ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE f I VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941 OPGENO! ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT V 1797 - 1889 Prijs f 1.50 p. kwartaal,, bulten Zierlkzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver* schijnt degelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode,uZierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14563 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur DZJARABUB EN SIWA twee belangrijke oaien In de Af tlcaansche wo*ftij<i Dzjaraboeb houdt nog altijd stand. Met een garnizoen van een handvol mannen heeft het nog steeds weerstand weten te bieden aan de aanvallen der Engel- schen. Aan de grens tusschen Libyë en Egypte die als met een liniaal getrokken lijn, recht van het Noorden naar het Zuiden loopt langs den 25sten lengtegraad, ligt de oase Dzjaraboeb, op ongeveer 150 kilometer ten Zuiden van de haven aan de Middellandsche Zee, Solloem. Aan de overzijde, d.w.z. aan den Egyptischen kant van de grens, in het Zuid-Oosten, op een afstand van ongeveer 50 kilo meter, ligt de oase Siwa. Reeds lang vóór het uitbreken van den oorlog speelden deze b eide oasen een zeer bijzondere rol. Tusschen Dzjaraboeb en Bardia strekt zich de door maarschalk Graziani aange legde prikkeldraadversperring uit. Deze loopt van het Noorden naar het Zuiden en is slechts enkele jaren geleden aan gelegd. Zij is niet minder dan 530 kilo meter lang en moet dienen om het heen en weer trekken der Senoessi over de Egyptische grens te verhinderen. Zij vormt een soort strategische grensbe scherming. Beide oasen nu, Dzjaraboeb en Siwa, zijn van buitengewoon groote be- teekenis voor den strijd in dit onbewoon bare, dorre en dcror zandstormen geteis terde gebied. Beide oasen beslaan een zékere oppervlakte, zij bevatten ver schillende bronnen en zijn bezet met dadelpalmen. Zij vormen als het ware vruchtbare groene eilanden te midden van de Noord-Afrikaansche woestijn. De dichtstbijzijnde andere oasen liggen op een afstand van 800 kilometer; zij zijn van Dzjaraboeb en Siwa gescheiden door de groote, ondoordringbare zandzee. Ten Westen en ten Zuiden van de oasen strekt zich honderden kilometers ver de woeste, dorre, gele zandzee uit die slechts door middel van vliegtuigen over te steken is. Onherbergzaam en trooste loos breidt zich de eentonige vlakte uit. Dzjaraboeb is maar een bijna onzicht baar stipje op de kaart maar de Ita- liaansche vlag waait er nog steeds. Het is den Engelschman nog steeds niet ge lukt, Dzjaraboeb in handen te krijgen, de bezetting tot overgave te dwingen. Als een kleine, onveroverde vesting ligt zij daar, in den rug van den vijand. De Engelschen hebben talrijke pogingen ge daan om zich in het bezit te stellen van dit punt, dat voor de militaire ope raties in het Zuidelijke deel van het woestijngebied een zekere waarde heeft in strategisch opzicht. Van Dzjaraboeb uit voert een weg naar het Westen. In dien het een groote legermacht kon ber gen, zou Dzjaraboeb een flankbedreiging voor het Engelsche leger kunnen vormen, dat aan het Noord-Afrikaansche front staat. Duiisch weermacMsberlcht luchtaevscMen Het Opperbevel d£r Duitsche (wieer- miacht deelt mede: De poging van den vij'amd oira in den namiddag van den 5en Februari onder bescherming van jachtvliegtuigen met ver scheidene golven van gevechtsvliegtuigen het bezette gebied aan Het Kanaal bin nen te dringen is, naar reeds gemield (werd. door onmiddellijk in acte komen; van afweer verijdeld. De tegenstander j verloor 17 vliegtuigen, waarvan er 14 door jagers Werden neergeschoten en 3 j door de luChtdoeliartillerie werden ver nietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hèb'- ben velciversterkingen ten Zuidwesten van Harwich en scheepsdoelen voor de mom!