ALMA-WASCHMIDDEL BONS. DIE GELDIG ZIJN BLOEM. Bon „4" van de bloemkaart geeft tot en met Zondag 23 Februari a.s. recht op het koopen van 36gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitraeel. BOTER, MARGARINE en VET. - Van 17 Februari tot en met 23 Februari geeft de met 02 genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter, of een half pond margarine, of twee ons vet naar keuze. BROOD. Van 17 Febr. tot en met 23 Febr. broodbon 03 (geldig tot en met 2 Maart). Bon 4 van debloemkaart tot en met 23 Februari geldig voor het koo pen van 50 gram brood, 35 gram meel of bloem of i/2 rantsoen gebak. GEBAK. Bon 03 van de broodkaart en bon 4 van de bloemkaart voor gebak. EIEREN. Van 17 tot en met 23 Febr. bon 05 (algemeen) een ei (ook geldig tot en met 2 Maart). SUIKER. Van 17 Febr. tot en met 16 Maart bon 06 (algemeen) (1 k.g.) KOFFIE en THEE Gedurende het tiid- vak van Maandag 3 Februari1 tot em met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „02" genummerde 'b|on van de mieuiwf uitgereikte „bonkaart algemeen" onecht op het koopen van 125 gram koffie of 50 graim thee. VLEESCH en VLEESCHWAREN. Van 17 Febr. tot en met 26 Febr. (ook geldig tot en met 2 Maart) bonnen 02 vleesch voor 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bonnen „02 worst vleeschwaren" zelfde periode voor een rantsoen vleeschwaren. KAAS. Tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft elke der met „19", „32", „45". en „58" genummerde bonnen van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. RIJST of rijstemeel, rijstgries of rijste bloem of gruttenmeel van 25 Januari tot en met 21 Februari, y2 pond op bon 92. i Bon 44: uitsluitend i/g pond Gort of gortmout of grutten, van 28 December tot en met 21 Februari. PEULVRUCHTEN. - Van 27 Januari 16 Februari a.s. geeft de met „102" ge nummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van Ya kg peulvruchten. LAND- EN TUINBOUW DE BELGISCHE VLASMARKT De wekelijksche vlasbeurs te Gent wordt normaal bezocht, alhoewel alle be zoekers weten, dat er noch in kroten, noch in gezwingeld vlas zaken kunnen worden gedaan. Iedereen zoekt verbin ding met de spinners ten einde zoo goed mogelijk op de hoogte te blijven van den toestand. In de toekomst zal wel, aldus „Het Vlas", algemeen rekening moeten worden gehouden met de officieel vast gestelde prijzen. De controle zal van dien aard zijn, dat overtredingen als uitgeslo ten moeten worden geacht. Nu de strenge vorst voorbij is, is men overal opnieuw begonnen met het zwin gelen, zoodat de voorraden weer gelei delijk zullen toenemen. Deze zijn tamelijk groot bij de vlasfabrikanten, zooals ge makkelijk kan worden opgemaakt uit de maandelijksche stockverklaringen nu daar nog de stilstand in de aan- en ver koop van gezwingeld vlas en kroten bij komt zullen deze alleszins niet vermin deren. In het Land van Waas en het Meatjesland zijn de voorraden echter zeer klein en beschikken de meeste vlas fabrikanten ook niet over voldoende stroovlas. Zij zijn steeds aangewezen ge weest op het Nederlandsche stroovlas, doch gezien er in Zeeland, waar zij voor namelijk hun stroovlas kochten, hoogere prijzen voor gezwingeld vlas worden be taald dan in België, en gezien er ander zijds geen stroovlas met de bollen kan worden gekocht, daar slechts gerepeld stroovlas voor uitvoer in aanmerking kan komen, is het zoo goed als onmogelijk voor deze vlasfabrikanten om grondstof fen op te doen. Uit Frankrijk echter blijft er nog regelmatig stroovlas binnen ko men. Het is alleen jammer, dat er niet voldoende veldten-stroovlas kan komen uit de Nord en de Pas-de-Calais, daar