„Naast de Beurs" Méér dan 100 jaar W. MERLE de meest bekende zaak n BONS, DIE GELDIG ZIJN BLOEM. Bon „4" van de bloemkaart geeft tot en met Zondag 23 Februari a.s. recht op het koopen van 85 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. BOTER, MARGARINE en VET. - Van 1 Februari tot en met 9 Februari geeft de met 28 genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter, of een half pond margarine, of twee ons vet naar keuze. UivuUD. Van 3 Pelbr. tot en mlet 9 Febr. broodbon 1 (geldig tot en met 16 Februari). Bon 4 van de bloemkaart tot en met 23 Februari geldig voor het koo pen van 50 gram brood, 35 gram meel of bloem of i/s rantsoen gebak. GEBAK. Bon 1 van 'de broodkaart en bon 4 van de bloemkaart voor gebak. EIEREN. Van 3 tolt en mlet 9 Febr. bon 03 (algemeen) een oi (ook geldig tot en met 16 Februari). SUIKER. Van 18 Jan. tot en met 14 Februari bo-n 91 (algemeen) (1 k.g.) KOFFIE en THEE Gedurende het tiid- vak van Maandag 3 Februari tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „02" genummerde Won van de mieulwi uitgereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 125 grami koffie of 50 graan: thee. VLEESCH en VLEESCHWAREN. Van 6 FeWr. tot en mlet 16 Febr. (ook geldig toit en mist 19 Febr.) bonnen 01 vleesch voor 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bonnen „01 Iwiorst vleeschwaren" zelfde periode voor een rantsoen vleeschwaren. De nog resteeremde Wonnen 17, 18, 19 en 20 van de „oude" vleeschkaarten ko mmen te vervallen. KAAS. Tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft elke der met „19", „32", „45". en „58" genummerde bonnen van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. ZEEP. Tot en met 28 Februari geeft de met „01" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram. toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huis houdzeep of 150 gram zachte zeep, of 300 gram zeeppasta of 250 gram zeep poeder of 600 gram waschpoeder. BRANDSTOFFEN. Van Zaterdag 1 Febr. tot en met Vrijdag 28 Febr. geven de met „brandstoffen, een eenheid, vierde periode" en de met „cokes, een eenheid, vierde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van een eenhaid vaste brandstoffen. lang ambtelijk en particulier leven moogt zijn beschoren. Nadat dhr. Leune, namens de zang- vereeniging „Nieuw Leven", een geluk- wensch had uitgesproken, bracht ge noemd corps enkele liederen ten gehoore. De burgemeester dankte alle sprekers, de zangvereeniging en voor de bloemen hulde. Weth. van IJsseldijk sloot daarop de vergadering. LAND- EN TUINBOUW Da RotUrdamichs Tuinbouwveiling Omzet in 1940 meer dan f 2 - m i 11 i o e n. Onder voorzitterschap van den heer A. L. v. d. Linde te Oostvoorne is Woens dag te Rotterdam de jaarvergadering gehouden van de Coöp. Tuinbouwveiling De Zuidhollandsche Eilanden. De vooruitzichten voor 1940 waren nog droeviger dan voor 1939, dat waarlijk geen goed jaar geweest is. Na de Mei dagen is er echter voor den tuinbouw, ondanks verkeers- en uitvoerbelemme- ringen, veel verbeterd. Toch mag men niet zeggen, dat er thans geen nood meer is. De arbeidsloonen in den tuin bouw zijn nog belachelijk laag. De omzetcijfers zijn slechts hoog voor appelen en peren, blauwe druiven, to maten en aardappelen. De tomaten kun nen, door den steun, als winstobject buiten beschouwing blijven. Dat, in tegen stelling met vele andere veilingen, de aardappelen hier zoo'n vlotten en hoo- gen omzet (pl.m. 2i/a mill, kg.) bereikten, is een gevolg van het feit, dat de veiling voedselvoorziening voor Rotterdam-Zuid werd opgedragen. De fruitkweekers kunnen inderdaad te vreden zijn, aldus spr., die in het bijzon zonder wijst op Schouwen-Duiveland, dat in 1940 voor meer dan f 300.000 aan fruit i.e. leverde op de Rotterdamsche veiling. De vaak zeer lage maximumprijzen, die