ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941 Sm OPGEMOl ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland 110.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARQABQ Ho. 14576 ADVERTENTIES: Prijs: 22 cent per regel, minimum 88 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der. letters naar plaatsruimte. Succesjes 70 ct. INZENDING TOT 'S MORGENS 9.30 UUR Japan, de eerste mogendheid In het Verre Oosten Snelle groei en ontwikkeling Het land van de Rijzende Zon is trotsch op zijn leger en zijn vloot, die volkomen in staat geacht worden om aan een mach tigen tegenstander het hoofd te bieden. In minder dan een halven eeuw heeft zich in Japan het wonder voltrokken, dat het zich van een kleinen staat, wel ken men geen plaats waardig keurde onder de groote mogendheden, heeft op gewerkt tot de grootste mogendheid in 't Verre Oosten. Deze geweldige krachts ontplooiing was alleen mogelijk dank zij de tijdens de Meji-periode aangevangen reorganisatie van het Japensche leven en het van den grond af nieuw opbou wen van het Japainsche leger tem de Jar pansche zeemacht, die nog omstreeks 1880 gemakkelijk in toom gehouden kon worden door een handvol Amerikaansche oorlogsschepen. De Japansche expansie voerde via For mosa en Sachalin naar het vasteland van Azië, waar het stervende Chineesche Rijk sinds het begin der tweede helft van de 19de eeuw meer en meer een domein was geworden van de Europeesehe kolo niale mogendheden. Toen kwam de over winning, die Japan op Rusland behaalde. Deze leidde tot de verovering van Korea en het schiereiland van Kwantoeng. Op den terugslag, veroorzaakt door den wereldoorlog, volgde in 1932 de be zetting van Mandsjoerije, Binnen-Mongo- lië en ten slotte sedert 1938 de bezetting van de kustprovincies van het eigenlijke China. Dat Tokio besloten heeft, toe te treden tot het driemogendheden- verdrag, bewijst, dat Japan vastbesloten is om in den tegenwoordigen oorlog te waken voor zijn belangen tegenover En geland en, als het niet anders kan, ook tegenover Amerika. Uit de verklaringen van de Japansche staatslieden valt wel op te maken, dat Japan voortaan niet meer zal dulden, dat binnen zijn gebied buitenlandsche ko loniale mogendheden vasten voet trach ten te krijgen. Economische moeilijkheden der Zuid-Amerik. Staten Gtbrek aan afzetgabiaden De economische crisis, welke op dit pogenblik haar zwarte schaduwen over de Zuid-Amerikaansche republieken werpt is voor dezen aanleiding geweest, om te trachten het onder elkaar eens te worden over verschillende problemen, teneinde deze crisis te verzachten. Het spreekt vanzelf, dat dit natuurlijk slechts tot op zekere hoogte mogelijk zal blijken; want de voornaamste oorzaak is, dat zij onverbiddelijk zijn afgesneden van hun voornaamste afzetgebieden op het Euro peesehe vasteland, Wel is waar hebben de Vereenigde Staten van Noord-Amerika beloofd als koopers te zullen optreden in Zuid- Amerika; doch hierbij dient men niet uit het oog te verliezen, dat het voor de V.S. vrijwel tot de onmogelijkheden behoort, op groote schaal producten uit het buitenland in te voeren, die meeren- deels in het eigen land worden voortge bracht. Ten slotte hebben de V.S. reeds met groote moeilijkheden te kampen met hun eigen landbouwenden stand; door den invoer van landbouwproducten uit Zuid-Amerika zouden zij in Amerika zelf een crisis uitlokken. Dit ziet men in Zuid-Amerika zeer goed in. Gaan uitvcar naar Europa Datgene, wat den Zuid-Amerikaanschen republieken ontbreekt, is het groote af zetgebied van het Europeesehe vasteland. De kreet, dien deze landen aanheffen, herinnert aan het o.ude: „Varus, Varus, geef mij mijn legioenen weder!" Wal Argentinië betreft: dit is zeer sterk ge troffen door het