ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 20 FEBRUARI 1941 OPCtENO! ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierlkzee 1797 - 1689 f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt degelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zlerlkzeesche Nieuwsbode, Zierlkzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG Ho. 14574 ADVERTENTIES Prijs: 22 cent peT regel, minimum 88 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der lettere naar plaatsruimte. Succesjes70ct. INZENDING TOT 'S MORGENS 9.30 UUR POLITIEKE PROBLEMEN Orde en rust op den Balkan De Duitsche Balkanpolitiek werd en wordt in Berlijn steeds kort en krachtig geformuleerd. „Orde en rust op den Balkan" was en is het parool. Het Ita- liaansch-Duitsche scheidsgerecht te Wee- nen, welks uitspraak de bevrediging van Hongaarsehe irredentistische verlangens •ten gevolge had, die zoo lang een hin dernis waren geweest voor het ontstaan van goede betrekkingen van dat land met Roemenië, was een duidelijk symp toom van de Duitsche Balkanpolitiek. Deze politiek was en bleef voor de groote massa dan ook begrijpelijk ge noeg, tot het uitbreken van het Ita liaanse h-Grieksche conflict. De gelijkgerichte politiek der beide As-mo- gendheden heeft veelal de meening doen postvatten, dat er in Europa op elk terrein slechts een As-politiek is, die geen ruimte meer overlaat voor gebie den waarop de beide As-partners elk een eigen politiek zouden kunnen voeren. De aanhangers van deze theorie moesten, aldus de corr. van het Hbl. te Berlijn, tot de voor hen zeer natuurlijke con clusie komen, dat Duitschland deel zou nemen aan het Grieksch-Italiaansche con flict en Italië met alle politieke en mi litaire machtsmiddelen zou steunen. Niets" van dat al geschiedde. De Duitsche ge zant bleef rustig in Athene, zijn Griek- sche collega te Berlijn. Duitschland bleef neutraal. Het is echter zeer de vraag, of de hierboven weergegeven theorie wel juist is. Telkens weer blijkt n.l., dat zoowel Duitschland als Italië zich binnen het kader van de gemeenschappelijke As-po litiek op verschillende gebieden de vrij heid van een eigen politiek voorbehou den en die ook aan den anderen partner wil toestaan. In het licht van deze opvatting gezien, is Duitschland's neutrale houding in het Grieksch-Italiaansche conflict zeer wel te verklaren en te begrijpen. Wanneer de Wilhelmstrasse dan ook verklaart, dat er geenerlei verandering is gekomen in de Duitsch-Grieksche betrekkingen, is er alle aanleiding een dergelijke verklaring letterlijk op te vatten. Zoo lang de strijd in Albanië, een strijd tusschen Griekenland en Italië blijft, met Engelsche hulp aan de Grieksche zaak, kunnen de huidige Duitsch-Griek sche betrekkingen zeer wel op de be staande basis voortduren. Mocht de strijd echter een ander karakter aannemen, zoo dat de Grieksche strijd met Engelsche hulp, een Engelsch.e strijd met Grieksche hulp zou worden, dan zal men een ge heel ander beeld te zien krijgen. M.a.w. wanneer de Engelsche hulpver- leening over de grenzen van het Grieksch- Italiaansche conflict heen, zou uitgroeien, 1 tot een deel van de actieve oorlogvoe- 1 ring tegen de As, dan zal ook Duitsch land zich gedwongen zien, zijn tot nu toe aangenomen houding te wijzigen. Dat is dan ook ongetwijfeld de reden, waarom Griekenland van Enge land uitsluitend daar hulp verlangt, 1 waar zijn eigen materieele militaire hulp bronnen tegenover Italië tekort schieten. Zoolang het daarbij blijft, is het moge lijk, dat Duitschland het parool „rust en orde op den Balkan" kan blijven waar maken. Een verdere bijdrage tot de stabilisatie der verhoudingen in Europa en daarmee tot het