ZIENKZEESCHE KIEUWSBODE WOENSDAG 26 FEBRUARI 1941 'OPCsENü ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT 1797 - 1889 Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland flO.OQ p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeeeche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A.-J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STB JAARGANG No. 14579 ADVERTENTIES: Prijs: 22 cent per regel, minimum 88 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. Succesjes 70 ct. INZENDING TOT 'S MORGENS 9.30 UUR Darlan vormt een nieuwe Fransche regeering Vijf ministers en acht staats secretarissen Naar volgens bericht van United Press 1 Vichy officieel is bekend gemaakt, heeft admiraal Darlan Maandag om 21 rur een nieuw kabinet gevormd. Dit be staat uit 15 leden, waarvan er vijf den rang van minister, acht dien van staats secretaris en twee hoofdgedelegeerden den status van kabinetsleden hebben. De volgende kabinetslijst is in het staats blad gepubliceerd Ministers: Darlanvice-president van den staatsraad, buitenlandsche- en binnenlandsche zaken. Bovendien blijft Darlan admiraal der vloot; Generaal Huntziger: landsverdediging; Prof. Bart- helemy: justitie; Bouthillier: financiën en economie; Caziot: landbouw. Staatssecretarissen: Generaal Bergeret: luchtvaart; Vice-admiraal Pla- ton: koloniën; Jean Archard: leveran ties; Berthelet: verkeer; Carcopino: on derwijs; Jacques Chevalier: gezin en ge zondheid; Belin: arbeid; Plucheux: in- dustrieele productie. Hoofdgedelegeerden: Barnaud Fransch-Duitsche handelsbesprekingen; Le- hideux: opbouw en werkverschaffing. De reorganisatie Omtrent de structureele reorganisatie is Maandagavond laat officieel door het agentschap „Ofi" een commentaar uit gegeven. Volgens dezen commentaar stelt een nieuwe wet het aantal staats secretarissen, die deelnemen aan den ka binetsraad, vast op 15. Een decreet ver leent aan vijf staatssecretarissen de pre rogatieven van ministers; zij vormen den ministerraad. Hetzelfde decreet deelt mede, dat het ministerie voor productie en arbeid wordt gesplitst in twee staats secretariaten, een voor productie.en een voor arbeid, en dat een staatssecreta riaat voor gezin en gezondheid benevens een ministerie voor nationale huishou ding en financiën in het leven worden geroepen. Voorts wordt een algemeen gedele geerde voor de economische bewapening van het land benoemd. Tenslotte wordt in den commentaar aangekondigd, dat de tot dusver be staan hebbende instanties van den mi nister-president ter beschikking worden gesteld, om den vice-president zijn rol van leider en controleur der ministe ries en staatssecretarissen te vergemak kelijken. Het secretariaat-generaal voor de inlichtingen wordt opgeheven en bij het vice-presidentschap worden twee toegevoegde secretariaten-generaal inge steld, waarvan het eene belast wordt met de inlichtingen. Franach-Duitcche samenwerking Een woordvoerder van de regeering, aldus „United Press" uit Viclhy, verklaar. ADMIRAAL DARLAN de over de nieuwte kabinetsvorming: het nieuwe kabinet heieft besloten de politiek van een Fransch-Duitsche samenwerking te volgen. Dit iwiordt alleen al daardoor bewezen, dat voor den eersten keer een ihooM-gedelegeerdie voor de Duitsch-Fran- sdhe economische Iblesprekingen m©t zetel te Parijs benoemd is. Hij' zal daar da geheele industriieele samenwerking, opi hat even of d©ze van regeerings- of par. tiouliere zijde uitgaat, controleeren en Oiok met de delegaties van de wapenstili- standscoimtaissie voeling blijven houden. De hoiofd-gedelegeerde heeft tot taak alle economische besprekingen in naam van d© Fransche regeering voor te be reiden en uit te voOrien. Wederopbouw De -woordvoerder deelde voorts mede: Pétain hoopt nnet zijh politiek, den we- deropbouw van Frankrijk op den grond slag van het gezin ten uitvoer te