verlies van de Engel- sche markt voor bevroren vleesch. Het heeft thans een bestelling loiopen voor niet minder dan een half millloen ton van dit in Engeland sterk begeerde ar tikel; doch het ziet tevergeefs uit naar de Engelsche schepen, die dit vleesch moeten vervoeren. Engeland heeft zijn schepen noodig voor troepentransporten; en bovendien is zijn handelsvloot in niet onaanzienlijke mate geslonken. Van dien kant bestaat dus weinig hoop op uit komst. Het gevolg van dezen wantoestand is, dat tal van Argentijnsche veefokkers zich genoodzaakt zien, een groot deel van hun veestapel te vernietigen, indien de regeering niet de helpende hand biedt. Dev veefokkers dringen bij hun regeering aan op financieelen steun. Zij zetten kracht bij aan hun verzoek, door te wij zen op het feit, dat Chili geweigerd heeft, de 700.000 levende schapen uit Patagonië af te nemen, die het anders gewoon is in te voeren. Als reden geeft het aan dat het voor Engeland bestemde ingeblikte schapenvleesch nog steeds op transport wacht. Maïi alt brandstof Amedeo Vidal, de Argentijnsche minis ter van Landbouw, wees in de redevoe ring, welke hij voor de Argentijnsche radio hield, op de groote bezorgdheid van de regeering, Hij verklaarde, dat de Argentijnsche Republiek zich thans ge plaatst ziet voor problemen van zoo ver strekkenden aard, als zij in de geschie denis des lands nog nimmer zijn voor gekomen. Hij legde den nadruk op den zorgwekkenden crisis, welke den land bouw en de veeteelt bedreigt en richtte den dringenden oproep to,t het Argen tijnsche volk, lom zooveel mogelijk mais te gebruiken, waarbij hij zelfs op de. waarde van dit artikel wees als... brandstof Dit alles geschiedt, omdat men geen raad weet met de enorme hoeveelheid mais, die in loodsen en schuren en pak huizen is opgeslagen en dat, terwijl de nieuwe oogst intusschen rijpt. Doch het is niet Argentinië alleen, dat onder de gevolgen van de zware crisis zucht. Ook in Uruguay nemen de moei lijkheden hand over hand toe. Het in- Montevideo verschijnende blad „La Tri- buna" wijst er in een hoofdartikel op, dat door het uitblijven van de mogelijk heid om handel te drijven met de oor logvoerende landen (en ook met de neu tralen) de inkomsten van de schatkist bedenkelijk verminderen. Bovendien is de industrie voor een groot deel verlamd door het ontbreken van de noodige grond stoffen; en hierdoor wordt de werkloos heid weder in de hand gewerkt. Dit alles vormt den nasleep van de economische crisis. Voor de tweedemaal in twintig jaren tijds zien de betrekke lijk jonge Zuid-Amerikaansche staten zich geplaatst tegenover groote, hun levensbe langen rakende, problemen. Duitsch weermachtsbericht Successan der luchtmacht Het opp'erfbtevel van de DuitsdhJe weer macht deelde Vrijdag het volgende imlede: Bij aanvallen otp vijlandeSiijke domvopien in het zeegebied rtoitad EmgieL.atnd heeft de luchtmacht drie koopvaardij schepen van 11.500 bruto bruto register- ton in totaal, vernield en vier groiote schepen zwaar (beschadigd. De vijlamd heeft in de luchtgevechten (blij Dover twee jachtvliegtuigen van het type 'Spit- fire verloren. In den nacht vain 20 op 21 Fetoiruari zijn geslaagde luchtaanvallen ondernomen op havesns en pakhuizen in het gebied van de Thefems tem. aan het B ris to 1 kan aal. Een haven aan de Westkust werd met miijinen af gesloten. In het Midd el lands che Zeegie- bl i e d hebben. Duitsche gevechtsvliiegtui- gen Britsche troepenconcentraties bij' El Breda en een haven in Lylblë mot goed gevolg aangevaljjen. j De vijand heeft in den afgeloopi&n nacht op een plaats in heft bezatte gebied (btom'mlen geworpen, zonder schade aan 1 te richten. I Itallaansch weermachtsbericht j Luchtaanvallen van waarizijdan Het 259e Italiaansdhe