Gratis lezen! Uit Stad en Provincie Zij, die sioh vanaf heden op ons blad abonneeren, ontvaDgen de tot 1 April ver schijnende nummers gratis dat hij! wil trachten voor Westelijk Schou wen het bouwen van Z.gjn. groen voer s i 1 o's te bevorderen. Hij1 wil daar voor steun vragen bij1 verschillende cor poraties op liandbbuwgebied. Nadait uit de besprekingen bleek, dat de aanwe zigen hiervoor belangstelling toonden, werd een comlmissie gevormd, die in samenwerking niet den 'beer Zwagerman deze zaak zal' uitwerken. Deze Goim'misi- sie bestaat uit de hoepen A. Hanse, St. Boot. C. I. Boot en C. den Boer, HaamV stede en D. Viergever te Ren-esse. ter- j wijl de heeren H. v. Toledo en C. A.Har- tog zoo inioiodig advies zullen verstrekken. C.B.T.B. - Afd. Schouwen -Duiveland Op Woensdag 26 Februari j.l. kwam in het Huis van Nassau te Zierikzee de gewestelijke afdeeling Schouwen en 1 Duiveland" van den Christelijken Boeren- en Tuinders'bond, alsmede de Coöpera tieve Aankoopvereeniging G.A. van deze zelfde afdeeling, in jaarvergadering bij- een. Wegens ongesteldheid van den voor- j zitter, opende de vice-voorzitter, de heer j A. Dalebout, deze vergadering met gebed en las uit het boek Amos hoofdstuk i 5 4—20. I Nadat de voorzitter de aanwezigen en zonderheid de heer P. de Kam, secretaris van de Prov. afd. Zeeland van den C.B.T.B., een hartelijk welkomstwoord had toegeroepen, memoreerde spreker in zijn openingswoord, dat er in het afgëloopen jaar veel is gebeurd, waarover wij niet gemakkelijk heen kunnen gaan, zonder bij stil te staan. In het voorjaar over leed ons geacht mede-bestuurslid, de heer J. A. v. d. Bijl Jacz. te Zonnemaire; in Mei werden wij opgeschrikt door den oorlog; God heeft het echter nog wel met ons gemaakt en ons allen willen sparen voor dood en verwoesting; wat de zaken van den C.B.T.B. betreft, daarover kunnen wij tevreden zijn; de tarwe-af- deeling bracht niet zoo'n gunstig beeld als het jaar daarvoor, doch dit was te verwachten, daar de tarwe-productie be langrijk minder was. Met een opwekking om op alle terrein des levens Gods woord en getuigenis uit te dragen, ein digde spreker zijn inleidend woord. Uit het verslag van den zaakvoerder den heer D. v. d. Sluis komt uit, dat er minder tarwe werd ingenomen en dat de omzetten van de aankoopvereeniging bevredigend zijn. Alsnu komen ter tafel de financieele overzichten van de vereenigingskas- en tarweafdeeling alsmede van de Coöpe ratieve aankoopvereeniging; de heer M. L. den Boer deelt namens de financieele commissie, op de hem eigen wijze mede, dat na gehouden boekonderzoek bij den penningmeester en zaakvoerder, zich al les in orde bleek te bevinden, weshalve de vergadering besluit, beide functiona rissen volledig decharge te verleenen. Als lid van de financieele commissie is dit jaar aan de beurt van aftreden, de heer M. Krabbe te Nieuwerkerk, in wiens plaats, op voordracht van het be stuur wordt benoemd, de heer D. C. van Driel te Oosterland. Nadat de oontri- butieregeling voor het jaar 1941 is vast gesteld, worden verschillende bestuurs verkiezingen gehouden. In de vacature-J. A. v. d. Bijl Jaöz. wordt gekozen de heer C. J. v. d Bijl te Duivendijke, terwijl het aftredende lid de heer A. Dalebout te Kerkwerve wordt herkozen. Eveneens wordt herkozen de heer Jac. Padmos te Brijdorpe in zijn functie als lid van het Prov. Bestuur. De voorzitter doet hierna eenige mede- deelingen