'AKKERTJE KRUSCHEN! Neem'n RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 22 Maart HILVERSUM I. 414,4 M. Nederlandsch Programma. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 7,55 gr.; 8,30 nieuws berichten ANP; 8,45 gram.; 10 Russisch gemengd koor „Afonsky" (opn.); 10,20 ensemble „Molto Cantabile"; 11 decla matie; 11,20 zang en orgel; 12 omroep orkest; 12,42 almanak; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 Musette- ensemble; 1,30 orgelspel; 2 boekbespre king; 2,15 gram.; 2,26 zang met pianobe geleiding,; 3 ensemble Eugen Wolf (opn.); 4 Bijbellezing; 4,20 gram.; 4,40 Duitsche les in hoorspelvorm; 5 gram.; 5,15 nieuws-, economische en beursberichten ANP; 5,30 omroeporkest; 6—6,15 „Toen er nog geen menschen waren"; 6,42 al manak; 6,45 actueele reportage; 7 vra gen van den dag ANP; 7,15 gram.; 7,30 berichten Engelsch; 7,45 voor de boeren; 8 nieuwsberichten ANP; 815 cyclus ,Ik was er zelf bij"; 8,30 berichten Engelsch; 8,45 omroeporkest en sol si; 9,40 dagslui ting; 9,45 Engelsche berichten ANP; 10 nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch Programma. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 7,55 gr.; 8,30 nieuws berichten ANP; 8,45 gram.; 10 morgenwij ding; 10,2D gram.; 10,40 Ensemble Amende 12 berichten; 1215 Esmeralda; 12,45 nieuws- en econom.sche berichten ANP; 1 Gerard Lebon en zijn orkest; 1,30—2 gram.; 2,35 tuinbouwhalfuurtje; 3 Rot- terdamsch Philharmonisch crkcst; 4,30 gr. 5 cyclus „De Bijbel als boek"; 5,15nieuws- economis he- en beurs':erich en ANP; 5,30 De Ramblersi; 6 Esmeralda; 6,45 actueele reportage of gram.; 7 Groningschpraatje; ANP; 7,15 gram,.; 8 nieuwsberichten ANP en sluiting. Na een reddingswerk van 10 uur heeft imen uit de mdjin in Hokkaido (Japan) 108 arbeiders kunnen bevrijden. Men vreest dat 20 mijnwerkers om het Heven zJijin gekomen. De brand is dojor uitstnoo. mend gas ontstaan. In een te Londen uitgegeven officie-ei communiqué wordt volgens U.P. mede gedeeld, dat ten gevolge van de Duit sche aanvallen o-p Liverpool en Birkeni- Ihead in de nachten op Woensdag eq Donderdag van vér-Leden week, 500 per sonen gedood en cv-en vele gewond zlijln. Ten gevolge van de aanvallen in dei nachten op Donderdag en Vrlijdag op de Firth of OLyde, Zijln 500 personienl gedood en ongeveer 800 gewond. De politie heeft den ambtenaar José Querra Pardal van het Braziliaanschei ministerie van financiën gearresteerd en daarmede een eind gemaakt aan diens avontuurlijke praktijken. Pardal verduis terde in den Loop van jaren bedragen tot een gezamienidjtoe waarde van 515.000 dolla-. De bladen berichten volgens Uni ted Press, dat Pardal om Zijln rijkdom te verklaren, beweerde, zijn vermogen géërfd te hebben. Hij! leefde den laat- sten tijd op groo-ten voet, kocht o.a. huizen en kostbare auto's, stichtte ven nootschappen -enz. Onder voorzitterschap van generaal' An. tonescu is de Rumeensehe ministerraad bijeen geweest. Volgens de officieel© mie- dedeeling is besloten tot verbetering van den toestand der scholen. Voorts werd vastgesteld dat van de 9536 Roemeeni- sche geestelijken 218 verwikkeld zijn ge. weest bij' de gebeurtenissen van Januari en daarom voor den krijgsraad zullen; Worden gedaagd. Er werd besloten deze geestelijken van hun priesterlijke waar digheid vervallen te verklaren. 