ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 17 MAART 1941 OPOÊNOl ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern WINTERHULPEN EDERLAND ABONNEMENT 1797 - 1889 Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzea f 1.80. Voor het buitenland f16.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode» Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loo ze - Uitg.-Red.: UI. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14595 ADVERTENTIES Krijs: 22 cent per regel, minimum 88 cent. BIJ contract «pectale prijzen. Grootte der letter, naar plaatsruimte. Succesje. 70 et. INZENDING TOT 'S MORGENS 9.30 UUR POLITIEKE PROBLEMEN De opkomst van Japan sedert het jaar 1868 is iets wonderbaarlijks. In dat jaar legde Keizer Meiji den grondslag voior de moderne ontwikkeling van het eilan denrijk in h e t Verre Oosten. De ontwikkeling van de Japansche volks economie kenmerkt zich. daardoor, dat zij in een zoo vlug tempo is ge schied. Waar de Europeesche landen vroeger ongeveer 100 jaar over heb ben gedaan, heeft Japan veel korter over gedaan, omdat het kon profiteeren van hetgeen in Europa reeds was be reikt. Tot aan het uitbreken van den wereld oorlog had het ontwikkelingsproces zich reeds ver afgespeeld, zonder dat Japan daarom nog in de voorste rijen van de industrielanden stond. Integendeel: het stond nog in de schaduw van de alles overheerschende wereldmarkt-positie van de „oude" industrielanden. De wereldoor log sneed echter met één slag den vloed van Europeesche goederen naar Oost- Azië af; en de jonge Japansche industrie kreeg een kans, waarvan zij gretig ge bruik maakte. In den loop van weinige jaren wist zij zich, met behulp van het toestroomende geld, een uitgebreid mo dern industrie-apparaat te scheppen. Doch niet alleen in economisch op zicht nam het land zulk een enorme vlucht. Ook de bevolking groeide reus achtig aan. In het jaar 1870 telde Japan nog 33 millioen inwoners; thans evenwel telt het ongeveer 74 millioen zielen. En nog steeds blijft de bevolking toene men, zooals blijkt uit het jaarlijksche geboorteoverschot van ongeveer 1 mil lioen. Daarbij komen nog de millioenen wan Korea en Formosa, die van de grootste beteekenis zijn voor de econo mische kracht van Japan. In de jaren 1930—'35_nam de bevolking toe met 4,8 millioen zielen; hiervan ging 20 pet. naar de steeds in omvang toene mende stad Tokio, 16 pet. naar het groote textielcentrum Osaka, terwijl nog 24 pet. werd opgenomen door de andere groote steden. De moderne, Japansche agrari sche politiek, beschouwt het scheppen van een gezonden, krachtigen boerenstand en een intensieve bodemcultuur als een van haar voornaamste taken. De boeren stand heeft de taak te vervullen, als bron van de voortdurende hernieuwing van de bevolking te dienen en in eco nomisch en politiek opzicht een rugge steun voor het land te vormen. De Japansche agrarische politiek moet echter rekening houden met het feit, dat het in het moederland voor de jongeren begint te ontbreken aan plaatsruimte, om zich te vestigen. Het land zoekt dus naar een gelegenheid om zijn overtol lige bevolking te spuien. Hiervoor komen alleen de landen in de gematigde of de subtropische-zone in aanmerking. Tot dus verre is men er niet in geslaagd, groote, aaneengesloten kolonies buiten Japan in het leven te roepen, behalve in Hawai, welks klimaat voor Japanners geschikt is. In Mantsjoekwo treft -men slechts onge veer 500.000 Japanners aan op een be volking van 40 millioen Chineezen. In het geheel hebben slechts ongeveer 1,200.000 Japanners zich buiten de gren zen van hun land gevestigd, dus niet meer dan de bevolkingsaanwas van één enkel jaar. Wanneer de Japansche re geering er niet in kan slagen, geschikte gebieden te vinden, waar de Japanners zich kunnen vestigen, dan zal de op lossing van dit vraagstuk in die richting moeten worden gezocht, dat het Groot- Aziatische gebied door sterk verhoogden goederenruil met Japan de