ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 17 FEBRUARI 1941 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURAHT 1797 - 1889 Mededeeling. De Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zieribzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaveu B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14571 ADVERTENTIES Prijs: 22 cent per regel, minimum 88 cent, Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. Succesjes 70 et. INZENDING TOT 'S MORGENS 9.30 UUR POLITIEKE PROBLEMEN Het Verre Ooiten Naar buiten had het er dikwijls den schijn van, dat men in de hoofdstad van het Duitsche rijk Nederlandsch Oost-Indië als een kwestie van plaatselijk belang be schouwde, welke automatisch onder het rijkscommissariaat in Bon Haag ressor teerde. Geluiden die van tijd tot tijd uit Duitsche kringen in Nederland tot Berlijn doordrongen, schenen meermalen te sug gereer en, dat men de Duitsche houdin? ten aanzien van het probleem Neder landsch Oost-Indië in de eerste plaats afhankelijk wilde stellen van de bereid willigheid der Nederlanden om mee te werken aan de nieuwe ordening. Op de vragen, welke den medewerker van de N.R.C dienaangaande meermalen in de gelegenheid was te stellen, heeft men nooit duidelijk gezegd, of naar Duitsche opvatting Nederlandsch Oost- Indië al of niet rechtstreeks behoort tot de Groot-Aziatische ruimte, waarin Japan voor de toekomst de lei ding is toegedacht, aan den anderen kant echter werd helm1 te verstaan gegeven, dat de Nederlandsche regeering te Londen en de regeering van Nederlandsch Oost-Indië op het verkeerde paard zetten wanneer zij meenen zich tegenover Japan alles te kunnen permiteeren, omdat Duitschland ter wille van zijn belangen bij de grond stoffen en vitale producten van Insulinde, zoo het tot een openlijk conflict zou komen,, de kastanjes uit het vuur zal halen. Tegen dezen achtergrond beschouwd is het zonder twijfel van groote beteekenis, dat de Duitsche pers plotseling een le vendige belangstelling voor de ontwikke ling van de situatie in het Verre Oosten aan den dag legt en daarbij meer dan tot nu -toe het geval was aandacht schenkt aan de positie van Ned. Oost- Indië. Reuter heeft geconstateerd, dat er in het Verre Oosten een „ernstige situ atie" is ontstaan .en niet alllefin de Duïj| sehe pers. maar ook blevoiegd® Duitsche instanties profoteenen niet aan deze vast stelling iets af te doen. Nu zou een dergelijke houding ook allerminst gerechtvaardigd zijn wanneer mien rekening houdt men den waarlijken zondvloed van berichten welke gedurende de laatste dagen te Berlijn over de ge beurtenissen in het Verre Oosten zijn ge publiceerd Samentrekking van Britsche troepen aan de Thailandsche grens, ver snelde aanleg van vlieghavens in Britsch Columbia en Alaska, moreele en mate.'i- eele Britsche steun voor'Tsjiang-Kai-sjek, een buitengewone krijgsraad te Sydney, scherpe, militaire controle op het verkeer door het Panamakanaal, een oproep tot Amerikaansche staatsburgers in Ned. Oost- Indië, China en Japan om deze landen te verlaten, de mobilisatie op de Philip- pijnen en evacuatie der gezinnen van Amerikaansche soldaten aldaar, aanwijzin gen voor Nederlandsche schepen in Ma nilla niet naar Japan door te varen en neutrale of Britsche havens aan te loe pen enz. Ofschoon niet al deze berichten als zoodanig gekwalificeerd kunnen worden, omdat zij nog niet officieel zijn beves tigd en ondanks dat staatssecretaris Huil heeft verklaard nog niet over officieele gegevens te beschikken, die een vlucht der Nederlandsche schepen uit Manilla kunnen rechtvaardigen, wettigt boven staande opsomming toch wel de opvat ting, dat de toestand in het Verre Oosten zich toespitst. Beziet men de alarmeerende berichten der Duitsche pers, die in een opsomming