SS SS SS SS SS SS SS TWEE NEVEN en TWEE NICHTEN WINTERHULPEN E0ERIAND GEMEENTERAAD ZIERIKZEE N'»uwj «arcedfl 8u geme«>t«r In de heden (Dinsdag)middag gehou den raadszitting hield de burgemeester de volgende Nieuwjaarsrede. Mijne Heeren! De goede gewoonte getrouw, wil ik bij de eerste vergadering van den Raad in het nieuwe jaar, naast de geluk- wenschen ter gelegenheid van de jaar wisseling, een overzicht aanbieden van enkele belangrijke gebeurtenissen en ver schijnselen in het afgeloopen jaar, welke voor onze gemeente van rechtstreeks be lang waren. Het jaar 1940 heeft zich sterk van zijn voorgangers onderscheiden. Kon ik in mijn overzicht over 1939 melding ma ken van een periode van wel zeer groote beteekenis voor de geheele wereld en voor de wereldgeschiedenis, het jaar 1940 zal in de annalen gegrift blijven als een der meest ingrijpende jaren voor ons eigen land en volk op velerlei ter rein. Op 10 Mei 1940 werd Nederland bij den oorlog rechtstreeks betrokken en kort nadien werd ons land bezet gebied. l Was het bij vorige jaaroverzichten al reeds niet gemakkelijk in kort bestek een samenvattend overzicht te geven van al wat zich in dit verleden voltrokken had, ditmaal is deze opgave nog moei lijker, omdat deze als gevolg van den gewijzigden toestand in wetgeving en praktijk geheel nieuwe wegen werden ingeslagen, waardoor vraagstuk ken op zeer uiteenloopend gebied, waar van de oplossing soms jarenlang slee- pende bleef, thans op zeer korten tijd tot een einde gebracht worden. Ik noem hier de op handen zijnde belastingplan nen, het verbod van ontslag aan werk nemers, het verbod van loon- en salaris verlaging, de reorganisatie van de werk loosheidsbestrijding, de opbouw van een zelfstandige organisatie tot ontwikkeling van het bedrijsleven, de invoering van de Winterhulp en tal van andere maatre gelen, welke veranderingen in onze sa menleving voorbereiden of tot uitvoe ring brengen. Komende tot onze gemeente, welke „saevis tranquilla in undis" bleef bestaan, wil ik mijn dankbaarheid uiten, dat Zierikzee voor vernielingen van den oorlog gespaard bleef. Twee mannen van hier afkomstig lieten in den strijd voor het Vaderland hun leven en zij werden hier ter ruste gelegd. Er is in het afgeloopen jaar veel werk verricht, zoowel vóór als na 10 Mei 1940. En, wanneer ik daarover spreek, dan richt ik mij in de eerste plaats tot mijn dagelijksche medewerkers, waar toe ik, naast de wethouders en secretaris, het personeel van de gemeente in al zijn rangen en bedieningen reken. Zoowel in de periode vóór 10 Mei als gedurende de oorlogsdagen en nadien heeft dit met de volle inzet van zijn persoon en werk- kracht zich gegeven aan de taak, welke daarvan gevraagd werd. Ik wil hen daar voor danken en hen zeggen, dat het mij niet mogelijk geweest zou zijn tot iets te komen, wanneer zij zich niet zoo aan hun taak gegeven hadden. Het spijt mij dat de secretaris van deze gemeente niet in persoon aanwezig is om hem voor de assistentie bij zooveel zaken te danken, maar we hopen voor hem en zijn gezin, dat een vlot en spoedig herstel van zijn gezondheid mag intreden. Het jaar 1940 zette in met wel een van de meest koude en heftige winters, welke de geschiedenis gekend heeft Tot 11 Maart bleven de werkverschaffingen, gesloten en dientengevolge moest aan de werkloozen op grond van de voor schriften steun worden uitgekeerd. Een en ander verliep zeer vlot. Het