Uit Stad en Provincie BONS, DIE GELDIG 2IJN BLOEM. De met „3" gen. bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 26 Januari a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. BOTER. MARGARINE en VET. Ge durende het tijdvak van Zaterdag 18 Januari tot en .met Vrijdag 24 Januari geeft de nöet 26 genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter, of een half pond margarine, of twee ons vet naar keuze. BROOD. Van 20 tot en met 26 Januari broodbonnen 24 (geldig tot en met 2 Februari). Bon 3 van de bloemkaart tot en met 26 Januari geldig voor het koo pen van 50 gram brood, 35 gram meel of bloem of 1/2 rantsoen gebak. GEBAK. Bon 24 van de broodkaart en bon 3 van de bloemkaart voor gebak. EIEREN. Van 20 tot en niet 26 Januari bon 46 een ei (ook geldig tot en met 2 Februari). SUIKER. Van 18 Jan. tot en mét 14 Februari blan 91 (algemeen) (1 k.g.) THEE EN KOFFIE. Van 21 Dec. t/m, 31 Jan. bon 18 (algemeen) 75 g. thee of 1/2 P°nd koffie. VLEESCH en VLEESCHWAREN. Van 16 tot en met 26 Januari (ook geldig tot en met 29 Januari) bonnen „15 vleesch" voor 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bonnen „15 wloirst. vleeschwaren" zelfde periode voor een rantsoen vleeschwaren. RIJST of rijstemeel, rijstgries of rijste bloem of gruttenmeel van 28 December tot en met 24 Januari, 1/2 Pond °P bon 108. HAVERMOUT of havervlokken of haver- bloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten, van 28 Decem ber tot en met 21 Februari, 1/2 pond op bon 57. Bon 44: uitsluitend l/2 pond Gort of gortmout of grutten, van 28 December tot en met 21 Februari. VERMICELLI of macaroni of spaghetti, van 28 December tot en met 21 Februari, 1 ons op bon 31. MAÏZENA of sago of aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zet meel bevat. Van 28 December tot en met 21 Februari, 1 ons op bon 87. ZEEP. Gedurende het tijdvak van Woens dag 1 Januari tot en met Vrijdag 31 Jan. geeft de met „113" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram. toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huis houdzeep of 150 gram zachte zeep, of 300 gram zeeppasta of 250 gram zeep poeder of 600 gram waschpoeder. SCHEERZEEP. Gedurende het tijdvak van Woensdag 1 Januari tot en met Woensdag 30 April a.s. geeft de met „117" genummerde bon, welke tegelijk met de textielkaart is uitgereikt, recht op het koopen van 50 gram. scheerzeep, of een tube, dan wel een pot scheer- crême. PETROLEUM. Gedurende het tijdvak van Maandag 20 Januari tot en met Ziom- dag 23 Februari geeft het met „periode D" gemerkte petroleumzegöl recht top het koopen van twee liter petroleum. SPOHT Voetbal in Zeeland De gevolmachtigde van den Rijkscom missaris in Zeeland heeft er in het be lang van de Zeeuwsche voetballers voor gezorgd dat de Brabantsche elftallen weer naar Zeeland kunnen reizen. Deze elftallen hebben vergunning gekregen om Zeeeland binnen te reizen. De voetbal competities kunnen nu weer gèregeld doorgaan. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 20 Januari. Vee. Aan voer 700 runderen, 23 schapen f 23, 1 vet kalf, 1 bok, totaal 725 §tuks. Aardappelen geen noteering. Vlas. Aanvoeren: 5660 kg blauw f 1— 1,40; 9250 kg Hollandsch geel f 1—1,45; 1600 kg dauwrood f 0,90—1,15. De markt was onveranderd. Aan de vastgestelde prijzen werd het aangevoerde vlas ge heel verkocht. AMSTERDAM, 20 Januari. Marktbe richt van Jac. Knoop, makelaar in aard appelen. Kantoor: Admiraal de Ruyter- weg 196, telefoon 81431, Amsterdam. Maandag werden de volgende prijzen voor de aardappelen te Amsterdam vast gesteld door de Regeering, loopende van 20 Januari tot 25 Januari. Prijs per 70 kilo: Zeeuwsche eigenheimers f 3,86i/2, Zeeuwsche bintjes f 3,86i/2, Flakkeesche eigenheimers f 3,86i/2, Sputsche eigenhei mers f 3,861/2, Ypolder bevelanders f 