KÓU F* Kboris Grfaj^ I AKKERTJE S3 S3 S3 S3 33 S3 S3 $3 SS S3 Uit Stad en Provincie W Neem'n JIM DE ZOON VAN BOBBY RADIO-PROGRAMMA Woensdag 12 Maart HILVERSUM I. 414,4 M. Nederlandsch programma. 6,45 gram.; 6,50—7 ochtendgymnastiek; 7,30 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 7,55 gram.; 8,30 nieuwsberichten ANP; 8,45 gram.; 10,40 Omroeporkest; 11,10 voordracht; 11,30 Omroeporkest; 12 Amusementsorkest; 12,42 Almanak; 12,45 nieuws- en econo mische berichten ANP; 1 Omroeporkest; 1,40 orgelspel; 2 voor de vrouw; 2,20 pianovoordracht; 2,50 gram.; 3,05 Rotter- damsch pianokwartet; 4 uitzending voor bereid door de Christ. Radio-Stichting: bijbellezing; 4,20' gram.; 4,30 voor de kinderen; 5 gram.; 5,15 nieuws-, econo mische- en beursberichten ANP; 5,30 De jonge acht; 6 gram.; 6,15 De Ramblers; 6,42 Almanak; 6,45 actueele reportage; 7 vragen van den dag (ANP); 7,15 volks zang; 7,30 berichten Engelsch; 7,45 gr.; 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 gram.; 8,30 berichten Engelsch8,45 Rococo-octet. Als intermezzo: Tadiotooneel (opn.); 9,45 En- gelsche berichten ANP; 10 nieuwsberich ten ANP. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch programma. 6,45 gram.; 6,50—7 ochtendgymnastiek; 7,30 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 7,55 gram.; 8,30 nieuwsberichten ANP; 8,45 gram.; 10 Uit zending Vrijz. Prot. Kerkcomité; 10,20 gram.; 10,30 Ensemble Rentmeester; 11,30 voordracht; 11,45 Ensemble Rentmeester; 12 berichten; 12,15 Melodisten; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 Melodisten; 1,30 gram.; 2 Molto Can tabile; 2,30 gram.; 2,50 Molto Cantabile; 3,20 gram.; 4,20 viool en piano; 4,55 gram.; 5 Uitzending Vrijz. Prot. Kerk comité: „Het geestelijk karakter van ons volk"; 5,15 nieuws-, economische- en beursberichten ANP; 5,30 Musiquette; 5,45 Omroeporkest; 6 gram.; 6,20 Omroepor kest; 6,45 actueele reportage; 7 vragen van den dag (ANP); 7,15 Melodisten en orgelspel; 8—8.15 nieuwsberichten ANP. VERSCHILLENDE BERICHTEN De harkomst van onze spaelkaartan Menestrier geeft in zijn Bibliothèueq cu- rieuse et instructive een verhandeling over den oorsprong van de speelkaarten en over de beteekenis van de figuren, die er op voorkomen. De speelkaarten, aldus Menestrier, zijn evenals vele andere spellen en vermaken, die weinig geld kosten, afkomstig uit de hoogste kringen en langzamerhand in de handen van het volk gekomen. Men neemt aan, dat de speelkaarten omstreeks het jaar 1390 aan het hof van Frankrijk zijn uitgevonden om Koning Karei VI, wanneer hij in een sombere bui was, wat op te monteren. Om verschillende rede nen hecht men hieraan geloof. Zoo vindt men op geen enkel schilderij en op geen enkel tapijtwerk vóór 1390 speel kaarten afgebeeld, terwijl ze nadien dik wijls voorkomen. Een tweede motief vormt het feit dat ons uit die dagen geen verbodsbepalingen voor kaartspelen be kend zijn, hoewel er eenige jaren voor dien een zeer streng verbod van alle soorten spelen was uitgevaardigd. Deze maatregel was genomen, opdat men zich op den wapenhandel zou gaan toeleggen. Het is al zeer onwaarschijnlijk dat men in deze bepalingen het kaartspel zou hebben overgeslagen. Voorts wordt in de kerkelijke regelen uit dien tijd geen ge wag gemaakt, terwijl ze twintig jaar later voor de geestelijken verboden zijn. Bo vendien vindt men in het kasboek van den Koning vermeld: Betaald voor een spel geschilderde plaatjes, gekocht tot 's Konings vermaak, drie livres. De figuren stellen