inzake de in 1940 opgerichte coöperatieve aankoopvereeniging en zegt dat nu een definitief bestuur moet wor den gevormd. Ingevolge de Statuten is hel dagelijkssch bestuur van de gewes telijke afdeeling eveneens dagelijksch be- 1 stuur van de aankoopvereeniging, terwijl zoo mogelijk 2 bestuursleden van de gew. afd. in het bestuur zitting nemen, aan gevuld met 2 personen uit de leden. i Na gehouden stemming blijken met groote meerderheid van stemmen geko zen te zijn, uit het bestuur van de gew. afd. de heeren A. Dale'bout te Kerkwerve en J. A. v. Waveren te Haamstede en uit de gewone leden de heeren L. D. Padmos Cz. te Zierikzee en L. C. Hanse te Ellemeet. Tevens wordt met algemeene stemmen besloten, dat de bestaande financieele commissie van de gew. afd. als zo.o,- danig ook zal fungeeren voor de aan koopvereeniging. Tenslotte verkrijgt de heer de Kam het woord, die een uiteenzetting geeft over de verplichte veeleverin gen, het karnverbod en andere actueele aangelegenheden, waarop een drukke be spreking volgt. Hierop dankt de voorzitter de aanwe zigen voor hun opkomst en de heer de Kam voiör zijn aanwezigheid, waarna laatstgenoemde de vergadering met dank gebed sluit. RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg Zitting van Vrijdag 28 Feb'r. J. D'. van N., 43 jaar, slaiger te Haam), s te de, wegens bet feit dat h'ijl io,p 14 Noveimber 1940 tej /Senoioskierke (S.) 2 varkens heeft geslacht zonder: deZe die ren. voordat het bloed begon te vloeien, te verdiooven. Eisch. f 10 boete s. 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform eisch. C. J. H., 22 jaar, wefrkmbn fbiji 'del RTM te Bruinissse, (wégens diefstal van een luik, toëbehoioirende aan J. vlatn der Veeken, gepleegd te Blrubiiss© op 14 November 1940, subsidiair wegens ver duistering van dit luik, dat hij had gevonden. Eisch f10 tb|oet'e s. 5 dagen, hechtenis. Uitspraak: vrijspraak. Verdachte Ho,ek was verschenen en Werd bijgestaan dooir Mr. W. Nieuwien- (huijsen. Verdachte zei dat Kijl h|et 'luik drijVende had aangetroffen iew imJee had genomen naar den 'tuin van Zij|n ouders met de bedoeling daarvan aangifte te doen Ibij1 den Burgombesteir. Kort daarop ontmoette hij! den schipper (eigenaar). Hijl gaf dezen het 'Huik, Waarop die schip,- per hem' nog uitvloekte. Verdachte Zegt idat het niet de bedoeling was het luik VOiOr zich te behouden. De Officier van Justitie geloofde het verhaal van verdachte maar ten deelej en leischte f 10 b. s. 5 dagen hechtenis!. Mr. NieuWienhuijben vroeg vrijspraak, die verleend werd. H. J. L., 62 jaar, garagehouder te Zie. rik Zee, wegens bleleediging van M. D. J. Berrevoets, op 9 November 1940. Eisch f 10 Ibtoete s. 5 dagen, hechtenis. Uitspraak conform! eisch. DENKEND LEZEN Toen de fransche wijsgeer Fontenelle (1657—1757), wiens zwak gestel hem tot een vroegen dood scheen voorbeschikt te hebben, bijna honderd jaar oud was, hield hij ervan aan zijn venster te zitten en werkeloos in den tuin te staren. Om hem heen, in kasten, op tafels en stoelen, lagen de boeken waaraan hij zijn tal rijke jaren besteed had en die hem altijd het liefste ter wereld waren geweest; ook in zijn hand had hij een boek, maar langduriger dan in jongere jaren kon hij het gesloten houden wanneer hij zoo stil en glimlachend en tevreden naar bui ten tuurde/Stellig was niet vermoeidheid van den ouderdom of doffer werking zij ner gedachten oorzaak van deze toene mende