3,861/2, Haarlemmermeer bevelanders f 3,861/2, Friesche bintjes f 3,86l/2. ER IS AL VEEL HERBOUWD IN ROTTERDAM Hoewel het oorlogsgebeuren nog in volle grimmigheid om zich heen grijpt wordt er te Rotterdam onverdroten ge werkt aan een arbeid, waarvan men stel lig eerst na het beëindigen ,van den oor log de vruchten zal kunnen plukken. Er is reeds heel wat herbouwd te Rotter dam en het is daarbij zeker geen toe val, dat vooralsnog de herbouw op cul tureel terrein het duidelijkst merkbaar is geweest. Indien het anders geweest zou zijn, dus wanneer bij den herbouw alleen het materieele goede vorderingen zou maliën, dan zou dat een reden tot; ern stige bezorgdheid zijn. Maar wanneer wij eens nagaan, wat er sinds de Mei dagen thans voor positiefs tot stand is gebracht in de Maasstad, dan is ver moedelijk de voor de massa meest op vallende gebeurtenis de openstelling van de Diergaarde-BIijdorp, een schitterende lustwarande van planten en dieren, die, ondanks het feit, dat het toch weer raak winterde dit jaar, reeds vele duizenden bezoekers heeft getrokken. Verder is er vooral veel gedaan voor hen, die huis en huisraad verloren hebben zien gaan, ook in cultureel opzicht. De ontspanning in. de noodhuizen wordt op degelijke wijze georganiseerd. Het is voioral de in Rotterdam zeer vermaarde humorist Paul Duval, die zich, hoewel zelf zwaar ge dupeerd, zeer verdienstelijk heeft ge maakt. j Intusschen wordt er ook anderszins van den herbouw steeds meer «merkbaar. Na dat men aanvankelijk het puin ruw ge start had in het Schiewater, is men er spoedig toe overgegaan hiervan een begaanbaren weg te maken en het zal niet lang meer duren, of de Schie- boulevard biedt zich aan als onder deel van het Rotterdamsche stadsleven. Aan de randen der stad, zoowel in het Zuiden als in het Westen, wordt hard gewerkt aan den bouw van een flink aantal woningen, waarmede een begin gemaakt zal kunnen worden met het lenigen van den woningnood. Aan den Coolsingel is juist een noodbehuizing van de Bijenkorf geopend, het warenhuis, dat de laatste jaren een belangrijke plaats was gaan innemen in het stadsbeeld. VeLe andere magazijnen bedienen reeds weer verscheidene maanden hun clientèle in z.g. nood winkels, waaronder er zijn, die in niets aan een noodvoorzie ning doen denken. Verscheidene straten hebben opgehouden te bestaan en reeds zijn de 1 ijnen van nieuwe, breedere stra ten zichtbaar. Aan de Noordzijde van den Goudschesingel worden reeds voor bereidingen getroffen voor verderen nieuwbouw. Het zal hier zijn, dat het voor het publiek meest sprekende on derdeel van den wederopbouw, het bou wen van huizen, naar de Voorzitter van Arc'nitectenkorpi voor wederopbouw van Middelburg geïnstalleerd In de raadszaal te Middelburg verga derde het bestuur van de Stichting „Her bouw Middelburg" met de architecten, die door de keuzecommissie Zijn aan gesteld om deel te nemen in den her bouw van de verwoeste deelen der stad. De. voorzitter van het bestuur, bur gemeester mr dr J. van Walré de Bor des, heette de aanwezigen op deze eerste bijeenkomst welkom. Wijzende op wat in Middelburg in de 8 laatste maanden reeds is verzet om tot herbouw te ko men, zeide spr. o.a., dat dr Ringers de oprichting van een speciale organisatie voorbereidt, welke zich zal belasten met het aanleggen van de nieuwe straten. Bij het veertien dagen geleden geopende kantoor der stichting is de onafgebro ken stroom van bezoekers, die ais het maar eenigszins mogelijk is, willen her bouwen, voor het bestuur een zeer ver heugende verrassing. Hierdoor is komen vast te staan, dat de vaste wil tot her bouw te Middelburg aanwezig is. Spr. wees er op, dat ondanks het ver woest zijn van 600 woningen, het aan tal inwoners in 1940 maar van 18215 tot 18090 is terug geloopen en dat er gedurende de laatste