- ding van de Theemis met succes met (bommen bestookt Een schip van 3000 Iblrutoregisterton werd tot zinken gebracht. Een groot koopvaardijschip werd zwaar beschadigd en in brand gestoken. Eeni lange.afstandsgevechtsvliegtuig heeft op 450 K.M. ten Westen van Ierland eeni koopvaardijschip met bommen en met Moordwapenen aangevallen. Het schip (bleef stuurloos liggen. De aanvallen van de luchtmacht in de afgeloopen nacht waren gericht op stra tegische doelen in Zuidoost Engeland. Er ontstonden talrijke branden in de havenwerken van een kuststad. De vijand heeft noch boven het Duitsche Rijksge bied, noch boven de bezette gebieden gevlogen. Het luchtdoelgeschut heeft den 4en Februari nog een vijandelijk vliegtuig bij Brest neergehaald, zoodat de verlie- zen van den tegenstander op 4 en 5 Februari tot 21 vliegtuigen in totaal zijn gestegen. 3 eigen vliegtuigen worden vermist. Bij de luchtgevechten van gis teren heeft kapitein Oesau, groepscom mandant in een jachteskader, zijn 40ste overwinning in de lucht behaald. FINLAND HEEFT TEKORT AAN LEVENSMIDDELEN Crediet van 7 miilioen dollar aan America gevraagd f^¥-v Finland is het nieuwe jaar miet sterk gedunde reserves aan levensmiddellen en andere belangrijke Wanen ingegaam. De sehaarschte bleek zelfs nog grooter dan ■men in den herfst had aangenomen, toen de tegenwoordig nog geldende rantsoe nen voor levensmiddelen en textieüW ren Werden vastgesteld. Tot dusverre zijn echter nog geen nieuwe beperkingen in gevoerd. Invoer is derhalve absoluut noodzakelijk om Finland over den moei lijken tijd van het voorjaar tot den nieuwen oogst van den herfst heen te helpen. De problemen van Finland verschillen) in zooverre van die van andere Eurot- peesehe landen, daar zij niet in de eer ste plaats een gevolg zijn van de blok kade en van de Weigering van Engeland levensmiddelen door te laten naar een) land. dat in de invloedssfeer van Duitsehr land ligt Finland immers zou zijn be hoeften ten deeie uit Sovjet-Rusland kun- Inen dekken, als het een leening zooi kunnen verkrijgen. In het Finsüh-Rus- sische handelsverdrag heeft Finland zich verplicht voor leveranties uit de Soiv- jet-Unie contant te betalen, indien het met de centra-leveranties aan Rusland meer dan ©en half milOioftn dollar ten achter is. Daar deze grens thans bijna bereikt is en de leveringen aan Rusland, hoofd zakelijk sleepbooten en machines, -we gens gebrek aan grondstoffen niet ver groot kunnen Worden, zal contante be taling de eenige mogelijkheid zijn, om olie en graan uit Rusland te krijgen* Tot dusverre zijn door de Fjnsche re geering nóg geen maatregelen genomen om dit vraagstuk op te lossen, waarschijn lijk omdat Rusland slechts als leveran-. cier van enkele Waren in aantoerking koimt en daardoor geen defectieve op lossing verkregen zou 'worden. De Finsche re gearing heeft zich ech ter in verbinding gesteld (met de Ver. Staten en daar om een crediet van 7 Imillioen dollar gevraagd. Indien Finland dit crediet krijgt, dan zou het produc ten uit de Veneónigde Staten kuninenj betrokken. De waren die het uit Amerika noo- dig heeft zijn 4000-ton margarine. 7000 ton varkensvet. 4000 ton spek, 251.000 ton graan, 10.000 ton meel, 10.000 ton oliekoeken voor veevoeder en 9000 ton katoen. DE VEEVORDERING is een lastig vraagstuk Per 1 Maart a.s. zal een nieuwe regeling voor de verplichte leve ring van slachtvee ingaan, die de huidige voorloopige zal vervangen. Deze nieuwe en definitieve regeling zal aan twee primaire eischen moeten vol doen: a. de binnenlandsche voorziening met rundvleesch zal er door verzekerd moeten zijn; b. zij zal de lasten der verplichte levering zoo rechtvaardig mo gelijk over alle veehoudende bedrijven dienen te verdeelen. Ten aanzien van den eersten eisch de voorziening in de binnenlandsche vleeschbehoefte is het moeilijk con crete