ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i DINSDAG 4 MAART 1941 OPüENOI ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797 - 1689 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuv sbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J, le Loose - Uitg.-Red.: M, J, Kosten 97STE JAARGANG No. 14584 ADVERTENTIES: Prijs: 22 cent per regel, minimum 88 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. Succesje. 70 cb INZENDING TOT 'S MORGENS 9.30 UUR DE SPIL EN DE BALKAN Bulgarije's toetrading tot het driemogendhedenpact - Da ver klaring van den Bulgaarschen premier, prof. dr. Filoff Proi. Filoff, de Bulgaarsche premier,, heeft Zondagmiddag in een buitengewone zitting van het parlement een regeerings- verklaring afgelegd. Naar het D.N.B. uit Sofia meldt, luidde deze als volgt: „De regeering van het Duitsche rijk heeft de regeering van Bulgarije toestem ming verzocht Duitsche troepen naar Bulgarije te zenden. Zij heeft daarbij verklaard, dat de taak van deze troe pen van tijdelijk karakter is en handha ving van vrede en rust op den Balkan ten doel heeft. De regeering van het Duitsche rijk heeft van Bulgarije niets verlangd, dat met zijn vreedzame poli tiek en zijn verdragsverplichtingen jegens zijn buren in tegenspraak zou staan. In tegendeel, de regeering van het Duitsche rijk heeft uitdrukkelijk rekening gehou den met (Le bestaande vriendschapsver dragen, die wij met onze buren hebben gesloten en tevens met de verklaring, die wij onlangs met onzen buurman Tur kije hebben onderteekend, een verklaring, die opnieuw de vreedzame politiek van de Bulgaarsche regeering heeft onder streept. In deze omstandigheden heeft de re geering van Bulgarije besloten, na alle omstandigheden te hebben afgewogen en daarbij geleid door den wensch boven al de levensrechten van ons land en ons volk te beschermen, rekening hou dend met de vriendschap tusschen Bul garije en Duitschland en na verzekeringen ontvangen te hebben, dat de wetten en de bestaande orde in den staat in den volsten omvang behouden en de belangen van Bulgarije beschermd worden, het ver zoek van de regeering van het Duitsche rijk in te willigen. Harerzijds acht de regeering van Bul garije het haar plicht te verklaren, dat de aanwezigheid van Duitsche- troepen in het land geenszins de vreedzame po litiek van Bulgarije wijzigt. Bulgarije blijft trouw aan zijn verdragsverplichtingen en is vastbesloten van den grondslag der bovengenoemde vreedzame politiek niet af te wijken en derhalve van eiken aanval en van eiken maatregel af te zien, die de belangen van iemand zou kunnen be dreigen. Daar de Bulgaarsche regeering deze beslissing heeft getroffen, gelooft ze, dat daardoor in de huidige positie van Bulgarije, zijn toekomst en de vrede op den Balkan het beste worden gediend. De regeering van Bulgarije hoopt, dat haar houding allerzijds juist opgevat en door het Bulgaarsche volk wordt goed gekeurd". HISTORISCHE ZITTING DER BULGAARSCHE KAMER De loop van zaken deed een nieuwen toestand ontstaan De historische zitt'ng van de Bulgaar sche Kamer voor het aanhooren van een regeeringsverklaring inzake de toetredng van Bulgarije tot het drie-mogendheden- pact en het binnentrekken van Duitsche troepen in Bulgarije is Zondag enkele mi nuten na 18 uur gehouden, aldus het D.N.B. De verklaring werd door de kamer zoowel als door het volk met de groot ste spanning verwacht. Een groote men- schenmenigte was op het plein voor het parlementsgebouw bijeengekomen, waar ze de kamerleden en de regeering be groette. De zitting werd door den voorzitter der kamer Togofetof, kort nadat alle leden der regeering hun plaatsen hadden ingenomen, met een korte toespraak ge opend. Toen het kabinet de zittingszaal