bestaansmo gelijkheden voor de aanzienlijke toe name van de bevolking zelf in het leven roept. De Japansche industrie ging uit eigen beweging op zoek naar uitbrei ding van haar afzetgebied waarin zij ook slaagde. Japan heeft kans gezien om, ondanks het feit, dat het werd tegengewerkt door de groote koloniale mogendheden, zich zijn tegenwoordige hegemonie-positie te verschaffen in het Verre Oosten, met uit schakeling van den Engelschen en Ame- rikaanschen invloed. Dit is natuurlijk niet onopgemerkt gebleven in, de Angelsaksi sche kringen. Men trachtte langs alle mogelijke wegen Japan den voet dwars te zetten. Doch Japan liet zich niet uit het veld slaan. Wat het niet langs diplo- matieken weg kon bereiken, probeert het nu te bereiken langs economisehen weg. Amerika bijvoorbeeld begon den econo misehen oorlog met Japan in 1939, door het opzeggen van het handelsverdrag tussc'hen de beide landen. Van dien tijd af is de economische druk op Japan van de zijde der V.S. voortdurend sterker geworden. Ook de steun, dien de V.S aan China verleenen, heeft er toe bijge dragen, de positie van Japan moeilijker te maken. Doch het eenige, wat men er mede bereikt heeft, is, dat Japan thans alleen op zijn eigen krachten steunt. Duitsch weermachtsbericht Aanvallen op Glasgow en Sheffield Het opperbevel van de weermacht deelde Zaterdag mede De luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht haar operaties tegen Groot-Brittan- nië met onverminderde kracht voortgezet. Sterke afdeelingen gevechtsvliegers heb ben opnieuw bij goed weer en helder zicht Glasgow met groot succes aan gevallen. In de havens, de scheepswerven en de pakhuizen ontstonden talrijke groo te branden. De laatste afdeelingen konden een zeer sterke rookontwikkeling boven de aangevallen doelen waarnemen. Tege lijkertijd heeft een andere sterke afdee- ling gevechtsvliegtuigen het staalcentrum Sheffield aangevallen. Bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber troffen verscheidene staalfabrieken en een ge- schutfabriek en deden hevige branden uit breken. Andere geslaagde aanvallen waren ge richt op de Tilbury-havens bij Lon den en de havenwerken van Plymouth en Southampton. Ook in verscheidene voor den oorlog belangrijke fabrieken te Leeds ontstonden tengevolge van brisant- en brandbommen groote branden. Bij een aanval op een konvooi aan de Britsche Oostkust heeft de lucht macht twee koopvaarders met een ge- zamenlijken inhoud van ongeveer 11.000 ton tot zinken gebracht en een derde schip zwaar beschadigd. Zwakke afdeelingen vijandelijke vlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht o,p verschillende plaatsen in West-Duitsch- land brisant- en brandbommen laten val len. De schade aan industrieele instal laties is gering. Eenige burgers werden gedood of gewond. Kapitein Streib heeft met zijn nacht jager zijn tienden tegenstander neerge schoten. Italiaansch weermachtsbericht Dzjarabub afgeslagen Het 281ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: Aan het Griekse he front actie van plaatselijk karakter in den sector van het elfde leger. In den nacht van Don derdag op Vrijdag en gisteren overdag hebben onze luchtmacht-afdeelingen her haaldelijk de wegen, stellingen, batterijen en. troepen van den vijand- aangevallen. Bij luchtgevechten zijn vier vijandelijke toestellen neergeschoten. Twee onzer jachtvliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. In Noor d-A f r i k a is een vijande lijke aanval op Dzjarabub afgeslagen. Donderdag hebben toestellen van het Duitsche vliegerkorps gemechaniseerde af deelingen van den vijand in Cyrenaica met bommen en machinegeweervuur be stookt. In O o s t-A f r i k a activiteit der vijan delijke luchtmacht boven Keren en andere plaatsen in Erytrea. Aan het westelijke front is een vijandelijke aanval afge slagen. Aan het zuidelijke front hebben onze vliegtuigen langs den weg van Gorrehei naar Dagaboer Britsche gemo toriseerde troepen