BESPARim 38 38 38 33 33 S3 33 S3Ü Uit Stad en Provincie TWEE NEVEN en TWEE NICHTEN Kou - Griep - Pijn. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 5 Februari HILVERSUM I. 41B M. Nederlandsch programma. NCRV 8 schriftlezing en meditatie; 8,15 gewijde muziek (gr.pl.); 8,30 nieuwsberichten ANP; 8,45 gram.; 10,80 morgendienst; 11 gram.; 11,80 Celesta-ensemble; 12,15 re portage of muziek; 12,45 nieuws- en eco nomische berichten ANP; 1 Celesta-en semble; 1,45 fluit, piano en gram.; 2,20 gram.; 8 Christ, lectuur; 3,30 Nederl. pianokwintet; 4 voor de jeigd; 4,80 Ne derlandsch pianokwintet; 5 gram.; 5,15 nieuws-, economische- en beursberichten ANP; 5,80 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart; 6 gram.; 6,05 Revida-sex- tet; 6,45 actueele reportage of gram.; 7 economische vragen ANP; 7,15 gram.; 7,30 berichten Engelsch; 7,45 gram.; 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 gram.; 8,30 berichten Engelsch; 8,45 „De geestelijke zorg voor gezinnen van elders tewerk- gestelden"; 9,05 Nederlandsch orkest ,,'s-Gravenhage" (opn.); 9,35 zang met orgelbegeleiding (opn.); hierna schriftle zing; 9,45 Engelsche berichten ANP; 10 nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA 8 gram.; 8,30 nieuwsberichten ANP, gram.; 10 VPRO: morgenwijding; 10,20 VARA-orlsest; 11 declamatie; 11,20 VARA-orkest; 12 berichten; 12,15 orgel spel, in de pauze: VARA-Almanak12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 Nationale Bond Landbouw en Maat schappij, lezing; 1,15 Esmeralda; 2 voor de vrouw; 2,30 Rotterdamsch pianokwar tet; 3,20 gram.; 3,40 „De Wereld van het .kind"; 4 grami.; 5 VPRO: „Het geestelijk karakter van ons volk"; 5,15 nieuws-, eco nomische- en beursberichten ANP; 5,30 gram.; 6 VARA-Harmonie-orkest6,42 VARA-Almanak; 6,45 actueele reportage of gram.; 7—7,15 Brabantsch praatje ANP en sluiting. NED. INDIË EN JAPAN Nederl. nota aan Tokio In een nota, die de Nederlandsche re geering te Londen door bemiddeling van haar gezant te Tokio, generaal J. C. Pabst, aan de Japansche regeering heeft laten overhandigen, verklaart zij volgens Domei, „het denkbeeld, dat Nederlandsch- Indië zou worden ingeschakeld in de nieuwe orde in Oost-Azië onder leiding van eenige mogendheid, welke ook, te verwerpen." De Japansche regeering heeft hier tot dusver nog niet officieel kennis van ge kregen. Welingelichte kringen zijn echter van oordeel, dat Japan zulk een stap voor kennisgeving zal aannemen, aan gezien algemeen bekend is, dat de naar Londen uitgeweken Nederlandsche regee ring, die practisch onder Britsche voogdij staat, een dergelijke meening is toege daan. j Bedoelde kringen zijn van meening, dat de Japansche politiek van versterking der economische banden met Nederlandsch- Indië als onderdeel van het programma, dat op het scheppen van een Oost-Azia- tissch gebied van gemeenschappelijke wel vaart is gericht, door zulk een stap niet beïnvloed zal worden. Wendell Willkie heeft, naar uit Lon den wordt gemeld, aangekondigd, dat hij' de Britsche hoofdstad heden (Dinsi- dagl zal verlaten, om voor de SenaatsS- oommissie voor Buitenlandsche Zaken e% verklaring af te leggen miet betrekking tot het wetsontwerp tot hulpverlieening aan Engeland. De minister van Buiteni- landsche Zaken, Cordell Huil, heeft hem uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk voor de commissie te verschijnen. (DNB) Er wordt onder goedheid veel