bewaren van Tust en orde op den Balkan, is het zoo juist tot stand gekomen non-agressiepact tusschen Bul garije en Turkije. Dit is volgens bevoegde Duitsche krin gen te beschouwen als een poging van deze beide mogendheden om in hun eigen Zuid-Oost-Europeesche levensruimte de mogeli^heid te hebben zich met succes te verzetten tegen pogingen van buitenaf om de vrede op den Balkan te verstoren. DE BRITSCHE SCHEEPSVERLIEZEN in den huidigen duikboot- en luchtoorlog De Times heeft in een beschouwing over de Britsche scheepsverliezen een diagram gepubliceerd, waarin het aantal schepen, dat in dezen oorlog tot zinken is ge bracht, wordt vergeleken met de over eenkomstige cijfers van den wereldoorlog Het blad knoopt er de meening aan vast, dat deze verliezencurve, waarvan de cij fers overigens beneden de nauwkeurige Duitsche berekeningen blijven, op het eer ste gezicht hoopgevend blijken te zijn, SARADJOGLU, de Turksche minister van buitenlandsche zaken, een der onderieekenaars van het Bulgaarsch-Turksche non agressiepact. {Archief Z.N.È.) doch het waarschuwt er voor, uit een vluchtigen blik ;op deze statistiek optimis tische conclusies te trekken. Het blad mo tiveert, aldus meldt het A.N.P. uit Lissa bon, deze waarschuwing met de volgende argumenten, die naar zijn oordeel vol doende reden tpit bezorgdheid opleveren. 1. In de eerste plaats moet er op worden gewezen, dat de Duitsche duik- bosoten natuurlijk tijdens de stormen en de .korte dagen van den winter op den Atlantischen Oceaan minder successen hebben kunnen behalen. Vermindering van. het aantal tot zinken gebrachte schepen in dezen tijd van het jaar behoeft der halve niet noodzakelijk het resultaat van verbeterden afweer te zijn. 2. Duitschland maakt bovendien bij zijn aanvallen op de scheepvaart meer en meer gebruik van vliegtuigen voor den langen afstand. Voor het gebruik hier van, aldus het blad, schijnt een techniek te zijn uitgewerkt, welke het mogelijk maakt, op zeer groote afstanden van 't Britsche eiland groote schade aan te richten. (Deze opmerking is naar Duitsche meening daarom bijzonder veelzeggend, omdat daarmede voor de eerste maal de merkbare uitwerking van de Duitsche lange-af stands-bommen werpers in den strijd tegen de Britsche koopvaardij uit drukkelijk wordt toegegeven). 3. Ten slotte wijst het Londensche blad er op, dat de totale omvang der be schikbare scheepsruimte thans kleiner is dan in den wereldoorlog. De afstanden voor de in het handelsverkeer en voor oorlogsdoeleinden gebruikte schepen zijn langer en ook kan het zijn,»dat de mili taire expedities in overzeesche gebieden thans im!eer scheepsruimte ©isctoen. Rfcsumeerend gelooft de „Times", dat Engeland op het gebied der scheepvaart thans minder 'speling heeft dan in den vorigen oorlog. Naar Duitsche meening heeft het Lon- sche blad de dingen juist, zij het ook nog niet in hun vollen omvang, ingezien. De van het grootste belang zijnde Duitsche verklaring, dat de duikbootoorlog in het- voorjaar zal beginnen en dat men tege lijkertijd ook een belangrijke verscherping van den luchtoorlog kan verwachten, vormt derhalve een belangrijke aanvul ling op de beschouwingen van de „Times" Duitsch weermachtsbericht Vli«gtuigaanvall«n op d« haven van Bengasi Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Ml «Ijl! Succesvolle aanvallen m duikvlucht wa ren gisteren gericht op vliegvelden, troe penkampen, spoorwegemplacementen en kolonnes vrachtauto's in Zuid en Zuid- Oost-Engeland. Voltreffers vernielden han gars en op den beganen grond staande vliegtuigen. Treffers konden bovendien geplaatst worden op verscheidene spoor wegstations, spoorwegemplacementen en twee rijdende