Uil Stad en Provincie Uw HOEST zal snel verdwijnen AKKER'S Abdijsiroop RADIO-PROGRAMMA Zondag 2 Maart HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch programma. 8 KRO. 1 AVRO. 8 Wij beginnen den dag; 8,80 gram.; 9,30 Geestelijke muziek (gr.pl.); 10,15 Hoogmis; 11,80 gram.; 12 decla matie; 12,15 gram.; 12,45 nieuws- en eco nomische berichten ANP; 1 almanak; 1,03 AVRO-Amusementsorkest1,45 Nederl. Verbond voor Slbbekunde; 2 zang met pianobegeleiding; 2,85 „Leeven en daden onser Doorlucht i'gste zeehelden"; 3Nieuw- Hollandsch strijkkwartet; 3,30 Uit Ber lijn: 63e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht; 6 Puszta-orkest; 6,30 orgel spel; 6,42 almanak; 6,45 actueele repor tage of gram.; 7 gram.; 7,15 sport van den dag; 7,30 berichten Engelsch; 7,45 vervolg van 7; 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 gram.; 8,30 berichten Engelsch; 8,45 Concertgebouw-orkest, koor en solisten (opn.); 9,25 Dialoog; 9,45 Engelsche be richten ANP; 10 nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. 8 NCRV. 8,45 VPRO. 9,45 NCRV. 1 KRO. 4 NCRV. 5,15—7,15 KRO. 8 Paasch- koor, zang met orgelbegeleiding en NCRV orkest (opn.); 8,45 Studio-Vroegdienst; 9,45 gram.; 11,10 Cantate (opn.); 11,30 gewijde muziek (opn.); 12 Rondom het orgel; 12,25 „Kent gij Uw bijbel?" (gr. pl.); 12,45 nieuws- en economische be richten ANP; 1 gram.; 1,30 viool en piano; 2,10 gram.; 2,25 pianovoordracht; 3 radiotooneel4 Gereformeerde Kerk dienst; 5,15 wekelijksche gedachtenwisse- ling ANP; 5,30 KRO-orkest (6,15-6,30 gram.); 6,45 actueele reportage of gram.; 7—7,15 gram. en sluiting. Maandag 3 Maart HILVERSUM I. 415 ML Nederlandsch programma. VARA. 7,30 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 7,55 gr.; 8,20 ochtendgymnastiek; 8,30 nieuws berichten ANP; 8,45 gram.; 10 VPRO: morgenwijding; 10,20 pianovoordracht en gram.; 11 declamatie; 11,20 Esmeralda en soliste; 12 VARA-orkest; 12,42 almanak; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 (gram.; 1,15 VARA-orkest; 2 zang met pianobegeleiding; 2,35 keukenpraatje; 3 gram.; 3,15 „De vrouw in haar beroep"; 3,30 gram.; 4 gram. met toelichting4,30 voor de kinderen^; 5 gram.; 5,15 nieuws-, economische en beursberichten ANP; 5,30 Esmeralda; 6,15 gram.; 6,42 almanak;6.45 actueeler eportage of gram.; 7 Friesc'h praatje ANP; 7,15 gram.; 7,30—7,45 be richten Engelsch; 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 gram.; 8,30 berichten Engelsch8.45 VARA-koor „Pro Musica"; 9.05 VARA- orkest; 9,45 Engelsche berichten ANP; 10 nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. NCRV. 7.30 grami; 7.45 mdhten.dg'ylmJnas- tiek; 7.55 gram/.; 8 schriftlezing en me ditatie; 8.15 dhr. Oiratoriumvereen., opn. 8.20 ochtendgymnastiek; 8.30 nieuwsber. ANP; 8.45 grami.; 9.15 Celesta-ensemble 10.30 morgendienst; 11 gram.; 12—12.15 berichten; 12.45 nieuws.. ten economische berichten ANP; 1 Jac. Staffer's sextet; 2 voor sohol'en; 2.35 Haarlemiseh trio; 3.20 orgelconcert, opn.; 3.30 bijbellezing; 4 grami; 5 VPRO: „Het gezin im onzen tijd"; 5.15 nieuws-, ^economische- en beursberichten. ANP; 5.30 zang met pia- norbegeleiding; 6 berichten; 6.05 orgel concert, 6.45 actueele reportage of gram1. 