maanden geregeld meer binnenkomenden dan vertrekkenden zijn. Er staat dan ook in Middelburg geen enkel huis leeg; integendeel, vele panden zijn overbevolkt. Als men de menschen vraagt, waarom zij willen her bouwen, antwoorden zij„zóó kan het niet blijven". Spr. wijst dan op de geest kracht van de winkeliers en zakenlieden, die onmiddellijk begonnen zijn hun be drijven weder op te bouwen, waardoor zij zich de waardige nakomelingen ge toond hebben van de Middelburgsche handelslieden en zeevaarders, die in de middeleeuwen en in den tijd van de Oost- en West-Indische Compagnie onze vlag op vele zeeën deden wapperen. Het Zeeuwsche devies „Luctor et Emer- go" ik worstel en kom boven is zeer zeker op Middelburg toepasselijk. Met echte Nederlandsche vasthoudend heid zullen de Zeeuwen worstelen en zullen zij bovenkomen. Spr. wenscht de architecten toe, dat zij zullen mogen medewerken aan de stad uitwendigen vorm te geven en daar door de gelegenheid te krijgen aan een van de schoonste taken die voor een architect in Nederland denkbaar zijn. Immers Middelburg, waar in vroeger eeuwen zoo prachtig gebouwd is en waar van die oude schoonheid naar verhou ding meer bewaard was gebleven dan waar ook in ons land, mocht met recht het kleinood van Nederland genoemd de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam onlangs mededeelde, een aanvang zal nemen. Hier wordt toch reeds den grondslag gelegd voor den gordel van groen, die hier zal ko men en die veel zal kunnen bijdragen tot verfraaiing van het stadsbeeld en de stijl, zooals die reeds bestond in het mooie, den niet-R otterdammer echter over het algemeen weinig bekende Kra- lingen. lii Duidelijk teekent zich den •h«rboufwl iook af bij' de Aert van Nesstraat en de Kruiskade. Deze lyeide straten zullen, zeer verbreed én naar het Westen elkaar^ iomtimioietend iop het nieulwi te v©rrij!zen groiOite Kruisplein, in het mieuwie strate inplan terugkeeren. echter ver lost van de imeeste der vroegere, voor het verkeer 201a lastige €n gevaarlijke smalle zijlstraten, (waarvan er reeds nu eenigé niet inteer te vinden zij|n>. Dat is op de plaats, (wiaar de groote weg zal konten, die een verbinding gaat vioir- ;m!en tussehen de West-Zeedijk -en (het station DP en die bijtna loodrecht opi dit station geprojecteerd is. Nabij' dit thans nog 200 triest uitziende station DP vindt imlen wok den nieuwbouw van het eerste groiote boulwWerkhet hulp,- postkantioo.r, tot den boulwi Waarvan reeds eenige jaren geleden Iw'as besloten. Vernieuwing vindt jmèo wok in het t r alm vier keer, dat. hoezeer de ex ploitatie joiok bemoeilijkt Wordt, met zijn tijid blijft imiedegaan Men mag iwel blij z'ijn. dat er nog een uitgebreid trajmj- net bestond en dat geen gehoor is ge geven aan den eemig&n jaren geleden steeds toenemen den drang 101m het tram verkeer doior autobusverkeer te verhan gen. Nu is het rails- en dradennlet hier en daar zelfs uitgebreid en oiok is al een nieu'wle Tijln 17 ingelegd, die een verbinding vormt tussehen den Ouded'ijk en den NieuWe Binnenweg. Met zeer veel belangstelling hééft uiteraard wok de Rotterdammer kennis genomen van de voor de Hagenaars zoo verheugende mededeeling, dat de trams in de Residentie tot 11 uur 's avonds zulllen irijlden. Wie gedacht had, dat een zelfde imaatregel spoedig te Rottendam zou volgen, bllijkt op Zijn imlinst geno,- liruen voorbarig gelwteest te zijn. Voor-" loioipig sehijlnt daar geen sprake van te Zijln. hetgeen Iwlel zonderling aandoet, aan gezien Iwiat in Den Haag imogelijtk isl, toch ook elders toegepast moet kunnen worden. Blijkens een mededeeling van den directeur van de KELT. betreffen de moeilijkheden niet zoozeer het von ken der beugels alls (wiel het omleggen der Iwlssels. Ook het Haagsdhe tramnet heeft echter (wissels ©n 'men heeft, juist in