werkloosheidsvraagstuk trad in het afgeloopen jaar minder op den voorgrond dan in andere jaren, om- Koken mag en moet soms ons hart, maar het mag niet overkokenl FEUILLETON 18 De volgende «minuut hoorde Reimtor haar spreken tegen den man im de dogj- kar, die haar m'et groote hoffelijkheid hielp instappen, waarna ze pijlsnel weg rijden. HOOFDSTUK XII. De dagen, die volgden lop dit ge kibbel met Reinier, waren niet heel1 aan genaam voor Jeanne. Ze kreeg al foei- rouw over hetgeen ze gedaan had. Reiniers gelaat, bleek van drift, dook telkens op voor haar geestesoog, terwijl' zij bijvoorbeeld zat te schrijven aan Eli zabeth. of te lezen in het meest belang wekkende boek! Zelfs haar genoegen van Eddie weer te zien, werd er voocr een deel door bedorven. Ze kon het niet hebben, dat de kleine jongen vra gen stelde over zijn broier en dat hij' klaagde hoe Reinier in het geheel geen tijd meer scheen te hebben, om met hem te spelen. Al heel gauW werd het kind weer zoo schuchter en Reinier nam dan ook dat na het staken van de vijandelijk heden weldra een zeer groot aantal ar beidskrachten elders op dit eiland plaat sing kon vinden, waar zij in het alge meen ruime loonen toonden verdienen. De uitgaven in verband met de werk loosheid, welke in 1936 het voor Zie rikzee hoogst bereikte peil van ongeveer f 64600 bereikten, waren geleidelijk ge daald tot f 43700 in 1939. Scherp hier tegen afsteekt het jaar 1940 met een totaal-uitgave voor deze doeleinden van ruim f 21500, waarvan f 19800 in de eer ste helft van het jaar. Het verschil is dus wel groot. Of hieraan rechtstreeks voordeelen voor de gemeente verbonden zijn, zal moeten blijken. Naar bekend be weegt het subsidie zich langs een glij dende schaal, welke door verschillende factoren, welke nog niet alle bekend zijn, bepaald wordt. Er is thans nog een reserve van voor werkverschaffing goedgekeurde werkobjecten aanwezig, zcodat, wanneer dit noodig mocht zijn, hierop een be roep gedaan kèn worden. In het al gemeen geldt als norm, /lat werken, welke in het vrije bedrijf verricht kun nen warden, niet meer in werkverschaf fing mogen geschieden, terwijl verder dan nog slechts die werken voortgang kunnen vinden, welke een cultuur-tech nisch of productief karakter dragen. Daarnaast bevordert de arbeidsbe middeling, welke thans Rijksdienst geworden is, de plaatsing van arbeids krachten naar Duitschland en ook naar Frankrijk. Veel ingewikkelder en minder over zichtelijk zijn de financiën van onze gemeente en de vooruitzichten op dit gebied. Omtrent den gang van zaken in 1940 .beschikken we thans over min der zekerheid dan ooit; tal van uit gaven, welke andere jaren niet voor kwamen, moesten in 1940 gedaan wor den en in veel gevallen is het de vraag, in hoeverre het Rijk daarin zal bijsprin gen, terwijl in andere gevallen nog al- gemeene regelingen tot stand moeten komen. De eenige sleutels, welke we thans in handen hebben,bestaan hierin, dat van 1939 een batig saldo van ruim f 3600 op de begrooting van 1941 kon worden overgebracht, welke sluit met een tekort van rond f 27000, terwijl ook het gas bedrijf een verlies van f 12000 voor 1941 raamt. Wel is het verbruik van gas sterk uitgezet voor verwarmings- en kook-doeleinden en is de kolenvoorraad nog voldoende voorloopig, maar de ko- lenprijzen zijn dermate gestegen, dat een loonende exploitatie onwaarschijnlijk is. Voor het eerst is op de gemeente-be- grooting