33 SS S3 SS SS SS SS SS Een kleine vergissing van tijd tot tijd verzoent ons met iemands voortreffe" liJkheid. j I FEUILLETON vindt het geluk Een modern sprookje van Maria Öawersky 30 nadruk verboden) Met den ouden heer Grottkau kon Vera het eigenlijk nog het best van allen vinden. Hij1 was tenslotte de eenige, die (begreep, dat de jeugd wat afleiding en amusement toekwam, zoodat hij' haar dik wijls op zijn landgoed inviteerde, waar hij' haar -lieerde paard rijden. Daar V-era lenig en sportief was, kreeg zij! deze kunst al spoedig onder de kni-e, jomkj- heer Falke kocht een damespaard voo-r haar en daar hij1 zijn kleindochter zelf niet op haar wandelritten kan vergezel- ilen trok Vera er va,ak met den oudemi heer Grottkau op uit, die zelf -een zware bruine vos bereed, welke zoo breed was, dat zijln korte beenen haar nauwelijks vermochten te omspannen. A-lS Grottkau geen tijd voor Vera had, mocht Harry Olsan als cavalier optreden. Harry Olsan was volontair op het land goed van Grottkau. Hiji had de landbjouw4,- GEMEENTERAAD ST.-MAARTENSOIJK Verhoogl"g v«rpi«»gko>ten armlastigs krankzinnigen Vaata saciataria- «mb'vnaar aangesteld Openbare vergadering op Dinsdag 18 Maart. De heer Quakkelaar was wegens -ongesteldheid afwezig. De voorz. opent de vergadering met de beste wenschen voor de gemeente en voor de -leden In 1941. Hiijl hoopt dat men zal sajmen'rl werken in het gemeenschappelijk Ibien fang en dat de door hun te vervullen taak zajlJ worden vol'blraciht onder zegen van Hem die h^t ajj regeert. Wethouder Koopman dankt den voor zitter voor de gesproken woorden en hoopt eveneens dat betere tijiden zullen aanbreken. De directeur-generaal van de voedsel voorziening bericht dat er geen bezwaar bestaat dat d-e gemeente, zooüang in het verzoek om ontheffing van het afvaillen- besduit 1940/1 nog geen beslissing is ge nomen, de organisatie van -di-e inzame ling nog -niet definitief wordt geregeld. In verband met d-e invoering der Loon belasting wordt met algemeene stemmen be&lioten tot intrekking dier vastgestelde verordening totheffing.van 75. op-cen-, ten op d-e Fondslbielnsting. Ged. Staten berichten dat die kosten van verpleging van armlastige krank zinnigen f 715 per jaar zullen bedragen terwdjlli het kleedgeld van f 25 tot f 30 per jaar wordt verhoogd. Dit schrijVen geeft aanüei-ding tot eenige bespreking. Met den -directeur der Stich ting zal' overleg geploegd worden of patiënten -eventueel' de stichting zo-u-den kunnen verlaten, terwijl zoo dit miet het geval! mocht Zijln, overgegaan zal wor den tot het verhaal! van Ibiijldlragan ini de kosten ten opzichte van personen di-e hierto-e in staat moeten worden geacht. Een verzoek van eenige petroleum'- maatscha-ppijlen om verlaging van pire- cariobblasting vooir benzine-installaties wordt afgewezen, op grond dat de ge meentegrond nog steeds iin gefolruik ge nomen wordt. Een verzo-ek van vereenigingem om restitutie van betaalde kosten vooir ver duistering van het verenigingslokaal wordt afgewezen. Een verzoek vain den heer J. M. Boogert om verlenging van erfpacht wondt ingewilligd. Ingekomen is een verzoek van den heer J. J. CaroiL ,om vaste aanstelling, als ambtenaar ter secretarie. Na uitvoe rige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten goed te keuren, dat de heer Carol voor vast wordt aangesteld als ambtenaar tegen een belo-oning van f600 per jaar, welk bedrag bij het be halen van het diploma zal worden ver hoogd met f150. Een verzoek van