen dag heeft doorboord, ook zal mogen gaan schijnen over het werk der stichting „Winterhulp Nederland", die is ontstaan om hulp te verleenen aan de behoeftigen onder onze Nederlandsch© bevolking. Zee land heeft tot op heden f 170.000 ont vangen, zijnde het dubbele van wat ge collecteerd is. De arbeid stootte voor Zeeland op zeer groote moeilijkheden, maar zulk een arbeid begint nooit zon der moeite, aangezien de vele naar voren gebrachte bezwaren en verontschuldigin gen meestal ten doel hadden de hand op de portemonnaie te houden. W.H.N Zeeland, onze eigen provincie, "moet 'tot uiting komen. Wij moeten in de hulp verleening volkomen vrij zijn. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door dhr. van Oost. Deze vroeg om een e.v. uit keering van f200 boven het laatst ont vangen bedrag dat dus, om in de noo- digste behoeften te kunnen voorzien, zou moeten bedragen f 548. Dhr. van der Slikke nuerkte op, dat zulks speciaial' wes bedoeld voor zieken. Mr. Dieleman zegde de aangevraagde verhooging toe. De totaal opbrengst heeft tot heden voor Stavenisse bedragen f900. Voorts werd medegedeeld dat nog een lijsl- en een bloempjescollecte zal wor den gehouden. Gollectrices en collectan ten werden dank gezegd en tot verdere bereidwilligheid aangespoord. Van Duitsche zijde is te Washington een protest ingediend tegen de uitleve ring van twee Duitsche marine-officieren, die uit Canadeesche (krijgsgevangenschap waren ontvlucht. Het protest heeft be trekking op de uitlevering als zoodanig en op het feit, dat men den officieren, voordat zij werden uitgeleverd, de hand boeien had aangedaan. (D.N.B.) Jens een behoorlijk mensch te maken. 1 Hij weet zich nog steeds niet te ge dragen. j Ik ben toch zeker zijn gouvernante niet protesteerde Doddie. Bovendien bevalt Jens mij het beste, zooals hij is. j Kom aan mijn hart, Dod, riep Grottkau. Eindelijk een meevoelend schepsel, dat me begrijpt en zich over me ont fermt. Dod, kind, voor deze woorden verdien je door mij ten huwelijk te wor den gevraagd. 1 1 1 Mijn innige deelneming, condoleerde Grundtvig. Voor wien is die deelneming be doeld, heer graaf? Voor Jens of voor mij, stoof Doddie, een en al strijdlust, op. Voor de ongelukkige nakomelingen uit dit huwelijk, luidde het minzame ant woord. Wil je daar mee zeggen, dat onze kinderen niet goed wijs zullen zijn? Ja, de appel pleegt immers niet ver van den boom te vallen. Jens, dat kan je niet op je laten zit ten, riep Doddie. Jouw kinderen mijn kinderen, onze kinderen dat is een beleediging, een insinuatie. Lachend pakte Anne het woedende meisje bij haar arm. Kom, Dod, zou je je boosheid nog maar niet een poosje bewaren? Voorloopig behoef je je over je kinderen nog niet ongerust te maken en een der- Het stadje Reno, eens het „echtschei dingsparadijs" van Amerika, is thans eer der een huwelijkshemel geworden. De tijd, dat dagelijks wel 128 scheidingen werden uitgesproken is voorbij. Het dag gemiddelde bedraagt nog slechts acht. Er worden daarentegen per dag onge veer 72 huwelijken gesloten. De jonge paren, die hier den band voor het leven smeden, zijn echter, in tegenstelling tot de scheidende echtgenooten, die meestal tot de beroemdheden behoorden, zeer gewone lieden. Europapress meldt uit BrusselDe B e 1- gische aardappelteelt zal in dit jaar belangrijk worden uitgebreid, opdat de behoefte uit eigen productie kan wor den gedekt. Om deze reden zullen, in tegenstelling met andere jaren, niet 70,000 doch 95,000 ton pootaardappelen worden ingevoerd, waarvan 40,000 uit Nederland en 55,000 uit Duitschland. Van het Nederlandsche contingent is reeds 20,000 ton geleverd, met de ver deeling, waarvan men nu onder de boe ren is begonnen. In een Vrijdag te Newcastle gehouden rede maakte de parlementaire secreta resse van het Engelsche ministerie van openbare veiligheid,'miss Wilkinson, be kend, dat sedërl't uitbreken'van den oor log in Engeland 28.859 burgers door Duit sche luchtaanvallen om het leven zijn ge komen. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 40.000 van wie de meesten zwaar gewond zijn. (S.P.T.) JIM DE ZOON VAN BOBBY 45. De diender zegt tot Jim: „Ziezoo! Jij gaat met mij naar het bureau!! 'kBen evenwel ©en ord'lijk man, Die geen onreinheid velen kan 'k Ga met zoo'n stroopkop niet op straat öjarst jxewasschen, maat!" Zoo zegt hij; hij neemt Jimmy op En wast hem eerst eens flink z'n kop. 46. Maar Jimmy is met dit geplas Niet zoo bijzonder in zijn sas; Hij neemt, 'n grijnslach om z'n tanden, Heel stil het teiltje in z'n handen; Springt plotseling op en gooit met 'kracht Den diender heel de watervracht Ploemp! midden in zijn „aangelaat" En poetst in aller ijl de plaat. gelijke strijdvraag heeft dan ook op dit oogenblik geen zin. Verbluft staarde Doddie eerst Anne en vervolgens Grottkau aan, welke laatste krom stond van het lachen. Ze kreeg een kleur als vuur, slikte een paar maal van ergernis en pats! De lachende Grottkau kreeg een daverende klap op zijn wang! Ik zal je leeren om mijn kinderen te lachen, zei ze woedend. Je bent een voudig een draak, jij ruwe, hartelooze zeebonk, jij Ernst Grundtvig wist niet, of hij zich om de scène ergeren dan wel lachen moest. Anne echter nam het jonge meisje bij haar arm en trok het met zich mee. Komen jullie straks maar naar het restaurant, voegde ze den beiden vrien den toe. Wat mankeert Dod im vredesnaam wendde Grottkau zich verbaasd tot zijn vriend. -- Jens, je bent toch werkelijk een groote sufferd! Dat heeft Dod me zooeven ook al verteld! Daar had ze dan volkomen gelijk in. Bemerk je dan nog niet, dat dat kind gek op je is? Wat vertel je me nou? Meen je dat werkelijk (Wordt vervolgd)-.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2