ver staan, wat in werkelijkheid niets anders is dan laksheid en lauwheid. Uit do Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Van 3—9 Februari 1916. Bij een tusschentijdsche gemeenteraadsver kiezing te Oosterland werd die heer J- H. Flohil1 gekozen. i - Voor het oprichten van een boeren- leenbank te Noioirdwelle, Renesse, Se)- rooskerke meldden zich aanvankelijk 23 leden aan. Benoemd bo>t onderwijzer aan school 26 te Amsterdam, de heer W. C. Haek te Middelburg, geboren te OuWerkerk Benoemd tot concierge aan de Am- biachtsschoiol te Zi er ik zee de heer I. Verton. j Voor het examlen handelsdiplioma schoonschrijven slaagde o.a. de heer A. 'J. v. d. Stel te T hol en. Tot besteller bij de PTT te Dui ven d ij' k e werd benoemd de heer G. Hofogenboom1 aldaar. ZIERIKZEE. Na een te Hilversum ge houden examen werd dezer dagen aan onzen stadgenoot, dhr. J. H. Braai, het diploma van vakbekwaamheid voor het Automobiel- en Garagebedrijf van de BOVAG en de CCAB, uitgereikt. BURGH. De burgemeester heeft van W.H.N. een voorloopig bedrag van f 60 ontvangen, om daarmee de nood in som mige gezinnen te lenigen. De paardenvordering is voor onze gemeente nogal meegevallen, want slechts 9 paarden werden definitief gevorderd. HAAMSTEDE. In onze gemeente zijn 14 paarden gevorderd, die tgen flinke prijzen werden overgenomen. HAAMSTEDE. De bevolking dezer ge- imleente bestond iop 1 Jan. 1940 uit 1546 personen Gedurende 1940 vestigden zich' alhier 98 personen, terwijl 24 kinderen (werden geboren Wegens vertrek ver- E iminderde de bevolking met 80 personen en dciOir overlijden met 18. De totale vermeerdeirng bedroeg aldus 24 perso nen, zo,odat de gemeente op 1 Januari 1941 1570 inwoners telde. Er werden' 11 huwelijken gesloten. OOSTERLAND. Burger!.. Stand over Januari. Geboren: 15, Jacoba Maria, d. van M. J. Lems en J. C. Bouwman; 29, Pieternella Lena, d. van A. A. Roks en J. Bal. Gehuwd: 17, Mach. Gapelle, 27 j. en D. de Ronde, 23 j. Overleden: 12. Cornelis Stouten, 1 j., z. van J. Stouten Hz. en J. de Brudjne; 14, Cor nelia van de Panne, 77 j., wed. van P. van den Berge; 21, Leendert Wandel, 78 j., wedn. van J. v. d. Hamer; 25, Jacobus Fluijt, 81 j., wedn. van Joh. Mannie, eerder van A. Moret. j Ingekomen: 25, J. Brouwer van Ber-> gen op Zoom. STAVENISSE. Zaterdag j.l. herdacht dhr. P. Bastiaanse, kantoorhouder der P.T.T. te dezer plaatse, het feit dat hij 40 jaar bij het Staatsbedrijf der P.T.T. in dienst was. Het behoeft wel geen verwondering te wekken, dat deze dag j voor dhr. B. en diens familie niet on gemerkt gepasseerd is. I Immers, wie heeft vaak geen beroep moeten doen op de hulpvaardigheid van dhr. B. Aan. hem is ten volle bewaar heid de uitdrukking: Het publiek is er niet voor den ambtenaar, maar de ambte naar voor het publiek. Voorkomendheid en behulpzaamheid voor een ieder, heb ben steeds de ambtelijke loopbaan van dhr. B. gekenmerkt. Dat deze eigenschap pen in hooge mate door de ingezetenen op prijs werden gesteld is Zaterdag j.l. wel gebleken. Uit alle lagen der be- I volklng mocht dhr. B. blijken van be langstelling ontvangen. Een deputatie uit zijn uitgebreiden vriendenkring heeft hem een huldeblijk aangeboden. Het cadeau werd hem door onzen nieuwen burgemeester met een passende toespraak overhandigd. FEUILLETON 22 Hij hield haar handen in de zijne ge- sloten, terwijl hij dit vroeg en zij ant woordde zacht: Dat kan ik je niet zeggen, ik