als wij hierboven gaven, nogal sensatio neel aandoen, maar die niettemin zeer zakelijk worden weergegeven in dit licht, dan krijgen zij aanmerkelijk meer relief. Ja, misschien mag men zoover gaan dat naar Duitsche opvatting verwikkelingen in het Verre Oosten nauwelijks meer te vermijden zijn, weshalve men de Duitsche openbare meening op de hoogte stelt om tegelijkertijd een beroep te doen op het verstandige deel der Amerikaansche bevolking, dat wordt opgewekt zijn pre sident, die uitdrukkelijk heeft beloofd de Vereenigde Staten uit den oorlog te zul len houden, een energiek „tot hier toe en niet verder" toe te roepen. Dultsch weermachtsberlcht Dultiche vliegers boven Cyrenaïce Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Jachtvliegtuigen hebben Vrijdag boven de Zuidoostkust van Engeland negen Brit sche vliegtuigen van het type Spitfire neergeschoten. Een vijandelijk gevechts vliegtuig is aan de Nederlandsche kust neergehaald. In Cyrenaïca hebben Duitsche forma ties jachtvliegers vijandelijke colonnes vrachtauto's en pantserwagens aangeval len en verscheidene voertuigen in brand geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met inslaande bommen militaire installaties in Bengasi en het Britsche steunpunt El Ageila vernield. Sterke afdeelingen igevechtsvliegexs hebben den laatsten nacht industrieele doelen in Londen en een reeks vlieg velden met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt, waardoor bran den en ontploffingen ontstonden. De vijand heeft in den nacht van Vrij dag op Zaterdag brisant- en brandbom men geworpen, in het bijzonder op een stad in West-Dnitschland. Behalve een aantal dooden en gewonden bij de bur gerbevolking ontstond slechts geringe schade aan gebouwen in woonwijken. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. Italiaansch weermachtsberlcht Malta mat bommen bestookt Het Italiaansche weermachtbericht no. 253. Aan het Grieksche front zijn po gingen van den tegenstander om onze stellingen te bereiken gebroken door het energieke optreden onzer troepen, die den vijand zware verliezen hebben toege bracht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben onze vliegtuigen instal laties gebombardeerd van de haven La Valeria en het vliegveld Mikabba op Malta. In Noord-Afrika niets van belang op het front te land. Onze vliegtuigen heb ben gemechaniseerde strijdmiddelen en schepen van den vijand langs de kust gebombardeerd. Vliegtuigen van het Duit sche luchtcorps hebben bombardements acties uitgevoerd' tegen troepen, gepant serde strijdmiddelen en gemechaniseerde strijdmiddelen. Eén vliegtuig is niet te ruggekeerd. Boven de Aegeïsche Zee zijn tijdens luchtaanvallen op 12 en 13 Februari twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector van Keren zijn druk vermin derd. Tij'dens zuiveringsacties, uitgevoerd na de gevechten van 13 Februari, heeft men kunnen verifieeren, dat de vijand aanzienlijke verliezen heeft geleden, tal rijke wapens en veel munitie werden in gezameld. Beneden Djouba worden felle gevechten geleverd in de zone van Kisi- maio. Onze luchtformaties hebben doel treffend concentraties van troepen ge bombardeerd. Een vijandelijke kruiser van het type Cairo (4200 ton) is getroffen door een van onze luchtformaties. Een tweede vij andelijke kruiser, die zich vertoonde bui ten Mogadiscio, werd op de vlucht ge dreven docxr de snelle tusschenkomst van onze bommenwerpers. Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaatsje in Eritrea aangevallen, waar een twintigtal inboorlingen werd gedood. Twee onzer jachttoestellen werden neer geschoten, de piloten konden zich met hun valscherm in veiligheid brengen. ONGEOORLOOFDE PRIJSVERHOOGINGEN Zware straffen opgelegd Het A.N.P. meldt: De onlangs ingestelde inspecties vpor de prijsbeheersching zijn nu met hun con trole begonnen. In nauwe samenwerking met de verschillende opsporingsorganen worden vooral diegenen gecontroleerd die ondanks de herhaalde waarschuwingen door middel van pers en radio voortgaan de prijsvoorschriften te overtreden. In tal van plaatsen in den lande moes ten in de laatste dagen aan firma's en personen die de prijsvoorschriften niet in acht hadden genomen, door de in specteurs voor de prijsbeheersching be langrijke boeten en andere in artikel 7 van hel Prijsbeheerschingsbesluit ge noemde straffen worden opgelegd. Voorts hebben de inspecteurs voor de prijsbeheersching in verschillende geval len strafvervolgingen bij de officieren van justitie ingeleid. Het onderzoek naar overtredingen wordt «telselmatig voortgezet. ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND De Engelsdhe Ibchtm'acht is Vrijdag- avond en gisternacht zeer actief ge weest (bi oven ons land. Veel actiever dan in verscheidene weken was voor gekomen. Hierbij zijn aanvallen gericht op een heele reek^ van steden en dor pen, in het bijzonder in het Oosten van ons land, waar een groot aantal1 brisant bommen is geworpen. Voorzoover deze bommen eenig doel hebben getroffen hetmeerendeel is als gewoonlijk op onbebouwd land en in het water neergekomen zijn zij in woonwijken terecht gekomen. Hierdoor is het te verklaren dat er zeer aanzien lijke materieele schade is aangericht. Zes woonhuizen zijn geheel vernield, 20 woonhuizen zwaar beschadigd, c.a. 400 andere woningen hebben lichte schade opgeloopen, een reeks van woningen is ontruimd moeten warden, ook een kloos ter heeft door bomscherven schade ge leden, verscheidene kleine binnensche pen zijn beschadigd, een waterleiding buis is gedeeltelijk vernield; in een plaats is een gasleiding beschadigd. Overigens zijn er zeer talrijke gebroken ruiten. In een van de getroffen gemeenten heeft een vliegtuig mitrailleurvuur afgegeven Gegeven het bovenstaande is het niet te verwonderen, dat er ook een lange reeks van slachtoffers is: tot nu toe zijn er 15 dooden (onder wie 4 vrouwen en 3 kinderen), 12 zwaargewonden (on der wie zes vrouwen), en 25 licht ge wonden, onder wie verscheidene kinde ren. Sommige manufacturenzaken tijdelijk gesloten w«g«ns overtredingen der distributiebepalingen Nadat aanvankelijk het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den Handel een uiterst soepele houding t.a.v. de naleving der voorschriften had ingenomen, heeft deze instantie zich ge noodzaakt gezien, in den laatsten tijd strenger op te treden tegen zekere el- menten, die door stelselmatige ontduiking van het distributie-systeem een steeds grooter nadeel aan gemeenschap en niet in het minst van den bonafiden handel berokkenen, schrijft „de Manufacturer". Voorbeelden, waarbij door de Inspec tie werd ingegrepen, liggen voor het grijpen. Opvallend is, dat nagenoeg iedere ge constateerde overtreding een nieuwe „aan brengt". Veelal is het dezelfde bron. Een onderzoek bij particulieren en firma's, waar zonder speciale vergunning goede ren waren afgeleverd, bracht een belang rijke prijsverhooging bij een hunner leve ranciers aan het licht; een onderzoek bij laatstgenoemde leidde tot aanhouding van een handelaar in ongeregelde goe deren, die op grond van frauduleuze ge gevens een vergunning van het Rijks bureau had weten te bemachtigen: onder zoek bij diens verdere leveranciers toon de ernstige quotum-overschrijding bij dezen aan. Prijsverhooging bij een winkelier bracht een ernstig geval van kettinghandel aan het licht, met gevolg, dat de vergunning definitief ingetrokken werd, en deze zaak in handen van de justitie werd gegeven, ter verdere afdoening. Een tip, dat „ergens" textielgoederen zonder punten werden verkocht, ontmas kerde tenslotte den