weermiachtshte'- ridht luidt als vofllgt: j Aan het Grieksche frpint geen enkele gebeurtenis van veel beteekdnis. Onze afdeeliingen (bbrnmlehiwlerpers Jieb- Ibten troepen, Convooien en verdedigings werken van den Vijand ioip krachtige wijze met zware en lichte (bloimlmien be stookt. Otnze jagers hebben opnieuw hun stoutmoedigheid (bewezen door in leen gevecht met sterkere afdieelingen twaalf vijandelijke vliegtuigen neer te schieten. Een lonzer vliegtuigen is neergeschoten, twee andere keerden terug met dood'&n en gewonden aan boord. In Noord-A f riKa de gewjone ver- kenningsbledrijvigheid van icwize snelle Colonnes. In de zóne van Koefra hebben onze vliegtuigen lichte bomïmlen op vij andelijke installaties geworpen len daar na branden waargenomen. In den afgte- loopen nacht hebben Duitsche vliegtuigen de basis Benghasi en vijandelijke vliegvelden en artilleriestellingen aange vallen. In de E geïsche Zee hebben onze vliegtuigen militaire objecten in ©en Grieksche basis gebombardeerd. Aan de benedenloop van de Joeba in Oost-Afrika duurt den strijd aan weerszijden van de rivier voort. Van de andere sectoren is niets van belang te melden. De vijand heeft eenige lucht aanvallen gedaan op plaatsen in Ery- threa. Er zijn slachtoffers gevallen, ter wijl er eenige schade is aangericht. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn door de lucht verdediging neergeschoten. In den vroegen morgen van den 21sten Februari hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen op Cd tan-ia geworpen. Zes personen werden gewond. Er is eénige onbelangrijke schade aangericht. Verklaring van Jhr. de Geer over zijn terugkeer „Het Vaderland" beyat de volgende verklaring van jhr. mr. D. J. de Geer: „Van verschillende zijden is, mij ge vraagd naar de beteëkenis van mijn terugkeer ïn Nederl^hd. In antwoord hierop kan het volgende gemield wonden: Mijn natuurlijke plaats is thans aan de zijde van mijn echtgenoote en temidden van mijn volk, welks lief en leed ik ook in dezen tijd wil deelen. Dit is de éénige beteëkenis van mijn terugkeer. Het is mijn voornemen, mij van alle politiek te onthouden en slechts als een vergeten, burger te leven". (w.g.) DE GEER. DISTRIBUTIE VAN RIJWIEL BANDEN TE VERWACHTEN Van verschillende kanten bereikten het N.V.V. klachten inzake het gebrek aan rijwielbanden, dat in verschillende vooral in kleinere plaatsen, waar het vervoer per rijwiel onvermijdelijk is, tot groote moeilijkheden aanleiding gaf. Naar aanleiding van deze klachten heeft het N.V.V. zich gewend tot het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart, met het dringende verzoek de noo dige aandacht aan deze aangelegenheid te besteden. Als gevolg hiervan heeft dit departe ment het N.V.V. medegedeeld, dat een distributie van rijwielbanden aan den gebruiker in een vergevorderden staat van voorbereiding is en dat binnenkort nadere mededeelingen in de pers zullen verschijnen. In ide laatste dagen is jm Spiajnje v te 1 sneeuw gevallen; de bergpassen Zijn geheel versperd lem het verkeer is on mogelijk geworden. De laatste ramfpen hebben, volgens SPT, de leveaTsmiddeilletn- votorziening eraistig iin gevaar gebracht. De rantsoiem^ering iin Duitschl'and heeft niet voor alle (levensmiddelen ë^n (beperking van het verbruik veroorzaakt, wat Wel vpor vleesch en vet hiet geval1, was. Marmelade, grpente en kunsfhonimg zijln in gipotere hoeveelheden genuttigd. In het eerste oorlogsjaar heeft de ver bruiker per week gemiddeld Zelfs on geveer 450 calorieën meer binnen gekre gen dan in het laatste vredesjiaar. Brood, meel', suiker en aardappelen wijZen een stijging aan. afgescheiden v)an groente. In het dal van de Aïdra (Spanje) zijln groote koperlagen ontdekt, welke zich uitstrekken