BONS, DIE GELDIG ZIJN BOTER, MARGARINE en VET. - Van 3 Maart tot en met 9 Maart geeft de met 06 genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter, of een half pond margarine, of twee ons vet naar keuze, BROOD. Van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft elke der met 06 genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft de met „5" genummerde Iblon van de blioemkaart toten met Zon dag 23 Maart a.s. elk recht op het koo pen van 50 gram Iblrood. GEBAK. Bon „06" van de broodkaart een rantsoen gebak. Van „05" van de bltaem- kaart een half rantsoen gebak. EIEREN. Van 3 Maart tot en met 9 Maart bon „81" (algemeen) één ei (ook geldig tot en met 16 Maart). SUIKER. Van 17 Febr. tot en met 16 Maart bon 06 (algemeen) (1 k.g.) VLEESCH en VLEESCHWAREN. Van 27 Febr. tot en met 9 Maart (ook geldig tot en met 12 Maart) bonnen 05 vleesch voor 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bonnen „05 worst vleeschwaren" zelfde periode voor een rantsoen vleeschwaren. KAAS. Van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. geven de met „13" en ,,14^ genummerde (blonnen van de „bonkaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De blonnen, welke op 9 Maart nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 23 Maart. (De bonnen, die na afloop van een veertiendaagsche periodenog niet ge bruikt zijn blijven daarna nog 2 weken geldig. Hierdoor blijft de mogelijkheid bestaan om voor vier bonnen tegelijk kaas te koopen). RIJST. Van Maandag 24 Felbbuari tot en met Zondag 23 Maart <ai.s. geeft de miet „11" genummerde blon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 250 gram rijst of rijlstemjeel of rijstebloem of rijstgries of gruttemeel (gemiengd meel) HAVERMOUT. Van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „07" genumimerde blom van de „bonkaart algemeen" recht op het koo pen van 250 gram havermout of haver vlokken of haveibloem of aardappeülmeel- vlokken of gort of gortmout of grutten. GORT. De met „08" genuimimerde Iblon van de „bonkaart algemeen" geeft van Maandag 24 Februari tot en met Zon-; dag 20 April a.s. recht op het koopen van 250 gram gort of gortmout of grutten. VERMICELLI. Van Maandag 24 Febr. tot en met Zondag 20 April a.s. geeft voorts de met „09" genuimimerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. MAÏZENA EN STIJFSEL. De met „10" genummerde Iblon van de „bonkaart al gemeen" geeft van Maandag 24 Pelblr. tot en met Zondag 20 April a.s. recht op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel; of rijststijfsel of kookstijïsel of glansstijf- sel, dan wel een hoeveelheid pudding poeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. PEULVRUCHTEN. Van Maandag 24 Fe bruari tot en met Zondag 30 Maart as. geeft de met „15" genummerde blon van de „bonkaart algemeen" redht op hiet koo pen van 500 gram peulvruchten. ZEEP. Van 1 tot en met 3() Maart geeft de met „16" genummerde bon van de algemeene kaart, recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samen stelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstel ling) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling) of 250 gram zeeppoeder. BRANDSTOFFEN. Van 131 Maart geven de bonnen 15, 16 en ,17 van haarden en kachels, de bon 35 haarden en kachels, en de bonnen 35, 36, 37, 38, 39, 40 en 41 van de bonkaart centrale verwarming, alsmede de met brandstoffen een één heid vijfde periode en de met cokes een éénheid vijfde periode gemerkte bonnen, elk recht op het koopen van een één heid vaste brandstoffen. De bonnen no. „14" van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels" en no. „33" en „34" van de bonkaart distributie vaste brandstoffen centrale verwarming" zijn komen te vervallen en kunnen worden vernietigd. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN In de heden (Vrïjidag}middag ten stad. huize te Middelburg gehouden eerste ver gadering in 1940 van de Kamer vainj Koophandel1 en Fablrieken voor de Zeenw- sdhe eilanden, heeft de voorzitter, dhr. W. Berdenis van Ber'leko-m!, een inleiding gehouden, waaraan het volgen de is ontleend Het komlt spr. voor, dat de .4[edeni met hun bekende welwillendheid hemi we! zullen willen lontslaan van de taak oml in deze eerste algemeene vergade ring van het nieuwe jaar, de zoogenaam de Nieuwjaarsrede te houden, immers: Eerstens beeft men in dat jaar met de ruim twee maanden, die achter ons lig gen reeds een goed eind zljln wieegs" ge gaan, maar ook zlijln de wefël'domstan- digheden iop comlmercieel en economisch terrein dermlate vaag, dat het onmoge lijk en doelloos moet twiordien geacht daarop een prognose te bouwen. De Mei-gebeurtenissen liggen nog te versch in het geheugen en het schrijnend Heed, dat toen ien later ons Vaderland! en velen, onzer landgenooten overkomen is. toont ons nog te talrijke sporetnl, dat het zin kan hebben daaraan yeelj Iwio orden te Wijlden. Liever wil spreker, Zo oals bijl biji een vorige gelegenheid reeds deed, vaststelden 'hoe allerwiege d'e Zware taak yam den wederopbouw w|ordt aangevat >en hoe volledig en on geschokt het vertnouwien is in de toe komst van het dieiblaar Vaderland'. Ook mieent spr. zich ontslagen te moi- geni achten van de tajak leen uitvoerig overzicht te geven van de Im'oeiHijlkhedien. Waarin het bedrijfsleven zich na Mei bevond, a;lsmiede van die wijze waaropi de zwaar getroffen kamer h,aar arbeid heeft voortgezet; in die October,-verga dering is hijl op al deze punten tot in detai'ls ingegaan en Zoo mieent hij1 thans te kunnen volstaan met het geven van een kort over/zicht van die wiij'ze, waarop de bedrijnen zich bijl dien nieuWem toe stand hébben aangepast. De opbrengst der! gewassen aldus spr. mag over het algemeen geno- imen goed wiorden genoemd met uitzon dering van vlas, waarvan de opbrengst slecht terwijl die der zomertarwe matig en de kwaliteit slecht was. Vrijwel alle producten 'Werden door de Regeering in genomen tegen vastgestelde priijlzen en de aflevering gereglementeerd. Ook voor kunstmeststoffen en veevoeder Werd eem. distributie ingesteld, w'elke distributie door de instelling van een Burieau Voed selvoorziening in Oorlogstijd een recht vaardig verlioop mocht hebben. Er kwa men belangrijke Wijzigingen in het bouw plan, doordat de nadruk gelegd moiest worden op den verbouw van voor mien- scheliijke consumptie geschikte producten Tegen het leinde van het jaar werd de verplichte veelevering - afgekondigd, een voor veile bedrijnen zeer ingrijpende maatregel. Van groote beteekenis was vooral de afgekondigde paar dien vordering voor de Duitsche Weermacht. Doordat echter deze maatregelen werden uitge voerd in overleg met de Nederlandsche instanties, had de uitvoering leen goed' geregeld verloop. Deze gegevens zijfn verstrekt voor de ZLM. In de mededeeling van de afd'eeling Zeeland der Nederl. Pomologische Ver- eeniging wO.rdt de oogst van het fruit, vooral de pruimlen, goed geno'emd. Bes sen over het algemeen matig. Prijzen zomerfruit matig. Winterfruit goed tot zeer goed. Zooails te begrijpen valt is ook dei toon van het rapport van de Midden standsorganisaties verre van op gewekt. Deze groep is door de cata strophe wel' zeer zwaar getroffen en de geboden hulp is geenszins voldoende olm den (middenstand wederom op gang te brengen. Evacuatie der bevolking, ner veuze clientele met neiging tot haasti gen inkoop, belemmerende bepalingen en overheidsvoorschriften', veroorzaakten tal rijke problemen, thans nog vermeerderd met gestagneerden aanvoer, het uitblijven van reizigers, hetgeen- alles wederolm leidt tot leege magaZijlnen; in den te- genwioordigen stand der zaken heeft het geen zin op deze klachten in te gaan'. In 1940 kw'amen bijl het B. o> r g s t e |- Jlimgsf lomds voor de ZeeuWsche eilan den 63 aanvragen Ibfimmen, waarvan er 28 werden toegestaan tot een bedrag van f11700. De overige 35 moesten' worden afgewezen omdat Zijl niet