bezitter als den heler van een gestolen partij goederen. Er zijn krachtige maatregelen genomen tegen gevallen van welbewuste prijsop drijving, waarbij groote partijen goede ren waren opgekocht door combinaties, die deze tegen hooge prijzen hadden ver worven van leveranciers, met wie zij tevoren nimmer zaken hadden gedaan. Deze goederen werden in beslag genomen en proces-verbaal werd opgemaakt, zoo wel tegen de koopers als tegen de leve ranciers, waarbij tevens ernstige over tredingen van anderen aard aan het licht kwamen, t.w. ontduikingen van de zegel wet en valschheid in geschrifte. Deze overtreders zijn allen in hechtenis ge nomen, terwijl van diegenen, die in het bezit van een vergunning van het Rijks bureau waren, de vergunning werd in getrokken. Tientallen zaken zijn gesloten geweest wegens te hooge winstmarges, onjuiste inventarisatie, aflevering van goederen zonder eerst de speciale vergunning in te nemen en wegens het feit, dat zij hun administratie op absoluut onvoldoen de wijze hadden gevoerd. VERVANGING INKOMSTENBELASTING Regeling voor de provinciën en de gemeenten Het Verordeningenblad bövat een be sluit van de secretarissen-generaal vain de departementen van financiën en va-m binnenlandsche zaken tot regeling voor het jaap 1941 van de gevolgen voor de provinciën, het Gemeentefonds en de ge. mleenten ien de vervanging van de tot dusver bestaande belastingen naar het intomen door een enkele inkomstenbe lasting. De priovinbiën. Artikel 1. (I). Van de bevoegdheid der provinciën tot heffing van opcenten op de hoofdsom! der tot dusver bestaande? inkomstenbelasting wordt voor het laatst gebruik gemaakt ten aanzien van h©t be. lastingj aar 1940-'41. (II). Uit de opbbengst van de nieu we inkomstenbelasting over het dienst jaar 1941 wprdt aan elke provincie uit gekeerd: 1). /een bedrag, gelijk aan t/s gedeel*- te van de zuivere opbrengst die wegans de te haren blehoteve geheven opcenten op de hoofdsom der inkomstenbelasting lover het bioekingstijdvak 1940-'41 zou zijn verkregen, indien de inkomstenbelasting over het gêheOle bleljastingjaar 1940-'41 was geheven; 2) een bedrag, gelijk aan 2/3 gedeel te van bedoelde zuivere opbrengst, ver menigvuldigd met een IblrOuk, waarvan de tellier gelijk is aan het aantal opcen ten dat de provincie blijkens de goedge keurde provinciale (begroeting voor het dienstjaar 1941 voornemens was te hef. fen op de hoofdsom der inkomstenbelas ting over het belastingjaar 1941-'42, en waarvan de noemer gelijk is aan het, pp die hoofdsom' over het belastingjaar 1940-'41 geheven aantal opcentc^. Gemeentiefpinds en gemeenten. Artikel 2. Uit de opbrengst van de nieuwe inkomstenbelasting over het dienstjaar 1941 wordt ten bate van het begpoofingsjaar 1 Mei 1940 tot m met 30 April 1941- van het Gemeentefonds gebracht een bedrag, gelijk aan 1/3 ge deelte van de zuivere oplbbengst, die alls hoofdsom van de gemeentefondsbelasting Over het boekingstijdvak 1940-'41 zou zijn verkregen, indien de gemieeintefiondsbl&las- ting over het getoete belastingjaar 1940- '41 was geheven; dit bedrag wordt voor de toepassing van da wet van 15 Juli 1929 (Staatsblad mo. 388) beschouwd aljs opblrengst der Gemeentefondsbelasting. Artikel 3. Het begnootingsjaar van het Gemeentefonds, dat aanvangt op 1 Mej 1940, loopt tot en met 31 December 1941. De begirpoting voor dit begrootingsjaar wordt gesplitst in twéé afdelingen'. Te Duquöjn, in Illinois, heeft Vrijdag in een zuurstoffabriek ieCn ontploffing plaats gevonden, dia aan zeven perso- nen het laven kostte Om twee uur in den middag hoorden de bewoners van het stadje een geweldige ontpiltoffing, die de huizen op hun grondvesten deed schudden en tallPoze ruiten deed spring gen. Een groote vlam slioeg uit en in eenige seconden was het gebouwtje