KRUSCHEfcl radio-programma se se se se se se se se se ANNE duitschland en zuid-slavië ontploffing in kruithuis rede rijkscommissaris verschillende berichten Zondag 16 Maart HILVERSUM I, 414.4 'ML Ned. programimia. 8 gram.; 9.30 Bach- cantate; 10 grami.; 12.42 .aJlmanak12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 omroeporkest1.45 „Wie en wat wa ren onze voorouders?" 2 nuelodisten; 2.45 voor de boeren; 3.80 Uit Berlijn: 65e| verzoekconcert voor de Duitsche Weer macht; 6 voor de kinderen6.30 gram.; 6.42 almanak; 6.45 actueele reportage; 7 viool en piano.; 7.30 berichten Engelsch 7.45 gram.; 8 nieuwsberichten ANP; 8.15 reportage; 8.30 berichten Engelsch; 8.45 concertgebouw-orkest, opn.; 9.40 gram.; 9.45 Engelsche berichten ANP; 10 nieuws berichten ANP .en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Ned. programmla. 8 gram.; 8.30 morgen wijding; 9 rondom het orgeï; 9.30 gram.; 10.30 omroeporkest; solist en declama tie; 12 „Kent gij» uw1 bijbel?" 12.15 orgel spel; 12.45 nieuws- en economische be richten ANP; 1 De Roimfancersi; 2 belang,- rijke uitzendingen in deze week; 2.15 inleiding volgende uitzending; 2.25 „Cosi fan tutte"; 3.50 gramJ.; 4 boekenpraatje 4.15 Studiedienst; 5.15 gram).; 5.30 voor natuurliefhebbers; 6 amusementsorkest 6.45 actueele reportage; 7 sport van den dag; 7.15 cabaretprogramlma; 8 (nieuws berichten ANP en sluiting. Maandag 17 Maart HILVERSUM I. 414,4 M. Nederlandsch Programma. 6,45 gram.; 6.50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7.45 ochtendgymnastiek; 7,55 gram.; 8 dag opening; 8,10 gram.; 8,30 nieuwsberichten ANP; 8,45 gram.; 10,40 trio Hoog-Brede- rode-Röntgen11,20 declamatie; 11,40 en semble Jack der Kinderen; 12—12,15 gr.; 12,42 almanak; 12,45 nieuws- en econo mische berichten ANP; 1 De Ramblers; 1,30 Philharmonisch kwaTtet; 2,10 „Onze keuken"; 2,30 orgelspel; 3,30 omroepor kest; 4 gram.; 4,45 voor zieken en thuis zittenden; 5,15 nieuws-, economische- en beursberichten ANP; 5,30 Pusta-orkest6 Melodisten; 6,15—6,30 causerie over het streven van den Nederlandschen Bond voor Kunst en Industrie; 6,42 almanak; 6,45 actueele reportage; 7 economische vragen van den dag ANP; 7,15 gram.; 7,30 —7,45 berichten Engelsch; 8 nieuwsbe richten ANP; 8,15 gram.; 8,30 berichten Engelsch; 8,45 Residentie-orkest; 9,40 gram.; 9,45 Engelsche berichten ANP; 10 nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch Programma. 6,45 gram.; 6.50 ioehtendgyminastiek; 7 gram).; 7,45 ochtendgymnastiek; 7,55 grafti.; 8,30 lucunovuiuncU -our O,.- p. Jill. 1U.UU morgendienst; 10.20 gram.; 10,30 Musette- ensemble en soliste (opn.); 11 huishoude lijke vragenbeantwoording; 11,15 viool en piano; 11,30—11,45 gram.; 12 berichten; 12,15Esmeralda; 12,45 nieuws- en eco nomische berichten ANP; 1 orgelspel en schrammelkwartet; 1,45 gram.; 2 Concert- gebrouw-orkest (opn.; 3 Sylvestre-trio 3,45 gram.; 4,15 gram.; 4 30 voor de kin deren; 5 Lijdensmeditatie (gr.pl.); 5,15 nieuws-, economische- en beursberichten ANP; 5,30 omroeporkest; 6—6,15 gesprek ken met luisteraars; 6,45 actueele repor tage; 7 Friesch praatje ANP; 7,15 pianor voordcracht; 7.40 „De geest van onzen tijd"; 8 nieuwsberichten ANP en sluiting. Aan een groot aantal Fransche krijgs gevangenen in Duitschland en de bezette gebieden zal verlof worden gegeven om landbouwarbeid in Frankrijk te verrich ten. Voorts zullen circa 15.000 Belgische landarbeiders in Noord-Frankrijk tewerk worden gesteld, tenèinde een redelijken oogst van hakvruchten te verzekeren. (Eur. presse). Zonder