over 850 HA. Men re kent pp een productie) van 6500 top per jaar bSmmew vijf jaren. In 1935 werd in Spanje 30.000 ton koper geproduceerd. Gedurende de oorlogsjaren werd de pro ductie nauwelijks verhoogd, zloiodat de nieuwe koperlagen, welke 20 pet. van het totale productiecijfer bereiken, de Spaansche kopervoorziening zeer ten goe de Zullen komen. Ten opzichte van de reis van den Engelsdhen minister van buitenlandsche zaken. Eden en den chef van den Brit- schem generalen staf, Sir John, Dil!l!, naar Egyi te meldt „United Press" uit Lon den. dat het idoiel van deze reis is, bë- studeering van de Brjtsëhe strategische mogelijkheden in het Imftddem Oosten en het Balk&ngëbÜed. Aan de reis wordt te Londen groote politieke en militaire We- teekenis toegekend. C^fZeeuwsche Landbouw-Mij Kort verslag van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 17 Februari 1941, in Hotel „Cen traal" te Goes. Voorzitter Mr. P. Diele- man. Richtprijzen. Het Dag. Bestuur besloot met den mees ten nadruk aan te dringen op een be kendmaking van de prijzen of de prijs verhoudingen voor de -producten van oogst 1941. Nu het voorjaar voor de deur staat en de productiekosten over de geheele lijn zeer belangrijk stijgen, is het hoogst noodzakelijk, dat de boer weet waar hij zich aan houden of naar richten moet. Bovendien is ook de stik stofvoorziening een factor van groote beteekenis. Wel is door bevoegde per sonen gezegd, dat over het algemeen de massa-producten naar verhouding een betere geldelijke opbrengst zullen geven, doch men dient te weten waar men aan toe is. Omzetbelasting. Waar de omzetbelasting uitgebreide administratieve verplichtingen met zich brengt voor vele boeren, dient met klem te worden gestreefd naar een vereen voudiging van het systeem. Dit kan o.a. gebeuren door de landbouwproducten, voorzoover mogelijk, op enkele centrale punten te belasten. Waar als criterium voor de omzetbelasting geldt de voor waarde, dat de omzetbelasting moet ver haald kunnen worden op den consument, was het Dag. Bestuur van meening, dat dit criterium bij een vordering zooals b.v. de paardenvordering niet aan wezig is weshalve dan ook bij het Land- bouw-Comité zal worden aangedrongen op vrijstelling van omzetbelasting voor de betreffende artikelen. Prijs lupinen. Nadat in de pers de mededeeling was verschenen, dat bittere lupinen moeten worden ingeleverd voor f 15 en zoete lupinen voor f20 per 100 kg, is door het Dag. Bestuur terstond de aandacht er op gevestigd dat deze prijzen ten ©enenmale onvoldoende waren. Op grond van een uitvoerige productiekosten-bere kening is dan met klem aangedrongen pp een verhooging van de prijs van lupinen met minstens f.5 per 100 kg. Veelevering en aanvulling van den vee' stapel. Waar de handel met de leveringsbon nen tot gevolg heeft, dat de beter gesi tueerden de verplichte veelevering ont gaan ten nadeele van de minder gesitu eerden, heeft het Dag. Bestuur aange drongen op een verkoopverbod der leve ringsbonnen. De overdracht der bonnen moet alleen kunnen plaats vinden met goedkeuring van de L.C.O. Ter verkrijging van een betere aan vulling van de veestapel acht het Dag. Bestuur het zeer gewenscht, dat stieren kunnen worden aangehouden tot een on beperkt gewicht, waardoor dus de raa- ximum-gèwichtsgrens zou komen te ver vallen. Voorts is het Dag. Bestuur van oordeel, dat het in hooge mate gewenscht is, dat maatregelen worden genomen om te bevorderen, dat vetweiders en mes ters zich tegen prijzen, welke in redelijk verband staan tot de afzetprijzen, gust- en jongvee kunnen aanschaffen, terwijl de verplichte levering van slachtvee zóó moet worden geregeld, dat de dieren gelegenheid krijgen de in de praktijk beschikbare rijpheidsgraad te halen voor ze weg moeten. Noord-Oostpolder. In verband met het feit, dat binnen kort veel werkkrachten noodig zijn voor de in-cultuurbrenging' van de N.O.