het tekort ten volle opgevoerd, omdat naar de meest recente voorschrif ten dit bedrag noch geheel noch ge deeltelijk, gelijk andere jaren geschiedde, mocht worden ondergebracht onder het artikel „extra-uitkeeringen uit het werk loosheids-subsidiefonds". Voor het overige weten we, dat een herziening van het Rijksbelastings-stelsel deels reeds in uit voering, deels nog in voorbereiding is, terwijl ook het plaatselijk belastingge bied en de financiëele verhouding tus- schen Rijk en gemeenten op de helling gaat. De Rijksinkomstenbelasting en de gemeentefondsbelasting verdwijnen en daarvoor komen o.a. in de plaats een nieuwe inkomstenbelasting, waarvan de loonbelasting een onderdeel is, terwijl verder geheven worden een belasting op dè waardevermeerdering van onroerend goea, een aantal opcenten op de winst belasting, terwijl mede een aantal op centen op de grondbelasting van kracht wordt. Het aantal inwoners van onze gemeente, dat de laatste jaren constant bleef of een daling vertoonde, bedroeg op 1 Januari 1941 6898, terwijl dit op 1 Jan. 1940 6765 luidde. Het woningvraagstuk wordt hiermede van actueele beteeke nis, omdat, afgezien van de militaire en andere bezetting, er een geregelde vraag naar woningruimte valt waar te nemen. Van veel belang in dit verband is ook de voordracht inzake het uitbrei dingsplan, welke zoo dadelijk aan de orde zal komen, omdat daarbij mede heel Weinig notitie van hem!. Hij was nagenoeg den lieel«n dag uit; keende eerst 1 laat op den avond terug en "bracht soms een paar van zijn oude kameraden mee. Een tweede noodlottige uitwerking van i de dwaasheid van dien middag was de i grootere familiariteit van dokter Pel. j MevrouW George had weer zoo'n „ze- mu'whui" en de gezondheid van denoiudanj heer André Gildehuis twerd ook hoe 'l'an- ger hoe minder, zoodat de dokter nooit weg was uit huis. Sien en Lutters hadden de handen vol en Jeanne's diensten werden soms ver- langd, ofschoon zij nooit op een van beide ziekenkamers werd toegelaten. Bij t een van die gelegenheden, toen zij den dokter iets vragen moest en hij het ge sprek heel handig op iets persoonlijks wist te brengen, wat haar sterk deed blozen, kwam juist Reinier voorbij. Zij i deed een stil beroep op hem, maar dit maal ging hij voorbij met een strak, on- bewogen gèlaat. ik vrees, dat wij hier een terug- I slag moeten constateeren, zei dokter Pel, met sarrenden lach. Wij dachten ééns r allen, dat hij onder goeden invloed be- 1 keerd was; maar nuToevallig ging ik gisteren langs „De Hazewind", en, 1 onnoodig in bijzonderheden te treden, maar van een bekeering had het niet i veel t Dit gezegde kwam weer bij Jeanne beoogd wordt het tegengaan van wille keurige bebouwing en verbouwing. De Raad kwam in het afgeloopen jaar zesmaal bijeen en had daarbij de ge legenheid een aantal min of meer be langrijke beslissingen te nemen. Ik noem hier het besluit tot invoering van een kindertoelage aan het gehuwde gemeente- personeel met meer dan twee minder jarige kinderen; de aanneming van een gemoderniseerde algemeene politie-ver- ordening, welke gevolgd zal moeten wor den door een verkeersverordening; de gasverwarming van school B, waarvan de aanleg inmiddels eenigermate pro blematiek geworden is in verband met het z.g. stopwetje. De salarissen van het personeel vafo den distributiekring werden tweemaal onder de loupe ge nomen en, naar aan te nemen is, zal dit niet de