cijfers te geven. Er moet hier een compromis worden gevonden tusschen het wenschelijke en het mogelijke, tusschen de productiemogelijkheden van rund vleesch en de vleeschrantsoeneering. Krachlvoerpositie en beschikbare hoe veelheid varkensvleesch (in mindere mate paarden- en schapenvleesch) spelen hier bij een rol. Aangenomen mag worden, dat bij een vleeschrantsoen van 1 pond per week per hoofd der bevolking en bij een be perking der varkensvleeschproductie tot 30 35 pet van de normale, het aantal slachtingen van volwassen runderen circa 550 560.000 stuks per jaar zal dinen te bedragen tegen ongeveer 400.000 stuks in normale tijden. Hierbij is dan rekening gehouden met het geringere slachtgewicht als gevolg der krachtvoer- schaarschte en met de vleeschvoorzie- ning van het bezettingsleger. Het is mogelijk, dat deze cijfers straks herzien zullen moeten worden, b.v. in verband met de varkensvleeschpositie^ die thans moeilijkheden baart. Maar dit is dan toch ten slotte altijd een kwestie van „papier en potlood"; met andere woordenbij een goede organisatie is het zonder al te veel moeite mo gelijk, productie en rantsoeneering met elkaar in overeenstemming te brengen. Da ochtvaardig» verdeelirg dor latten Heel en heel wat moeilijker zal het zijn om de lasten der verplichte leve ring rechtvaardig over alle veehoudende bedrijven te verdeelen. Sterker nog: wanneer men de meeningen hierover be luistert, dan komt men haast tot de conclusie, dat een dergelijke rechtvaar dige verdeeling vrijwel een utopie is! In de .eerste plaats rijst al de vraag, schrijft het Hbl., welk systeem ge volgd moet worden. Theoretisch zijn er twee mogelijkheden. De eerste is, dat voor ieder bedrijf de veebezetting wordt vastgesteld, rekening houdende met den aard van het bedrijf (fokbedrijf, con- sumptiemelkbedrijf), de verhouding tus schen bouw- en grasland, de mogelijk heid om te scheuren, enz. Het boven de maximaal toegestane bezetting aan wezige vee zal dan moeten worden af gezet, hetzij door het als gebruiksvee aan andere bedrijven te verkoopen, het zij door het voor de slachtbank aan de Veehouderijcentrale te leveren. Uit de landbouwpers blijkt wel, dat men voor een dergelijke regeling, die dus de heele veehouderij van boven af bedoelt te regelen, heel weinig voelt. Juister acht men h.et daar, om ètraks voor ieder bedrijf' een leveringsplicht voor het heele jaar vast te stellen, waar bij dan uiteraard weer rekening dient te worden gehöpden met de hiervoor reeds genoemde factoren als aard van het bedrijf, sch,uirmogelijkheid, enz. Het voordeel van een dergelijke rege ling is, dat iedere boer vrij blijft zijn bedrijf zóó in te richten, als hem zelf het beste voorkomt. Hij zal b.v. aan den leveringsplicht kunnen voldoen door den eigen veestapel wat in te krimpen en in vele gevallen zal dit met het oog op het schaarsche krachtvoer en het scheuren van wat grasland ook ge beuren maar niemand zal hem daar naast beletten om, zoo hem dit beter voorkomt, den leveringsplicht over te dragen aan een veehandelaar, al zal hem dit natuurlijk geld kosten. GEEN TEKORT AAN VlTAMINE-C bij de Nederlandse!)* bevolking Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt het volgende mede: Den meesten lezers is in groote trekken de samenstelling van ons voedsel be kend. Voor een goede voeding zijn on misbaar voldoende hoeveelheden koolhy draten, vetten, eiwitten, zouten en vita mines. In het brandpunt van de belangstelling staan de vitamines. En wel in het bijzon der het vitamine C. Vitamines zijn stof fen die in kleine hoeveelhden in het voedsel voorkomen. Vele van deze stof- j fen zijn chemisch bekend en kunnen zelfs bereid worden. Een afwezig zijn van het vitamine C in de voeding roept de al sinds eeuwen aan zeelieden bekende en beruchte scheurbuik te voorschijn. Een tekort