van de aarde weggevaagd. De zeven persor nen, die in de fabriek werkten, zijn alten gedood, zoodat de oorzaak van de ranrip wel jonbekend zal' blijven. De „Rheinisch Westfalische ZOitung" weet uit Madrid mede te deelen, dat d!e Spaansche .regeering in vCiband Imlet 'het gebrek aan arbeidslcrachten bereid is de Spaansche vluchtelingen, die inog in Frankrijk verblijf houden, te Daten terug- keeren, voorzoover zij zich althans tijdens den burgeroorlog niet aan moord, dief stal of andere misdaden hebben schuldig gemaakt .In Frankrijk bevinden zich op het «ogenblik nog 140.000 Spaansche vluchtelingen. Sinds September 1940 Zijn er slechts 10.000 teruggekeerd. De 'Turksehe ministerraad hebft fotevel gegeven tot in beslagneming van de groothandelaren in In aantal Anatolisühe groothandelaren in een aantal' anatolische negeeringsdistricteh. De voorraden moeten binnen vijf dagen aangegeven worden. Den boeren zal het moodige graan voor het eigen bedrijf en voor het eerstvol gend zaaisel ter beschikking gei'aten wor. den. Het overschat moet aan d« inkoop- bsireaux van den staat worden afgele verd. (DNB) Tengevolge van hei besluit van den regeeringsgemachtigde voor de prijzen zijn met ingang van heden de prijzen der advertenties met 10 verhoogd. DE DIRECTEUR. Da toeitand in hat Varra Ooitan van Azië ipitit zich toe Radioluistervergunningan wordan galaidaiijk toegezonden 9 De vervanging van de bestaande Inkomstenbelastingen Bij Eng. bomaanvallen werden 15 penr. gedood an 37 gewond Zware straffen opgelegd voor ongeoorloofde prijsopdrijving Gironummer van de W.H.N. is 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, P.ostgiro- nummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler, leven". Wanneer verduisteren? Heden gaat de zon 18.57 uur onder. Morgen komt zjj om 8.51 uur op. Tusschen zonsonder- en opgang moet verduisterd worden. KERKNIEUWS Ds. W. REUS Dinsdag herdenkt ds. W. Reus, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Westkhpelle, den dag waarop hij voor 35 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. Reus werd 1 Dec. 1881 te Amster dam geboren. Hij studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht theologie. In 1905 candidaat geworden in Gelderland werd ds. Reus 18 Febr. 1906 te Eikerzee in zijn eerste gemeente bevestigd. In 2ijn eerste gemeente stichtte ds. Reus een af deeling van den Chr. Nat. Werkmans bond en van het Groene Kruis, waarvan hij nog eere-voorzitter is. Sedert 9 Maart 1913 is hij in zijn tegenwoordige gemeen te. Ds. Reus is in de prov. Zeeland een bekend en vooraanstaand figuur. Hij is scriba quaestor van het classicaal be- stuur van Zeeland en scriba-quaestor van i den ring Vlissingen, alsmede kerkvisitator 1 in Zeeland. RADIONIEUWS Do tuistervergunningen Het blijkt, dat vele radioluisteraars zich ongerust malt en, omdat zij, hoewel zij aangifte van hun radiotoestel of dls- tributieaansluiting deden, nog geen luis- 1 tervergunning ontvingen. Deze vergunningen kunnen echter eerst geleidelijk worden toegezonden, omdat het administratief niet mogelijk is de honderdduizenden luistervergunningen, die moeten worden uitgereikt, in enkele da gen gereed te maken, j Het eenige, wat van den radioluisteraar die zijn vergunning heeft aangevraagd, doch nog niet ontvangen hoeft, bij een eventueele controle zal worden gevraagd, is, dat hij het bewijs kan overleggen, dat hij' over de verstreken termijnen thans Januari en Februari de luisterbij drage heeft betaald. Dit bewijs moet, zooals bekend, worden gelevérd door een bewijs van storting of overschrijving op postrekening nr. 400200 (betaling ten min ste voor een kwartaal) of door de aan wezigheid van de verschuldigde radio zegels (voor elke maand een). _j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1