de verschillende klas sen voor. De harten duiden kerkelijken aan. De adel en het leger worden aange- Er zijn genoeg menschen, die aardsche goederen versmaden, maar slechts weini gen, die ze weten weg te gever}.. I FEUILLETON vindt het geluk Een modern sprookje van Maria Sawersky 21 {nadruk verboden) Ernst Grond tv ig Bagessen lachte on [Weerde Zijln vriend af, die op een of- andere hardhandige mlamier van zijn enthousiasme scheen te willen billijk ge ven. Kalm aan, Jens. Betuig tante Klara maar je erkentelijkheid door om haar [hals te vallen. Ik hoop overigens van [harte, dat je niet te veel-zult eten. Wat een onzinnige vrees bijl mijn imlaag. Gun me tenminste dat beetje cu linair genot. De gedachte aan een be hoorlijken adventavomd alleen miaakt me al' twintig jaar jonger. Twintig jaar? Dan Zail1 ik er schie lijk op uit moeten om een paar luiers voor je te koopen, mJijh jongen. Nee, 'leen nije liever dat blauiwle moord vlindertje met die witte stippen van je, als je toch w'at aan me klwijjt! fwtit. l Neem hem maar. Als ik nog eensi duid door de uiteinden van lansen of pie ken (het Fransche pique), die wij, wel licht door de onduidelijkheid van de af beelding, schoppen noemen. Met de rui ten worden de burgers, kooplui en hand werkslieden bedoeld, en het klaverblad zinspeelt op de boeren en landslieden. Hat nituwe collage van B. an W. van Amitardam De regeeringscommissaris voor Am sterdam, burgemeester E. J. VoÜte, heeft de volgende wethouders benoemd, en hun het beheer der achter hun namen ver melde afdeelingen opgedragen. Jac. Rustige, die op uitdrukkelijk ver zoek van den regeeringscommissaris zich bereid heeft verklaard, voorloopig het wethouderschap te blijven vervullen, fi nanciën, bedrijven en handelsinrichtingen J. H. van der Bend, openbare gezond heid en ziekenhuiswezen, bevolkingsregis ter, burg. stand en voorts een deel maat- schappelijken steun. Ir. C. J. Neiszen, publieke werken en volkshuisvesting. Dr. J. Smit, onderwijs, kunsten en we tenschappen. Fraudulaui geslacht De gemeentepolitie te Ede heeft in samenwerking met de rijkspolitie een on derzoek ingesteld ten huize van den jachtopziener S. op het landgoed de Hin dekamp, aangezien vermoedens van clan destiene slachting tegen S. waren gere zen. Bij het onderzoek bleek, de man zich inderdaad schuldig te hebben ge maakt aan het genoemde feit. Een hoe veelheid varkensvleesch van pl.m. 100 pond werd in beslag genomen. Tegen S., die uit hoofde van zijn functie onbezol digd gemeenteveldwachter is, werd pro cesverbaal opgemaakt. De onbewaakte overweg Gistermiddag is op den onbewaakten overweg van de lijn der ZHESM te Voorburg, het 4-jarig dochtertje van den heer V., door den electrischen trein gegrepen en op slag gedood. Babykleeding en de taxtialkaart Uit brieven, welke bij den Economi- schen Voorlichtingsdienst zijn binnenge komen, blijkt nog eenig misverstand te bestaan ten aanzien van enkele onder- deelen der textieldistributie. Voor kleeding en benoodigdheden voor kinderen beneden drie jaar is de rege ling aldus, dat deze goederen gekocht kunnen worden op de stamkaart van het kind. Op deze wijze kunnen dus ook wiegmatrassen, wiegedekens, wiegela- kens, sloopjes enz. en boxmatrassen, be nevens kinderwagenartikelen worden ver kregen. Voor luiers is een uitzondering gemaakt. Deze kunnen slechts op „spe ciale punten" worden gekocht, waartoe men zich moet wenden tot den plaatse lijken distributiedienst. Ook a.s. moeders kunnen bij den plaatselijken