laatste maal geweest zijn, omdat kort geleden de distributie-raad andermaal dit onderwerp heeft aange sneden. Tijdens de oorlogsdagen be noemde de Raad tot tijdelijk wethouder den heer Gerritsen, die zijn ambt korten tijd doch zeer krachtig waarnam. Het vraagstuk van de rioleering wordt wederom actueel, terwijl daarentegen de restauratie van een der oude poorten meer op de# achtergrond geraakt. De bezetting van het politiekorps kwam eenige malen ter sprake. Tijdens de oorlogsdagen werden vier man hulp-po- litie aangenomen, terwijl daaruit voort kwam de aanstelling van een nachtwaker en later besloten werd tot aanstelling van een vijfden agent. Het is de vraag, of in verband met de reorganisatie van de Rijkspolitie tot aanstelling van dezen functiomnaris zal kunnen worden over gegaan. De reorganisatie van het lager onderwijs in deze gemeente gaf aan leiding tot uitvoerige, maar niet altijd even duidelijke besprekingen, totdat be sloten werd de komst van het nieuwe hoofd van school B af te wachten. Wat mij persoonlijk betreft, rijst de vraag of in het kader van de vermoedelijk op handen zijnde reorganisatie van het geheele onderwijs van Rijkswege, dit plaatselijke vraagstuk niet nog beter kan warden aangezien. Inmiddels zijn sedert 1 Januari van dit jaar de bepalingen inzake de lichamelijke oefening in wer king getreden en is de mogelijkheid ge opend de jeugd oiok op dit gebied nut tige dingen mede te geven, waar mede onder allerlei invloeden reeds jarenlang getraineerd was. Aan het onderwijzend personeel zullen thans applicatie-cursus sen gegeven worden. In het openbare leven voltrok zich geleidelijk een zekere mate van centra lisatie. Dit gold de luchtbescherming, de distributie van levensmiddelen en brand stoffen, terwijl eerstdaags de centrali satie van het bouw- en woningtoezicht aan de orde zal komen. Het is mogelijk, dat in de toekomst langs dezen weg zal worden verder gewerkt en dat het aantal onderwer pen, welke voor intercommunale regeling in aanmerking zal komen, uitgebreid zal worden, maar ook, dat een oplos sing gevonden zal worden in de rich ting van samenvoeging van gemeenten. Buiten hetgeen in de bladen hierover geschreven werd, is terzake op dit «ogen blik nog niets officiëel bekend. Tot hiertoe het civiele bestuur van deze gemeente. Toen na 17 Mei het eerste heen en weer trekken van mili taire onderdeelen een einde genomen had, werd hier een militaire comman- dantur gevestigd en weldra volgde split sing in militair en civiel bestuur, waar bij ieder op eigen terrein verder werkte en, wanneer er zaken te bespreken vielen, ook al liepen de belangen en verlangens uiteen, een goede verstand houding over en weer heerschte. Ik ben hiermede aan het einde van mijn jaar-overzicht. Zeer zeker had ik uitvoeriger kunnen zijn, maar, waartoe is dit noodig? Het is voldoende de hoofdtrekken te weten, waarlangs een be stuur zich ontwikkeld heeft. Wanneer men bij de jaarwisseling ge- lukwenschen in ontvangst nam, dan ging dat in veel gevallen gepaard met de boven, toen ze een paar dagen later, op een heerlijken zomer-avond, aan het venster van haar eigen kamer zat. Ze was dien avond naar de kerk geweest en had daarna nog een bezoek gebracht bij Mevrouw Karpmaal. Toen ze dichtbij de Schuur was weer klonk er luid gelach door het venster van Reiniers kamer. Iemand zong met onvaste stem een cabaret-liedje en heel het gezelschap drinkende