iZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 20 JANUARI 1941 |OPG£N< 3HSCH De Kern WINTERHULPEN EDERLAND ABONNEMENT PriJ* f 1.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland 110.00 p. jaar. Afzonderlijke nummeri 5 cent. Ver- tchljnt dagelijks, behalve 'a Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14547 ADVERTENTIES: Prijs: ZO cent per regel, minimum 80 oent, HIJ contract speciale prijzen. Grootte der letten naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8. uur FRANKRIJK'S BODEM is rijk, maar «lacht bebouwd De regeering van Vichy heeft een sta tistiek het licht doen zien over de le vensmiddelen en grondstoffen, die Frank rijk in vredestijd invoerde, ten einde te doen uitkomen, dat de Engelsche blok kade er schuld aan is, dat Frankrijk zich op het oogenblik zoo moet bekrimpen. Uit deze statistiek blijkt o.a., dat Frank rijk in 1938 invoerde: aan levensmiddelen 5,81?, aan grondstoffen 39,5 en aan goe deren in afgewerkten toestand 1,7 mil- lioen ton. Dit alles berust natuurlijk ongetwijfeld op waarheid; doch men moet erkennen, dat Frankrijk lang niet alles uit zijn bodem heeft weten te halen, dat er in zit. Afgezien van de beruchte verlaten dor pen brengt de grond aan tarwe, gerst, aardappelen en suikerriet ongeveer 30 a 40 pet. minder op dan in Duitschland, dat toch een slechteren grond en een slechter klimaat heeft. Wie in de laatste maanden in Frank rijk is geweest, zal moeten toegeven dat het heel wat voeten in de aarde had, voordat de Franschen aan de be werking van hun eigen bodem gingen; daartoe moest eerst van Duitsche zijde een krachtige stoot worden gegeven. De tegenwoordige voedingstoestand in Frankrijk kan men omschrijven als volgt: Per week 2500 gram brood, wat zeer goed genoemd mag worden. Aan vleesch: 360 gram; dank zij den langen kusten kan er ook veel visch worden gegeten. Dan keftnt er nog de rijkdom aan ge vogelte bij. Het is van algemeene bekendheid, dat de betere stemden in Frankrijk zeer wei nig te lijden hebben van de distributie- maatregelen. Vergelijkenderwijs kan men zeggen, dat in Duitschland voldoende le vensmiddelen worden verstrekt, om er het leven bij te houden, terwijl de rant soeneering in Frankrijk meer een soort „behulp" is. Duitsch weermachtsbericht Station te Londen aangevalfan Het opperbevel van de weermacht maakte Zaterdag bekend: Een duikboot rapporteert, dat zij 29.000 b.r.t. koopvaardijtonnage tot zin ken heeft gebracht. Het luchtwapen heeft gisteren verken ningen boven het Britsche eiland gemaakt en daarbij een station te Londen aange vallen. De bemanningen namen treffers van bommen waar op de spoorlijnen en gebouwen. In den afgeloopen nacht hebben for maties gevechtsvliegtuigen een haven aan de Engelsche Westkust met succes aan gevallen. Bovendien werden mijnen voor Britsche havens gelegd en werden voor de oorlogvoering belangrijke doelen te Londen door lichtere strijdkrachten met bommen bestookt. Twee vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten, een derde toestel door de artillerie der marine neergeschoten. Twee eigen machines worden vermist. Italiaansch weermachtsbericht Britsche aanval in Kenya afgeslagen Het weermachtbericht no. 220 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Aan het Grieksche front werden in den sector van het elfde legercorps vijandelijke aanvallen afgeslagen. In Cyrenaica toenemende activiteit van artillerie en patrouilles aan het front van Tobroek. Gedurende een luchtaanval van den vijand is een Hurricane-vliegtuig door het luchtafweergeschut van de ko ninklijke marine omlaaggeschoten. Aan het front van Dzjaraboeb hebben de Italiaansche vliegtuigen troepen en gemechaniseerde middelen van den vijand gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt. In O o s t-A f r i k a zijn gemechaniseer de strijdmiddelen van den vijand, die een van onze posten aan het front van den Soedan genaderd waren, op de vlucht gedreven. Aan het front van Kenya werd een aanval der vijandelijke strijdkrachten, welke gesteund werd door vliegtuigen en gevechtswagens, afgeslagen, waarbij de vijand zware verliezen leed. Onze luchtmacht heeft installaties en opslagplaatsen van de vijandelijke basis in Port Soedan gebombardeerd. Vijande lijke luchtaanvallen op Djoedoega, Ber bers, Diredaua, Goera en Tobelli heb ben geen schade veroorzaakt. In den ochtend van den 17en Jan. heeft de vijand een luchtaanval onder nomen op een van onze bases in den 1 Dodekanesos. Dank zij het afweergeschut werd de aanval afgeslagen. De bommen vielen in het open veld, zonder schade aan te richten. 