7—7.15 economische vragen van dein dag ANP en sluiting. SEROOSKERKE. Dinsdagavond had de eindles plaats van de avondschool. Tal van genoodigden waren aanwezig, o-a wethouder Klompe en de raadsleden Geleinsè en Geluk. Door ziekte konden slechts twee leden der touderoolmimissie de eindles bijwonen. Het wnd. hoofd der school, dhr. J Blok, heette alle aanwezigen hartelijk welkotm) en was verheugd, dat zoovelen aan zijn uitnoodiging gehoor hadden ge geven. Er werd les gegeven in rekenen, Ned. Taal, Aardrijkskunde, Verkeerson- derwijs en Vad. Geschiedenis. Uit de ant woorden bleek, dat de leerlingen de aan geboden stof goed beheerschten. Aan het eind sprak dhr. Blok nog en kele woorden van dank, in de eerste plaats tot het Gemeentebestuur, dat kos ten.' noch moeite heeft gespaard om ook deze winter avondschoolonderwijs te la ten geven. Dhr. de Bil dankte het hoofd dec school voor het genoten o'ndcrwijS. Even als een der oudste leerlingen. Ook dhr. Kloet, lid der oudercommissie, was vol lof over het gegeven onderwijs. Aan het einde sprak wethouder Klom pe namens het gemeentebestuur. Hij dankte dhr. Blok voor de prettige manier van les geven en voor de goede resul taten, die hij imlet zlijln leerlingen dezen winter heeft bereikt. Het gemeentebestuur draagt het onderwijs een goed hart toe en is op dat gebied altijd tot medewer king bereid, Dhr. Blok dankte voor de gesproken woorden en sprak de hoop uit, dat het volgend jaar, maar dan zonder verduiste ringsmaatregelen te moeten nemen, weer herhalingsonderwijs zal worden gegeven. BROUWERSHAVEN. In de laatste we ken zijn eenige zware ossen door de plaatselijke toewijzingscommissie ontvan gen voor de consumptie in deze gemeen te. Zoo is dezer dagen geslacht een os van rond 1000 pond, die, Indien de Paaschveetentoonstelling zou zijn door gegaan, ongetwijfeld bekroond zou zijp geworden. Mej. L. P S. Gast is te Leiden ge slaagd voor het examen medisch analiste. Door de Winterhulp Nederland is dezer dagen f 285,— verdeeld onder de daarvoor in aanmerking komende behoef- tigen in deze gemeente. ZONNEMAIRE. Woensdagavond verga derde In café van Sphinter de afdeeling Zoinnemaire van het Giro ene Kruis. De geneeskundig adviseur dir. Ittmann van Brouwershaven fungeerde wegens ziekte van den burgemeester als voor zitter. Hij spirak de hoop uit oip spoe- dige beterschap voor den voorzitter en heette de weinige aanwezigen welkom. De overigens goedgekeurde notulen wilde hij aanvu'llen imet een paar mededeelioi- gen: te. Waarschijnlijk zal binnenkort het instituut schoolartsen in Zeeland definitief geregeld Woirden, m'et een aparte dienst voijr Schouwen en. I Duiveland. 2e. De Ib'iio.edtransfusiedienst heeft in Zeeland reeds gewerkt. Men denkt het aanbind van de bloedgevers! voldoende in de verhouding van 1 op; 90 a 100. Dat kpimlt neer op een 90.000 bloedgevers in "ons heele land. Uit het jaarverslag Iblijkt, dat er 223 lieden zijn, rniet een verlies van 7 Heden door vertrek oif overlijden. Van de magazijn-vo orwerpen zïjn er 74 in gebruik geweest. Zuster, v. Am/del is in November ziek geworden en dan, aljs in haar gewone vacanties, vervan gen 'door mlevr. van Zijp' van Kerk- werve.. Br zijn in 28 gezinnen 1476 be zoeken afgelegd, 4 t,Jblc.