distributie- dienst speciale punten aanvragen. Zij vragen daarvoor eerst even aan dokter, vroedvrouw of wijkverpleegster een at test. Zaagsel in plaats van then Dezer dagen heeft de politie te Rot terdam aangehouden den 39-jarigen W. O., die een winkelier te Schiedam heeft opgelicht. O. zou den winkelier eerst een partij rozijnen leveren, maar toen hij hiervoor reeds f 500 had geïncasseerd, zeide hij, dat het gemakkelijker was om een kist thee te leveren. Die zou twee honderd gulden duurder kosten, welk be drag de winkelier moest betalen, als hij de kist in ontvangst nam. In een pand in de Pupillenstraat te Rotterdam kon de thee worden afgehaald. Eerst kwam de winkelier voor niets, maar een onbekende zei hem een dag later terug te komen. Toen stond inderdaad een kist gereed, welke gewikkeld was in gonje en waarop stond geschrevenvoor zichtig, breekbaar. De winkelier was zoo verstandig om den inhoud van de kist te inspecteeren en kwam toen tot de ontdekking, dat er zaagsel in zat. Hij deed hierop aangifte bij de politie, die er in slaagde den verkooper aan te hou- idik in m'in duitein koan te zitten, zal' ik een half doZijln uitgezochte bbtterflytjes voor je koopen. Ik zou maar niet ;al te lichtvaardige verplichtingen voor de toiekomlst aaingaan, Ernst je. Ik bein in staat torn jie aam je (blelofte te herinneren. Maar hoe komt het eigenlijk, dat iwijl altijd 'Zoo Weinig geld hebben, Ermst? Wat imlijl persoonlijk betreft, is die vraag al heel gemakkelijk te Ibteantwloar- den. Het oude landgoed van de Grumdt- vig's vormt maar een Zeer klein Iblezit, dat im(et kunst en vliegwerk in stand' Imloet Worden gehoudien. Ik sta, wanneer rentmleester Dekkert de afrekening stuurt, iederen keer Weer opnieuw paf, dat de goeie tmlan het zaakje nog in stand weet te houden. Het landgoed daarentegen is een kostelijk Iblezit en, behalve dat, heeft jouw oude heer een behoorlijk vei*m|ogen, waar h'ijl Wat mlee doen doen kan. Het kapitaal van de GrandtVig's is al sinds jaren tot niets gereduceerd. Wij Zijn alfijld zeevaarders geweest en hebben ons aan de oude familielblezittimgen nooit veel gelegen laten liggen. Dat wreekt Zich bij de slechte tijlden, zooals we die nu b'elle- ven natuurlijk in het bSj'zonderi. Bij1 jullie is de toestand heel wat gunstiger. Dat is wel mogelijk, maar mijn oude heer houdt me met opzet kort, gedachtig de wijze spreuk,dat de jeugd moet leeren sparen. den. Toen O. reeds in een cel zat, heeft de Schiedamsche winkelier een be drag van f 400 thuis gestuurd gekregen, zoodat hij thans nog voor f 100 benadeeld is. ZIERIK2EE. Zaterdag 8 dezer hield de Coöp. Boerenleenbank te dezer stede hare jaarvergadering. Uit de rekening over 1940 Ibflieek dat door de Spaarbank aan Spaargelden was ontvangen f 56941.71 en terugbetaald f 60580.94. Aan voorschot ten was gegeven f3400 .en terugbetaald f8945.— in lbopende rekening was ontv. f571768.87 en uitgeg. f 576837.07. De Ballans per 31 Dec. wees aam: Spaargelden bijl de spaarbank f 120616.07; uitstaande voorschotten f38800. Loopen- de rekening uitgeg. f36743.30 en orntv. f51061.64. Het Reservefonds bedraagt f 14074,58. Bllijkems de advertentie in dit mum mer is de belangstelling Voor de uit-, voering der G.V. „Olym'pia" zoo groot, dat de vriijle kaarten Zijln uitverkocht. Na inzage van het pnogra'mlma kunnen wij: dit Iblegriij'pen. Het- Wijst to.p eein afwis selende avond van gymlnastiek firn ryth- m'isch werk Zooals Wij1 dat van deze ver- eenigimg gewoon zijln. OOSTERLAND. „Oósterland's