1 .DUiTSCHE STUKA'S IN DE MiDDEL- LANDSCHE ZEE (archief Z.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Bern: i Dë Zwitsersche correspondenten te Lon den berichten uitvoerig over de zorgen die men zich. daar maakt wegens het op treden van Duitsche stuka's in de Mid- dellandsche Zee. Men beschouwt de over plaatsing van Duitsche luchtstrijdkrachten naar Italië als een uiterst handigen stra- tegischen maatregel, die een nieuwe ern- stige bedreiging van de Britsche machts- t positie in de Middellandsche Zee mee- brengt. I j Het zoeken naar een vermist vlieg- tuig van de Italiaansche luchtvaart maatschappij Lati, dat met een bemanning van acht koppen en twee passagiers aan boord sedert 24 uur vermist wordt, wordt nog steeds voortgezet. Het toestel was Woensdagmorgen vroeg naar Europa ver trokken en meldde later dat het wegens motorstoring zou terugkeeren. De maat schappij Lati, die de steunpunten in Na- tal (Afrika) en Recife (Brazilië) gebruikt, heeft in samenwerking met de maatschap pij Condor alles in het werk gesteld om althans het wrak van het toestel te vinden, De eerste oorlogsfilm van het Duitsche opperbevel is bijna voLtooid. Het groote werk zal Overwinning in het Westen heeten, behandelt in documéntairen trant den oorlog van 10 Mei af tot den wapen stilstand van Compiègne toe en laat zoo wel de krijgsverrichtengen op zichzelf als de groote lijnen van die handelingen zien. Ze is samengesteld uit nog niet vertoonde frontfoto's van militaire film berichtgevers. DEgRADlO-CENTRALESSl 3 Wat moeten de aangeslotenen bij de radiodistributie betalen? Dezer dagen heeft een der verslagge vers van den Nederlandschen Omroep opnieuw een vraaggesprek gehad met den heer P. A. Enserinck, administrateur bij het hoofdbestuur der P.T.T., in welk interview eenige vragen met betrekking tot de aangeslotenen op de radiocentrales werden behandeld. Een dier vragen luidde als volgt: Wat moet een aangeslotene opeen radio-distributie-centrale in totaal betalen? Antwoord: De leiding van het bedrijf der P.T.T. heeft termen kunnen vinden het weekabonnement van vijftig cent en het maandabonnement van twee gulden terug te brengen tot vijf en dertig cent, respectievelijk een gulden en vijf tig cent. In totaal zullen de aangeslotenen dus voor abonnement en luisterbijdrage (ad negen gulden per jaar) moeten be talen rond zevenentwintig gulden per jaar, hetgeen neerkomt op een verhooging van een gulden voor de weekabonné's en van drie gulden voor de maandabonné's. Voor hen die tof dusver ëen vrijwillige bijdrage aan de omroepvereenigingen hun ner keuze betaalden, wordt het totale be drag van contributie aan de radio-cen trale en luisterbijdrage in den regel dus niet veel hooger dan hetgeen zij tot dusver voor hun radiogenot uitgaven. Teneinde het den aangeslotenen zoo gemakkelijk mogelijk te maken, ligt het in de bedoeling de mogelijkheid te openen voor hen, die zulks wenschen om tegelijk met de betaling van de contributie aan de centrale de luisterbijdrage in weke- lijksche of maandelijksche termijnen te betalen. Er zal evenwel steeds moeten worden voldaan aan den plicht, voor den 15den van elke mhand het radio-zegel op de luistervergunning te plakken. Tenslotte nog een vraag omtrent de plannen die P.T.T. heeft met be- betrekking tot de verbetering in technisch opzicht van de bestaande centrales, want daaronder zijn er toch wel (vooral onder de kleinere) die technisch voor veel verbetering in aanmerking moeten komen. Antwoord: Een eerste verbetering zal zijn de centrales, die nog niet op de in- teiTocale draaddistributienetten zijn aan gesloten, voor zoover dit thans reeds mogelijk is, daarop zoo( spoedig mogelijk te verbinden. Ook zal worden gestreefd naar samenkoppeling van bestaande cen trales, waardoor een technisch en oecor nomisch betere situatie zal kunnen wor den' verkregen. Uiteraard is hiervoor tijd noodig. Een plan om tot concentratie te komen zal zoo spoedig mogelijk wor den uitgewerkt en tevens zal worden nagegaan, in hoeverre centrales, die drin gend verbetering noodig hebben, het snelst kunnen worden geholpen. Het staatsbedrijf der P.T.T. is, zooals daarvan verwacht mag worden, diligent. Het zal al zijn krachten inspannen om zoo spoedig mogelijk tot een het geheele land omvattend technisch goed geoutil leerd distributiebedrijf te geraken. VERSCHILLENDE BERICHTEN HORIA SIMA, 1 de leider der legionnaire beweging'in I Roemenië en vicepresipent van den I ministerraad, zal dezer dagen naar Berlin vertrékken op uitnoodiging van de nat.