aan vitamine C geeft bovendien minder weerstand tegen infectieziekten. Tot nu toe hebben zich in Nederland geen ziekten als gevolg van een gebrek aan vitamine C voorgedaan. Het vitamine C bevindt zich in ruime hoeveelheden in de meeste vruchten, waarbij bovenaan staan, sinaasappelen, grape fruit of pompelmoes, citroenen, rijpe tomaten en aardbeien. Ons volks- voedsel. bij uitnemendheid, de aardappel, bevat aanmerkelijke hoeveelheden, even als de meeste groenten, zooals spruitjes, boerenkool, prei en koolrapen. Nu heeft de meening post gevat, dat er in Nederland een tekort is aan vita mine C. Zooals de toestand echter op het oogenblik is, is er geen tekort aan vitamine C. Dat de bevolking aan dit tekort zal gaan lijden, moet echter voor komen worden. Hiervoor is in de eerste plaats noodig, dat de raadgevingen, uit gaande van den voedingsraad, met be trekking tot het bereiden van voedsel, zorgvuldig worden uitgevoerd. De voedingsraad is voortdurend waak zaam om een onverhoopt tekort aan vi tamine C te kunnen achterhalen en heeft zijn maatregelen hiervoor reeds genomen. Dit geldt evenzoo voor 4e overige vita^ minan. HET VERZEKERINGSWEZEN Een maatregel van groot* social* bet«elc*ni« Dat iben in de Verzekeringswereld sinds 15 Mei niet heeft stilgezeten mag als bekend worden verondersteld. Ver schillende maatregelen zijn reeds geno men om zich aan de gewijzigde omstan digheden aan te passen en het publiek volledige dekking te verschaffen, nadat de dekking van het grootste deel der buitenlandsche maatschappijen was weg gevallen. Er was echter nog een bepaald on derdeel van de assurantiemarkt. waar voor nog geen voorzieningen getroffen werden n.l. de plattelandsposten die om verschillende redenen door Nederland-, sche maatschappijen steeds als onge. Wensehte risico's werden beschouwd. Voorheen werden deze nagenoeg alle zonder meer bij Lloyd's te Londen on. dergebracht. Veel bezwaar leverde dit aijmmer op, totdat ook deze mogelijk heid -werd afgesneden. Hoewel sindsdien de maatschappijen haar standpunt ook ten opzichte van dit soort risico's wel iets hebben verruimd, had dit toch niet tot resultaat dat de groote massa dezer risico's kan Wor den ondergebracht. Daarin is nu verandering gekomien. En hiermede is tevens het 'bewijs geleverd dat men in assurantiekringen ook voor het algemeen belang een open oog 'heeft Want het gaat 'hier niet om de eigen dommen van kapitaalkrachtige verzeker den, maar om de bezittingen van een categorie die tot de eenvoudige burgers en kleinere boeren in Nederland kan Worden gerekend. Het is duidelijk dat juist voor deze mienschen een goede birandpolis een onmisbaarheid is. Door een veilige en soliede dekking Wordt hun ondergang voorkomen als een ramp hen treffen zou. Onlangs is nu opgericht het: „Syndi caat voor brandverzekering in Nederr land". Dit Syndicaat zal Worden beheerd door den heer W. F. N. van der Leeuw te Amsterdam die ook het initiatief tot de vorming ervan heeft genomen. Het stelt zich speciaal ten doel' de 'hierboven be doelde z.g. plattelandsposten te verzeke ren waarvoor hij Nederlandsche Maat schappijen geen of niet voldoende dek king kan 'worden verkregen. Daar het hier gaat om die risico's die meestal tot de materieel „zwaardere" en minder gewenschte verzekeringen be- hooren, zal dit op de te betalen premie terugslaan die dan ook honger ligt dan bij meer normale posten. Verder hoopt tmien door een voorzichtige bedrijfsvoe ring en 'bepaalde maatregelen te berei ken dat deze tak van het assurantie- Wezen een loonend bedrijf zal opleve ren waarmede beide partijen, zoowel ver zekeraars als verzekerden alleen maar gebaat kunnen zijn. VERSCHILLENDE BERICHTEN Mot *en varkan in bed De ambtenaren van den crisiscontróie- dienst zullen wel vaker voor ongewone en komische situaties komen te staan