vooral talrijke kleine vlasfabrikanten al daar vlas hebben gekocht. TOONEEL EN FILM Jubileum J. H. Speenhoff De dichter-zanger J. H. Speenhoff zal Zaterdag 1 Maart in Diligentia te 's-Gra- venhage gehuldigd worden. Dien dag is het veertig jaar geleden, dat hij voor het eerst in het openbaar optrad. Dit debuut zal dien middag feestelijk her dacht worden. Vertegenwoordigers van de kleine kunst hebben hu-n medewerking toegezegd. Hoofdzaak blijft echter het optreden van den heer en mevrouw Speenhoff, jj »^|i AAN DE SPITS STAAT HET BONVRIJE SCHUIMENDE Is geschikt voor het wassohen van alle linnen, wollen, kanten en lijden stoffen, enz. Is vrij van alle schadelijke bestanddeelen en is goedgekeurd door de Beotie Zeep (maohtigingsnummer S 3). Gebruikt Alma en U zult er wei bij varen ENGROS- EN DETAILHANDEL G.J. WILBRINK Zierikiee, Korte Sint Janstraat 354/55, tel. 228 EEN DAG S.S.-MAN Op bezoek bij de Standarte Westland in München Het A.NP. meldt: In een tempo, dat den modernen ver slaggever past, hebben wij dezer dagen een bezoek gebracht aan de SS-kazerne in München waar Nederlandsche en Vlaamsche jongens in het corps van de Duitsche politieke soldaten worden op- j geleid. In vijf dagen waren wij uit en thuis, maar in die vijf dagen hebben wij ongetwijfeld een idee gekregen van al 1 datgene wat zich in een kazerne afspeelt, een indruk ook van de wijze, waarop j deze jongelui, stoer van lijf en leden, worden opgeleid tot eersteklass-soldaten, strijders voor een nieuw Europa naar geest en lichaam. Ergens in de omgeving van de schoone Beiersche stad staat de geweldige mo derne kazerne, waar wij Vrijdagmiddag den schildwacht passeerden. Eerlijk ge zegd: het was ons als burger vreemd te moede te midden van de grauwe Duitsche uniformen, in een wereld, waar in het snerpen van een fluitje van alles kan beteekenen, waar een zacht woord een streng bevel en een hard woord een vriendelijke vermaning kan zijn. Wij hadden niet zoo heel veel over hen gehoord. Wij wisten, dat een aantal naar München was vertrokken, maar eigenlij hield daarmee onze kennis over den toestand van de Nederlandsche SS- mannen op. Om dan te beginnen: de Hollanders zijn er en voelen zich volkomen op hun gemak onder een regiem, dat vrijwel totaal afwijkt van de paedogogische me thoden, welke zij in hun jeugd in eigen land hebben meegemaakt. Wij zeiden al, dat het leven in deze kazerne aan zeer strenge bepalingen is onderworpen. Het regiem is uitermate 'streng, maarde Nederlanders hebben zich voortreffelijk aangepast, zij zien er uit of zij iederen dag slechts melk en honing verorberen en hun houding Ja, die houding valt inderdaad het eerst op. Wij hoeven ons werkelijk niet wijs te maken, dat de Hollandsehe jongen van dezen tijd uitmunt door „houding". Wij zouden over de oorzaken hiervan kunnen twisten, zeker is, dat op alle lessen van lichamelijke opvoeding in ons land de „briefjes" van doktoren, lief hebbende moeders en bezorgde vaders grooten invloed hebben. Wij schrijven evenwel niet over de Nederlandsche jeugd in het algemeen, maar over de groep Nederlanders, die zich deels uit ideëele overwegingen, deels ook uit ma terialistische aansloot bij de Duitsche SS- Standarte Westland. Men kan natuurlijk beweren, dat die fiere, die trotsche .hou ding verkregen wordt door den langen, harden dagelijkschen dienst in de ka zerne. Maar wij meenen te mogen zeg gen, dat het hier de houding is van jongemannen, die het hoofd hoog dra gen, omdat zij in de zekerheid leven, iets te geven voor hun schoonste ideaal. Onder leiding van een SS-Hauptsturm- führer bezichtigden wij eerst een deel