bestookt met lichte bommen en machinegeweervuur. JAPANS HOOFDSTAD WORDT VERFRAAID Tokio telt 7 millioen inwoners Het geimléöntelblestuur van Tokio heeft een groot pö'ain tot uitbreiding tön ver-, fraaiing van de Japansche hoofdstad, dat reeds lemkeflie imlaajnden in studie was, aangeniotmlen. Dit pitan, dat rekening houdt mfet mi- il'itair-strategisdhe belangen, voorziet on der anderen in de uitbreiding vajn het aantal! stadsparken nifet vijff, hetgeen, be halve het stadsschoen ojok de veilighteid va-n de bevplTking ten goede zal hoimlen, in ge van: van een luchtaanval' of van ©en groote brand. Zotoafls bekend, is 't brandt gevaar te Tokio, om/et zfijfn vefle ujt hout opgetrokken getobu'wien, zeer, groot. In de rand!wBjken van de stad zullen «enige boulevards iwlorden aangelegd, wel ke 50 tot 60 (mieter breed Worden en die aansluiten op de groote verbindingswe gen, hetgeen miede van militair belang is. Het ll'igt voorts in de bedoeling, tot één industriewijk in de geheelé stad te komlen. 'dit vooral' niet het oog op even tueel iuchtgevaar. Het was needs ©enigen tSjfd verboden een fabriek of werkplaats in een woonwljlk in te richten. Het püan voorziet verder in de uitbrei ding van het ondergrandsche spoorweg net. (Waarvan de Béngte op het ©ogen blik ongeveer 15 kilomleter bedraagt. Dit (wordt veel' te kout geacht, daar allleen) de inwoners van enkele wijken, onder andere de zakenwijk, er voordeel' van hebben en het overige deel der bevol king van Tokio zich te voiet of anderszins naar het (werk moet begeven. Ook de havenwerken van Tokio zullen belangrijk worden vergroot. Het ligt na- ImjelBjik in de bedoeling, enorme haven installaties te bouwien, die ieen deel van de scheepvaart op Jokoihamla len op het naburige Kawasahi, kunnen overnemten. De bevolking van Tokio telt op het loogenlbüik (ongeveer Zeven millioen zielen, doch dit aantal' zal, als gevolg van dei voorgenonilen annexatie van verschillen de randgemleonten. tot ongeveer acht mil lioen (worden npgevoierd, waarna Tokio een der grootste steden ter wereld zal. zljln. BOUWONDERNEMINGEN OP NEDERL. VLIEGVELDEN Regeling voor de loonen en arbeidsvoorwaarden Het college van rij'ksbeimliddelaairs heeft een regeling vastgesteld der lo.onen en verdere arbeidsvoorwaarden voor op de vliegvelden, van het Duitsche luchtwapen wterkzamie (bbiuwondememingein, meldt het ANP. Deze regdïng treedt in (werking bij den aanvang viain de Bloofnweek, waarin: (Maandag 24 Mjajart valt. ïn de eerste plaats zijtn. er vier Icon- gebieden ingesteld en wel: 1. de provin cies Noord-Holland en Z.-Holland; 2. de provincie Utrecht; 3. de provincies Lim burg, Noord-Brabant, Groningen, Fries- ilhnd. Gelderland en Overijlssel; 4. de| provincies Drenthe en Zeeland. Voorts wordt bepaald, dat de regeling voior alle werknemers geldt, die werk zaam zij(n in dienst van bouwondernemin gen. welke aiheid verrichten op de vlieg velden van het Duitsche luchtwapen in Nederland. Verder zijtn drie Ibongroiepen ingesteld. Onder de eerste lopm groep, waarvoor in de bovengenoemde toongebieden respec. j tieveüjik wordt betaald 66, 63, 60 en 56 1 cent per uur, vallen de volgende twerk- 1 nemers: timmerman, metselaars, schilder, pannenlegger, tegelzetter, voeger, beton- i werker, vieéhter-vakkundig werk, fun- deeringwerker. straatmaker, stukadoor. 1 en da armlede in vakbekwaamheid gelijk te stelen (werknemers. I In de tweede loon groep bedragen de uurloon en voor de genoemde loiongebtd- d©n respectievelijk 60, 58, 53 en 49 cent. Tot deze loon groep tbtehooren: opperman - metselaar. taludwierker, afmaker, spoor. legger. stuka doors -opperman, spijkerman, stortbaas en vlechter, bijl asphalt-, be- ton- en teersteenslagwegen, voerder, men ger en harker, bij oppervlakte-behande ling van wiegen, gieter, spuiter, uitstrijj- ker. straatmaker-helper en' daarmede in vakbekwaamheid gelijk te stellen werk nemers. In de derde loon groep zijtn onderge bracht: grondwerker, veger