-pólder besloot het Dag. Bestuur een kleine com missie te benoemen welke geregeld mede deelingen zal verzorgen aangaande de vordering der werkzaamheden aan den N.O.-p older. Stikstof voorziening. Het Dag. Bestuur besloot de bevoegde instanties te adviseeren de bedrijven wel ke procentueel veel hakvruëhten, kool zaad en uien verbouwen dus in hoofd zaak de kleine bedrijven in de eerste plaats in aanmerking te doen komen voor een extra toewijzing van stikstof. Japan, da aersta mogandheld in Hat Varra Oostan 9 Dreigende aconomlsche crifli In Zuld-Amarika 9 Jhr. D. J. de Gaan tarug In ons land, zat da bateakenis hlarvan uitaan Distributie van rijwielbanden te verwachten 9 Vergadering Daaelijksch Bestuur der Z.L.M. te Goes Wanneer verduisteren? Heden gaat de zon 19.05 uur onder. Morgen komt zg om 8.41 uur op. Zondag gaat de zon 19.07 uur onder en Maandag komt zjj om 8.39 uur op. Tusschen zonsonder- en opgang moet verduisterd worden. Zondagartsendfenst Zierikzee ZONDAG 23 FEBRUARI: Dr. Boogerd en Dr. Van Hoorn. LANDBOUW EN TEETEELT Overneming van slachtschapen Maandag 3 Miaiart begint de Neder landsdie Veehouderijoen trale met de overneming van schapen, die votor de slacht bestemd zijn. Bijl de vaststelling der prijken, waartegen, wordt overgeno men, is er top gerekend dat dte leve ring van slachtschapen zooveel mogelijk j moet worden verschoven naar de ttnaiaM.- j den waarin de levering van (ander vleesch' j minder groot is dan in andere maanden. Verdei. is rekening gehouden met de l wol. De schapen moeten tot 1 Juni on- geschoren, daarna geschoren worden ge leverd. De hoogste prijs wordt betaald in Maart, de laagste in Juni. EEN BELANGRIJKE TAAK VOOR DE VLASBOEREN Zooals begrijpelijk, is door den toe stand, welke in Mei van het vorige jaar is ingetreden, de aanvoer van katoen vrijwel onmogelijk geworden. In normale tijden konden de spinners van zooveel j ruwe katoen voorzien worden als zij maar noodig hadden. Thans is de toe- stand anders. Daarom is het van groot belang, dat de vlasspinners over meer vlas beschikken, dan in normale tijden het geval is. Nu er bijna geen katoenen garens meer geproduceerd worden is het noodzakelijk, dat een hoeveelheid vlas garens wordt afgestaan aan wevers en touwfabrikanten, die deze garens zeer goed als vervangingsgarens kunnen ge bruiken. Hiermede wordt niet alleen bereikt, dat de fabrikanten kunnen doorwerken en er dus geen arbeiders behoeven te worden ontslagen, maar ook dat vol doende oogstgaren kan worden vervaar digd, zoodat deze zomer machinaal ge oogst en gedorscht kan worden; voor onze voedselvoorziening is dit laatste in direct van groot belang. De Sectie Linnen van het Rijks-Tex- tielbureau te Arnhem verleent aan deze actie haar volle medewerking. Daarom is in het algemeen belang bepaald, dat het verboden is vlaslint en vlasafvallen zooals b.v. bolraap of vlasbaard, déchets en kaanden-afvallen, ki voorraad te heb ben zonder toestemming van den Direc teur van het Rijks-Textielbureau te Arn hem. Het Rijksbureau rekent op de vrijwillige medewerking van de vlasboeren. Zij zijn er mede verantwoordelijk voor, dat de fabrieken van garens en bindtouw van grondstoffen worden voorzien. Het js ook hun belang, dat de dorschmachines kun nen blijven draaien. Burgerlijks SUad vu Zlarlka— Geboren: 12. Jacob Pieter, z. v. Cor- nelis Bij de Vaate en J. A. Legemate. Gehuwd: 14. J. C. Everaers, 24 j. j.m. en M. A. Fierens, 22 j. j.!d.; 19. Wi, Priemus, 26 j. j.m. en A, Hage, 23 j. j.d Overleden: 14. Tannetje Cornelia Priem, 67 j., echtg. H. Kik.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1