van het ontzaglijke complex, dat deze kazerne beslaat. Wij zagen de heldere eantine, vroolijk en eenvoudig, de eetzaal, waar de voormannen van het Duitsche Rijk soms temidden van hun soldaten aan tafel zitten, de hyperhygiënische waschgelegenheden, de exercitiehal, en tenslotte de slaapkamers, waar de troep van een welverdiende rust van 's avonds tien uur tot 's morgens zes uur pleegt te genieten. Het war» onze oedoeling een nacht te midden van deze SS-mannen door te brengen, met hen te eten, op hun slaap zaal, tevens zitkamer, poetskamer, garderobe en kleedkamer te slapen en tenslotte een middagdienst en een ochtenddienst mee te maken. Wij zeidèn zooeven dat ons de hou ding van de Nederlanders het meest is bijgebleven. Uit deze houding vallen ver der alle goede hoedanigheden af te leiden. De compagniescommandant deelde ons op een kamer in en toen deden we als of we een dag soldaat witn. We kun nen uiteraard slechts een indruk geven van alles wat wij te zien kregen, maar deze indruk is dan ook voortreffelijk geweest. De commandant had ons te voren meegedeeld, dat er in den be ginne nogal wat strubbelingen tusschen de onderscheiden groepen waren ge weest. De Nederlanders drukten zich niet gemakkelijk in de Duitsche taal uit en wonden zich over sommige kleinigheden nogal op. Daar kwam nog bij, dat zij onder elkaar niet steeds, even kameraad schappelijk waren. Wat toch was het geval? Er kwamen naar München jonge lui, die in hun korte leven al politiek hadden bedreven, er kwamen ook niet- politieke geesten en al spoedig waren de debatten levendig, soms te levendig. De commandant had de moeilijke taak deze vogels van verschillende pluimage tot een hechte groep te vormen. Hier voor is veel geduld noodig geweest, veel tact, vriendelijke en harde woorden. Wij kregen bij ons bezoek aan Mün chen alleen maar de resultaten van deze maandenlange opleiding te zien. Op de houding viel niets aan te merken, even min op den kameraadsehappelijken geest. Die geest is in den troep van onnoeme lijke waarde. Hoewel de individueele op leiding op allerlei gebied van het mili taire handwerk een zeer hoog peil heeft bereikt, wordt den mannen toch inge prent, dat zij alleen samen in staat zijr een groot doel te bereiken. De eenling heeft in dezen strijd geen waarde. De troep is alles. Inderdaad, wij hebben kunnen constateeren, dat er op „onze kamer" alleen maar vriendqn leefden en werkten. Zelfs wij hebben tijdens ons korte verblijf van die vriendendiensten geprofiteerd, Zonder welke een leek zich in een kazerne voelt als véle, overigens brave mannen in een normale huishou ding. Maar het belangrijkste is, dat wij' in de uren, welke wij bij een der com pagnieën doorbrachten, gelegenheid heb ben gehad met dë Nederlanders over alle mogelijke zaken te praten. Daar was natuurlijk in de eerste plaats „de dienst". Want de dienst gaat boven alles. Met een volstrekte toewijding geven de Ne derlanders zich aan hun taak, welke uiteraard lang niet gemakkelijk is. Dat maakten we één dag mee. Het zou niet passen in een artikel als dit een volledig overzicht te geven van de dagelijksche gebeurtenissen in de kazer ne. Trouwens, de commandanten zijn erop uit zooveel mogelijk afwisseling te bren gen in den dienst. (Wordt vervolgd UIT VROEGER DAGEN Dijkactnleg in vroeger tijd Aan de hand van een oud boekje van 1744 gaf ik het vorig jaar in deze cou rant een overzicht van eenige artikelen uit de voorwaarden van aanbesteuing van dijken in vroeger tijd. In wil het nu eens hebben over de aanbesteding zelf en over eenige werk zaamheden betrekkelijk de aanleg van een dijk na de