bet duister, in de Maasstad meer nian elders vervoermiddelen mjoodig, omdat het zelfs nu nog vaak haast [ondoenlijk is in de huizenlooze straten den twieg te vinden worden. Van die geestelijke nalatenschap der vaderen is ondanks de verwoesting toch nog heel veel bewaard gebleven. De ontwerpers van het stratenplan heb ben getracht dat oude, historisch ge groeide karakter van Middelburg tebe houden, terwijl zij tegelijkertijd een open óog hadden voor de eisehen van het moderne verkeer. Van de architecten vraagt spr. hetzelfde: geeft de stad de gelijke, gezonde, practische, moderne hui zen, waar lucht en licht en zon ruim toegang hebben, gemakkelijk en zuinig in het bewonen voor de huisvrouw, aan gepast aan alle eisehen van den zaken man, maar geeft tegelijk het karakter van Middelburg terug, dat eigenaardige dat zich eerder aanvoelen dan beschrijven laat en in Middelburg in zoo hooge mate eigen was en nog is. SCHARENDIJKE. De heer T. Ringel- berg, voorheen hulpbesteiler, is met in gang van 4 Januari 1941 benoemd tot besteller bij den dienst der P.T.T. alhier. STAVENIS'SE/»Bij' 'besluit van den sec're- taris-generaal van biniienliandsche zaken, is de heer W. Hanssens, almlbtenaar ter secretarie aldaar imlet ingang vam 1 Fe bruari '41 tot burgelmleester der gemeen te bemioie'mld. N V. Bor k voor Schouwen an Duivelend Naar Wijl vernemen zal aan de a.s. Al game ene Vergadering van Aandeelhou ders van de N.V. Bank voiojr Schouiwen en Duiveland te Zierikzee. worden voor gesteld het dividend over 1940 te bepalen op 7 pet (vioirig jaar 10 pet.) LAND- EN TUINBOUW Afd Tholen der Z J.L In de gehouden vergadering van boi- vengeneimde afdeeling moest de voorz. tot zijln spijt imededeelen, dat de leiden der Zeeuwsche Jeugdleden verhinderd* was, o|m de vergadering bijl te woinen. Het adviseerend lid der afdeeling, dhr. A., P. Bil te St.-Annaland, werd in het bijlzonder Iwelkoim geheeten. Tot lid van de te vormen contact-commissie (werd benoemd dhr. A. J. Grioienewege en tot plaatsvervangend lid dhr. M. Brwoiijlmans. Hierna hield dhr. Van Hal een inleiding over het londerwerrp „Bouwstijl in den W ieringermeerpolder". Daarna werd de vragenhus geopend en de vragen gesplitst in de praktische, thac- retisebe en economische. Op deze vra gen volgde een geanimeerde gedachten- wisseling. 1 VOOR DE HUISVROUW Smakelijke groente met oude ka*> loplaoti van boter Hoewel kaas onder de distributie valt, kunnen we er toch zoo nu en dan bij den warmen maaltijd wel eens wat van gebruiken. Een beetje geraspte oude kaas geeft aan veel groentes een lek keren pittigen smaak en bezorgt de zoo gewenschte afwisseling. Vooral koolraap, witlof, knolselderij en Savoye kool kunneïi hun voordeel doen met deze- toevoeging. Wie graag sausjes bij de groente heef t, kan hierin uitstekend een beetje oude kaas oplossen.-Toevoeging van een klontje boter kan in dit geval desnoods achter wege blijven. Zoo'n 'groentesausje kun nen we op verschillende manieren be reiden, afhankelijk van de soort kaas die we gebruiken zullen. We nemen ditmaal eens oude kaas; we hebben dan het voordeel van een pittigen smaak benevens dat van een hoogere voedingswaarde (oude kaas heeft naar verhouding 10 pet méér voedings waarde dan jonge; het komt dus neer op 10 pet méér voedingswaarde op -de zelfde bon). i Het recept laten wij hieronder volgen, in combinatie met witlof. WITLOF MET PITTIGE KAASSAUS. 11/2 hg witlof, y2 ons kaas, V2 Hter kooknat van witlof, 5 afgestreken eet lepels bloem of 21/2 afgestreken eet lepels aardappelmeel; 1/2 eetlepel zout (4 personen). Verwijder van het witlof de leelijke blaadjes en het binnenste massieve ge deelte aan de ondereinden. Snijd het witlof in vingerbreede stukken, wasch het en laat het daarna in een vergiet goed uitlekken. Kook het witlof in 25 minuten gaar, onder toevoeging van wat zout, maar zonder water. Laat het daar na op een vergiet uitlekken, maar vang het uitlekkende vocht op. Gebruik i/2 1« vocht, eventueel aangevuld met melk, voor de bereiding van de saus. TELEGRAMMEN BESCHIKBAARSTELLING TOMATENSOEP. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Sociale Zaken heeft in een schrijven aan de betrokken gemeente besturen medegedeeld, dat gedurende 4 achtereenvolgende weken, op de wijze als voorheen, tomatensoep in blik kan worden gedistribueerd aan werkloiozen ér armlastigen. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Dinsdagavond is op den Haarlemmer weg, onder den rook van Amster dam, een personenauto op een stilstaan- den vrachtauto ingereden. Bij deze bot sing is één persoon gedood, terwijl twee personen ernstige verwondingen opliepen DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OR ENGELAND. Reuter meldt dat de Duitsehe (lucht macht Dinsdag bij daglicht weer een reeks van aanval/Ien op Engeland heeft ondernomen. In hoofdzaak werd het kustgebied in Oost-Engeland bestookt. Ook aan de Oostelijke loop van de Theems vielen bommen. Te Londen is Dinsdag overdag drie malen luchtalarm gemaakt. 1 DE ENGELSCHE LAGERHUISZITTING. In de bijeenkomst van Dinsdag van het Engelsche Lagerhuis is tot Minister-Pre sident Churchill het dringende vereohk gericht om zijn belofte na te komen en zijn oorlogsdoeistellingen bekend te ma ken. Churchill antwoordde dat de re geering op een of andere gunstige ge legenheid wacht om een desbetreffende verklaring af te leggen. Op het oogen- blik is zij niet in staat hieromtrent iets naders mede te deelen. GRAAF CSAKY HERSTELD. De gezondheidstoestand van den Hon- gaarschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Csaky, is zoodanig verbe terd, dat deze een dezer dagen het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Na een korte kuur zal hij ook zijn ambtsbezig heden weer kunnen hervatten. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 22 Januari, f 10002193 3065 13395 f400: 3127 6925 7009 10131 16160 f200: 1926 2610 9916 14907 f100: 3059 8730 11137 11885 12996 14149 19303 21758. DE RIJKSPOSTSPAARBANK 10-daagfcht veldtocht ttgen het getal Tien dagen aohter elkaar zijn vier honderd tnensohen dag in, dag uit, druk bezig om uit te rekenen, hoeveel rente U en ik en 2t/s miKioen andere spaarders bij de Rijkspostspaarbank over het afge- Ioopen jaar op hnn spaarbankboekje bij geschreven sullen krijgen. Aan één stuk door ratelen de telmachines, gedreven door de vaardige hand der spaarbank ambtenaren aan één stok door glijden de pennen over de rekeningen-oonrant, bestuurd doorsnelrekenende hulpsohrijvers; aan één stuk door stroomen de pakken rekeningen, rondgebracht door kwieke bedienden, van de kasten Daar de leie naars, b»ar de maobines, naar de stempel- tafels, en weer naar bun plaats in de kasten terug. Aan één stuk door, uur na uur, dag na dag, tieo dagen lang. Bet is „RentebijsohrijviDg" bij de Rijkspostspaarbank, de tieu-daagsohe veld tocht van vierhonderd werkers tegen 2.300 000 rekeningen, die ieder jaar in Januari volbracht moet worden, en die ieder jaar eindigt met de volledige over winning van de praobtig georganiseerde schare schrijvende strijders op de onaf zienbare, hecht aaneengesloten, zich (aai verdedigende legioenen van de groote macht van Het Getal I De Rijkspostspaarbank aldus mr. E. Hent in bet flbl. is een instelling, waarmede een van elke vier Nederlanders relaties onderhoudtimmers in haar boeken staan 2l/s millioen hunner als //inleggers* iüge- sonreven, en dus bezitten ruim 7* van acht millioen bewoners van ons goede vaderland een spaarbankboekje van de z/Rps". Maar slechts weinigen van hen zullen er wel eens bij stil hebben gestaan, hoe veel en hoe nauwkeurig werk er