en alle ove rige Werknemers. Deze ontvangen naar gelang van de loongelbieden een uurloon van respectievelijk 56, 53, 48 en 44 cent. In alle (bovengenoemde Iponen zijb duurtebijlsïagen begrepen. GERUCHTEN OVER VLEESCH Gaan zorgen ovar hat taganwoordiga rantioan I Reeds een paar Wieken gaan er hard nekkige geruchten, dat binnenkort een slachtverbod voor rundvee voor den duur van een maand zal worden afgekondigd, tmlet andere woorden, dat er een marndl Olang geen ons vleesch op tafel' zal ver- sdhijlnen. Hoe dergelijke geruchten en influiste ringen in de wereld komen, is een raad sel. De ©lenige feitelijke ondergrond zou in dit geval kunnen Zijln, dat de vee- aanvoeren op de rayon-fmlairkten de Blaat- ste Week wat krap Zijtn geweest. 1 Wijlst dit er nu op, dat we zoo'n beetje aan het eind van onzen .slachtvee- voorraad staan? Neen. ©n zijl, die gevolgd hebben Wat daaromtna/nt in dien Qlaatsten -fcijid gepubliceerd is, Wieten Wel beter. De overheid probeert oimi met inacht. neming van de eischen, die de vüleesch- morziening in volgende maanden stelt de huidige voorziening zoo regelmatig mogelijk te do©n verloopen, Waarbij zij er zoo noodig niet voor terug zal schrik ken tot een lernstigen maatregel als een vee vordering over te gaan. Dit overwe gende durven wij het gerucht over een op handen zijlnd slachtveiblod rustig als uit de lucht gegrepen te verklaren, schrijtft het Hdlbl. Een andere kwestie is, dat er wellicht enkele weken zullen komlen, waarin de voorziening met rundvleesch Wat iminder ruim zal zijtn. Bij1 handhaving vain het huidige rantsoen vleesch van een pond per 10 dagen, terwijl er uitsluitend rund- vleesch beschikbaar zou zijtn, zou het aan tal runderslachtingen ongev. 14.000 stuks per week (185.000 per kwartaal) dienen te bedragen. Uit voorgaande berekeningen blijkt, dat dat aantal op het opgen'blik niet gehaald 'Wordt. Het' zall in de buurt van de 10.000 liggen. Daar staiait echter tegenover, dat het thans de tijld is van de gróóte aan voegen van nuchtere kalveren, waarvan, er thans Wekelijks 'ettelijke duizenden Worden geslacht. En al is de opbbengst aan vleesch dezer jonge runderen slechts circa' 10 pet van die der volwassen die ren.'. toch legg©n zij! dooir hun groote aan tal een aanzienlijk gewicht in de schaal1. Tenslotte (moge er nog op Worden ge. wiezen1, dat de Vieehouderijlcentraile in de eerste (maanden van dit jiaar gelegenheid heeft gehad, 'n voorraad bevroren rund- vleesch te vormen, terwijl rij sedert 3 Maart j.l. ook weer schapen afneemt, welke voorshands als 'n appeltje voor den dorst" eveneens Wlorden ingevroren. Tenslotte is nu pok het pa arden vleesch „op den blon". De conclusie kan dan ook slechts Zijtn, dat wijl ons olmltrent ons rantsoen vleesch (voorloopig nog geen zorgen behoeven te maken en dat de schaarschte van vorige week slechts een toevallig ver- schijlnsél is, dat samenhangt met de wat laat afgekondigde verhopgihg der ver plichte vee-levering. NA 27 APRIL GEEN KOFFIE MEER D*ze periode op bon 18 algemeen 125 gr. koffie of 250 gr. koffie- surrogaat of 250 gr. thee De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Het ligt in de bedoeling de distribu tie van thee en koffie, welke artikelen, zooals bekend, tot dusverre naar keuze op denzelfden bon verkrijgbaar werden 'gesteld, te vervangen door een distribu tie van thee en koffiesurrogaat. In ver band daarmede zal met ingang van Maan dag 28 April het publiek tegen inleve ring van een nader aan te wijzen bon naar keuze een bepaalde hoeveelheid thee of een bepaalde hoeveelheid koffie surrogaat kunnen koopen. Koffie zal derhalve na genoemden datum niet meer verkrijgbaar wor den gesteld. Er zullen slechts bepaalde soorten kof fiesurrogaat, welke een van overheids wege vastgestelde samenstelling hebben, in distributie worden gebracht. Deze surrogaten zijn kenbaar, doordat op de verpakking het woord „vergunning" en het nummer dier vergunning staan aan gebracht. Het