-patiënten had den 44 bezoeken, aan 11 zuigelingen), 208 Iblezoeken, tewijH 3 kraalmivirouwien ver pleegd zijn. Zuster van Andel heeft miog cursus gegeven aan 'enkele dames voor EHBO. Rekening Groene Kruis sluit in ont vangst op f761.73, in uitgaaf If 564,77; good slot f 196.96. Voor de t.b.c^bestrij- ding Zijn deze dijfers f 351.38, f 259.421, f 91.96. Beide rekeningen zijn door een commissie nagezien en goedgekeurd. De penmimgmleesteres mej. dir. Hiocke Hooi- genboom' zag zoo gaarne het laatste goed silot belangrijk hooger. Daarom maant zij1 aan de t.b.'C.,-bestrijding krachtig fi nancieel! te steunen door gave of con tributie. De begroetingen voor 1941 worden on veranderd goedgekeurd voor Groene Kruis ntv. en uitg. a f759.78 met een post van onvoorzien a f117; voor tJbLc.-be. strijding a f 352.87 met een post vani onvoorzien a f 52.60. De penningmleeste- res wordt bij' acclamatie herkozen. Die voorzitter bemnemtt nog in de commissie tot nazien der rekening 1941 die heeren L. K. van AHmtoerk, L. C. Berman en J. Gamzem)a|n. Daarna, pinder dank, sM- ting. OUWERKERK. In het verslag van de vergadering der Groene Kruisvereeniging is een,' fout geslopen. Er stond: wegens benzinesclhaarschte Was de zuster genood zaakt. minder bezoeken af te Heggen dan het vorige jaar. Deze redactie v,an het jaarverslag is onjuist. Deze zinsnede moet gelezen worden als volgt: Br ble- hoefden minder bezoeken te worden af gelegd dan het vorige jaar, hetgeen met het oog op de benzinescha.arschte ge lukkig was. OUDi-VOSSEMEER. De afdeeling vah het Groene Kruis vergaderdie Woensdag j.ï'. ionder voorzitterschap' vah ds. Vreug- denhilL Ongeveer 40 leden waren aan wezig. Aan het jaarverslag vah den secretaris ontlbenien wij het volgende De Zuster bracht in 43 gezinnen 3570 bezoeken; voor tb .C.-bestrijding in 12 ge zinnen 208 bezoeken. Geconstateerd' werd dat in 1940 minder t.b.c. is voorgeko men. De leidster van het coinsultatielbb- reau voor zuigelingen hield 25 zittingen, waarop 126 adviezen werden uitgebracht. In 50 gezinnen werden 70 artikelen uit gegeven; 6 personen wierden behandeld met hoogtezon in totaal 234 maal. Het' ledental der vereeniging bedroeg 476. Met blijdschap kan worden venmleld, dat de actie tot v r ij1 willige ver ho Oi g i n g der contributie bevredigende resul taten heeft opgeleverd. Aan contributies werd ontvangen f 613.20. Uit het financieel: verslag teekenen wij aan, dat 1940 een nadeelig saldioi ople verde van f47.98, tengevolge van iextra- uitgaven aan een patiënt wegenis sana- toriumverplleging. In reserve is mog een bedrag vanj f 1557.54. Na verslag van de rekening.^ commissie, uitgebracht bij' monde van' dhr. Timmermans, werd de rekening '40 vastgesteld. De aftredende Iblestuursleden de heereh F. Verhees en M. Lindenlbbrgh', werden zonder stemming herkozen. In de vacature C. de Willde Lz., werd bij' 2de stemlming gekozen dhr. M. J. Ju Vershiijs. Dhr. de Wilde werd dank ge zegd voor hetgeen hij gedurende de ruim' 20 jaren, die hij Zitting had in het Be stuur. voor de vereeniging heeft gedaan. Bij de rondvraag stellde dhr. Verslu'ijs voor om' de Zuster een duurtetoiesl'ag toe te kenheh van 10 pet Aldus wordt besloten. Dihr. Daane Zag gaarne, dat het Bestuur Zoo spoedig mógelijk voor zag in de vervanging van de Zuster tijdens haar vacantia. De voorzitter licht toe, dat de pogingen dienaangaande on dernomen op idoiod spoor Zijin gekomen, terwijl hem1 gebleken is, dat ook andere Groene Kruisvereenigingen dit vraagstuk niet hebben kunnen oplossen. Men zal nogmaajs trachten voor vervanging te zorgen, Daarna sluiting. ST.-MAARTENSDIJK. Tot diaken bij de Ned. Herv. kerk alhier is herbenoemd de heer M. C. van der Male. ST-ANNALAND. Algemeene jaarverga dering van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel. Aanwezig slechts 33 leden. Bij, ontstentenis van den voorzitte? 