besteding. Ik volg weer zoo na mogelijk het merk waardige boekje van 1744, getiteldDe beknopte Landmeet-Kbnst door M. de Vries Junior en opgedragen aan den heer Mr. J. D. Porripe van Meerdervoort, oud Raad der Stad Dordregt, Dijkgraaff van den Swijndregtsen waard en Hoog heemraad van den Alblasserwaard". Men houde in het oog dat het gaat over toestanden na bijna 200 jaar geleden. „Onderwijl laat men niet na op sijn tijt een helder glas wijn te drinken op 't goet succes van 't werk. De heeren directeurs moeten ijderhaar laarssen hebben, ook dijk-stokken van 5 6 jvoeten lank, om door dik en dun mede te kunnen loopen: Ook heele en halve dijk-roeden, etc. Een goet verstan dig Landt-meter wert er ook vereijscht, met een trouwen knegt, een dijk-bode: En vooral een penning-meester of secre taris, om dagelijks de betaling te doen, van 't geene datter op de heeren direc teurs wort geordonneert. Want sooder geen geit om ging wanneer yemant wat verdient hdade, de liefde soude terstont vergaan, want 't ordinaar seggen is: ,,'S Heeren geit moet 's Heeren dijk ma ken". Den dag van besteedinge gekomen, en 't volk op één zijnde, men leest haar eerst voor, ten naasten op de artijkelen; of te wel conditiën, waarop men 't werk sal besteden. Dese artikelen voorgelesen zijn de, gaat de besteedinge aan, en komen alle annemers voor de heeren en ijder segt in welke besteedinge hij sin heeft en men accordeert, soo 't redelijk is, datter wort ge-eijst: en men teekent ijder aannemer met sijn maat aan en wat besteedinge sij hebben, en wat voor prijs de roede aangenomen wort en met hoe veel man dat se sullen werken. Daarnaar, dit alles besteedt zijnde, gaat den landmeter alles afklelen, met de respective aannemers, onderwijl neemt men requard, waar men de sluijsen leg gen sal, die ook aanstonts worden be steedt, volgens een vast en geprepareert bestek, men besteedt daar na de Sluijs- putten, om de sluijsen (gemaakt zijnde) in te brengen, men bestelt pompen en volk, om die droog te hQuden, als se ter diepte gegraven zijnde: En men laat dagelijks de oogen gaan, over alle ar- beijders en hare werken. Soetel-keeten worden der 2 3 ge- stelt, nadat de Dijkagie groot is, daa* ijder arbeijder op een kerf-stok'kan krij gen broot, spek, gerookt vleesch, kaas en anders hen van nooden zijnde: Ook zijn der bier-stekers, die aan haar volk bier leveren, dat op tijt en wijle op den pen ning-meester wort betaalt en van de arbeijders haar geit afgetrokken. 'tVolk in 't werk zijnde, let den baas datter veel aarde aangebragt wort: in 't rijden met de kordewagens, gaat den mede-maat van den baas voor, 4 kruijers (schuiijaarts genaamd) volgen en soo sê niet ras ge noeg gaan, kruijt den baas met de leste wagen de voorgaande op de hielen, om dat se wakker souden voort treden. Eerst (gaan 3 mannen voor een spa, daarna 2, en op het leste maar een, want de aarde eerst van agteren en wijdt van den dijk gelegen, verre moet gekroden worden, maar nader komende is rasser weggere den. De aarde met paarden en karren aan gebragt werdende, maakt veel vaster dijk, als die met wagens wert aangebragt. Een laveij-boom met een groote korf daaraan, wort er opgerigt en bekomt yemant de sorge, die 's morgens ten 8 uren op te halen, soo ook 's middags ten 12 uren en namiddags ten 4 uren: en als de dijn knegten dien korf sien ophalen, laten se los haar wagents dikmaal halverwegen staan en hebben dan soolange rust, tot dat den korf weer wort neer gelaten. Ik hefcbe nog vergeten te seggen: Dat. ter gemeenlijk een Heererkeet is, daar de Heenen Directeurs Nagt en Dag haar verblijf in houden. 