overigens, aldus spr., volmaakt in strijd zijn met het wezen der veiling, brachten mee, dat zgn. valappelen soms meer in de vrije veiling opbrachten dan eerste kwaliteit. Blijkens de exploitatierekening-1940 be droeg de totale omzet f 2,064,174 (f 1,377,024) waarvan f 1,986,378 aan groen ten en fruit; f63,737 aan eieren en f14,058 aan bloemen. De rekening wordt in ontv. en uitg. op f 142,347 vastgesteld. (N.R C.) Zondaoar4f«ndi*ngt Zierikzee ZONDAG 9 FEBRUARI: Dr. van Hoorn en Dr. Verspyok. CONFERENTIE WINTERHULP In een Donderdagmiddag ten Stad- huize te Zierikzee gehouden bijeenkomst van burgemeesters uit het eiland en St.- PhilipsLand, gaf de directeur-generaal van W..H.N., de heer C. Piek, nadere toelich- 1 tingen over dit werk. Deze vergadering werd tevens bijgewoond door een drie tal leden van den eereraad in onze pro- viincie en den Provincialen Directeur, den heer. Dieleman. De burgemeester van Zierikzee leidde de vergadering. Na ope- ning heette hij den heer Piek welkom. Deze zeide in zijn betoog zeer ver- heugd te zijn hier te kunnen komen spre- 1 ken, omdat het de 24e spreekbeurt is welke hij nu vervult en daarmede ook de laatste achter de rug is, waarin hij contact zocht met de burgemeesters. Voor hij deze het woord wilde verlee- nen, wenschte hij een paar dingen recht te zetten en algemeene beschouwingen 1 te houden. i Spr. ging na wat in de afgeloopen drie maanden is gepasseerd in verband met W.H.N. Natuurlijk zijn er fouten* ge maakt, welke echter in de toekomst zul- j len worden uitgeschakeld. Ook heeft men gepoogd W.H.N. in diserediet te bren- gen door het gerucht, dat ondermijnend werkt. Voorts is er het vraagstuk de W.H.N. en de kerken. In dit verband deelde spr. mede, dat W.H.N. er voor past, vraagstukken tusschen Kerk en Staat op zijn rug te laten uitspelen. Wordt dit werk belaagd dan zal er desnoods scherp worden opgetreden. Dan zijn er de vraagstukken betreffende de collec tanten, en wat openbaar en niet open baar is. j Spr. herinnerde hier aan verordening 109, art. 2 omtrent de inzamelingen, ten einde een centralisatie en een beperking van de collecten te verkrijgen, waarvan de noodzakelijkheid gebleken was, door het enorme aantal inzamelingen in ons land. Breedvoerig zette spr. de opvat tingen uiteen over de begrippen open baar en niet openbaar, hoe men deze opvattingen van Nederlandsche zijde in terpreteerde en dat buiten het vraag stuk van de W.H.N. staat. Wel kan zij adviseerend optreden om deze materie tót ordening te brengen. In het collecte verbod is een afdamming te zien van het groote aantal inzamelingen. Op dat gebied was ook veel dat anders kon en moest. Oorspronkelijk was het de bedoeling een twaalftal collectes voor een half jaar te houden. Dit kon geschie den, in de eerste plaats vrijwillig en in de tweede plaats, wat paralel lag, bij de W.H.N. zou worden ingeschakeld. Het eerste doel van W.H.N. is oplos- sing van het sociale vraagstuk. In ver- band hiermede besprak de heer Piek het rondschrijven No. 1 aan de burge- j meesters van 10 Dec. 1940, waarop van kerkelijke zijde veel tam-tam over is gemaakt. Spr. hoopte dat deze zaak, die zich tusschen Kerk en Staat ontwikkelt, tot een goede oplossing komt. Spr. ver trouwt dat men komt tot een goede samenwerking komt en voor oogen houdt, dat het er om gaat menschen in nood te helpen. Dat is sociaal en ook de grond gedachte van een goed geordend volk. Spr. wees er verder op, dat de armen zorg in 1879, f 12 millioen vorderde (60 pet. Kerk en 40 pet. Staat), in 1939 f150 millioen (Kerk en part. 141/2 pet., Staat 861/2 pet.) Bij dit werk moet men niet in de eerste plaats naar het getal kijken, maar vooral naar het volk en het sociale leven, en voorts eigen col lecten inschakelen in het W.H.