'werd de vergadering geopend door den heer P. Quist, vice-voorzitter. Hij liet zingen Psalm 119 vers 17, ging voor in gebed en las vervolgens Psalm 105. Notulen, jaar verslag en rekening werden goedgekeurd.' Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. K. -Slager. In de vacature van den heer I. Gunter werd tot lid van de Commissie van Schooltoezicht gekozen de heer Joh. Elen'baas J.Wz, Deze neemt de benoeming niet aan, waarna de heer Jac.s Hage Jz. gekozen werd. De heer Kalle, hoofd der school, hield een re feraat, getiteld: „Wat zoekt gij?", waarin hij ouders en verzorgers wees op de ver plichtingen jegens de aan hen toever trouwde kinderen. Gezongen werd mog Psalm 56 vers 5 en Psalm 42 vers 5 waarna de eerevcnorzitter, ds. W. van Griethuijsen, de bijeenkomst met dank zegging sloot. r» RECHTZAKEN Het luisteren naar verboden zenders Voor het Duitsche landgerecht heeft het echtpaar Van H., uit Zwolle, dat een zaak in radio-artikelen drijft, terechtge staan. Aan den man was ten laste gelegd, dat hij herhaaldelijk naar den Engelschen zender heeft geluisterd en daarover met anderen heeft gesproken en aan zijn echtgenoote, dat zij heeft medegeluisterd. Voor het hooren vam eenige getuigen werd de zaak van den man uitgesteld. Tegen de vrouw, die bekende, dat zij wel eens geluisterd had, als zij toevallig in de kamer was, doch nooit zelf de radio had aangezet, vorderde de Staats- anwalt vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, dat drie maan den en tien dagen heeft geduurd. De rechter verminderde de, straf met drie maanden en twee weken, omdat het hier niet zo.o'n ernstig geval betrof. In het algemeen voegde hij aan zijn vonnis de opmerking toe, dat het nu eindelijk uit moest zijin met het luisteren naar verboden zenders. Iedereen weet, dat het verbod een onderdeel is van de oorlogsmaatregelen en dat overtreding daarvan niet straffeloos kan worden toe gelaten'. De rechter gaf da(amoimi noglmaals de waarschuwing, dat ieder, die zich aan dit verbod niet stoort, zich aan strenge straffen blootstelt. (ANP). Op zijn dochter geschoten De officier van Justitie bij de Zutfen- sche rechtbank eischte tegen den 49-j. fabrieksarbeider G. J. Z. uit Empe, die op 10 October van het vorige jaar een aanslag op zijn dochter heeft gepleegd, een gevangenisstraf van acht jaar en terbeschikkingstelling van de regeering. De dochter had omgang met een jon geman, hetgeen niet naar den zin van Z. was. Meermalen hadden vader en dochter hierover ongenoegen en tenslot te besloot het meisje bet huis te verlaten. Op den avond van 10 October maakte zij zich gereed dit plan uit te voeren. De vader geraakte toen in hevige opwinding Hij haalde een revolver en loste van korten afstand een schot op het meisje, welk schot echter miste. Ook een tweede schot miste doel. Het meisje sloeg op de vlucht, achtervolgd door den vader. Toen zij kwam te vallen, ging de man in zijn drift zoo ver, dat hij haar met de revolver eenige slagen op het hoofd toe diende, waardoor het meisje bloedende verwondingen kreeg. D« Duittcha Weermacht balaadigd Duitsche krijgsgerechten hebben weder om twee veroordeelingen wegens zware beleediging van de Duitsche weermacht moeten uitspreken. In een geval werd een tramconducteur, die tijdens zijn dienst een1 twist met een Duitschen soldaat begon en daarbij hand tastelijk