mannen zat aan de tafel. Na het wijdende gezang in de kerk en de plechtige stilte op de met dauw overdekte velden en de vredige vrien delijke atmosfeer in het huis van den dokter, klonk haar dit afschuwelijk in de ooren! Ze ging naar haar eigen kamger,. maar het was nog te vroeg, om naar bed te gaan. Ze zou immers toch niet kunnen slapen met al dat lawaai beneden. Ze was zeer somber gestemd. Het leven was dan wel droevig voor haar ver anderd in deze laatste dagen. De vriend schap, die een paar weken geleden nog zoo schoon ging opbloeien tusschen haar neef en haar, was nu met één slag te niet gedaan. Ze was nog al zóó geluk- lig geweest over wat zij bereikt had, met hetgeen Bettie eerst voor zoo'n dwaas ondernemen had gehouden! Het venster in de kamer van Reinier was precies onder het hare en telkens wensch, dat 1941 een beter jaar zou mogen zijn dan 1940. Ik geloof wel haast, dat er geen mensch zal zijn, die dit niet onderschrijft. Ik wil er echter dit aan toe voegen: De vraag of 1940, wat dit óns dan bracht of wat het ons dan nam, een goed of slecht jaar geweest is, hangt niet zoozeer van onze persoonlijke waardeering af als wel van het antwoord op de vraag, wat hebben wij er van gemaakt. Dit zal blijken, wanneer 1940 al weer heel veraf in de geschiedboeken zal zijn bij geschreven, maar wij, het levende geslacht, hebben hierin een levende opdracht. Wanneer men er van doordrongen is, dat de tijd er niet voor ons, maar dat wij in den tijd en voor den tijd zijn, welke een zeer ernstige taak op de schouders van land en volk legt, dat door deze tijden heen moet om zich zelf en zijn waarden terug te vinden, dan alleen is deze tijd reeds een opgave, van het gewicht waar van men niet voldoende doordrongen kan zijn. i Ik wensch U daarbij, voorzoover en waar het werk U en mij tezamen brengt, de kracht en de lust toe. De Rnov. Directeur voor het Wlnfcer- hulpwerk in Zeeliamd, Mr. W. K. H:J Dieleman. «streeft er natuurlijk naar. met de Plaatselijke Directeuren, Waarvan hij" velen trouwens reeds kende, zoioveel1 mo gelijk persoonlijke "betrekkingen op het terrein van zijn arbeidsveld te onderhou den en aan te kmotapen. Waar zij niet allen naar hem kunnen komen zijl zijn «overigens van harte 'welkeun' heeft (hij) het zidh ten taak! gesteld, tot hen te gaani. Men kent het' gezegde van Mahomed en dón Ibierg; het vindt dus hier toepassing. Reeds onlangs Iwerd een deel van Walcheren en Zuid-Beveland bezocht; deze (week was Zeeuwscfh-Vlaanderen aan de beurt. Er zijn altoos ve"JJe en velerlei onder werpen, welke voor teón bespreking in aanmerking komen. De collecten m"et hare vo«irlb"ereidende werkzaamhe den «en nabeschouwingen, 'de arbeid en de taak der Werkgemeenschappen, de registratie van de behoeftigen, de be kende zooiwei alls de zich schuil houden de de voor hunne cnooden gevraagde be dragen in de betrokken gemeente, de vorming van een colüectantenkem en veel meer nog. Het geheele terrein der Win terhulp 'wordt daarbij" desverfengd over. zien, opdat er kennis van en be grip omtrent het werk wordt -verkre gen. Waardoor vanzelf 'liefde en toewijl- ding ontstaan, alles ten behoeve van die genen, die hulp en bijstand van npode hebben. Het staat vast. dat dit doel aatnvam-i kelijk door die samensprekingen, Waar men van man tot man zijln inzichten! rondborstig kan ter tafel brengen, "wel' bereikt is. Zooals wij' zeiden, ook de andere eilan den krijgen