bij hun speurtochten naar overtreders der voorschriften. Maar dat ze een zieke samen met een half varken in het bed aantroffen, zal toch wel een niet alle- daagsch geval zijn, aldus „De Grondwet". Het gebeurde dezer dagen in een dorpje in de omgeving van Roermond, na bij de grens. De ambtenaren waren spe ciaal op zoek naar frauduleus geslacht vee. Zij stapten een particuliere wo ning binnen en informeerden naar den baas. Die was er niet, kregen ze te booren. En de vrouw dan? Die was ziek. Maar de ambtenaren zijn niet licht- geloovig en wilden toch het huis eens doorsnuffelen. Dat gebeurde en zoo kwamen ze zelfs in de ziekenkamer, waar de „zieke" onder de dekens lag. Het kwam zoover, dat ze het bed verliet. Stomverbaasd zagen de ambte naren dat in het bed eenhalf varken lag, dat in alle stilte „gekeeld" was. Hevig kleurend en stotterend legde de „ingebeelde zieke" een verklaring af. Een proces-verbaal volgde en natuurlijk ook inbeslagneming van het varken. De Noord-Ooitpoldor Zooals vrijwel algemeen in den lande bekend is, werd met het droogmalen van den Noordoosterpolder bereids een aanvang gemaakt. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden zal omstreeks Dzji'ebub ®n Slw*, tw** belang rijk* oaten in Noord-Afnka Finland heeft cr*di*t in Amerika gevraagd voor levenimiddelen Syid'caat van b'andverzeke- ringen maatregal van groot* beteekenis Installatie van den nieuwen burgemeester van Sta*enitie R'd-msche Tuinbouwveiling zette in '40 meer dan f 2 millio«n om Gironummer van de W.H.N. is 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam. Postgiro- nummer 877. ,jStort op 5553 of 877 Ge brengt geluk In veler leven". Wanneer verduisteren? Heden gaat de zon 18 37 uur onder. Morgen komt zij om 9.11 uur op. Tusschen zons op- ondergang moet verduisterd worden. Mei, Juni a.s. in het randgebied met de eerste werkzaamheden voor het in cul tuur brengen worden begonnen, waarvoor uit den aard der zaak een groot aantal werkkrachten noodig is. Reeds thans doen velen van hun be langstelling, om in den Noordoostpol Ier aan het werk te gaan, blijken aan de directie van de Wie ringer meer te Alk maar, die met het in cultuur brengen van den polder zal worden belast. Het is echter nog niet practisch mogelijk om de vele aanvragen" reeds thans in behandeling te nemen. Zoodra de tijd daartoe rijp is zal daarvan in de bladen mededeeling worden gedaan, waarna de gelegenheid zal open staan om zich aan te melden. De voor het werk noodige landarbei ders zullen worden aangenomen door bemiddeling van het rijksarbeidsbureau. Omtrent de tewerkstelling van boeren en boerenzoons zal nog een nadere re geling omtrent de aanneming bekend gemaakt worden. RECHTZAKEN Rechtbank te Middelburg Ter terechtzitting der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg zijn beëedigd als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand: in de gemeente Oosterland de heer J. M. dé Waal, wonende aldaar; in de ge meente Poortvliet de heer J. J. van der Slikke, wonende aldaar. PREDIKBEURTEN Zondag 9 Februari. Ned. Berr. Berk. Zierikzee. Nieuwe kerk, 10.30 ure, da. ValetoQ (Red H. A.) Kleine kerk. 10 ure, d*. Pijuaoker Hor dijk (Jeugddagviering3 ure, ds. Valeton (Dankz. H, A.) Lutb. Kerk. 10.30 ure, dp. de Jough ran Ameraioort Gerei, Kerk. 10.30 en 3 ure, de. Leene. Ghr. Geref. Kerk, 10 30 en 3.30 ure, de. Hoogeudoorn. Geref. Gea. (St.-Domusatraat) 10 30. 3 en 6 ure, Leeskerk. Diosdag. avond 7 ure (w. t), ds. Barth van N'kerk Oud-Gerei. Gem, 10.30, 3 en 7 ure, Leeekerk. Leger des Heile (Appelmarkt) 10 Heiligiogedienet, 3 30 Verblijdinge. eameDkomat en 7 ure, Verlosdugseamon- komat. Alle samenkomsten ooder leiding van adj. Ras en kapt. Torenbeek. Renesse. Evangelisatie. 3.c Boeohloo van Elkenee. ure, ds.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1