leggen, een stap voorwaarts te komen door be noeming van een staatssecretaris voor gezin en gezondheidswezenDe benoe ming van een hoofd-gedelegeerde voor den nationaen opbjouw heeft ten dobll alle door de regeering ter bestrijding van de werkloosheid uit te voeren maat regelen in een hand te vereenigen. Le- hideux. die voor dezen post is uitgeko,- zen, heeft tot nu toe den strijd tegen d© werkloosheid in Parijs georganiseerd. Een der nieuwe verordeningen die in het staatsblad in verband imlet de kabi netsvernieuwing verschijnen, heeft den post van secretaris-generaal voor inlich tingen en propaganda, welke tot nu toe door Portmann bekleed is, op-. In plaats daarvan worden twee nieuwe onderstaats- secretöüris-posten geschapen, waarvan de eene de radioi ien de andeire die pers on>. der zijn toezicht krijgt. Een andere ver ordening draagt aan Darlan het toezicht op de controle o-ver de administratieve bezigheid van den presidentschapsraad op Darlan blijft echter ook in .de toekomst slechts plaatsvervangend imin.-pnesident. VERBINDING VAN TEHERAN NAAR DE KASPISCHE ZEE Zooals men misschien weet heeft het ken een aanvang laten maken met den aanleg van een nieuwen verkeersweg voor i auto's, die Teheran langs den kortsten weg zal verbinden met de Kaspische Zee. Het traject is in drie deelen ver deeld, waarvan het eerste, ter lengte van 54 kilometer, thans met uitzon dering van enkele bruggen gereed is gekomen. De beide andere deelen zullen binnen afzienbaren tijd eveneens voor I het verkeer worden opengesteld. Het wordt een geheel moderne weg, die een lengte krijgt van 139 kilometer en de badplaats Ab-el-Ali, gelegen op ongev. 70 kilometer van de hoofdstad Teheran zal verbinden met de stad Amol, die aan de Noordelijke uitloopers van het Elbroesgebergte in het achterland van de Kaspische Zee ligt. Daar de bergpas, die over het Elbroes gebergte loopt, op een hoogte van bijna drieduizend meter ligt, stelt de aanleg van dezen weg buitengewoon hooge eischen. Er moeten niet minder dan 6 0 0 bruggen worden gebouwd en 14 tun nels geboord, waaronder een van 1520 meter lengte. De bTeedte van den ver keersweg bedraagt acht meter. On danks het ongunstige terrein, waardoor hij loopt, is de onderbouw van den weg zoo zwaar gemaakt dat hij berijdbaar is voor aiuto's met een maximumgewicht van twintig ton. Als deze weg geheel gereed is, zal de hoofdstad van Iran over vier directe wegverbindingen met de Kaspische Zee beschikken; deze loo- pen alle door het Elbroesgebergte en de hierboven beschrevene is de kortste van de vier. Bovendien wordt het Iransche bergplateau nog door den Transiranschen spoorweg verbonden met de havens aan de Kaspische Zee. Verder wordt er nog een moderne weg aangelegd van Isfahan in Midden-Iran naar Ezna, ter lengte van 240 kilometer. Hierdoor wordt het industrieele centrum Isfahan verbonden met het dichtsbijzijnde station van den Transiranschen spoorweg. Deze weg zal vermoedelijk gereed komen in Maart 1942. VOLKSSTEMMING IN RUMENIË Voor of togen Antonescu Generaal Antonescu heeft die bevolking van Roemenië opgeroepen tot een volks stemming, die op 2 Maart gehouden zal iworden. Het Roemieemsche voiik moet dan beslissen, of [het de iwijze waarop gei nera al Antonescu regeert goied- of af keurt. Stemrecht hebben alle Roemeen- sohe staatsburgers boven de 21 jaar.. Joden Zijn van de stemming uitgeslo ten. De stemming is openbaar en ver plicht. Er mlag slechts imiet „ja" of .neen" geantwoord worden. Komt men met de stemming 2 Mo art niet gereed, dan wor dt 25e op; 3, 4 of 5 Maart voortgezet. Ter voorbereiding van de stemming worden Op 1 Maart in het heeie land volksver gaderingen gehouden. De onderhandelingen tusschen Japan en Ned.