voldeden aain de door den Minister gestelde eisdhen. omdat de aanvragers onbetrouwbaar wa ren, omdat de zaak geen 'levensvatbaar heid bleek te hebben of omdat op andere wiijlze in het gevraagde kon worden voorzien. In totaal is 'er nu in de 4. jaren, dat het Fonds werkt een bedrag van f30.769 aan credieten verleend, wiaar- van per 31 December j.l. reeds f13350 was terugbetaald. Het werkelijk risico was dus op| 1 Januari 1941 nog f17419. In afwijking van vorige jaren, zal heti mondig z'ijln enkele posten af te schfijj- ven als gevolg van het feit. dat de Zaken der oredietnemJers in den oorlog werden vernield, of omdat de oorlogstoestand en de gevolgen daarvan het voortbestaan óf onmogelijk hebben gemaakt óf de betreffende zaken zoo heeft doen achter uitgaan, dat van aflossing geen sprake meer zal kunnen Zijb. De, imiede dank Zij! de (miede|werking der Kamer in Mei tot stand gekojmen stichting Zeeland, zet haar nuttigen ar beid onvermoeid voort. Het bedrag der verleende credieten (bedrijïs- en bouw- credieten), bedraagt thans ruim'f 1.400.000 De (werkzaamheden aan het H and els- re gis ter na 17 Mei stonden geheel wi het toeken van den (wederopbouw en hebben, ondanks het ernstig ongeval, dat den ambtenaar der Kamer in de uit-, voering van die taak overviel, ien iwian spreker met den goieden afloop reeds nu 'en miet een .algeheel herstel' spoedig hoopt te kunnen gelukiwienscben, gpe- den voortgang gemaakt. Spr. wilde deze jaarrede niet beslui ten zonder de leden dank te betuigen voor hunne medewerking en aan den secretaris en Zijn staf voor het dikiWijjs moeilijke Iwerk majniems en voor de Ka- mier verricht. Als oudste lid in jaren noemde hierna de heer Klok het een voorrecht demi voorzitter namens allen ieen woord van hartelijken dank te brengen voor het gesprokene. Spr. onderschreef de opmer king van den voorzitter, dat de werelds- omstandigheden op economisch en com mercieel terrein nog zoo weinig over- zichteLijk Zijn, dat het miogelijk is hier- omtrent een toekomstplan op te maken. Echter één ding staat vast, watnneer de oorlog zal Zijb. geëindigd, zal ongetwiji- j feld voior handel en industrie wieer een veel omvattende taak Zijb weggelegd. De Kamer van Koophandel' Zal dan weder om) leiding kunnen' en moeten geven. Kamer van Koophandel Westelijk Noord-Brabant Wijzigingen Handelsregister H. M. Stoutjesdijk, Oud-Vossemeer A 74. Handel in kruidenierswaren, enz. Overl. eig.: H. M. Stoutjesdijk. De han delsnaam is gewijzigd in: Wed. H. M. Stoutjesdijk. Nieuwe eig.: N.e J^a Ha- zewindus, wed. van H. M. Stoutjesdijk, N.V. Weegbrug Vooruitgang, Tholen, Haven. Wegen van landbouwproducten. Het bedrijf is opgeheven. Wed. M. P. Hendrikse, Stavenisse, Stavenisseweg A 65. Handel én commissie in landbouwproducten. Uitgetreden eig.: Wed. M. P. Hendrikse—Moelker. Nieuwe eig.: H. Hendrikse, die geen zaak heeft in den zin der Handelsregisterwet. Scheepswerf M. van Duivendijk, Tho len, Contre-Escarpe 1. Overl. venn.: M. van Duivendijk. Joh. van Dijk, Tholen, Vischstraat 28. Smederij. Uitgetr. eig.: Joh. van Dijk. Nieuwe eig.: B. W. van Dijk, die geeni zaak heeft in den zin der Handelsregis terwet. LUCHTVAART Halderzicht-landingcn in den mist Een bekend Noorsch meteoroloog dr. Sverre Petterson heeft onlangs in een voordracht voor de Coluiribia-universiteit verklaard, dat het waarschijnlijk in de naast toekomst mogelijk zal zijn, den grootsten vijand van het luchtverkeer, den mist, te overwinnen. Dr. Petterson zeide, dat reeds binnen kort een vlieger, die boven een geheel door den nevel verborgen vliegveld aan komt, plotseling den mist als door een wonder kan zien verdwijnen. Voorts zou het ook mogelijk zijn, een bombarde- mentseskader vooraf te laten gaan door eenige, met nevelbestrijdingsapparaten uitgeruste toestellen, die den mist (wol kendek!) uiteen kunnen scheuren, zoo dat de bommenwerpers de vijandelijke doelen kunnen vinden. Tot dusverre heeft men met succes aan