den heer G. J. de Wilde om kwijtschelding van f 20 voor het betalen van het vuil der dorpsmest vaalt, wordt met alg. st. ingewilligd. Met alg. st. wordt besloten tot het toekennen van de tijdelijke toelage van het lager bezoldigd penscxneel, zooals zulks is geregeld voor de gehuwde amb tenaren des Rijks. Een overeenkomstige maatregel wordt getroffen ten opzichte van de salaris- regeling voor burgemeester-secretaris en ontvanger voor zoover de bruto f1900 niet te boven gaat. Een adres der gemeente Borssele, in zake de jaarwedderegelmg burgemeester- secretaris en ontvanger, wordt voor ken nisgeving aangenomen, daar men meent dat de regeling dezer materie meer ligt op den weg van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. De raad vereenigt zich met de aan stelling van mej. P. Bierens als ont vanger van het haven- en kadegeld tot 1 Juli e.k. De voorzitter herdenkt den overleden havenmeester en herinnert er aan, hoe deze alles heeft gedaan tot welzijn van het havenbedrijf dezer ge meente. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd de steunverleening B voor 1941, zooals die door het departement van sociale zaken wordt voorgesteld. Als huurders voor een gemeentewoning zul len achtereenvolgens op de lijst geplaatst hoogeschool bezocht &i mio©st m.u leenigen tijld praktisch werk doen. Weliswaar be weerde Grottkau wel eens, dat Harry te stom was oan -een lupine van een pootaarda-ppel te onderscheiden, maar hij1 was in ieder geval -een goed ruiter, had een zeer bijzonder talent voor het uit denken van dwaze strek-en en liet zidh nooit twee maal' vragen, waninieeir het er -op aankwam1 als schildknaap van de pikante meesteres van den FaÜkstoluncht te miogen fungeeren. Zoo vormden de oude Grottkau en zijln geestelijk ondervoede volontair ten slotte de ©enige lichtpunten in Vera's eentonig bestaan alls burchtvrouw©. Ze Ihad zich het leven temidden van de landjonkers heel -wat amusanter» vooq- Een klok sloeg vijf uur. Theetijd! Met -een zucht illegd-e V-era den kraag van sabelbont alweer een geschenk van haar weldoener om haar smalle schouders. V-era streelde in gedachten het fijlne bontwerk. Het was heerlijk! zulke imiooie dingen haar eigendom te ku-nnen noemen, maar h-et besef, dat ze deze miet een -doodellijlke verveling tmioiest betalen, vergalde het genot. Gelukkig was er vandaag tenminste eenige afwisseling te verwachten. Be. halve Grottkau, zou ook Hairtry Olsan op bezoek komen ien di-e wist er de worden de heeren: P. van As, Jao. Pot, N. op den Brouw en M. G Geene. Een voorstel van B. en W. tot in richting van een speelplaats in ver band met de uitvoering van het vak lichamelijke oefening wordt aan genomen. Eveneens wordt aangenomen een voorstel van B. en W. tot het doen aanbrengen van eenige verbeteringen ter gemeente-secretarie. De secretarie zal in verband hiermede voorloopig nog in de raadzaal gevestigd blijven. Nadat de raadsleden, de heeren Bout, op den Brouw Koopman en Nelisse nog enkele vragen hebben gesteld, welke de voorzitter be antwoordde, sluit hij de vergadering. GEMEENTERAAD OUD-VOSSEMEER Openbare Raadsvergadering gehouden op 19 Maart. Voorlezing geschiedt van een brief van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binneniandsche Zaken, waarbij in overweging gegeven wordt de tijdelijke toelage van het ge huwde Rijkspersoneel ook van toepas sing te verklaren voor het lager bezol