vervaardigen van andere surrogaten dan de bovenbedoelde is se dert eenigen tijd verboden. Op deze wijze wordt vermeden, dat het publiek voor de bonnen, welke recht geven op koffie surrogaat, eventueel minderwaardige soorten daarvan zou ontvangen. De thans nog bij den handel aanwezige voorraden koffiesurrogaat, waarvan de vervaardiging niet heeft plaats gevonden volgens van overheidswege gegeven voor schriften voor de samenstelling en welke dus ook niet verkrijgbaar zijn in de bo venomschreven ©fficieele verpakking, val len geheel buiten, de distributie en wor den dus uitverkocht, zónder dat men daarbij bonnen behoeft in te leveren. Zaterdagavond heeft zich in de nabij heid van het dorp Oborisjte aan de vroegere Bulgaarsch-Roemeensche grens in den zuidelijken Dobroedsje 'n spoor wegongeluk voorgedaan, doordat een goederentrein met 38 wagens ontspoorde. 23 stortten van een helling af en werden gedeeltelijk vernield, negen leden van het treinpersoneel vonden den dood. (S.P.T.; De huidige positie Ven Japan In het Verre Oosten van Azië Na 27 April wordt gean koffie meer verkrijgbaar gesteld Dr Posthuma over den productie slag in dan landbouw Nog gaan zorgen over hat tegenwoordige vleeschrantsoen Het bouwen van groenvoarsilo's In Westelijk Schouwen Wanneer verduisteren? Heden gaat de zon 19.47 uur onder. Morgen komt zjj om 7.50 uur op. Tusschen zonsonder- en opgang moet verduisterd worden. Laatste kwartier 20 Maart; nieuwe maan 27 Maart; eerste kwartier 5 April. HET KLAVERBLAD Het groene klaverblad van drie is het symbool van Nederland's ontwaken. Zoo als het in het ontluikend voorjaar onze velden en beemden siert, vindt Ge er in het teeken van nieuw opgaand leven, hoe nietig het blaadje ook moge wezen. Groen is de kleur der hoop, die in ieder levendig is, de hoop op een hechte samenleving van het geheel© Nederland- sche volk. Het klaverblad met zijn drie groene blaadjes geeft U het bééld van den stengel den Nederlandschen stam waarop zich vormen terzijde naastenlief de en saamhorigheidsgevoel om tesamen omsloten te houden het derde blad der eenheid en de bewustwording van Ne derland. Dit is de gedachte der Winterhulp. Het klaverblad is haar symbool. Zoo worden de drie pijlers der ver deeldheid samengesmeed tot de onver brekelijke eenheid in verleden, heden en toekomst van het Nederlandsche volk. Voor allen door allen. Voor het volk door het volk. Het volk dat steeds zal blijven, dat een groote toekomst heeft, mits het zijn eenheid hervinde. Iedereen bouwe mede aan deze toe komst, zij het ook op zeer bescheiden; schaal door een kleine gift voor het groene klaverblaadje. Gedragen door dit gevoel gaan de har ten open, dan volgen ook de beurzen en verblijdt Gij de trouwe vragers om een gift en schept Gij vreugde in vele gezinnen. Dan verhoogt Gij den weer stand van Uw volk in deze oorlogstijden. Treedt uit Uw eigen engen kring. Ver wijdt Uw horizon. Straalt Uw volle liefde uit over het geheele volk, dan wordt een groot geluksgevoel Uw deel en wordt deze liefde honderdvoudig op U weer kaatst. Straks gaan de collectelijsten weder rond. Stort Uw hernieuwde gaven voor het groene klaverblaadje. Moge het een offer zijn. De bekende Amerikaansche schrijver Varter, aldus het D.N.B., schrijft in de Hearstpers over het wetsontwerp tot steun aan Engeland, dat alleen door het bestaan van deze wet de fabrieken niet sneller gaan werken en ook het vervoer overzee niet eenvoudiger wordt. De hulp aan Engeland is niet het voornaamste doel. Daarentegen verplaatst deze wet, hetgeen de Amerikaansche openbare mee ning niet begrepen heeft, het hoofdkwar tier van den Europeeschen oorlog en Azië naar het Witte Huis. Het aantal dooden bij de ontplof fingsramp te Sevilla, is, naar thans vaststaat, veel geringer geweest dan gevreesd werd. Het aantal dooden be- slechts vijf. Negen gewonden bevinden zich nog in het ziekenhuis. (D.N.B.) A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1