neiging tot ledigheid; wie hem, zooals hij daar zat in zijn grooten, ge- kussenden leunstoel, zou hebben gade geslagen, moest daarvan spoedig over tuigd zijn geweest; het hooge voorhoofd fronste zich en trilde nu en dan, als hield het een wereld van gepeinzen in bedwang; de oogen glansden opmerk zaam en leken eer verwachting dan be rusting of afstand uit te drukken. En zoo geschiedde het eens dat hij een be zoeker, den markies de Pombelle, die verrast opmerkte hem voor het eerst niet in een boek verdiept te hebben aangetroffen, ten antwoord gaf: „ik kijk uit of er niet een paradijsvogel in mijn stadstuin zal neerstrijken Men weet het maar nooitEn daarmede was een van die gesprekken ingeleid, waaraan men nooit kon terugdenken zonder te ge ZIERIKZEE. De jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de Coöp. Kolen* vereeniging „Zierikzee" G.A., had j.l. Vrij dagavond plaats, in de Koffiekamer van het „Huis van N a s s a u". Na opening door den voorzitter, dhr. C. O. J. Hen- drikse, volgden notulen en jaarverslag over 1940. Uit het laatste bleek, dat de vereeniging, ondajiks de omstandigheden, geregeld door kon werken en een behoor lijk resultaat kon boeken. Alvorens de balans, winst- en verliesrekening werd behandeld, deed de Commissie van Toe zicht, bij monde van den heer S. J. bij de Vaate, verslag van haar onderzoek, omtrent de boeken en bescheiden bij den penningmeester. Overeenkomstig het ad vies der Commissie, werden pennmgm. en bestuur gedéchargeerd. De balans geeft aan: een activa van f2349 en een passiva van f827,02, waar door het zuiver kapitaal op 31 December 1940 bedroeg f 1522,33. In 1940 werden aangekocht 13650 kg anthraciet, 39830 kg steenkolen en 135597 kg eierkolen. De zuivere winst na een afschrijving van f63,75 bedroeg f200. Aan de leden kan dus een dividend van 8 pet. 1 worden uitgekeerd (v.j. 7 pet.). In de vacature S. J. bij de Vaate niet-herkiesbaar werd tot lid van de Commissie van Toezicht gekozen, dhr. M. van Felius. De aftredende bestuürs- leden G. M. bij de Vaate en G. van Duin, werden wederom herkozen. Een bijzonder woord van dank mocht het bestuurslid, dhr. S. v. d. Houten, in ont- j vangst nemen, voor zijn vele beslom- meringen, in verband met de, bonnen- j affaire. Op voorstel van dhr. G. M. bij de Vaate, werd besloten over 19 41 geen contributie te heffen, terwijl een ander voorstel van denzelfden, om te trachten de brandstoffen gpedkooper voor de leden beschikbaar te stellen, werd aangehouden tot een Kringverga dering van de Federatie heeft plaats gehad, alwaar dit punt door het be stuur ter sprake zal worden gebracht. De entrée voor nieuwe leden werd we derom op f 1 gesteld. Bij den, aanvang der vergadering wanen 3 nieuwe leden voorgesteld en aangenomen. Met dank aan de talrijke aanwezigen sloot de voor zitter de vergadering, die, als altijd, een aangenaam verloop had. BRUINISSE. Vrijdagavond hield de plaat selijke afdeeling van Het Groene Kruis haar jaarvergadering in de Con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Aan wezig waren 49 leden. De voorzitter, de heer C. Koelmans, opende de vergadering met gebed. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer M. Vijverberg, bleek, dat de algemeene toestand der vereeniging gezond was en dat de bemoeiingen der vereeniging in steeds ruimer mate werden gewaardeerd. Door de verpleegster, mej. van den Berge, werden in 29 gezinnen 2851 bezoe ken afgelegd, plus. nog 428 bezoeken aan t.b.c.