binnentrad stond het meerendeel der leden van hun plaatsen op en begroette de regeering met geestdriftige hoerage roep en langdurige ovaties. De voorzitter repte, na het vervullen van enkele formaliteiten, van een hi storisch oogenblik, waarop deze zitting wordt gehouden. Hij deelde mede, dat ze bijeengekomen was voor het aan hooren van een verklaring van den minis ter-president over het toetreden van Bul garije tot het drie-mogendhedenpact. Toen hij zeide, dat Bulgarije hiermee thans bondgenoot van zijn hartelijken vriend Duitschland is geworden, werd hij door luide en geestdriftige ovat'es, niet alleen van de kamer, doch ook van de toehoorders in de rede gevallen. Ook de woorden Italië en Japan werden met levendige toejuichingen blegroet. Door dit toetreden, aldus zeide Tqgo- KONING BORIS III VAN BULGARIJE (Archief Z.N.B.) fetof, verder, draagt Bulgarije bij tot het bewaren van den vrede op den Balkan en neemt het metterdaad deel aan de stichting van een rechtvaardige nieuwe orde in Europa. Hij verzocht de kamer met kalmte en waardigheid de verklaring van minister-president Filoff aan te hooren. Voordat deze met zijn verklaring begon zeide hij o.a.: „Door den loop der gebeurtenissen, die zich rondom ons in Europa ontwikkelen, is een nieuwe toestand ontstaan, waarmede wij rekening moesten houden en als ge volg waarvan wij overeenkomstige be slissingen moesten nemen ten einde de levensbelangen van den Bulgaarschen staat en van het Bulgaarsche volk te waarborgen. Bewust van de zware verantwoorde lijkheid, die dit zwaarwegende oogen- blik met zich mede brengt, heeft de re geering den toestand nauwkeurig bestu deerd en haar beslissing genomen zonder af te wijken van den grondslag der tot nu toe door ons gevoerde buiten- landsche politiek. Deze beslissing der re geering betreft de toetreding van Bul garije tot het drie-mogendhedenpact en het hiermede verband houdende vraag stuk der toelating van Duitsche troepen in Bulgarije". Hierna las minister-presi dent Filoff het protocol over de toetre ding alsmede de verklaring inzake het binnentrekken van Duitsche troepen voor. Italiaansch weermachtsbericht Treffers op vlootbasis Het 268ste Weermachtsbericht luidt: Aan het Grieksche front te land geen activiteit van beteekenis. Onze luchtfor- maties hebben met bommen van zwaar kaliber kampementen, verdedigingswer ken, ravitailleeringsbases en verbindings wegen bestookt Een belangrijke vijande lijke vlootbasis kreeg treffers met groote uitwerking. Vliegtuigen van het Duitsche vlieger- korps hebben cm'et duidelijk zichtbare uit- werking de haven van V a 1 e 11 a (Malta) aangevallen. Een groote, met twee kanonnen bewapende pont werd tot zin- ken gebracht. j In Oost-Afrika zijn vijandelijke afdee- lingen in den sector van Arresa en in het gebied van Sirgoili (ten Zuidwesten van Asosa) op de vlucht gejaagd. de herovering van CastieïrossOi, ont spon zich een hevig vuurgevecht tus schen onze torpedobooten en vijande lijke oorlogsschepen. >n weerwil! van den hevigen afweer hebben de imiotoirtoirpe- doWooiten en torpedobootjagers, twee vijl- andelijke schepen aangevallen en met torpedo's getroffen. Een ander vij'ande- üjk schip werd dooreen blom van mid del-zwaar kaliber u;J; onze vliegtuigen getroffen, terwijl' de vijand landde. Alj onze eenheden zijln onbeschadigd pp hun bases teruggekeerd. De bemanning telde eenige gewonden. In Oost-Afrika be drijvigheid van patrouilles en artillerie aan weerszijden. In de MiddeUanidlsche Zee hebben onze torpedobboten- met ze kerheid twee duikblooten tot zinken ge bracht. Op den Atlantischen Oceaan heeft een onzer duitóbtooten drie vijlamdeüjke stoomschepen met een gezamentijkeoi in houd van 20.000 brt. tot zinken gebracht. 