twee methoden van nevel- bestrijding gewerkt. De eérste methode berust op een voortdurende verwarming van de lucht 'boven het gebied dat met nevel bedekt is. De mist wordt daardoor weliswaar verdreven, maar er ontstaan allerlei andere nevenverschijnselen' zoo dat deze bestrijdingswijze, afgezien van de hooge kosten, ongeschikt is voor vlieg velden. Zoo moeten de verwarmingsappa raten eerst van het vliegveld verwijderd worden, voordat de machines kunnen lan den. De tweede methode, die door het technologisch instituut van de universi teit van Massachusetts uitgevonden en ontwikkeld is, berust op chemische wer kingen. Pogingen, die dit instituut op groote schaal heeft ondernomen, hebben bewezen, dat deze methode effectief is en dat zij in de dagelijksche practijk met succes aangewend kan worden. Hier bij wordt een fijne damp van zwavel- chloride door middel van sproeiers in de lucht gebracht. Uitgebreide experimen ten, die door geleerden der Columbiar universiteit werden ondernomen hebben doen blijken, dat 400 liter zwavelchlo- ride voldoende is om een ongeveer 10 meter hooge, 40 meter breede en 500 meter lange bres in den nevel te slaan. Indien men den damp nauwkeurig in de landingsrichting aanbrengt, is dit vol doende voor de landing van kleine en middelmatige vliegtuigen. TELEGRAMMEN GIFT VOOR SLACHTOFFERS VAN BOMAANVAL. D>e Directeur-Generaal vajn Winterhulp Nederland heeft voor de getroffenen en (nablestaainden vain de slachtoffers vani den in 'den nacht van Zondag op Maan dag plaats gehad hebbenden bomaanval1 op den Haag, een bledrag ter beschik king gesteld van f5000.—. Met de uit voering der ondersteuning is reeds een aanvang gemaakt. BRITSCHE VICE-LUCHTMAARSCHALK VERONGELUKT. De Britsche vice-'Juchtmlaarschalk Breese is, naar Reuter meldt, op een dienstreis bij' een ongeluk om het leven gekojmon. Al'dus wiordt uit Stockholm! bericht. GEÏNTERNEERDE FRANSCHEN VRIJGELATEN. f' Een groote groep Franscben, die uit EngéHsche gevangenschap te Gibraltar wa ren vriijigelaten, is te Tanger aangekomen De meesten waren gïntemeerd geweest aan Ibloord van de Fnansche schepen, die door de Engeübdhen In beslag warieni gemoimten. REBELLEN GEARRESTEERD. De politie te Boekarest is het gelukt 4 rebellen te arresteeren, die den ge- wapenden opstand tegen het leger or ganiseerden en de overige rebellen van wapens hebben voorzien. Het zijn vroe gere leden van het politiecorps, die thans gevonden zijn in het huis van een advocaat in Boekarest, waar zij zich verborgen hielden. Ook de advocaat is in hechtenis genomen. EEN ONDERHOUD EDEN—SMUTS? Reuter heeft gemeld dat de Engeli- sche Minister vain Buitemlamdsche Zaken, Sir Anthony Eden en de chef van dan Generalen Staf Sir John Dill Donder dag t© Caïro z!ijh aangekomen. Hier zal Eden binnenkort een conferentie met den Z.-Afrikaanschen premier, Smuts, hebben. Volgens een officieel radio-bericht uit Tokio is, naar D.N.B. meldt, de bemid- delingsconferentie, welke aldaar werd ge houden, voor het vinden van een oplos sing voor het geschil tusschen Thai land en Indo-China, met goed gevolg gesloten. Ten aanzien van het pl'an leen spoor- l'ijb door de Sahara aan te leggen ver leidt volgens het DNB te Viehy, dafc nog dit jaar wellicht met de werkzaam heden' een begin zal worden gemaakt. Men (meent, dat de aanleg drie jaar. in. zal nemen. ZondagartsAndlenst Ziorikzee Zondag 9 Maart: Dr. Beogend iem Dr. Verspijlck. LANDBOUW EN VEETEELT «NEDERLAND VOEDT ZICHZELF» De (boerenleider van het Ned. Agrari sche Front, de heer E. J. Roskam Hzn., heeft gisteren een radiorede uitgespro ken over den productieslag. Aan het ver slag van het ANP. is het volgende opt ieend: Spr. wees er op, dat het parool luidt: „Haalt zoo goed en zooveel mogelijk voedsel voor mensch en dier uit den bodem. Dan helpt gij uzelf'en dan steunt gij ons volk". Men zou kunnen zeggen, dat de boeren, dit ook zonder dezen oproep wel doen, zeide de heer Roskam. De technische