werd, tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Dezelfde stjaf van een jaar gevangenis werd opgelegd aaxx een jong meisje, dat in het openbaar Duitsche soldaten met een zwaar beleedigende uitdrukking be schimpte. (A.N.P.) LANDBOUW EN VEETEELT L«v«rlng van paarden an vee In een te Middelburg gehouden ver gadering van Walchersche landbouwers, bijeengeroepen door de L.C.O., heeft de prov. voedselcommissaris voor Zeeland, ir. J. D. Dorst, mededeelingen gedaan over de levering van paarden en rund vee door de Zeeuwsche landbouwers en veehouders. Volgens ir. Dorst heeft Zeeland onge veer 18.000 werkpaarden. Daarvan moes ten er oorspronkelijk 3700 worden ge leverd., De hiervoor aangewezen commis sie had geen gemakkelijke taak, want onder die 18.000 was een 'groot aantal drachtige merries, die bij voorkeur niet werden genomen, terwijl ook geprimeer de dieren moesten worden ontzien. Voorts moest rekening worden gehouden met de belangen van de bedrijven, waarop slechts een of twee paarden waren. De commissie heeft echter op tactische wijze haar taak verricht. Met de navordering is het meegevallen BONS, DIE GELDIG ZIJN BOTER, MARGARINE en VET. - Van 3 Maart tot en met 9 Maart geeft de met 06 genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht óp het koopen van een half pond boter, of een half pond margarine, of twee ons vet naar keuze. BROOD. Van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft elke der met 06 genummerde bonnen van de 'broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft de met „5" genummerde bón van de blioamikaart tot en met Zon dag 23 Maart .a.s. elk irecht op het koo pen van 50 grami brood. GEBAK. Bon „06" van de broodkaart een rantsoen gebak. Van „05" vam de blóem- kaart een half rantsoen gebak. EIEREN. Van 3 Maart tot en met 9 Maart bon „81" (algemeen) één ei (ook geldig tot en met 16 Maart). SUIKER. Van 17 Febr. tot en met 16 Maart bon 06 (algemeen) (1 k.g.) VLEESCH en VLEESCHWAREN. Van 27 Febr. tot en met 9 Maart (ook geldig tot en met 12 Maart) bonnen 05 vleesch voor 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bonnen „05 worst vleeschwaren" zelfde periode voor een rantsoen vleeschwaren. KAAS. Van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. geven de met „13" en ,,14^ genummerde bónnen van de „bonkaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De hlonnen, (welke op 9 Maart nog niet gébruikt zijn iblijven voorts nog geldig tot eri met Zondag 28 Maart. (De bonnen, die na afloop van een veertiendaagsdhe periodie nog niet ge bruikt zijn blijven daarna nog 2 weken geldig. Hierdoor blijft de mógelijkheid bestaan om voor vier bonnen tegelijk kaas te koopen). RIJST. Van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 23 Maart <ai.s. geeft de miet „11" genummerde b!on van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 250 gram rijst of xijlsteimieel of rijstebloem, of rijstgries of gruttemeel (gemlengd mieel) HAVERMOUT. Van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „07" genumlmerde b|on van de „b/onkaart algemeen" recht op het koo pen van 250 gram havermout of haver vlokken of ha verbloem of aardappelmeel - vlokken of gort of gortmout of grutten. GORT. De met „08" genumlmerde bon van de „'bonkaart algemeen" geeft van Maandag 24 Februari tot en met Zon-> dag 20 April a.s. recht op het koopen van 250 gram gort of gortmlout of grutten. VERMICELLI. Van Maandag 24 Fehlr. tot