ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 4 FEBRUARI 1941 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT Prijs 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt degelijks, behalve 's Zondags. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode,„Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14560 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur DE LUCHTOORLOG Een Amtrikaanich oordeel Met ingehouden adem staren millioe- nen menschen naar het duistere schouw spel van den krijg. Drie groote naties kampen met elkaar om hun toekomst. Hun wapens zijn tot nu toe voornamelijk de vliegtuigen, die dag aan dag en nacht op nacht, over zeeën en landen razen en met dreunende motoren en den vu- rigen hagel hunner bommen de feitelijke beslissing voorbereiden. En als op dezen strijd zelf, zoo kijken de volkeren op naar de mannen, die hem voeren. In handen van de generaals der luchtmach ten ligt .in dezen tijd een buitengewoon zware verantwoordelijkheid. Aan hun be slissingen kan het lot van den slag liggen. In de New York Post wijdt de mili taire deskundige eenige beschouwingen aan de luchtvloten der oorlogvoerende mogendheden. Er wordt veel over het aantal vliegtuigen gesproken dat Duitsch- land op Engeland zal loslaten, schrijft Pratt. Sommigen beweren dat het Duit- sche luchtwapen over 18.000 machines der eerste linie beschikt. Dit beteekent echter niet dat deze machines tegelijk zullen worden ingezet, want zou de aanval bij de eerste poging niet slagen, dan zou Duitschland met een grootendeels ver lamd luchtwapen blijven zitten. Waar schijnlijker is, dat de aanval met een heden van 500 of 600 machines zal plaats vinden. Daarentegen kunnen de Engelschen na tuurlijk ook iets uitrichten. Het is nog onzeker, ot bij de te verwachten ge vechten strijdgassen gebruikt zullen wor den. In elk geval, kan door den inzet van het Duitsche luchtwapen het gewel digste bombardement in de geschiedenis worden bereikt. Het is echter niet aan te nemen dat de Engelschen hierbij met gekruiste armen zullen blijven zitten. Zij hebben natuurlijk ook iets in petto. Wat de verhouding der twee lucht machten betreft schrijft de militaire des kundige: Engeland zelf heeft, sedert de ineenstorting van Frankrijk, het aantal vliegtuigen en vliegers niet veel hooger kunnen brengen dan Duitschland. Over nauwkeurige gegevens betreffende vlieg tuigleveranties van andere landen aan Engeland beschikt men niet. Iedereen weet dat Duitschland in den loop van dezen winter de noodzakelijkheid heeft ingezien om de oppermacht in het lucht ruim te verkrijgen. In Engeland is dit overigens eveneens het geval. Daar gaan nu reeds stemmen op, die Amerika er van beschuldigen, Engeland onvoldoende te hebben geholpen. Deze beweringen zijn op zijn minst voorbarig, aldus Pratt. Italiaansch weermachtsbericht Hevige gevechten in Oost-Afrika Het 240ste communiqué van 't opper bevel der Italiaansche weermacht luidt'. Aan het Grieksche front hebben wij bij patrouille-actiès gevangenen ge maakt, terwijl talrijke wapens, die door een dezer dagen verslagen vijandelijke afdeeling waren achtergelaten, in onze handen vielen. Geconstateerd werd, dat de tegenstander opmerkelijke verliezen heeft geleden. In één enkelen sector vanN het Tomorizza-dal heeft men 200 dooden geteld, waaronder drie officieren. Vijandelijke vliegtuigen hebben de hospi- taalwijk te Valona gebombardeerd, waar bij schade werd aangericht en slachtof fers vielen, namelijk tien dooden en eenige gewonden. In Cyrenaica geen vermeldenswaar dig nieuws. Onze vliegtuigformaties heb ben gemotoriseerde afdeelingen van den vijand gebombardeerd. Onze jagers heb ben twee vliegtuigen van het type "Hur ricane neergeschoten. De vijand heeft aan vallen op onze vliegvelden ondernomen. Er werd schade aangericht, doch er vie len geen dooden of gewonden. In O o s t-A f r i k a hebben