Kolen- fonds", dat steeds de belangstelling van de gemeente heeft genoten, hield Vrij dag j.l. haar jaarvergadering in de Con ferentiekamer. Tegenwoordig waren 173 leden. Daar dat fonds tegelijkertijd zijn 50-jarig bestaan herdacht, droeg deze avond een bijzonder karakter. Ook de burgemeester, uitgenoodigd door het be stuur, was tegenwoordig. De voorzitter, de heer Beije, opende de vergadering met een hartelijk wel komstwoord, waarin hij in 't kort het 50-jarig bestaan releveerde. De secretaris, de heer de Rijke, deed in zijn jaarverslag uitkomen, de groote moeilijkheden, die het Fonds dit jaar heeft doorgemaakt, om voor haar leden de benoodigde brandstoffen te verkrij gen, waarin zij maaT ten deele is ge slaagd, daar zij door de distributie, in haar werking een groote wijziging moest ondergaan, zoodat er dit jaar door het Fonds 7797 h.l. kolen waren afgeleverd. Voor hun toewijding en activiteit, brachit hij dank aan den administrateur Roks, den hulpweger Stoutjesdijk en den kolen- menner Goudzwaard. De voorzitter der fin. comm. M. Otte, las de rekening voot, waaruit blijkt, dat de ontv. hebben bedragen f 10487,87, .de uitgaven f 10021,271/2» saldo f 466,59l/2, .gevoegd bij het vorig saldo is f 2239. De weger J. v. d. Have heeft als zoo danig ontslag gevraagd, hetwelk hem door het bestuur op de meest eervolle wijze is verleend. Hem werd dank gebracht voor zijn nauwgezette toewijding Het bestuur schonk hem, met volle instemming der vergadering, bij het afscheid een gift van f 25. Daar het bestuur aan het feit dait het Fonds haar 50-jarig bestaan herdenkt, niet de gedachte viering kan geven, stelt zij voor, deze vergadering 50 cent pre sentiegeld te geven, wat met applaus werd ontvangen. Het voorstel om de gemaakte winst I =^=B=-g B Daar heeftv hij stellig geen ongelijk in, want je bent nu eenmaal een zeer lichtzinnig jongmensch, om niet te spre ken van een losbol. Maar wanneer ik je ouwen heer vandaag of morgen eens te zien krijg, zal ik er toch bij1 hem op aandringen, dat hij je een toelage geeft, al was het alleen maar om je in de gelegenheid te stellen eindelijk zelf eens een paar behoorlijke civiel- dassen te koopen. Dat eeuwige leenen begint me nu toch langzamerhand de keel uit te hangen. Ik mag nog van ge luk spreken, dat m'n overhemden en schoenen je niet passen, anders zou die gemeenschap van goederen waarschijnlijk geen grenzen meer kennen. Hoe laat moeten we bij je tante zijn? bracht Grottkau het gesprek, dat onaangenaam dreigde te worden, op een ander thema. Om vijf uur. Haast je maar een beetje. De auto komt om kwart voor vijf voor. Lichtelijk verkwistend, maar ove rigens een niet van alle wijsheid ge speend idee, want buiten sneeuwt het witte wijven. Zit m'n das goed? Mijn das bedoel je. Nee, hij1 zit scheef. Mopperend peuterde Jens Grottkau voor den spiegel aan het geleende strikje. Waarom draag je ook eigenlijk niet die genaaide strikken? Die met een gesp met 5 cent per h.l. terug te betalen aan de leden vond algemeene instemming De bestuursleden de heeren J. de Rijke en W. Bakker, welke aan de beurt van aftreding zijn, werden bij acclamatie her kozen, evenals de beer L. J. de Jonge als lid der fin. comm. Het oudste bestuurslid, de heer F. v. d. Hulle, verkreeg het woord om in een gedocumenteerde causerie de stich ting, leiding en werk van het Fonds in deze 50 jaren te releveeren. Met eere worden de oprichters, de toenmalige burgemeester J. v. d. Have, Jan Beije, J. Hendrikse, J. Vijverberg en Joh. Matthijsse, genoemd. In een plechtig oogenblik van 1 minuut stilte werden deze pioniers herdaoht. De burgemeester het woord verkrij gende complimenteerde het bestuur met deze mijlpaal van het Fonds en conclu deerde, dat eendracht en samenwerking dit mooie Fonds zoo sterk maakt. Hij dankte dhr. v. d. Hulle voor z'n mooie rede, waarin hij heeft mogen beluisteren, dat zijn grootvader, burgemeester J. v. d. Have en zijn oom, burgemeester J. C. v. d. Have, aan oprichting en leiding hebben medegewerkt. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de leden voor hun belangstelling en me dewerking, in 't bijzonder den burge meester, die als hoofd van de distribu tiedienst hier ter plaatse, Oósterland's Kolenfonds, steeds met groote welwil lendheid tegemoet komt. BRUINISSE. De vorige week werden van hier verzonden naar Holland, door exporteurs ter plaatse ongeveer 480 ton nen mossels. Via de losplaatsen Tholen en Yerseke gingen ongeveer 600 tonnen. Prijs f 1,70 a f 1,95 per ton. Voor indu striedoeleinden gingen naair Arnemuiden ongeveer 1225 tonnen a f 1,60 per ton. Geen aanvoer van mosselzaad. SINT-MAARTENSDIJK. Donderdag 13 Maart a.s., des avonds half negen, hoopt in gebouw „Rehoboth" voor te gaan ds. Van Steeribfergen uit BieZelinge. Onder 'het rundvee van geblr. Ne}- lüsse alhier is het jmlond- len klauwzeer uitgeblnoken. Gedurende die tmfaand Februari kwa1- fmlen 16 vaartuigen de havien dezer ge meente binnen om te laden en/of te los sen. Deze haddien een gez'ajnienllijike in houd v.ah 2238 ton en [blrjachten a:ami havengeld OP f223.80. THOLEN. In de wieek van 3 tot 8 Maart werden uit Tholten verzonden rui'm! 2800 ton imlossellen van 100 kilogram1. De inlmiaak is de laatste week wieei; toe-*, genoimlen, daar in de loiods van dhn W. Bout. èen bestelling is binnen geH kopben van 3500 vaatjes imiosselen, 'zloo- dat imfen hier wieer op volle kracht aan het schoon- en inmlaken is getrokken. De verzending van oesters was alls voi- rige week len die pirdj'zen ate gdwoon., Door de blotvisschers wordt weer een- aanvang gemiaakt nuet het kllaar maken van hun booten 'en netten, daar imlen in den Koiop dezer miaand denktuit te! varen op. de botvangst. Burgerlijke Stand. Gebfoben: Willem Jacolb', z. van1 J. M. Schot en J. Perel- staimi; Elizabeth Leentjie, d. van W. M. Groenewege len A. P. Hage; Hendrik, z. van J. Baaij en N. W. Schot; Marinus Jacob Leendert. z. van L. M. Moerland en H. J. Verkamlman, Overladen: ApO- lonia Maria MjoJ, 36 j., echtg.e van A.; I. J. Baaij1. LAND- EN TUINBOUW Uitpooten van Rood* Staraardappelan In aansluiting op het reeds gepubli ceerde over het Teeltplan 1941 Akker bouw, deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd nog het volgende mede: De verbouw van aardappelen van de soort Roode Star zal worden verboden,, tenzij de teler voor dezen verbouw uit sluitend gebruik heeft gemaakt van door den Nederlandschen Algemeenen Keu ringsdienst goedgekeurde poptaardappe- van achteren? Mooi zijn ze niet, maar gemakkelijk. Help eens even. Dank je, ik heb wel wat anders te doen. En dat noemt zich je vriend! steun de Grottkau met^ toegeknepen keel, want hij dreigde zich zoowat te wurgen met het blauw-wit gestippelde vlindertje. Strik jij mijn dassen maar alleen! Sinds een dag of veertien vertoefden de beide vrienden nu in Kopenhagen. Zij hadden tezamen een vrijgezellen- woning gehuurd en daarna gemeen schappelijk een visite gemaakt bij gra vin Grundtvig Baggesen. Jens had de gravin