en met Zondag 20 April as. geeft voorts de met „09" genumlmerde bón van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. MAÏZENA EN STIJFSEL. De met „10" genummerde bón van de „bonkaart al gemeen" geeft van Maandag 24 Fiebr- tot en met Zondag 20 April a.s. recht op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of sago; of aardappelmeel; of rijststijfsel of kookstijïsel of glansstijf- sel, dan wel een hoe veelheid pudding poeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram ze toneel bevat. PEULVRUCHTEN. Van Maandag 24 Fe bruari tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met „15" genummerde Iblon van de „bonkaart algemeen" recht op het koo pen van 500 gram peulvruchten. ZEEP. Van 1 tot en met 30 Maart geeft de met „16" genummerde bon van de algemeene kaart, recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samen stelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstel ling) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling) of 250 gram zeeppoeder. BRANDSTOFFEN. Van 131 Maart geven de bonnen 15, 16 en ,17 van haarden en kachels, de bon 35 haarden en kachels, en de bonnen 35, 36, 37, .38, 39, 40 en 41 van de bonkaart centrale verwarming, alsmede de met brandstoffen een één heid vijfde periode en de met cokes een éénheid vijfde periode gemerkte bonnen, elk recht op het koopen van een één heid vaste brandstoffen. De bonnen no. „14" van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels" en no. „33" en „34" van de, bonkaart distributie va,ste brandstoffen centrale verwarming'^ zijn komen te vervallen en kunnen worden vernietigd. als Gij direct Akker's Abdijsiroop neemt. Gij snit dadelijk de gunstige werking on dervinden van de vanouds beproefde ,igenees-kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdstak bestaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nóg meer dan vroeger, nu hek beproefde hoest-geneesmiddel. Zeeland zou toen eerst 2500 paarden moeten leveren, maar dit aantal is tot 1700' beperkt gebleven, omdat het type van het zware Zeeuwsche trekpaard niet bijzonder geschikt werd geacht door de commissie, welke de paarden aankocht Besloten werd, de afgewezen paarden na te vorderen ten behoeve van de ge- dupeerde bedrijven. Zeeland werd tijde- i lijk voor den vrijen paardenhandel ge sloten. Zij, die een of meer paarden moesten afstaan en deze niet of heel moeilijk kunnen missen, kunnen hierdoor worden geholpen. Op het oogenblik zijn er over het geheel genomen in Zeeland voldoende paarden, maar als straks de vrije paardenhandel weer wordt toege laten, kunnen hier en daar moeilijkheden ontstaan. Daarom dienen de landbouwers niet egoïstisch te handelen, doch als zij een paard over hebben, hun collega's te helpen. Men moet in ,zoo'n geval het dier niet vasthouden om straks een hoo- geren prijs te mlaken. Die gemeenschaps zin moet den boventoon hebben boven het eigenbelang. Wat de rundveelevering betreft, hier zullen volgens ir. Dorst de moeilijkheden voor Zeeland grooter zijn. Zeeland moet voor 1 Maart 8100 run deren leveren, welk aantal op 1 Juli a.s. zal moeten zijn gestegen tot 17000, terwijl de provincie 24000 melkkoeien en 12.000 stuks mestvee heeft. Uit deze cij fers blijkt dus, dat een .belangrijk ge deelte van het weidevee en van de melk- koeien zal moeten verdwijnen. Daarom zal moeten worden gepro- beerd, elders tegen niet al te hoogen prijs magere koeien te