ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 29 JANUARI 1941 OPOEMO! ZIERIKZEESCHE COURANT SpW; ar SKtên^sr De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt degelijks, behalve 's Zondags. 1797 - 1889 Uitgave: N,V. de Zlerikzceach© Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaveo B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14555 ADVERTENTIES Prijst 20 cent per regel, minimum 80 cent Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur POLITIEKE PROBLEMEN Wil Amerika Groenland opeischen? Ofschoon de Vereenigde Staten in het midden dezer maand bevestigden dat Denemarken terecht aanspraak kan maken op dit gebied, komt de Amerikaansche geschiedvorscher Hart thans weder Groen land opeischen vojor de Vereenigde Sta ten, onafhankelijk van het feit, hoe de oorlog in Europa zal afloopen. De Amerikaansche belangstelling voor dit eiland, het grootste ter wereld, met een oppervlakte van 2.170.000 vierkante kilometer en niet meer dan 16.530 in woners (in hoofdzaak Eskimo's) dateert niet van vandaag of gisteren. Reeds in het jaar 1912 heeft Peary, de ontdek ker van de Noordpool, gewezen op het strategische belang van Groenland, dat een vloot'oasis aan de Zuidkust en den aanleg van een luchtsteunpunt mogelijk maakte. En in 1939 stelde Senator Lund- sen voor, dat de Vereenigde Staten Groenland zouden koopen. Aan den anderen kant kwam overste Lindbergh, die enkele jaren geleden een studiereis maakte naar Groenland, tot een volslagen negatief rapport, wat de waarde van Groenland betreft. Verleden jaar zomer werd groiot opzien gebaard door de reis van den landvoogd van Groenland, Eske Brun, naar Washington. Hij had opdracht, er voor te zorgen dat de voorziening van levensmiddelen voor de Groenlandsche bevolking in oor logstijd geen moeilijkheden zou onder vinden en tevens moest hij het Deen- sche standpunt inzake de Groenland kwestie tegenover de Amerikaansche re geering verdedigen. Dit standpunt houdt in, dat Denemar ken, na zijn afscheiding van Noorwegen in 1814, het beheer heeft aanvaard over ken op dit gebied erkend. Dit stand punt heeft Denemarken ook tegenove." Noorwegen steeds verdedigd bij de mee- ningsyréchillen, die tusschen beide lan den waren gerezen met betrekking tot Gro^an<3- Pearl Harbour Mar het is niet alleen het barre N of den dat Amerika binnen zijn in- v-pdssfeer schijnt te willen betrekken, of naar den Stillen Oceaan worden blikken gericht en wel naar de awaï- of Sandwicheilanden, welke in J00 door de Vereenigde Staten werden eannexeerd. Deze eilanden hebben het verzoek ingediend, door bemiddeling van nun parlement, om als 49e staat in de rij der Vereenigde Staten te worden opgenomen. In Washington hecht men groote be- teekenis aan dit verzoek, omdat de eilan dengroep niet langer wordt beschouwd als een welkom land voor toeristen of leverancier van ananas en suikerriet, doch als een belangrijk strate gisch punt in den Stillen Oceaan. Dit is dan ook de reden, waarom de Amerikaansche regeering reeds geruimen tijd groote kosten besteedt aan de in richting tot vlootbasis van den eersten rang van het eiland Oahoe, waarop zoo- als men weet ook Honoloeloe ligt. Aan de inrichting van Pearl Harbor al leen is reeds bijna een half millioen dollar besteed. Deze haven kan de ge- heele Amerikaansche oorlogsvloot her bergen. In de droogdokken kan zelfs het grootste Amerikaansche oorlogsschip worden opgenomen. De bouw van twee nieuwe droogdokken, die in 1939 is be gonnen, is ongetwijfeld reeds ver ge vorderd., zoo niet voor een deel vol tooid. Ook als steunpunt voor de lucht macht werd Pearl Harbor gebezigd. Door dit een en ander neemt Oahoe de plaats in van een van het Ameri kaansche vasteland tegen Japan uitge stoken vuist. Het is dus van wereld politieke beteekenis, of de V. S. zullen Ingaan op het verzoek van Hawaï. Zoo gemakkelijk zal dat niet zijn. Juist van militair standpunt hecht men er groote waarde aan, dat den bewoners van de eilandengroep niet te veel nieuwe rech ten worden toegestaan. Men vergete niet, dat 37 procent van de bewoners Ja panners zijn, die natuurlijk in alle even tueel nieuw toegekende rechten zouden deel en. Dit veroorzaakt Washington veel hoofdbreken. Daarom kan het dan ook zeer goed zijn, dat de bewoners van Hawaï het voorloopig nog zonder den titel van „Amerikanen" zullen moeten stellen. Verklaring van Antonescu na da vorming van aan overgangikabmet Na de eedsaflegging door de leden van het nieuwe Rumeensche kabinet, dat uit generaals en vakministers bestaat, heeft generaal Antonescu een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: De regeering, welke ik heb gevormd, heeft ten doel de orde te verzekeren en de normale gang van het landsbe stuur te herstellen. Het land heeft rust en arbeid noodig. De administratie moet zich zonder verwijl weer aan haar na tuurlijke taak wijden en overal het aan zien der autoriteiten herstellen. Een re geering op militairen grondslag is een uiting van de eenheid en den geest die de tegenwoordige omstandigheden van het land eischen. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek van het nieuwe kabinet, waarin ik de portefeuille van buitenlandsche zaken op mij heb genomen, is het bijna onnoodig te zeg gen, dat Rumenië zonder aarzelen mar cheert aan de zijde van de spil, van den grooten Führer en den Duce. De toetreding aan deze verplichting is niet een politieke houding, maar een bewuste toestand die we nooit zullen laten ver dwijnen. Tusschen Rumenië en de spil- mogendheden moet een zoo krachtig mogelijke geestelijke gemeenschap ge organiseerd Worden en het bereiken daar van zal een mijner belangrijkste taken van het oogenblik zijn. GENERAAL ANTONESCU (Archief Z.NB.) Duitsch weermachtsberlcht Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het zeegebied ten Westen van Ier land heeft een gevechtsvliegtuig met groote actieradius, een voltreffer op een klein koopvaardijschip geplaatst. Voor een Britsche haven zijn mijnen gelegd. Vér- dragend geschut heeft in de avonduren van 27 Januari militaire doelen in het Zuidoosten van Engeland beschoten. In den afgeloopen nacht heeft de vijand boven Duitschland noch boven het be zette gefoiied gevlogen. Jagers hebben gis. teren een vijandelijk jachtvliegtuig van het type Lockheed Hudson neergeschor ten; een eigen vliegtuig wordt vermist. Italiaansch weermachtsberlcht Het 235e Italiaansche' weermachtsbe- richt luidt als volgt: Aan het Grieksehe front hebben we tijdens acties van plaatselijken aard den vijand zware verliezen toegebracht, gevangenen gemaakt en automatische wa penen buit gemaakt. Afdeelingen van onze luchtmacht hebben hevige offensieve acties ondernomen tegen kolonnes ge motoriseerde strijdmiddelen, troepencon centraties en vijandelijke voorbereidingen. In Cyrenaïca worden de gevechten ten Oosten van Derna voortgezet. Onze troepen hebben een vijandelijke kolonne afgeslagen, haar verliezen toegebracht, alsmede krijgsgevangenen gemaakt Ons luchtwapen heeft gepantserde strijdmid delen piet bommen en mitrailleurvuur bestookt, evenals de vijandelijke infan terie. Tijdens een gevecht hebben onze jagers twee vliegtuigen van het type Hurricane neergeschoten. In O o s t-A f r i k a hebben onze afdee lingen Dubats een vijandelijke post ver- Tast en den vijand gevoelige verliezen- aan manschappen en materiaal toege bracht. Onze luchtformaties hebben doel treffend vrachtwagens en pantserauto's van den vijand gebombardeerd. Onze ja ger* hebben een vliegtuig van het type- Gloster neergeschoten en twee vliegtui gen door onze verkenningstoestellen. In den nacht van 27 op 28 Januari hebben vijandelijke vliegtuigen een aan val gedaan op Catania. Zij wierpen eenige bommen neer, maar hebben geen schade of slachtoffers gemaakt. Een tweede aanval was gericht op Napels en omgeving, waar uiterst geringe schade is veroorzaakt en geen slachtoffers vielen. i i DE 4% STAATSLEENING 1941 Een dringend beroep op beleggers Blijkens cmtededeellngen uit bankiers- kringen verknopt de inschrijving op de 4 pet. staatsieening 1941 tot dusver niet zóó bevredigend, dat op een (welslagen van deze leening kan (worden gerekend. Blijkbaar denken vellen, dat anderen, dan zijzelf voor het vereischte bedrag aan inschrijvingen zullen zorgdragen. Er iwordt op gewezen, dat deze hou- houdnig niet anders dan nadeelig kan zijn voor de volteekening van deze lea ning. In dit verband wordt er nog eens uitdrukkelijk aan herinnerd, dat bij mis lukken dezer leening een gedwongen lee ning zal worden uitgegeven, tegen 21/2 pet., met 40-jarigen looptijd, zonder eenige belastingfaeiliteit. Uiteraard zijn degenen, die op de vrij