een groote dosis menschenken- ms is succes in zaken op den duur uit gesloten. i FEUILLETON vindt het geluk Een modern sprookje van Maria Sawersky 25 'nadruk verboden) Waar bliijlft de notaris? En waar zit de professor en ziijln Wervelwind, Doddie? vroeg Senta Br,att. De gravin greep maar haar voorhoofd. Ach die heb ik irx de drukte van die jongens heéliem'aal vergeten. Die tw^e zitten natuurlijk m»et elkaar te deb'ati- teereïi over een of ander ondeHwierp, dat nog persé vandaag afgehandeld moet worden en Doddie krijlgt ze niet m'ee.... Lieve goedheid. Iwlat is dat nu weer? In het trappenhuis klonk een oorver- doovend lawaai. Alles reinde naar de deur en drong naar buiten, wiaar een zeldzaam! tafreel zich voor de blikken) der verbaasde toeschouwers ontrolde- Op de bovenste trede van de trap stond een gedaante, die op het eerste gezicht aan een spook deed denken. Ze was van het hoofd tot de voeten in een wit laken gehuld, Naast deze gedaante Belgrado zal spoedig aan da Duitsche wanschen tegemoet komen In het middelpunt van de belangstel ling staat te Berldjln in de (eerste plaats het definitieve amtwfoord van Z.-Slavië ten opzichte van de kwestie van de nieu we orde in het Balkan-gebied, in hertt (bijzonder met het oog op den oorlog) tosschen Italië 'en Griekenland. Deze onderhandelingen lcopen reeds sedert hgt eerste bezoek van Tswletzko- witsj den Zuidslavischen ministerpresident en Markowitsj, den Zuidslavischen minis ter van Ib'uitenlandsche zaken. Tot onge veer een wieek geleden scheen het of hien betrekkelijk snel tot een bevredigend resultaat zou komen. De Zuidslavische regeering ien ook de regent Paul waren blijkbaar bereid tot medewerking :aan het stichten van een nieuwe orde in Z.- O.-Europa, ingeleid door de toetreding van Zuid-Slavië tot het driemogesndheden- pact en gepaard gaand met een 'welwil lend neutrale houding ten opzichte van den Italïaansch-Griekschen oorlog. Zoo heette o.ay schrijft de corr. van de N.R.Ct. te Berllijln, dat die welwillen de neutraliteit zich zou kunnen openba ren in 'een openstelling vain het door Z.- Slavië stroomlend gedeelte van den Domau waardoor voor de Duitsche transporten, een belangrijk grooter gedeelte dan thans van den waterweg beschikbaar zou ko men. DatZuid-Sllavië bovendien zou op treden als bemiddelaar tusschen Italië en Griekenland wordt niet bevestigd. Dit alles scheen reeds vrlijlwbl rijp om in kruiken 'en kanneh te Worden gegoten,, totdat nu sedert een paar dalgen bepaal de teekenen schenen te 'wfijze op een neiging der Zuid-Sliavisdke iregeering om het tempo van de onderhandelingen te vertragen, Waartoe o.a. (eenige tegenvoor stellen zouden hebben Imjoeten dienen wel ke evenwel aan Duitsche zlijlde geen gun stig onthaal hebben gevonden. Niet dat de regeering te Belgrado van meening zou zSjh veranderd, maar in het land zelif is een> vrfij! stérke oppositie, w!elke Wezw'aren heeft tegen een al' te On ge aan sluiting aan Duitschland en het drie.mo- gendhedenpact. Dit is evenwbl de basis van de (on derhandelingen en toen Ri'bbe'ntrop tot de Bulgaren zeide andere staten zullen vol gen. werd algemeen het eerst aan Z„- (Sliavië gedacht. Al te lang kan echter1 Duitschland niet mleer wachten, te meer omdat het ook nog wachten moet op bet antwoord van Turkije op het bekende telegram des Führers. Daarom -wordt aangekondigd dat in de eerstvolgende dagen nogmaals de -Zuid-Slaivische on- a-a;-O—g tullen Ro.