-lndlë Uit Batavia fwbrdt gemeld, dat de heer J. H. Ritman, de chef van den regee,- ringsdionst in Nederlandsch-Iodië, heeft bevestigd, dat de Janansch-Nederlandsch economische onderhandelingen vlot ver. lOiOpen. Tijdens de wekelijkseke perscon ferentie met de Japamsche dagbladcor respondenten zeide de heer Ritman, dat de besprekingen waarschijnlijk mog wiel twee weken zullen duren. Intusschen heeft de Japanschle consul- generaal. Joetaka Isjiztora, Maandag twee maal geconfereerd mist den Nederland- schen gedelegeerde J. W. van Hoogstra ten. Hun besprekingen duurden in totaal drie en een half uur. Dinsdag zou we derom een onderhoud met den heer van Hoogstraten plaats hebben. Onder de ver schillende problemen, waarvoor mlen bij de onderhandelingen thans staat, is het meest het z.g. probleem1 van den „flesi- Schenhals der scheepvaart" naar voren gebracht. Duitsch weecmachtsberieht Vela «chepen tot zinken gebracht Het Oppercommando van de Duitsche Weermacht maakte Dinsdag bekend: Zooals reeds is gemeld hebben duik- booten een sterk verdedigd convooi aan gevallen en in talrijke hardnekkige aan vallen 125.000 ton, waaronder een escor- teerende hulpkruiser tot zinken gebracht. Het convooi werd verstrooid. Te zelf der tijd hebben andere duikbooten eveneens met succes op den Atlantisehen Oceaan geopereerd en een groot aantal vijan delijke koopvaardijschepen, waarondereen groot tankschip, met een gezamenlijken inhoud van 83000 ton, vernietigd. Voor een deel Denooraen deze schepen tot convooien. Door de zeestrijdkrachten is 250.000 ton vijandelijke scheepsruimte in den grond geboord en een oorlogsschip, dat in de overzeesche wateren opereert heeft zijn tot zinken gebrachte tonnage van 131000 op 151000 ton gebracht. Alleen al de marine heeft dus in de laatste dagen de vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte met meer dan een kwart millioen ton verminderd. In den vroegen avond van 23 Febr. hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in de Middellandsche Zee ten Noorden van Derna een troepentransportschip van 4000 ton tot zinken gebracht en een ander groot transportschip zoo ernstig bescha digd, dat het brandend bleef liggen Ten gevolge van het ongunstige weer zijn op 24 Februari in slechts geringe mate gewapende verkenningsvluchten boven Engeland en de zee ondernomen. Hierbij is voor de Britsche Oostkust een Britsche koopvaarder door bomtreffers beschadigd. In den afgeloopen nacht waren onze luchtaanvallen gericht op vliegvelden in Oost Engeland. In hangards en onder komens ontstonden branden. Bovendien hebben alleen vliegende verkenningstoe stellen de havenwerken te Harwich, Ips wich en Exmouth, alsmede docks te Londen met bommen van licht en mid delbaar kaliber bestookt. Ook gisteren zijn, noch overdag, noch des nachts, vijandelijke vliegtuigen bo ven Duitsch gebied verschenen. Alleen vliegende Engelsche gevechts toestellen hebben gisterenavond een ha ven in het bezette gebied aangevallen, zonder schade aan te richten. Bij de af weer is een vijandelijk vliegtuig door het luchtdoelgeschut neergehaald. In het groote succes der Duitsche vloot heeft het schip van Kapitën-Leutnant Lehman Willenbrock een groot aandeel gehad door 55600 ton tot zinken te bren gen. Hij heeft in korten tijd 125.580 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte ver nietigd. Italiaansch waermachtsberlcht V««l «trljd in Afrika Het 263ste communiqué van het Ito- liaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche firo-nt de ge wone bedrijvigheid. De zeer slechte weersomstandigheden hebben die activi teit van onze luchtmacht beperkt. Diriie vliegtuigen die in het weermachtsbericht van gisteren als vermist waren opge geven, zijn teruggekeerd. In Noord-A firika de gewone be drijvigheid van onze snelle colonnes en1 onze luchtmacht. Te DzjaralWoeb houdt de vijandelijke druk aan. Afdeelingen van het Duitsche vliegercorps hebben een in de Middellandsche Zee varend vij andelijk convopi aan gevallen. Zij1 hebben een sdhip van 3000—4000 ton tot zinken geblradht en een ander van 15000 ton, dat troepen vervoerde, getroffen. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aan val gedaan op Tripolis. Er werden eemige mensehen gewond. De schade is van geen Ibleteebenis. In Oost-Afrika is de vijand er na een hardnekkigen slag van verscheidene dagen in geslaagd laian de IWaned-en- Djoelbla de overgang op eenige punten te forceer,en len den linkeroever te be reiken1. In andere sectoren acties van plaatselijk karakter- CHURCHILL VOERT BESPREKINGEN Naar de Lpndensche berichtendienst mieldt. heeft Churchill besprekingen ge voerd met den> Japanschen amblassadeur. den Turkschen ambassadeur en den Griek sdien gezant. „Schweiz Press Telegraph" meldt uit Ljonden, dat daar verwacht wordt, dat de premier in het Lagerhuis een verkla ring o-veh zijn besprekingen zal afleggen. Churchill' heeft den Japanschen ambas sadeur een memorandum overhandigd' Over de verklaring van den Japainscbeoi minister van buitenlandsche zaken, Mat- sjoeoka, voor den landdag. Deze kwlestie zal eveneens in het Engelsche Lagerhuis worden besproken. BOUWMATERIAAL BESCHIKBAAR Speciaal voor do wederopbouw Naar het A.N.P. verneemt, heeft een ffvmoUgo wijziging in Ho materiaalpositie het mogelijk gemaakt, dat DeiangnjKe hoeveelheden materialen, speciaal voor den wederopbouw, beschikbaar zijn en zullen worden gesteld. Er worden nu centrale aankoopbureaux voor bouwma terialen opgericht, waar de zekerheid wordt verkregen, dat de materialen voor wederopbouw-doeleinden worden gere serveerd en zoo efficient mogelijk wor den gedistribueerd. Het ligt in de bedoeling deze centrale aankoopbureaux in te richten voor Rot terdam, voor de Grebbestreek, voor N. Brabant, voor Zeeland en voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor het Grebbe- gebied is men inmiddels reeds overge gaan tot de stichting van de „Mavog" (materiaalvoorziening Grebbe), welke te Amersfoort is gevestigd. Deze bureaux zullen ressorteeren onder het nieuw benoemde hoofd van de afdee- ling materialen van den dienst van den algemeen gemachtigde voor den weder opbouw, den heer M. A. Schenk, die als chef van de inkoopafdeeling van de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij zijn sporen heeft verdiend op het gebied van contact met handel en industrie. DE KOMENDE W.H.N. COLLECTE Propaganda-Bcttes ingesteld Het ANP meldt: Zooais reeds is gemeld, Zullen de speldjes voor de komende collecte voor de Winterhulp Nederland scheepsmodel len Vio-orstellen en wel die van een Noor- mannenschip, een linieschip uit den tijd van Admiraal' de Ruijter, een Oost-Indië- vaarder, een 19e eeuwsCh zeilschip en ccn muüeni maiiaLvruiiiscnip. in verband hiermede zijn verschillende propaganda- acties ingesteld. In overleg met den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken en den secre taris-generaal van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, is besloten aan alle burgemeesters het verzoek te rich ten, op de scholen een les te laten houden over de Nederlandscbe scheep vaart. zoowel wat de historische ont wikkeling betreft, als ook de beteekenis, die de scheepvaart nog steeds voor Ne derland heeft. Met de directeuren van het Maritiem Museum te Rotterdam 'en het Scheep vaartmuseum te Amsterdam is overeen gekomen, dat rondleidingen zullen plaats vinden voor de schoolgaande jeugd. Zeevaartscholen in verscheidene plaat sen van ons. 1'amd zullen hun medewer king verleenen. Te Amsterdam zal men een opgetuigd kaperschip kunnen bewonderen, dat ge durende d e beide collecte-dagen op een wagen door de stad zal trekken. Ook zullen verschillende meubelzaken in hun étalages oude scheepsmodellen opstellen. Waar verschillende belangen in het Verre Oosten elkander raken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1