weet niet zeker Jeanne! riep hij. Op dat oogenblik klonk er een door dringende gil uit het vertrek boven hen, die iedere andere gedachte bij haar ver dreef. Ontzet riep zij: O, Rtinier, dat is Eddie! HOOFDSTUK XIV. Het had den heelen dag al geregend. Mevrouw Werner en haar secretaresse waren druk bezig geweest met het ver zenden van een stapel circulaires en Elizabeth was moe. Na de thee stelde zij voor, of ze, den regen trotseerende, met den hond even om zou gaan en dan meteen een boek in de bibliotheek zou gaan ruilen. Haar werkgeefster vond dit een uitste kend plan en gaf haar een lijstje van boeken, die zij wel een wilde lezen. Het kostte Bettie eenige gewetenswroe ging, om zoo te wandelen, want dat gaan naar de bibliotheek was eigenlijk met de bedoeling en in de hopp, om een brief van Jeanne te krijgen. Die had zich geen enkelen keer door haar zuster laten overreden, om met haar adres te voorschijn te komen. Hèèr brie ven, die dus het postmerk Kattenhove droegen, verschenen steeds bij de Wer ners in den regel met de eerste post zoodat Dick er zich steeds in stilte over verwonderde, van wie die toch wel konden zijn. Hij sprak echter geen enkelen keer meer van zijn neef in Steenvoort; maar de vrees, dat een van die epistels zijn nieuwsgierigheid weer wekken kon, had haar eindelijk dom besluiten Jeanne te vragen, om haar brieven in het vervolg maar aan de biblotheek te adresseeren, waar zij toch iedere week moest wezen vpor in ruil van boeken. Zoodra zij zich nu hier vertoonde, zei- de de eigenares: Er ligt al een paar dagen een brief op u te wachten, juffrouw Gildehuis. Bettie had gretig het welkome epis tel in ontvangst genomen, toen iemand, die achter haar den winkel was binnen gekomen, haar naam uitsprak. IJligs schoof ze den brief in het ge ruilde boek en kreeg een kleur van ver rassing, toen zij, zich omkeerend, gewaar werd, dat dit Werner was. STRodm De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: Namens den secretaris-generaal van het betrokken Staatssbedrijf heeft de direc teur van het P.T.T.-kantoor te Tholen hem een fraaie oorkonde in lijst over handigd. Ook de collega's op het eiland bleven niet achter en overhandigden hem eveneens een stoffelijk blijk van waar deering. Zeer zeker zal de fam. B. de aangenaamste herinneringen bewaren aan het 40-jarig jubileum. (Hoewel niet onze gewoonte willen wij op deze plaats ook dhr. B. nog harte lijk gelukwenschen en hem dank zeggen voor de vele hulp en meestal buiten kantoortijd! die hij steeds verleend heeft, om belangrijke berichten op de snelste wijze te verzenden. Red. en corr.) De P.Z.E.M. heeft in opdracht van het gemeentebestuur een twintigtal z.g. richtingslampen aangebracht. Zaterdag avond j.l. brandde voor de eerste maal deze noodverlichting. Het wil ons voorkomen, dat de aan brenging voior velen'inderdaad een grioote verbetering betekent, al is het ou. wbl1 te overwegen, fOim; allle straatlantaarns1 van een dergelijke Kamp te voorzien, teamleer omdat d© verlichtingspunten nog al wat wüj'd uit eSjkaar zijn gepHlaafst'* De Kerkeraad van de Ned. H©rv. Kerk'werd ten behoeve van de Diacoi- nie imiet een extra-gift van f 25 ver blijd. De extra-collecte bij' het afscheid van ds Batelaam heeft een bedrag van f42,25 opgeblracht. T Door hun kou, koorts en pynuiL drijvende werking helpen hierbij altijd veilig en ving een poeder of paohet van Mijohardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ot. Doos 45 ot. Cachets, genaamd „Mijn- hardt] es" Doos 10 en 50 ot. Ik zag doior het venster, juist even het puntje van den staart van den hond, schertste hij en toen dacht ik wel, dat hij u tot geleide -zou hebben. Dick was een bijzonder flinke, knappe verschijning in zijn los-toegeknoopte re genjas, vond Bettie. Wel zat ze er wat over in, of hij ook soms haar haastige beweging, om den brief weg te stop pen, zou gezien hebben. Zoodra ze de 'bibliotheek uit waren, wilde hij absoluut het boek voor haar dragen. Daar zij geen parapluie bij zich had en hij wel, hield hij die boven haar hoofd. Nu was het maar een klein eindje van de bibliotheek naar huis; maar toch deden ze er tamelijk lang over. Ik wilde u en moeder vanavond meè naar den schouwburg nemen, zei hij, dan kunnen we eerst buitenshuis di- neeren. U heeft den laatsten tijd veel te hard gewerkt en de boog kan toch niet altijd gespannen zijn. Dat heeft u verleden week ook al gezegd, toen u ons naar het concert heeft genomen en ook toen we twee maal zoo'n heerlijk roeitochtje hebben gemaakt. Maar die uitstapjes zijn je toch geen van alle slecht bekomen, is het wel, Bettie? Ze schTikte. Hij had haar nog nooit bij den voornaam genoemd. Als uw moeder gaan wil, dan zal ze mij wel meehemen. LAND- EN TUINBOUW DE TEELT VAN WITLOF Een teelt, 'welke zonder overschrijding der teeltvergunning, nog telken, jare toe neemt. is die van 'witlof. Oorspronkelijk een specifiek Begische cultuur, heeft ons land zich voorat de laatste tien jaar' op de witlof teelt toegelegd en wel met stijgend succes'. De Import uit België liep, miede door de tijdige contingen- teering, sterk terug, 'wat de prijs van dit artikel ten goede kwam1. Het afg©- lcopen jaar 'waren de prijzen weer goed en dit seizoen zijn de prijken zelfs gun stiger dan mien had durven verwachten. En zoo is de teelt van 'witlof, dank zij 'betere kennis en bevredigender prijken; uitgegroeid tot een onzer (beste cultures. Het zijn vooral twee rassen, die oor spronkelijk voor de cichorei- en witlof- teelt in aanmerking kwamen, namelijk de Bruns'wijksche en Maagdenburgsche cichorei. Het eerste ras vor|mit groot© dikke 'wortels, terwijl de bladeren vrij sterk horizontaal groeien en diep z^ijfn ingesneden met rondje hoofd/nerf. De Maagdenburgsche cichorei vormt ook ste vige flinke 'wortels, maar hier zijn de 'bladeren minder ingesneden met fwitte hoofdnerf De lepel,vormige bladeren staan rechtop en neigen met de toppen naar binnen. Juist mlet dit laatste ras heeft België gewerkt en door zeer strenge en jaren lange doorgevoerde selectie een ras ver kregen, dat prima witlof levert. En onvermoeid blijft men bezig met nog steeds het beste uit te zoeken, waar bij men let op tal van eigenschappen als grootte van de wortel, vastheid en kwa liteit van de krop, neiging tot schieten, geschiktheid om te „trekken" enz. Zoo, ergens, dan is hier de keuze van het zaaizaad van de allergrootste betee- kenis. Dat ons land met de kwaliteit van het witlof jarenlang achterstond bij het Belgische product, vond vooral zijn oorzaak in het kweeken van minder goe de soorten m.a.w. gebruik van minder waardig zaaizaad. De selectie van het zaad is echter door de Nederlandsche zaadkweeker en witlof verbouwer in het verleden met 'succes aangepakt. En dank zij hun volhardend werk, beschikt het gros van de witlofkweekers thans in ruime mate