-eoc. party. (archief Z.N.B.) Wat er alzoo in één uur geschiedt Een Amerikaansche statisticus heeft uit gerekend, wat er alzoo in één uur in de wereld geschiedt. In één uur komen 5440 kinderen ter wereld en verwisselen 4630 menschen het tijdelijke met het eeuwige. In den zelfden tijd worden 1200 paartjes in den echt vereenigd, terwijl 84 echtelieden scheiden. Ieder uur geschieden tien moordenover de geheele wereld. De menschheid drinkt per uur de res pectabele hoeveelheid van lT/g millioen liter wijn en 1/2 millioen liter bier, ter wijl in denzelfden tijd 50 millioen kopjes thee of koffie gedronken worden. Teneinde de menschheid te verwarmen worden per uur 122.000 ton steenkolen gedolven. 7000 automobielen worden er in één uur gefabriceerd. En nu wij toch over automobielen spreken, willen wij aan de hand van de gegevens van den Amerikaanschen statisticus zeggen, dat per uur 17 menschen bij een auto-ongeluk gedood worden. Het briefverkeer bedraagt niet minder dan 1141.6 millioen brieven per uur. In één uur worden 1,6 millioen druk ken vervaardigd, terwijl 4 boeken de drukpers verlaten. Per uur legt de aarde 1776 kilometers af. Vier onweders barsten los en een aardbeving natuurlijk niet altijd even ernstig teistert den aardbodem. (P.Z.C.) Bruidsstoet in arresleden Vrijdagmiddag 3 uur zwenkten vijf ar- resleden achter elkaar de Voorstraat van S om m els dijk in tot voor het raad huis. In de eerste zat, hij hooggehoed, zij met haar bruidsbouquet, het bruids paar van den dag:* ir. Kuiper, tijdelijk ingenieur van den provincialen waterstaat aldaar en zijn bruid,, mej. van Beek. Nadat de burgemeester van Sommels- dijk en Middelharnis, de heer L. J. den Hollander, het huwelijk had voltrokken, gingen bruidspaar, ouders en getuigen per arreslede naar de kerk. Na idie inzegening van het huwelijk maakteri de vijf arren onider luid en vroolijk belgerinkel nog een toer over de witte wegen der twee gemeenten. Onder den blauwen winterhemel in een vroolijk zonnetje was dit een oud-Hol- landsch taf reel, het penseel v,an een Breughel waardig. (N.R.C.) Verscheurend gedierte In een weiland een de Ouderkerkerlaan te D i e m e n hebben de laatste weken eenige honden geducht achter de scha pen aan gezeten. Eerst vond de veehou der J. S. op een ochtend twee schapen hevig bloedend in. het land liggen. Stuk ken vleesch waren uit het lichaam ge scheurd. De heer S. deed onmiddellijk aangifte bij de politie, die een uitge breid onderzoek instelde en ook een paar gevaarlijke honden op het oog heeft, welke als schap en jagers in aanmerking zouden kunnen komen, doch het bewijs is nog niet geleverd kunnen worden. Eén dezer dagen heeft dezelfde veehouder moeten constateeren, dat wederom vijf schapen door honden waren aangevallen' en doodgeebten. Ook in dit geval waren de dieren verscheurd. Goedkeuring van opdrachten an bouwvergunningen*1' Naar men weet bepaalt artikel 3 van het besluit betreffende de bouwnijverheid, dat alle opdrachten tot uitvoering van werken op het gebied van waterbouw, spoorwegbouw, burgerlijken bouw en uti liteitsbouw, onderworpen zijn aan de goedkeuring van den algemeen gemach tigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid. Ook. de door de gemeen tebesturen te verleenen bouwvergunnin gen moeten door den algemeen gemach tigde worden goedgekeurd. Du. Ringers heeft dezer dagen een om zendbrief verstuurd, waarin hij mededeelt, dat tot nader onder bovenbedoelde goed keuringen kunnen worden geacht te zijn verleend. Men kan dus voorloopig ten aanzien van die zaken handelen als tot dusver gebruikelijk was. Da onbewaakt» ovarwag Vrijdagmiddag is op den onbewaakten overweg aan het Liesbosch te P r i fl ee n h a g e een vrachtauto door een trein uit de richting Roosendaal aange reden. Eéndoode en twee zwaargewon den zijn naar het Ignatius ziekenhuis te Breda gebracht. Frauduleus .