gedaan moet worden, om te makeo, dat de geweldige administratie van inleg gingen, terugbetalingen en rente klopt, en dat ieder het zijne krijgt, d.w.z. zija in gelegde gelden, als hij die opvraagt, en elk jaar de geheimzinnige 2 64 pot. rente. Deze rentebijschrijviDg is eeo zuiver interne administratieve zaak, waarbij alleen de rekeningen courant worden bewerkt. In de spaarbankboekjes wordt deze reDle pas bijgeschreven, als zij in den loop van het jaar aan de direotie worden ingezonden. Het gaat dus hier alleen om de reke ningen, die van elk boekje, dat wordt uitgegeven, worden aangelegd en bijge houden. 21/3 millioen rekeningen gaan in tien dagen door de handendat komt neer op 1000 1500 per persoon per dag. Voor eJke rekening moeten door elkaar genomen tien oijferijes worden geschreven en bij de contröle op de telmachine vijf tien aanslagen. Nu zult u wel begrijpeD, dat de Rentebijschrijvingsdagen aan de Rps. zware dagen zijn dagen, die tellea voor de menxohen, die tellen 1 BOEKEN EN BROCHURES „EEN LEGER TREKT DOOR FRANKRIJK" door P.K. - met een voorwoord van Ooerste Dr. Eesae. Uitgave 1 Oébr. van Cleef, *s-Qravenhage) Bij de lezing van dit hoekje trekken opnieuw als een boeiende film de gebeur tenissen van den zomer van 1940 aan ons oog voorbij. In de voorste gelederen van de snel oprukkende Dnitsohe troepen be vonden zich steeds de leden van de Pro paganda Kompagnie, die een geheel nieuwen vorm van journalistiek beoefenen Ze ondersohtiden zioh in dit opzicht van hun collega's uit den Wereldoorlog, die meestal op een veiligen afstand aohter het front hun verslagen schreven. Van eigen indrukken kon toen zelden sprake zijn. Thans echter trokken de Duiteohe oorlogsreporters als volwaardige leden van de weermacht, ingedeeld bij alle mogelijke wapen», mee naar voren. Heet van de naald schreven zij hun indrukken neerartikelen, die later het waardevolle materiaal zullen leveren voor de samen stelling van een standaardwerk over deze volkeren-worsteling. Uit deze reportages nu is een uitstekende bloemlezing samen gesteld, welke thans in een goede ver taling den Nederlandsohen lezer wordt voorgelegd. In het inleidend woord van den overste Dr. Hesse vindt men kort geresumeerd in groote trekken het verloop van deze fase uit den joDgsten oorlog geschilderd, ter wijl de deskundige schrijver bovendien een eDkel oordeel velt. De uitgever zorg de er voor het boekje te illustreeren met vele foto's, waardoor in woord en beeld een geslaagd geheel werd bereikt. UIT VROEGER DAGEN VAN TWEE TRAPGEVELS Het vorig jaar verscheen in de N.R.C onder den titel //Het Onthoofde Huis het lot van een trapgevel*je" een stukje van den medewerker op Goeree-OverfUkhee. De Correspondent schreef o.a.De menige plaats op ons eiland, die vroeger stedelijke rechten bezat, was Goedereede. En, hoe klein deze Gemeente door het verloopen oeoonomisoh getij, in den loop der eeuwen is geworden, aijn onmiskenbaar stedelijk karakter heaft het plaatsje behoudeD. Wat het niet, althans niet in ruime mate heeft behouden, dat is zijn oude sohoonheid. Integendeel vorige geslaohten hebben, met het kenmerkend wanbegrip dier dagen ten opzichte van waarlijk Volksohe waarden, met ruwe hand, met pikhouweel en sloopershamer, ingegrepen En was er voor het vergane oude nu msar even sohoon of schooner nieuws in de plaats gekomen, men mooht er vrede mee hebben. Maar niet aldus. Wat tech nisch wellicht hersteld behoefde, werd begriploos van zijn aesthetisohe waarde, verkracht en verknoeid. Zoo bijvoorbeeld dit onthoofde huis (de photo staat in de N.R G. van 29 Aug. 1940) één van de xéór weinige overgebleven, weliswaar ietwat vervallen, maar toob nog in zijn stijlgave en fraaie trapgeveltjes van omstreeks de XVIIe eeuwwisseling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3