hun bezoek; men kan daar alvast op rekenen en bij1 zichzelf 'Over leggen iwellke punten men zal willen bespreken! Maar er is noodzakelijker;-: 'wijtze eenige tijd mee gemoeid. Daarna of daar tusscliendoor stelt ook het hoiofd der afdeelihg Propoganda, ver. gezeld van het hoofd der af deeling Fi nanciën. zich voior, de Plaatselijke Di recteuren te bezoeken. Beide punten zijn uiteraard evenzeer van gewicht als het algemeene terrein, hewe'lk de Provin ciaal Directeur hoofdzakelijk betreedt. Vermoedelijk immers rijzen er wel" vragen van praktischen aard ten aanzien van de boekhouding ca. van de gemeen- telijke deskundige en "wat de Propagan da ten behoeve van het Winterhulpwerk aangaat de mogelijkheden zijn daar tal rijk alleen maar, zij moeten uit het nog onbekende of onvermoede naar het licht getrokken Worden; dan overwogen en.... uitgevoerd lw|orden, waar mogelijk. weer klonken er nieuwe uitbarstingen van het drinkgelag. Op dien Zondag, nu veertien dagen geleden, hadden ze samen genoten van den prachtigen zomeravond. Reinier had haar gezien in de portiek van de kerk en samen waren ze naar huis gewandeld door de velden. Ze herinnerde zich, hoe ze even uit gerust had op een opstap en Reinier de armen gevouwen had over de spijlen van het hek naast haar en ze samen heel vertrouwelijk hadden gesproken, wat den edelsten kant van zijn karakter had getoond. Toen had het geleken, of er iets tus schen hen was gekomen, want door geen tijd of omstandigheden vernietigd kon worden en nu was in eens alle vriend schap tusschen hen tot een onmogelijk heid geworden. Zouden die mannen nu nooit gaan? Zou hun luid gelach en getier steeds de vreedzame stilte van dien avond blij ven ontwijden? Eindelijk hoorde zij geschuifel van stoelen en vanaf haar beschaduwde plaats aan het venster zag ze hen langs het tuinpad gaan. Reinier was er ook bij. Het licht uit de kamer viel over het pad. Ze blééf daar zitten en wachtte ze wist niet waarom, tot hij terug zou zijn. Ineens kwam er een zwakke brand RADIO-PROGRAMMA Woensdag 29 Januari HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch programma. VARA. 8 gram.; (8,30—8,45 nieuwsber. ANP); 10 VPRO: morgenwijding; 10,20 Esme ralda; (10,50—11 gram.); 11,30 declama tie; 12 VARA-Harmonie-orkest 12,30 VARA-almanak); 12,45 nieuws- en eco nomische berichten ANP; 1 ,<,De agra rische jeugd op dorps- 'en kringbijeen- komsten"; 1,15 Schrammelkwartet; 1,35 orgelspel; 2 naai- en knipcursus; 2,30 zang en piano; 3 „De wereld van het kind"; 3,20 gram.; 3,30 klarinet en piano; 4 gram.; 4,30 voor de kinderen; 5,15 nieuws-, economische- en beursberichten ANP5,30 Onderwijsfonds voor de scheep vaart; 6 De Ramblers; 6,42 VARA-al manak; 6,45 actueele reportage; 7 eco nomische vragen van den dag ANP; 7,15 volkszang; 7,30 berichten Engelsch; 7,45 Esmeralda; 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 vroolijke voordracht; 8,20 Esmeralda; 8,30 berichten Engelsch; 8,45 VARA-orkest; 9,45 Engelsche berichten ANP; 10 nieuws berichten ANP en sluiting. HILVESUM: II. 301.5 M. NCRV. 8 Schriftlezing en meditatie; 8,15 gewijde muziek (opn.); 8,30 nieuws berichten ANP; 8,45 gram.; 10,30 morgen dienst; 11 Molto Cantabile; 12 berichten; 12,15 reportage of muziek?; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1,00 Stichtsch salonorkest; 2 gram.; 2,35 or gelconcert; 3,15 bijbellezing; 3,45 gram.; 4 voor de jeugd; 4,30 gram.; 5 