- men om met Ribbentrop tot definitieve overeenstemlming te geraken in den bo ven aangeduiden zin. Wijk in Ssviila gedeeltelijk verwoeit 50 dooden en 500 gewonden Het stadsdeel Cerro del Aguila, een der drukste arbeiderswijken van de Spaansche stad Sevilla, is Vrijdagoch tend opgeschrikt door een geweldige ontploffing. De explosie is geschied in een der grootste kruithuizen van de stad De gevolgen van de ontploffing waren vernietigend, daar de niet al te heent gebouwde arbeiderswoningen tot ver ,in den omtrek instortten, waardoor vele menschen onder het puin bedolven raak ten. Reeds honderden gewonden zijn uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. De plaats waar de explosie plaats vond ligt ongeveer drie kilometer van het centrum van Sevilla verwijderd. Ook in de aangrenzende stadswijk Carmona zijn verscheidene huizen ingestort ter wijl voorts het tuindorp Ciudad Jardin, dat onmiddellijk aan de getroffen wijk Cerro del Aguila grenst, een groot aan tal huizen schade opliep. Het D.N.B. meldt omtrent de oorzaak van de ramp, dat, naar tot dusver kon worden geconstateerd, de explosie ont stond doordat bij het opladen van explo- stond een rond voorwerp, dat meer de lachlust dan het afgrijzen opwekte. Het was een uitgeholde pompoen, waarin met meer of minder virtuositeit mond, neus en oogen waren uitgesneden, ter wijl het ding van binnen door een bran dende kaars werd verlicht. Het effect was werkelijk vermakelijk. De spookverschijning scheen aan een of ander gezwel te lijden, dat onder het laken duidelijk zichtbaar was en dit ge- i zwel bleek het hartverscheurende ge luid voort te brengen, dat de huisge- riooten in de hal op een hoop had gedreven. Anne Falke staarde verbaasd naar 't pseudo-spook. Grundtvig echter vloog, twee treden tegelijk nemend, de trap op, nam de witte gedaante eenvoudig in zijn armen en trok het laken weg. Een meisjeskopje met gitzwart haar, dat danig door de war zat kwam te voorschijn. Lachende oogen en een roo- de mond, welks lippen zich om de tuit van een gieter klemden, werden zichtbaar en deze laatsten veroorzaakten het naar geestige geloei, dat nog steeds aanhield. Natuurlijk Doddie, riep de gravin, terwijl ze met een pijnlijk gezicht haar handen aan haar ooren bracht. Kind, schei asjeblieft uit met dat verschrikke lijk lawaai. Anders zie ik geen kans de beidé «mannen mee te krijgen, tante KIara. Ze sieve stoffen een kist op den grond stortte en ontplofte. In het geheel zouden vijftig zestig huizen met den grond gelijk zijn gemaakt, terwijl ongeveer 160 huizen zoo zwaar zijn beschadigd, dat zij zullen moeten worden afgebroken. De helft van de wijk Cerro del Aguila is verwoest. Tot dusver wordt het aan tal dooden op vijftig geschat, het aan tal gewonden op meer dan vijfhonderd. Enk«l* ptriii«mm(n Verscheidene dagbladen houden, zich be zig met de redevoering, die de Rijkscom missaris Seyss-Inquart dezer dagen heeft gehouden. Zoo schrijft „Het Vaderland": „Veel van wat sommigen na de Haagsche rede van Juli nog mogelijk achtten, wordt thans uitgeschakeld. Enkele wegen zijn afgesloten geworden, maar de greote heir baan blijft open, waarlangs mén van volk tot volk, van Nederlanders tot Duit- schers en van Duitschers tot Nederlan ders, tot een goede samenwerking kan komen. De N.SR. zal daarbij een belang rijke rol spelen. Nu ze zoo duidelijk erkend zijn als de goede kameraden van het Duitsche na- tionaal-socialisme zullen vele N.S.B.