4el Dultsch weermachtsbericht Konvooien uk de lucht bestookt Het oppeibevtel) der weermacht deelde Zondag mede: Gevechtsvliegtuigen (der gewapende verkenning hebben gisteren twee koop vaardijschepen van te zamlèn 8000 brt. tjoit zinken gébracht en drie andere sche pen zwaar beschadigd. Lange-afstands- verkenningsvhegtuigian hebben in de late avonduren voor de Scfaotsche Oostkust twee konvooien aangevallen, een koop- vaardijlschipi van 8000 brt. tot zinken ge bracht en 5 groote schepen zoo zwaar getroffen, dat aangenomen kan worden, dat zij! verilofren zijln. Vrijl sterke formaties gevechtsvliegtui gen hebben in den nacht van 1 op 2 Maart geslaagde aanvallen ondernomen op strategische doelen in Hull, Cardiff, Southampton en Great Yarmouth, alls mede op nacht-vtieghavens in O.-Enge- land, havenwerken in Noord-Schotland' en verscheidene havens aan de Britsche Zuid- en Z.O.-kust. Duitsche gevechtsvliegtuigen hébben met succes strategische doCllen in de haven van Valetta op het eiland Malta met bommen van dik kaliber aangeval-! lien. Op fortificaties en luehtdoelJb'atte- rijten werden (blomtreffers geplaatst en een ponton met twee kanonnen werd tot zinken gebtacht. De vijland heeft in den afgelioopeni nacht met vrij1 sterke strijdkrachten op verscheidene plaatsen in West-Duitseh- land, vooral in het gebied mond Keulen, brisant- en brandbommen geworpen. Op I verscheidene plaatsen werden woonhui» zen1 verwoest. De schade aan militaire! doelen is onbeteekenend. Onder de bur gerbevolking is een aantal dooden en Tobroak uit de lucht bestookt i Het 269ste Italiaansche wieermachtsbh- richt Duidt als volgt: 1 Aan het Grieksche frpiiit hebben onze vliegtuigen vijandelijke vloofbases, verdedigingswerken >en troepenconcen traties aangevallen. Jachtvliegtuigen van het Duitsche VJÏegerooirps hébben bijl lucht gevechten boven Malta een toestel van het type-Hurricane neergeschoten. In N.- Afrika hébben Duitche vlietuigen met succes de havenwerken te Tobroek, troe pen-concentraties, gemechaniseerde koToin- nes ien kampementen aangevallen. Vijan delijke pantserwagens, die Dzjanalbhb trachtten te naderen, werden .door onze troepen op de vlucht gedreven. Ons kleine garnizoen te K oef ra, dat se dert Iblijha een maand door den vijlamdj werd bléJJegerd, is na hernieuwde aan vallen van overweldigende strijdkrach ten, door den vijland overweldigd. Een deel der troepen slaagde erin de om singeling te breken en naar onze linies terug te keeren. Bijl de operaties, dia (eindigden mot gewonden, in hoofdzaak buiten de schuil- j kelders te betreuren- Duitsche troepen trokken Bulgarije binnen Het opperbevel van de weertnlacht hiiaakte Maandag (blekend: Zoioalls reeds in een afztonderÜjk 'be richt btekend is gemaakt, marcheeren, all's beveiliging tegen de bekend geworden Britsche maatregelen in Zuid-Oost-Euro- pa, na verkregen toestemming van de Kon. Bulgaarsche megeering, sedert 2 Maart, formaties van de Duitsche weer macht Bul!garij'e binnen. De binnen trekkende tnoiepen worden door het Bul gaarsche volk levendig blegroet. Een duik boot imlelldt het in den grond bomen van een vijandelijktankschip van 9000 brt. Het ïuChtwapen heeft, ondanks de ongun stige weersomstandigheden, verkenningen ondernomen tot aan de Shetlandseilian- den en boven zee. Het bracht op 2 Maart voor het St.