digd gemeentepersoneel. De voorzitter lient toe dat het hier geldt een tijde lijketoelage», ad 6 pet. met dien .ver stande, dat de wedde met toelage, een bedrag ad f1900 niet zal overschrijden. Verwezen wordt naa-r de brieven van den Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren en van den Alg. R.K. Amte- narenvereeniging, waarin betreurd wordt, dat de toelage niet van toepassing is voor de hooger bezoldigden. De heer Van Dijke informeert naar de nevenbetrekkingen, in verband waar mede toegelicht wordt, dat die ook onder de regeling vallen, doch daar is een afzonderlijke berekening voor, waar door enkele nevenfuncties niet in aan merking zullen komen. De heer Daane verklaart dat hij voorstander is van duurtetoeslag, nochtans was het aanvan kelijk zijn voornemen zich buiten stem ming te houden. Wat toch is het geval? Heeft de gemeente eens een lossen man noodig voor juist niet -de pleizierigste karweitjes, dan wordt f 0,25 per uur be taald, in het landbouwbedrijf betaalt men f0,30. De tijdelijke toelage wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde is de circulaire van Ged. Staten inzake de tijdelijke toelage van burgemeester, secretaris en ontvanger. Niemand heeft hiertegen bezwaren, alleen wordt betreurd, dat men buiten het ge not zal vallen wanneer men een jaar wedde heeft van f 1900 of hooger. B. en W. stellen voor om de aan gewonnen grond, verkregen door dem ping van de sloot langs de begraafplaats in de Molenstraat, een behoorlijke af scheiding. tè maken. De kosten worden geraamd oji f 200, terwijl de aanplan ting f 00 zal vorderen. De heer v. d. Stel acht spoed gewenscht; de af tuining in nu onvoldoende. Besloten werd het plan uit te voeren. Medegedeeld wordt dat getracht is keien aan te koopen voor den Veerweg; de leverancier kon niet leveren. Daarna is uitgezien naar dubbele klinkers. Ook deze konden niet verkregen worden. De heer Daane vindt het jammer en vestigt de aandacht op tweedehands materiaal, hoewel hij in principe daartegen is. Ge tracht zal worden behoorlijk tweede hands materiaal aan te koopen. De heer van Dijke informeert hoe het stelmlmiing gewoianülijk nog iin te houden. Bovendien was er met dezen jongeman nog well te flirten, ai was het onder de OiOigen van den heer des huizes sllechts een imiatig genoegen. Buiten weerklonk het getriappel van paardenhoeven op de ooidarwetsche keien van het voorplein. Dat w,as de wagen van Grottkau- Vera spoedde zich de trap ,af en blotste blijlna tegen den ouden bediende op, die juist de deur van de girioote kamer, waar gewoonlijk de thee werd gebruikt achter zich silloot. Vera wist, dat zijl de sympathie van den ouden man niet ible- zat en derhaUve placht ze hem zeer uit de hoogte te behandelen. Meneer Grottkau en meneer Olsan zijn zooeven aangekomen, deelde Kraus haar mede, op den toon van den correc- ten butler. Dat heb ik al gehoord. Breng de thee maar binnen! was het „korte ant woord. Is al gebeurd, freule. Geprikkeld, omdat ze niets vond om aan te merken, keerde Vera den ouden man den rug toe en ging het ruime ver trek binnen, dat door een groote ver scheidenheid aan antieke meubels zeer behaaglijk was ingericht. Jonkheer Remus Falke zat in zijn bree- de fauteuil. Zijn bleek gezicht stond ern- zit met de zes uitgestotenen van steun en werkverschaffing. Uitvoerig wordt toe gelicht hoe het daarmede is gegaan en wat de werkelijke