-werk. Schaart U, aldus zou spr. willen advi- seeren, om den burgervader en help zoo goed mogelijk opbouwen. De inzet voor dit werk moet zijn een gezamelijke daad van het geheele volk! De burgemeesters wekte spr. op krachtdadige pogingen in te zetten voor W.H.N. Men zal begrijpen dat er eenheid moet komen; een groote kracht moet worden ingezet om al het goede dat bestond ook voor. de toe komst te continueeren. Spr. vertrouwde dat W.H. met de kérken in goede sa menwerking zal komen, hoewel spr. twijfelt of het zal gelukken. Wat de collecten in ons land betreft, verhooging der opbrengst per hoofd der bevolking is in een eeuw niet te bespeuren. Het is f3 per hoofd gebleven. Spr. vertelde en weersprak de geruchten welke om zijn persoon de ronde deden of doen. Persoonlijk stoort hem zulks niet, maar dat daardoor critiek wordt geleverd op W.H.N. is veel erger. Dikwijls wordt beweerd, dat de onkosten voor W.H.N. zoo hoog zijn. Vroegere collecten kost ten ook geld. Daartegenover staat dat heel veel om niet of met geringe kosten voor W.H.N. wordt gedaan. W.H.N wil voor alles zijn een organisatie die wil brengen een nieuwe sociale gedachte in den zin van: voor het volk door het volk! Daarbij gaat het om de medewer king van de nationale saamhoorigheid, de oogen openhoudend voor het gebeurde in deze wereld. Dat activeert en voor lichtend komt men tot begrip van dit alles. Een 'nieuwe periode in de geschie denis breekt door! Daarna gaf de heer Piek de gelegen heid tot discussie, waarvan enkele aan wezigen gebruik maakten, om moeilijk heden of ondervonden tegenkanting naar voren te brengen. Deze discussies moch ten in vele opzichten verhelderend wer ken, terwijl de heer Piek verschillende te berde gebrachte bezwaren noteerde om ze te bevoegde plaatse te bespreken en als het kan uit den weg te ruimen. Burgemeester Boelje dankte aan het slot den heer Piek voor zijn komst en toelichting, waarop hij de vergadering sloot. SPORT VOETBAL. - Schouwsche competitie. Alle vastgestelde wedstrijden voor als. Zondag 9 Februari zijn uitgesteld tot Zondag 16 Februari a.s. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 6 Febr. f 1000 op 5577 8817 14442 15566 21383. f 400 op 8893 13532 18395 19971. f 200 op 8108 10442 10699 11713 17565. f 100 op 1824 2169 5509 11058 11991 15554 17723 19627 20119 21825. TELEGRAMMEN AMERIKA EN DE HULP. AAN ENGELAND. Het. Republikeinsche voorstel, volgens hetwelk de volmachten voor^ President Roosevelt op grond van de wet op de hulp aan Engeland bij eenvoudig besluit van het Congres kunnen worden opge heven, is Donderdag door het Ameri- kaansche Huis van Afgevaardigden met 148 tegen 141 stemmen aangenomen. De oppositie heeft daarmede haar eerste succes bevochten. Wel, aldus „Associa- j ted Press" bestaat natuurlijk de moge- j lijkheid dat het voorstel bij latere stem mingen toch nog zal worden verworpen. 1 STAKINGEN IN DE WAPENINDUSTRIE. De Marinecommissie van den Ameri- j kaanschen Senaat heeft een rapport ge publiceerd van den Minister van Marine, j Knox, over de stakingen in de wapen- j industrie. Volgens dit rapport is het het 1 laatste jaar gekomen tot 127 stakingen in deze industrie. Hiervan waren er 27 op 3 Februari nog aan den gang. Een tweede' rapport van het Ministerie van Marine maakt melding van 15 sta- J kingen in particuliere fabrieken, dié voor j vlootopdrachten werken. Eenigé van deze 15 stadingen waren ook in het eerste j rapport genoemd. Drie dezer stakingen I zijn nog niet geëindigd. MACKAYRADIO. De President van de bekende Amerl- kaansche MacKayradiomaatschappij heeft bekend gemaakt dat zijn maatschappij geen SOS-seinen meer zal publiceeren'. Hij motiveerde dit besluit met de be wering dat dit een onneutrale handel wijze is. LOODS MET VRACHTAUTO'S UITGEBRAND. Donderdagnacht om) half twee is ie«ti loods van ijzeren platen, Waarin zich acht