-Georgekanaal) een koopvaarder van 2000 brt. tot zin ken en beschadigde ieen groot koopvaar,- schip zwaar. Op barakken en troepen kampementen werden voltreffers ge plaatst. Lange - lafstandsbommenwerpers brachten ten Westen van de Hebriden een koopvaardijschip van 10.000 brt. tot zinken en troffen twee groote schepen zwaar. Afzonderlijk vliegende gevechts vliegtuigen gestookten in den afgeloo,- pen nacht voor den oorlog belangrijke doelen in Londen en de installaties van twee Britsche Kanaalhavems doeltreffend met blommen. In Noord-A frik a wer den succesvolle aanvallen gericht door Duitsche gevechtsvliegers op de haven- Werken van Tobroek en op troepen concentraties, autokolonnes ten veldkam- pemienten bij' Agedabia. Bijl een luchtge vecht boven Malta verloor de vijand een> jachttoestel- Vijandelijke luchtaanval len op. Duitsche koopvaarders op da Noordzee mislukten door het afWeervuur der oonvooieenende strijdkrachten. Een vliegtuig werd hierbijl do;or de marine neergeschoten. OPENING DER LEIPZIGER MESSE «Duitschland wil leven en laten leven» Ter gelegenheid van de opening van de Leipziger voorjaarsmlesse, die Zon dag 3 Maart plaats i vond, hield de Rijksminister van Propaganda, dr. Goebbélls, een groote mede, waarin hij' de nieuwe ordening van Europa, waar naar de as,-mogendheden streven, op eco nomisch en sociaal) gebied schetste. De minister legde er den nadruk op, dat het Iblji den tegenwioordigen strijd voor het Duitsche volk om een strijld van het bestaan in den waarsten zin van het woord gaat. Hijl wees er op, dat het Conflict, dat in September 1939 .uitbrak, bijl goeden iwil! van' de zfijlde van Engeland' en Frankrijk ztonder al' te groote moeilijk heden voorkomen had kunnen worden. De leerzucht van den wlereldbekeerenden Zendeling is Duitschland bijl de vorming van de politieke len economische nieuwe ordening van Europa volkomen vreemd, verklaarde dr. Goébbels. Het gaat Duitsch land alleen om het leven van zijnvolk. Door deze houding vond het ook het meest reëele uitgangspunt voor een her vorming van de economische betrekkin gen tusschen de volken. Wijl Duitscbers, zooi verklaarde dr. Goébbels, doen niet aan' autarkie om' der wille van de autar kie. Wijl Zijn ten allen tijde ten gaarne bereid, 'economische betrekkingen-met elk land aan te knoopen, dat het met ons OP1 basis „geven en nemen" eens wil zfijtn. Duitschland wil leven, maar ook laten leven. LARISSAIDOOR EEN AARDBEVING GETEISTERD D« geheel® bevolking dakloos Vele honderden slachtoffers De serie van zes aardschokken, waar door de bevolking der Grieksche. stad Larissa in den vroegen morgen van Za terdag j.l. werd opgeschrikt, heeft zulk een vernietigende uitwerking gehad, dat de geheele stad, op eenige betonnen ge bouwen na, met den grond gelijk is ge maakt. Men kan nauwelijks nog van La rissa spreken. Geheele blokken zijn als kaartenhuizen ineengestort. Volgens S.P.T. zijn bij' de catastrofe verschèidene hon derden dooden te betreuren; de geheele bevolking van ongeveer 40.000 zielen is dakloos. De verwoesting van Larissa, hoofd stad van Thessalië, wlordt in Griekenland' algemeen gevoeld als een nationale ramp. Volgens den specialen verslaggever van het Atheensche blad „Proia", aldus S.P.T. is de vernieling van de stad zoo vol komen, dat zelfs menschen die reeds jaren meeloopen met het Roode Kruis en de verwoestingen van den oorlog van zeer nabij! hebben aanschouwd, hier met stomheid zijn geslagen. Van de kerken, de scholen, openbare gebouwen en het kleine theater is niets meer te herken nen. Uit de verte lijkt het, alsof in de plaats van de stad een vreemd, vlak rotsgebergte is ontstaan. Een tocht over de puinhopen levert de vreemdste ge waarwordingen op. In een uiterst snel tempo is de hulp actie intusschen ter hand genomen. Af- deelingen soldaten, geholpen door de brandweer en eenige andere hulporga nisaties zijn bezig met het opruimings- werk en het bergen der dooden. Uit Athene zijn treinen met levensmiddelen, kleeren, enz. naar Larissa gezonden en Zaterdagmiddag en Zondag zijn in geheel Griekenland inzamelingen voor het ge troffen gebied gehouden, die gezien de omstandigheden, een groot