over prima zaaizaad. LUCHTVAART VLIEGSNELHEDEN De geweldige vorderingen, die de vlieg tuigbouw in de laatste 20 jaar heeft gemaakt, worden wel het beste in het licht gesteld door het feit, dat de hoog ste snelheid, die bij het einde van den wereldoorlog door vliegtuigen werd be reikt, ongeveer 200 kilometer bedroeg. Tegenwoordig daarentegen kan het vlieg tuig niet alleen een veel grootere hoogte bereiken en bezit het een veel grootere actieradius, doch de snelheid bedraagt ongeveer 750 klimoter per uur. Daar het nu in de eerste plaats de snelheid is, die de waarde van het vlieg tuig als strijdmiddel bepaalt, neemt nog voortdurend proeven om deze snelheid nog te vergrooten. Dat dit niet alleen te bereiken is door het aanbrengen van sterker motoren begrijpt ook de leek wel. Een veel voornamere rol speelt de bouw van den romp. Bij de tot dus ver bereikte snelheden oefende de lucht druk slechts een geringen druk uit op de machine in vergelijking tot de andere voorwerpen, die zich op den vasten grond bevinden. Verhoogt men de snelheid ech ter nog meer, dan neemt de winddruk in ongeëvenredigde mate toe. Wordt de snelheid verdubbeld, dan wordt de lucht druk, dien het vliegtuig moet overwin nen, vier maal zoo sterk. Gaat men dus nog verder en wil men de snelheid op voeren tot die van het geluid (1200 kilometer), dan moet men terdege re kening houden met den luchtdruk. Daardoor worden natuurlijk de bere- keningen in hooge mate bemoeilijkt, even- En gaat u dan enkel uit een soort plichtsgevoel? Ze waren nu vlak bij huis en stonden onder de portiek. Doe je het enkel uit plichtsgevoel herhaalde hij en is het je geen ge noegen, om met mij mee te gaan? Zenuwachtig trilde haar hand, zoodat ze het boek liet vallen. Dick bukte zich, om het op te rapen en de brief gleed er uit. Toen hij een spetje slijk er afveegde moest hij wel zien, dat het een onge opende brief was, geadresseerd met een mannenhand, althans daar had Jeanne's schrift veel van, ook kon het poststempel „Kattenhove" hem zijn opgevallen. Pijnlijk was haar verlegenheid. Ze bloosde tot in de wortels van haar- mooi, goudblond haar; toen hij haar dien brief overreikte. Zooals de afspraak was, dineerden ze buitenshuis en gingen toen naar den schouwburg. Dick was heel beleefd en oplettend voor de damesmaar hij was toch stil en verstrooid en Bettie zou dol-graag zijn gedachten gelezen hebben. De intrige van het stuk ontlokte me vrouw Werner den uitroep: 'Maar die mlan is toch al gemak kelijk te Ibednegen. Zelfs een man, die geen liefde voior haar voelde, zou tódh zien. dat zij onschuldig is. Ik geloof, dat u geljijk hebft. zei' Dick, met ernstigen nadruk: Ieder BONS, DIE GELDIG ZIJN BLOEM. Bon „4" van de bloemkaart geeft tot en met Zondag 23 Februari a.s. recht op hét koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. BOTER, MARGARINE en VET. - Van 1 Feibruari tot en met 9 Februari geeft de met 28 genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter, of een half pond margarine, of twee ons vet naar keuze. BROOD'. Van 3 PeJWr. toit en mlet 9 Febr. broodbon 1 (geldig tot en met 16 Februari). Bon 4 van de bloemkaart tot en met 23 Februari geldig voor het koo pen van 50 gram brood, 35 gram meel of bloem of i/o rantsoen gebak. GEBAK. Bon 1 van de broodkaart en bon 4 van de bloemkaart voor gebak. EIEREN. Van 3 tolt en miet 9 Febr. bon 03 (algemeen) een ©i (ook geldig tot en met 16 