-ers nog meer ernst gaan maken met hun rol van. bemiddelaar. Het resultaat van dit bemiddelingswerk zal voor een belangrijk deel afhangen van de houding der andere groepen. Ter verovering van een nieuwe toekomst voor het Nederlandsche volk is de vorming van een breedere basis, de concentratie van meer volksch leven, in ieder geval noodig. Dit zal nu wellicht langs andere wegen dienen te geschieden dan we vroeger voor mogelijk hebben ge houden. De Nieuwe Rotterdammer Crt. merkt o.m. op: „Een commentaar van deze zijde moet vóór alles worden gekend, in zijn eigen vorm en den oorspronkelijken samen hang van denkbeelden. Want het is de uitspraak van voorloopig de hoogste re geermacht in den lande. Maar het is tevens richtsnoer van handelen, door deze hoogste regeermacht zichzelve gewezen". Het blad concludeert: „Nooit meer een „tegen elkander", in deze woorden van den Rijkscommissaris kan men zeggen dat, althans in dit op zicht, een samenvatting van al het ge zegde lag, een „naast elkander" is even min meer mogelijk. Slechts een „met elkander" is wat ons overblijft, waarin Nederlander naast Duitscher en Duitseher naast Nederlander werkt en streeft, op dat door den gemeenschappelijken ar beid de grondslagen voor een gelukkig leven van U6 ROïneiltlc gcolaohtoii worden gelegd". Ons politieke' en maatschappelijke den ken, dat, door den uitzonderlijken toe stand waarin wij ons als bezet rijksdeel bevinden, voor allerlei hindernissen van hart en hoofd te staan komt, streeft naar klaarheid,, schrijft het A1 g. H b 1. En die is voor ons het best bereikbaar wanneer wij ons instellen op hetgeen bij den vrede met en door ons over de wereld verspreide rijk zal kunnen wor den opgebouwd, mede ten bate van een nieuwe internationale orde. Ons volk staat zeker niet vijandig tegenover die gedach te dat in het omwentelingsproces dat de wereld thans beleeft, in menig opzicht nieuwe normen en vormen zich zullen moeten openbaren. Het moge zijn perio den van zelfvoldaanheid en van indutten hebben gekend, het heeft op andere oogenblikken blijk gegeven van een voor treffelijk aanpassingsvermogen en van on stuimige energie, wilskracht en uithou dingsvermogen. Deksel van ean stoomketel gesprongen Bij de vleeschwaren- en conserven- fabriek te Ede werd Donderdag een nieuwe ketel gemonteerd en daarna on der stoom gezet. Plotseling vloog met een geweldigen slag het deksel van de hebben een boek over oude handschrif ten ontdekt en zijn volkomen weg van deze wereld. Toettoeteretoet-toet Grundtvig droeg het charmante spook de trap af, zette het op haar beenen, peddelde het uit het laken en nam het den gieter ,af. Een elegante jongedame in een rood taftzijden jurkje presenteerde zich, keek met een schelmschen glimlach den kring rond en stak tenslotte Anne haar hand toe. Ah, dat is zeker de nieuwste aan winst voor het atelierhuis. Goeden avond Ik ben Doddie Hesterberg. Bent u weer heelerriaal o.k.? Idiote vraag, wat? Dat kan ik met m'n eigen oogen wel zien. Hier, Ernstje, blaas jij maar eens. Mis schien heb je meer succes dan ik. Daar mee duwde Doddie Grundtvig den gieter in zijn mond, tegelijkertijd haar arm door dien van Anne schuivend. Bij elke andere gelegenheid zou Anne de spookscène evenzoo geamuseerd heb ben als de kwajongensachtige begroe ting van dit kwieke meisje. Maar Grundt vig had het aardige spookje eenvoudig in zijn armen genomen, zijn geheele om gang met haar verried een zekere ver trouwelijkheid en nu liet hij zich boven dien de gieter in zijn mond duwen. Dat was een grood van familiariteit, die Anne toch even pijn deed. Ze gedroeg zich ketel, waardoor de stoom ontsnapte en den 17-jarigen knecht B., die terzijde