willige leening inschrijven, tot bet be drag hunner inschrijving gevrijwaard voor een aanslag tot deelneming in die 2V2 pet. leening. Degenen, die in gebreke blijven, zullen het dus aan zichzelf heb ben te iwijten, wanneer door hun 'hou ding de 4 pet leening niet wordt voil- teekend 'en zijl in de 2V2 l'^ewng gedwongen moeten deelnemen. Teneinde dit laatste te vooirkomlen dient een ïeaer, uie daarvoor volgens de richt, lijnen en maatstaven in het prospectus vervat, voor inschrijving in aanmerking toornt, alsnog zijn plicht te doen,. Persoonlcaarten worden met 1 Maart a.s. ingevoerd Twee foto's, drie vingerafdrukken an aan rerki gegevens In1 de „Nederlandsche Staatscourant" van eergisteren is opgenomen een uit voeringsbesluit van den secretaris-gene raal van het departement van Binnen- landsche Zaken nopens het besluit tot invoering van persoonsbewijzen. Hierbij wordt bepaald, dat persoonsbewijzen zullen worden ingevoerd met ingang van 1 Maart 1941. Vastgesteld 2ijn: Model 1: persoons bewijs voor een Nederlander; model 2: persoonsbewijs voor een Nederlandsch onderdaan, bedoeld in de Wet van 10 Februari 1910 (Staatsblad no. 55), sedert gewijzigd; model 3: persoonsbewijs voor een vreemdeling. Het hoofd der Rijksinspectie is belast met de zorg voor den aanmaak, den opslag, het beheer en de verstrekking van persoonsbewijzen. De verstrekking van persoonsbewijzen aan de burgemees ters geschiedt kosteloos. Omtrent ieder in het bevolkingsregister opgenomen per soon, die 15 jaar of ouder is, worden uitsluitend aan de hand van de per soonskaart, de na te noemen gegevens op een persoonsbewijs ingevuld: 1. de geslachtsnaam, 2, de voornamen, 3. dag, maand en jaar van geboorte, 4. geboor tegemeente met aanduiding van de pro vincie, 5. land van geboorte, 6. nationa liteit, 7. burgerlijke staat, 8. het beroep, 9. adres in de gemeente, 10. geslacht. Ieder is verplicht zijn persoonsbewijs ter aanvulling of Wijziging persoonlijk of bij aangeteekende zending aan te bie den aan den burgemeester of den aan gewezen ambtenaar: 1. binnen vijf dagen na zijn aankomst, wanneer hij zich ves tigt, hetzij komende uit een andere ge meente, hetzij komende uit een plaats buiten het bezette Nederlandsche ge bied gelegen; 2. op den dag van zijn vertrek of ten hoogste vijf dagen te voren, wanneer hij het bezette Neder landsche gebied verlaat; 3. binnen vijf dagen na de voltrekking van zijn huwe lijk; 4. binnen vijf dagen na de ontbin ding van zijn huwelijk; 5. binnen vijf dagen na zijn verhuizing of adresveran dering binnen de gemeente; 6. binnen vijf dagen na de wijziging van zijn be roep; 7. binnen vijf dagen na de wijzi ging van zijn geslachts- of voornamen. REORGANISATIE VAN DEN BELASTINGDIENST In het Conresp'on dentje'b'l ad, orgaan der centralen, van hoogere rijks- en gemeen- te-am!btenaren treffen >wij een beschou wing aan over veranderingen in den be lastingdienst, waaraan wij het volgende ontleenen. Van oudsher bestonden naast elkaar de dienstvakken der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en dat der registratie en domeinen. Deze groeiden- naar elkaar toe, met dien verstande -ech ter dat de invoerrechten en accijnzen een meer zelfstandig bestaan kregen, Waarvoor dan ook afzonderlijke inspec ties werden ingesteld. Oorspronkelijk Was het de btedo&ling I LINDBERGH OVER J DEN STEUN AAN ENGELAND I Luchtmacht reikt niat overw Oceanen De Commissie voor Buitenlandsche Aan gelegenheden van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, heeft verschillende autoriteiten gehoord over den ontwor- pen steun aan Engeland, zoowel voor als tegenstanders. De leden van Roose- velts Kabinet, die voor de Gommissie zijn verschenen, hebben algemeen dit ont werp warm aanbevolen en verdedigd. Tot de tegenstanders ervan, -die gehoord zijn, behoorde o.a. ook kolonel Lindbergh, de bekende Oceaanvlieger, die zich nader hand een grooten naam heeft verwor ven op het gebied van luchtvaartvraag stukken en als internationaal deskundige op dit gebied geldt. Men zal zich herinneren, dat Lindbergh in den zomer van 1938 een studiereis maakte naar Rusland en Duitschland. Over hetgeen hij daar gezien heeft, liet hij zich in het openbaar slechts nu en dan uit. Hij bracht echter een rapport over zijn bevindingen aan Roosevelt uit en is toen -ook gehoord door