oorzaak er van is. De heer van Dijke vindt het vreemd dat landarbeiders niet voor Noord-Frankrijk als grondwerker in aanmerking komen. !Op 3 December bij aanbieding van grond werk beriep men er zich op dat men landarbeider en geen grondwerker was en weigerde het werk. Thans, nu men grondwerker moet zijn bevreemdt het den landarbeider, dat hij niet als grondwer ker in aanmerking mag komen. Niemand meer het woord verlangend wordt de vergadering gesloten. DE BEVOLKING VAN DE ZEEUWSCHc NOORDGROEP 31 Oec. 31 Dec. 31 Dec. 1938 1939 1940 Brouwershaven 1209 1182 1182 Bruinisse 2400 2357 2371 Burgh 636 653 654 Duivendijke 529 522 523 Dreischor 1044 1061 1056 ELkerzee 570 571 563 Ellemeet 523 527 536 Haamstede 1549 1557 1570 Kerkwerve 819 809 832 Noordwelle 448 447 449 Noordgouwe 817 831 855 Nieuwerkerk 1940 1921 1934 Oosterland 1887 1869 1909 Ouwerkerk 654 643 645 Renesse 631 645 673 Serooskerke 235 236 224 Zonnemaire 826 815 821 Zierikzee 6806 6765 6898 Tholeai 3028 3041 3081 Oud-Vossemeer 2243 2219 2187 Scherpenisse 1265 1265 1294 Poortvliet 1677 1664 1682 St.-Maartensdijk 2771 2730 2776 Stavenisse 1830 1831 1819 St.-Annaland 2681 2690 2727 St.-Phi'lipsland 2134 2113 2135 Rheumatische pijnen kunnen verdreven worden met Kruschen. Reeds gedurende tientallen jaren bracht Kruschen uitkomst over de heefe wereld. Neem toch óók onder voortdu rende controle van schclkun- dige-apotheker G. J. Logger Bij ftpoth. en drog. 1,47, 0,76, 0,41. landbouwwerk of met slechts geringe afwijkingen in bouw, stand of gang, wel ke het prestatievermogen niet of niet noemenswaard influenceeren. Tot de tweede kwaliteitsklasse behooren alle paarden, die aan evengenoemde eischen niet voldoen. De Noorsche vereeniging voor de scha penteelt heeft, in de eerste plaats mfet j het oog op de groote behoefte aan j wok die er thans bestaat, besloten, een actie op touw te zetten om; tot -een ole- [Langrijke uitbreiding van het aantal scha- j pen te konten. Op het oogentoliik zijln er j ongeveer 1.7 ntiillioan schapen in Noor- i wiegen, maar (rnJgn gelooft, dat dit aantal. op den duur verdubbeld kan worden en dat het althans mogelijk is, het aantal dit jaar tot eirqa twee miJLltoen op te voe- 1 ren. (N.R.CL) JIM DE ZOON VAN BOBBY 41152 40964 41396 RECHTZAKEN Curator pla»od* verduistering In hooger beToep diende gisteren voor het gerechtshof te Leeuwarden de zaak van mr. M. S. K., voorheen advocaat en procureur, wien ten laste was gelegd, verduistering van verschillende bedragen, tot een totaal van ongeveer f55,000, in zijn hoedanigheid van curator in het fail lissement van de N.V. Middenstandsbank voor Nieuw-Amsterdam, Klazienaveen en Omstreken, gepleegd in de jaren 1930, 1931 en 1932, althans tusschen de jaren 1929 en 1939. Voor deze feiten veroordeelde de As ser rechtbank hem op 31 Januari jl. tot twee jaar en drie maanden gevangenis straf, met aftrek van voorarrest, nadat de Officier van Justitie twee jaar had geëiseht. De procureur-generaal vroeg gisteren verdachte's veroordeeling tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. LANDBOUW EN VEETEELT 29. Jim er vandoor. Hijl pakt nog gauw Het op den grond gevallen touw, ■Waarmee, de molienaiar zoo pas Nog netjes vastgebonden was. Vriend Teun liost. pimpelpaars yam in'ijd En bevend van kwaadaardigheid Opnieuw 'een schot maar schiet daarbij Zijln appel-voorraad tot gelei. Richtlijnen Uv«ring»be«luit 1941 paarden