stond, trof. Door de hevige explosie werd een muur van het gebouw verwoest en stortte de fabrieksschoorsteen In. B., die 'ernstige brandwonden had op- geloopen, is in zorgwekkenden toestand naar het Juliana Ziekenhuis overgebracht. VijfJ«Hg vermoord Het vijfjarig dochtertje van de fami lie Strumpel te Soest is Vrijdagmid dag het slachtoffer geworden van een laaghartigen moord. Omstreeks half vijf was het kind, dat op den Wieksloterweg woonde, door haar moeder uitgezonden om melk te halen. Het meisje kwam echter niet terug Om ongeveer zes uur vonden spelende kinderen in het bosch van Pijnenburg het lijkje van het vermiste kind, dat verborgen was in een drogen greppel. De politie werd onverwijld gewaar schuwd. Zij is terstond een uitgebreid onderzoek begonnen. Tot dusverre le verde dit geen resultaat op. G>ft van dan Rljkicommlisaris -oor Winterhulp Op voorstel van den Beauftragte voor de stad Amsterdam, dr. Böhmker, heeft de Rijkscommissaris uit de hem ter be schikking staande middelen een bedrag van 1/2 millioen gulden geschonken aan de Winterhulp Nederland, met bepaling, dat deze som in de stad Amsterdalm zal wórden besteed. In een brief, dien de Rijkscommissaris naar aanleiding van deze gift aan d'r. Böhmker heeft geschreven wordt gezegd, dat hij ervan uitgaat, dat juist het ge deelte van de Amsterdamsche bevolking, dat aanleiding en verplichting had zijn verantwoordelijkheidsgevoel te bewijzen tegenover een sociale daad als de Win terhulp voor een aanzienlijk deel in ge breke is gebleven. Bij de verdeeling van het bedrag zal er met de recente gebeurtenissen re kening worden gehouden. Gatontploffing Gistermorgen vroeg heeft in den ijzer handel van den heer TiJbbrgs te Hil1- v e r s u nu een geweldige gasontploffing plaats gehad, waardoor het huis grooten. deels is ingestort. Toen nuew. Tilfobrgs Ibfeneden kwam', nam rij! oen sterke gas'- lliudht in de keuken waar. Het (bleek, dat een der tmiuurkraantjies openstond en dat de gasslang van het kraantje was gegle den. Zijl sloot het gaskraantje, doch stak het nieuwe gasstel aan, waardoor een ontploffing ontstond. De gevolgen waren zeer ernstig. Die buitenmuur werd voor een groot gedeelte weggerukt, en h'&t meubilair Werd vrijtwiel geheel1 vernield. AHe ruiten van den winkel ea de wo ning sprongen. De dakpannen vlogen over de straat. Een begin van brand kon tij* dig door de bewoners worden gebluscht Mevr. TUIbbrgs kreeg brandwonden aan gelaat en handen. (NRCt.) Ovtril op de wereld weer een Rheumalische pijnen geleden werd, heeft Kruschen zijn wel dadige werking bewezen. Neem toch óók oniji-r voortdu- rtndo controle d.go-apotheker G J. L og ge r Bij epoth. en drog. 1,62, 1,47, 0,76, 0,41. S.P.T. seint uit New York: Volgens de Work progress administration zullen in de Ver. Staten in werkverschaffing 500 nieuwe militaire vliegvelden worden aangelegd. Sedert 1 Juli 1940 zijn er reeds 465 vlieghavens in dienst gesteld. Daarvan liggen er 171 in de vier strategische hoeken van het land, de anderen zijn door de Ver. Staten verspreid. Vier en .dertig vliegvelden be vinden zich in de staat Maine, 50 in Florida, 45 in Californië, 17 in Washing ton en 21 in Texas. De hevige regens, die de laatste -dfl.