VPRO: „Het geestelijk karakter van ons volk"; 5,15 nieuws-, economische- en beursbe richten ANP; 5,30 berichten; 5,35 zang met orgelbegeleiding; 6,15 gram.; 6,45 actueele reportage; 7—7,15 Brabantsch praatje ANP en sluiting. onjuiste aanvragen om extra rantsoenen Biji controle van de aanvragen voor een extra rantsoen vaste brandstoffen vofoir M v". (winkels, kantoren, verhuur van kamers, leskamers, café's, kapperszaken, vereenigingsgelbiou'Wien enz., jS gebleken', dat vele onjuiste 'opgaven zijn verstrekt. In vele gevallen Iward de te verwar- met -ruimte in kubieke meters of hét ver- lb;ruik van vorig jaar te hoog opgege ven; in andere gevaldlen werden brand stoffen gevraagd voor lokalen, Waar geen stooikgelegenheid aanwezig was, in nog andere gevallen Werden kamiers ten on rechte als verhuurd opgegeven, enz. Een groot aantal van deze onjuisthe den werd reeds achterhaald, terwijl on derzoek naar verdere verkeerde aangif ten nog gaande is. Zcioals op de (betreffende aanvraag formulieren vermeld, kan «onjuiste aan- gfte gestraft (worden met gevangeniss traf van ten hoogste één jaar of geld boete van ten hoogste vijf duizend gul den. Tot «op heden 'heeft do Brandstof fen-Commissie zich beperkt tot rectifi catie van de toegewezen rantsoenen, doch bij' vaststelling van verdere opgaven in strijd met de waarheid zal tot andere maatregelen Worden «overgegaan. Echter wordt een ieder thans nog ge. legenheid gegeven zijn opgaven met de Iwerkelijkheid in «overeenstemming te bron gen. waartoe men zich schriftelijk of per soonlijk kan wenden tot de Brandstoffen- Commissie voor Schou'w'en.Duiveland, Mol A 308 te Zierikzee tot 10 Februari a.s. Nè dien datum vastgestelde afwijkin gen, zullen onherroepelijk consequenties met zich medeblrengen, die voior reke ning kom'en van hen, die de «onjuiste op- i gave. hebben verstrekt rosp. gehandhaafd. In de streek van Makio ten oosten van Szegedin, is het tot overstroomingen gekomen tengevolge van het vroegtij dige smelten der sneeuw en den regen val der laatste dagen. Het hooge water heeft groote schade aangericht. Veertig huizen Zijn ingestort. 171 mioesten we gens gevaar voor instorten ontruimd wor den. Een oppervlakte van 800 h.a. akker land staat onder water. lucht naar bovenZe vloog op en de gedachte flitste haar door het hoofd of er door een van de benevelde mannen soms een lucifer brandend was wegge worpen met al de gevolgen van dien Als Reinier nu dadelijk terugkwam, zou het vuur nog gauw gedoofd kun nen worden; maar, wie weet, wat een omvang de brand anders kreegZoo iets kon zij toch niet aan het toeval overlaten! Een achtertrap, die naar de gang leid de, waarop de kamer van Reinier uit kwam, was precies tegenover haar eigen deur. Geruischloos en vliegensvlug ijlde zij die trap af, liep de gang door en trad het vertrek binnen. Ze gruwde van den overhoopten boel dien ze daar te zien kreeg. Er hing een zware tabaksrook; leege flesschen lagen op den vloer; 'n stoel was omver gegooid; het kleed lag dwars over de tafel. ii"' Tegen het zware, ouderwetsche gor dijn zag zij een rood tongetje opvlam men. Ijlings nam ze een karaf die op de tafel stond, en wierp het water er op, waardoor de vlam met sissend ge luid gedoofd werd. De smeulende vonken trapte ze uit en juist was ze hiermee bezig, toen ze zag, dat Reinier haar door het venster stond gade te slaan. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2