zich giste ren verwoede gevechten afgespeeld aan het Noordelijk front tusschen Agordat en Barentoe in de Westelijke Erytïeesche laagvlakte. De luchtmacht heeft onop houdelijk aan den strijd deelgenomen. Zij heeft vijandelijke stellingen en colonnes gebombardeerd en met machinegeweren beschoten en talrijke auto's van den vij and vernield. Onze jachtvliegtuigen heb ben .een vijandelijk vliegtuig van het type Hurricane neergeschoten. Afdeelingen van het Duitsche luchtwa pen hebben met doeltreffende en duidelijk zichtbare resultaten de installaties en ha vens van Soll-oem en Bardia aan gevallen. In de haven van Bardia werd een schip van 10.000 ton tot zinken ge bracht. lil In den middag van dein 31en Januari hebben dezelfde afdeelingen een krach tige actie onderiuojnian tegOn vijandelijlke koopvaardijschepen langs de kusten en in de havens van Marmiarieadrie sche pen van middelgrofOite tonnage zjjlm tot 2inken gébiracht en drie andere eipstig beschadigd. Een onzer lop den Atlantischön Oceaan opereerende duikbooten heeft een aanval gedaan op een geëscorteerd konvooi, be staande uit vier Britsche schepen, waar van er drie met een globale tonnage van 15.000 ton getorpedeerd en tot zin ken gebracht zijn. Verwoede gevechten in Oost-AMka Het 241ste Italiaansche weermachtsbe richt luidt: Aan het Grieksche front activi teit van onze patrouilles en optreden van de artillerie van weerszijden. Onze vliegtuigen hebben troepenconcentraties gebombardeerd. In Noor d-A f r i k a hebben onze vlieg tuigen met succes uit gemechaniseerde strijdmiddelen bestaande Britsche colon nes gebombardeerd. In O o s t-A f r i k a zijn ook Zondag weer verwoede gevechten geleverd in de zone van Agordat en Barentoe. Onze luchtmacht was met een bewonderens waardige bezieling voortdurend in actie. Van het Westen komende vliegtuigen hebben boven Sardinië, gevlogen en zonder eenig succes bommen en twee torpedo's geworpen op den dijk van de Tirso. Andere bommen kwamen in het open veld terecht zonder dat slachtof fers vielen of schade werd aangericht. Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtafweergeschut getroffen en moest dalen. De bemanning is krijgsgevangen gemaakt. Een Engelseh vliegtuig van het type Spitfire is in de nabijheid van Via- reggio tot dalen gedwongen. De bestuur der is gevangen genomen. Duitsch weermachtsbericht Vliegvelden aangevallen Het opperbevel dier iwtoermiadht de&Me Zondag miede: Ook iqp den eersten Februari hoeft de luchtmiadht haar gewapende verken ning boven Engeland voortgezet. In scheervlucht (werden twee vliegvelden aangevallen Tal' van vijandelijke ge vechtsvliegtuigen werden hiertdji vernield of beschadigd. Ook hangars en gebou wen werden getroffen. In Oiost-Engoiand (werden twee fabrieken en een haven doeltreffend mlet blommen bestookt. Duit sche jagers hebben ie©n vijandelijk vlieg tuig. topn dit het btezette gebied binnen, vloog, neergehaald. Vèrdragend geschut van het leger beschoot strategische doe len in Z.O.-Engeiand. In de Middellandsche Zee hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen verscheidene ha- heninstallaties aan de Nooird-Afrikaan- sche kust. wiaarvan de Engelschen voor hun ravitailleering gebruik maken, met grofOit succes aangevallen. Daarbij' 'wed den drie vijandelijke koiopvaardijsc!hep©n van in totaal 14.000 ton tot zinken ge bracht en drie andere zWiaar bescha digd. In den afgeloiopen nacht heeft de vij and noch bloven het bezette, noch Woven, het Duitsche rijksgebied gevlogen. Twee eigen vliegtuigen keerden van vluchten. Op den 31en Januari miet terug. Luchtactie boven Z.O.-Engeland Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen heb ben Zondag met succes vliegvelden, fa- ibrieksinstallaties, opslagplaatsen en spoor wegen in Z.