-n gen in heel Japan zijn gevallen, hebb^p^, in de provincie Jamanasji (midden-Ja pan) 12 dooden geëischt. Zoo werden 22 arbeiders van een electrische centrale, die in een tunnel werkzaam waren, door watermassa's verrast, die van de bergen komend de tunnel binnendrongen. Niettegenstaande onmiddellijk ingestelde reddingspogingen heeft men slechts 10 der arbeiders kunnen redden. JIM de zoon van bobby 19. Maar wat een strop voor Jimmy, dat De knecht hem nu te pakken had! Een eindje touw was gauw gevonden. En daarmee Jimmy vastgebonden. Hij zat te kniezen en te treuren, En dacht: „Wat zal me nu gebeuren!" Tot hij den doctor op een dag Eens zijn sigaar opsteken zag. VERKOOPINGEN ZIERIKZEE, 14 Maart. Ten overstaan van Notaris J. J. van den Ende en ton verzoeke van belanghebbenden, werden alhier op heden in het openbaar ver kocht: Gemeente Zierikzee. Huis en erf, aan d£ Raamstraat, groot 68 c.a. voor f1505. Keeper de heer R. Bienefelt. i Huis en erf, aan den Achterweg, groot 1 are 45 c.a., voor f 2425. Kooper de heer J. Heijboer. 1 KERKNIEUWS Geref. Gem'. ZIERIKZEE. Zondag 16 Maart 10.30, 3 en 7 uur, lieesdimst. Dinsdag 18 Maant 7.30 uur, ds. van den Berg van Krabk bbnddjke, Ned. Herv. Kerk. DREISCHOR. Zondag 16 Maart 3.30 u., ds. Westerhof van Nieuwterkerk. ietwat stijf tegenover de uitgelaten Dod die. Weldra verschenen nu toch ook de beide vrienden Hamsen en Hesterberg onder vele verontschuldigingen. Het ge zelschap begaf zich naar de eetkamer en zocht zijn plaatsen. Doddie wilde persé naast „haar" Ernst zitten, maar Imoest zich tenslotte tevreden stellen met een plaats tusschen de bei de oude heeren, wien de gravin verzocht een wakend oogje op hun pupil te houden. Uiteraard had dit weer een krachtig protest van Doddie tengevolge, die meen de, dat men haar kon opdragen op haar Ibleide oomS te passen, maar daar stoorde gravin Grundtvig zich niet aan. Haar aan dacht wterd trouwens teveel: in beslag genomen, doordat zij' Anne nog aan de nieuwi aangekomienien moest voorstellen. Aangenaam, zeer aangenlaami, zei Hesterherg verstrooid. Notaris Hamlsen maakte Slechts eeni lichte bbiging, maar plantte daarna zij'n gouden lorgnet op rijjn neus 'en nam' het tmeisje zoo aandachtig pp, dat Anne er een kleur van kreeg. Kende die oude heer haar? Dat was toch niet mógelijk. Zie had hem no'gl nooit eerder gezien. Juffrouw» Farö, helpt u het geheu gen van een oud man eens een handje, zei Hamlsen eenigszins pedant Waar 20. De doctor had daarvoor zoo'n ding, Dat floep! vanzelf aan 'tbranden ging. Maar door de rook en door de hitte Geraaikt de man al gauw aan 't „pitten" Jim heeft nu in een paar seconden Het aansteek-instrument gevonden, Waarmede onze slimme klant Het touwtje ft! in tweeën brandt. er. gssasSBi kan ik u al eerder hebben ontm'oet? Voor zoover mlijl blekend, nergens, notaris. Ik heb1 altijd zeer teruggetrok ken geleefd. Maar ik mioet toch beslist al eens het genoegen hebben gehad. Uw gezicht herinnert me aan iemamd, maar ik waet werkelijk, niet aan wiie. Senta Bratt bracht den ouden heer op het goede spoor. U hebt juffrouw Farö's pontertfeit- sel in het door miij' geïliustrieerde sprook jesboek gezien. Ze heeft voor Asschepoes alS rnlodel gediend. Aha, dat is het dus, mloimpelde Han sen. nog steeds in gedachten. Bijl het hiooren van het wo©rd „Asschle- poes" was Jens Grottkau van rijtn stoel opgesprongen. Asschepoester? riep hijl, hevig ge ïnteresseerd. B-ent u Asschepoester? Ilc was het. toen ik juffrouw Brat tl tot model diende. Anne voelde, hoe het hart haar in de keel' klopte, mlaar ze bleef uiterlijk vol komen kalm. Dat plaatje mbet ,u anlijln vriend Ernst eens laten zien. Die is gewoonweg dol op sprookjes. Vooral op Assohep.ofes. ter; daar kan hiijl niet genoeg van krij!- gem. Is 't niet zoo, Ernst? (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2