I ABDIJSIROOP ANNE ASTHMA. BORST- BENAUWDHEID. JIM DE ZOON VAN BOBBY DE NEDERL. INDUSTRIE zat z'ch Inichakalan op hat continantala lyitaem De Rijkscommissaris heeft een afzon derlijke paragraaf van zijn rede gewijd aan onzen buitenlandschen handel van dit oogenblik. De cijfers, welke hij gaf van den in- en uitvoer uit en naar het Duitsche Rijk inclusief het Protectoraat en het Gouvernement-Generaal, toornen duidelijk aan hoe zeer ons land thans afhankelijk is van den invoer uit Europa. Volgens deze cijfers bedroeg de invoer in Januari 48 mlllioen gulden, waarte genover ons land slechts een uitvoer van 21,6 mlllioen gulden kon stellen. Volgens de ln November j.l. door dr Fischböck medegedeelde cijfers bedroeg in Augustus en September j.l. de invoer uit Duitschland resp. 29 en 31 millioen de uitvoer naar Duitschland 38 en 39 millioen. In Januari was de invoer dus belangrijk hooger, de uitvoer echter aan zienlijk lager, dan in de zooeven ge noemde maanden. De oorzaak hiervan kunnen wij met de ons ter beschikking staande gegevens niet nagaan, schrijft het Hbl., maar het ligt voor de hand, dat een dergelijke ontwikkeling onder de tegenw oordige om standigheden wel niet gehandhaafd zal kunnen blijven. Weliswaar heeft ons land op het oogenblik groote behoefte aan grondstoffen, niet alleen voor onze in dustrie, maar ook voor onzen herbouw, maar zoolang de oorlogstoestand in Euro pa bepaalde eischen voorop stelt, zul len die Nederlandsche belangen niet op het eerste plan staan. Evenwel grijpen hier twee dingen in elkander; voor een behoorlijk function- neeren van ons industrieele apparaat is herbouw van door oorlogvoering ver nielde bedrijven en tot zekere hoogte ook van woningen noodzakelijk. Hier zal men dus een compromis probeeren te vinden tusschen de omstandigheden van het oogenblik en de industrieele be hoeften. Het zal dus zoowel van die omstandigheden als van hetgeen van onze industrie verwacht wordt afhangen, hoe de grondstoffenvoorziening zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Nog een ander punt verdient in dit verband overweging. De industrialisatie van ons land heeft zich in hoofdzaak zonder inmenging van overheidswege ontwikkeld. Pas de laatste jaren heeft de overheid getracht eenige leiding te geven, aanvankelijk regionaal, later nati onaal, door middel van de Maatschappij voor Industriefinanciering. Maar het nieu we systeem gaat, wat de leiding van de economie betreft, uit van geheel andere doelstellingen. Reeds uit het feit, dat de opzet oor spronkelijk regionaal was, valt. af te lei den, dat dit streven vooral de belangen van een bepaalde streek en dan nóg hoofdzakelijk de sociale belangen van die streek in engeren zin, op het oog had. Thans zal volgens de plannen die zich op een Europeesche ruimte baseeren, als het ware het nationale niveau der in dustrialisatie moeten worden overgesla gen, daar de Nederlandsche industrie zich zal moeten inschakelen in het continentale systeem. Portugal en zijn Atlantische bezittingen zijn, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, de laatste weken geworden tot verzamelpunt van schipbreuke lingen van vernielde en uiteengejaagde Britsche convooien. Nadat in de tweede helft van Februari meer dan 500 schip breukelingen op Portugeesoh territorium waren aangekomen, zijn de laatste dagen weer talrijke opvarenden van vijf vracht schepen gearriveerd, welke deel uitmaak ten van een vernield Britsch konmri. sög Niemand weet, wat hij kan, voordat hij het heeft geprobeerd. RADIO-PROGRAMMA Donderdag 27 Maart HILVERSUM I. 414,4 M. Nederlandsch Programma. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 8 dagopening (uitzen ding voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité); 8,10 gram.; 8,30 nieuwsbe richten; 12.15 Esmeralda; 12,45 nleuws- Amende; 11 voor de vrouw; 11,20 piano- voordracht; 12 gram.; 12,20 orgelspel; 12,42 almanak; 12,45 nieuws- en econo mische berichten ANP; 1 Bandy Balogh en zijn ensemble; 1,40 amusementsorkest; 2,10 voor de vrouw; 2,30 Amabile-sextet 3,15 Weensch Philharmonisch pTkest (gr. pl.); 3,55 gram.; 5,15 nieuws-, economi sche- en beursberichten ANP; 5,30 om roeporkest; 6,42 almanak; 6,45 gram.; 7 vragen van den dag (ANP); 7,15 gram.; 7,30 gram.; 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 Spiegel van den dag; 8,30 berichten Eng.; 8,45 omroeporkest; 9,35 gram.; 9 45 Eng. berichten ANP; 10 nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch Programma. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek!; 8 gram.; 8,30 nieuws berichten ANP; 8,45 gram.; 10 morgen dienst (uitzending voorbereid door de Chr. Radio-Stichting); 10,20 Gewijde mu ziek (opn.); 10,50 Celesta-ensemble; 11,20 voordracht; 11,40 Celesta-ensemble; 12 be richten; 12,15 EsEmeralda; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 De Ramblers; 1,30 omroeporkest; 2,15 zang en piano; 3 gram.; 3,30 voor de zieken; 4 gram.; 4,30 voor de kinderen; 5 Chr. lectuur (uitzending voorbereid door de Chr. Radio-Stichting); 5,15 nieuws-, eco nomische- en beursberichten ANP; 5,30 orgelspel; 6 „Sport en lichamelijke op voeding" 6,15 amusementsorkest7 Pers overzicht voor binnen- en buitenland (ANP); 7,15 Concertgebouworkest; 8,10 nieuwsberichten ANP; 8,35 vervolg van 7,15; 9,20 Prof: Dr. Willem Mengelberg 70 jaar; 9,40 gram.; 10 nieuwsberichten ANP, sluiting. VERSCHILLENDE BERICHTEN De ««mwnttell'ng van om b-ood De samenstelling van d-e bloem aldus lezen wij in „De Bakkerswereld" heeft een kleine verandering ondergaan. Voor heen was deze samenstelling35 procent inlandsche tarwe, 35 procent rogge en 30 procent buitenlandsche tarwe. Thans is het percentage rogge teruggebracht op 25 procent, dus 10 procent minder. Hiervoor in de plaats wordt 10 procent gerst toegevoegd. De samenstelling is dus thans: 35 pro cent inlandsche tarwe, 30 procent buiten landsche tarwe, 10 procent gerst en 25 procent rogge. j i Hargtal dar binnanvaartvloot Verordeningsblad no. 12 bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Waterstaat, van Financiën, van Justitie en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende het herstel van de Rijn- en binneawaart- vloot. Artikel 1. (1) De koopsommen voor de door de Duitsche militaire autoritei ten aangekochte in Nederland tbuisbe- hoorende Rijn- en binnenvaartuigen, als mede de vergoedingen voor de door die autoriteiten in gebruik gevorderde tot bedoelde categorie behoorende vaartui gen, welke zijn verloren gegaan, worden niet aan de rechthebbenden uitbetaald, doch in 's Rijks schatkist gestort, ten einde te waarborgen, dat zij worden be steed voor het herstel van de Rijn- en binnenvaartvloot. (2) De staat der Nederlanden is jegens de rechthebbenden aansprakelijk voor de uitkeering der koopsommen en vergoe dingen overeenkomstig de bepalingen van dit besluit en vrijwaart deswege de Duit sche militaire autoriteiten. FEUILLETON