'sNagts sUapen, en Daags eten, en ijedéieen te woort staan, Ook de Vrienden, die soimltijds van bhiji- ten komen om de Dijkagie te sien, ont halen en tracteeren, en ailfe 'tVrouw- luijden zijn, met deselkre de Dijkagie, op schoon weer een sluik omwandelen, daar Hans Schuijer dat plaijsier in heeft. Dit cmloet ik er nog bij voegen; dat als (mlen den dijk gemaakt heeft, men besoirgen mloet dat den buijten-loop niet onbewaart blijve, tegens den naasten winter; want de Aarde nog versch, en niet gesloten, of begroeit zijnde, kan miet de minste Vloet en Stjorm, wleeit in stukken slaan. Waarom noodig is. dat den bbijten-loop, Of unlet Keub-werk, dat in Rijs-wierk be staat of met Kramwerk, dat uit Stroo- (Gluij1 bij1 veile genaaniit) gemaakt werd, beslagen worde. Indien dan desen Dijk, jaarlijks groote slag van water subject is. soo anloet den gemelten bkiijtenJoop unlet Rijs worden belegt één of 2 schep ten hooge, nadat de Vloet op en neer kan gaan: en dan beslagen werden, met 5 a 6 Keuben af te Tuijmen. strekkens. werks, met swiare palen van 4 5( voeten lank, en 12 in de Ro^de, daar over. te werken; en dan op de Voorsz. Thuijnen sware steenen gebragt soo> kan sulken werk tegens swiaar water lb|e- staan en bewaart blijven. Dog weijnig slag van water te vreé- sen hebbende, Imen bekramt die met Stroo als voorsz. is: één 'of anderhailive Roede hooge. imlet 36 banden ten beu gels in ijder Roede, soo kan soo een Dijk, voordat ééne jaar, ordinaar be waart blijven, en onderwijl! de Aardei (besterven, en voor der kósten op de volgende jaren werden geschout". Tot zioover het ©en ern ander uit het uitvoerige hoofdstuk (25 Bladzijden groot) „Van 't Indijken van Landen oft© Gors- sen; 't maken van Dijken. 't leggen van Sluij'zen enz" voorkomende in het merk waardige boekje van wijlen den heer De Vries. Over de Kerfstok heb ik vroeger al eens in de Nieuwsblode geschreven; het oprichten van een „Laveij-bboim met een groot© korf, als het sein van aanvang en einde van de arbeidsuren" zal velen wellicht niet blekend zijd. B., 13-2-'41. W. G. B. BOEKEN EN BROCHURES WEEKREVUE DE PRINS. Het jongste nuimlmer opent met ©en gevoelig en opwekkend artikel „Onze Tra dities". waarin de schrijver de beteö- kenis van vele Nederlandsche tradities in het licht stelt ©n ©r zijn vreugd© over uitspreekt, dat zij' in weerwil van de stormen van den tijd bewaard bleven- De „Literaire Grabbelton" bevat ditmaal een fragment van den historischen roman van G. H. Wallagh: In „De Trou", die over enkel© dagen verschijnt. Bob Lens bespreekt in zijn filmïrubtriek de cultureel© fillm „Michel Angel©", ©en product van een Zwitsersche filmmaat schappij, dat eerlang in Nederland wordt vertoond, en de financieele medewerker van het blad, J. H. Wijnand, wijdt ©en uitvoerige bespreking aan de molestver- zekering. Onderhoudend als steeds is M. J. Adriani Engels' sportrubtriek, dié dit- mlaal atan het trainen is gewijd. De foto-reportage van de Weekrevue is ditmaal aan Duitschlands strijd om koloniën gewijd; een groot aantal foto's brengt het voormalige Duitsch Afrika in beeld. H.H. Correspondenten die ons de predikbeurten opgeven, wor den nogmaals dringend verzocht, deze reeds in het begin der week op te zen den, opdat de Donderdags te publiceeren staat volledig zij. Nu moest ze weer tot morgen overstaan, omdat enkele ont braken. DE RED. Volgens een voorloopige opgave zijn als gevolg van het noodweer in de Spaan- sche provincie Bilbao 250 huizen ingestort. Vier huizen zijn door brand verwoest en 350 zwaar beschadigd. Acht scholen wer den verwoest. Een schip is gezonken. Twee menschen zijn om het leven geko men, 