succes ge noemd kunnen worden. Verder heeft de Grieksche nationale bank een onbeperkt crediet ter beschikking gesteld. De plaat selijke autoriteiten van Larissa hebben voor de dakloos geworden bevolking de onmiddellijke inrichting van 12.000 ba rakken geëischt. Gelijk gezegd werd de stad door zes schokken getroffen. De eerste schok deed zich voor Zaterdagmorgen te vijf minuten voor zes en werd gevolgd door vier lich tere. terwlij! tegen vijf uur 's namiddags nogmaals een zware schok volgde. Ook in geheel Noord- en Midden-Griekenland is de aardbeving gevoeld. Prof. Filoff's afgelegde verklaring in het Bulgaarsche parlement Regeeringtcommissarissen voor Amsterdam, Hilversum en Zaandam Bij luchtaanval op Den Haag zijn 9 burgers gedood en 27 gewond De verplichte levering van vee Is thans verlengd tot 1 Juli Reorganisatie van niet cömmer- cieele vereen, of stichtingen Wanneer verduisteren? Heden gaat de zon 19.24 uur onder. Morgen komt zjj om 8.18 uur op. Tusschen zonsonder- en opgang moet verduisterd worden. Gironummer van de W.H.N. is 6553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, Postgiro nummer 877. DE UITVAART VAN EX-KONING ALFONS Maandagochtend elf uur is te Rome de plechtige uitvaartdienst gehouden voor ex-koning Alfons in de kerk van Santa Maria degli Angeli. Voor in de kerk hadden plaats genomen de koning-keizer van Italië, de Italiaansche kroonprins en kroonprinses en de andere prinsen uit het huis Savoye, voorts de ex-koningin van Spanje met haar kinderen, en de leden van de familie Bourbon, de onder staatssecretaris in het Italiaansche minis ter-presidium als vertegenwoordiger van Mussolini, prins Chigi als grootmeester in de souvereine en militaire orde van Malta, de ambassadeur van Spanje bij het Vaticaan als vertegenwoordiger van generaal Franco en andere leden van het diplomatieke korps bij Quirinaal en Heiligen Stoel. Ook zag men dicht bij het altaar de vier vertegenwoordigers der koningen van Bulgarije, Zweden, Denemarken en van den prins-regent van Zuiid-Slavië. Het schip van de kerk was bezet met talrijke Italiaansche en buitenlandsdie personen. Het hoofdaltaar was met rouwdoek ge drapeerd, waarop een. groot kruis was aangebracht. In de kapellen van de kerk hadden Italiaansche en Spaansche priesters achtereenvolgens missen opge dragen tot het oogenblik, dat de bezoe kers de kerk betraden. Tijdens de hoog mis werden onder leiding van Antonelli composities van Palestrina en Amerio uitgevoerd. Na den dienst is de kist naar de kerk van Montserrat vervoerd. Onder uiterst strenge bewaking en ge heimhouding zijn gouden baren ter waar de van 8,5 milliard dollar van New York naar Fort Knox in Kentucky ver voerd. In Fort Knox ligt thans de groot ste goudvoorrad van de wereld ter waar de van ongeveer 14 milliard dollar. In totaal beschikt de schatkist der Ver- eenigde Staten over baren goud ter waar de van 22,2 milliard dollar. Het broodrantsoen wordt in het onbe zette Frankrijk met ingang van 15 Maart verminderd met 20 pet. Bovendien is van dit tijdstip af de verkoop van alle soor ten koeken, gebak en meel verboden. De staatssecretaris van voedselvoorzie ning, Achard, heeft tegenover de pers verklaard, dat men tot dezen maatregel gedwongen is om met de graanvoor raden den nieuwen oogst te halen. (D.N.B.) In de tweede kamer van den opper sten Sowjet in den nationaliteitsraad is de begrooting voor 1941 aangenomen. In haar definitieven vorm behelst ze aan inkomsten 216,8 milliard roebel en aan uitgaven 216,05 milliard. Van de in totaal 70,9 milliard roebel, die bestemd zijn voor de landsverdediging, komen voor rekening van leger en luchtwapen 68,3 milliard en van marine 12,6 milliard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1