Februari). SUIKER. Van 18 Jan. tot en met 14 Februari bon 91 (algemeen) (1 k.g.) KOFFIE en THEE Gedurende het tiid- vak van Maandag 3 Februari tot en Irnet Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „02" genummerde bbn van de inieulw' uitgereikte „bonkaart algeanisen" recht op het koopen van 125 gram koffie of 50 gram1 thee. VLEESCH en VLEESCHWAREN. Van 27 Jan. tot en met 5 Febr. (ook geldig tot en met 9 Februari) bonnen „16 vleesch" voor 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bonnen „16 worst vleeschwaren" zelfde periode voor een rantsoen vleeschwaren. KAAS. Tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft elke der met „19", „32", „45". en „58" genummerde bonnen van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. ZEEP. Tot on imlet 28 Februari geeft de miet „01" genummerde bton van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram. toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huis houdzeep of 150 gram zachte zeep, of 300 gram zeeppasta of 250 gram zeep poeder ot 600 gram waschpoeder. BRANDSTOFFEN. Van Zaterdag 1 Febr. tot en met Vrijdag 28 Febr. geven de met „brandstoffen, een eenheid, vierde periode" en de met „cokes, een eenheid, vierde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van een eenhaid vaste brandstoffen. als de praktische proefnemingen in de inrichtingen, die voor den bouw van nieuwe vliegtuigen zijn aangelegd. Alleen reeds het produceeren van een kunst matige windsnelheid, die ongeveer over eenkomt met de snelheid van het ge luid, is e en probleem op zichzelf. Er zijn speciale machines voor noodig, even als een geëxperimenteerd personeel, dat voortdurend op zijn qui vive is. Dit alles verhindert echter niet, dat, hoewel er natuurlijk een grens bestaat, er op ge rekend kan worden, dat binnenkort een nog aanzienlijk grootere snelheid zal worden bereikt. In Arabische nationalistische kriingeni verluidt, dat er een geheim verdrag ge sloten is tusschen emir Abdallah van Tiransjordanië en Engeland. Volgens dit verdrag heeft de emir zich verplicht tot het beschikbaar stelllen van 50.000 man op voorwaarde, dat Engeland hem 500.000 gouden ponden, dustien gouden ponden per mrii btetaalt Tot eind De cember heeft de emir 5000 man be schikbaar gesteld en 50.000 gouden pon den gekregen. een met een greintje verstand, moet iw'el inzien, dat zij niet in staat is tot eenig kwaad en de man, die hhar, on danks all|e bewijzen, niet vertrouwen kan, is haar dan oiok niet Iwiaard'. Zijn blik rustte niet op de heldin van het stuk, maar op het jonge meisje naast hem. Elizabeth's oiogen ontmoet ten de zijne 'en er had een zlwtijlgemde uitwisseling van gedachten plaats een vraag en een antwoord wat een stralende bekoorlijkheid op haar lief gezichtje te voorschijn riep. De rit naar huis (was hun veel te kort Mevrouw' Werner sluimerde in haar hoekje en Elizabeth zat in drioomierijen verdiept Eerst toen de autoi voor de deur stil hield, viel het haar in, dat zij den brief van Jeanne nog niet ge. lezen had. In de eetkamler. iwtear nog het een en ander voioir hen gereed stond, lagen een paar brieven op tafel. Dick sor teerde ze en overhandigde er een aan Bettie. Tot haar verbazing zag zij, dat het adres geschreven Iwlas 'miet de hand van haar zuster. Had Jeanne zelve dan haar dringend verzoek vergeten, om haar adres geheim1 te houden? (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2