-patienten. In 31 gezinnen werd ma teriaal van 'de vereeniging gebruikt, 2 ligtenten waren in gebruik. Het financieel verslag van den penning meester, oud-burgemeester' Hage, ver meldde als ontvangsten, met inbegrip van het batig slot ad f 612.771/2, een bedrag van f 2098,141/2- De uitgaven bedroegen f 1470,05i/2, zoodat de rekening thans sloot met een voordeelig saldo van f 628.09! De penningmeester, die van de oprich ting deze functie op zich nam en deze dus 32 jaar had bekleed, meende thans in verband met zijn leeftijd, den tijd ge komen te achten, om zijn functie neer te leggen en 'aan jongere krachten tover te dragen. Op dringend verzoek van het bestuur verklaarde hij zich bereid als bestuurslid aan te blijven. De voorzitter uitte in een van veel waardeering getuigende toespraak den dank der vereeniging voor de langdurige diensten, die den heer Hage de afdeeling bewezen had en wees er op, dat ook in de Provincale afdeeling het werk van burgemeester Hage gewaardeerd was. Op de laatst gehouden vergadering der Pro vinciale afdeeling werd hem het eere lidmaatschap aangeboden, terwijl hem te vens vanwege het algemeen Hoofdbestuur te Utrecht oen prachtige legpenning werd geschonken. In zijn dankwoord memoreerde de heer Hage verschillende belangrijke data en fata uit de afgeloopen jaren en sprak den wensch uit, dat het de vereeniging in de toekomst wel mocht gaan. In zijn plaats werd de heer L. J. de Jonge als penningmeester aangewezen. De aftredende bestuursleden, de heeren Koelmans en de Waal, werden bij ac- clamatie herkozen. Bij de rondvraag stelde de heer S. C. de Graaff voor de kosten van het plaat sen der ligtenten op kosten der ver- 1 eeniging te doen geschieden. Hiertegen verzette zich echter de secretaris, die zeide, dal het tot dusver gebruikelijk was, dat zij, die de kosten konden dra gen, dit zelf betaalden, een regeling waarvan niet moest worden afgeweken. Ook de heer Hage was dezelfde meening toegedaan. Dokter H. R. van Dop meende te heb ben geconstateerd, dat de contributie in deze afdeeling veel lager was dan in afdeel ingen elders. Wanneer deze zou worden verhoogd, zou meer materiaal kunnen worden aangeschaft en bestond de mogelijkheid een consultatiebureau op te richten. Ook heeft hij van patiënten vernemen, dat het materiaal niet pro per was. Hierop dient streng te worden toegezien. Thans weigeren menschen om deze 'rieden materiaal te gebruiken. De bode-magazijnmeester, de heer v. d. Ploeg die met het onderhoud van het materiaal is belast, protesteerde ten sterkste tegen deze bewering, die daarop door den heer van Dop wordt ingetrokken. De heer C. Hoek verwijt het bestuur, dat het nalatig is gebleven de leden in de richting van contributieverhooging op te voeden. De heer de Graaf meent, dat daar ieder zijn belasting betaalt, ooit ieder zijn verplichtingen tegenover het Groene Kruis zal nakomen, ook al wordt de contributie verhoogd. Het bestuur heeft evenwel op dit gebied geheel an dere ervaringen en nadat alle sprekers zijn beantwoord, wordt de vergadering met dankgebed gesloten. THOLEN. Woensdag had in hotel En gelvaart de jaarvergadering plaats van de afd. Tholen van den Slagershond. Op één na, waren alle leden present. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer M. Meerman, op de groote moeilijk heden, welke voor den slagersstand voort vloeien in verband met -de distributie. Een verblijdend teelten achtte hij het, dat alle bona fide slagers in het eiland lid zijn van den Bond. Door den secr., dhr. V. v. Splunter, werd een keurig jaarverslag uitgebracht. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Jan Slager, hoorden wij, dat ontvangen was f370,50 en uitgegeven f393,95, alzoo een tekort van f 23,40. Wegens bedanken van den penmimgm. werd gekozen de heer Jo Slager Cz. te Scherpenisse. In de plaats van J. Slager, welke niet meer in aanmerking wensehte te komen, werd tot lid van de P.T.C. aangewezen, de heer Corns. Slager Jac.z. te St.-Annaland. Tot algem. secundus, de heer Jo Slager Cz. Be sloten werd de volgende vergadering te houden te Oud-Vossemeer. Een geani meerde bespreking volgde bij de rond vraag over de distributie. Op enkele kleine fouten door de P.T.C. werd in den geest van collegialiteit gewezen. Al gemeen was men tevreden over hetgeen door de P.T.C. in het belang der slagers is gedaan. Hierna sloot de voorzitter, de vergadering. TELEGBAMMEN voelen dat men er rijker en wijzer door geworden was. „Wie dat niet kent", sprak Fontenelle tot den bezoeker, „dat gevoel van ver- iwiachting; nu zal het gelbleuren; nu zal de deurknop bewegen en het wonder treedt mijn kamer binnen, die heeft nauwelijks geleefd; die heeft het geluk niet gekend. Zonder verwachtingen kan de mensch niet leven; zeker niet zonder de verwachting van dingen die boven de dagelijksche uitgaan en aan het meer dan imiensdhielijfee raken. Twiee heflblooimen ken ik, die mij het leven hebben doem beminnen en mij een eindweegs tot de sterren opgeheven: de eene is het lezen; de andere heet het denken. Hun volle werking verrichten zij slechts te tarnen. Wie leest zonder er bij te denken en er zich rekenschap van te geven, oogst niets dan letters. Wie van een boek zeg gen kan: ah, dit is schoon en goed en wijs; dit is fonkelend van geest en geu rig als jonge fransche wijn; dit heeft mij een stap verder gebracht dan ik ge gaan was en mij verlost van vooroordee- len, van afgunst en van benauwde eigen liefde, en ik weet waarom het zoo is, omdat ik mij door het boek heen naar het hart van zijn auteur en naar de roer selen van dat hart heb gedacht, die heeft de kunst van lezen geleerd; die heeft zich het wonder waardig gemaakt; die behoeft ook eigenlijk niet meer uit te kijken of er een paradijsvogel in zijn tuin neerwiekt; hij richt den blik van zijn lectuur naar buiten, en zie, er is zelfs meer dan dit: de serafijnen hebben hun vleugels samengevouwen en zijn tus- schen zijn rozenstruiken neergedaald. Er is niets wat ons zoo dicht bij het onken bare brengt als een goed boek, wanneer wij het met onze gedachten zoo innig omspelen dat het zich overgeeft en zich geheel in de koestering daarvan laat op nemen. Er zijn altijd schrijvers geweest die de drijfveeren, den adel en de boos heid der menschen dieper en bekwamer gepeild hebben dan wijzelf; hun boeken zijn nooit zonder strekking, want zij zou den dan zijn als een statig man zonder eer, een schoone vrouw zonder hart; daarom kunnen wij uit hun werk dage lijks leeren, en hoe meer en beter wij leeren wat ons leven beteekenit en ver langt, des te gelukkiger zijn wij. Ik heb in mijn jonge jaren veel gelezen zonder er veel bij 11a te denken; de uiterlijk heid der gebeurtenissen in een boek had den meer mijn belangstelling dan de in nerlijke waarachtigheid of zelfs moge- lijkheid