vrachtauto's bevonden, te Zaan dam) 'door brand vernield. De schade) Ibëdraagt honderdduizend gulden. De oor zaak van den brand is iniet bekend. KAAS ALS EIWITBRON Voor hen, die hun kaasrantsoen aan den hoofdmaaltijd dienstbaar willen ma ken, volgen hier een tweetal goede mo gelijkheden voor toepassing als goede eiwitbron in den wannen maaltijd. GEKRUIDE AARDAPPELPUREE. Rest aardappelen, wat melk, belegen Leid- sche kaas, wat gesnipperde ui, een klon tje boter of vet, nootmuskaat, peper, zout, desgewenscht aroma. Breng een kleine hoeveelheid melk aan de kook. Doe er de aardappelen in en laat deze warm worden. Druk ze fijn en voeg zoo noodig nog wat melk toe. Snipper de ui en bak de uisnippers lichtbruin. Vermeng de purée met de gebakken ui, eenige lepels ge raspte Leidsche kaas, nootmuskaat, pe per, zout en desgewenscht aroma naar smaak. STAMPPOT VAN SAVOYE KOOL. 1 middelmatig groote kool, 11/2 Kg aard appelen, 250 gr. kaas, 2 afgestreken eet lepels boter of vet, wat zout, misschien wat peper. Maak de kool schoon, snipper ze fijn en zet ze. op met niet te veel (een goed bodempje) kokend water en wat zout. Breng ze aan de kook en leg er dan de geschilde aardappelen op; laat beide samen gaar worden (onge veer 1/2 uur, liefst niet langer!) en on derzoek nu en dan of het bodempje water nog voldoende is: vul het an ders wat bdj. Stamp de kool met de aardappelen door elkaar, roer er de boter (of het vet) en de geraspte kaas door (mis schien ook een ietsje peper) en laat het gerecht nog even goed heet wor den, zoodat de kaas kan smelten. AFDEELING ZEELAND C.B.T.B. Dinsdagmiddag vergaderde het Dage- lijksch Bestuur der afdeeling Zeeland van de Chr. Boeren- en Tuindersbond te Goes, onder leiding van den voorzitter, den heer C. de Putter te Axel. Nederl. Agrarisch Front Er werd kennis genomen van het schrij ven aan Dr. F. E. Poéthuma, dat de Weer ontvangen Eén ponds, twee- en drie-ponds potten jam Eén ponds en twee-ponds bekers stroop Voor elke hoeveelheid losse stroop Ook nog een partijtje kilo's bussen stroop Eén ponds en twee ponds bussen appelstroop Potten Chocoladepastei en kunsthoning Ook nog een partijtje zuivere honing Potten ontbijtgember Mooie gedecoreerde blikjes biscuits Waarvoor noodig 4 brood- of 8 bloembonnen BuBjes Tomateopurés Blikken Appelmoes n Soepgroenten h Peren h Gestampte Muisjes Blauwe Pruimen Blikjes (2 bona) Leverpastei h Gele Pruimen Wij hebben voldoende voorraad voor uw bonnen voor: Suiker - koffie en thee - rjjst - rjjstgries - kinder meel - gemalen rijst - puddingpoeder - custard poeder - bussen Chivers custardpoeder - maizena - bakmeel - bloem - patisseriepoeder - macaroni - spaghetti - vermicelli - boter - margarine - vet - kaas - zeep - toiletzeep - eenheidstoiletzeep - harde zeep - gort - grutte - gortmout - haver mout - rijstblokken - biscuits - koek en koekjes - vleeschwaren - groene- en spliterwten - bruine boonen - capucjjners, enz. enz. Probeer eens onze WESKO Koffiesurrogaat Deze is prima en van goede grondstoffen Kamemelksche Gortpap in literflesschen Aanbevelend, C.B.T.B. geen behoefte gevoelt aan sa menwerking met het Nederïandsch Agra risch Front. Onze organisatie, welke zich ten doel stelt de erkenning, toepassing en verbreiding van de Christelijke be ginselen voor boeren- en tuindersaange legenheden, als ook het behartigen van sociale en economische belangen der le den en hun ondergeschikten, werkt reeds sinds jaren waar mogelijk op vruchtdra gende wijze samen mei de beide andere Centrale Landbouw Organisaties; uitbrei ding van dit overleg is noch noodzakelijk, noch wenschelijk. Algemeene Keuringsdienst Het bestuur betreurde de organisatie van de Nederlandsche Algemeene Keu ringsdienst. Het overleg met de provin ciale landbouworganisaties is practisch opgeheven, het handelselement te