treinen. Ten N. van Ports mouth werd een troepenkamp met bijzon der groot succes aangevallen. Een lange afstandvlieger bombardeerde ten Westen van Ierland een groot tankschip en trof het zoo hevig dat het als verloren be schouwd moet worden. Een andere suc cesvolle aanval was gericht op een koop vaardijschip ten Oosten van Harwich. In Cyrenaïca deden formaties van het Duit sche luchtwapen op 18 Febr. een aanval op de haven van Bengasi; de aanval had de gewenschte uitwerking. Tgn Zuidwes ten van Agedabia werden troepencon centraties en kolonnes vrachtauto's ver strooid. Ook vannacht vloog de vijand noch naar Duitsch rijksgebied, noch naar het bezette gebied. Een afzonderlijk vlie gend vijandelijk gevechtsvliegtuig werd in de ochtenduren' van gisteren op weg naar het bezette gebied genoodzaakt te landen: de bemanrmg werd gevangen ge nomen. Twee e&n toestellen worden vermist. Italiaanseh weermachtsbericht M Hevige gevechten in Oost-Afrika Het 257e Italiaansche weermachtsbe richt luidt als volgt: Aan het Grieksche front heeft de vijand in den sector van het 11e leger zijn aanvallen voortgezet, zonder resultaat te behalen. Onze troepen hebben verschei dene malen tegenaanvallen gedaan en den vijand gevoelige verliezen toege bracht In Noord-AfriksLcis een nieuwe hevige aanval van den vijand op Dzjarabub afgeslagen. Te Koefra zijn vijandelijke auto's, die onze stellingen trachten te naderen, op doeltreffende wijze gebom bardeerd. Afdeelingen van het Duitsche vliegercorps hebben herhaaldelijk een vijandelijke basis aangevallen en de daar gelegen schepen, alsmede havenwerken gebombardeerd. Een afdeeling Stuka's heeft aanzienlijke concentraties van vij andelijke gemechaniseerde strijdmiddelen verrast en met zeer goed gevolg ge bombardeerd. Ami het front van Kenya, in Oost- Afrika, zijn pogingen van den vijand om onze stellingen te naderen onmiddellijk verijdeld door onze troepen, die den tegenstander zware verliezen toebrach ten. Aan de benedenloop der Djuba heb ben onze vliegtuigen vijandelijke geme chaniseerde strijdmiddelen en troepen ge bombardeerd. Te Keren heeft de hard nekkige tegenstand van onze dappere troepen de vijandelijke aanvallen' opge houden. De vijand heeft eenige lucht aanvallen gedaan op plaatsen in Eritrea en in den Jub a-sector. DE DISTRIBUTIE VAN KAAS Om da vasrtian degen 2 bonnen van aan maand aangewezan De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt het volgende met betrekking tot de dis tributie van kaas, bekend: Teneinde de bevoorrading van de win keliers een regelmatiger verloop te doen hebben is besloten met ingang van Maan dag 24 Febr. a.s. een wijziging in de bonaanwijzing voor kaas te brengen. Met ingang van dien datum zullen niet zoo als tot nu toe gebruikelijk was vier bonnen, maar twee bonnen worden aangewezen, welke recht geven op het koopen van kaas. Deze bonnen zullen geldig zijn van Maandag 24 Febr. tot en met Zondag 9 Maart a.s. De bon nen, die op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog veertien dagen geldig, dus tot en met Zondag 23 Maart a.s. Met ingang van Maandag 10 Maart zullen dan wederom twee bonnen voor kaas worden aangewezen, welke veertien dagen geldig zulten zijn en veiyolgens nog veertien dagen gebruikt mogen wor den. .Hierdoor zal eenerzijds worden bereikt, dat gedurende de eerste twee weken de i winkeliers ten volle aan alle aanvragen i van hun klanten kunnen voldoen en an- derzijds, dat de mogelijkheid om vier j kaasbonnen tegelijk te besteden voor het j aanschaffen van een stuk kaas of een 1 geheel kaasje na 10 Maart a.s. weer i geopend is. I VERSCHILLENDE BERICHTEN Kolendampvergiftiging In de Begoiniastraat te A lamel o heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, waaaibüj twee oude menschen zijn omgekomen. Toen men gisteroch tend na herhaald kloppen geen gehoor kreeg, werd de politie gewaarschuwd. Zij verschafte zich toegang tot de wo ning. Er hing een sterke kolendamp. Man en vrouw zaten bij den haard, doch een geneesheer kom slechts den dood constateerien. Maiija door train ovorredan] Gistermiddag om half zes kwam het veertienjarige meisje H. W. uit Kolder veen van familiebezoek uit Meppe 1. Op den onbewaakten overweg te Ooster- boer werd zij door den sneltrein uit Groningen gegrepen en op slag gedood. BECHTZAKEK Naar verboden zonder geluisterd Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan de 28-jarige winkelier T. A. van K. uit VArnhem, wegens het luisteren naar een verbodenzender. De verdachte gaf toe, dat hij op een dag in October naar den Engelschen zender had geluisterd. Hij luisterde echter naar muziek, wat, naar hij meende, niet ver boden was. Toen er berichten kwamen, was hij in slaap gevallen en hij had er niets van gehoord, totdat de politie de boven den winkel gelegen kamer was binnengekomen1. De officier van justitie eischte f25 boete of 25 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van het in beslag geno men radiotoestel. Uitspraak 4 Maart. Goud on dollars verzwegen Wegens het niet aanbieden aan De Nederlandsche Bank van een aantal Anus- rikaansehe bankbiljetten, tot een waarde van 2000 dollar en 54 gouden tientjes, zooals bij verordening verplicht was ge steld, heeft de Officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem tegen ©en- in woner van Velp een 'boete geëischt van f500.—, te vervangen door drie maanden hechtenis, zoomede verbeurdverklaring van de opbrengst der gouden tientjes, zijnde een bedrag van f 654.Verdachte Was de 58-jarige Winkelier L. C., te Velp, die noch rechtstreeks, noch door tusschen- komüst van een deviezemib'ajnk, aam zijn verplichting tot aanbieding bij De Ne derlandsche Bank had voldiatan. Een ve rificateur der Invoerrechten ien Accijn zen had dit Ibij de controle vam een. bank'- staat bemerkt. Opi 4 M,aart zal de rechtlb|amk uitspraak doen. Orde en rust op don Balken was en Is nog hot parool. Do Britsche scheepsverliezen in den hutHigen zee- en luchtoorlg De wereld-petroleum-productie over 1940 was 2.137 mill, vaten Het klasse-gemiddelde bij het lager onderwijs wordt verlaagd Om de 14 dagen 2 bonnen voor kaas voor 1 maand aangewezen Wanneer verduisteren? Heden gaat de zon 19.01 uur onder. Morgen komt zjj om 8.45 uur op. Tusschen zonsonder- en opgang moet verduisterd worden. LANDBOUW EN VEETEELT Slachten van. Varkens Duizenden Australische soldaten zijn, naar uit Singapore gemeld wordt, met een omvangrijk troepenkonvooi daar aangekomen. Het betreft hier de grootste militaire afdeeling, die tot dusver in Sin gapore aan land is gezet. De Australi sche troepen zullen de garnizoenen op Malakka versterken. (D.N.B.) De Engelsche autoriteiten op Noord- Borneo hebben volgens een bericht van de „Jomioeri Sjimboen" uit Batavia de havens Sandapan en Tawao op Noord- Borneo gesloten. Volgens de berichten van andere bladen- zijn alle Britsche ha vens op Noord-Borneo gesloten. „Jomi oeri Sjimboen" deelt mede, dat de Brit sche autoriteiten deze maatregelen uit vrees voor de Japanners hebben geno men. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van Land bouw en Visscherij is een aantal wijzigin gen gebracht in het huisslachtings- besluit 1940 voor varkens. Het maximum-aantal in te leveren bon nen is nu vastgesteld op het aantal bon nen, dat recht geeft op het koopen van 200 kg. vleesch. Genoemd besluit beperkt het aantal te slachten varkens tot een zoodanig getal, als waarvoor door den distributiedienst tot 1 December 1941 bon nen zullen kunnen worden ingehouden. Van de bepaling, dat de slachtingen i moeten geschieden in tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger van den pro- vincialen voedselcommissaris, kan in be paalde aangewezen gevallen worden afge weken. Aan het voorhanden of in voor raad houden van vleesch, dat afkomstig is van huisslachting, zijn nu bepaalde voorwaarden gesteld. De directeur-gene raal van de voedselvoorziening is ge machtigd van een of meer bepalingen van het onderhavige besluit ontheffing te verleenen. (A.NP.). f PQST-TELEGRAAF-TELEFOON Raclamezcgels op poststukken In verband üalet de moeilijkheden, die daarvan bij de behandeling in den post dienst worden ondervonden, is bepaald, dat voortaan etiketten .en sluitzegels be. treffende weldadigheid, reclame, propa ganda en dergelijke niet meer op de adreszijde van de te verzenden stukken 'mogen voorkomen. Zij' zijn dus slechts aan de achterzijde der stukken toege laten. Sprekende klokken In verscheidene steden, zooals te Am sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Hil versum en Bussum kan men telefonisch den juisten tijd vernemen door middel van een z.g. „sprekende klok". Hiertoe moet dan een voor elk van de genoemde steden verschillend telefoonnummer op gebeld worden. Thans is bij den techni scher. dienst der telegrafie en telefonie een plan in uitvoering, dat beoogt om deze sprekende klokken voor het geheele land bereikbaar te maken. ONDERWIJS Leerlingenschaal wordt verlaagd Naar de Tel. van bevoegde zijde ver neemt, is thans een regeling gereed ge komen, waardoor het mogelijk zal zijn een vrij groot aantal zoogenaamde kwee kelingen met akte en werk- looze onderwijskrachten op volwaardige bezoldiging aan te stellen en het klasse gemiddelde bij het lager onderwijs te verlagen. Deze regeling, tot stand gekomen bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schappen en Cultuurbescherming, zal he denavond in de Nederlandsche Staats courant verschijnen. De meerdere kosten worden bestreden door het toepassen van een korting van 40 pet. op de salarissen van klooster geestelijken (onderwijzers en onderwij zeressen). Het departement heeft becij ferd, dat ongeveer 2200 jonge onderwij zers, kweeltelingen met akte, zoowel als werkloozen, op normalen voet zullen kunnen worden aangesteld. Vanzelfsprekend zal dit alleen gelei delijk kunnen geschieden, omdat deze onderwijskrachten niet alle terstond te bereiken zijn. Er zijn er b.v. bij, die bij den Opbouwdienst zijn, sommigen ver toeven in Duitschland, weer anderen ver blijven tijdelijk bij familie buiten him officieele woonplaats. Op deze wijze zal bij het lager onderwijs ook het klasse- gemiddelde niet' onbelangrijk kunnen wor den verlaagd. Men noemde zelfs een ver mindering van gemiddeld 48 tot onge veer 30 leerlingen. De Parijsche bladen schénken groote aandacht, aan het bericht uit. Stock holm, volgens hetwelk Torsten Kreuger, de broeder van den bekenden Zweed- schen luciferkoning, Ivar Kreuger, heeft verklaard, dat zijn broer in 1932 te Parijs geen zelfmoord heeft gepleegd, zooals destijds algemeen werd aangeno men, maar vermoord is. (S.PhT.) j De stortml in de Straat vatn GilblrMtari 'blijft voortwoeden. Een aantal schepen heeft een toevlucht gezocht in de Golf van Algeciras. Ook uit Marokko ko'men {berichten binnen over een hevige tor nado. Te Rabat en Casablanca zijin ver woestingen aangericht. Door het instor ten van een huis is te Rabat een main om het leven gekomen. Verscheiden© p^r* sonen werden gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1