een Ame rikaansche commissie van deskundigen, waarbij hij zou hebben aangedrongen op snelle verbetering van de luchtmacht in de Vereenigde Staten. Lindbergh was een der weinigen in de Angel-Saksische landen, die vóór den oorlog de kracht van het Duitsche lucht- Wapen niet onderschatte. Hij deed zich kennen als een isolationist, en heeft in Mei j.l. in een geruchtmakende radio rede het Amerikaansche volk en de re geering aangespoord zich buiten het Europeesche conflict te houden. Hij was toen van oordeel, dat voor Amerika geen gevaar van oorlog dreig de, omdat, zooals hij thans wederom verklaard haeft, om too al* ook reed* CHARLES L'NDBERGH een invasie in Amerika door de lucht over den Oceaan is onmogelijk" archief Z.N.B.) door rijksmaarschalk Göring in zijn in terview met Von Wiegand van 30 Juli j.l. is gezegd, de luchtmacht thans niet over oceanen reikt. „Met zijn vesting gracht" van 3000 tot 5000 zeemijlen", aldus destijds Göring, „kan Amerika noch van de zee, noch uit de lucht worden aangevallen." Lindbergh heeft thans hetzelfde ver klaard, n.l. dat een invasie in Amerika door de lucht over den Oceaan op het oogenblik en in de naaste toekomst on mogelijk moet heeten. En dat, wanneer de Vereenigde Staten het voornemen zouden hebben een leger over den Oce aan te zenden, zij in het nadeel zouden verkeeren wat hun verdediging betreft. Ook nu weer bepleitte hij een uitbrei ding van de Amerikaansche luchtmacht. L'ndbergh's visie op de door N.-Amerika aan te nemen houdir g H*t passagiersverkeer per schip tufschen Amerika en Engeland gestaakt Met 1 Maart a.s. worden de persoonsbewijzen ingevoerd Inschrij/iooen op da 4% Staats ieening 1941 nog niet voldoende Gironummer van de W.H.N, is 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam. Postgiro- nummer 877. j ,£tort op 5553 of 877 Ge brengt geluk In veler leven". WINTERHUlPapNEDERLAND Mr. Dr. W. G A. van Sonsbtecki ,,Er is g"en doelwaarvoor men lie oer alle hens aan dele roept dan voor ouderlingen by stand wanneer gevaren de-i landgenoot bedreigen. Nauwelijks geeft iets meer voldoening dan verlichting van ander er zorgen". DE VERDUISTERING Heden (Woensdag) gaat de zon om 18 uur 19 onder. Morgen (Donderdag) komt zij op om 9 uur 25 en gaat zij onder om 18 uur 22. Tusschen zonsonder gang en zonsopgang moet worden ver duisterd. - 1 De maan komt op om 10 uur 26 en gaat onder om 22 uur 8. Eerste kwar tier Dinsdag 4 Februari. Volle maan Woensdag 12 Februari. Laatste kwartier Dinsdag 18 Februari. de reorganisatie van bovenaf te do&n voltrekken. In de eerste plaats' zouden de directies der verschillende dienstvak ken worden gefusiomneerd. Dit voomo lmen is thans oog slechts gedeeltelijk uitgevoerd. Directies van Rijksbelastingen. Welke directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en de registratie en do meinen omvat, zijn thans gevestigd tej Groningen, Zwolle en Arnhem. Geruch ten gaan dat ook de andere directies» •binnen afzenbaren tijd zullen worden sa. mengevoegd. Het vorige jaar is echter ook reorgar nisatie van onderaf ingezet. Op verschil lende plaatsen waren n.l. inspecteurs der beide dienstvakken voor de aanslagre geling gevestigd, die op het gebied de zer regeling geen volledige dagtaak ble ken te hebben Derhalve werden de in specties der directe belastingen en die der registratie en domeinen opnieuw in gedeeld. Voorts werden voorbereidende; maatregelen getroffen om kleine kanto ren der directe belastingen en accijnzen met d[e der registratie en domeinen te fusioneeren. Met groote kantoren kan; dit niet het geval zijn. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Van 27 Jan.—2 Feb r. 1916. De heer Odink te St.-Annaland nam het initiatief tot het stichten van een be~ waarschool. Ingelanden van het Waterschap Oud-V osmeer stelden de volgende aanbeveling op in de vacature van dijk graaf: 1. J. L. van Gorsel, 2. C. W- Snijders en 3. L. M. Friderichs. Benoemd tot voorzitter van het Weezen-Armbestuur te Poortvliet de heer M. J. de Graaff. De heer R. de Jong, leeraar in het smeden aan de A.B.S. te Zierikzee nam wegens vertrek naar Hilversum af scheid van zijn leerlingen. Ter openbare terechtzitting van de arrondissementsrechtbank te Zierik zee werd mr. dr. B. I. Zijlstra «ia rechter geïnstalleerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1