De directeur-generaal van de voedsel voorziening heeft bepaald, dat de vast stelling van het bedrag, hetwelk voor ingevolge het Leveringsbesluit 1941 paar den geleverde paarden zal worden ver goed, dient plaats te vinden binnen de hierna te noemen prijsgrenzeh. Elk ge leverd paard wordt daartoe door de taxatie-commissie ingedeeld in een kwa- liteits- en ouderdomsklasse. De bovenbedoelde grensprijzen zijh Kwaliteitsklasse I: 2 jaar f750—1125, 3—10 jaar f825—1350, 10 jaar en ouder f 750-1200. Kwaliteitsklasse 'II2 jaar slachtwaarde f750, 3—10 jaar slachtwaarde f825, 10 jaar en .ouder slachtwaarde f750. Tot de eerste kwaliteitsklasse behooren alle paarden zonder gebreken, die in staat zijn tot het verrichten van normaal stig en bleef volkomen onbewogen, toen Vera zich over hem heenboog, om hem met den gebruikelijken kus te begroeten. Bij de groote schouw stonden Grott kau en Harry, van wie ook eerstgenoem de verre van opgewekt keek. Nee maar, wat is hier aan de hand? riep Vera met gemaakte vroolijkheid. Grootpapa behoort nu eenmaal niet tot de luidruchtigsten, maar u, meneer Grott kau, bent toch anders de opgewektheid in persoon. En die arme HaTry staat er ook al bij met een gezicht als een oor wurm. Je mJoiet je maar noodig op wat verheugen, gaf Grottkau zlijln lergern.s ILucht. dan wordt je meteen ,een streep door de rekening gehaagd. Ik had ier< stelhg op gehoopt mfijh jongen met Kerstmtis hier te hébben, maar dat gaat natuurlijk weer niet door. Ons heele imlotoie pllan is in 't water gevallen, door dat Jens noch Grumdtvig verllof kunnen krijgen. Vera trtok haar gezicht in een teleur gestelde plooi, Maar haar deéUnéming was niet bepaald gemeend. Reeds mneer1- {hnalien wias dit Kerstplan ter sprake ge1- Iblracht en ze had zich mach(tenlllang hlefl hoofd geblroken over de vraag, hoe ze een ontmoeting met Jews en Gnottkau zou kunnen vermijden. Hoewel! ieir aan dit, voor hen stellig onverwachte weer- 30. Voli moed begeeft Jim zich op 'tpad, En komt al spoedig in de stad; Om1 niet te veel in 't zicht te raken, Kiest hiji zijn weg over de daken. Ha, kijk! Een kleedingmagaiZijn! Matrozenpakjes chic en fijh Staan op de stoep. Jim. denkt: „Komaan, Zoo'n pakje zou one netjes staan!" zien geen owmliddéHïjlk gevaar was ver bonden, bleef ze hen toch het liefst zl- 'O lang' mogelijk uit den weg. Wanneer zif eenmaal vasten voet op den Falks» Ibturcht zou hebben gekregen en voor haar „grootvader" onmisbaar was gewor den. zouden eventueele moeilijkheden. Welke hieruit toch altijd konden voopt- villoeien, zeker veel gemakkelijker te over- winnen zijln. I Wat jamlmter, dat we Jens niet in ons Imlidden zullen hebben, zei ze hui- cheüachtig. U had er u toch zoo op verheugd, Imleneer Grottkau. Diat had ik, ja, maar er is hel'aasi niets aan te doen. Voor Paschen is er nu inatuurDijk niet aan te denken, dat, |we Jens ^n zijln vriend, te zien zullen krijgen. j En ik had nog wiel zoo gehoopt, dat Wie samen gezellig Kerstmis zouden, vieren. Maar ik helbl een goed idee, mie- 1 neen Grottkau. I Vertél, op, j ongedamle. Ate Jens niet hier kan komlen, Iwaaroiml gaat u hem] dan niet opzoeken in Kopenhagen? Een schitterend idee, iriep Grottkau imlet zijn zware !blasste)m|. U bent een (blovenste beste, juffrouw Falke. Wat zeg je ervan, Remlus, zal' ik\imiaari eens naai den jongen overwippend (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2