medewerkers die voor pers en radio deze boeren inlichten, hoe er meer verbouwd kan worden door ver andering van het bouwplan, zullen wel aantoonen, dat er inderdaad meer voed sel is voort te brengen. Daarmee is even wel niet alles gezegd. De beteekenis van den productieslag is pas duidelijk als men dezen ziet in verband met de nieuwe betrekking tusschen boer en volkshuis houding. In de nieuwe orde, die ook in ons land groeiende is, heeft de boer een heel andere taak dan voorheen. Geheel andere factoren bepalen de richting van de landbouw politiek en de landbouw is op een geheel ander dool gericht. Daar door krijgt de productieslag een zeer bijzondere strekking. Men kan de prak tische landbouwvraagstukken niet los den ken van de geestelijke stroomingen, die onzen tijd kenmerken. Spr. lichtte vervolgens toe, dat de nieuwe orde op dezen hechten grondslag moet worden opgebouwd; de vaste wet der schepping die ons leerde, dat onze boeren tot taak hebben, eigen volk te voeden uit eigen bodem. Dat is nu de beteekenis van 'den pro ductieslag: het vervullen van de wet der schepping. Daar komt, zoo vervolgde spr. dan nog wat bij. Iedere trouwe vaderlander bidt en werkt in onze dagen voor het recht en de vrijheid van ons volksbestaan. Maar wat denkt gij, als aan de vredes- tafel gesproken zal moeten worden over de nieuwe volkenorde van Europa, zou er dan sprake kunnen zijn van een sterk, fier en zelfbewust Nederlandsch volk, dat eigen roeping verstaat in harmoni sche samenwerking in het groote geheel, indien onze voorman daar moet staan als bedelaar, die smeekt: och toe, groote machten, geef ons w:at graan uit Rusland en Roemenië, koop asJebUieft wat boter en eieren voor hooge prijzen, want anders kumien onze boeren zich niet bedruipen. Zoo kan het niet >en zOo mag het niet. A'ls een gezioind j<ong volk, vol levens',- (mogelijkheden, moeten wijl aantreden op den nieu'wien dag, die kloimit. En dat volk moeten wij! voeden van eigen Ibb- deim, zlijn fundament rnojet binnen eigen grenzen liggen. Met grooten aandrang deed de leidler van |het Nedteriiamdsch agrarisch front tenslotte een beroep op de boeren: zet u in voor den productieslag. De levens kracht van een volk kan in druk enj 'moeite het zuiverst uitbotten. NEDERLAND'S KUNSTMESTPOSITIE Handel in bonnen streng verb oden. De kunstmestpositie is een zéér be langrijke factor in een land, welks over- zeesche aanvoer wordt geblokkeerd en waar men zich opmaakt tot het leveren en winnen! van een agrarischen productieveldslag. Daarom is het goed, dat een ingewijde, officieel® functionaris als de heer Boudewijn, directeur van het Kunstmestdistributiebureeu, eens het een en ander mededeelt daarover. In April was voor lage prijzen op leve ring Mei tot Augustus in België aan gekocht 390 mltyioen kiio Thomasslakken- meel. De bonnen voor het fosforzuur werden toen snel aan de boeren uitge reikt, om dit slakkenmeel te kunnen op nemen. Een klein deel hiervan werd nog vóór 20 Mei ingevoerd, daarna niets meer Voor superfosfaat was de be hoefte voor een normaal jaar gedekt door voorraad van grondstoffen (ruwe fosfaten en pyriet, dit laatste voor de zwavelzuurbereiding). Aan een deel van het pyriet moest echter een andere be stemming worden gegeven; in October werd de superfosfaat-industrie stopge zet. Er zou alsnog 50 millioen kilo slak kenmeel uit België komen, doch hiervan is tot dusver ongeveer niets binnenge komen, volgens den heer Boudewijn. De fosforbonnen zullen dus niet ten volle kunnen worden gebruikt. Wat de kalivoorziening betreft, deelde de heer Boudewijn mede, dat hij besprekingen heeft gevoerd met de Duitschers over vervroegde aanvoeren. Dit is geschied en er is thans in ons land méér kali aanwezig, dan er óóit te voren is geweest. Als er dan ook boeren zijn, die behoefte hebben aan kali, laten dezen zich dan wenden tot hun provincialen voedselcommissaris, die dan nog wat kan toewijzen. Het s t i k s t o