sterk vertegenwoordigd, het verbruikerselement te zwak, door een en ander is de invloed op de gang van zaken in de N.A.K. veel minder geworden. Het is onbillijk, dat ook de invloed van de C.B.T.B. daardoor sterk aan ban den gelegd is. Paardenvordering Over het algemeen geeft de vordering van werkpaarden in Zeeland reden tot tevredenheid; er zijn niet zoo veel paar den gevorderd als aanvankelijk werd ver moed, waardoor het tekort aan werkpaar den veel minder sterk gevoeld zal wor den. Niettemin zijn er in de provincie ver schillende gedupeerden; het is van be lang, dat zij zich kunnen wenden tot den Provincialen Voedselcommissaris te Goes om in het tekort te voorzien. De prijs, die in deze gevallen voor een paard betaald moet worden, zal ongeveer op gelijke hoogte vastgesteld dienen te worden met de gemiddelde prijs bij de vordering ter plaatse. Het verdient aanbeveling thans het ver koopverbod van paarden op te heffen. Slachtvee-levering Het rapport met richtlijnen over de uitvoering van de rundveelevering lokte nogal discussie uit; het meest gewenscht in de gegeven omstandigheden is een re geling waarbij bepaald wordt hoeveel koeien ieder bedrijf moet leveren. De vetweiderij- en mestbedrijven dienen voor 100 pet. te worden aangeslagen, waartegenover zij in de gelegenheid moe ten zijn vee hiervoor aan te koopen, b.v. door toewijzing van de C-koeien om die later slachtrijp te kunnen leveren. I Kleine bedrijven met niet meer dan twee kalf- en melkkoeien dienen te wor den vrijgesteld. Mocht deze regeling door onvoldoende aanwezig slachtvee moeten leiden tot le vering van gebruiks- en fokvee, dan moet hiervoor de bedrijfswaarde betaald wor den en niet de slachtwaarde. Richtprijzen oogst 1941 Aangedrongen zal worden op bekend making van de richtprijzen voor dé aan staande oogst in verband met de aan koop van zaai- en pootgoed; behalve met andere verhoogde productiekosten dient ook met de omzetbelasting 1940 rekening gehouden te worden. Naar verluidt wil mien, gezien d© hui dige omstandigheden overgaan tot uit breiding der teelten van meer produc tieve aardappelsoorten, terwijl voorts oen (Wijziging in de prijsverhouding tusschen sehjokkererwten en groene erwten in het voornemen schijnt te liggen. Het is noodig, dat zonder dralen pu blicatie van een en ander plaats vindt; (wij dienen te weten waar wij aan toe zijn. Het overleg met de Centrale Or ganisaties hierover kan geen dag lan ger uitstel dulden. Kunstmeststoffen Het schijnt er imiet de kunstmestvoor. ziening toch niet zoo heel rooskleurig voor te staan, al zijn er in onze pro vincie verschillende belangrijke hoeveel heden kunstmeststoffen. Er zal op aangedrongen worden deze thans te doen afvloeien, maar de be drijven. de blommen moeten vrijgegeven [wiorden wil men in verband met de tijd van de bemesting voldoende pro fijt trekken, i J i j Kleine boerenvraagstuk Het bestuur kon zich bijna geheel ver eenigen met de conclusie, waartoe het rapport over de noodtoestand der be. drijven van 5 tolt 10 H.A. komt; de ar beid der kleine boeren moet meer pro ductief worden gemaakt. Dit kan door uitbreiding van de in dividueel© voorlichting t a.v. akkerbouw en veehouderij; invoering van meer ar- beid-vragende, tegelijk loonende teelten; er zijn hier wel moeilijkheden met wis selbouw; vlas teelt is te riskant; verder door héter© ontwatering, verschaffen van grondstoffen, uitbreiding melkcointrolie, etc. Probleem jonge boeren Het aantal jonge boeren uit Zeeland, dat op de nieuwe bedrijen in de Zui derzeepolders is geplaatst is in verge- lijking mét andere provincies te klein. Er zal overlég gepleegd worden ten einde hierin bij uitgifte der bedrijven in de toekomstige Noord'-Oostpolder ver betering te krijgen. Hiejna sluiting. V-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3