«lachten Ambtenaren van den centralen crisis- controledienst, die te Apeldoorn op den openbaren weg. bezig waren met het onderzoek van een auto,, welke vleesch van een frauduleus geslacht varken be vatte, hebben, een naderenden wielrijder aangehouden, wiens vracht uit ongeveer 20 kg. spek bleek te bestaan, hetwelk eveneens van een frauduleuze slacht af komstig was. In het huis van den eige naar van den auto vonden zij ook nog een groote hoeveelheid varkensvleesch, zoodat bij hem totaal bijna 80 kg. vleesch in beslag genomen kon worden. Beide aan gehoudenen, inwoners van Apeldoorn, hebben bekend. De politie heeft proces verbaal legen hen opgemaakt. Gas verstik k<nq In de gemeente NieuW®>r-Amstel heeft zich een geval van gasverstikking voioirgedaan, dat aan den 35-j.. imelk- slijter J. Plopy en diens 35-j. eehtge- nojoite M. C. Plooy, gëb. van Maanen). het leven heeft gekost De slachtoffers (werden Zaterdagmorgen vroeg in de keuken gevonden naast het fioirnuis. De slang (was van het gasooimiioor losge!- ,raakt terwtijl de imiuurkraan openstond. Hoe dit gebeurd kan zHjln is niet 'We kend. Het echtpaar Iaat drie jonge kin deren na. f Dej. herbouw van wat in Zealand in 1940 werd verwoast Nederl. Staatsleaning 1941 ad 4 tegen ean koer» van 100 Wat moeien de. abonné'i op ean radlo-distributie-centr. betalen Da wereldproductie petroleum bedroeg in 1940 2_miUiardvaten Richtlijnen, voor het scheuren van gr-ailand: aangegeven Gironummer van de W.H.N. is 5553, De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V.Amsterdam. Postgiro nummer 877. ,£tort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven". .ggsag-ggg-ssB H.H. CORRESPONDENTEN die ons de predikbeurten opgeven, wor den dringend verzocht deze zoo spoe- dig mogelijk na den Zondag op te geven, daar ze dan Donderdags in de lijst- kunnen worden geplaatst. Het ge beurt herhaaldelijk dat we ze eerst Donderdags ontvangen, als de lijst al is samengesteld. DE REDACTIE. Mr. B. J. M. van Spaendonck 11 Dat volk: is groot, dat zyn ge meenschap waarachtig beleeft. Daarom is de Winterhulp een eere zaak voor ieder en Nederlandèr" DE VERDUISTERING Heden (Maandag) gaat de zon (Ofm1 18 uur 3 olnder. Mjorgen (Dinsd'ag) koimt zaj op ioim; 9 uur 37 en gaat zij1 onder om 18 uur 6. Tusschen zonsondergang en zonsopgang (moet Worden verduisterd. De maan bomt iop om 3 uur 14 en gaat onder i.otmi 13 uur 21 dxa.v. Nieuwe Maan Maandag 27 Januari. Eerste Kwartier Dinsdag 4 Februari. Volle (maan Woensdag 12 Februari. Engelsche bommen Officieel (wordt medegedeeld dat En gelsche vliegers Vrijdagnacht op slechts enkele plaatsen van ons land botmanen hebbten geworpen. Schade is niet aan gericht, aangezien alle projectielen in 't open veld zijln terechtgekomen. Ten aanzien van het Donderdagnacht neergeschoten en brandend neerge storte Engelsche vliegtuig kan nog Wor den medegedeeld, dat nog een derde lid van de bemanning is gevonden en ge arresteerd. De drie overig® inzittenden het toestel bad een bemanning bestaan de uit zes koppen zijh bij het neer storten gedood. Men heeft de lijikem ge vonden en geborgen. Behandeling N.S B.-er« in Engeland Het ANP meldt: Naar aanleiding van het bericht, vol gens hetwelk in de buurt van Liver pool eenige Nederlandsche NSB-ers, die tijdens de Meidagen in Engeland ver toefden, daar geïnterneerd ziijln, Wotrdt van Officieele Duitsche zijde (opgemerkt dat Engeland zich blijkbaar imiet de bin- nenlandsc'he aangelegenheden van Neder land bemoeit en dat een deel van de Nederlandsche bevolking door de Brit sche regeering als verdacht Wordt be schouwd. Het zal (niet verwonderen, dat de Duitsche autoriteiten zich toon dat zelfde deeli der bevolking bekommeren en zich het lot dezer menschen aan trekken. Doodgevallen Bij de werkzaamheden aan de bruggen over de Waal te Zaltbommel is de 32-jarige Q. Kroeze uit Zaltbommel uit gegleden en van de spanning gevallen. Hij kwam met het hoofd op een leuning terecht en viel daarna in de rivier. Zijn makkers schoten onmiddellijk toe en had den den ongelukkige spoedig uit het water gehaald. Hij was echter reeds overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1