f-bindingsbedrijf der Staats mijnen ondervond stagnatie door den oor log. In December daalde de productie zeer sterk, maar thans staat zij weer op een tamelijk hoog peil. Uit het buitenland komt nog dertig millioen kilo kalksalpeter en kalkstikstof Deze kunstmest is echter 40 a 50 pet. duurder dan het binnenlandsche product, zoodat de boeren, voor de stikstof op de nieuwe toewijzing een dubbeltje per kilo zuivere stikstof heffing zullen moe ten betalen, dat is twee gulden per baal. Misschien, aldus deelde de heer Boude wijn mede, zal voor grasland einde Mei nog een extra-toewijzing komen, evenals voor nieuwe gronden. Boeren, die veel stalmest hebben, krij gen minder stikstof toegewezen. De oude bonnen worden in géén geval weer gel dig. De kosten der nieuwe bonnen kun nen niet lager worden gesteld. Ofschoon men het stikstofgehalte van kalistikstof niet hooger stelt dan 15 pet., moet daar voor toch een bon van 20 pet. worden ingeleverd. Coöperaties, die méér kunst mest ontvangen, dan er direct bonnen aanwezig zijn, mogen deze na aanvraag bij de boeren opslaan op risico der ver- eeniging. Verkoop van kunstmes tb on- nen is streng verboden. De heer Boudewijn had in een landbouwblad een advertentie gelezen van iemand, die bon nen te koop vroeg. Hij heeft deze zaak laten Uitzoeken en het bleek een rijke kleiboer te zijn; deze man zal nu voor- loopig géén kunstmest meer uitstrooien. VOOR KLEINE TUINEN ltfU DE STRENGE VORST geweken is, kunnen we volop aan den slag Particulieren, die hun moestuin al in het najaar gespit en bemest hadden, hebben hierin momenteel al een voorspronger mag immers niet eerder gespit worden, vóór alle vorst uit den grond is getrokken. Beginners behoeven evenwel niet veel achter te komen wanneer zjjj nu, zoo spoedig dit kan, hun tuingrond omspitten. Goed verteerde compost of stalmest wordt tegelijkertijd ondergewerkt, waar bij er op gelet moet worden, dat bij het spitten de grond zooveel mogelijk ge lijk komt. Op een beschutte plaats in de zon en uit den wind, kan al in den vollen grond spinazie worden gezaaid. Voor deze vroege uitzaai nemen we liefst scherp zaad. Later in het voorjaar nemen we bij voorkeur rond zaad. Wie over een kouden bak beschikt kan hier in met veel succes spinazie zaaien. Hier van snijdt men natuurlijk eerder dan van een zaaisel in den vollen grond. In beide gevallen is het goed om vóór het uitzaaien een weinig stikstofmest (Chili-salpeter) onder te harken. In den kouden bak kunnen nu ook worteltjes worden gezaaid. Indien moge lijk kieze men gewreven zaad, omdat dit wat vlugger kiemt. In den kouden bak worden, dicht bij elkaar, tuinboonen gelegd om later in den vollen grond uit te planten. Kwee kers kiezen hiervoor dikwijls de „Dub bele Witkiem". Particulieren, die geen kouden bak hebben, kunnen zich ook goed behelpen met een kistje zonder bo dem, dat zij op een zonnig plekje op den grond plaatsen, om hierin de tuin boonen voor te 'kweeken. Bij voorkeur, wordt er een stuk glas over gelegd. Het uitplanten van tuinboonen is in ieder geval beter dan direct op de bestemde plaats te leggen: er wordt al gauw meer van geoogst. Doperwten en peulen kunnen reeds di rect in den vollen grond worden gelegd in geulen van 8 tot 5 c.m. diepte. Op zandgrond altijd iets dieper dan in klei grond. Erwten behoeven niet te worden voorgekiemd en kunnen een beetje vorst best verdragen. In den regel wordt ge legd op afstanden van c.a. 3 centimeter. Bij het leggen moet er rekening mede gehouden worden, dat de erwten steeds naar de zonzijde groeien en door de geregelde Westenwinden vaalt van het rijshout afwaaien. Het verdient daarom aanbeveling de rijen te plaatsen van Oost naar West; het rijshout of erwtengaas komt dan aan de Zuidzijde. Wil men dubbele rijen leggen, dan wordt het rijs hout of gaas bij voorkeur van Noord naar Zuid geplaatst, waarna de erwtjes aan weerszijden worden gelegd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3