vindt het geluk Een modern sprookje van Maria Sawersky 34 nadruk verboden) Still zitten! Anne zat stil, niettegenstaande al spoe dig al haar (botten zeer dieden. Poseerem is een vermoeiende bezigheid, maar Sen ta Bratt was zoo in haar werk verdiept, dat ze geen tijld had aan de marteliirf. gen, die haar model doorstond, noch aan haar eigen vermoeidheid te denken. Ursel klopte en maakte aanstalten om binnen te komen. Senta Bratt vlloog naar de deur, draai de den slieutel om en riep: Loop naar de maan, Ursel! De oude gedienstige stond paf. Maar het eten is klaar, protesteer de ze. Laat het eten ook maar naar de maan loopen! luidde (het antwoord van de schilderes, die alweer doorwerkte. Ursel slofte weg. Na een poosje raapte ze al haar moed bijeen en deelde voor de tweede niaal door de gesloten deur mee, dat het middagmaal! op tafel stond, !miet het gevollg, dat ze voor den twee den keer de IbonS kreeg. Verontwaardigd ging Ursel naar bei- neden om gravin Grundtvig haar nood te klagen. Wel Ursel', wat scheelt er ami? vroeg deze. Je trekt zoo'n omge)- llukkig gezicht. Neemlt u me niet kwalijk, mevrouw, (m'aar ik geloof, dat juffrouw Bratt krankzinnig is geworden. Nou, nou, Ursel1, hoe kom1 je daar bijl? Ze heeft zich imlet juffrouw Anne iin het atelier opgesloten, mloppert ver schrikkelijk en heeft ntij en het middagf- eten maar de miaan gestuurd. De gravin lachte. Arme U.rseli, ik merk al dat jie met de merkwaardigheden van artisten inog niet vertrouwd bent. Juffrouw Bratt is waarschijnlijk aan het werk en dan mag je haar niet storen. En wat doet juffrouw Anlne dain, in dat gesloten atelier? Waarschijlnlijk poseert ze vopr juf frouw Bratt. Eten ze dan vainimiddlag hëelemaal niet? Als een kunstenaar eenmaal aanj het werk is,, heeft hiji geen tijd aan zulke (banale dingen als een middagmaal' te denken, of hijl eet later, als hij kllaar is. Nu, als ik data, geweten had, dan1 had ik geen noastbteef gebraden, mé- vrouw. Die woirdt natuurlijk zoo ta.ai alls leer. Wanneer juffrouw Bratt straks van vermoeidheid het penseel' uit de hand' RECHTZAKEN Koffiebons nagemaakt Twee maanden gevangenisstraf en on middellijke gevangenneming eischte de officier van justitie tegen een reiziger uit Enschede, die zich voor den Alme- loschen politierechter te verantwoorden had wegens het vervaardigen van een groot aantal koffiebonnen. Door dezen eisch wilde de officier, zoo hij zeide, een voorbeeld stellen. Uit het verhoor van verdachte bleek, dat hij bij wijze van proef een koffiebon no. 81 vervaardigd had. Hij haalde er een pond koffie voor en toen de winke lier niets meikte, heeft hij een groot aantal koffiebonnen vervaardigd. Ver dachte is daarop met den winkelier gaan onderhandelen. Deze kocht een aantal bonnen voor een gulden per- stuk en later nog een hoeveelheid voor 80 cent. Verdachte kreeg dè koffie voor 30 cent per halve kilogram en de winkelier kon zijn voorraad weer aanvullen en tevens vergrooten door bij den distributiedienst de valsche bonnen in te leveren. Ver dachte verkocht de koffie voor 13,75 per halve kilogram. Hij verklaarde uit ar moede te hebben gehandeld. De politierechter legde den reiziger zes weken gevangenisstraf op met bevel tot onmiddellijke gevangènneming. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Nieuwe postzogals Het A.N.P meldt: Binnen enkele weken zal een nieuwe serie Nederlandsche postzegels in de waarden van 5 10 I2V2 15 171/2 20 221/2 25 30 40 en 50 cent het licht zien. De nieuwe postzegels z'ullen het zelfde uiterlijk hebben als de bestaande zegels tot en met 4 cent. De verschil lende waarden zullen, evenals dit reeds bij de bestaande lagere waarden het geval is, behalve door de ingedrukte waardecijfers, door kleurenverschillen worden kenbaar gemaakt. De nieuwe postzegels zullen in de waarden "van 5 71/2 171/2 25 30 en 50 cent met ingang van 1 April en de overige waarden met ingang van 16 April a.s. ver krijgbaar worden gesteld. Tegelijk hier mede zal de verkoop van de overeen komstige waarden met guillo cheap druk worden gestaakt. Na 15 April zullen de zegels met guilloche-opdruk ook in de waarden boven 50 cent niet meer ver krijgbaar zijn. Nieuwe zegels zullen in deze waarden niet worden aangeirlaakt. Voor de zegels, welke in rolvorm wor den gebruikt, en welke ook in de auto maten worden gebezigd, zal de vervan- door de zegels ven het nieuwe type in vele gevallen eeiiigen tijd later plaats vinden. Het zelfde geldt voor de formu lieren 'met zegelopdruk van 5 cent en hooger, welke in vele gevallen, nog eeni- gen tijd in het bestaande type in gebruik zullen blijven. De postzegels met guilloche-opdruk blij ven voor frankeering geldig. Inruiling van deze zegels tegen nieuwe vindt niet plaats. 'Jégen waarbtf slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten, Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S valt. zal ze géblra-dein Heer eten zoinder dat ze er iets yam imierkt, Ursel. Eet smakelijk, zal ik dan maar zeg gen, IWeslloot Ursel berustend en (mee warig het hoofd schuddend sllofte zie weg. De gravin 'llachte. Ze lachte nog, toen Ernst Grundtvig én Jens Grottkau, die te eten waren gewaagd, hun entree maakten. Het tweetal! verscheen met elk een paar Schaatsen ondier den arm en het hoofd voll plannen voor den middag. We hébben vrij1 van dienst en wil den Doddie en juffrouw Anne vragen met pins mee te gaan maar de kunstijls- Iblaan, expliceerde Grottkau. Bovendien hébben we, dank ziijl opizen voorbeeldig Zuinigen levenswandel, nog een paar kaarten voor de bioscoop kurnmen bekjos- tigen. Zijln wij geern brave jongens? Zeldzaam, prees de gravin, bijna angstwekkend. Waar hebt u zoo'n plezier om, tante? wilde Grundtvig weten. Om die goeie Ursel. Ze kwam zoo juist beneden om me te vertellen, dat Senta Bratt krankzinnig was geworden. En de symptomen? informeerde Grottkau vakkundig. Een tevergeefs toebereid middag maal, dat de gegadigden niet wenschen te nuttigen en een atelier, waarvaü de deur op slot is. Waarschijnlijk werkt Senta aan een portret van Anne. 1Geweldig interessant,, vomd Grott kau. Dan moet ik direct naar boven om Da Intamitait van hat blnnanlandich pottvarkaar De gedurende één week iin de maand December van het vorig jaar gehouden tellingen der vam uit het binnenland ont vangen brieven, briefkaarten, expresse- Zendingen enz., waarvan de uitkomsten door vermenigvuldiging met 52 tot jaar- verkeer zijln herleid, hébben de volgen de cijfers opgeleverd, welke <een Ibeeid geven van de intensiteit vam het binnen- landsche postverkeer. Er werden, herleid tot jaarverkeer. in totaal! 