ervan. Eerst op den langen duur ontwaarde ik, dat de schrijver die waar- j lijk een kunstenaar en een levenswijze is zijn eigenlijke bedoelingen in het wit tusschen de regels neergeschreven heeft. En minder dan ooit haast ik mij nu na het eene het andere boek te grijpen; ik leg het uitgelezene op mijn knieën en kijk naar den hemel en reken 11a of de som uitkomt en schat de waarde van hetgeen er uitkomten soms is de hemel vol engelen De markies de Pombelle, die een man van de jacht was en niet gaarne toegaf dat er kwetsbare plaatsen in zijn gemoed waren, sprak luchtig en met een glim lach: „Ziedaar het voorrecht van uit- DE VOLKSSTEMMING IN ROEMENIË. De eerste resultaten van de Zondag in Roemenië gehouden volksstemming geven een overweldigde meerderheid voor generaal Antonescu aan. Van de 1,164,610 getelde stemmen antwoordden er 1,163,045 met „ja" en slechts 1555 met „neen". De Roemeensche bladen melden in hun uitvoerige berichten dat de stem ming zonder incidenten is verloopen. Zij juichen het groote succes van Antonescu toe en verklaren dat Roemenië eenstem mig uiting heeft gegeven aan zijn ver trouwen in Antonescu. DE DOOD VAN EX-KONING ALFONSO. Het stoffelijk oversdhot van ex-konlng Alfonso XIII van Spanje is Zondagmid dag ioim) 17 uur in de kist gellegd. Voor het sluiten van de kist hebben de ex-ko ningin en de prinsen van1 het koninklijk Ihuis en de Spaansche ambassadeur b'ij het Quirinaal geruimlen tijld gebeden. De koninklijke tniantel en kleine zakjes, ge vijld 'met aarde van alle Spaansche pror vinciën. benevens die vljaggen van allé regimienten, waartoe de koning heeft be hoort werden in de kist geliegd. DE STAKINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. De groote staking bij de Mc.Cormick fabriek van de Harvester International compagny is thans overgeslagen naar drie andere fabrieken dezer maatschappij. De arbeiders van de tractorfabriek te Chicago, de Richmondfabriek In Indiana en de Rockfallsfabriek in Illinois hebben geweigerd den arbeid onder de oude voorwaarden voort te zetten. De drie fabrieken moesten worden gesloten. De Minister van Arbeid, Mevr. Perkins, heeft onmiddellijk een conferentie van verte genwoordiger van vakorganisaties en di rectie bijeengeroepen ter bespreking van de mogelijkheid tot regeling van het con flict. Ook bij de Buffalo Steel Compagny dreigt een staking. De arbeiders hebben verklaard onverwijld in staking te zullen gaan indien hun geen nieuwe arbeids voorwaarden gewaarborgd worden. SPORT VOETBAL. - N.V.B. Afdeeling I. ADO—KFC 4-0 (2-0) Hermes DVS—DWS 1—3 (1-2) Afdeeling II. Xerxes—DOS 3—3 (0—2) CVV-VUC 1-2 (0-1) HBS—Blauw Wit 2—1 (1-1) Afdeeling III. Wageningen—Hengelo 4—3 (3—2) Enschede—AGOVV 4—0 (0—0) 'Quick—NEC 0—2 (0-0) Go-Ahead—Heracles 0—1 (0—1) Tubantia—Ensch. Boys 3—0 (1—0) Afdeeling IV. NAC—Willem II NOAD—PSV Limburgia—BW Eindhoven—Juliana Helmond—Roermond Afdeeling V. Achilles—HSC 2—5 Heerenveen—Veendam 3—1 2-1 (2-1) 1—0 (1—0) 0—1 (0-0) 2—2 (0-2) 2-2 (2-1) (i-i) (2-1) verkoren geesten; iemand zooals ik ooit een paradijsvogel zag vliegen, zou hij snel zijn buks van het gewei nemen „Er zijn geen uitverkoren en niet uit verkoren menschen", antwoordde Fonte nelle: „er zijn menschen die lezen en menschen die niet lezen. Zij die niet lezen zijn als blinden in de woestijn, want al onze kennis, waardoor wij richting geven aan oins bestaan, kolmtt ioins vain: het geschrevene. Zij