-O. Engeland aangevallen. Op een vliegveld werden vijandelijke ge vechtstoestellen vernield en treffers ge plaatst op een hangar. Ten Zuiden van Southend is een koopvaardijschip in brand geschoten. Een ander kreeg ten Z.O. van Harwich verscheidene voltref fers van bommen. De vijand heeft Zondag drie vliegtuigen verloren, waarvan een in een luchtge vecht en een door het luchtafweerge schut, terwijl het derde gedwongen werd te dalen. DE DONAU ALS VERKEERSADER Aanleg van bovan Donaukanaal In de eerste aflevering van het nieuwe tijdschrift „Grossdeutacher Verkehr" wordt in een opstel over het aansluiten van het Zuid-Europeesche gebied aan het groot-Duitsche waterwegennet, o.a. uit eengezet, dat de werken aan den Donau sterk opgevoerd moeten worden om het verkeer met schepen van 10 tot 12000 ton laadvermogen, onder alle omstandig heden mogelijk te maken. Teneinde aan de stijging van het ver keer tegemoet tri kernen, werd op het Duitsche Donau-traject onmiddellijk na den terugkeer van de Oostmark, den aan leg van sluizen, overladings- en industrie havens, zoo b.v. te Linz en Krems, be gonnen en tegelijkertijd de uitbreiding van bestaande installaties, in het bij zonder te Weenen, bevorderd. Een deel van de nieuw aangelegde werken kon reeds in bedrijf gesteld worden. Als meest Oostelijk verbindingskanaal met de waterwegen van het vroegere Rijk, werd den aanleg van het Boven- Donau-kanaal ter hand genomen, dat het scheepvaartverkeer uit het Donau-gebied in de gezamenlijke Oost- en Midden- Duitsche streken zoowel naar de Duit sche zeehavens als omgekeerd, mogelijk zal moeten maken. Op deze wijze zal van Stettin tot de Zwarte Zee een door gaande 2900 km lange scheepvaartweg ontstaan. EMANCIPATIE DER SPAANSCHE VROUW Strijd togen dé anaiphabeten Eindelijk, na eeuwenlang op alle moge-, lijke wijzen veronachtzaamd te 2ijn, treedt de Spaansche vrouw op den voorgrond in het openbare leven. Dit is althans het goede, dat de oorlog in het in traditie verstarde Spanje heeft te weeg gebracht. Men begint de vrouw te achten en te waardeeren. Men ruimt haar zelfs een plaats in de openbaarheid in. Dit heeft zij voor een groot deel, zoo niet geheel, te danken aan het feit, dat zij als ver pleegster aan het front, als leidster van volkskeukens en kinderbewaarplaatsen en als helpster in den nood, die op de bres stond voor in armoede geraakte gezinnen en ouderlooze kinderen, haar waarde als mensch heeft bewezen. De vrouwelijke Phalange heeft zich tij dens den burgeroorlog zeer 'verdienste lijk gemaakt en groote beteekenis ge kregen. De Spaansche vrouw, die tot op dat oogenblik zich ternauwernood in het openbaar mocht vertoonen en alleen bestond voor haar gezin, is eensklaps op den voorgrond getreden en oogst thans den dank der natie voor dit op treden. Spanje is, zooals men weet, een land, waar het analphabetendom welig tiert. Ook op dit gebied heeft de Spaansche vrouw het oog laten vallen. Zij doet alles, wat in haar vermogen is, om dit euvel te bestrijden. Gemakkelijk zal deze taak niet zijn, want de Spanjaard is in hoe ge mate gemakzuchtig. Zijn lijfspreuk is: „Manana es otro dia!" morgen komt er weer een dag. Maar dit heeft de Spaansche vrouw niet afgeschrikt. Er zijn in Spanje nog millioenen menschen, die wel handig kunnen kaarten, maar die niet in staat zijn, een a van een b te onderscheiden. Deze kunst moet den Spanjaarden worden bijgebracht; en daar zullen de vrouwen voor zorgen. Om te beginnen heeft men niet minder dan 3015 scholen ingericht voor hen, die de edele lees- en schrijfkunst niet machtig zijn. Deze worden bezocht door 43.532 j leergierigen, hetgeen wel bewijst, dat de liefhebberij voorloopig niet zoo groot is; J doch aldoende leert men en „al etende komt de eetlust" zullen de Spaansche j dames waarschijnlijk hebben gedacht, die zich aan dit verdienstelijk werk geven. J Daarnaast heeft de vrouwelijke Pha- lange gezorgd voor de oprichting van 1 28 huishoudscholen, waarin behalve in de huishoudkunde en de kinderverzorging ook