koopen, terwijl men onbeperkte mogelijkheid tot het aan houden van stieren moet hebben. Ir. I Dorst sprak de hoop uit, dat de Zeeuw sche boeren ook hier elkander door de 1 moeilijkheden zullen heen trachten te helpen. Die boeren, die met ,hun op gaaf van hun aantal veel te royaal ge weest zijn, hebben zich daardoor Jee- lijk gedupeerd. Voor hen zijn de moei lijkheden nog grooter dan voor hen, die stipt eerlijk zijn geweest. Ook hebben sommige boeren zich on- noodi'g in nog. grooter zorgen gebracht. Zij hebben zich n.l. laten verleiden hun roode bonnen (bewijs van levering van vee) aan opkoopers te verkoopen. Zij die dit hebben gedaan, moeten straks opnieuw rundvee leveren! (N.R.C.) BOEKEN EN BROCHURES WEEKREVUE DE PRINS Het is niet de eerste unlaajli dat de' Week revue Die Prins een porsproinkeïij'- ken vorm wfeet te vinden om aandacht] te Wijden1 aan de aetueelle gebeurtenissen binnen tomze grenzen. Die „Boekenweek" staat voor de deur en (blij die gelegen heid heeft G. H. WaUagh, de redac teur van het Wad, een vijftal onzJerj meest blekende romanschrijvers naar hun Imleeniing gevraagd over enkelle belang rijke actueele kwiesties. Hij! leidt zijn enquête in m'et gen beschouwing „Schrij vers en hun twierk" en publiceert ver volgens de Imteeningen der auteurs, die uiteenloopend en alle interessant zijin. Zoo beantwoorden achtereenvolgensA. M. de Jongi. J. W. F, Weruimieus Baning. Antoiön Gooien, Jef Last.jen A. vragen over „den invloed vgfli df op het Werk van den schrij verdien v w. telilen deze schrijvers allen iets van hun plannen voor de maast© toekomst. Ben bijzonder aardige publicatie in dit jong ste nummer van de Weekrevue, die ze ker de aandacht trekken ziali. Bo|bl Lens, de filmmedewerker van het blad, bespreekt de historische film van de Tobis. „Bismlarck", en L. v. S., de muziekch'roniqueur, behandelt om. de balletten van Yvonne Georgi. SLEUTELS EN SLOTEN DOOR DE EEUWEN HEEN. De heer Vincgnt J. M. Bras. lid der directie van Lips' Brandkasten en SJioi- tenfalblrieken n.v. te Dordrecht, heeft een boekje geschrevien, getiteld „Sloten en sleutels door de eeuwen heen". Daarin behandelt hij' de geschiedenis der sloten en sleutels van de oudste tijden af tot heden. Het is niet gemakkelijk om een zoo speciaal onderwerp uit de techniek te beschrijven zonder in uitvoerige bij:- Zonderheden te vervallen. De heer Eras, op en top vakmlan top het gebied van vervaardiging van sloten en sleutels, heeft het niettemin bestaan aain Heeken een indruk te schenken hoe deze indus trie zich l'angzamlerhamd heeft ontwik keld ten gerieve van de bézitters en. tot afschrik van de dieven. Stoten, en sleutels zijn zoo oud alsi de mienschheid zelve. Wie iets te Iblewa- ren had en niet in staat was omi heti aan den lijve tmlee te voeren borg het achter slot en grendel. Dat wisten te Egyptenaren en andere oude volken reeds. Het is merkwaardig dat de wer king van deze sloten, ofschoon zij1 wat grof van omgang en uit hout zijin ver vaardigd, sterke gelijkenis vertoont m/at het [moderne metalen deurslot, dat klein en practised van afimleting is. Uit Birdjend, in oostelijk Iir,an, ver neemt het Duitsche NieuKvsbureaiu, dat het dorp Mohamjmcd Ab'ad Khan aan den rand van de groote Woestijln door een hevige aardbieving geheel' ver- Woest is. Van de ongeveer 700 inwomers Werden er zoowat 600 gedood, al het) vee is omgekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2