111 werden zwaar gewond. Meer dan 1500 gezinnen zijn dakloos De scha de aan de electriciteits- en stroomlei dingen is nog niet te overzien. TELEGRAMMEN DUITSCHE LUCHTAANVALLEN BOVEN ENGELAND. In den nacht van Woensdag op Don derdag hébben Londen en Zuid-Wales, naar de Engelsche berichtendienst meldt, de voornaamste doelen der Duitsche lucht aanvallen gevormd. Toen kort na het in vallen van de duisternis te Londen llucht- lalarm was gegeven, vlogen vijandelijke machines over het stadsgebied en wier pen boimimen neer. waardoor eenige schar de is ontstaan. In Zuid-Wales hébben de aanvallen geruimen tijd geduurd. Een aanzienlijk aantal brysantboimimen is neergeworpen. Zij richtten schade aan en veroorzaakten eenige branden. Voorts zijn ook boven eenige andere Engelsche stre ken Duitsche vliegers verschenen, waarbij in eenige gevallen boimimen zijn neerge worpen. Het Engelsche Ministerie van Lucht vaart en het Ministerie voor de Binnen- landsche Veiligheid hebben Woensdag avond bekend gemaakt, dat een zekere activiteit van vijandelijke vliegtuigen Woensdagmiddag hoofdzakelijk boven Yorkshire en Lincolnshire is voorgekomen. Er zijn bommen neergeworpen, die schade en slachtoffers hebben veroorzaakt. DE ZIEKTE VAN EX-KONING ALFONSO. Uit Rome wordt gemeld dat de ziekte van ex-koning Alfonso van Spanje thans een normaal verloop heeft. NOG STEEDS STORM IN SPANJE. Door den nog steeds aanhoudenden or kaan zijn in de nabijheid van Sayona 5000 pijnboomen ontworteld. Ook in El Ferro del Caudillo blijft de orkaanach tige storm nog toenemen. De haven moest gesloten worden en het scheepvaartver keer moest worden gestaakt. De schade is belangrijk. Verscheidene barkassen en twee visscherstreilers zijn gezonken. OVERSTROOMING IN IRAK. De overstrooming van de rivier de Ti- gris, die andere jaren pas in Maart of April plaats vindt, is dit jaar reeds vo rige week Vrijdag begonnen. De hooge oever van de rivier is ten deele over stroomd. Voor- het behoud van de stad Bagdad moest men de Noordelijke ri vierdijk doorsteken. Hierdoor is 150 vier kante kilometer bouwland overstroomd. De werkplaatsen van de spoorwegen ten Noorden van Bagdad staan onder water. DE WERELD-PETROLEUMPRODUCTiE Volgens de Aimlerikaamsche statistieken bedroeg de petroleuimlproductie over de geheel© wereld in 1940 bijna 2137 mill, barrels (vaten) tegeri 2069 imtiMoen in 1939. Zooals uit onderstaand- lijstje blijkt, staan de Ver. Staten ver bovenaan; daar op volgt de Sovjet-repulbliek. T amri - Millioen Percentage van barrels wereldprod. Ver. Staten 1338.00 62.2 o/o Rusland 225.00 10.5 o/0' Venezuela 186.00 8.7 o/o Iran 76.30 3.6 o/0 Ned.-Indië 68.70 3.2 o/o Mexico- 42.80 2.0 o/o] Rioemlenië 42.50 2.0 o/0 Irak 26.00 1.2 o/o 6.2 o/o Andere landen 131.30 Hieruit blijkt dus. dat ongeveer 94 pet. door slechts 8 landen wordt geprodu ceerd. In het vorige jaar is ©r slechts 3 pet. mieer geproduceerd de geringste stijging sedert het einde van de wereld crisis. De stijging van 3 pet. is slechts ten goede gekomen aan twee landen, n.l. de Ver. Staten en Sovjet-Rusland. Daar entegen is de petroleumiproductie in Ve nezuela. Roemenië en Irak in vrij sterke innate. in Iran en Mexico, in minder© mate achteruitgegaan, terwijl zijl in Nederl.- Indië ongeveer op hetzelfde peil is ge bleven. Klaarblijkelijk hebben de transportmoei lijkheden, waarmede men te kampen heeft een niet onbelangrijke rol gespeöld in I de kwestie van de slechts in geringe mate toegenomen productie, terwijl ook de eoonomiséhe omstandigheden daarop niet zonder invloed zijn gebleven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3