onderricht wordt gegeven in litera- tuur en staatkunde. VERSCHILLENDE BERICHTEN Vlam In de pan Zondagmiddag heeft een felle brand gewoed in het perceel Abraham Bloe- maertstraat 13 te U t r e c h t. De heer des huizes liep ernstige brandwonden in het gezicht op en werd met zijn 16- jarigen stiefzoon, die eveneens brand wonden kreeg, naar het ziekenhuis ver voerd. Het huis brandde vrijwel ge heel af. De oorzaak van den brand is gelegen in het feit, dat de heer H. bezig was in de keuken was te smelten waar* bij de vlam in de pan is geslagen. Veertig Inbraken geplaagd Naar aanleiding van een serie inbra ken te Wageningen en omgeving heeft de politie te VeJsen gearresteerd L. v. d. B. en P. C. O-, beiden woionachtigj te Utrecht, die bekenden over het geheele land strooptochten te hebben ge- maakt en niet minder dan veertig braken te hebben gepleegd. Zij zijn thans ingesloten in het Huis va® Bewaring*. Zware garagebrand De Haarlemisehe brandweer heeft in den nacht va« Zaterdag op Zondag voor een Zware taak gestaan. Er wias brand uitgebroken in een garage aan de Korte Begijnestraat, 'welke uitgebrand is. Zeven auto's miet den inventaris van het ex-< peditiebedrijf van den heer Jansen Zijn in de vlammen opgegaan. Vermoed wordt dat de blrand ontstaan is dioordat von ken uit een houtgasgenerator zijn ge sprongen. Dat .m)0iet dan in den' loop, van den middag gebeurd zijn en daar. de brandweer tien uur later, namelijk om! kwart over drie 's nachts gewaar schuwd werd; had het lang in de garage gesmeuld, alvorens met de bl'ussching begonnen kon Worden. De garage brand de geheel uit De total© schade wordt op ongeveer 70.000 gulden geschat. Al les was verzekerd. Zonder toezicht alleen gelaten Zondagavond omstreeks 8 uur, werd brand ontdekt in een perceel aan de Trooststraat 181 te 's-Gravenhage. De eerste étage, waar de brand werd ontdekt, is bewoond door de familie Buurman, bestaande uit man, vrouw en vier kleine kinderen. Het echtpaar Buur man was dien avond naar familie op visitie gegaan en had de vier kinderen zonder .toezicht achtergelaten. Beneden de familie woont de heer v. d. Hout, die juist visite had. Hij be merkte een zware rooklucht en snelde naar den tuin aan de achterzijde, waar hij tot zijn ontzetting constateerde, dat op de eerste étage de vlammen naar buiten sloegen. De motorpolitie had in- tusschen den brand ook reeds opgemerkt. De polïtiebrandweer verscheen spoedig daarop met twee motorspuiten en gaf met vier slangen direct water. Inmiddels was de brigadier De Graaf naar boven gehold met een breekijzer in de hand, omdat het gerucht ging, dat er boven vier kinderen waren. Met groote kracht kon hij de voordeur for- ceeren en binnenkomen. De vlammen en de rook sloegen hem evenwel tegemoet, zoodat hij slechts tastend een weg naar de slaapkamer kon bonen. Nadat de vier kinderen 4, 3 en 21/2 jaar en het jongste van 7 maanden, bij buren in veiligheid waren gebracht, werd het blusschingswerk voortgezet en kon door een groote watermassa de brand op de eerste étage spoedig worden ge- bluscht. Hat rijkiarclvef Fezer dagen verschenen de verslagen omtrent 's Rijks oude archieven over 1939. Evenals vorige jaren ontleen en wij daaraan het belangrijkste, waarbij wij1 echter de vele mededeelingen overmaat- regelen ter beveiliging tegen oorlogsge vaar buiten beschouwing laten. Want hoe wel incidenteel ongelukken ook nu nog mogelijk zijn, zijn deze maatregelen door den loop der gebeurtenissen sindsdien achterhaald. Het gevreesde gevaar is aan bijna alle archieven voorbijgegaan; alleen het rijksarchief in het bijzonder zwaar geteisterde Middelburg leed ernstige ver liezen. Zeeland. Het familie-archief-De Jonge werd definitief in bewaring gegeven en met het reeds vroeger verworvene be schreven. De inventaris van het archief der weeskamer te Aardenburg werd vol tooid; de arbeid aan de waterstaatsar chieven werd