269.176.648 ge frankeerde, interllocale tbHevem verstuurd en 46.260.604 locale. Voor de briefkaar ten beliepen deze aantallen respectieve lijk 70.064.420 en 12.504 284v Het aantal expressezendingen, hetwelk PTT te ver werken kreeg, bedroeg 4.959,916. dat van de gedrukte stukkien nieuiwtsbll'adein! inbegrepen sloieg alle tevoren opge somde aantallen met millioiemen. Dit be droeg n.'L 453.497.356. Tenslotte Waren' ier ook nog 3.080.732 imlomsters. LUCHTVAART Da Cl'ppardianst ovar den Ocaaan Sedert de ineenstorting van Frankrijk vormen de Clippers, van de Pan-Ame rican Airways, de eenige min of meer geregelde verbinding tusschen New York en Lissabon. Oorspronkelijk waren deze Clippers berekend op het vervoer van 75 passagiers met bagage. Toen de groote uittocht uit Europa begon waren de vliegtuigen niet bij machte, om den groo,- ten toevloed van passagiers te verwer ken. Honderden, duizenden zelfs, zagen er niet tegen op, den hoogen vrachtprijs te betalen, om den Oceaan over te steken. De Amerikaansche luchtvaart maatschappij maakte schitterende zaken. In den laatsten tijd echter hebben zich groote moeilijkheden voorgedaan bij het vervoer van passagiers. Op bevel van hoogerhand zijn de vliegbooten zich meer en meer gaan toeleggen op het vervoer van post. Het aantal passagiers is van 75 passagiers per reis gedaald tot 30 a 35. De rest van de voor pas sagiers bestemde ruimte wordt thans in genomen door postzakken, met een to taal gewicht van ongeveer 6000 kg. Doch cok de daarvoor afgestane ruimte is nog niet voldoende om het postver keer tusschen beide halfronden eenigs- zins op gang te houden. Aangezien er geen nieuwe Clippers in dienst kunnen worden gesteld, is de Amerikaansche maatschappij overgegaan tot het nemen van buitengewone maatregelen. Uit elk van de drie Clippers, waarmede het ver keer wordt onderhouden, heeft men 850 kg meubelen en andere uitrustingsstuk ken verwijderd. Alles, wat slechts eenigs- zins kon worden gemist, heeft men uit de booten gehaald, om het doode ge wicht te verminderen. Alleen reeds door het afkrabben van de laag aluminium, die het uitwendige van de booten ver sierde, heeft men een gewichtsbesparing van 47 kg bereikt! Door een en ander werd een gewichtsbesparing van 2000 kg per vliegtuig bereikt, waardoor meer dan 25000 brieven méér kunnen worden mede genomen. Het aantal passagiers blijft vocrloopig beperkt tot 30 of 35; en voor- loopig zal de overtocht per Clipper wel niet zoo aangenaam zijn, als tot 'dus verre! In Februari zijn volgens het Duitsche weermachtsbericht vam 1 Maart 67 En- gelsche en in Engelschen dienst varende koopvaardijschepen zwaar beschadigd. In de eerste drie weken van Maart werden volgens de tot dusver bekende cijfers door aanvallen van Duitsche zeestrijd- krachten en gevechtsvliegtuigen 50 vij andelijke koopvaardijschepen zwaar be schadigd, waarbij een aantal groote zee schepen van 10 tot"12,000 ton. Hierdoor zijn, afgescheiden van de tot zinken ge brachte in de laatste zeven weken 117 schepen met een tonnage van op zijn minst 500.000 ton voor de Engelsche aan voeren gesupprimeerd. dat aardige model eens te zien. Ga je mee, Ernst? Grundtvig schudde het hoofd en nog voor de gravin den opgewonden jonge man had kunnen terughouden, was deze de kamer al uit. Ze zal hem de deur uitgooien, wanneer ze hem tenminste binnen Iaat, lachte de gravin geamuseerd. Korter dan drie uur achtereen doet Senta het niet, als ze eenmaal aan den gang is. En moet Anne dan al dien tijd stil zitten, tante? De gravin keek haar neef met een sehelmsch lachje aan. Heb je medelijden met haar, Ernstje? Stil zitten valt lang niet mee. Dat heb ik eens aan de lijve ondervonden, toen een vriend een schets van me maakte. Bij dien