die lezen, dat wil in den hoogsten zin zeggen: zij die bij hun lectuur van Aesopus' fabelen deze denkend toepassen op de werkelijkheid en ze er aan afmeten, zijn als zienden in een bloeiende hof. Er wiegelen dui zend veelkleurige bloemen aan haar juist zoo ranke als sterke stengels; er suist een lauwe koelte; tusschen de lelies weidt er een ree „Pif-paf!" riep de markies en bracht een denkbeeldig jachtroer in den aanslag. „Maar ook het bruutste geweld", aldus vervolgde Fontenelle, „kan den denken den lezer niets van zijn schatten ont nemen. Wat wij eenmaal gelezen en ons eigen gemaakt hebben, is eeuwig en on aantastbaar". Hij leunde achterover in de gebloemde kussen® van zijn stoel en een blijde en dankbare glans verjongde zijn bijna honderdjarig gelaat. „Ik heb een ondeugenden en strafbaren inval", sprak hij tot besluit; ,yhet verhoogt de heerlijkheid van het lezen met begrip, dat er lieden zijn als gij. Te denken, dat wij berden hetzelfde boek uitgelezen neerleggen, de Odyssee bij voorbeeld, en dat gij er een reisverhaal in ziet en ik de schepping van een wereld... Maar AANDACHT VOOR RESTJES I Martine Wittop Koning schrijft ons: In 't algemeen is het beter om géén restjes te hebben: herhaald opwarmen komt n.L niet ten goede aan de voedings waarde van de spijzen en het is uit dat oogpunt zeker af te keuren om stel selmatig voor twee dagen tegelijk te koken. Maar aan onverwachte omstandigheden kan geen enkele huisvrouw' ontkomen: personen, waarop ze gerekend had, zijn b.v. niet aan tafel verschenen; ,de eetlust bleek niet in overeenstemming met de bereide portie voedsel; de groente .lever de meer uit dan men .vermoedde, enz. Dan zijn er wèl restjes en dan doen we verstandig met er de noodige zorg aan te besteden. Laten we ons dezen keer bepalen tot de in elk gezin toch minstens éénmaal per week gebruikte witte- of savoyekool. deze gedachte is heidensch en ik ban ze uit. Laat mij u het beste toewenschen dat ik mij in een lang leven verworven heb; de kunst om de doode letter, voor uze'lt tot dezelfde levende intensiteit te wekken als die waarmede zij hun emo ties ondergingen of betoomden". De markies de Pombelle ging peinzend naar huis. Die drommelsche Fontenelle, hij joeg altijd iets in je op, dat niet zoo gemakkelijk onder schot te krijgen was... Nu bestond er in dien tijd nog evenmin een jaarlijks terugkeerende Boekenweek als een bijzonder tot het inrichten daar van bestemde Commissie, die ons trou wens het geheel© jaar door aanspoort tot lezen, omdat wij immers van brood alleen niet leven kunnen. En zoo moest hij dus zichzelf wel helpen. Op zijn tafel vond hij het nieuwe boek van Vernières „Historie de 'la Ohasse", dat zijn tobek- verkooper hem op zicht had gestuurd. Achteloos bladerde hij er in, maar na enkele oogenblikken hield een bladzijde hem vast. „Onder de groote krachten die de menschheid voortdrijven", stond daar, „en waarvan de voortplanting de eerste is, neemt de jacht de tweede plaats in: men moet eten om te leven. Het denken volgt hierop, maar in de meeste van deze twee, want de den kende onderscheidt den beer, doen hij voor zijn maaltijd schiet, van den para dijsvogel die hem het woud versiert". 1 „Sapristi!" zeide de markies, „die man heeft meer in zijn mars dan hagel en bus kruit!" En voor het eerst ging hij een boek tot de laatste bladzijde toe den kende lezen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3