voortgezet, die aan het archief van het toezicht op het lager onderwijs in Zeeland grootendeels vol tooid. Het inspectieverslag maakt o.a. melding van aanwijzing, gegeven voor bewerking van het archief van Renesse door twee langstellende inwoners. Oude vrouw^var brand Zondag zat de alleenwonende 87-j. weduwe Blummel te S c h ij n d e 1 (N.B.) bij de kachel, toen haar kleeren inbrand geraakten. De vrouw liep naar de water put om daar de vlammen te dooven, doch buiten werd het vuur aangewakkerd door den wind, zoodat de kleeren weldra in lichter laaie stonden. Bij de waterput gekomen zakte zij ineen. Daar is het verkoolde lijk door buren gevonden. Een Amerikaansch oordeel over den komenden luchtkamp Vrouwen strijden tegen 't groote analphabetisme in Spanje Het vliegtuig bereikt snelheden van 750 kilometer per uur Naderlandsch-lndische nota aan de regeering van Japan Gironummer van de W.H.N. is 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam. Postgiro- nummer 877. 'JJ „Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk In veler leven". Wanneer verduisteren? Heden gaat de zon 18.33 uur onder. Morgen komt zjj om 9.16 uur op. Tusschen zons op- ondergang moet verduisterd worden. Boerderijbrand In het gehucht de Bonte Poort nabij Bunschoten ontstond gistermiddag om ongeveer twee uur brand in de vee boerderij van den heer J. Bast, een der grootste boerderijen uit den omtrek. Het vuur, dat in het rieten dak een greti.i voedsel vond, greep zoo snel om zich heen, dat men er slechts in slaagde zes koeien van een vuurdood te redden. Elf koeien en twee paarden kwamen in de vlan.men om. De brandweer van Bun schoten kou niets meer redden. Ook het woonhuis is met den inboedel in vlam men opgegaan. De schade wordt door verzekering gedekt. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door vonken uit een fornuis, waardoor het dak der boerderij heeft vlam gevat. Zija vrouw vermoord Een bewoner van de Javastraat te Amsterdam, die sinds eenigen tijd in onmin leefde met zijn 32-jarige vrouw, heeft, toen hij haar gisteren bij een buurvrouw ontmoette, een mes getrokken en haar daarmede verschillende steken toegebracht. Tijdens het transport naar het O.L. Vrouwegasthuis is de vrouw tengevolge van het groote bloedverlies overleden. De man had met zijn vrouw moei lijkheden en oneenigheid over verschil lende huiselijke aangelegenheden. Vrij dag had de vrouw met twee kleine kinderen de echtelijke woning verlaten en was zij bij familie gaan inwonen. Gistermorgen echter kwam zij bij een buurvrouw op bezoek,, om eenige kleer tjes voor haar kinderen te halen. Toen zij daar was, kwam ook de man binnen en vroeg om geld. Zij wilde daarop naar de kamer gaan, waar haar portemonnaie lag, doch de man trok plotseling een groot dolkmes en bracht haar daarmede verschillende steken toe. De buurvrouw vluchtte de straat op en waarschuwde de buren. Ook de dader verliet het huis en ir.elddc zich zelf bij de politie aan met de mededeeling, dat hij zijn vrouw had doodgestoken. Hij is In arrest gesteld De Engelsche admiraliteit heeft het ver bies van 25 duikbooten in totaal toege geven. De marine-criticus van het „Gior- nale d'Italia" merkt op, dat de Engel sche verliezen in werkelijkheid veel grooter zijn. Van de 73 duikbooten, die Engeland bij het begin van den oorlog bezat, hebben volgens de weermachts- berichten de Italianen er 24 en de Duit- schers er 22 tot zinken gebracht. Bij 180 Nederiandsche spaarbanken is in 1940 in totaal f 139,35 millioen in gelegd en f 217,85 millioen terugbetaald, aldus ontleenen wij aan het Vakblad voor Nederiandsche spaarbanken, orgaan van den Nederl. Spaarbankbond. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 71.431, het aantal afbetaalde boekjes 86.116. In gelegd werd in 2,54 millioen posten en terugbetaald in 2,27 millioen posten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1