overdreven ijver van juffrouw Bratt lijkt een protest geens zins misplaatst, tante. De oogen van de gravin tintelden van ingehouden pret. Zij pakte haar neef bij zijn schouders en draaide hem naar zich toe. Ernst, je doet den laatsten tijd zoo eigenaardig. Je ergert je, dis Grottkau dat jonge meisje op zijn gewone dwaze manier het hof maakt. Je wordt woe dend, als hij haar kortweg bij haar naam noemt en vertrouwelijk met haar omgaat. Je gedraagt je Als een verliefde schooljongen, dat wilt u toch zeggen, nietwaar tante? Het bureau van dit blad, boek Sobuithaven, ie eiken werkdag geopend van des voor- middags 8.30 tot '0 namiddags 4 30 uur ('s Zaterdags rao 8 30 tot 1.30 uur) tot het aannemen van advertentiëu en abonne menten en het doen van betaliDgen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerk zaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van adrertentiëu bij oontraot. Het tarief hiervoor is aan ons bureau ver krijgbaar en wordt ook op versoek aan buiten de stad wonenden gezonden. DE DIRECTEUR. Gebruik van kalizout bij aardappels Waar al het mogelijke moet gedaan worden iom de productie op te voeren, is het wenschelijk te wijzen op het ge vaar van een late bemesting met chloor- houdende kalizouten, zooals kalizout 40 I 0/0 op aardappels. De mogelijkheid be staat, dat bij gebruik daarvan kort voor het poten, de planten in den zomer te vroeg afsterven, wat door de prac- tijk wel eens aan andere oorzaken toe geschreven wordt, bijv. aan droogte. Men moet echter zorgen, dat in geen geval een. lagere opbrengst wordt ver kregen, door een minder juiste bemes- tingswijze. Wie thans nog kali voor aardappels moet geven, gebruike daarvoor patent kali. 37. De dames schoten naar beneden, Waar zij... precies in d'auto gleden! Ze kwamen dus op kussens neer En deden zich totaal geen zeer. Jim, zonder nader overwegen, Klimt fluks naar boven daarentegen En hij verdwijnt zijn pop „incluis" - Door de balkondeur in het huis. 38. Hij steekt zich daar op zijn gemak In 't prachtige matrozenpak En vindt zichzelf een heele Piet Als hij zich in de spiegel ziet; Dan gaat hij wat door 'thuis aan 't dwalen, Of, daar niets lekkers is te halen; Hij heeft daarboven 'trijk alleen En zwerft door alle kamers heen Ben je werkelijk verliefd op haar? Ik weet het niet! Wat een nietszeggend antwoord, Ernst! Ik begrijp die jonge menschen van tegenwoordig niet. In mijn jeugd wisten we wel degelijk, of we verliefd waren of niet. Doe niet zoo alikrukerig! Alikrukerig! die uitdrukking is vast van Doddie Hesterberg afkomstig. Dat klopt, maar geef me nu eerst eens antwoord op mijn vraag. Ernst aarzelde. Zou hij zijn tante, die hij als zijn tweede moeder beschouwde, deelgenoote maken van zijn avontuur op het bal in Elmshorn? Juffrouw Farö herinnert me sterk aan een dame o, daar komt Jens terug. Grottkau trad de kamer binnen, ge volgd door Doddie Hesterberg. Hij keek bepaald neerslachtig. En heb je het aardige model bewonderd, Jens? plaagde de gravin. Ze hebben hem heerlijk de bons gegeven, nam Doddie voor Grottkau het woord. Het was een hopelooze misluk king. Senta heeft hem er uit gegooid en ik heb hem als een geslagen hond op de trap opgevangen. Zeg, tante gravin, mag ik mee eten? Mijn oom zit weer vastgenageld op zijn sterrenboeken en weigert botweg eenig voedsel tot zich" te nemen. Voor mij alleen is het de moeite niet om te koken. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2