direct als zijn vice tante geannexeerd en door zijn in nemendheid het hart van de oude dame veroverd. De gravin was Ernst Grundtvig's eenige familielid. Na den dood van zijn moe der had zij op het oude landgoed haar intrek genomen, waar zij zich met de leiding van het huishouden belastte en er ijverig naar streefde den toen nog jeugdigen Ernst het verlies van zijn moeder te doen vergeten. Reeds eenige jaren later, het was toen kort na den oorlog, was Ernst's vader met eenige andere opvarenden van een mijnenveger, welke hij commandeerde, in het Skage- rak het slachtoffer geworden van een explosie aan boord van zijn schip, waar- len. Bij de controle op de naleving van dit verbod zal de teler de noodige cer tificaten van den Nederlandschen Alge meenen Keuringsdienst moeten overleg gen voor de met roode star beplante op pervlakte. Deze maatregel is genomen omdat deze aardappelsoort in het afgeloopen jaar sterk was aangetast door bladrol en an dere ziekten, tengevolge waarvan bij den komenden oogst een zeer lage opbrengst zal zijn de verwachten, indien gebruik wordt gemaakt van ongekeurd pootgoed. Hun, die niet over goedgekeurd poot goed beschikken en toch een goed houd bare aardappelsoort wenschen te ver bouwen, wordt aangeraden een van de soorten Furore, Alpha, Industrie, Beve lander, Noordeling e.d. uit te pooten. In verband met bovenstaanden maat regel is het afleveren en vervoeren van ongekeurde roode star-poters verboden. VERKOOPINGEN STAVENISSE. In het café van dhr. P. J. Hendrikse, werd door notaris Bie- rens van St.-Annaland, ten verzoeke van dhr. P. van der Reest c.s., publiek ver kocht: Den opstal en het erfpachtsrecWt' tot 1 Oct. 1958 van het huis en erf aan den Stoofdijk alhier, groot 2 aFe?nr 9 c.a. Kooper werd dhr. I. Dorst Az. alhier, voor f 1835. Het pand is na betaling der kooppenningen te aanvaarden. 11. De arme bloed wordt opgepakt En zoomaar in een hoek gesmakt! Terzelfdertijd wordt de piloot Van schrik om beurten bleek en rood; Want door die onverwachtse slag Gaat heel het vliegtuig overstag; De zoldering is nu de grond Maar dan begint de klucht pas goed! De vliegmachien vangt aan, met spoed Te zwenken en te zwierezwaaien En om haar lengte-as te draaien: De arme Dikbuik vliegt terstond Vlak achter Jan, z'n knecht, in 't rond; De stakkers draaien tot ze hijgen, Maar kunnen toch elkaar niet krijgen. door gravin Grundtvig zich voortaan al leen met de opvoeding van haar neef belast zag. Aanvankelijk had zij geprobeerd den knaap voor den landbouw te interes seeren, maar het oude zeemansbloed der Grundtvig's bleek sterker. Zoo werd dan de jonge graaf Ernst aan de zorg der Deensche marine toevertrouwd en tante Klara bleef alleen op „Baggesen". Al vrij spoedig echter bood het kleine, door den ouden rentmeester met zorg beheerde landgoed, de levendige vrouw geen voldoende arbeidsveld meer. Daar bij kwam nog, dat haar geheele belang stelling naar de kunst uitging. In haar jeugd had ze zich aan de beeldhouwerij gewijd, maar deze liefhebberij was op den achtergrond geraakt, toen de Huis houdelijke- en moederplichten op Bag gesen al haar aandacht bleken op te éischen. In de eenzaamheid echter wer den haar kunstzinnige aspiraties weer opgewekt. Na kort beraad verhuisde de gravin naar de hoofdstad. Zij bezat nog wat geld en daarvan kocht zij op een der mooiste punten van Kopenhagen een ruim heerenhuis, dat in de omgeving weldra als „het atelier" bekend was. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2